جوانان والیبال ایران تاریخ‌سازی کردند

ایرنا- تیم والیبال جوانان ایران با پیروزی مقابل برزیل برای نخستین بار در تاریخ به فینال مسابقات قهرمانی جهان راه یافته است.
تیم والیبال زیر ۲۱ سال ایران جمعه شب در مرحله نیمه‌نهایی مسابقات جهانی به مصاف برزیل رفت و این تیم را با نتیجه سه بر صفر شکست داد.
سه ست این بازی با نتایج ۲۵ بر ۲۰، ۲۵ بر ۱۴ و ۲۵ بر ۱۷ به سود ایران رقم خورد تا شاگردان بهروز عطایی با اقتدار به فینال صعود کنند.
برزیل ۵ مسابقه از ۶ بازی قبلی خود در این رقابت‌ها را با پیروزی پشت سر گذاشته بود ولی مقابل ایران حرفی برای گفتن نداشت.
پوریا یلی با ۱۸ امتیاز، امتیازآورترین بازیکن مسابقه ایران و برزیل بود.
در دیگر مسابقه نیمه‌نهایی، ایتالیا با نتیجه سه بر یک روسیه را شکست داد و به فینال صعود کرد. مسابقه نهایی رقابت‌های والیبال زیر ۲۱ سال قهرمانی جهان از ساعت ۲۰:۳۰ شنبه برگزار می‌شود و ایران و ایتالیا برای کسب مدال طلا به مقابل هم می‌روند.
این ۲ تیم پیش‌تر در مرحله دوم مسابقات نیز به مصاف هم رفته بودند که آن بازی با پیروزی سه بر یک ایتالیا پایان یافت. ایتالیا در تمام ۶ مسابقه خود در این رقابت‌ها به پیروزی رسیده و فقط ۲ ست به حریفان خود واگذار کرده که یکی از آنها ایران است.
بیستمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی زیر ۲۱ سال جهان، از ۲۷ تیر تا ۵ مرداد به میزبانی منامه بحرین برگزار می‌شود. ایران در ۱۹ دوره گذشته فقط به یک مدال برنز دست یافته است.
هدایت تیم جوانان ایران بر عهده بهروز عطایی قرار دارد و امیرحسین اسفندیار، سهیل کمال آبادی، احسان دانش‌دوست، مرتضی شریفی، پوریا یلی، بردیا سعادت، امیرحسین توخته، مهدی جلوه، مهران فیض امام‌دوست، امیرمحمد فلاحت‌خواه، امیرحسین صابری و محمدرضا حضرت‌پور ۱۲ بازیکن منتخب او برای شرکت در مسابقات قهرمانی جهان هستند.
ایران فقط یک بار در سال ۲۰۰۷ به مرحله نیمه‌نهایی مسابقات جوانان جهان رسیده بود و در نهایت هم به مقام سوم دست یافت. سیدمحمد موسوی، شهرام محمودی، رحمان داودی، عبدالرضا علیزاده و آرش کشاورزی از جمله بازیکنان ایران در آن مسابقات بودند که بعدها پیراهن تیم ملی را بر تن کردند و ستاره‌های والیبال ایران شدند.