خبرها

پرداخت هزینه عقب‌افتادگی صادرات از جیب اقشار ضعیف

غلامحسین شافعی در بیست و چهارمین سالروز ملی صادرات با تاکید بر این نکته که صادرات به عنوان نوک پیکان توسعه تولید و اقتصاد کشورها شناخته شده است، اظهار کرد: خیلی از فعالان اقتصادی به ناروا خانه‌نشین شدند؛ برخی از آن‌ها به محکمه کشیده شدند. برای اصلاح این رویه باید محیط را با اعتماد کنیم. آینده ما در دست بخش خصوصی است.

غلامحسین شافعی

رئیس اتاق ایران

30 دی 1399
کد خبر : 36511
نسخه چاپی
اشتراک گذاری
غلامحسین شافعی در بیست و چهارمین سالروز ملی صادرات با تاکید بر این نکته که صادرات به عنوان نوک پیکان توسعه تولید و اقتصاد کشورها شناخته شده است، اظهار کرد: خیلی از فعالان اقتصادی به ناروا خانه‌نشین شدند؛ برخی از آن‌ها به محکمه کشیده شدند. برای اصلاح این رویه باید محیط را با اعتماد کنیم. آینده ما در دست بخش خصوصی است.
پایگاه خبری اتاق ایران

روز ملی صادرات تبلور افتخار آفرینی جهادگران عرصه تجارت را به همه تلاشگران بخش صادرات اعم از مدیران، کارشناسان، فعالان اقتصادی، تشکل‌های صادراتی و خاصه صادرکنندگان تبریک می‌گویم. این افراد قهرمانان افتخارآفرین هستند که از سد تحریم‌ها گذشتند و با اعمال شاقه به راه خود ادامه دادند. جای خیلی‌ها در این مراسم خالی است.

باید از بسیاری از رفتارها و تصمیمات غیرکارشناسی که البته غیرعامدنه برای صادرات اعمال شد، گلایه‌ها را ابراز کنیم.

صادرات به عنوان نوک پیکان توسعه تولید و اقتصاد کشورها شناخته شده است. نقش صادرات و حضور کشور در بازارهای جهانی در توسعه فرهنگی و امنیتی کشورها نقش بی‌بدیلی دارد. این یک باور جا افتاده است که اگر کالایی از مرزهای یک کشور عبور نکند، سربازان آن کشور از آن عبور خواهند کرد. با این حال به رغم اهمیت این موضوع، ما هنوز اهمیت آن را درک نکرده‌ایم.

حرف‌های زیادی در رابطه با ایجاد عدالت اجتماعی، رفاه اجتماعی، بهبود معیشت، اشتغال و ... گفته می‌شود. اما راه رسیدن به اهداف مدنظر کجاست؟ پاسخ روشن است. بهبود معیشت مردم در سایه توسعه اقتصادی پایدار شکل می‌گیرد و توسعه اقتصادی هم در گروی توسعه صادرات است. از طرف دیگر هم توسعه صادرات در گروی پشتیبانی واقعی از صادرکنندگان قرار دارد.

برخلاف آنچه به جامعه نشان داده می‌شود، باید بپذیریم که هزینه عقب‌افتادگی از صادرات را اقشار ضعیف جامعه می‌پردازند. صادرکنندگان هم مشوق‌های مالی و صادراتی نمی‌خواهند، بلکه تنها خواستار مسیر هموار و امن برای حرکت هستند تا با اعتماد و اطمینان در مسیر پیش‌رو حرکت کنند. اما متاسفانه در چند دهه اخیر، تجارت خارجی ما دچار یک سردرگمی شده است. متاسفانه مشخص نیست سیاست‌گزاران ما بر چه مبنایی تصمیم می‌گیرند و چرا فاصله حرف تا عمل اینقدر زیاد است.

تا چه زمانی قرار است اقتصاد به سیاست یارانه دهد؟ شکی نیست توسعه سیاسی در گروی توسعه اقتصادی است.

از بخش خصوصی در پشت تریبون حرف زده می‌شود اما آیا کردارها هم مطابق این گفتارها هست؟ ما ادعای عدالت اجتماعی داریم اما آیا در مدیریت یک طرفه دولتی این عدالت اجرا می‌شود؟ اگر تصمیم نابخردانه و سیاست ناصواب اعمالی، جمعی از ما را به فنا دهد و بهبود معیشت مردم را به خطر اندازند، چه کسی پاسخگوست؟ اصلا مجازاتی برای تصمیم‌گیران در کار هست؟ کجا باید دادخواهی کنیم؟ چه کسی پاسخگوی از دست دادن فرصت‌های طلایی است که ناشی از سیاست‌گذاری‌های اشتباه است؟

از سال 84 تا دو سال پیش، آمارها حاکی از کاهش تسهیلات بانکی است. چرا باید سهم ما از بازارهای صادراتی 15 کشور همسایه، تنها 2 درصد باشد؟ چرا طرف‌های خارجی ما به تعهدات ما اعتماد ندارند؟ چرا سیاست‌های تجاری و ارزی ما هماهنگ با یکدیگر نیستند؟ چرا باید فعالان ریشه دار ما از چرخه فعالیت خارج شوند و در مقابل سواستفاده کنندگان رشد کنند؟

بخش خصوصی پرچم‌ها را برافراشته نگه داشته است. اما ظرفیت هایی که بخش خصوصی در حال حاضر دارد بسیار بیش از ظرفیت فعلی است و باید ظرفیت‌های بالقوه را به بالفعل تبدیل کنیم. راه حل هم مشخص است. شرایط پیش‌رو به نظر می‌رسد متفاوت باشد؛ برای یک بار برابری حرف و عمل را برای استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی مورد توجه قرار دهید.

خیلی از فعالان اقتصادی به ناروا خانه‌نشین شدند؛ برخی از آن‌ها به محکمه کشیده شدند. برای اصلاح این رویه باید محیط را با اعتماد کنیم. آینده ما در دست بخش خصوصی است.

در پایان از تلاش‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت قدردانی می‌کنم تا با اقدامات ایشان و تفاهم‌های صورت گرفته با بانک مرکزی، حرکت صادرات سرعت گیرد.

چالش اقتصادی منطقه یورو به علت همه‌گیری کرونا

همه گیری کووید ۱۹ رشد اقتصادی منطقه یورو را متوقف و انسجام این منطقه را با خطر مواجه کرده است.
به گزارش بازار، همه گیری کووید ۱۹ رشد اقتصادی منطقه یورو را متوقف کرده و بدهی‌های عمومی کشورهای جنوب اروپا از جمله ایتالیا و اسپانیا را که پیش از این نیز با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو بودند، از مسیری که دولت‌های آن‌ها برنامه ریزی کرده بودند خارج کرده است. مشکلات و محدودیت‌هایی که همه گیری کووید ۱۹ برای کشورهای منطقه یورو ایجاد کرده، انسجام اقتصادی و مالی این کشورها را با یک آزمون جدی مواجه کرده است.
مشکلات و چالش‌هایی که بحران سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ برای اقتصاد کشورهای منطقه یورو به وجود آورد و اختلاف عملکرد در اقتصاد کلان کشورهایی که پول مشترک یورو دارند، نزدیک بود منجر به فروپاشی وحدت اقتصادی این منطقه شود.
تلاش‌های عمده‌ای که بدهکارترین کشورهای منطقه شامل یونان، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال به منظور منطبق کردن خود با شرایط موجود و تعدیل مشکلاتشان به کار گرفتند، منجر به اجرای سیاست‌های ریاضتی دردناک و کاملا غیرمردم شد.
بحران اقتصادی جدید و عدم توازن بودجه که تحت تاثیر پیامدهای همه گیری کرونا به وجود آمده، منطقه یورو را بار دیگر با یک طوفان سهمگین روبرو کرده است هر چند به نظر می‌رسد کشورهای منطقه یورو این بار نسبت به ده سال پیش انسجام و همگرایی بیشتری دارند.
بررسی این موضوع در دستور کار کنفرانس ویدیویی بعد از ظهر دوشنبه وزیران دارایی کشورهای منطقه یورو گنجانده شده است. یک منبع اروپایی خاطر نشان کرد همه گیری کرونا در حال وخیم‌تر کردن تعادلی است که قبل از بحران وجود داشت. آن دسته از کشورهای منطقه یورو که قبلا با بزرگترین چالش‌های اقتصادی و مالی روبرو بودند در همه گیری کرونا نیز بیشترین آسیب را دیده اند.
خطر جدی که اکنون وجود دارد این است که تشدید عدم تعادل فعلی روند بهبود وضعیت اقتصادی منطقه را از سرعت بیندازد. این نگرانی به ویژه در خصوص نسبت بدهی‌های دولتی و خصوصی و همچنین بدهی‌های مشکوک که تراز مالی بانک‌ها را تهدید می‌کند، بیشتر احساس می‌شود.
آلمان سال گذشته دچار رکود اقتصادی شدیدی شد که در تاریخ این کشور سابقه نداشته است. با این حال بر اساس تازه‌ترین برآوردهایی که هفته گذشته منتشر شد، میزان تولید ناخالص داخلی این کشور در سال گذشته ۵ درصد کاهش یافت.
پیش بینی می‌شود کاهش میزان تولید ناخالص داخلی فرانسه تقریبا دو برابر این رقم باشد این در حالی است که برای ایتالیا و اسپانیا وضعیت به مراتب بدتری پیش بینی شده است. این کشورها در جریان اولین موج همه گیری کرونا متحمل تلفات انسانی شدیدی شدند و قرنطینه سختگیرانه ویژه‌ای را در بهار به اجرا گذاشتند که لطمه سنگینی به اقتصاد آن‌ها وارد کرد آسیب زدند، زیرا اقتصاد آن‌ها بیشتر به صنعت جهانگردی و حمل و نقل وابسته است و دقیقا همین بخش‌ها بودند که در قرنطینه بیشترین خسارت را متحمل شدند.
در نتیجه میزان بدهی‌های عمومی کشورهای منطقه یورو بسیار بالا رفته است. کمیسیون اروپا در پیش بینی‌هایی که پاییز منتشر کرد کسری عمومی ۱۰.۵ درصدی فرانسه در سال ۲۰۲۰ و ۱۲.۲ درصدی اسپانیا و همچنین ۶ درصدی آلمان را پیش بینی کرد این در حالی است که پیمان ثبات مالی اروپا کسری عمومی ۳ درصدی تولید ناخالص داخلی را برای کشورهای عضو سقف تعیین کرده است.
در چنین اوضاعی برخی خواستار بازبینی مفاد این پیمان شدند. تیئری بروتون کمیسر بازار داخلی اروپا هفته پیش اعلام کرد ما از همین امسال بین خودمان گفتگو و رایزنی در ارتباط با این موضوع را آغاز خواهیم کرد. وی تصریح کرد سقف استقراض ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی که برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا تعیین شده است، در شرایط و اوضاع بحرانی کنونی بی معنی است چرا که حتی اگر رشد اقتصادی کشورها از سرگرفته شود، به خوبی می‌دانیم که سال‌ها و سال‌ها و حتی شاید دهه‌ها طول خواهد کشید تا کشورها بتوانند بار دیگر معیارها و اصول مد نظر پیمان ثبات مالی اروپا را رعایت کنند.
ژوئائو لیائو وزیر دارایی پرتغال نیز که کشورش در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، تاکید کرد: ما طی ده سال دو بحران بزرگ را که در شرایط عادی هر یکصد سال یکبار اتفاق می‌افتد، تجربه کردیم؛ بنابراین لازم است که درباره قواعد و مقررات بودجه که فعلا در اتحادیه اروپا برقرار است، تجدید نظرهایی صورت گیرد.
وزیر دارایی پرتغال در عین حال اذعان کرد که بازبینی ملاک و معیارهای موجود مسئله‌ای حساس است چرا که دیدگاه‌های مختلفی درباره آن وجود دارد.
فیلیپ ویچر اقتصاددان ارشد موسسه Ostrum Asset Management تاکید کرد نباید به وضعیتی که در سال ۲۰۱۱ با آن روبرو شدیم، بازگردیم. در آن زمان کشورهای شمال و جنوب اروپا تحت تاثیر
بحران اقتصادی و مالی که به وجود آمده بود، دچار تفرقه شدند. وی افزود در آن زمان سهم چین در صادرات آلمان به مراتب بیشتر از امروز بود و همین موضوع در آن زمان به اولین قدرت اقتصادی اروپا این امکان را داد تا از مشکلات اقتصادی بزرگی که شرکایش در منطقه با آن‌ها روبرو شده بودند، در امان بماند. وی افزود اقتصاد آلمان امروز به اتفاقاتی که در منطقه یورو می‌افتد، بسیار وابسته شده است به همین علت هیچکس در این شرایط دوست ندارد که اختلاف یا رویارویی میان کشورهای منطقه ایجاد شود.

