اختلاف نظر در مورد خرید هواپیماهای جنگنده های اف ۳۵

به گزارش ایرنا، ایتالیا که قرارداد خرید ۱۳۱ فروند هواپیمای جنگنده اف ۳۵ با آمریکا را به ارزش ۱۳٫۵ میلیارد دلار بسته بود، در سال ۲۰۱۲ میلادی تصمیم گرفت تعداد سفارشات خود را به ۹۰ فروند کاهش دهد.
موضوع خرید این جنگنده ها پیچیده تر شده و دولت ایتالیا که با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کند، پرداخت بدهی ها را به تاخیر انداخت تا جایی که کاخ سفید بطورعلنی در این زمینه به رم هشدار داد.
پس از این جریان ‘جوزپه کونته’ نخست وزیر و ‘الیزابتا ترنتا’ وزیر دفاع ایتالیا با انتشار بیانیه ای مشترک و با اشاره به بدهی ۴۰۰ میلیون یورویی بابت هواپیماهای دریافتی، اعلام کردند: پرداخت بدهی در این خصوص در روزهای آینده انجام خواهد شد.
در این بیانیه آمده است: بررسی های لازم با هماهنگی وزارت دفاع و بازبینی در برنامه خرید هواپیماها، به ما اطمینان خواهد داد که سفارشات بعدی متناسب با برنامه راهبردهای ملی دفاعی کشور و در تطابق با جایگاه یورو آتلانتیکی ایتالیا صورت خواهد گرفت.
‘متئو سالوینی’ معاون نخست وزیر و رهبر حزب ‘اتحاد’ گفت: در مورد خرید هواپیماهای اف ۳۵ عقب نشینی نخواهی شد.
با این حال ‘مانلیو دی استفانو’ معاون وزیر امور خارجه ایتالیا از جنبش پنج ستاره نیز گفت: بدهی را پرداخت می کنیم. ولی قرارداد خرید هواپیما نیازمند بازبینی است. با توجه به اینکه دولت تمام منابع مالی خود را به اقشار آسیب پذیر جامعه اختصاص داده، باید دقت بیشتری در سرمایه گذاری در بخش های غیر اولویت دار وغیر رقابتی، داشته باشیم.
‘واندا فرو’ عضو هیات پارلمانی حزب برادران ایتالیا در مجلس نمایندگان از جناح اپوزیسیون تصریح کرد: هرگونه فرضیه تأخیر و یا بازبینی در برنامه خرید هواپیماهای اف ۳۵، خسارت قابل توجهی به اقتصاد ایتالیا و امنیت کشور وارد خواهد کرد.
‘آنا ماریا برنینی’ سرگروه حزب فورتسا ایتالیا در مجلس سنا نیز گفت: در دولت ائتلافی ایتالیا حتی در مورد مسائل راهبردی همچون خرید هواپیماهای اف ۳۵ شکاف وجود دارد.
وزیر دفاع ایتالیا تابستان گذشته در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: یقینا ایتالیا جنگنده های دیگری از نوع اف ۳۵ نخواهد خرید. ما در حال بررسی و مطالعه تمام پیامدهای ناشی از این تصمیم هستیم. بنابراین باید هزینه کاهش و یا حفظ قرارداد خرید این جنگنده ها را بررسی کنیم چرا که ممکن است کاهش تعداد آن در قرارداد هزینه بیشتری از حفظ آن برای کشور داشته باشد. اما یقینا جنگنده های جدیدی از این نوع نمی خریم.
ایتالیا علاوه برهزینه خرید این جنگنده ها باید ۳۵ میلیارد یورو به عنوان هزینه نگهداری و پشتیبانی در طول ۳۰ ساله عمر این هواپیماها متحمل شود.