دیوار سفارت ایتالیا در ایران؛ میزبان آثار هنری دو کشور

تهران- ایرنا- دیوار بیرونی سفارت ایتالیا میزبان پروژه «هنر شهری فرصتی برای اتحاد» است. ۲ هنرمند ایرانی و ایتالیایی روی بوم‌های نقاشی، نزدیکی فرهنگ ایرانی و ایتالیایی را ترسیم کردند.
در آیین رونمایی از پروژه «هنر شهری فرصتی برای اتحاد» که شامگاه پنجشنبه در محل اقامت سفیر ایتالیا برگزار شد، جوزپه پرونه سفیر ایتالیا با اشاره اهمیت هنر گفت: هنر روش ارتباطی مهمی میان ملت های جهان است.
وی با بیان این که این پروژه قرار است تا سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا کند، افزود: طبق برنامه هر ۲ ماه، ۲ اثر هنری از هنرمندان ایرانی و ایتالیایی روی دیوار بیرونی سفارت قرار می گیرد.
وی هدف از این پروژه را نزدیکی فرهنگی دو کشور دانست و گفت: همکاری هنرمندان ایرانی و ایتالیایی در کنار هم بسیار جالب است.
«حمید مقدمی» شهردار منطقه یک تهران هنر را زبان مشترک میان ملت ها دانست و تصریح کرد: بسیار مهم است که از این ابزار برای ارتباط پربار استفاده می شود.
وی افزود: مشترکات فرهنگی بین دو کشور ایران و ایتالیا بسیار زیاد است و اقدام سفارت ایتالیا برای برگزاری این گونه مراسم نشان دهنده نکته بینی مسئولان سفارت ایتالیا در ایران است و امید می رود این همکاری در دیگر شهرها نیز ادامه پیدا کند.
«مهدی قدیان لو» هنرمند ایرانی شرکت کننده در این پروژه نیز انگیزه اصلی همکاری در این پروژه را شرایط سیاسی پیش آمده در ایران بیان کرد و گفت: به عنوان تحصیل‌کرده رشته هنر آشنایی و علاقه بسیاری به هنر ایتالیا دارم.
پائلو بوردیونو معروف به پائو که نقاش ایتالیایی این پروژه است، گفت: شاید سفر به ایران برای برخی دور از انتظار است. همسرم برای ورود به ایران اضطراب داشت اما پس از ورود به ایران متوجه شدم ایرانی ها افرادی بسیار مهمان نواز هستند. هنری شهری باعث زیبایی شهر می شود و امید است این پروژه ادامه پیدا کند.
«آوانگارد یا پیشرو در هنر، به هنرمندان یا آثاری که ماهیتی تجربی، رادیکال یا نوآورانه دارند و در یک دوره معین، پیشروترین اسلوب ها یا مضامین را در آثارشان استفاده می کنند و اغلب بانی جنبش های نو هستند. اطلاق می شود.»
هدف از این طرح، از یک سو، ایجاد شرایط خلق آثار مشترک و تبادل هنری در زمینه جدید و نوآورانه و از سوی دیگر، افزایش سطح آگاهی اجتماعی به اهمیت زیباسازی فضاهای شهری با نگرش به افزایش بهزیستی جمعی جوامع شهری از طریق نوع قابل دسترس و جهانی بیان هنری است. آثار هنری این ۲ هنرمند به مدت ۲ ماه به نمایش گذاشته شده و سپس با ۲ اثر هنری دیگر جایگزین می شود و این رویه تا سپتامبر ۲۰۲۰ ادامه می یابد.