استقبال از محصولات شیلاتی هرمزگان در کشور ایتالیا

اولین نشست مشترک شیلات هرمزگان و اتحادیه ملی شیلات ایتالیا با حضور مدیرکل شیلات هرمزگان،سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در میلان، رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در بندرعباس، رئیس و نائب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان استان هرمزگان با دبیرکل اتحادیه ملی شیلات ایتالیا (اسوایتیکا) به صورت ارتباط زنده ویدئویی در اداره کل شیلات هرمزگان برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، مدیر کل شیلات هرمزگان در این نشست با اشاره به صید سالیانه بالغ بر 313 هزار تُن انواع آبزیان در استان هرمزگان و کسب رتبه اول صید کشور توسط این استان و همچنین با تولید سالانه بالغ بر ۲۳ هزار و ۷۰۰ تُن میگو،اذعان کرد این استان رتبه اول تولید میگوی پرورشی کشور را نیز به خود اختصاص داده است و تولید بالغ بر 18۰ هزار تن میگوی پرورشی در سال برای استان هرمزگان و در آینده ایی نزدیک متصور هستیم.
عبدالرسول دریایی تصریح کرد: استان هرمزگان در سال گذشته بالغ بر 70 هزار تُن انواع آبزی شامل ، میگو پرورشی، یال اسبی، ماهی مرکب، آبزیانی که مصرف داخلی ندارند و ... به کشورهایی همچون چین، روسیه، اسپانیا، ویتنام، تایلند، تایوان، کره جنوبی ، سریلانکا، انگلستان، اوکراین، فرانسه،کشورهای حاشیه خلیج فارس و … صادر کرده است که استان هرمزگان در ۹ ماهه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ بیش از ۲۷ درصد رشد در این حوزه داشته است.
وی همچنین افزود: خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته و برنامه ریزی های انجام شده پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک شاهد تولید بالغ بر 180 هزار تُن میگو در استان هرمزگان باشیم.
مدیرکل شیلات هرمزگان با اشاره به آغاز فعالیت های استان هرمزگان در زمینه پرورش ماهی در قفس از شش سال گذشته ، گفت: خوشبختانه توانسته ایم با تولید بالغ بر پنج هزار تُن ماهی در قفس طی سال گذشته در هرمزگان در این زمینه نیز رتبه نخست کشور را به خود اختصاص دهیم و امید است درآینده ایی نزدیک با تدابیر و برنامه ریزی انجام شده به تولید 50 هزار تُن ماهی در قفس در سال برسیم.
آقای دریایی تامین و تولید بچه ماهی را یکی از دغدغه های این صنعت خواند و گفت: در گذشته با کشور ایتالیا در این زمینه همکاری های خوبی داشته ایم که امید است با برقراری این نشست ها این همکاری ها از سر گرفته شود.
وی حضور بالغ بر 70 واحد صنایع تبدیلی شیلاتی را یکی از توانمندی های خوب استان هرمزگان در عرصه های شیلاتی خواند و افزود: استان هرمزگان با توجه به ظرفیت های شیلاتی یاد شده آمادگی لازم برای دست یابی به بازارهای شیلاتی ایتالیا،صادرات به این کشور،تبادل اطلاعات و فن آوری متقابل،توسعه همکاری های متقابل با محوریت اتحادیه و تشکل های شیلاتی دو طرف را دارد.
دریایی همچنین از آغاز رایزنی با محوریت اتحادیه های شیلاتی کشور ایتالیا و استان هرمزگان برای برای موانع و محدودیت های واردات محصولات شیلات هرمزگان به کشور ایتالیا با پیگیری شیلات هرمزگان و نمایندگی وزارت خارجه در بندرعباس خبر داد و گفت: جذب سرمایه گذاری و همچنین انتقال فن آوری به کمک اتحادیه شیلات ایتالیا و فعالیت های این کشور در حوزه های شیلاتی به هرمزگان و تبادل تحقیقات شیلاتی و دانشگاهی از دیگر محورهای مهم این نشست بوده است.
مدیرکل شیلات هرمزگان تبادل تجربیات و دانش شیلاتی، تعامل و همکاری در بخش های ترویج آبزی مصرفی و افزایش سرانه مصرف آبزیان با توجه به فواید بی شمار آبزیان برای سلامتی، ارتقای برندینگ و مارکتینگ محصولات شیلاتی استان در ایتالیا،معرفی گونه های متنوع آبزیان استان در بازار های ایتالیا را نیز از اهم موارد مطرح شده در این نشست خواند.
همچنین در این ارتباط ویدئویی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در میلان افزایش صادرات محصولات شیلاتی استان هرمزگان به ایتالیا را نیازمند حمایت از شیلات و تشکل های شیلاتی در توسعه توانمندی های این بخش خواند وگفت: هرمزگان با برخورداری از بخش عظیمی از ظرفیت های شیلاتی و همچنین تلاش ها و پگیری های موجود میتواند بخش خوبی از بازار آبزیان ایتالیا را به خود اختصاص دهد.
داریوش صولت با اشاره به اینکه هرمزگان در ارتباط با ایتالیا میتواند در حوزه های شیلاتی الگوی خوبی برای سایر استان های شیلاتی باشد تصریح کرد: خوشبختانه فعالان اقتصادی و به ویژه شرکت های بخش خصوصی ایتالیا علاقه مندی خوبی نسبت به تعامل با استان هرمزگان در زمینه های شیلاتی نشان داده اند.
در حاشیه این نشست رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در بندرعباس ضمن ابراز خرسندی از تعامل شکل گرفته بین تشکل های شیلاتی استان هرمزگان و کشور ایتالیا، حوزه شیلات را یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی در استان با قابلیت تثبیت جایگاه خود در کشورهای مختلف خارجی خواند و گفت : این امر مستلزم معرفی ظرفیت های موجود در حوزه صادرات و انتقال فناوری های شیلاتی است.
سعید شعبان تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم از طریق انعقاد تفاهم نامه همکاری های استانی سطح روابط در حوزه های مختلف اقتصادی از جمله شیلات و آبزی پروری را ارتقا داده و این مهم از برنامه هایی است که در دست پیگیری توسط این نمایندگی قرار دارد.
وی ایجاد ارتباط بین اتحادیه ها و تشکل های شیلاتی هرمزگان و ایتالیا را زمینه ساز افزایش تعامل و همکاری بین دو طرف خواند و گفت: امید است در آینده ایی نزدیک شاهد حصول نتایج مثبت این نشست ها باشیم.
در ادامه این ارتباط ویدئویی، دبیر کل اتحادیه ملی شیلات ایتالیا با اشاره به همکاری و تلاش های خوب شیلات هرمزگان در توسعه فعالیت های شیلاتی این استان و استقبال کشور ایتالیا از این مهم گفت: اتحادیه ملی شیلات ایتالیا با پوشش بالغ بر100 شرکت به عنوان بزرگترین تشکل شیلاتی این کشور مطرح است.
جوزپه پالما با اشاره به برخورداری از هشت هزار کیلومتر نوار ساحلی در این کشور تصریح کرد: تولیدات آبزی پروری و صیادی ایتالیا پاسخگوی نیاز مردم این کشور نبوده و از محصولات شیلاتی استان هرمزگان در صورت تحقق شرایط مناسب صادرات و واردات استقبال خواهد کرد.
وی ضمن استقبال از زمینه سازی همکاری های تحقیقاتی،آموزشی و انتقال فن آوری شیلاتی بین ایتالیا و استان هرمزگان افزود : در زمینه های تحقیقاتی و علمی نیز اتحادیه ملی شیلات ایتالیا آمادگی زمینه ساز شدن انتقال یا پذیرش دانش از دانشگاه ها و مراکز علمی کشور ایتالیا و متقابلا هرمزگان را باتوجه به پیشرفت های شیلاتی استان هرمزگان دارد.
پالما عنوان کرد : دولت های دو کشور میتوانند با ایجاد جذابیت های اقتصادی و سرمایه گذاری برای بخش خصوصی در راستای ورود به عرصه های شیلاتی و بازار آبزیان کشور ایتالیا، زمینه ساز توسعه این فعالیت ها و صادرات به کشور ایتالیا باشند.
دبیرکل اتحادیه ملی شیلات ایتالیا همچنین با اشاره به سرانه مصرف بالغ بر ۲۸ کیلو گرمی آبزیان در کشور ایتالیا اظهار کرد: به همین دلیل این کشور می تواند خواهان واردات محصولات شیلاتی و آبزیان استان هرمزگان به ایتالیا باشد.
در ادامه رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان استان هرمزگان ضمن تشکر از تلاش های شیلات هرمزگان در توسعه و ارتقای فعالیت های اتحادیه ها و تشکل های شیلاتی گفت:خوشبختانه اقدامات خوبی از سوی شیلات هرمزگان در راستای توسعه تولید و صادرات آبزیان صورت گرفته است که حصول نتایج آن زمان بر است اما نتایج خوبی را به همراه خواهد داشت.
مهرداد بازرگان با تاکید برکیفیت محصولات آبزیان استان هرمزگان به ویژه میگوی پرورشی استان و نیمه ارگانیک بودن آن گفت: با مناسب شدن بستر ارتباطات بین تشکل های شیلاتی دو کشور بدون شک کشور ایتالیا بازار خوبی برای محصولات شیلاتی هرمزگان خواهد بود.
وی اظهار داشت : تولید محور اصلی پیشرفت و توسعه است و افزایش تولید، باعث افزایش اشتغال و درآمد ملی و افزایش صادرات و واردات است از این رو با توجه به اهمیت زیاد صادرات، دولت ها باید بستری مناسب برای اجرای این مهم فراهم کنند.
بازرگان در ادامه ، افزایش صادرات را در هرمزگان منوط به معافیت های مالیاتی، اعطای تسهیلات، رفع مشکلات مربوط به گمرک و سیاست های حمایتی دولت از صادرکنندگان و سرمایه گذاران و همچنین کاهش تعرفه های واردات کشور های مقصد صادرات محصولات شیلاتی هرمزگان از جمله ایتالیا عنوان کرد.
گفتنی است با توافق شیلات هرمزگان و اتحادیه های شیلاتی کشور های دو طرف و همچنین تلاش های وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران مقرر شد این نشست ها و ارتباطات به صورت مستمر تا حصول نتایج رضایت بخش و عملی شده مصوبات نشست ادامه یابند.

