گرانی سوخت؛ ایتالیایی‌ها بعد از ۸۴ سال هنوز مالیات جنگ اتیوپی را می‌دهند

اعتراض جلیقه زردهای فرانسوی به افزایش بهای سوخت در این کشور موجب شد تا بحث مربوط به گران بودن سوخت در ایتالیا نیز بالا بگیرد. بهای سوخت در ایتالیا بیش از فرانسه است و این کشور یکی از بالاترین بهای بنزین و گازوئیل در میان کشورهای اروپا را دارد.
در کنار مالیات بر ارزش افزوده که سهمی ٢٢ درصدی بر روی بهای بنزین و گازوئیل در ایتالیا دارد، فهرستی بلند از ١٧ نوع مالیات دیگر نیز وجود دارد که باعث می شود تا بهای سوخت برای مصرف کننده بسیار گران تمام شود.
شاید باورش چندان ساده نباشد، اما ایتالیایی ها هر بار که به پمپ بنزین می روند مبلغی را نیز برای مالیات و هزینه های جنگ اتیوپی پرداخت می کنند، جنگی که ٨٤ سال پیش به وقوع پیوست، اما هنوزهزینه هایی که این جنگ بر اقتصاد ایتالیا گذاشت را مردم این کشور می پردازند.
در پائیز ١٩٣٥ میلادی ارتش ایتالیا تحت رهبری بنتو موسولینی با حدود نیم میلیون سرباز به کشور آفریقایی اتیوپی حمله کرد، ایتالیا قصد داشت تا همچون دیگر کشورهای اروپایی مستعمراتی برای خود داشته باشد و همچنین رویای احیای امپراطوری روم را در سر می پروراند. به فاصله کوتاهی و در جریان جنگ جهانی دوم، بریتانیایی ها با افزایش کمک به اتیوپی، سربازان ایتالیایی را از شرق آفریقا بیرون راندند.