کمیسیون تجارت، پولی بانکی

صورتجلسه کمیسیون تجارت، پولی و بانکی-دی ماه 1396

نهمین جلسه کمیسیون تجارت، پولی و بانکی اتاق ایران و ایتالیا در سال جاری، روز یکشنبه 3 دی‌ماه با حضور سرکار خانم گوشه "رئیس کمیسیون تجارت، پولی و بانکی" و 4 نفر نمایندگان اعضاء اتاق در محل اتاق بازرگانی ایران-ایتالیا برگزار شد.
در ابتدای جلسه ریاست کمیسیون ضمن خوش آمدگویی به حاضرین، آخرین اخبار درباره انتقال ارز و وضیعت همکاری بانک‌های خارجی را از آقای داود " معاون مدیر عامل بانک پاسارگاد در بخش بین‌الملل" " جویا شدند و آقای داود علاوه بر توضیحات مربوطه عنوان کردند که اخیرا مقررات ارزی درزمینه های مختلف اعم از حمل و نقل، بیمه، بازرسی و...جهت رفع ابهامات و گره‎های موجود از سمت بانک مرکزی در حال تدوین می‌باشد.
در ادامه خانم گوشه ضمن اشاره به فرصت پیش آمده جهت استفاده از امکانات جلسه با تعداد محدود، از حاضرین خواستند تا موارد و مشکلاتی را که در حوزه بانکی با آن مواجه هستند اعلام نموده تا به بحث گذاشته شود. سپس از آقای داود خواستند تا دیدگاه‌ها و نقطه نظراتشان را در ارتباط با سوالات مطرح شده توسط حاضرین به اشتراک بگذارند. اهم مطالب مورد بحث به شرح ذیل می‌باشد:
1- نحوه خرید مواد اولیه از اروپا و مراحل انتقال ارز به حساب فروشندگان کشور‌های اروپایی
2- بررسی تلاشهای صورت گرفته در زمینه همکاری مشترک بانک‌های ایرانی با سایر بانک‌های جهان (در داخل و خارج از ایران)
3- تفاوت قوانین حاکم بر ارز متقاضی و ارز مبادله ای و شفاف نبودن مقررات موجود
4- نحوه برخورد بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی در برقراری ارتباط با ایرانی‌ها قبل و بعد از تحریم ها
5- تاثیر حضور آمریکا و منافع حاصله در امتناع بانک‌های بزرگ اروپایی از همکاری با ایران
6- طرح پیشنهاد امضاء BPA بین بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی قطر در اجلاس برگزار شده در قطر با حضور رئیس و معاون نظارت بانک مرکزی و نمایندگان چند بانک خصوصی ایران، رئیس و مدیران بانک مرکزی قطر و نمایندگان بانک‌های الرایان و الخلیج
7- گفت و گو پیرامون افزایش قابل توجه شاخص بورس کشور و پیش بینی نماد‌هایی که ارزش رو به رشد خواهند داشت.
8- نرخ سود بین بانکی بانک‌های داخلی کشور
و.....
در پایان سرکار خانم گوشه به برگزاری جلسه کمیسیون صنایع به صورت مشترک با سایر کمیسیون‌ها و با حضور میهمان ویژه اشاره کردند و از اعضا خواستند جهت کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در کمیسیون مذکور به گروه تلگرامی مراجعه کنند سپس از جناب آقای داود برای توضیحات کامل و از اعضاء حاضر برای مشارکت در گفت‌وگو‌ها سپاسگزاری نمودند و جلسه راس ساعت 16:30 خاتمه یافت.

رکسانه علی‌آبادی
دبیرکمیسیون تجارت، پولی و بانکی اتاق ایران و ایتالیا

تماشاخانه تصویر

درباره این کمیسیون بیشتر بدانید...