کمیسیون تجارت، پولی بانکی

صورتجلسه کمیسیون تجارت، پولی-بانکی و بیمه خردادماه

   دومین جلسه کمیسیون تجارت، پولی بانکی و بیمه اتاق مشترک ایران و ایتالیا در سال 1399 در روز یکشنبه یازدهم خرداد ماه با حضور ریاست کمیسیون جناب آقای داوود، نایب رئیس جناب آقای ایروانی ، برخی از اعضاء و خانم قلی زاده دبیر این کمیسیون به صورت آنلاین و راس ساعت 14 برگزار گردید.

در ابتدای جلسه جناب داود اعلام نمودند در حال هماهنگی با یکی از اعضای صندوق ضمانت صادرات هستند و امیدواریم برای جلسه آینده کمیسیون ایشان در جلسه حضور داشته باشند.

آقای داوود اطلاعیه‌ای در‌ارتباط با شرایط تخصیص ارز به کالاها را قرائت نمودند که البته به گفته ایشان هنوز بخشنامه نشده است :

"اولویت کالایی 27 به بعد در حال حاضر جز کالاهای ممنوعه بوده و بابت این قبیل سفارشات گواهی ثبت آماری صادر نخواهد گردید. اولویت کالایی 23 تا 26 مشمول ارز شاخص بوده و در حال حاضر ارز نیمایی به آن قابل تخصیص نخواهد بود،تا اطلاع ثانوی به اولویت های 21 و 22 ارز نیمایی تعلق خواهد گرفت. درخصوص ثبت سفارش هایی که اولویت یک بوده و مشمول تخصیص ارز بانکی می باشند در صورتی گواهی صادره از سوی بانک مرکزی قابل بررسی می باشد که واردکننده نسبت به مراجعه به وزارت خانه مربوطه، قبلا اقدام نموده و بدین نحو نام واردکننده در لیست مربوطه درج و توسط آن مرجع به بانک مرکزی منعکس شده باشد. بررسی و تایید گواهی ارز خاص از محل حساب ارزی واردکننده از سوی بانک مرکزی صرفا با انجام مکاتبه و ذکر دلایل و همچنین الحاق مستندات قابل استناد خواهد بود.

از طرفی وزارت بهداشت هم اعلام کرده است برای یک سری از اقلام دارویی مانند مکمل ها نیز ارز 4200 تومانی تخصیص پیدا نمی کند و باید آنها را به صورت دارویی خریداری کرد. امیدوارم بانک مرکزی تمهیداتی برای تخصیص ارز به وارد کنندگان بیندیشد."

درادامه جناب آقای ایروانی نایب رئیس کمیسیون به ارائه توضیحاتی در خصوص سرمایه گذاری در بورس پرداختند:

کسانی که می خواهند وارد سرمایه گذاری در بورس شوند دو راه در پیش رو دارند، یکی اینکه به سراغ شرکت های سرمایه گذاری بروند که غالب این شرکتها خصوصی هستند اما خصوصی بودن دلیلی بر غیر قابل اعتماد بودن نیست و راه دوم اینست که به کارگزاری های بانکها مراجعه نمایند بنابراین آنها با یک ضریب اطمینان بیشتر می توانند کار خرید و فروش سهام را برای شما انجام دهند.

ایشان اظهار داشتند هر کسی به شما گفت که می داند این بازار چه زمانی صعود و چه زمانی نزول می کند هرگز نمی توانید نسبت به صحت گفته ها یقین داشته باشید و هیچکس نمی تواند بر اساس تحقیقات علمی چنین چیزی را پیش بینی نماید.اگر هم پیش بینی کرده شانسی بوده و یا از اطلاعاتی برخوردار است که این احتمالات و یا وقوع این اتفاقات را می تواند پیش بینی نماید.