بدهی عمومی ایتالیا به رکورد جدیدی پس از جنگ جهانی دوم می‌رسد

بدهی ایتالیا در سال جاری میلادی به رکورد جدیدی پس از جنگ جهانی دوم یعنی ۱۵۸.۵ درصد تولید ناخالص داخلی می‌رسد که نتیجه طرح‌های کمک کرونایی به کسب و کارهای تعطیل شده و بخش خدمات بهداشتی است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، ایتالیا پیش‌بینی می‌کند بدهی خود در سال جاری میلادی به رکورد جدیدی پس از جنگ جهانی دوم یعنی 158.5 درصد تولید ناخالص داخلی برسد و از هدف 155.6 که در ماه سپتامبر تعیین شده بود، بگذرد.
بسیاری از هزینه‌های ایتالیا برای کمک به بخش خدمات بهداشتی و تأمین هزینه کمک به کسب و کارهایی است که مجبور شده‌اند طی قرنطینه‌های ویروس کرونا تعطیل شوند و همچنین پوششی برای به تعویق انداختن مهلت پرداخت مالیات‌ها خواهد بود.
بدهی عمومی رم پس از یونان بالاترین بدهی عمومی در منطقه یورو است.
علیرغم پیش بینی بدهی بالا برای 2021، رقم بدهی در 2020 پایین‌تر از از حد انتظار بود.
رم اما در حال حاضر انتظار دارد نسبت بدهی آن در 2020 به تولید ناخالص داخلی 156.5 درصد باشد یعنی کمتر از هدف 158 درصدی که در سپتامبر مشخص شده بود. این رقم بدهی قبلاً بالاترین رقم بعد از جنگ جهانی دوم بود. کسری بودجه ایتالیا در 2020 بین 10.5 و 10.8 درصد از تولید داخلی تعیین شده است.

امضای تفاهم‌نامه اتاق مشترک ایران و ایتالیا با انجمن مدیران صنایع ایران

اتاق مشترک ایران و ایتالیا با انجمن مدیران صنایع ایران تفاهم‌نامه مشترکی را امضا کردند. در این تفاهم‌نامه به توسعه روابط آموزشی و اقتصادی بین دو طرف در حوزه‌های مختلف اقتصادی تاکید شد. به گزارش «پایگاه خبری اتاق ایران»، احمد پورفلاح، رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا درباره این تفاهم‌نامه ۹ ماده‌ای که میان اتاق مشترک ایران و ایتالیا و انجمن مدیران صنایع ایران با ریاست محسن خلیلی عراقی امضا شده، می‌گوید: موضوع این تفاهم‌نامه ایجاد چارچوب عملیاتی برای توسعه روابط آموزشی و اقتصادی بین دو طرف و برقراری شیوه همکاری در جهت اجرای اهداف دوجانبه است. در این تفاهم‌نامه ۹ ماده‌ای که به مدت یک‌سال اعتبار دارد، به ایجاد و توسعه کیفی و کمی فعالیت‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی و تجاری تاکید شده است. همچنین باید طرفین در جهت شناسایی و ترغیب فعالیت‌های دانش‌بنیان، نوآورانه و کارآفرینانه کوشش کنند. همچنین تاکید شده که طرفین به‌منظور حل مشکلات اعضا از طریق ارجاع موارد به مشاوران و وکلای معتمد دو طرف، آنها را یاری کنند. همچنین در این تفاهم‌نامه قیدشده دو طرف قرارداد، اطلاعات تماس و رشته فعالیت‌های اعضا را به‌منظور ایجاد یک شبکه متمرکز اطلاعاتی در اختیار یکدیگر قرار دهند.

بالا گرفتن مناقشات در دولت ائتلافی ایتالیا بر سر بسته اقتصادی کرونایی اروپا

در جریان مناقشات بر سر دریافت بسته کمکی اقتصادی کرونایی از اتحادیه اروپا در دولت ائتلافی ایتالیا، حزب میانه " ایتالیا ویوا" متعلق به ماتئو رنتزی تهدید کرده که وزرای خود را از کابینه خارج می‌کند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، در بحبوحه بحران کرونا دولت ایتالیا گرفتار بحران جدیدی شده است. در مناقشات درباره برنامه های اقتصادی در دولت ائتلافی ایتالیا ماتئو رنتزی شریک ائتلافی جوزپه کونته تهدید کرده که وزرای خود را از دولت خارج خواهد کرد.
دولت ایتالیا چند روزی است که درباره برنامه های اقتصادی دچار اختلاف نظر شدید شده است. حالا دولت ائتلافی در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.
حزب میانه " ایتالیا ویوا" متعلق به ماتئو رنتزی، نخست وزیر سابق این کشور تهدید کرده که دو وزیر خود را از کابینه خارج می کند.
در مقابل جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا می خواهد طرح بازسازی اقتصادی کشور را با وجود مخالفت های رنتزی در پیش گیرد.
یکی از بزرگترین مسائل مورد مناقشه در دولت ائتلافی ایتالیا تخصیص کمک به بازسازی اقتصادی ایتالیا بعد از کرونا از طرف اتحادیه اروپا به این کشور است. بر این اساس ایتالیا قرار است برای بهبود اوضاع اقتصادی خود که در سایه بحران کرونا شرایط وخیمی پیدا کرده حدود 200 میلیارد یورو وام و اعتبار از اتحادیه اروپا دریافت کند. جلسه کابینه برای پرداختن به این مسئله که به تعویق افتاده است قرار است امشب ( سه شنبه شب) برگزار شود. اگر رنتزی حمایت خود را سلب کند دولت به رهبری کونته اکثریت کافی در پارلمان نخواهد داشت.
جوزپه کونته ، نخست وزیر بدون حزب ایتالیا روز دوشنبه برنامه محرک اقتصادی خود را در صدا و سیما تبلیغ کرد . این برنامه کمکی قرار است از صندوق کمک کرونایی اتحادیه اروپا تامین شود.
وی با اشاره به مهلت مقرر برای ارائه این درخواست از بروکسل که تا ماه آوریل مقرر شده است گفت: ما باید عجله کنیم. پیش از آن پارلمان ایتالیا باید با این طرح موافقت کند.
رنتزی به شدت نگران هدر رفتن این وام ها و اعتبارها بوده و این انتقاد را وارد می کند که سرمایه گذاری های دراز مدت اندکی از جمله " مبارزه با بیکاری جوانان" در نظر گرفته شده است.
وی در گفتگویی با روزنامه آلمانی "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ" اعلام کرده این غیر مسئولانه است که پول های ایتالیا و اروپا را به هدر بدهیم.
وی تاکید کرد که او و حزبش می خواهند به صورت معقول از این بودجه استفاده کنند و اگر دولت عکس این را می خواهد باید بدون اواین کار را انجام دهد.
با وجود تردیدهای رنتزی ناظران پیش بینی می کنند که این بسته محرک اقتصادی از کابینه عبور کند. رئیس جمهور ایتالیا هم موافق تصویب این بسته کمکی است.
به گفته کارشناسان در صورت کناره گیری رنتزی از دولت ائتلافی انتظار تغییر دولت می رود.
اکثر کارشناسان انتخابات مجدد را بعید می دانند. با توجه به نظر سنجی ها در این شرایط حمایت از احزاب حاکم در بین شهروندان ایتالیایی هم در حال کاهش است.
البته کونته از شریک ائتلافی خود یعنی جنبش 5 ستاره حمایت خوبی را دریافت کرده است.
ایتالیا اولین کشور اروپایی بود که بحران کرونا در بهار سال 2020 در آن از کنترل خارج شد. این کشور یکی از کشورهای اصلی دریافت کننده بسته 750 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران کرونا است.

