یخچال طبیعی کوه مونت بلان هم فرو می ریزد

مقامات ایتالیایی در حال اقداماتی به منظور جلوگیری از آسیب دیدن افرادی هستند که در نزدیکی یخچال طبیعی کوه مونت بلان زندگی می کنند، زیرا این یخچال نیز به زودی فرو می ریزد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینترستینگ اینجینرینگ، مقامات ایتالیایی می گویند بخشی از کوه مونت بلان که در این کشور واقع است با خطر ذوب شدن یخچال های طبیعی خود مواجه بوده و از همین رو باید جاده های نزدیک به این منطقه بسته شود و از افراد ساکن در نواحی پرخطر خواسته شود تا هر چه سریع تر این مناطق را تخلیه کنند.
بر اساس تحلیل های محققان محلی با آب شدن یخچال طبیعی مونت بلان در بخش ایتالیایی این رشته کوه در حدود ۲۵۰ هزار متر مکعب یخ به سمت مناطق پایین دست سرازیر خواهد شد.
پیش بینی دقیق زمان وقوع این رخداد کار ساده ای نیست، ولی با توجه به اینکه یخچال یادشده هر روز بین ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر حرکت می کند، تصور می شود فرصت زیادی برای فروریختن این یخچال باقی نمانده است.
مونت بلان مرتفع ترین کوه در رشته کوه آلپ است که ارتفاع آن از سطح دریا بیش از ۴۸۰۰ متر است. یخچال طبیعی این کوه که بین ایتالیا و فرانسه واقع است از جمله مقاصد جهانگردی محبوب برای کوهنوردی و اسکی است. در ماه های اخیر خبرهای متعددی در مورد ریزش یخچال های طبیعی در رشته کوه های هیمالیا و نیز در کشورهای مختلف در قاره های آسیا و آمریکا منتشر شده است.