تقویت شفافیت در گمرک استان بوشهر/ صادرات افزایش یافته است

به گزارش خبرنگار مهر، بهروز قره‌بیگی ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران ضمن تبریک هفته دولت اظهار داشت: شفافیت فعالیت در سطح گمرک استان بوشهر موجب ارتقاء سطح خدمات‌رسانی به ارباب‌رجوع و کاهش هر نوع تخلف بوده است.
وی اظهار کرد: یکی از بحث‌های اصلی در خدمات مطلوب و کاهش تخلفات، شفاف‌سازی بوده که با وجود ۱۴ رویه در گمرک از حالت سنتی خارج و به سمت دولت الکترونیک رفته‌ایم.
قره‌بیگی بیان کرد: ۶۴۰ نفر در گمرک بوشهر مشغول به کار هستند که ۱۹۱ نفر آنان ایثارگر و جانباز هستند و این خود نشان از خانواده ارزشی و پایه کار گمرک استان بوشهر است.
وی بیان کرد: حذف پروانه‌های سبز گمرکی، استعلام الکترونیکی پروانه‌ها، صدور مجوزها به صورت الکترونیکی از طریق سامانه‌های گمرکی، تبادل الکترونیکی مکاتبات اداری، پرداخت مالی از طریق سامانه و به شکل الکترونیک، صدور ضمانت‌نامه‌ها و بیمه‌نامه‌های گمرکی به شکل الکترونیک، تبادل بانکی به شکل الکترونیک و همکاری با دستگاه‌های نظارتی سبب شده تا سطح تخلفات گمرک به حداقل ممکن تنزل یابد و این وضعیت سبب شده تا گمرک یکی از دستگاه‌های برتر در مبارزه با قاچاق معرفی شود.
مدیرکل گمرکات استان بوشهر گفت: در پنج‌ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۸ حدود ۱۱ میلیون و ۵۰۱ هزار تن کالا به ارزش بالغ بر چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده است.
این مقام مسئول در خصوص صادرات بدون احتساب میعانات گازی افزود: در ۵ ماهه سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالا به ارزش بالغ بر سه میلیارد و ۵۳۶ میلیون دلار از گمرکات استان صادرشده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۲۶ درصد افزایش‌یافته است.
وی بیان داشت: عمده کالاهای صادراتی از گمرکات استان شامل محصولات پتروشیمی میعانات گازی مواد معدنی انواع آبزیان و سبزیجات و صیفی‌جات بوده است و کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، هند، مناطق ویژه قطر، عراق، پاکستان و ترکیه مقصد کالاهای صادراتی گمرکات استان بوشهر بوده‌اند.
قره‌بیگی گفت: به‌طور کلی صادرات گمرکات استان بوشهر را می‌توان به سه گروه میعانات گازی محصولات پتروشیمی و سایر کالاها تقسیم نمود.
مدیرکل گمرکات استان بوشهر با اشاره به میزان واردات کالا به گمرکات استان بوشهر گفت: در پنج ماهه سال، هزار و ۳۹۲ میلیون دلار از گمرکات استان بوشهر به کشور وارد شده است و عمده کالاهای وارداتی از گمرکات استان شامل گره لاستیک، چای سیاه، خودرو سواری، موز، یراق‌آلات، قطعات خودرو، تخمه آفتابگردان و مبدل‌های حرارتی بوده است.
وی افزود: کشورهای چین، امارات متحده عربی، نیوزلند، هند، فیلیپین، سری‌لانکا، فرانسه، ایتالیا، تایوان و کره جنوبی عمده کشورهای مقصد وارداتی گمرکات استان بوشهر بودند.
قره‌بیگی گفت: عمده کالاهای غیرقانونی کشف‌شده در سطح گمرکات استان بوشهر شامل مشروبات الکلی، سم‌های کشاورزی، مواد محترقه، پودر نیروزا و آب‌میوه تاریخ گذشته بوده است.