رشد اقتصادی آلمان صفر و ایتالیا منفی شد

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی اکسپرس انگلیس، مرکز آمار آلمان اعلام کرد: رشد اقتصاد ۳.۱ تریلیون پوندی آلمان در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ به صفر رسیده است. اوضاع در ایتالیا، سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو از این هم بدتر بوده و این کشور با ثبت رشد منفی ۰.۲ درصدی وارد رکود شده است.
مؤسسه رتبه بندی"مودی" در گزارش جدید خود از اقتصاد ایتالیا پیش‌بینی کرد که نرخ رشد اقتصاد ایتالیا در سال جاری به جای ۱.۳ درصد تنها ۰.۵ درصد باشد. اقتصاد انگلیس نیز با ثبت رشد ۰.۲ درصدی در سه ماهه پایانی سال گذشته، ضعیف‌ترین سطح رشد خود از سال ۲۰۱۲ تاکنون را تجربه کرد. با این حال رشد اقتصادی انگلیس در سال ۲۰۱۸ با ثبت رقم ۱.۳ درصد بالاتر از آلمان، فرانسه و ایتالیا بوده است.
نگرانی از وضعیت اقتصاد آلمان در روزهای اخیر باعث افت شدید ارزش یورو شده است. رشد اقتصادی این کشور که ضعیف‌ترین سطح ۵ سال اخیر محسوب می‌شود در سال جاری نیز پایین و احتمالاً در سطح یک درصد خواهد بود.
از طرف دیگر اما رشد اقتصادی کشورهای کوچک‌تر اروپایی به سطوح بالایی رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸، لیتوانی با رشد ۱.۶ درصد بالاترین رشد اقتصادی را داشته است و پس از این کشور، قبرس، لتونی و مجارستان هر ۳ با ثبت رشد ۱.۱ درصدی در رده بعدی قرار گرفته‌اند.
پایین‌ترین سطح رشد اقتصادی در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ نیز مربوط به ایتالیا با منفی ۰.۲ درصد است و پس از این کشور، آلمان با رشد صفر و انگلیس با رشد ۰.۲ درصدی، کمترین سطح رشد را در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشته‌اند.