انتخاب مستند ایرانی در فوروم تولید مشترک «تریست» ایتالیا

تهران- ایرنا- پروژه مستند «جاهای خالی پُر شود» به کارگردانی عطیه زارع، در یازدهمین دوره فوروم تولید مشترک «تریست» Trieste در کشور ایتالیا انتخاب شد.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، پروژه مستند «جاهای خالی پُر شود» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است که در یازدهمین دوره فوروم تولید مشترک «تریستTrieste در کشور ایتالیا که از «۲۵ تا ۲۸ ژانویه ۲۰۲۱ »(۶ تا ۹ بهمن ۹۹) بصورت آنلاین برگزار خواهد شد، حضور دارد.
این رویداد شامل ۱۱ پروژه سینمایی و ۱۰ پروژه مستند از ۱۴ کشور جهان می‌شود.
این پروژه‌های منتخب، از بین ۳۸۷ اثر ارسالی از ۵۶ کشور جهان می باشند و بیش از ۵۰۰ دست‌اندرکار، متخصص و تصمیم‌گیرندگان مسئول انتخاب پروژه از سراسر دنیا بصورت آنلاین در این برنامه برای انتخاب پروژه‌ها و دادن جوایز شرکت دارند.
این ۲۱ پروژه سینمایی و مستند برای دریافت جوایز پست پروداکشن، بهترین کارگردان زن و هزینه‌های پخش و بازاریابی با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.
اولین جلسه پیچینگ در روز پنجشنبه ۷ ژانویه ۲۰۲۱ (‌۱۸ دی ماه ۱۳۹۹) با حضور کارگردان پروژه مستند «جاهای خالی پر شود» (عطیه زارع) و مدیر بخش بین‌الملل مرکز (شیرین نادری) بصورت آنلاین و با حضور داوران این جلسه، لینا پاسانن (فنلاند)، استفانو تیلدی (ایتالیا) و دانیل هوسوار (اسلوونی) برگزار شد.
پخش بین‌المللی این فیلم بر عهده مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.

رییس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا: سهم‌ مان را باید از اقتصاد جهانی بگیریم

احمد پورفلاح، مشاور عالی ریاست اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: توصیه می‌کنم بعد از FATF به پیمان‌ها و پروتکل‌های جهانی بپیوندیم، چراکه در غیر این صورت هزینه بیشتری می‌دهیم. اگر شرایط ما باز و تحریم‌ها برداشته شود و عضو FATF هم شویم اما اگر عضو این پیمان‌های جهانی نباشیم نمی‌توانیم سهم خود را بگیریم.
به گزارش سایت خبری مدارا؛ احمد پورفلاح در مورد اهمیت و تاثیر تصویب لوایح FATF اظهار کرد: اهمیت FATF برای اقتصاد کشور به حدی است که برنامه‌هایی که در مورد حذف تحریم‌ها از سپهر کشور داریم بدون پذیرفتن FATF و پیروی از قوانین آن، عملا نتیجه‌ای نخواهد داد. بسیاری از مخالفان FATF اندیشمندانی هستند که فرصت نکرده‌اند این مکانیزم را بخوانند و بازتاب‌های آن را بررسی کنند. تصورشان این است که برای هر تراکنشی باید از یک سازمان مشخص اجازه بگیریم یا یک سازمان به عنوان ناظر مدام به ما بگوید چرا این کار یا آن کار را انجام داده‌اید.
وی افزود: ما معتقدیم که برای دستیابی به اقتصاد آزاد، باید شفافیت را در ساختار و رفتارهای اقتصادی خود حاکم کنیم، بنابراین نباید نگران باشیم که اگر منابعی را به مقاصدی منتقل می‌کنیم ممکن است منبع آن نامطمئن باشد. ما کشوری هستیم که به توانمندی خود متکی است، نه از جایی پول بی‌دلیلی به ما داده می‌شود و نه ما قبول می‌کنیم. پول کشور ناشی از صادرات نفتی و غیرنفتی ما است که به سختی انجام می‌دهیم تا به جامعه خدمت کنیم، بنابراین نباید ترسی داشته باشیم که از جایی نگاه کنند که این پول از کجا آمده و به کجا می‌رود.
مشاور عالی ریاست اتاق بازرگانی ایران همچنین افزود: امیدوارم با محدودیت‌هایی که ناشی از نپیوستن ما برای بسیاری علنی شده و به همین دلیل دوباره در دستورکار قرار گرفته، این بار بتوانیم تصویب FATF را از مجمع تشخیص مصلحت نظام با موفقیت خارج کنیم و یکی از خاکریزهای بزرگ خود در جهت پیوستن به خانواده بزرگ اقتصادی جهان حل کنیم.
پورفلاح خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم سهم خود را از اقتصاد جهانی بر مبنای جمعیت، وسعت کشور، استراتژیک بودن منطقه‌ای که در آن حضور داریم، بگیریم راهی جز سرنهادن به این قوانینی نداریم که بیشتر مردم دنیا پذیرفتند و سیستم‌های بانکی و مالی بر اساس آن عمل می‌کنند.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا با تاکید بر لزوم پیوستن به پیمان‌های جهانی گفت: توصیه می‌کنم بعد از FATF به پیمان‌ها و پروتکل‌های جهانی بپیوندیم، چراکه در غیر این صورت هزینه بیشتری می‌دهیم. اگر شرایط ما باز و تحریم‌ها برداشته شود و عضو FATF هم شویم اما اگر عضو این پیمان‌های جهانی نباشیم نمی‌توانیم سهم خود را بگیریم. وقتی محصولات ما با عوارض ۳ یا ۴ برابری نسبت به مثلا عربستان که به FAFT پیوسته به کشورهای هدف صادر شود، طبیعی است که شانس‌مان را از دست می‌دهیم. یا باید به دیگر کشورها ارزان‌فروشی کنیم تا دوباره بسته‌بندی و فروش برود و عملاً آنقدر گران شود که بازار را از دست بدهیم.
وی افزود: فضا با فضای سیاسی که مجلس ایستاد و گفت نمی‌خواهیم به FATF بپیوندیم متفاوت است. امیدوارم هرچه زودتر شرایط بگونه‌ای باشد که بتوانیم به اقتصاد بین‌المللی بپیوندیم و حق طبیعی و اقتصادی خود را حوزه‌های مختلف در جهان بگیریم. اگر یک گردشگر نتواند با سیستم بانکی پول بپردازند یا دریافت کند یا یک بازرگان نتواند از طریق سوئیفت حواله کند در همان حلقه بسته می‌افتیم.
پورفلاح در مورد تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش‌بینی کرد: من به این مسئله بسیار خوشبین هستم و بیش از ۹۰ درصد احتمال می‌دهم که FATF از مجمع تشخیص مصلحت نظام رای بیاورد. امیدوار هستم که این اتفاق بیفتد و به جای اظهارنظرهای هیجانی و فارغ از دور اندیشی، نظر کارشناسی شده جایگزین شود تا بر مبنای منافع ملی و مردم بتوانیم سهم خود را از اقتصاد جهانی بگیریم.

رشد اقتصادی، بازگشت پاندمی‌کووید -19 و لوایح دولت جهت بازیافت اقتصادی سه مسئله مجهول در کنترل رشد بدهی ملی ایتالیا

روز دوشنبه آخرین نسخه به هنگام شده طرح بازیافت اقتصادی (Recovery Plan) قرار است توسط وزیر اقتصادی ایتالیا به اداره نخست وزیری ارائه گردد. در این طرح وزیر اقتصادی ایتالیا سعی نموده تا بودجه بیشتری را بر سرمایه گذاری‌های ساختاری اختصاص دهد زیر به عقیده وزارت دارایی ایتالیا بر اساس تمام الگوهای اقتصاد کلان تنها سرمایه گذاری می‌تواند به کاهش بدهی ملی ایتالیا و تناسب بین این بدهی و تولیدات ناخالص داخلی کشور (Debito/Pil) کمک نماید. تناسبی که اکنون به %160 رسیده است و دولت قصد دارد تا سال 2026 میلادی این نسبت را به %145 و تا سال 2031 به %135 کاهش دهد در همین رابطه سرمایه گزاران خارجی و شرکای ایتالیا در اتحادیه اروپا همگی به اعتبار و موفقیت ایتالیا چشم دوخته اند. اما اولین مسئله مجهول برای حساب های دولت ایتالیا میزان رشد پیش بینی شده برای سال جاری میلادی می‌باشد زیرا دولت ایتالیا امیدوار است تا امسال بتواند %2.4 از نسبت بین بدهی به تولیدات ناخالص داخلی اش را کاهش دهد که برای دستیابی به چنین هدفی باید حداقل %6 رشد اقتصادی داشته باشد، رشدی که بر اساس پیش بینی بانک مرکزی ایتالیا و اداره آمار این کشور بین 3 الی 4.5 درصد خواهد بود.
افزایش مدت قرنطینه شهر ها و نیاز بخش های مختلف اقتصادی به کمک های دولتی از جمله مجهولات دیگری است که دولت در این روزهای ابتدایی سال جاری میلادی با آنها مواجه می‌باشد و تاثیر مستقیمی‌بر برنامه دستیابی به هدف کاهش بدهی ملی خواهند داشت. روزنامه اقتصادی ایل سوله (مورخ 3 ژانویه 2021 صفحه 2)

آخرین رمان نویسنده ناشناس ایتالیایی منتشر شد

آخرین رمان النا فرانته توسط انتشارات کتاب خورشید منتشر خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اِلنِا فِرّانته، نام مستعار نویسنده‌ای ایتالیایی است که به صورت ناشناس فعالیت می‌کند. فِرّانته با وجودی که به عنوان رمان‌نویسی بین‌المللی شناخته شده، توانسته هویت واقعی خود را از زمان انتشار نخستین رمانش در سال ۱۹۹۲ مخفی نگه دارد. او در بیست‌وهشت سال فعالیت ادبی خود جایزه‌های گوناگون و معتبر را از آن خود کرده، یا جزو منتخبان دریافت آنها قرار گرفته است.
به گفته شهرام شاه شهید مدیر فروش انتشارات کتاب خورشید، «زندگی پُردروغِ آدم‌بزرگ‌ها» آخرین اثر فرانته است که در نوامبر ۲۰۱۹ منتشر شده و توسط این انتشارات به زودی رونمایی خواهد شد.
وی درباره داستان این رمان گفت:"جُوانّا دختر نوجوان شانزده‌ساله‌ای که در یک خانوادۀ فرهنگی متولد شده و یک روز عصر ناخواسته با شنیدن جمله‌ای از پدرش، طوفانی در ذهن او شکل می‌گیرد، طوفانی که نه فقط ذهن و زندگی او، بلکه زندگی خانواده‌اش را زیرورو می‌کند. جوانّا در این شرایط مانند قایقی در دریای موّاج حوادث پیش می‌رود و در این میان نوجوانی‌اش را سپری می‌کند."
"زندگی پر دروغ آدم بزرگ ها" توسط سید مهدی موسوی از زبان اصلی ایتالیایی و با اجازه رسمی صاحب اثر برای نشر به زبان فارسی در پانصد نسخه و به قیمت ۹۵ هزار تومان توسط انتشارات کتاب خورشید منتشر می شود.

