میزان معرفی محصولات ایرانی به شرکت‌های بین المللی چقدر است؟/ آغاز صادرات کالای ایرانی به ایتالیا

بر اساس مطالعه سال 2014 انجمن جهانی صنعت نمایشگاهی، در سال 2011 یک هزار و 197 نمایشگاه بین المللی در فضای سرپوشیده ای به مساحت 32 میلیون و 600 هزار مترمربع برگزار شد.این مساحت در مقایسه با سال 2006 به طور متوسط سالیانه 2.3 درصد افزایش یافت. بر اساس این مطالعه، آمریکا، چین، آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، هلند، برزیل، انگلیس، کانادا، روسیه، سوییس، بلژیک، ترکیه و مکزیک پیشتازان برگزاری نمایشگاه های بین المللی به شمار می روند. یکی از مشکلات همیشگی تجار و تولیدکنندگان ایرانی، تامین هزینه‌ها و ریسک بالای شرکت در نمایشگاه‌‌های خارجی بوده و هست.از طرفی نمی‌توان از نقش تاثیرگذار چنین نمایشگاهی در تبلیغ و فروش کالاهای ایرانی چشم‌پوشی کرد؛ مطلبی که در شرایط حساس کنونی ، با افزایش نرخ ارز و اهمیت درآمدهای صادراتی، نقش پررنگ‌تری به خود گرفته است.

یکی از راهکارهایی که برخی صاحب نظران و فعالان حوزه تجارت برای توسعه صنعت نمایشگاهی و صادراتی پیشنهاد می‌دهند؛ تشکیل نمایشگا‌های صادراتی در داخل کشور است تا ‌با دعوت از فعالان حوزه تولید داخلی و همچنین بازرگانان و شرکت‌های خارجی به تبلیغ کالای ایرانی بپردازند.
در راستای بحث و بررسی بیشتر این موضوع با چند تن از فعالان و صاحب نظران حوزه صادرات کشور به گفت‌وگو پرداخته‌ایم که در ادامه گزارش می‌آید؛ نمایشگاه‌ها حرف اول را در تبلیغات و خرید و فروش کالا می‌زنند

حسین اسفهبدی مدیر اسبق سازمان نمایشگاه‌های کشور گفت: علی‌رغم پیشرفت فناوری‌های نوین و رشد فزاینده فضای مجازی در سال‌های اخیر، هنوز نمایشگاه‌ها حرف اول را در تبلیغات و خرید و فروش کالا می‌زنند. وی با اشاره به اینکه بیشتر مردم جهان بازدید و خرید حضوری را در اولویت انتخاب خود قرار می‌دهند، گفت: در جهان میزان گردش مالی کارهای نمایشگاهی سالانه 800 میلیارد دلار است و نمایشگاه‌ها اثرگذارترین آیتم در حوزه خرید و فروش کالا و خدمات به حساب می‌آیند. اسفهبدی با تأکید بر این موضوع که نمایشگاه‌ها یکی از ابزارهای بزرگ برای توسعه صادرات کشور به حساب می‌آید، گفت: هرچند که در مقایسه با برخی از کشورهای پیشرفته در صنعت نمایشگاهی عقب‌تر هستیم اما توانسته‌ایم در سال‌های گذشته در برخی نمایشگاه‌ها همچون نفت، ساختمان و کشاورزی از جهت وسعت در خاورمیانه و آفریقا مقام اول را کسب کنیم و با نمایشگاه جهانی دبی رقابت تنگاتنگی داشته باشیم. وی با اشاره به اهمیت نمایشگاه‌های اکسپو در سطح جهانی، افزود: وقتی نمایشگاه اکسپو در کشوری برگزار می‌شود، اقتصاد آن کشور متحول می‌شود.پیش بینی می شود در اکسپو 2020 دبی حدود 25 میلیون نفر شرکت کنند.