پانونه به ایران می آید/ روایت محدودیت‌های کار روزنامه‌نگاری

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی جشنواره، جان‌فرانکو پانونه مستندساز ۵۵ ساله اهل ناپل ایتالیا که با فیلم مستند «دنیای زا» در بخش مستندهای پرتره دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» حضور دارد، همزمان با سفر به تهران، کارگاه «دراماتورژی در فیلم مستند» جشنواره را نیز برگزار می کند.
پانونه پس از فارغ‌التحصیلی در رشته تاریخ و نقد سینما از دانشگاه La Sapienza ایتالیا در دهه ۹۰ سه‌گانه‌ آمریکا American Trilogy را با عناوین «آمریکای کوچک»، «نامه‌ای از آمریکا»، «آمریکا در رم» کارگردانی کرد.
او در سال ۲۰۰۱ مستند بلند Latina/Littoria را ساخت که برنده بهترین فیلم غیرداستانی جشنواره تورینو و جایزه Rai در جشنواره سینمای مدیترانه شد.
مستند «به آتشفشان» او که در ۲۰۱۴ تهیه شد به جشنواره لوکارنو سوییس راه یافت. در سال ۲۰۱۵ هم مستند «کوچکترین کشور جهان» را ساخت که برنده جایزه روبان نقره‌ای شد. مستند Ambrogio Sparagna Lascia stare I santi وی نیز از منتخبان جشنواره رم در سال ۲۰۱۶ بود.
آخرین پروژه مستند پانونه «دنیای زا» است که با موضوع چزاره زاواتینی یکی از پیشگامان سینمای نئورئالیسم ایتالیا ساخته شده و در جشنواره امسال «سینماحقیقت» روی پرده می‌رود.
جان‌فرانکو پانونه به آموزش فیلمسازی مستند در شهر رم مشغول است و همچنین به عنوان استاد در مقطع کارشناسی ارشد سینما و تلویزیون در دانشگاه شهر ناپل ایتالیا به تدریس می‌پردازد.