تولد غول خودروسازی ایتالیا-امریکا-فرانسه (استلانتیس)

ایل سوله ص 2، با تولد شرکت استلانتیس که از ائتلاف غولهای خودروسازی ایتالیا و فرانسه متولد شد، چهارم خودرو ساز بزرگ دنیا بعد از جنرال موتورز، فولکس واگن، رنونیسان شکل گرفت. اتحاد فیات کرایسلر و پژوسیتروئن باپیش بینی درآمد 57 میلیارد یورو (32 میلیاردسهم فیات و 25 میلیارد سهم طرفهای فرانسوی)، و سرمایه گذاری جاری 2.680 میلیارد یورویی که سهم فیات 1.5 میلیارد و سهم پژو سیتروئن 1.170 میلیاردخواهد بود، ظرفیت تولید 8.1 میلیون در قالب 14 برند انواع سواری، شاسی بلند وکامیونت وا شتغال 400 هزارنفر در این شرکت می‌باشد. سهام داران اصلی فیات کرایسلر تاکنون شامل: فیات اکسور (خانواده آنیلی با 28.8% ) بانک UBS با 4.4، شرکت سرمایه گذاری اموندی با 3.1 و بانک ایتالیا 9/0 % هستند که بعد از ادغام با شرکتهای فرانسوی سهامداران عمده استلانتیس عبارت خواهند بود از فیات اکسور 14.4% ، بانک bpi با 6.2، شرکت دانگ فنگ چین با 5.6% و خانواده پژو با 7.2% می‌باشند. مجموع سود(زیان) انباشته شرکت مشترک درحال حاضر 2.360- میلیاردیورو (زیان) می‌باشد که سهم فیات 2.7 میلیارد زیان و سود پژو ستروئن 376 میلیون یورو محاسبه شده است.
ایل سوله در تحلیلی درخصوص این خبر و اثرات آن بر ایتالیا اظهار داشته: سکوت سیاسی ایتالیا در خصوص این اتحاد مهم سوال برانگیز است. هیچکدام از شخصیت های مهم کشوردر این خصوص از روز گذشته که رسما این اتحاد شروع به فعالیت نمود اظهارنظری نداشته اند. هرچند بنظر می رسد شرکت فیات کرایسلر عمدتا آمریکایی می‌باشد ولی ائتلاف با شرکای فرانسوی منافع آن را به هر سه کشور سرازیرخواهد کرد. این ائتلاف برای ایتالیا با عرضه مهمترین شرکت خودروساز خود که فرصتهای شغلی فروانی را تاکنون داشته، حائز اهمیت می‌باشد. نقشی که این ائتلاف در ارتقاء فنآوری وتولید درکشورمیتواند ایفا کند منحصر به صنعت خودرو سازی نخواهدشد بلکه عرصه نوآوری ، تقویت ایده‌های تولید و تقویت مسیر رشد صنعت را رقم خواهد زد.

مقررات جدید دولت ایتالیا در مورد منع رفت و آمد

مقررات جدید دولت ایتالیا در مورد منع رفت و آمد از 16 ژانویه تا پایان ژانویه ( حدود 50 روز) تمدید شده است و این مقررات شامل منع رفت و آمد میان مناطق( حتی مناطق زرد) بوده و وضعیت اضطراری تا پایان آوریل تمدید خواهد شد. در این مقررات جدید نیز منع رفت و آمد همانند گذشته از ساعت 10 شب تا 05 صبح تمدید خواهد شد و استخرها و سالن های وزرشی نیز بسته خواهند بود. پنج منطقه (کالابریا ، امیلیا رومانیا ، لومباردی ، سیسیل و ونتو) از تاریخ 11 ژانویه در گروه مناطق نارنجی قرار خواهند گرفت. 12 منطقه در معرض ریسک بالا قرار داشته و 13 منطقه پرخطر که در شرایط دشواری از لحاظ بیماری و فشار بر تیم پزشکی به سر می برند، و اولویت واکسیناسیون دارند همچنان جزو مناطق قرمز هستند . در مناطق زرد، رستورنها و بار نیز ساعت 6 عصر بسته شده و بعد از این زمان فقط غذا و نوشیدنی بصورت تحویل در منزل صورت خواهد گرفت. همچنان در مورد دید و بازدید دوستان و پدر و مادر صرفا تا تعداد دونفر ( به استثناء افراد زیر 14 سال)، هنوز تصمیم گیری نشده است. ایالات ونتو و امیلیا رومنیا همچنان جزو مناطق پرخطر و قرمز هستند.
پیش از این در مورد بازگشت دانش آموزان دبیرستانی از تاریخ 7 ژانویه توافق شده بود که با وضع مقررات جدید، دولت ضرب الاجل را به روز دوشنبه11 ژانویه موکول کرد ، اما تقریباً همه مناطق (لاتزیو ، امیلیا رومانیا ، آمبریا ، سیسیل و ساردینیا آخرین مناطقی که به این لیست اضافه شدند) تصمیم گرفته اند که مهلت بازگشت به کلاسها را بیشتر به تعویق بیندازند ، برخی به 18 ژانویه ، برخی به 25 و برخی به 1 فوریه. بنابراین اصلا دور از انتظار نیست که مقامات اجرایی تصمیم بگیرند تا در مقررات وضع شده جدید مداخله کرده و بازگشت به کلاس را حداقل تا اول فوریه به تعویق اندازند.

نگرانی مقامات ایتالیا از شتاب کرونا

افزایش روز افزون شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایتالیا، مقامات این کشور را بسیار نگران کرده است.
به گزارش سرویس بین الملل­خبرگزاری صدا و سیما از رم، روبرتو اسپرانتسا، وزیر بهداشت ایتالیا با اشاره به اوج گیری مجدد همه گیری کرونا در این کشور، اعلام کرد بدون اعمال محدودیت‌ها و رعایت مقررات بهداشتی، همزیستی با کرونا با شکست روبرو خواهد شد.
روبرتو اسپرانتسا، وزیر بهداشت ایتالیا گفت: با توجه به گسترش روز افزون ویروس کرونا در کشور، محدودیت‌های سخت گیرانه برای چند ماه دیگر نیز ادامه خواهد داشت. برای خروج از بحران کرونا هنوز مسیری طولانی در پیش رو داریم.
موسسه عالی بهداشت ایتالیا نیز نسبت به گسترش بیشتر مبتلایان به کرونا هشدار داد. سیلویو بروسافرو، رئیس موسسه عالی بهداشت ایتالیا گفت: ما شاهد بدتر شدن وضعیت شیوع بیماری همه گیری کرونا در کشور هستیم و فشار بر روی بیماستان‌ها و مراکز درمانی رو به افزایش است و به همین علت باید تدابیر ضد کرونایی ادامه پیدا کرده و مردم بیش از پیش شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند.
مقامات بهداشتی ایتالیا اعلام کردند در حال حاضر بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها در ۱۴ استان این کشور بحرانی است و با کمبود شدید تخت روبرو است. در حال حاضر میانگین مبتلایان روزانه به کرونا در ایتالیا ۲۰ هزار نفر و میانگین قربانیان روزانه این ویروس نیز ۶۰۰ نفر می‌باشد.
جدیدترین امار‌ها نشان می‌دهد که تا به حال بیش از ۲ میلیون و سیصد هزار نفر در ایتالیا به کرونا مبتلا شده اند و نزدیک به ۷۹ هزار نفر هم بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

روزنامه کوریره دلاسرا : بازسازی اقتصادی کشور

روز گذشته "ماتئو رنتزی" رهبر حزب ایتالیای زنده (از جناح اکثریت) در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی طرح ملی ازسرگیری و بازسازی اقتصاد کشور تدوینی از سوی "جوزپه کونته" نخست وزیر ایتالیا را به شدت مورد انتقاد قرار داده، آن را «بی روح و وصله چسبانی پیشنهادات وزارت خانه‌ها» توصیف کرده و در مقابل طرح پیشنهادی حزبش در این ارتباط با محوریت چهار اولویت فرهنگ، زیرساخت ها، محیط زیست و فرصت ها برای هزینه 209 میلیارد منابع مالی صندوق ریکاوری اروپا را معرفی نمود.
"نیکلا زینگارتی" دبیرکل حزب دموکراتیک طرح تدوینی "کونته" برای ازسرگیری و بازسازی اقتصاد ایتالیا را «خوب و مثبت» دانسته و معتقد است : «می‌توان آن را از طریق تعامل پارلمانی حتی با نیروهای اپوزیسیون بهتر و غنی تر نیز نمود». جنبش سیاسی آزادی و برابری نیز خواهان «افزایش منابع تخصیصی به بخش بهداشت درمان، اصلاح قانون کار و توجه بیشتر به طرح های زیست محیطی و اقتصاد دورانی» می‌باشد.
روزنامه کوریره دلاسرا : "جوزپه کونته" نخست وزیر ایتالیا پس از مطلع نمودن "سرجو ماتارلا" رئیس جمهور این کشور از احتمال بروز بحران دولتی، اخیراً مشاوره‌هایی را با احزاب جناح اکثریت جهت بررسی ایستایی دولت آغاز نمود. وزیر کشاورزی ایتالیا از حزب ایتالیای زنده در این رابطه اظهار داشت «در صورتی که دولت پاسخ های لازم را به ما ارائه ندهد، اینجانب به همراه "النا بونِتّی" وزیر فرصت های برابر از مقام خود استعفا خواهیم داد. این تصمیم تهدید نبوده، بلکه نشان دهنده جدیت ما در مواضع مان است. اینجا موضوعاتی بس مهم تر از صندلی و مقام در میان است. وزرا می آیند و می روند، ولی روند صحیح احیای اقتصادی کشور یا اکنون باید آغاز شود و یا ممکن است تحقق آن برای همیشه ناممکن و عقیم مانده و بدهی‌های انباشته به فرزندان ما در نسل های بعدی منتقل شود».

