ایتالیا: به دنبال ترک اتحادیه اروپا نیستیم

بر اساس گزارش روزنامه بلومبرگ، این اظهارات ماتئو سالوینی، وزیر کشور و معاون نخست وزیر ایتالیا در واکنش به اظهارات کلودیو بورگی، مشاورش مطرح شد که پیشتر اعلام کرده بود: "یا احزاب پوپولیست موفق به ایجاد تغییر در اتحادیه اروپا خواهند شد و یا ما از اتحادیه اروپا خارج می‌شویم. "
بورگی روز جمعه در جریان رویدادی در میلان با اشاره به انتخابات اروپایی قریب‌الوقوع گفت: به نظر من این آخرین فرصت است. اگر پس از این انتخابات ما همچنان صاحب منصبان مأمور به رهبری اروپا را داشته باشیم که درباره سیاست‌های اقتصادی، اجتماعی و مهاجرت به نفع آلمان و به ضرر ما تصمیم‌گیری کنند، من خواستار خروج ایتالیا از اتحادیه اروپا خواهم شد.
این نخستین باری نیست که بورگی که ریاست کمیته بودجه مجلس عوام ایتالیا را نیز بر عهده دارد اظهاراتی تهاجمی علیه اتحادیه اروپا مطرح می‌کند و وی بارها اعلام کرده که بهتر است ایتالیا از حوزه یورو خارج شود.
شرکای دولت ائتلافی ایتالیا یعنی حزب لیگ به رهبری سالوینی و حزب ۵ ستاره به رهبری لوئیجی دی‌مایو یک کمپین انتخاباتی بلند مدت در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی اروپا در ماه مه به راه انداختند؛ انتخاباتی که نتیجه‌اش می‌تواند تعادل قدرت در داخل این دولت ائتلافی را تغییر دهد.