برگزاری جلسه FATF؛ امروز در ایتالیا

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که جلسه کارگروه ویژه اقدام مالی امروز سه‌شنبه در رم برگزار و احتمالا مباحث ایران نیز مطرح خواهد گردید. سید عباس موسوی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، در مورد این جلسه افزود: در این جلسه آخرین تحولات مربوط به قوانین و مقررات FATF و اجرای آن در کشور‌های مختلف دنیا بررسی می‌شود. او ادامه داد: براساس تصمیمی که خرداد ماه گذشته گرفته بودند، آنها عادی‌سازی روابط این نهاد با جمهوری اسلامی ایران را منوط به اجرای کنوانسیونی کردند که در مجمع تشخیص مصلحت نظام در دست بررسی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده تا قوانین و مقرراتی را که باید در این زمینه اجرا کند به مرحله اجرا در آورد، دولت و مجلس مصوباتی در این زمینه داشتند و تا یک ماه دیگر مشخص خواهد شد که این روند به کدام سمت‌و‌سو پیش میرود. موسوی گفت: برخی از نگرانی‌ها که در داخل وجود داشته در حال برطرف شدن است و امیدواریم آنچه به مصلحت کشور و مردم عزیز ایران است انجام و تصمیم نهایی گرفته شود.
درِ دیپلماسی باز است
همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه نشست وزرای خارجه ۱+۴ و ایران صبح چهارشنبه به وقت نیویورک برگزار می‌شود، گفت: مطالبات جمهوری اسلامی ایران و تعهدات طرف‌های مقابل، مهم‌ترین محور‌های این نشست خواهد بود. سید عباس موسوی افزود: قبل از سفر وزیر خارجه به نیویورک، طرف‌های اروپایی پیشنهاد داده بودند که نشستی بین وزرای خارجه ۱+۴ و ایران در سطح کمیسیون مشترک برگزار شود، اما بنا بر دلایلی جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را نداشت و پیشنهاد شد که این دیدار و نشست کمیسیون مشترک در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار گردد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا در این نشست طرح ۱۵ میلیارد دلاری مکرون نیز مطرح خواهد شد یا خیر گفت: درِ دیپلماسی باز است و طرح‌ها همچنان در حال بحث و رایزنی است و کنار نرفته، اما متاسفانه اروپایی‌ها مایل یا مجبور هستند از کسانی دیگری که در برجام نیستند اجازه بگیرند که این مناسب نیست. موسوی ادامه داد: اگر آنها ابتکار یا طرحی دارند و قرار است آن را اجرایی کنند، از نظر جمهوری اسلامی ایران منوط کردن اجرای تعهداتشان به اجازه گرفتن از کسی که در دید آنها مهم و بزرگ‌ترشان است چندان مناسب نیست. او افزود: ما آمادگی داریم که طرح آنها را بشنویم و اگر آن طرح را اجرایی و عملیاتی کنند، آن را مدنظر قرار دهیم و به تعهداتمان در برجام بازگردیم، اما متاسفانه تا این لحظه این آمادگی در طرف اروپایی ایجاد نشده است.