«کونته» مجددا مسئول تشکیل دولت جدید ایتالیا شد

یورونیوز گزارش داد، بعد از تنش‌های شکل گرفته حول استعفای دولت ائتلافی جنبش ۵ ستاره و حزب راستگرای لگا، جوزپه کونته مجددا به عنوان نخست وزیر به دفتر خود بازگشت.
سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری ایتالیا دیروز پنجشنبه کونته را مسئول تشکیل دولت ائتلافی جدید ایتالیا نمود. ماتارلا پس از آنکه دو حزب دموکرات و جنبش ۵ ستاره اعلام کردند برای تشکیل دولت ائتلافی با یکدیگر به توافق رسیدند به کونته ماموریت داد تا دولت تازه خود را تشکیل دهد.
دو حزب دموکرات و جنبش ۵ ستاره پیشتر بر سر بازگشت کونته به عنوان نخست وزیر به توافق رسیده بودند.
جوزپه کونته که ۱۴ ماه پیش یک شخصیت کمتر شناخته شده در دنیای سیاست به شمار می‌رفت بار دیگر باید به عنوان نخست وزیر به کار خود ادامه دهد. او که پیش از نخست وزیری استاد حقوق در دانشگاه فلورانس بود پس از ملاقات امروز با ماتارلا ابراز امیدواری کرد که طی روزهای آینده فهرست وزرای کابینه جدید خود را معرفی نماید.
کونته پس از دیدار با رئیس جمهوری در جمع خبرنگاران گفت که دولت جدید بلافاصله اقدامات لازم را برای تنظیم بودجه سال ۲۰۲۰ و همچنین جلوگیری از افزایش مالیات فروش انجام خواهد داد.
ائتلاف ۱۴ ماهه جنبش ۵ ستاره و حزب دست‌راستی لگا بعد از اختلاف میان نخست وزیر ایتالیا و ماتئو سالوینی، وزیر کشور و رهبر حزب لگا هفته گذشته به پایان راه خود رسید.
سالوینی که تصور نمی‌کرد جنبش ۵ ستاره و حزب دموکرات با یکدیگر ائتلاف کنند، از نخست وزیر خواسته بود از سمت خود استعفا کند تا انتخابات جدید برگزار گردد. طبق نظرسنجی‌ها در صورت برگزاری انتخابات زودهنگام حزب لگا به همراه دیگر احزاب دست راستی می‌توانستند دولت تشکیل دهند.
پیشنهاد حزب دموکرات به جنبش ۵ ستاره مورد پذیرش لوییجی دی مایو، رهبر این جریان قرار گرفت و دولت ائتلافی جدید موجب شد تا یکی از مخالفان اتحادیه اروپا یعنی ماتئو سالوینی از دولت ایتالیا کنار برود.
این سیاستمدار اهل میلان که حضور پررنگی در شبکه‌های اجتماعی دارد در توییت‌های متعدد خود از وضعیت کنونی انتقاد کرده و وعده داد دوباره به قدرت باز خواهد گشت. سالوینی ائتلاف جدید که بدون حضور او شکل گرفته را «دولت بازنده‌ها» خواند.
او همچنین در یک توییت دیگر وعده داد که قدرت دوباره به او باز خواهد گشت. سالوینی مدعی شد یک ماه، چند ماه و شاید هم دو سال دیگر دوباره ورق در ایتالیا باز تغییر نموده و او حزبش به قدرت باز خواهند گشت.
ماتئو سالوینی از زمان حضور در دولت ایتالیا به عنوان وزیر کشور، سیاست‌های ضد مهاجرانه بسیاری را به اجرا گذاشت. او همچنین از سوی رقبا متهم شده بود که از روسیه پول گرفته و سیاست‌هایش به تخریب جایگاه ایتالیا در اروپا و جهان خواهد انجامید.