کمیسیون تجارت، پولی بانکی

صورتجلسه کمیسیون تجارت، پولی بانکی و بیمه اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا-مرداد 1399

چهارمین جلسه کمیسیون تجارت، پولی-مالی و بیمه اتاق مشترک ایران-ایتالیا در روز یکشنبه دوازدهم مرداد ماه سال 1399 با حضور ریاست کمیسیون جناب آقای داود، نایب رییس کمیسیون جناب آقای ایروانی، دبیر کمیسیون و همچنین تعدادی اعضای محترم ، با دستور جلسه "اخبار و تحولات ارزی" به صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید.

در این جلسه ریاست کمیسیون در مورد مسائل زیر به تفصیل توضیحاتی را ارائه نمودند:

 • بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات سال 1399 و رفع تعهدات ایفا نشده سال های 1397 و 1398
 1. صادرکنندگان می باید حداقل 80 درصد ارز حاصل از صادرات خود را به صورت حواله ارزی و حداکثر 20 درصد آن را بصورت اسکناس در بازار ثانویه به بانک ها و صرافی های مجاز به فروش برسانند.(در کلیه مفاد این مصوبه، فروش ارز به صورت حواله های ارزی باید در "سامانه نیما" و به صورت اسکناس، باید در "سامانه نظارت ارز سنا" ثبت گردد.
 2. کلیه صادرکنندگان موظفند حداکثر چهار ماه پس از صدور پروانه صادراتی گمرک ج.ا.ا. ، ارز خود را به چرخه اقتصادی کشورمطابق بند فوق برگردانند.
 3. به منظور تقویت و ارتقای صادرات غیر نفتی و اطمینان از بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور ، وزارت صنعت، معدن و تجارت علاوه بر پایش کارت های بازرگانی موجود ، اقدام به رتبه بندی صادرکنندگان در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری خواهد نمود.
 4. ارز ناشی از پیمان ها و قراردادهای ارزی داخلی با بخش دولتی یا غیر دولتی بایستی از طریق ثبت سفارش برای تامین نیاز های وارداتی قراردادهای مذکور استفاده شد و مازاد آن بایستی در بازار ثانویه به فروش رسانده شود.
 5. وزارت خانه های "نفت"، "صنعت، معدن و تجارت " ، "تعاون، کار و رفاه اجتماعی"، "دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح"، "کشاورزی"، "سایر نهادهای عمومی غیردولتی" با توجه به عملکرد صادراتی شرکت های تحت پوشش/ مدیریت خود و برآورد درآمدهای ارزی سال 1399 ، مسئولیت پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات مطابق این مصوبات با همکاری بانک مرکزی ج.ا.ا. و دستگاههای نظارتی و قضائی را دارند.
 6. به منظور صادرات از محل ورود موقت، تولیدکنندگان موظفند جهت ورود کالا، اقدام به ثبت آماری از محل ورود موقت در سامانه جامع تجارت نمایند.
 7. ارائه هر گونه خدمات توسط کلیه دستگه ها و سازمان های اجرایی، بانک های عامل و شبکه صرافی ها به صادرکنندگانی که بر مبنای این بسته سیاستی نسبت به برگشت ارز اقدام نمی نمایند و نیز سایر اشخاصی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم در روند عدم برگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان مذکور مشارکت دارند ، تا زمان ایفای تعهد ارزی امکان پذیر نمی باشد.
 8. بانک مرکزی موظف است نسبت به ابلاغ این مصوبه به کلیه دستگاههای ذیربط اقدام نماید.

دیگر مواردی که در این جلسه مطرح گردیدند، عبارتند از :

 • صحبت در خصوص مشکلات بخش تولید و تامین اقلام مورد نیاز تولید کنندگان
 • آغاز واردات دارو و تجهیزات پزشکی از کره جنوبی و استفاده از منابع موجود در پی اعتراضات وزارت امور خارجه و بانک مرکزی
 • تاثیرات توسعه استفاده از سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی در چین به جای سیستم سوئیفت موجود
 • بررسی نحوه فعالیت اینستکس و FATF

چهارمین جلسه آنلاین کمیسیون تجارت، پولی-مالی در ساعت 16 پایان یافت و کلیه شرکت کنندگان از نحوه برگزاری ابراز رضایت نمودند.

نیلوفر قلی زاده

دبیر کمیسیون تجارت، پولی-مالی و بیمه

درباره این کمیسیون بیشتر بدانید...