کمیسیون صنایع

صورتجلسه کمیسیون صنایع مورخ ۱۳۹۶/۰۵/۰۲

جلسه کمیسیون صنایع مردادماه با حضور ۲۹ نفر از اعضای اتاق در روز دوشنبه دوم مردادماه ۹۶ ساعت ۱۴ در محل اتاق ایران و ایتالیا برگزار گردید. در ابتدا ریاست کمیسیون صنایع، جناب اقای مهندس بهرامن به اعضا به منظور حضور در این کمیسیون خوشامد گفتند و سپس اعضای جدید به معرفی خود پرداختند.
در ادامه جلسه پرسش‌هایی در رابطه با نحوه‌ی دریافت ویزا از طریق اتاق ایران و ایتالیا مطرح شد. طبق سخنان اعضا کنسولگری ایتالیا تمایلی به ارائه ویزای تجاری به اشخاص ندارد و آنان را در جهت اخذ ویزای توریستی به سمت آژانس‌های مسافرتی هدایت می‌کنند و آژانس‌های مسافرتی نیز جهت ارائه وقت هزینه‌های بالایی مطالبه می‌کنند. ریاست کمیسیون در این زمینه به طور کامل توضیح دادند که درصورتیکه اعضای اتاق ایران و ایتالیا از طریق اتاق اقدام به دریافت ویزای تجاری کنند، و مشکلی در مدارک ارائه شده از طرف آن‌ها وجود نداشته باشد، به راحتی ویزای شینگن برایشان از طریق کنسولگری ایتالیا صادر خواهد شد. همچنین از دیگر مزایای اقدام از طریق اتاق ایران و ایتالیا عدم انتظار در صف انتظار طولانی کنسولگری ایتالیا می‌باشد، زیرا اتاق ایران و ایتالیا جزء لیست VIP کنسولگری ایتالیا بوده و این مدت انتظار در صورتیکه اعضای اتاق مدارک خود را به موقع به مسئول ویزا در اتاق ایران و ایتالیا تحویل نمایند، کوتاه خواهد بود.
همچنین در ادامه‌ی مبحث مطرح شده در جلسه‌ی قبل کمیسیون صنایع، در مورد نحوه‌ی تبادلات بانکی ایران و اروپا، سوالاتی در مورد سوئیفت، نحوه‌ی گشایش LC و وضعیت فاینانس در شرایط فعلی مطرح شد، که با توجه به حضور جناب آقای انصاری، معاون اداره روابط بین‌الملل بانک کارآفرین در پاسخ به این پرسش‌ها مباحث ارزنده‌ای مطرح گشت که عناوین آن‌ها عبارتند از:
۱- فعال بودن شعبه بانک کارآفرین در رم
۲- همکاری بانک پوپولاره دی‌سوندریو ایتالیا با بانک کارآفرین
۳- همکاری بانک مونته دی پاچی ایتالیا و بانک کارآفرین
۴- وجود سیستم Target2 و امکان به کارگیری آن توسط بانک کارآفرین جهت ارتباط با دیگر بانک‌های اروپایی به صورت غیرمستقیم جناب آقای انصاری در مورد سیستم Target2 به عنوان توضیح اضافه کردند که این سیستم مشابه سیستم ساتنا در سیستم بانکی داخلی کشور می‌باشد و از طریق آن می‌توان هرگونه نقل و انتقالات به بانک‌های دیگر اروپایی را صرفا از طریق همان بانک طرف قرارداد بانک کارآفرین در رم انجام داد و دیگر برای تبادلات بین بانکی نیازی به انعقاد قرارداد با بانک سوم نخواهد بود.
۵- به‌وجود آمدن سیستم‌های جدید ضد پولشویی (KYC)
آقای انصاری در این رابطه اضافه نمودند که طی دوران تحریم، قوانین بانکی زیادی تغییر نموده که به دلیل قطع ارتباط بانک‌های داخلی و بانک‌های جهانی این تغییرات در داخل اجرایی نشده‌اند. اما پس از لغو تحریم، جهت ایجاد ارتباط بانک‌های داخلی و خارجی باید این قوانین اجرا شوند. از جمله این قوانین KYC می‌باشد که شامل سه مرحله:
• شناسایی مشتری
• ردیابی
• حصول اطمینان از ردیابی صحیح تراکنش‌های مشتریان
می‌باشد. بعنوان مثال برای هر تراکنش بانکی با بانک‌های خارج از کشور، در ابتدا باید پروفرما برای بانک مقصد ارسال شود که البته برای مشتری یک مزیت هم محسوب می‌شود. زیرا به عنوان مثال اگر LC باز گردد ولی از طرف بانک مقابل پذیرفته نشود، هزینه‌ی گشایش LC از مشتری اخذ خواهد شد. درصورتیکه با وجود پروسه KYC درصورتیکه درخواست بانک اول رد شود، مشتری داخلی می‌تواند از طرف خارجی خود بخواهد تا بانک دیگری را معرفی نماید.
۶- داشتن میز مشاوره جهت راهنمایی تجار ایرانی برای تبادلات ارزی و راهکارهای آن
۷- دریافت فایل اطلاعات کارگزارهای بانک کارآفرین به همراه کد سوئیفتی و محل تخصیص
همچنین ایشان به فاینانس پروژه‌های دولتی اشاره نمودند که در حال حاضر اجرایی شده است و این پروژه‌ها در مرحله خرید قرار دارند. به عنوان مثال، با مدیو بانکای ایتالیا، اگزیم بانک کره جنوبی و اگزیم بانک هند از طریق بانک صنعت و معدن برای راه‌آهن ایران فاینانس شد.
مبحث مورد اشاره بعدی جلسه درمورد درج اطلاعات شرکت‌های ایرانی عضو اتاق ایران و ایتالیا به زبان انگلیسی و به تفکیک موضوع فعالیت در سایت اتاق بود تا شرکت‌های خارجی بتوانند شرکت همکار مورد نظر خود را به راحتی جستجو و پیدا نمایند.
در ادامه‌ی مباحث ارائه شده جناب آقای مسعود از شرکت لیوتاب، پیشنهاداتی در خصوص افزایش راندمان کانال تلگرامی اتاق ارائه نمودند که می‌توان به معرفی ICC، موقعیت‌های کشور ایتالیا، مصاحبه با اعضا و قراردادن در کانال، معرفی شاخص اقتصادی ایتالیا، معرفی بانک‌های ایتالیا و ... اشاره کرد.
در انتها ریاست کمیسیون به عنوان جمع‌بندی مباحث ارائه‌شده، راه حل را استانداردسازی مطرح کردند و رسیدن به این مهم را مستلزم شروع نمودن از درون خود و سازمان‌های خود دانستند.
جلسه در ساعت ۱۶:۳۰ با قدردانی جناب آقای بهرامن از حاضرین خاتمه یافت

امید پند
دبیر کمیسیون صنایع

درباره این کمیسیون بیشتر بدانید...