نکوداشت جناب آقای مهندس محسن خلیلی عراقی

مراسم نکوداشت جناب آقای مهندس محسن خلیلی عراقی ، پدر صنعت ایران با تلاشهای بی دریغ جناب آقای مهندس پورفلاح مشاور عالی ریاست اتاق ایران و دبیر اجرایی این مراسم، با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهوری، غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران وجمع کثیری از فعالان صنعتی و اقتصادی بخش خصوصی دوشنبه 25 آذر 1398 ساعت 14:30 در سالن آمفی تئاتر طبقه 10 اتاق ایران برگزار شد.
در ابتدای مراسم آقای مهندس پورفلاح به استقبال مهندس محسن خلیلی عراقی رفته وایشان را آنطور که شایسته است به جایگاه مخصوصشان راهنمایی کردند.
با اجرای سرود ملی ایران رسمیت مراسم تجلیل آغاز شد و پس از خوشامدگویی مجری، مهندس احمد پورفلاح سخنرانی خود را ایفاد نمود و ضمن تجلیل از آقای مهندس خلیلی و معرفی خود بعنوان شاگرد ایشان افزود: "بدون شک برگزاری جشنواره‌های این‌چنینی به بنگاه‌داران و فعالان اقتصادی، برای توسعه و تداوم فعالیت‌هایشان انگیزه مضاعف می‌دهد و همچنین گام بزرگی خواهد بود تا بتوانیم قدردان تمام بزرگان کشور در بخش‌های مولد باشیم.
به باور بنده، محسن خلیلی عراقی اسطوره تولیدکنندگان، تشکل‌گرایی و سرآمد اخلاق در کسب‌وکار است".
سپس احمد پورفلاح از آقای مهندس شافعی ریاست محترم اتاق ایران جهت ادامه سخرانی دعوت بعمل آورد.
غلامحسین شافعی در این مراسم بابیان اینکه امروز دور هم جمع شده‌ایم تا از انسانیت تجلیل کنیم و ضمن قدردانی از حضور معاون اول رئیس‌جمهور در این نشست، مهندس خلیلی عراقی را الگویی برای همه دانست و به تجربیات همکاری خود با مهندس خلیلی عراقی اشاره و بیان کرد یکی از مهم‌ترین وجه تمایز ایشان در مقایسه با دیگران، تأکید مهندس خلیلی عراقی بر «انسان‌سازی» در دستگاه خود بود. ایشان همواره تأکید داشتند که نباید برای کار زندگی کنیم، بلکه این زندگی است که باید برای آن کار کنیم. رئیس اتاق ایران، آرمان‌گرایی، عزت‌نفس، مسئولیت‌پذیری، بردباری و اشاعه عشق را مهم‌ترین عوامل کامیابی مهندس خلیلی عنوان کردند.
پس از آن جناب آقای مهندس محسن خلیلی عراقی با تشویق ایستاده حضار به جایگاه سخنرانی رفتند، ضمن قدردانی از محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور و رئیس اتاق ایران، افزودند یکی از مهم‌ترین اصولی که باید در زندگی به آن ارج دهیم، «آزادی» است. شخص آزاد می‌‎تواند اراده خود را بر جان و مالش اعمال کند و استعدادهایش را پرورش دهد. نباید فراموش کرد که «آزادی مبادله و مالکیت خصوصی» دو رکن اساسی آزادی هستند و بدون این دو، رشد و توسعه و خلق ثروت در جوامع رقم نخواهد خورد. فی الواقع رفاه مردم و خیر عمومی از مسیر توسعه صنعتی و تشکل‌گرایی محقق می‌شود که مهم‌ترین اصول پیاد‌ه‌سازی آن‌ها هم آزادی است. همچنین در ادامه به تجربیات تحصیل در دانشگاه فنی تهران که مصادف با کودتا علیه دولت ملی مصدق بود و سایر دستاوردهای خود در طول 70 سال فعالیت خود اشاره کرد و تاکید داشت که خیر و منفعت عمومی همواره در صدر فعالیت‌های صنعتی او قرار داشته است. وی با افتخار خود را همراه 40 ساله اتاق بازرگانی ایران و تهران دانست و گفت: در تمام این مدت تلاش کردیم که دولت ها با بخش خصوصی همراه شوند و خوشحالم که بهترین تعاملات فکری را با این دو نهاد داشتم. او در پایان خود را به اسبی که ارابه صنعتی شدن کشور را می‌راند تشبیه و ابراز امیدواری کرد راهی که 70 سال ادامه داده است، در دوران سالخوردگی و پس از او همچنان تداوم یابد.
