جلسه مجمع عمومی اتاق ایتالیا-ایران

جلسه مجمع عمومی اتاق ایتالیا-ایران در تاریخ 3 تیر ماه 1398 (24/June/2019) ساعت 14:30 با حضور برخی از اعضاءاین اتاق، نماینده وزارت امور خارجه ایتالیا، نمایندگان بانکهای Popolare وبانک Monte Paschi و همچنین مهمانان افتخاری جناب آقای دکتر بیات سفیر محترم ایران در ایتالیا و رایزن‌های اقتصادی سفارت جناب آقای رادبوی و جناب آقای سجادی، و نیز ریاست و دبیرکل اتاق ایران-ایتالیا برگزار گردید.

در این جلسه ابتدا سخنرانان آقای الساندرلو ریاست اتاق ایتالیا-ایران، آقای دکتر بیات، آقای مهندس پورفلاح سخنرانی نمودند و سپس دبیرکل اتاق ایتالیا-ایران با قرائت صورتهای مالی و بودجه سال آینده با کسب اکثریت موافقین صورتهای مالی را تصویب نمود و مجمع در ساعت 16 با تشکر آقای دکتر الساندرلو پایان پذیرفت.

سخنرانی آقای دکتر الساندرلو:

ایران روابط بسیار خوب اقتصادی با چین و هند دارد ولی چین صرفا به حفظ روابط ظاهری مبادرت نموده و گامی جهت تحکیم پایه‌های اقتصادی برنداشته است و عملا روابط تجاری فیمابین وجود ندارد.

در مورد Instex نیز که از سال گذشته تاسیس آن اعلام گردیده عملا اقدامی مشاهده نگردیده است.در واقع همه در اتحادیه اروپا و شورای امنیت رفتار ایران را در قبال تعهدات برجامی خود تایید می‌کنند ولی تحرک مالی در این کانال وجود نداشته است تا اینکه ایران ضرب‌الاجل 60 روزه‌ای برای کشورهای اروپایی تعیین نمود.در واقع ایران به هیچ روی علاقمند به حضور نظامی آمریکا در آب‌های خلیج فارس نبوده و به ایجاد تنش مبادرت نکرده.با این حال در 8 ماه June سال2019 مجددا آمریکا تحریم‌های جدید شامل آهن، فولاد و پتروشیمی علیه ایران وضع نمود و اخیرا کشور بریتانیا هم اعلام نموده از کلیه تحریم‌های وضع شده توسط آمریکا پیروی خواهد نمود.در حال حاضر ایران و آمریکا بدترین روابط را را طی سالیان گذشته تجربه می‌نمایند بدیهی است که هیچ یک از دو کشور علاقه‌ای به جنگ ندارند.من امیدوارم که در آینده نزدیک شاهد گشوده شدن پنجره‌ای بمنظور آغاز مذاکرات میان دو کشور باشیم که غیر از این راه حل دیگری وجود ندارد.هر یک از دوطرف منتظر برداشتن گام اول توسط طرف مقابل هستند.

اکثریت مردم تصور می‌کنند که آقای ترامپ در انتخابات پیش روی ایالت متحده آمریکا مجددا پیروز خواهد شد.بدلیل اینکه عملکرد دموکرات‌ها فوق‌العاده ضعیف بوده است.

آنچه مسلم است ترامپ اصلا در فکر تغییر رژیم ایران نیست.تنها راه خروج از این بحران مذاکره است.البته آمریکا پشتوانه قوی اسرائیل و عربستان سعودی در منطقه را هم کنار خود دارد. همانگونه که میدانیم ترامپ پیشرفت‌هایی نیز در مذاکرات با کره شمالی داشته است من خوش بینانه منتظر مذاکرات دوطرف هستم.

سخنرانی آقای دکتر بیات:

ما متاسفیم که ایتالیا از فرصت 6 ماهه معافیت تحریم‌ها استفاده نکرد و Enni از خرید نفت امتناع نمود و دلیل آن را انتظار جهت روشن شدن جزئیات از سوی آمریکا اعلام نمود. پس از پیگیری‌ها و ملاقات‌ها با مسئولین Enni مشخص گردید که عدم خرید انی به عدم تمایل این شرکت مرتبط بوده و منعی برای خرید وجود نداشته است که این مسئله تاثیر منفی بر روی روابط دوجانبه کشور برجای گذاشت.ما انتظار داشتیم خریدEnni موجب رونق و افزایش فعالیت SME ها شود.

