ایتالیا میزبان المپیک زمستانی ۲۰۲۶ شد

پس از آن‌که چهار شهر سیون در سوئیس، ساپورو در ژاپن، گراتس در اتریش و کلگری در کانادا که به علت اندازه کوچک شهرها و هزینه برگزاری از میزبانی المپیک زمستانی ۲۰۲۶ خود را کنار کشیدند، استهکلم و میلان برای دستیابی به میزبانی المپیک زمستانی سال ۲۰۲۶ با یکدیگر رقابت تنگاتنگی داشتند.
در این رقابت شهرهای ایتالیایی میلان و کورتینا دامپتزو ایتالیا با کسب ۴۷ رأی از جانب کمیته بین‌المللی المپیک، به طور مشترک، میزبانی بازی‌های المپیک زمستانی سال ۲۰۲۶ را به خود اختصاص دادند. میلان یکی از شهرهای مطرح ایتالیا و شهر کورتینا دامپتزو نیز دارای پیستی با شهرت جهانی است.
استهکلم که امید داشت این میزبانی را به خود اختصاص دهد تنها توانست ۳۴ رأی را از آن خود کند.
پس از انتخاب شهرهای ایتالیایی به عنوان میزبان المپیک زمستانی ۲۰۲۶ مقامات این کشور از جمله جوزپه کنته، نخست وزیر و ماتئو سالوینی، وزیر کشور خشنودی خود را از این پیروزی ابراز کردند.
آقای سالوینی بعد از انتخاب میلان به عنوان میزبان بازی‌های جهانی المپیک زمستانی گفت: «ایتالیا، آینده و ورزش پیروز شدند. از تمام کسانی که ایمان به پیروزی داشتند به خصوص شهرداری‌های مناطق تشکر می‌کنم.»
وزیر کشور ایتالیا درباره نتیجه این پیروزی گفت: «این پیروزی حداقل ۵ میلیارد یورو ارزش افزوده با خود به ارمغان خواهد آورد. علاوه بر ایجاد ۲۰ هزار شغل، میزبانی میلان باعث ساخت جاده‌های جدید و امکانات ورزشی خواهد گردید. با بازی‌های المپیک، ما توانایی‌های بالای خود را به نمایش می گذاریم.»
ایتالیا پیش از این در دو نوبت بازی‌های زمستانی المپیک را میزبانی کرده است. شهر تورین در سال ۲۰۱۶ و شهر کورتینا دامپتزو در سال ۱۹۵۶ این بازی‌ها را میزبانی کرده‌اند.
استهکلم سوئد پیش از این در سال ۱۹۱۲ بازی‌های المپیک زمستانی را میزبانی کرده است اما پس از آن تا به امروز ۸ بار ناموفق تلاش کرده است تا دوباره میزبان بازی‌های زمستانی المپیک را به خود اختصاص دهد.
نظرسنجی‌ها که نشان از حمایت ۸۰ درصدی شهروندان ایتالیا از میزبانی این بازی‌ها داشت در مقایسه با حمایت ۵۰ درصدی شهروندان سوئد باعث شد تا میلان برنده این رقابت باشد.