رایزنی سفارت ایران در رم برای حل مشکل دانشجویان ایرانی در ایتالیا

تهران - ایرنا - سفارت ایران در رم اقدامات و رایزنی‌های انجام شده از سوی این سفارتخانه را برای حل مشکل دانشجویان ایرانی که در دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل می‌کنند، تشریح کرد.
به گزارش ایرنا، سفارت ایران در رم با صدور اطلاعیه‌ای اعلام نمود: به دنبال عدم تایید مدرک کمک هزینه تحصیلی دانشجویان ورودی سال تحصیلی ۲۰۲۱ - ۲۰۲۰ و درخواست‌های دانشجویان از سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم، این سفارت ضمن پیگیری موضوع، در روزهای گذشته رایزنی‌هایی با اداره بورس استان لاتزیو داشت.
در اطلاعیه سفارت ایران ادامه داده است: دانشجویان سال اول که موفق به تایید مدارک خود در سفارت ایتالیا نشده‌اند و دارای روادید دانشجویی ویزای نوع( D) هستند، می‌توانند مدارک خود را که دارای مهر و امضای وزارتین دادگستری و امور خارجه کشورمان است، براساس دستورالعمل اداره بورس (بندو) به همراه تصویر روادید به اداره بورس ارسال کنند.
سفارت ایران یادآور شد: همچنین به دنبال پیگیری مشکل دانشجویان سال دوم‌ و بالاتر که قبلا رد شده‌اند (اسکلوزو) براساس توافق صورت گرفته در ماه نوامبر ۲۰۲۰ و اجرای آن در ماه دسامبر، این دسته از دانشجویان که مدارک آنها مورد تایید سفارت ایتالیا قرار گرفته، می‌توانند آنها را به اداره بورس ارسال کنند و آن دسته از کسانی که تاکنون موفق به تایید مدارک نزد سفارت ایتالیا در تهران نشده‌اند، همچون سال‌های گذشته تا ۲۶ فوریه ۲۰۲۱ فرصت دارند مدارک خود را تایید و به اداره بورس ارسال نمایند.
به گزارش ایرنا، سفارت ایران در رم پیش از این نیز اقدامات متعددی را برای حل دانشجویان ایرانی که در دانشگاه‌های مختلف ایتالیا تحصیل می‌کنند، انجام داده بود.

پیش  بینی بدهی ملی ایتالیا در سال 2021

ایل سوله ص 1، مدیرکل واحد بدهی ملی وزارت دارایی ایتالیا در گزارشی اعلام کرد، پیش بینی میشود بدهی ملی کشور در سال 2021 به میزان 367 میلیاردیورو افزایش می یابد که مشتمل بر اوراق عرضه قرضه جدید و خرید اوراق قرضه منقضی شده خواهد بود. در سال 2020 دولت توانست به رکورد جدیدی در عرضه و فروش اوراق قرضه برسد. طی این سال دولت با فروش 369 میلیارد اوراق قرضه میان و بلند مدت در کنار 182 میلیارد اوراق قرضه کوتاه مدت توانست بدهی‌های خود را تامین نماید. در سال آینده دولت حداقل 367 میلیارد یورو نیز به فروش اوراق قرضه خواهد داشت که از این مبلغ 222 میلیارد بابت بازخرید اوراق قرضه منقضی شده خواهد بود. بابت 145 میلیاردیورو مابقی بابت هزینه‌های کسر بودجه دولت در نظر دارد 10 میلیارد یورو از صندوق کمک به اشتغال اتحادیه اروپا) طرح (SURE و 10 میلیارد نیز از طریق وام بازسازی اتحادیه اروپا تامین نماید. در عین حال وزارت دارایی در سال 2021 در نظر دارد در ابتکاری جدید جهت جمع آوری حداکثر نقدینگی در کشور دو طرح را بکار بگیرد: ارائه تضمین مستقیم وزارت دارایی بابت بازخرید اوارق قرضه در هر زمان به خریداران (جایگزین تضمین بانک مرکزی در موعد سررسید اوراق قرضه میشود) و فروش اوراق قرضه دلاری به سرمایه گذاران آمریکا. باتوجه به حجم بالای ذخائرمالی ایتالیایی در بانکها (در حساب های جاری بعنوان ذخائر احتیاطی) انتظار میرود استقبال مردم از این طرح قابل توجه باشد.
اعلام مشخصات 52 طرح ایتالیا برای جذب وام بازسازی اتحادیه اروپا
ایل سوله ص 11، دولت مشخصات طرح های مورد نظر خود را جهت تامین نظر پارلمان و سنا که پس از تصویب نهایی برای اتحادیه اروپا ارسال کرده است را اعلام نمود. این طرح ها در قالب 6 سرفصل به میزان 196 میلیارد یورو به شرح ذیل ارائه شده است. لازم به ذکر است مجموع وام مصوب برای ایتالیا 209 میلیارد یورو می‌باشد:
دیجتالی کردن، نوآوری، رقابتی کردن و فرهنگ سازی –7 میلیارد یورو
انقلاب سبز، انتقال تکنولوژی سبز و طرح های اکولوژیک –3 میلیارد یورو
توسعه ساختار زیربنایی و جابجایی (حمل ونقل) پایدار 27.8 میلیارد یورو
آموزش وتحقیقات علمی 19.1 میلیاردیورو
برابری جنسیتی ، همسان سازی اجتماعی و ادغام اجتماعی 17.2 میلیارد یورو
بهداشت و درمان 9 میلیارد یورو

کاهش ۶۰ درصدی حضور گردشگران در ایتالیا

همه گیری ویروس کرونا، اثرات زیانبار قابل توجهی در بخش گردشگری در ایتالیا داشت.
به گزارش بازار، همه گیری ویروس کرونا، اثرات زیانبار قابل توجهی در بخش گردشگری در ایتالیا داشت، به طوریکه مراجعه به هتل ها به طور قابل توجهی کاهش یافته است.
عواقب ناشی از همه گیری بیماری کووید - ۱۹ در بخش گردشگری در ایتالیا مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته است.
آمارهای منتشر شده از سوی موسسه آمار ایتالیا (ایستات) حاکی از آن است گردشگران خارجی مقصد گردشگری خود را به ایتالیا حذف کردند؛ که این امر در مقایسه با تابستان پارسال (۹۸ شمسی) با کاهش ۶۰ درصدی مواجه شده است.

چالش‌های دولت ایتالیا برای تعطیلات آخر سال و اعمال محدودیت‌های سفر

همزمان با ارایه طرح ملی کرونا دولت با فشارهای ناشی از تعطیلات آخر سال و کریسمس مواجه بوده و در برابر آزادسازی‌های سفر در میان استانها مقاومت می‌کند. برای دولت کاملا واضح است که با افزایش جشن‌ها و تجمعات و میهمانی‌ها مجددا با انبوهی از مبتلایان مواجه خواهد شد. این تجربه در زمان آزادسازی ترددها در تعطیلات تابستان گذشته، کشور را با بحران جدی و موج دوم مواجه نمود.
دانشمندان همچنان معتقدند اقدامات محدودکننده‌تری نیز لازم است. با اعداد فعلی، خطر افزایش موج در فصل تعطیلات تقریباً قطعی است. اما تصمیم در این باره برای افزایش محدودیت‌ها دشوار است. به همین واسطه کمیته علمی تصمیم نهایی را به دولت واگذار کرده است. در جلسه اخیر دولت با مناطق در خصوص دستورالعمل آتی دولت برای روزهای تعطیل نیز رایزنی می‌شود. در این میان آقای بوچا وزیر امور مناطق و آقای اسپرانتزا وزیر بهداشت طرفدار ادامه و افزایش محدودیت‌‌ها هستند. آقای بوچا هشدار داد که "سه ماه زمستان بسیار دشوار در انتظار ما است. این به معنای انضباط شخصی است و من معتقدم ایتالیا پاسخ موفقیت آمیز خواهد داد: ابتدا سلامتی و سپس کسب و کار. زیرا بدون زندگی هیچ کسب و کاری وجود ندارد". نگاه سختگیرانه، اعلام کل کشور به عنوان منطقه قرمز می‌باشد تا بتوان با روند شیوع با قدرت مقابله کند.
اما این تصمیم برای نخست وزیر و حزب 5 ستاره بسیار دشوار است. آنها به دنبال حفظ وضعیت نارنجی برای کل کشور هستند. هنوز در مورد سازش احتمالی ، "نارنجی تقویت شده" ، با اقدامات سختگیرانه‌تر در روزهای تعطیل و روزهای قبل از تعطیلات صحبت می‌شود. این امر باعث می‌شود که رای دادن در قطعنامه‌هایی که اجازه حرکت بین شهرداری‌های کوچک در روزهای کریسمس و سال نو را می‌دهد، متناقض باشد. اختلاف شدیدی میان احزاب در خصوص نحوه تردد در میان مناطق وجود دارد و هنوز جمع‌بندی نهایی صورت نگرفته است. حتی به نظر می‌رسد امکان بازگشایی مجدد مدارس در 7 ژانویه سال آتی نیز از میان رفته باشد. بر اساس مصوبه پیشین دولت قرار است مدارس با ظرفیت 75 درصد بعد از تعطیلات سال نو در روز 7 ژانویه کار خود را از سربگیرند.