آمریکا با تحریم فولاد و پتروشیمی موجب ایجاد تنش بیشتری در روابط دو کشور و همچنین روابط بین‌المللی در ابعاد اقتصادی گردیده است.

ایران در تعامل با اروپا تاکید بر روابط دو سویه داشته است.از یک سو 15 گزارش سازمان انرژی اتمی بر تعهد ایران به مقررات تاکید داشته و از سوی دیگر با خروج آمریکا از برجام اروپا نقش منفعلبه خود می‌گیرد.

ما همواره به اروپایی‌ها برای تحرک بیشتر تاکید نموده‌ایم و آنها قول Instex را دادند و زمان بیشتری طلب کردند و در این فاصله آمریکا هم تحریم‌های بیشتری وضع نموده است که موجب آشفتگی اوضاع اقتصادی ایران شد و مردم شاهد نتیجه مثبتی از توافق برجام نبودند و به همین علت دولت ایران فرصت 2 ماهه به اروپا داد و اقداماتی را در جهت روند تعهدات برجام انجام داد.

در این شرایط کشورهایی سعی در کاهش تنش با میانجیگری داشتند که از مهمترین آنها میتوان از ژاپن نام بود. ولی از یک سو نخست وزیر این کشور حامل پیام از آمریکا جهت انجام مذاکرات بود و از سوی دیگر در روز حضور ایشان در ایران آمریکا صنایع فولاد و پتروشیمی را تحریم نمود و همزمان توطئه حمله به نفتکش‌ها هم صورت پذیرفت.به علت همین آشفتگی در تصمیم گیریهای آمریکا و ایجاد فشار حداکثری بر روی ایران جهت مذاکره این موضوع به نتیجه نخواهد رسید.

اکنون در آمریکا اختلاف نظر وجود دارد ، اروپا با دیدگاه‌های ترامپ فاصله دارد ولی قدرت لازم را ندارد.از سوی دیگر بخشهای تجارت و اقتصاد ایران همچنان به کار خود ادامه میدهند.ما برای کاهش تنش با آمریکا و ارائه راه‌حل‌ها آمادگی کامل داریم ولی تحت شرایط منطقی نه شرایط تحمیلی.در شرایط فعلی روابط ایران و ایتالیا معتقدیم نقش شرکتهای کوچک و متوسط و همچنین نقش دو اتاق مشترک ایران-ایتالیا و ایتالیا-ایران بسیار مهم است. و باید راهکارهای قانونی را برای توسعه روابط بررسی و گسترش داده و دولت را از نتایج ارزیابی‌های خود مطلع نمایند.در حال حاضر ظرفیت بسیار زیادی برای کار وجود دارد.سفارت ایران در ایتالیا مجددا اعلام میدارد که در این فضای سخت آمادگی فراهم نمودن کلیه امکانات برای حفظ و توسعه روابط را داردو بزودی جلسه‌ای با تعدادی از شرکتهای ایتالیایی جهت گسترش همکاری خواهیم داشت.اینجانب شخصا نسبت به آینده روابط خوش بین هستم و معتقدم روابط مستحکمی که با پشتوانه قوی بوجود آمده از ناهمواری‌ها بدون بروز خدشه‌ای عبور خواهد کرد.

امروز "نه باید ترسید و نه امید را از دست داد".

سخنرانی آقای مهندس پورفلاح:

خوشحاليم كه يكبار ديگر فرصت حضور اينجانب و دبيركل اتاق ايتاليا در مجمع اتاق ايتاليا ايران و در جمع عزيزان نصيبمان گرديد.

