اختلاف در دولت ایتالیا درباره روابط با چین و جاده ابریشم

رم - ایرنا - پیوستن ایتالیا به طرح جاده ابریشم جدید به مناسبت سفر آتی رییس جمهوری چین به رم ، حرف و حدیث هایی به دنبال داشته و در جناح حاکم اختلاف برانگیز شده است
به گزارش روز سه شنبه ایرنا،برخی مقامات احزاب ائتلاف دولت ایتالیا مخالف پیوستن کشور به طرح جاده ابریشم جدید، در 22 مارس (2 فروردین) به مناسبت سفر رسمی 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین به رم هستند.
طرح جاده ابریشم جدید موسوم به 'یک کمربند - یک جاده' طرحی است که 5 سال قبل از سوی رییس جمهوری چین ارایه شد ونزدیک به 130 کشور دنیا را دستکم در آسیا و اروپا در بر می گیرد.
احزاب ائتلافی دولت ایتالیا دیدگاه مختلفی در پیوستن به این طرح دارند و جنبش پنج ستاره مصرانه خواهان پیوستن به طرح مذکور و حزب 'اتحاد' مخالف آن است.
'جان کارلو جورجتی' معاون نخست وزیر و از شخصیت های برجسته حزب اتحاد اعلام کرده است، به طرح پیوستن به جاده ابریشم بویژه در خصوص دفاع از منافع ملی از جمله منافع سایبرنتیکی بدبین و شکاک است.
به عقیده وی ،تفاهم میان ایتالیا و چین می بایست در راستای بهبود روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور باشد، نه اینکه تعهداتی در آن مندرج شود که از منظر راهبردی جایگاه مستحکم ایتالیا در پیمان آتلانتیک شمالی 'ناتنو' را مختل و مخدوش کند.
در پی بروز این اختلافات در جناح اکثریت ، نخست وزیر ایتالیا را بر آن داشت تا در این ارتباط تصریح کند: یادداشت تفاهم میان رم و پکن یک موافقتنامه بین المللی نیست. فقط مختصاتی را برای همکاری میان ایتالیا و چین بر اساس معیارهای شفافیت و پایداری مالی و زیست محیطی تعیین می کند.
'جوزپه کونته'بر این عقیده است که جاده ابریشم جدید فرصتی برای ایتالیا و اتحادیه اروپا تلقی شده و می تواند محرکی برای رشد اقتصادی باشد و اینکه رم در چارچوب اتحادیه اروپا و با رعایت اصول این اتحادیه به طرح جدید چین ملحق خواهد شد و قصد ندارد چارچوب روابط سیاسی و جایگاه یوروآتلانتیکی اش را بازترسیم کند..
آمریکا و برخی کشورهای اروپایی با انتقاد از طرح جاده ابریشم جدید اعلام کردند که پکن از طریق سرمایه گذاری ها کلان در صدد گسترش نفوذ در ساختارهای زیربنایی کشورها است.
اما چین موفق شد نظر رم را به طرح احداث جاده ابریشم جلب کند و ایتالیایی ها امیدوارند تا چینی ‌ها در بنادر جنوا در شمال و تارانتو در جنوب این کشور سرمایه ‌گذاری کنند.
'جولیو ترمونتی' وزیر سابق اقتصاد و دارایی ایتالیا نیز در گفت وگو با روزنامه ' کوریره دلاسرا' اظهار کرد: الحاق ایتالیا به طرح جاده ابریشم که یادداشت تفاهم آن ظرف دو هفته آینده در سفر رسمی رئیس جمهوری چین به رم امضا خواهد شد، می تواند کشور ما را به دروازه ای برای توسعه طلبی های تجاری و غیر تجاری پکن در اروپا مبدل کند، بدون اینکه اتحادیه اروپا کوچکترین واکنشی از خود نشان دهد.
وی تأکید کرده است : جاده ابریشم به بندر جنوا خواهد رسید و این بندر نه حائل بلکه ورودی خواهد بود. این در حالیست که از سوی دیگر، ایتالیا به تحقق پروژه راه آهن سریع السیر 'تاو' پاسخ منفی می دهد.