اروپایی‌ها بدعهدی کردند/ «هیچ»؛ همه سهم صادرکنندگان از مشوق‌های مالی

رئیس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به سوالی درباره بودجه تخصیص داده شده از رقم ۷۸۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده برای مشوق‌های صادراتی گفت: تا امروز هیچ بودجه‌ای از ۷۸۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده برای مشوق‌های صادراتی تخصیص داده نشده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم حمید زادبوم در نشست خبری صبح امروز خود در پاسخ به سوالی درباره روند کاهشی تجارت ایران و اروپا و آینده آن اظهار کرد: بخشی از تجارت ایران با اروپا متاثر از سابقه دیرینه‌ای است که در تجارت ایران با تعدادی از کشورهای اروپایی همچون ایتالیا و آلمان حاکم بوده و بخشی نیز متاثر از برجام بود. لذا قبل از خروج آمریکا از برجام، اتحادیه اروپا 50 میلیون یورو برای موضوعات مرتبط با آب، محیط زیست و تجارت و همچنین فعالیت‌های مطالعاتی تخصیص داد.
رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: اما به دنبال دشمنی آمریکا و خروج از برجام، علی‌رغم خواست کشورهای اروپایی و بخصوص دولت‌های ٣ کشور بزرگ این اتحادیه، شرکت‌های بزرگ اروپایی از تحریم آمریکا هراس داشتند. لذا ما سیاست توسعه تعاملات تجاری با شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی را در دستور کار قرار دادیم.
وی اضافه کرد: اما در ادامه مسیر و با گذشت زمان، همانطور که مقام معظم رهبری اشاره داشتند که به اروپایی‌ها نمی‌شود اعتماد کرد، با بدعهدی اروپایی‌ها مواجه شدیم.
زادبوم گفت: بر همین اساس راه حل منطقی، حرکت به سمت اینستکس بود تا از تجمیع درآمدهای صادراتی مان به اروپا، بتوانیم نیازهای وارداتی خود را از اروپا تامین کنیم ولی نکته حائز اهمیت آن بود که برای تامین مالی این ساز و کار نیازمند صادرات نفت به اروپا بودیم تا منابع مالی واردات از اروپا تامین شود و بر همین اساس از اروپایی‌ها خواستیم که نفتمان را به این کشورها صادر کنیم.
وی کاهش تعاملات تجاری با اروپا را ناشی از مشکلات در مسیرهای مالی عنوان کرد.
زادبوم در پاسخ به سوال دیگری درباره میزان بودجه تخصیص یافته از بودجه 780 میلیونی ٩٨ برای مشوق های صادراتی گفت: سال گذشته بخش بسیار ناچیزی از بودجه مشوق های صادراتی تخصیص داده شد و با توجه به اینکه ممکن است میزان درآمدهای دولت برای این بخش محقق نشود نمی‌توانیم پیش بینی کنیم چقدر از بودجه 780 میلیارد تومانی امسال برای مشوق‌های صادراتی محقق می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: تا امروز هیچ بودجه‌ای از 780 میلیارد تومان در نظر گرفته شده برای مشوق‌های صادراتی تخصیص داده نشده است.