ایتالیایی‌ها با وجود سختی‌های تحریم به دنبال مشارکت در بازار ایران هستند

کمیسیونر تجارت آژانس تجارت ایتالیا، موسوم به ایتا (ITA) گفت: شرکت‌های ایتالیایی باوجود موانع و مشکلات موجود، خواهان حضور در ایران هستند؛ آنها بازار ایران، ظرفیت‌ها و فرصت‌های بالقوه آن را به‌خوبی می‌شناسند.
آئوگوستو دی جاچینتو (Augusto Di Giancinto)، کمیسیونر تجارت آژانس تجارت ایتالیا، موسوم به ایتا (ITA)، در حاشیه بیست‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی به خبرنگار شانا گفت: آژانس تجارت ایتالیا یک سازمان دولتی است و نقش آن حمایت از شرکت‌های ایتالیایی سرمایه‌گذار و صادرکننده در سراسر دنیاست، از این رو آژانس ما در بیش از ۸۰ کشور دنیا حضور فعال دارد.
وی افزود: ما به نوعی تسهیل‌کننده تجارت و سرمایه‌گذاری بین طرف‌های ایرانی و ایتالیایی هستیم، از این رو تقریبا هر ماه گروهی از بازرگانان ایرانی را برای هماهنگی رویدادهایی از این دست و فعالیت‌های نمایشگاهی، روانه ایتالیا می‌کنیم.
کمیسیونر تجارت آژانس تجارت ایتالیا تصریح کرد: بسیار خشنودیم که باوجود موانع و مشکلات موجود، شرکت‌های ایتالیایی خواهان حضور در ایران هستند؛ آنها بازار ایران، ظرفیت‌ها و فرصت‌های بالقوه آن را به خوبی می‌شناسند، بنابراین صرف‌نظر از شرایط، ایتالیایی‌ها به دنبال مشارکت در بازار ایران هستند و در همین راستا امسال ۱۲ شرکت در این رویداد بین‌المللی حضور یافته‌اند.
دی جاچینتو همچنین یادآور شد: شرکت‌های یادشده بیشتر در حوزه پایین‌دستی فعالیت دارند و به دلیل سال‌های متمادی حضور در ایران، شناخت خوبی از بازار این کشور دارند.
وی با اشاره به دشواری‌ها در بعضی از حوزه‌ها مانند تبادلات مالی و حمل‌ونقل اظهار کرد: باید ضمن واقع‌گرایی، هر شرکت و طرف ایرانی آن، راهکار ویژه خود را برای تسهیل موارد یادشده بیابند. اینستکس در این میان می‌تواند ابزار مناسبی باشد، اما باید منتظر چگونگی اجرای این سازوکار باشیم.
کمیسیونر تجارت آژانس تجارت ایتالیا در پایان کیفیت برگزاری نمایشگاه را قابل مقایسه با رویدادهای مشابه بین‌المللی دانست و از سازماندهی مطلوب آن قدردانی کرد.
این نمایشگاه با حضور نمایندگان ۲۱ کشور و با برپایی ۱۰۴۷ غرفه به نمایندگی از شرکت‌های داخلی و ۱۰۶ غرفه به نمایندگی از شرکت‌های خارجی برگزار می‌شود.
در نمایشگاه امسال، نفت و صنایع بالادستی در سالن‌ ۸ و ۹، پالایش و صنایع پایین‌دستی در سالن ۴۱، پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی در سالن ۱۴ و ۱۵، گاز و صنایع میان‌دستی در سالن ۳۸B، سازندگان تجهیزات صنعت نفت در سالن ۳۱، سازندگان تجهیزات صنعتی ایران در سالن ۶، صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در سالن ۷ و شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و سازندگان ۱۰ گروه کالایی در سالن ۲۷ مستقر هستند.
بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از صبح روز چهارشنبه (۱۱ اردیبهشت‌ماه) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به‌کار کرد و عصر روز شنبه (۱۴ اردیبهشت‌ماه) به کار خود پایان می‌دهد.
این نمایشگاه، هر روز از ساعت ۱۰ تا ۱۸ میزبان علاقه‌مندان است.