آلمان خواستار پایان سختگیری ایتالیا در پرونده مهاجران شد

به گزارش خبرگزاری «د. پ. آ» آلمان، اقدام دولت ایتالیا در سختگیری برای کشتی‌های حامل مهاجران نجات یافته، با انتقاد شدید وزیر کشور آلمان همراه بوده است.
«هورست زهوفر» وزیر کشور آلمان در نامه‌ای به «ماتئو سالوینی» وزیر کشور ایتالیا، ضمن انتقاد از چنین رویکردی، از دولت این کشوردرخواست کرد به بحران دائمی سرگردانی کشتی‌های نجات در سواحل ایتالیا پایان دهد.
در بخشی از این نامه آمده است: ما نمی‌توانیم پاسخگوی این اقدام باشیم که کشتی‌های حامل انسان‌ها جهت یافتن جایی برای پهلو گرفتن هفته‌ها در آب‌های مدیترانه مدتها سرگردان بمانند.
سالوینی پیشتر در مصاحبه‌ای گفته بود اگر آلمان خیلی برای پذیرش مهاجران اصرار دارد، می‌تواند آنها را سوار اتوبوس کرده و مستقیماً به سفارت آلمان در رم بفرستد.
این در حالیست که ماجرای پهلوگیری غیرقانونی یک کشتی امدادی با ۴۰ پناهجو در ساحل ایتالیا و بازداشت کاپیتان آن دوباره بحث سیاست بی‌سر و سامان و غیرمنسجم اروپا در قبال مهاجرت و پناهجویی را به موضوع روز تبدیل کرده است.
ماجرا از روز ۲۲ خرداد ماه شروع شد که کشتی متعلق به گروه غیردولتی امدادی آلمانی موسوم به «رصد دریا» ( Sea Watch ) که در کار نجات پناهجویان سرگردان و در حال غرق در مدیترانه است، ۵۳ پناهجو را در قایقی در ۵۰ مایلی سواحل لیبی نجات داد و به سوی ایتالیا روانه شد.
ایتالیا در کنار یونان و مالت دروازه اروپا در مدیترانه به شمار می‌رود و تعداد کثیری از پناهجویان از آفریقا در سال‌های گذشته از طریق سواحل این کشور پا به خاک اروپا گذاشته‌اند.
عدم همکاری و هماهنگی میان سایر کشورهای اروپایی در برداشتن باری از دوش ایتالیا و از جمله اختلاف بر سر تدوین یک قانون مشترک برای هدایت جریان پناهجویی و مهاجرت به اروپا عملاً باعث فشار بر ایتالیا بوده است، فشاری که در به قدرت رسیدن حزب راست پوپولیست «لیگا» در این کشور در سال پیش و تشدید قوانین مربوط به ورود پناهجو به ایتالیا سهمی بنیادین داشته است.