تقویت همکاری مشترک ایران و ایتالیا در زمینه شعر، هنر و فلسفه

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی شامگاه دوشنبه دهم اردیبهشت در دیدار با مشاور فرهنگی رییس جمهوری ایتالیا بر پیوند تمدن و فرهنگ دو کشور در بسیاری از زمینه ها تاکید کرد.
وی سفر مشاور فرهنگی رییس جمهوری ایتالیا به ایران را در گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور تاثیرگذار خواند و افزود: دو کشور در سالهای اخیر قدم های خوبی در حوزه سیاسی، فرهنگی و هنری با یکدیگر برداشته اند و این نقطه تحولی برای اقدامات و فعالیت های مشترک بهتر است، بخشی از این روابط با نمایشگاه کتاب تهران آغاز و مقدمه ای برای کارهای بهتر شد و در این دوره از نمایشگاه نیز می تواند ادامه پیدا کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: مشترکات متعدد و متنوعی از نظر تمدنی و فرهنگی در طول تاریخ میان دو کشور وجود دارد که آنها را به یکدیگر پیوند می دهد.
وی تصریح کرد: همچنین در حوزه دایرة المعارف نویسی و نمایشگاههای کتاب و کتابخانه ها نیز می توان اقدامات و همکاری های مشترک با یکدیگر داشت.
صالحی با یادآوری اینکه ایتالیا در دوره گذشته نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان میهمان ویژه حضور داشت، افزود: فضای نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که دارای مخاطب و بازدیدکننده میلیونی است، فرصت دیپلماسی عمومی فرهنگی برای دو کشور ایجاد می کند.
وی ادامه داد: حضور ناشران و نویسندگان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران همکاری های جدید میان دو کشور با محوریت کتاب ایجاد می کند که باید این فرصت را در جهت گسترش روابط فرهنگی مغتنم شمرد.
وزیر ارشاد با تاکید بر آمادگی همکاری های فرهنگی و هنری با کشور ایتالیا افزود: باید در فعالیتهای فرهنگی مانند نمایشگاه های کتاب به گونه ای عمل کنیم تا مسائل فرهنگی را ماندگار و مخاطبان بیشتری جذب کنیم.
در این دیدار مشاور فرهنگی رییس جمهوری ایتالیا نیز گفت: ایران و ایتالیا دارای اشتراکات فرهنگی بسیاری در زمینه های مختلف هستند.
وی افزود: در دنیای امروز دیپلماسی فرهنگی، ارزش بیشتری نسبت به گذشته دارد و روشی که ایران در گسترش روابط فرهنگی در ارتباط با ایتالیا در پیش گرفته، به استحکام روابط فرهنگی دو کشور کمک می کند.
مشاور رییس جمهوری ایتالیا با اشاره بر اهمیت دایرة المعارف نویسی بر همکاری های مشترک میان دو کشور در این زمینه تاکید کرد.