نوسان در توسعه فرهنگی، حاصل تفاوت مدیریتی ایران و ایتالیا

تهران- ایرنا- ایرانشناس و رایزن سابق فرهنگی ایتالیا در ایران، معتقد است: تفاوت مدیریتی ایران و ایتالیا، موجب نوسان در توسعه فرهنگی شده و خصوصی سازی و استقلال تصمیم‌گیری، به رشد فضاهای فرهنگی کمک می‌کند.
پروفسور کارلو چروتی، رایزن سابق فرهنگی ایتالیا در ایران در وبینار توسعه فضاهای فرهنگی در ایتالیا که روز چهارشنبه برگزار شد، با اشاره به اینکه در ایتالیا جمعیت ایرانی بسیار جوانی داریم، گفت: بیشتر ایرانیانی که اکنون در ایتالیا هستند دانشجویان به شمار می رود که در دانشگاه خود من یعنی ساپینس روم انی ها بعد از هندی‌ها دومین گروه دانشجویان خارجی هستند.
این ایران‌شناس اضافه کرد: بیشترین دانشجویان در رشته‌های پزشکی و علوم پایه تحصیل کرده و تعداد کثیری از آنها بعد از فارغ التحصیلی به شمال اروپا و کشورهایی چون آلمان و سوئد و بخش دیگری به کانادا می‌روند.
معاون بین‌الملل دانشگاه ساپینس، اظهار داشت: در همین دانشگاه ساپینس، سالهاست ایرانی ها انجمن دانشجویی دارند یکی از کارهایی که سازمان تبلیغات اسلامی می‌تواند در این زمینه انجام بدهد راه اندازی اتاق ایران در ایتالیا است کاری که دولت چین در موسسه کنگفو انجام داده و فرهنگ و زبان چینی را تدریس می کند این کار می تواند هم برای دانشجویان ایرانی و هم برای علاقمندان جذاب باشد.
چروتی، گفت و گوهای فرهنگی را یکی از عوامل مهم توسعه مراکز فرهنگی دانست و گفت: بین ایران و واتیکان گفت و گوهای مذهبی بسیاری شکل گرفته است این کار مفیدی است اما فقط استادان دانشگاه در آن هستند سومین بخشی که به نظر من اهمیت دارد روابط میراث فرهنگی است ما این ارتباط را با لبنان و مصر و حتی کوبا داشتیم و دانشجویان داد و ستد شده اند.
وی با اشاره به نمایشگاهی که در دانشگاه ساپینس با همکاری وزارت میراث فرهنگی ایران سازمان میراث فرهنگی کرمانشاه درباره کنگاور برگزار شده است، بیان کرد: نکته دیگر بوم گردی و گردشگری در استان هاست ما در ایتالیا به توریسم اهمیت بسیاری می دهیم، مثلا در استان لاتزیو موسسه‌ای داریم که علوم پایه را برای توسعه میراث فرهنگی استفاده می‌کند و قبل از دوره ترامپ و دوران کرونا قرار بود با ایران هم ارتباط نزدیک بگیرند و همکاری داشته باشند.
او با اشاره به مدیریت فرهنگی و تفاوت آن در ایران و ایتالیا اظهار داشت: در سیستم ایتالیایی مجموعه‌های فرهنگی زیر نظر وزارت فرهنگ و گردشگری است که ترکیب میراث فرهنگی و ارشاد در ایران می‌شود و بخش دیگری که بودجه بیشتری دارد استان‌ها هستند که معاونت فرهنگی دارند. در ایتالیا خود دانشگاه‌ها مراکز فرهنگی نظیر سالن تئاتر و کنسرت دارند البته این موارد استان به استان و دانشگاه به دانشگاه متفاوت است اما در برخی موارد موسساتی هستند که در بخش‌هایی از کشور سرمایه‌گذاری مالی می‌کنند، فستیوال های متفاوتی وجود دارد و عناصر مدیریتی در ایتالیا بسیار گوناگون است.
چروتی، از بنیاد موتی در ایتالیا مثال زد و افزود: موجی شخصیتی مثل شجریان در ایتالیا است اما بنیاد او در اختیارخود و خانواده‌ وی به طور مستقل بوده و هر کاری که نیاز باشد خودشان انجام می‌دهند.
در ایتالیا موسسات دولتی هم استقلال تصمیم گیری دارد و وقتی مجوز می گیرند می توانند کارهایی که در تئاتر خوب آن مجوز تعریف شده را انجام دهند. اما وقتی موسسه ماکسی که مربوط به موزه هاست تصمیم داشت آثار موزه هنرهای معاصر ایران را به ایتالیا بیاورد و به نمایش بگذارد، با موزه، وزارت میراث فرهنگی، دولت و مجلس ایران رو در رو شد که در نهایت هم کار را لغو کردند، این موسسات هم مالیات می‌پردازند اما در مواردی که درآمد داشته باشند.
قولی معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با بیان اینکه ایتالیا کشوری پیشرو در توریسم فرهنگی و هنری است گفت: مطالعات خوبی در توسعه فضاهای فرهنگی در این کشور انجام شده است، نهادهایی در ایتالیا هستند که زیر نظر دولت اما به طور مستقل کار می کنند و کارهای جدیدی را ترتیب می‌دهند.
وی افزود: بخش خصوصی بخشی از کارهای بزرگ را انجام می دهند اما وقتی یک مجوز کلی دارند استقلال عملکرد به آنها داده شده است در مورد مسئله موزه هنرهای معاصر نیز باید بگویم این تصمیم گیری حتی در حوزه اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم نبود.
این وبینار یکی از نشست‌های مجازی از مجموعه وبینارهای توسعه فضاهای فرهنگی در جهان امروز بود که با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و موسسه توسعه فضاهای فرهنگی برگزار می‌شود.

بهرامن : به علت قوانین اشتباه در جذب سرمایه گذار ناموفقیم

به نقل از سایت خانه معدن، 

روشن است که شیوع ویروس کرونا در کنار فشار کم سابقه تحریم های آمریکا، نوعی تحرک در تولید ملی را ایجاد کرده است؛ به عبارت بهتر کمبود یا نبود برخی کالاهای خارجی در بازار درکنار کمبود ارز و سختگیری در تخصیص ارز به کالاهای غیرضروری فرصتی مناسب را در اختیار تولیدکنندگان قرارداده تا بازاری را که قبلا در اختیار برندهای خارجی بود، در اختیار بگیرند و برای جلب مشتری تلاش کنند، اما بخش خصوصی به این تحول به عنوان تحولی ماندگار و پایه ای نگاه نمی کند و معتقد است چون طرز تفکر و بسیاری قوانین کشور در راستای حمایت واقعی از تولید طراحی نشده است، با از میان رفتن تحریم ها و برقراری مجدد درآمد نفتی، بازهم تولید ملی فراموش شده ودر حاشیه قرار می گیرد و کالاهای خارجی باردیگر بازارکشور را تسخیرخواهند کرد.

به زعم آنان،حاکمیت و نه فقط دولت بایدبه تفکر توسعه ای بلند مدت برای حمایت پایدار، همیشگی و هدفمند از تولید ملی مجهز شود اما اقتصاد رانتی ایران اکنون چنین اجازه ای را نمی دهد.

در این میان روزنامه اطلاعات برای ارزیابی عملکرد حاکمیت درسال جهش تولید، در میزگردی با حضور آقایان محمد رضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران و نمایندگان چند تشکل بزرگ بخش خصوصی کشور به ارزیابی میزان تحقق جهش تولید و موانع موجود پرداخت که ماحصل آن را در ذیل ملاحظه می کنید.

محمد رضا بهرامن در این نشست گفت :

در بحث مهم جهش تولید باید عرض کنم ما درنشستی که حدود یک ماه پیش با دکتر روحانی رئیس جمهوری درباره مسایل ارزی وغیره داشتیم، راه حل ها ونکاتی را گفتیم که اگر همان موقع به آن عمل می شد با وضعیت این روزها روبرو نبودیم که شرایط به گونه ای رقم بخورد که همه چیز افسارگسیخته باشد. الان شرایط طوری شده که نه فقط بخش تولید بلکه جامعه هم آسیب دیده است.پس اگر همان موقع به حرف های بخش خصوصی توجه شده بود، الان اوضاع طور دیگری بود و که حتی کمبود رب گوجه فرنگی هم مسئله باشد و دربازار به ما بگویند بخرید که شاید فردا همین هم نباشد. چرا باید مدیریت ما این گونه باشد؟ پاسخ این است که ما هم افزایی درزنجیره مدیریت و سیاست گذاری نداریم. این هم افزایی نیروی محرک برای توسعه است و تا نباشد جهش تولید اتفاق نمی افتد. ما وقتی موضوع جهش تولید را مطرح کردیم، چه هدفی داشتیم؟ می خواستیم شرایطی ایجاد شودکه درجریان اقتصادی کشور یک دگرگونی و حرکت خاصی ایجاد شود و آخرش منتهی شود به بهبود سفره مردم. ایا دراین کار موفق شدیم؟هم افزایی باید ازبخش سیاست گذاری و مدیریتی آغاز شده وما هم که دربخش عملیاتی هستیم وسربازهای مسیر حرکت در توسعه اقتصادی هستیم بایدبه این جریان متصل شویم.این هم افزایی باید ایجاد شود تا دغدغه ما توسعه باشد نه اینکه مثلا دغدغه داشته باشیم که ۷۰کارتن خواب کارت بازرگانی بگیرند و با سوء استفاده ار ارز۴۲۰۰ تومانی که دغدغه خود ما هم بود،چوب را برسر ما بگذارند که این ارز را تولید کننده برده است. تولید کننده کجا برده؟ فولاد، مس، شیمیایی ها وپتروشیمی ها ارز خود را آورده اند. اگرما نتوانستیم این جریان را مدیریت کنیم، دلیلش این است که نتوانستیم هم افزایی اولیه را شکل بدهیم. مدیریت توسعه زمانی می تواند دریک جامعه تحرک داشته باشد که آن هم افزایی اولیه درآن شکل گرفته باشد؛ مثل همین سران سه قوه که دور هم می نشینند و هدفشان هم افزایی است وتصمیم هایی می گیرند که به جرات می توانم بگویم بهترین تصمیمات بعد از انقلاب بوده است. وضعیت اقتصاد دنیا را ببیند که کرونا چه به روزش آورده چنانکه رشد اقتصادی اش به منفی ۳درصد رسیده است واز بحران اقتصادی سال ۱۹۳۰ تاکنون کمتر نمونه ای نظیر آن را سراغ داریم. حتی با اینکه بانک جهانی می گوید احتمال بهبود وضعیت اقتصادی جهان می رود اما درسال ۲۰۲۱هم ما قطعا شاهد اثرات آن خواهیم بود.

