سرمربی ایتالیایی استقلال: «ولاسکو» و سفیر ایتالیا نظر من را در مورد ایران عوض کردند

تهران- ایرنا- بدنبال تایید قرارداد 2 ساله «آندره آ استراماچونی» با استقلال، مرد ایتالیایی در گفت و گو با تارنمای کالچومرکاتو ضمن ابراز آمادگی برای پذیرفتن سرمربیگری استقلال، گفت: در انتخاب ایران مطمئن نبودم، اما صحبت با «خولیو ولاسکو» و سفیر ایتالیا در ایران به من اطمینان خاطر داد.
پس از کشمکش‌های فراوان و به قول معروف با دست پس زدن و با پا پیش کشیدن‌های تمام نشدنی سرانجام «آندرا آ استراماچونی» با قراردادی ۲ ساله هدایت استقلال ایران را بر عهده گرفت و فصل جدید را از روی نیمکت این تیم شروع خواه کرد.
بدنبال قطعی شدن بلیت یک طرفه استراماچونی از رم به تهران، تارنمای کالچومرکاتو ایتالیا گفت و گویی را با سرمربی اسبق تیم‌های اینتر میلان و اسپارتا پراگ انجام داد.

وی سخنرانی خود را اینگونه آغاز کرد: استقلال یکی از برجسته‌ترین باشگاه‌های فوتبال آسیا است؛ آنها تاریخ بزرگی دارند و می‌خواهند پس از ۶ سال بدون موفقیت چشمگیر در لیگ برتر، تیمی قهرمان بسازند؛ باید کار را از عنوان سومی لیگ در فصل گذشته و حذف از لیگ قهرمانان شروع کنیم و عملکرد عالی داشته باشیم.
اشتیاق: ورزشگاه آزادی تهران با گنجایش ۱۰۰ هزار نفر (که در دیدار پلی آف جام جهانی ۹۸ فرانسه مابین ایران و استرالیا ۱۲۰ هزار نفر را در دل خود جای داد) چهارمین ورزشگاه بزرگ جهان است، آیا این موضوع انگیزه و اشتیاق مضاعفی ایجاد می‌کند؟
- آنها عشق فوق العاده ای به فوتبال دارند؛ انگیزه دادن به بازیکنان و مربیان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است (انگیزه‌ای که آزادی به خوبی آن را منتقل می‌کند)؛ در ایران فوتبال پس زمینه نیست بلکه ابزاری است برای تفریح مردم و توجه زیادی را در هر ۲ بخش توسعه و پیشرفت به خود جذب می‌کند.
انتخاب و قراردادی ۲ ساله و پروژه بازگرداندن افتخار به باشگاه: در ایتالیا در آستانه پیوستن به یک باشگاه در سری آ بودم اما مذاکرات خیلی طولانی شد و در نتیجه استقلال را ترجیح دادم چرا که ابراز تمایل آنها به من ثابت شده بود و رضایت مرا هم جلب کرده بودند.
سومین تجربه برون مرزی: پس از هدایت پاناتینایکو و اسپارتا پراگ، جلب نظر یک باشگاه بزرگ خارجی دیگر حسی غرور انگیز است؛ در ۴۳ سالگی به اندازه‌ای خوش شانس هستم که چالش‌هایی را که باعث رشد شخصیتی و حرفه‌ای ام می‌شود، بپذیرم.
استقلال از ماه آوریل چراغ سبز را نشان داده بود. تقریباً ۲ سال پیش، «علی خطیر» مدیر ورزشی باشگاه استقلال با فیفا همکاری می‌کرد؛ همزمان با سالی که من با اینتر در لیگ اروپا حضور داشتم و او این تورنمنت راپیگیری می‌کرد.
خاطرات حذف نراتزوری پیر در دور دوم توسط تاتنهام و بدنبال آن چند ماه پیش استراماچونی به تیتر نخست رونامه ها تبدیل شد. آنها به دنبال سرمربی جوان و البته با تجربه خارجی بودند و پرونده مرا نشان کردند.
اما ظاهراً در نگاه اول اشتیاق و علاقه چندانی وجود نداشت. اولین تماس تلفنی مرا متقاعد نکرد و پس از صحبت با افرادی که سابقه حضور در ایران را داشتند آنها حقیقتی مهم را با من در میان گذاشته و به من اطمینان خاطر دادند؛ نظرات «خولیو ولاسکو» (سرمربی والیبال که سه سال هدایت تیم ملی والیبال ایران را در اختیار داشت) و همچنین سفیر ایتالیا در تهران بسیار تعیین کننده بود.
در ایران هم پنجره نقل و انتقالات باز شده است. تیم هنوز کامل نیست و باشگاه قصد دارد تا سه جای خالی خریدهای خارجی را پر کند؛ می‌خواهم چند بازیکن از ایتالیا جذب کنم؛ چند نفر که به خوبی با بازی و شخصیت آنها آشنایی دارم.
چالش زبان (استراماچونی به همراه همسر و ۲ فرزندش راهی ایران خواهد شد): در خانه ما ایتالیایی حرف می زنیم اما مشکل زمین بازی است. در ایران زبان رسمی فارسی است و همه افراد هم به انگلیسی مسلط نیستند؛ البته سرمربی مترجم دارد.
کالچو مرکاتو در پایان عادت‌ها و سنت‌های متفاوت ایران را چالشی مهم برای مرد ایتالیایی دانست اما در ادامه تاکید نمود که استراماچونی آماده رفتن به ایران و استقلال برای بازگشت به روزهای افتخار او را انتخاب کرده است.