کمیسیون صنایع

صورتجلسه کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا مورخ ۱۳۹۶/۰۷/۰۳

کمیسیون صنایع در روز دوشنبه سوم مهرماه سال جاری با حضور آقای مهندس بهرامن، ریاست کمیسیون و سایر اعضا با دستور جلسه «انتظارات صنایع از دولت دوازدهم» برگزار شد.
در ابتدای جلسه، به معرفی اعضا پرداخته شد تا اعضای جدید نیز با اعضای قدیمی آشنا شوند، سپس پیرو دستور جلسه، یکی از اعضا موضوع لغو معافیت‌های مالیاتی صادرات مواد معدنی و قانون حمایت از تولید مطلبی مطرح نمودند و ریاست کمیسیون نیز در ادامه افزودند این معافیت می‌توانست قیمت غیر‌واقعی فعلی ارز را برای صاحبان صنایع کمی متعادل نماید در حالیکه نبود این امر، باعث از دست رفتن بازارهای رقابتی خواهد شد. فاکتورهای زمانی، بانکی، هزینه‌های حمل و نقل ، قیمت تمام شده و غیره را افزایش می‌دهد اما تولیدکننده داخلی نسبت به رقبای خارجی خود، هزینه‌های دیگری را متقبل می‌شود که باعث افزایش بیشتر قیمت تمام شده محصولش می‌شود که با این معافیت‌های مالیاتی جبران می‌شدند، در حال حاضر که این معافیت‌ها لغو شده‌اند، بازارهای هدف بین‌المللی از دست بیشتر تولیدکنندگان خارج شده است که این امر باعث ورشکستگی کسب و کار آنها خواهد شد.
مورد بعدی که در ادامه این جلسه مطرح شد، عدم حمایت دولت از ورود مستقیم شرکت‌های ایتالیایی بود، به طوری که شرکت‌های خارجی نمی‌توانند به صورت مستقیم در ایران سرمایه‌گذاری نمایند و دولت نیز از این شرکت‌ها درخواست می‌کند که یک شریک ایرانی معرفی کنند در حالی که در واقعیت قانونی برای عدم ورود شرکت‌های خارجی به مناقصات به تنهایی وجود ندارد ولی در عمل چنین اجازه‌ای داده نمی‌شود، همچنین به دلیل نبود قانون نمی‌توان این مسئله را در مراجع مربوطه پیگیری کرد و آن را تغییر داد، در ادامه جلسه به عدم هماهنگی بین قوانین ثبت شده در سایت‌های مراکز دولتی با واقعیت‌های موجود در آن مراکز اشاره شد و در نهایت قرار بر این شد که نتیجه این مورد پس از پیگیری، در اختیار کمیسیون قرار داده شود، در حین مباحثات صورت گرفته در این جلسه، مشخص شد که در خصوص مشکلات مشابه در صنعت معدن کار جالبی انجام شده است، بطوری‌ که قوانین مربوط به نحوه سرمایه‌گذاران خارجی و شرایط به طور کامل جمع‌آوری و سپس ترجمه شده است.
در صورتی که سرمایه‌گذار خارجی با وکیل خود اقدام نماید، وکیل وی تمامی موارد را برعهده خواهد گرفت، در غیر این صورت این قوانین ترجمه شده به وی ارائه می‌شود تا در جریان تمامی شرایط قرار گیرد. در نهایت قرار بر این شد پروپوزال اولیه این مبحث را آقای کریمی به اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا ارائه کنند.
در ادامه جلسه ، یکی از اعضا به مسئله نا مرغوب بودن مواد اولیه ارسال شده از سوی یک شرکت ایتالیایی و مشکلات ناشی استفاده از آن در محصول نهایی خود اشاره کردند و خواستار ارائه راه حل از سوی اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا شدند، به این دلیل که کارشناس این شرکت ایتالیایی پس از بررسی، نقص را از محصول تکمیل شده تشخیص داده و مشکل کیفیت در مواد اولیه ارسال شده از سوی شرکت متبوع خود را رد نموده است. پس از بررسی شرایط کامل اوضاع و اتفاق‌های مربوط به این مشکل و با پرسش و پاسخ اعضای حاضر در کمیسیون صنایع از نماینده شرکت فوق‌الذکر و با توجه به حضور موسسه حقوقی کریمی و همکاران، راهکاری جهت پیگیری و حل و فصل این مورد به ایشان ارائه شد، بالا بودن سود تسهیلات بانکی و ارائه انحصاری فاینانس به بخش دولتی، مورد دیگری بود که در این جلسه مطرح شد.
در ادامه، اجرای طرح بانک اطلاعاتی اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا به عنوان خروجی جلسه مردادماه ، به اطلاع اعضای محترم کمیسیون صنایع رسید و همچنین پیشنهاد شد که آدرس سایت این اتاق نیز به عنوان یک مشخصه، به این بانک اطلاعاتی افزوده شود.
در بخش آخر جلسه، قرار بر این شد که سایر انتظارات اعضای کمیسیون از دولت دوازدهم به اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا ارائه شود.

با تشکر
امید پند
دبیر کمیسیون صنایع

تماشاخانه تصویر

درباره این کمیسیون بیشتر بدانید...