پس از سخنرانی جناب آقای مهندس خلیلی عراقی، مراسم رونمایی از تمبر اختصاصی این پیشکسوت حوزه صنعت بدست معاون اول ریاست جمهور آقای جهانگیری انجام شد.
سپس اسحاق جهانگیری به جایگاه سخنرانی آمد و با ابراز خرسندی از حضور در جمع فعالان اقتصادی، تجلیل و تقدیر از تلاش‌های صنعتگران را اقدامی ضروری و پسندیده توصیف کرد و گفت: نقش آقای خلیلی در توسعه ایران ماندگار خواهد بود چراکه همواره دغدغه خدمت به میهن داشتند. ایشان و همراهانشان در برابر انواع ناملایمت‌ها ایستادگی کردند و چراغ صنعت را روشن نگاه داشتند.تقدیر از چنین افرادی موجب می‌شود که سرمایه‌های اجتماعی افزایش پیدا کند و افراد جدیدی با انگیزه وارد عرصه صنعت و تولید شوند؛ به‌ویژه در شرایط خطیر پیش رو که نیاز ما را به افراد صنعت‌گر بیشتر کرده است .باید بیش از گذشته به بخش خصوصی توجه کنیم. نگاه توسعه‌گرایانه به این افراد داشته باشیم و آن‌ها را شریک توسعه بدانیم همچنین یکی از اقدامات مهم ایشان تشکل‌گرایی است که عامل اصلی توسعه صنعت کشور محسوب می‌شود. امیدوارم این مسیر ادامه پیدا کند و به سمت صنعتی شدن ایران حرکت کنیم.
در ادامه مراسم محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهور برگزاری این مراسم را اقدامی مهم و اساسی دانست و گفت تجلیل از چنین افرادی، یک واجب اجتماعی بوده و باید ادامه‌دار باشد. نهاوندیان ۸ خصیصه مهندس خلیلی را توصیف کرد؛ نگاه مهندسی و توجه ویژه به عدد و رقم، اداره خوب بنگاه اقتصادی و نگاه به آینده، توجه به مفاهیم کلان اقتصادی، نگاه تشکلی، نگاه اجماع‌ساز، نگاه امیدوار و با پشتکار، حمایت از اندیشه‌های نو و نگاه اخلاقی، و تاکید کردکه این خصایص را باید از ایشان آموخت و الگو قرار داد.
از دیگر موارد لازم به ذکر رونمایی از سردیس آقای مهندس خلیلی عراقی بود که مقرر گردید بر درگاه ورودی کتابخانه بزرگترین پارلمان بخش خصوصی که منبعد به نام ایشان نامگذاری شده است نصب گردد.
همچنین در ادامه این مراسم به ترتیب علاء میرمحمد صادقی پیشکسوت و عضو هیئت رئیسه اتاق تهران، شهیندخت خوارزمی اقتصاددان و از همراهان محسن خلیلی، مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران،حبیب الله انصاری دبیرکل انجمن لوازم خانگی، محمد مهدی بهکیش، دبیر کل ICC و اولین مشاور اقتصادی اتاق ایران سخنرانی نمودند.
در بخش پایانی این مراسم تعدادی از تشکل‌ها، اتاق‌ها و فعالان اقتصادی همچون آقای مهندس پورفلاح با اعطای لوح به محسن خلیلی عراقی از ایشان تقدیر کردند.

تماشاخانه تصویر