برجام‌اروپایی؛ 16 سناتور ایتالیایی حمایت کردند

سناتورهای ایتالیایی ادامه حمایت از توافق هسته‌ای ایران یا «برجام» و یافتن راهکارهای لازم را برای برقراری ارتباطات بانکی با ایران خواستار شدند.
به گزارش پارس‌تودی؛ 16 سناتور ایتالیایی از جمله رئیس کمیسیون خارجی سنای این کشور با ارائه طرحی در نشست عمومی این مجلس از دولت ایتالیا خواستند که در مجامع بین‌المللی تلاش کند تا همه اقدامات دیپلماتیک لازم برای حفظ برجام به اجرا گذاشته شود.
سناتورهای ایتالیایی در طرح خود آورده‌اند: ما از دولت می‌خواهیم که در مجامع اروپایی، بانی و حامی هرگونه ابتکارعمل مفید باشد تا بتوان از شرکت‌های اروپایی که در ایران کار می‌کنند، در برابر تحریم‌های آمریکا حداکثر محافظت را انجام داد.
تهران و رُم همواره مناسبات اقتصادی و سیاسی گسترده‌ای دارند و درپی امضای برجام، فعالیت شرکت‌های ایتالیایی در ایران افزایش یافت؛ به طوری که ایتالیا نخستین شریک تجاری ایران در اتحادیه‌ اروپا شد.
چندی پیش نیز، «جوزپه کونته» Giuseppe Conte نخست وزیر ایتالیا در حاشیه هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با اشاره به اهمیت برجام، تاکید کرد: توافق هسته‌ای با ایران نباید کنار گذاشته شود.
جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است که برخورداری از منافع اقتصادی برجام در شرایط تحریم‌های آمریکا، بخشی حیاتی برای حفظ این توافق است.
اروپا برای بقا و دفاع از برجامی که معتقد است به‌نفع صلح و امنیت منطقه و اروپاست، به‌رغم تهدیدهای آمریکا، محکوم به پرداخت هزینه است.
درغیر اینصورت، ایران با گامی مطمئن‌تر مسیر فعالیت‌های قبل از برجام را باز و طی خواهد کرد و در این میان، طرف بازنده فقط اروپاست.