کمیسیون تجارت، پولی بانکی

صورتجلسه کمیسیون تجارت، پولی، مالی و بیمه-اردیبهشت 1399

نخستین جلسه کمیسیون تجارت، پولی-مالی و بیمه اتاق مشترک ایران-ایتالیا در روز یکشنبه چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1399 با حضور ریاست کمیسیون جناب آقای داود، نایب رییس کمیسیون جناب آقای ایروانی، دبیر کمیسیون و همچنین اعضای محترم اتاق با دستور جلسه «تبعات شیوع ویروس کرونا در امور صادرات و واردات» به صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید.

در ابتدا ریاست جلسه در مورد مسائل زیر به تفصیل توضیحاتی را ارائه نمودند :

1.کندی تولید و عرضه کالا 

2.وقفه در انجام بازرسی کالا

3.توقف در حمل کالا 

4.عدم تهیه اسناد و ارسال آن به خریدار

5.توقف در پرداخت وجه از طریق صرافی ها 

6.هشدار در مورد واردات از طریق برات بدون تعهد و خرید ارز از صرافی ها

برخی مشکلات شیوع کرونا در صادرات و واردات

ریاست کمیسیون در ابتدا توضیحات مشروحی در مورد مشکلات ناشی از ویروس کرونا ارائه نمودند: شیوع ویروس کرونا در کشور ما و در سایر کشورها مشکلات عدیده ای را در صادرات و واردات ایجاد نموده و همچنان ایجاد می نماید. شرکت های تولید کننده دچار وقفه در تولید شده اند و یا حتی برای اینکه بتوانند کالای خود را عرضه نمایند باید کارخانه ها شروع به فعالیت نمایند تا بتوانند کالا را به شرکتهای حمل تحویل بدهند. شرکت بازرسی که می بایست کالا را بازرسی نماید یا شرکتهای حمل و نقل در مرزهای ورودی دچار مشکل شده اند، مثلا ترکیه یا سایر مرزها بسته می باشند. از طرفی برخی، کالای خود را به شرکت حمل و نقل برای ارسال تحویل داده بودند ولی ارائه اسناد ایشان دچار مشکل شده بود.

محدودیت هایی نیزدر بانک مرکزی ایجاد گردید. پیش از این به برخی تجار به صورت محدود یورو تخصیص پیدا می کرد که احیانا در ترکیه به صورت لیر بود یا یورو که همه با محدودیت مواجه شدند و صادر کنندگان کالا به ایران هم دچار نگرانی شدند که آیا می توانند پول خود را وصول نمایند یا خیر . این امر موجب شد اگر صادرکنندگان خارجی، کالا را به صورت کانتینر و با کشتی ارسال می نمودند، بار را مدتی در دریا نگه دارند تا مطمئن شوند خریدار می تواند پرداخت ها را انجام دهد و نگران بودند از اینکه اگر کالا را تخلیه نمایند ، وجهی واریز نشود و یا پول را با تاخیر دریافت نمایند.

همچنین گمرک تدابیری فراهم نمود تا شرکتها بتوانند بار را با کپی اسناد ترخیص کنند. بار قبض انبار می شود و نماینده شرکت حمل و نقل، قبض انبار را به جای واردکننده اصلی پشت نویسی می کند که این نیز دردسرهایی برای برخی وارد کنندگان ایجاد می نماید چون در بارنامه ای که برای ترخیص ارائه شده، اسمی از وارد کننده وجود ندارد.

اینها نمونه دردسرهایی است که ممکن است بانکها نپذیرند و با بانک مرکزی مکاتبه نمایند.

مشکل واردات از طریق برات بدون تعهد غیربانکی

متاسفانه یکسری مشکلات اخیرا رخ داده و به عنوان هشدار به وارد کنندگان عزیز یادآور می شود اطمینان بیشتری از اینکه امکان پرداخت توسط صرافی وجود دارد حاصل نمایند، برخی از صادر کنندگان ، ارز حاصل از صادراتشان را به صرافی ها واگذار می کنند تا آن ارز را در سامانه نیما به فروش برسانند و ممکن است هنوز آن ارز در دسترس نباشد یا تبدیل آن ارز زمان بر باشد و بعد نهایتا صراف آن ارز را به حساب فروشنده ای که شما معرفی می کنید، پرداخت نماید.

لطفا اطمینان بیشتری از پرداخت به موقع و سریع توسط فروشنده ارز پیدا کنید در غیر اینصورت مشکلات خاصی برای شما ایجاد می شود و برخی وارد کننده ها نیز هستند که فروشنده ایشان پس از دریافت پول شروع به تولید کالا می نماید و علیرغم اینکه بانک مرکزی مهلت ارائه اسناد را بیشتر کرده اما ممکن است ساخت آن اقلام طولانی تر شود و کالا در مهلت مقرر آماده نگردد. توصیه می شود حتما این موارد را از قبل با بانک مکاتبه نمایید و اگر مهلت شما کم است ، مهلت را افزایش دهید تا دچار مشکل نشوید.

پس از صحبت های ریاست و نایب رییس محترم، اعضا به طرح سوالات مالی و ارزی خود پرداختند و ریاست محترم با دقت هر چه تمام به کلیه سوالات پاسخ دادند.

در پایان جناب آقای داود ضمن آرزوی پایان شرایط سخت کرونا و سلامتی و رشد مجدد فعالیت ها راس ساعت 15:30 به نخستین جلسه آنلاین کمیسیون تجارت، پولی، بانکی و بیمه پایان دادند و کلیه شرکت کنندگان از نحوه برگزاری ابراز رضایت نمودند.

نیلوفر قلی زاده

دبیر کمیسیون تجارت، پولی-مالی و بیمه

درباره این کمیسیون بیشتر بدانید...