ایتالیا همچنان علاقمند به همکاری بازرگانی با ایران هستند

به گزارش ایرنا در روز یکشنبه، احمد پورفلاح رئیس اتاق بازرگانی ایران وایتالیا می گوید علیرغم تحریمهای امریکا، ایتالیا همچنان علاقمند به همکاری تجاری با ایران است.
با توجه به اظهارات پورفلاح، علیرغم فشارهای امریکا، شرکت های کوچک و متوسط ارتباطات خود را با ایران قطع نکرده و ایتالیا همچنان اولین رتبه اول شریک تجاری با ایران در میان دیگر کشورهای اروپایی را به خود اختصاص داده است.
پورفلاح اظهار کرد: دوره پس از برجام و رفع تحریمها از ایران، بیش از هزار بنگاه‌دار و نزدیک به ۳۰۰ شرکت ایتالیایی به ایران آمدند. وی خاطرنشان کرد همچنان شرکتهای ایتالیایی به دنبال راه حلهایی هستند تا ارتباطات اقتصادی خود را با ایران ادامه داده و همچنین اضافه کرد هرماه 4 یا 5 شرکت ایتالیایی از ایران بازدید می کنند تا مذاکرات تجاری خود را حفظ نمایند.
پورفلاح اضافه کرد هر دو طرف( ایران و ایتالیا) مقرر بود تا همکاری های بازرگانی خود را تا سقف 13 بیلیون دلار تقویت کنند. وی با بیان اثرات منفی تحریمهای امریکا در حجم معاملات بین دو کشور افزود: در سال‌های گذشته صادرات ایران به ایتالیا حدود هفت میلیارد یورو بود، اما تحریمها باعث شد این ارقام به کمتر از یک میلیارد و ۸۰۰ بیلیون یورو کاهش یابد اما آمار ۲۰۱۸ نشان‌دهنده تجارت پنج بیلیون یورویی با این کشور است.
در اوایل ماه جون، رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت، ایتالیا یکی از شرکای اصلی اتحادیه اروپا با ایران است و توسعه روابط تجاری با این کشور از اولویتهای ایران است.
غلامحسین شافعی در جلسه ای با آقای مائورو کنچاتوری سفیر وقت ایتالیا در ایران، این موارد را خاطر نشان کرده بود. کونچاتوری نیز بر همکاری دو جانبه ایران و ایتالیا در تمام سطوح تاکید و با اشاره به رشد اقتصادی بین ایران و ایتالیا در سالهای اخیرو منافع تجار ایتالیایی و سرمایه گذاری کارآفرینان در ایران، گفت: ما نباید در مورد آینده روابط اقتصادی ایران و ایتالیا نگران باشیم.