تلاش آمریکا برای شکل گیری دشمنی بین ایتالیا و ایران

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، ایران و ایتالیا در طول سال های اخیر روابط سیاسی و اقتصادی مثبتی داشته اند. اما به نظر میرسد، این نوع رابطه تهران و رم گویی خاری در چشم واشنگتن شده و کاخ سفید در تلاش است تا میان ایران و ایتالیا دشمنی ایجاد نماید.
در این رابطه، وزیر خارجه آمریکا در دیدار با وزیر کشور و معاون نخست‌وزیر ایتالیا که به داشتن مواضع دست راستی و مخالفت با سیاست‌های اتحادیه اروپا شهرت دارد، بر لزوم همکاری دو کشور به منظور «مقابله با خطرهای امنیتی برآمده از روسیه و ایران» تاکید کرده است.
«ماتئو سالوینی» وزیر کشور و معاون نخست‌وزیر ایتالیا که برای دیدار با مقام‌های آمریکایی به واشنگتن سفر کرده است با «مایک پمپئو» دیدار و مذاکره کرد.
طبق ترجمه فارس، وزارت خارجه آمریکا هم در بیانیه‌ای درمورد دیدار پامپئو با سالوینی، از رایزنی‌های وزیر خارجه آمریکا با میهمان ایتالیایی خود علیه ایران، روسیه و چین خبر داد.
در این بیانیه آمده است که پامپئو و سالوینی بر «اهمیت روابط بلندمدت ایالات متحده با ایتالیا به عنوان هم پیمانان عضو ناتو و اعضای گروه ۷ تاکید کردند».
به نقل از وزارت خارجه آمریکا، وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ با این مقام ارشد ایتالیایی درباره «مقابله کردن با خطرهای امنیتی منطقه‌ای روسیه و ایران، تهدید سرمایه‌گذاری‌های غارتگرانه چین در زیرساخت‌های کلیدی و فناوری‌ها در ایتالیا و اروپا و لزوم تقویت همکاری دفاعی آمریکا- ایتالیا صحبت کردند».
این در حالی است که سالوینی در جریان سفر به واشنگتن بر اشتراک دیدگاه‌های خود با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اشاره کرد و در این راستا بر دیدگاه مشابه کشورش درباره ایران و طیفی از مسایل دیگر از جمله ، ونزوئلا، لیبی، تحولات غرب آسیا و موجودیت رژیم صهیونیستی تاکید کرد.
وی همچنین از موضع دولت هم مبنی بر خودداری از به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا هم انتقاد نموده و گفت: «اگر به من بستگی داشت، ما باید او را به رسمیت می‌شناختیم.»
گفتنی است، آمریکا این تلاش ها را در خصوص روابط ایران با دیگر کشورهای اروپایی همچون آلمان و فرانسه نیز به کار گرفته و تا حدودی موفق به اعمال تحریم های جدید از سوی آن ها علیه ایران شد.