جنگ لفظی ایتالیا و آلمان افزایش یافت

ایرنا - درگیری لفظی بین ایتالیا و آلمان بر سر اقدام کاپیتان آلمانیِ یک کشتی نجات که منع پهلوگیری کشتی ها از سوی رم را نقض کرده بود، بالا گرفت.
به گزارش خبرگزاری رویترز، «ماتئو سالوینی» معاون نخست وزیر ایتالیا، با عصبانیت درخواست آلمان برای خودداری از برخورد با این کاپیتان آلمانی به عنوان یک مجرم را، رد کرد.
«کارولا راکیته» کاپیتان ۳۱ ساله این کشتی امدادی آلمان روز گذشته (یکشنبه) پس از پهلوگیری کشتی «سی واچ ۳» در بندر «لامپدوسای» ایتالیا بدون مجوز این کشور بازداشت شد.
این قایق که سرنشینان آن متشکل از دهها مهاجر آفریقایی نجات یافته بود، پس از دو هفته سرگردانی در آب های بین المللی مجبور به لنگر انداختن در بندر ایتالیا شد.
کاپیتان این کشتی به ظن کمک به قاچاقچیان انسان تحت تحقیقات قرار دارد.
چنین تحقیقاتی بر اساس قوانینی انجام می شود که سالوینی برای مقابله با کشتی های امدادی غیردولتی ارائه داده است.
سالوینی، به عنوان رهبر حزب حاکم راستگرای «لیگ» ایتالیا مواضع سختگیرانه ای را علیه نزدیک شدن مهاجران به بنادر ایتالیا اتخاذ نموده و کشورهای اروپایی را متهم کرده که در مواجهه با ورود مهاجران از دریا، این کشور را تنها گذاشته است.
جنگ لفظی دو کشور بر سر کشتی «سی واچ ۳» همچنین دوباره روابط ایتالیا با فرانسه و آلمان را دچار تنش کرده است.

سالوینی در پاسخ به «والتر اشتاین مایر» رئیس جمهوری آلمان گفت: ما از او می خواهیم درباره اتفاقاتی که در آلمان رخ می دهد نگران باشد واز شهروندان خود بخواهد از نقض قوانین ایتالیا خودداری کند.
سالوینی این اقدام کاپیتان کشتی آلمانی را «اقدام جنایی و جنگی» توصیف کرده است.
همچنین وزیر کشور فرانسه به اختلافات بین ایتالیا و آلمان، واکنش نشان داد.
«کریستوف کاستانر» وزیر کشور فرانسه منتقد رویکرد ایتالیا است. سالوینی پیشتر از دو کشتی نجات که اکنون در مدیترانه فعال هستند خواست به سمت بندر فرانسه حرکت کند.
سهمیه کشورهای اروپایی در پذیرش مهاجران بویژه پس از بحران مهاجرت سال ۲۰۱۵ و ورود انبوه مهاجران به آلمان موضوع مورد اختلاف سران اروپایی بوده است.
سیاست های به اصطلاح درهای باز «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان باعث شد که بیشتر مهاجران به آلمان وارد شوند در نتیجه مرکل کشورهای دیگر اتحادیه اروپا از جمله ایتالیا را تحت فشار قرار داده است تا اقدامات بیشتری را برای مقابله با مساله مهاجرت اعمال کند. حزب حاکم پوپولیستی ایتالیا با اتخاذ مواضع سختگیرانه از ورود مهاجران به کشورش جلوگیری کرده است.