البته استفاده از رانت اطلاعاتی در سایر کشورها غیر قابل قبول است و اشد مجازات را در پی دارد ولی تحقیقات آکادمیک نشان می دهد که حتی اگر آن رانت اطلاعاتی را داشته باشید روی یک سهم قابل اجرا می باشد ولی باز هم روی کل بازار نمی توانید آنرا به طور کامل تعمیم دهید. هر سهم شرایط خودش را دارد و هر فرد نیز فکر خودش را و حرکت بازار فرآیند تصمیمات کل افراد است و بنابراین کاملا غیر قابل پیش بینی است.

هنگامی که بازار افت می کند زمان خوبی برای سرمایه گذاری می باشد چون سهام موجود در بازار از قیمت میانگین خود پایین تر می آیند . در بحث سرمایه گذاری چیزی که مهم است اینست که زمان مناسب برای ورود و خروج از بازار درست تشخیص داده شود. یک استراتژی سرمایه گذاری وجود دارد که در صورت بالا رفتن یا پایین آمدن بازار شما بیشترین سود و کمترین ضرر را داشته باشید و این امر توسط شرکتهای موفق سرمایه گذاری امکان پذیر است که با تیم حرفه ای مدیریت می شوند.

اگر بازار بورس را با بازارهای دیگر در ایران در سه سال گذشته مقایسه نماییم بازدهی طلا حدود 26 درصد بوده است، بازدهی خودروی خارجی 18 درصد بوده است، بازدهی آپارتمان منفی 6 درصد و بازدهی خودروی داخلی منفی پانزده درصد بوده است(البته بر اساس نرخ دلار یعنی اگر پول خودتان را تبدیل به دلار کرده بودید و این اقلام را خریداری کرده بودید ) ولی اگر پول خود را تبدیل به دلار کرده بودید و در بورس سرمایه گذاری می کردید بازدهی شما 188 درصد بوده است و بازدهی ریالی حدود 400 درصد بوده است.

راه دوم اینست که شما با یک مشاور خوب یا یک صندوق معتبر شروع به همکاری کنید. در حال حاضر اوضاع بدین منوال است که این بازار یک روز بالا میرود و روز دیگر پایین می آید و بدین صورت نیست که صرفا سقوط کند و یک مشاور حرفه ای می تواند در این بازار سود کسب کند. یعنی افرادی هستند که موقعی که بازار پایین می آید نیز می توانند سود کسب نمایند.

همیشه سهام تکنولوژی با سهام یوتیلیتی (مانند آب و برق و گاز ) همپوشانی منفی دارند ، موقعی که بازار در حال پایین آمدن است این افراد متبحر تشخیص می دهند که این امواج به کدام سمت هدایت می شوند.

سوال مهمی که ریاست کمیسیون در پایان از جناب ایروانی نائب رئیس پرسیدند این بود که برای خیلی از افراد تشخیص و بررسی اعتبار یک شرکت سرمایه گذاری قابل تشخیص نیست ، به طور ساده توصیه شما برای انتخاب شرکت سرمایه گذاری با عملکرد مناسب چیست؟ و دوستان چه فاکتور هایی را برای انتخاب یک شرکت سرمایه گذاری باید مورد توجه قرار دهند؟

آقای ایروانی اظهار نمودند اتفاقا در مورد این سوال تحقیقات علمی جالبی انجام شده است. حتی اگر بخواهیم پنج الی ده فاکتور مختلف را به عنوان معیار انتخاب قرار دهیم به هر کدام می توانیم یک ضریب اختصاص دهیم.

مهمترین فاکتورها عبارتند از آشنا بودن با آن شرکت سرمایه گذاری و تحقیق از مشتریان قدیم و بررسی کیفیت بازدهی مدیریت پرتفولیوی آن شرکت.

در پایان ضمن تشکر اعضا از ریاست و نایب رئیس محترم و اتاق ایران ایتالیا بابت مفید بودن موارد مطرح شده حدود ساعت 15:30 دومین جلسه آنلاین کمیسیون تجارت ، پولی-بانکی و بیمه پایان یافت.

نیلوفر قلی زاده

دبیر کمیسیون تجارت، پولی و مالی

درباره این کمیسیون بیشتر بدانید...