راه‌اندازی مکانیسم پرداخت اروپا با ایران

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: انتظارم بر این خواهد بود که ظرف چند هفته آینده کانال پرداخت جایگزین برای تجارت با ایران ایجاد خواهد شد.
فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: بروکسل در آینده نزدیک کانال پرداخت جایگزین را برای تسهیل تعاملات تجاری میان اتحادیه اروپا و ایران ایجاد خواهد کرد تا تحریم‌های آمریکا را دور بزند.
وی گفت: انتظار من این است که این ابزار در هفته‌های آینده یعنی قبل از پایان سال‌جاری میلادی راه‌اندازی خواهد شد و به عنوان راهی برای حفاظت از تجارت مشروع است. بر همین اساس‌ ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در حال بررسی راه‌های تداوم تجارت با تهران هستند تا محدودیت‌های اقتصادی اعمال شده از سوی ایالات متحده که با خروج این کشور از برجام کلید خورده را دور بزنند.
همچنین در ماه نوامبر سال‌جاری میلادی‌ مقامات اتحادیه اروپا پیشنهاد ایجاد یک تجارت‌خانه یا وسیله ویژه پرداخت موسوم بهSPV را دادند تا تعاملات مالی با ایران تسهیل شود؛ اما این طرح بعد از آنکه هیچ کشور اروپایی به دلیل ترس از اقدامات تنبیهی آمریکا حاضر به قبول میزبانی این مکانیسم نشد، با شکست روبه‌رو شد. البته قدرت‌های بزرگ اروپایی در حال برنامه‌ریزی به منظور اعمال فشار روی لوکزامبورگ و بلژیک هستند تا میزبانی این مکانیسم را قبول کنند.
بر پایه این گزارش، بعد از آنکه دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا در ماه می ‌از برجام خارج شد، رهبران کشورهای اروپایی قانون ممنوعیت شرکت‌های اتحادیه اروپا از همراهی تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را فعال کردند.