کمیسیون گردشگری

صورتجلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا

هفتمین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در روز چهارشنبه، سوم آبان ماه سال جاری و با حضور جناب آقای مهندس پورفلاح "ریاست اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا و کمیسیون گردشگری این اتاق" و اعضای این کمیسیون آقایان مهرداد زواره محمدی، محمد فریدنی، هادی رضانژاد، علیرضا مروت‌پور، محمدعلی بنکداری تهرانی، حمید روستا، محمد عطار، محمد رحمانی، محمدعلی ضرابی، بهنام راوندی، محمد اسداللهی، دارا پزشکیان، سعید زالی، محمدرضا زهی، حمیدرضا خانجانزاده و خانم¬ها فریبا سعادت، شیوا لاجوردی، مینا پوشانچی، طناز استاد، رئوفه مشرف و نیلوفر محمدزاده دبیر کمیسیون، در محل اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا برگزار شد.
در ابتدای جلسه به دلیل حضور تعدادی از اعضای جدید در این کمیسیون، اعضا به معرفی خود پرداختند.
در بخش اول جلسه، آقای مهندس پورفلاح ضمن معرفی آقای محمد محب خدایی به عنوان معاون جدید کمیسیون گردشگری، در مورد دو موضوع «اجرای مشوق‌های حمایتی برای گردشگری و اعمال معافیت‌های مالیاتی» دستور دادند برای جلسات آتی کمیسیون از ایشان به صورت کتبی دعوت به عمل آید و همچنین از اعضا خواستند مطالبی در رابطه با مسائل موجود تهیه و به اتاق منعکس کنند تا در جلسه ای با حضور معاون محترم مطرح و نهایتاً خروجی مطلوب بدست آید.
ایشان در ادامه، آمار مختصری در مورد گردشگران خارجی که در سال¬های 2016 و 2017 میلادی به ایران وارد شده¬اند ارائه دادند و به مشکلات و مسائل گردشگری، از دیدگاه اقتصادی به شرح زیر اشاره کردند‌: 1) مشکلات فرودگاهی 2) کمبود واحدهای اقامتی 3) کاستی سیستم حمل و نقل و زیرساخت‌های جاده‌ای 4) آموزش نامناسب نیروهای انسانی فعال و راهنمای گردشگری 5) اوضاع نامناسب سرویس‌های بهداشتی.
سپس در ادامه جلسه، آقای زالی به مسئله مشکلات مالیاتی و نحوه محاسبه مالیات برای تورهای خارجی آژانس‌ها اشاره کردند.
آقای رحمانی نیز در زمینه کمبود واحدهای اقامتی، به مشکلات قانونی اجرای طرح خانه – مسافر جهت بهبود این مشکل اشاره کردند که به دلیل مشکلات امنیتی، کنترل و نظارت این طرح اجرایی نشده است.
سپس آقای مهندس پورفلاح در رابطه با این موضوع، آموزش نحوه برخورد با یک گردشگر خارجی را از اصول ضروری دانستند و اشاره کردند در کشورهایی مثل ایتالیا که این طرح قابل اجراست، هر فردی که اداره خانه مسافر را به عهده می‌گیرد مانند یک مدیر هتل مسئول است.
آقای زواره نیز در ادامه به زیرساخت‌های گردشگری، مشکل کمبود دانش فنی و همچنین مدیرانی که بتوانند فرآیند پروژه را برای تحقق پروژه مدیریت کنند، اشاره کردند.
آقای مهندس پورفلاح نیز در رابطه با صحبت‌های ایشان علت خروجی نداشتن پروژه‌ها را در ایران ضعف کارفرماها، مشکلات بودجه‌ای و دخالت‌های پی در پی از جوانب مختلف، مطرح کردند و به عقیده ایشان، مشکلات مدیریتی مشکل اصلی است و این در حالی است که توانایی فنی کارشناسان ایرانی خوب است.
آقای فریدنی نیز در سخنان خود، بر اهمیت بالای افزایش گردشگران و همچنین ارائه اطلاعات کافی در زمینه مسئولیتی که برعهده افراد قرار داده می¬شود و نیز اهمیت فرهنگسازی داخلی، تاکید کردند.
سپس در ادامه جلسه، خانم سعادت به ساماندهی هیئت‌های تجاری و جلوگیری از ناکام ماندن بخش خصوصی و آژانس‌ها، از مزایای هیئت تجاری اشاره کردند .
سپس آقای مهندس پورفلاح در این مورد به این نکته اشاره داشتند که بازدیدکنندگان انفرادی که از طرف شرکتی دعوت می‌شوند توسط دعوت‌کننده هماهنگی‌های لازم انجام می‌شود ولی در اتاق‌های مشترک امور مربوط به هیئت‌های تجاری تعریف شده است و کلیه امور از جمله بازدید از واحدهای صنعتی مرتبط، جلسات B2B و سرویس‌دهی توسط اتاق مشترک انجام می‌شود.
در ادامه آقای زهی فرمودند برای حفاظت از منافع بخش خصوصی، ‌این بخش باید در برگزاری سمینارها، همایش‌های بین‌المللی و ... به صورت قوی و بدون نظارت واحدهای دولتی مسئولیت را بر عهده گیرد. همچنین ایشان با اشاره به اصل مزیت نسبی  مانند مزیت نسبی پتروشیمی و نفت در ایران، گردشگری را نیز مزیت نسبی ایران دانستند که باید برروی این صنعت مطالعه و کار کارشناسی انجام گیرد را به عنوان اصل تجارت دنیا اشاره کردند.
در پایان بخش اول جلسه، آقای روستا از برگزاری بزرگترین نمایشگاه صنایع دستی دنیا (آرتیجیانا) در نیمه اول آذر ماه سال جاری در شهر میلان خبر دادند و اشاره کردند که با توجه به نزدیکی موضوعات صنایع‌دستی و گردشگری به هم، می‌توان از ظرفیت‌های این اتاق و همکاری با سازمان میراث فرهنگی برای شرکت در این نمایشگاه استفاده کرد.
در بخش دوم جلسه، مطالب مربوط به سمینار گردشگری مطرح شد و دبیرخانه اتاق به عنوان دبیرخانه سمینار و با دبیری خانم محمدزاده و آقای اسداللهی قرار داده شد و در نهایت اعضای داوطلب برای شرکت در کمیته‌های این‌ سمینار مشخص شدند .
جلسه در ساعت 16 با تشکر جناب آقای مهندس پورفلاح از اعضای شرکت‌کننده در این کمیسیون خاتمه یافت.
                                                                                                                        نیلوفر محمدزاده
                                                                                                                  دبیر کمیسیون گردشگری

تماشاخانه تصویر

درباره این کمیسیون بیشتر بدانید...