روابط صميمي، مفيد و تأثيرگذار دو اتاق تهران و رم از نمونه هاي كم مانندي است كه در سطح اتاق مشترك در ديگر كشورهاي جهان ديده مي شود. عليرغم مسائل و مشكلاتي كه مدتيست كشور ما ايران در زمينه امور سياسي و اقتصادي دارد اين دو اتاق همواره تلاش نموده اند كه سطح روابط اقتصادي و ارتباطات تجاري بنگاه داران دو كشور را در حدامكان حفظ و به اميد روزهاي آفتابي زنده نگه دارند.

بداخلاقي هايي كه از ناحيه بعضي از كشورهاي دگرانديش جهاني در مورد كشور كهنسال ما ايران و مردم فرهيخته و صبورش اعمال مي گردد سرانجام روزي به پايان خواهد رسيد كمااينكه امروزه دوستي هاي عميقي را ميان كشورهايي مي بينيم كه زماني دشمن جدي يكديگر بودند. دنيا نمي تواند ايران را با اين همه توانمندي، ذخاير سرشار طبيعي و جوانان تحصيلكرده مجهز به علوم نو ناديده بگيرد.

كشورهايي در داشتن دوستي دراز مدت ايران توفيق خواهند داشت كه به منافع زودگذر امروز بسنده ننمايند و براساس خرد و دورانديشي خود تصميم گيري و جهت سازي نمايند.

ضمن تشكر از رئيس و دبيركل و اعضاء ارجمند اتاق ايتاليا ايران كه همواره شاهد همكاريهاي صميمانه اشان مي باشيم. از مردم خوب و دوست داشتني ايتاليا، بويژه بنگاه داران، بانكداران و مسئولين دولتي اين سرزمين تاريخي انتظار داريم كه براساس واقعيت ها و دوراز بند و بست هاي متداول در دنياي سياست رابطه خود را با ايران مديريت تا فرصت دوباره براي حفظ و گسترش روابط در تمام زمينه ها فراهم گردد. با نگاهي گذرا به ارتباطات ساير كشورهاي اروپايي با ايران مي بينيم كه ايتاليا به هر دليل حساسيت و تلاش كمتري در حفظ اين رابطه تاريخي و قديمي نموده است. و اين در حاليست كه ما ايرانيها بنا به پيشينه و دلايل مختلف دلمانمي خواهد كه ايتاليا چون گذشته نقشي برجسته در كليه زمينه ها بويژه اقتصادي با كشور ثروتمندي چون ايران ايفا نمايد.

با تشكر مجدد و آرزوي روزهاي بهتر در روابط اقتصادي دوكشور

سخنان نماینده وزارت امور خارجه ایتالیا

امروز در شرایط فوق‌العاده حساس قرار داریم و ما در وزارت امور خارجه بصورت لحظه‌ای اخبار مربوط به ایران و آمریکا و همچنین وضعیت خلیج فارس را رصد می‌کنیم. پیام ما این است که تنش‌ها به هر شکل باید کاهش یابد و بروز تنش به نفع هیچ کشوری نیست یک اشتباه ممکن است ما را به نقطه عدم بازگشت برساند.

ما قویاّ ار موضع اتحادیه اروپا در برابر ایران حمایت و پیروی می‌کنیم.

هفته گذشته در اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و انگلستان جلسه‌ای تشکیل دادند که INSTEX سریعا فعال شود و امیدواریم که این اتفاق بسرعت رخ دهد.

سخنان نماینده شرکت بازرسی SGS

ما شرکتی هستیم که فعالیت بازرسی تجارت فیمابین ایران و ایتالیا را انجام می‌دهیم در تهران دارای شعبه هستیم و بطور مداوم در ارتباط می‌باشیم که متاسفانه در حال حاضر کمی کمرنگ‌تر شده است.

بهبود شرایط اقتصادی برای ما بسیار حائز اهمیت است. طبیعتا هرچه صادرات کمتر باشد تقاضا برای فعالیت شرکت SGS کمتر است ما به نوبه خود تمام تلاشمان را برای دعوت از شرکت‌ها جهت تجارت بیشتر با ایران بعمل می‌آوریم. امروز تقاضای ارزیابی یک مجموعه بزرگ را دریافت نمودیم و امیدوارانه متتظر بهبود شرایط هستیم.