گزارش اسپوتنیک ایتالیا درباره کنفرانس ورشو

رم- ایرنا- تارنمای خبرگزاری اسپوتنیک ایتالیا با اشاره به کنفرانس آتی لهستان نوشت: ایران هدف ساده ای برای آمریکا و اسرائیل نیست و نخواهد بود و سیاست ها و برنامه های آن ها علیه تهران و تغییر حکومت، محتوم و محکوم به شکست است.
به گزارش ایرنا، کنفرانس «صلح و امنیت در خاورمیانه» با تمرکز بر فعالیت‌ های منطقه‌ای ایران قرار است در روزهای 13 و 14 فوریه (24 و 25 بهمن ماه) در ورشو پایتخت لهستان برگزار شود.
تارنمای اسپوتنیک ایتالیا نوشت: آمریکا به دنبال متقاعد کردن متحدان خود برای تشکیل کمپین علیه تهران است.
این رسانه نوشت: ایران کشوری با تاریخی چند هزار ساله و اتحاد قوی ملی و دارای فناوری های پیشرفته و قدرت نظامی بالاست و در کشورهای منطقه نفوذ قوی دارد.
اسپوتنیک افزود: ایران یک هدف ساده برای مداخله بویژه تجاوز نظامی نیست و هر گونه درگیری احتمالی می تواند تبدیل به یک جنگ فرسایشی در منطقه شود که اسرائیل و پایگاه های آمریکایی را نیز در بر می گیرد و هزینه گزافی را برای تل آویو و واشنگتن دارد.
در این گزارش آمده است: آمریکا در ورشو به دنبال اعمال فشار بر اروپاست. هدف نهایی دولت آمریکا تغییر حکومت ایران است؛ هدفی که یقیناً با منافع اروپا که دیر یا زود باید نگرش خود را بروشنی تعریف کند، همخوانی ندارد.
فهرست شرکت کنندگان در کنفرانس لهستان به دلیل اختلافات و مخالفت ها، هنوز تعیین نشده اما برخی کشورها، از هم اکنون اعلام کرده اند که در آن شرکت نمی کنند.
حتی نشریات مهم آمریکایی مانند 'وال استریت ژورنال' در گزارش های تحلیلی اعلام کردند که 'تلاش های آمریکا برای متعهد ساختن اروپا در یک کمپین ضد ایرانی تاکنون با شکست مواجه شده است'.
وزیران خارجه کشورهای مختلف عضو اتحادیه اروپا احتمالاً در این کنفرانس شرکت نمی کنند.
همچنین برخی معتقدند که بر اساس اعلام فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وی نیز احتمالاً در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد.
گروه بحران های بین المللی' نیز در گزارشی به مناسبت سومین سالگرد توافق هسته ای ایران موسوم به برجام، ضمن تأکید بر پایبندی ایران به اجرای این توافق، اعلام کرد که صبر تهران در زمینه برجام نیز ممکن است به پایان برسد.
کاخ سفید قصد نابودی اقتصاد ایران و خارج کردن سرمایه گذاران خارجی از این کشور را دارد و در صدد ایجاد اعتراضات خیابانی است؛ یک برنامه تحریک آمیز، شبیه به آنچه در سوریه و لیبی اجرا شد.
همزمان آمریکا در تلاش است تا این کار را تا سال 2020 انجام دهد. زمانی که بر اساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، تحریم فروش اسلحه به ایران لغو خواهد شد.
باید یاداوری کرد که شرکای اروپایی آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی 'ناتو'، نظری متفاوت درباره خاورمیانه دارند. موضع اروپا روشن است؛ بازنگری در برجام از نظر اروپایی ها تنها زمانی می تواند توجیه داشته باشد که ایران به وظایف خود عمل نکند و توافق را نقض کند.
با وجود موضع موافق اروپا در حفظ برجام، بسیاری از شرکت های اروپایی برای حضور در ایران به دلیل تحریم های ثانوی نگران هستند.
اسپوتنیک ایتالیا در پایان گزارش نوشت: اگرچه به دلیل تحریم ها و فشار آمریکا، ایران در حوزه اقتصادی با مشکلاتی روبه رو شده و تورم افزایش یافت، اما با این حال، نظام سیاسی ایران از حمایت اکثر مردم خود برخوردار است و نفرت ضد آمریکایی در این کشور رو به افزایش است.