تمام دولت های جهان واز جمله اروپایی ها برای کاهش اثرات کرونا تصمیماتی گرفتند که حتما بر اقتصادشان اثر منفی می گذارد. این امر همچنین اقتصاد ما را هم تحت تاثیرقرار می دهد.لذا اینجاست که به هم افزایی نیاز داریم .چون مثلا قیمت جهانی بسیاری از فلزات مانند مس و آلومینیوم کاهش می یابد و ما باید فکر کنیم که چشم انداز درآمد ارزی مان چگونه خواهد بود.لذا صریح بگویم بخش های مختلف اقتصادی ما بخصوص تحت تاثیر سنگین ویروس کرونا نتوانستندآن هم افزایی لازم را برای جهش تولید شکل بدهند.حتی ما درسیاستگذاری های مان درحفظ شرایط موجود هم ناموفق بودیم ونتوانستیم شرایط مان را نسبت به دی ماه ۹۸ ثابت نگه داریم و صادرات ما کاهش پیدا کرد.

نگاهی به شرایط سال گذشته نشان می دهد پتروشیمی ها وصنایع معدنی با حدود ۴۰ درصد سهم قابل توجهی درارزآوری کشور داشتند و این ۴۰ درصد توانست بخش بزرگی از نیازهای ارزی دولت برای تامین اقلام سفره مردم را پوشش دهد. با توجه به این موضوع، باید درسال جهش تولید با سیاستگذاری درجهت هم افزایی، شرایط موجود را حفظ می کردیم که نتوانستیم از فرصت های موجود استفاده کنیم. به عنوان مثال نباید بخش معدن را باسیاست های سال های قبل و شرایط عادی اداره می کردیم. ما باید درشرایط ویژه کنونی برخی دریچه ها را باز واز فرصت ها استفاده می کردیم.اما سیاستگذاران ما به دلیل عدم آشنایی با هم افزایی نتوانستند درکنار هم سیاست یکپارچه ای را تعریف کنند و درنتیجه مثلا دربازارهای صادراتی مان از جمله در عراق و افغانستان در زمینه صنایع غذایی ومعدنی آسیب خوردیم. همچنین نتوانستیم به اهداف امسال خود دربخش معدن نسبت به سال ۹۸ دست یابیم؛ البته من اعتقاد دارم می توانستیم؛ اگر قوانین مان را به روز می کردیم. مثلا دربخش صادرات نه تنها قوانین دست وپاگیرحذف نشد بلکه هزینه حضور ما دربازارهای هدف افزایش یافت وخیلی از بازارهای صادراتی از دست رفت و امروز اثرش را دربازاراسکناس ارز می بینیم به گونه ای که این بازار درگیرسفته بازی و شوک های روانی مستمر می شود. از سوی دیگر نقدینگی هم به سوی بازارهای غیرمولد مانند ارز وسکه و خودرو و مسکن وحتی بورس-به طور حساب نشده- سرازیرشده است و این بیش از قبل به بخش تولید آسیب زد.

بهرامن همچنین در ارتباط با موانع جهش تولید نیز ادامه داد :

برای دستیابی به جهش تولید باید استراتژی داشته باشیم ودربخش معدن هم همینطور است.اماموضوع مهمتر اینکه برای اجرای استراتژی نیازمند مدیران توسعه ای هستیم واگر این مدیران را تربیت نکنیم توسعه درکشور اتفاق نمی افتد.اگر ماامروز نگران آینده هستیم علتش این است که مدیران توسعه ای ومحکم که قادر به تصمیم گیری وبرقراری ارتباط به ذینفعان بیرونی که همان تشکل ها باشندرا نداریم؛ اگر این مدیران باشند تصمیمات برای سرمایه گذاری با کمترین هزینه وبیشترین فایده وکمترین ریسک برای مملکت اتخاذ خواهدشد.این درحالی است که الان به ظاهر گفته می شوداز نظرات تشکل ها استفاده شده اماباید درعمل ببینیم کار به کجا رسیده و آیا واقعا ارتباط موثر با تشکل ها اتفاق افتاده است؟ امروزوظیفه ما و وظیفه حاکمیت ونظام این است که رویکردش را به تربیت مدیران توسعه ای تغییردهدواین برای پیشرفت کشور ضروری است.زیرا آنان هستند که با ذهنیت ملی ودانش مدیریتی مسایل راحل می کنند.

اما دربخش معدن ما در سال ۹۷سندی را تحت عنوان نقشه راه معدن دنبال کردیم. درنقشه راه معدن امام مسایل لازم برای توسعه این بخش دیده شده است.یعنی اززمانی که می خواهیم پی جویی واکتشاف کنیم تا زمانی که می خواهیم به بازاربرویم وبخصوص بازارفلزات وحتی سنگ های ساختمانی که نیازمند تمهیدات خاصی بود،دراین مقشه راه قید شده است.اما سوال این است که چرا این نقشه راه تاکنون به درستی پیاده سازی نشده است؟ناظر ومجری آن کیست؟دولت یا مجلس؟ چرا اجرایش را به بخش خصوصی نمی سپارندو هرجا مشکلی پیش آمداز او پاسخ ومسئولیت نمی خواهند؟

ما امروز درجذب سرمایه گذاری ناموفقیم وعلتش قوانین اشتباهی است که گذاشته شده است.طی سال های اخیر ۱۹۹ دستورالعمل وبخشنامه دربخش معدن داشته ایم و درتمام اینها نوعی سردرگمی وجوددارد.چرا؟چون جامع گرایی درتمام اینها نبوده وتصمیمات لحظه ای و دستوری بوده است. مثلا فلان شخص می گوید محصولات معدنی مارامی برند وبعد از فرآوری دوباره به خودمان می فروشند.

بایک چنین آدرس اشتباه دادن هایی یک تصمیم اشتباه می گیریم؛ بدون اینکه اجازه طرح آن را درجای خودش یعنی تشکل های تخصصی بخش خصوصی بدهیم. به عنوان مثال کشور دربخش سنگ های ساختمانی حداقل ۵ر۲ میلیارد تن ذخیره داردکه ممکن است با اکتشافات جدید این رقم افزایش یابد.اما تولید ما از این ذخیره ۸ میلیون تن و صادرات ما فقط ۳۰۰هزار تن است. اصلا این رقم مضحک است.چرا این گونه است؟ چون همان موضوعی که برای فرآوری سنگ خام وفروش مجددش به کشوررا که تکرارمی کنند. تا روزی که یک چنین نگاه های غیرملی وغیرتخصصی حاکم است کشور روی توسعه را نخواهددید.من عبارت غیر ملی را به کار می برم چون کسی که با دادن آدرس غلط سیاستگذار را به اشتباه می‌اندازد،نمی گویم کارش عمدی است وحتما سهوی است امانتیجه کارش غیرملی از آب درمی آید.

درکنار این سوال، این است که چرا سیاستگذار حرف او راگوش می‌کند اماحرف من تشکل را گوش نمی کند؟ ما بخاطر سابقه ای که دراین گونه مسایل داریم، واقعا نگرانیم که اگر صادرات نفت بالا برود وتحریم‌ها کاهش یافته یا رفع شود، ارزهای نفتی دربودجه بیاید و واردات افزایش یافته وبخش تولید دوباره فراموش شود. آن گاه سوال این است که تکلیف این همه سرمایه گذاری چه خواهدشد.چون نگاه سیاستگذار به بخش تولید وبخصوص بخش معدن این گونه است که این بخش قادر به انجام خیلی از امور نیست. اما پاسخ این است که حتما بخش خصوصی قادر به انجام کارهاست و نیازی نیست فلان بخشی که خیلی هم دولتی نیست، مثلا اجرای سند نقشه راه معدن را دردست بگیرد.

تشکل های بخش معدن حتما قادرند هم سرمایه گذار وهم فناوری بیاورند..مامی توانیم با استفاده وهم افزایی از تجربیات وفناوری دنیا از ثروت خدادادی مان بهتر وبیشتر بهره مند شویم.واقعیت این است که ما خودمان به تنهایی نمی توانیم از ثروت بخش معدن به طور کافی بهره برداری کنیم اما اگر با کشورهای صاحب تجربه ای چون آفریقای جنوبی یا اروپا هم‌افزایی کنیم خیلی کارها جلومی رود.

متاسفانه واقعیت صریح این است که شعار ما می توانیم خیلی وقت ها باعث شده ما نتوانیم از تجربه و هم افزایی دنیا در بحث سرمایه وفناوری استفاده کنیم ولذادرشرایطی که کشور به شدت به ارز نیاز دارد و توانایی بالقوه تولید درآمد ارزی هم درکشور وجوددارد، ارزکافی دراختیار نداشته باشیم یا مثال دیگری که دراین باره می توانم بزنم واتفاقا دراجرای سند نقشه راه معدن محل بحث وتداخل است، موضوع محیط زیست ومنابع طبیعی در بهره برداری از معادن است.ما بارها گفته ایم والان هم می گوییم که نگاه بخش معدن، حفظ محیط زیست ومنابع طبیعی است و دراین باره با دستگاه های مسئول کاملا هم نظر هستیم. اما حرف این است که این موضوعات نباید به توقف کار منجر شود.

حفظ همزمان محیط زیست وانجام کار معدن راه حل دارد وکشورهای اروپایی دراین باره فناوری مخصوص را دارند واستفاده می کنند.به هر حال ما که دربحث مسئولیت اجتماعی بالاتر از اروپا نیستیم.آنها با استفاده از همین فناوری ها هم محیط زیستشان را حفظ می کنند وهم از ثروتشان بهره می برنند؛ لذا نباید دراین باره گمراه شد. ما به عنوان تشکل تخصصی بخش معدن و از طریق ارتباطات با طرف های خارجی مان این فناوری راداریم ومی توانیم آن را دراختیار بگیریم.این موضوعی است که ما بارها گفته ایم اما باز درباره آن آدرس غلط می دهند. درسند نقشه راه بخش معدن حتی دیپلماسی اقتصادی این بخش برای دسترسی به بازارهای هدف تعریف شده است. یعنی رایزن های اقتصادی ما درنقاط مختلف دنیا باید اطلاعات کافی از بخش معدن کشور داشته باشندتا بتوانددر کشورهای هدف برای ما بازار پیدا کنند.

ایتالیا و ریاست بر گروه 20

ایتالیا که از ماه جاری ریاست گروه 20 را از عربستان تحویل گرفت، با شعار بهداشت ورفاه برای همه تلاش دارد برنامه ای درشان یک کشور اروپایی پیشرفته را ارائه و عملکرد مطلوبی برای حصول اهداف کسب نماید. روزنامه کوریره دلاسرا –در آذر 99 در مقابله ای با عنوان جاه طلبی گروه بیست به ریاست ایتالیا چه خواهد بود به قلم دانیلو تاینو به این چشم انداز اشاره نموده است.
آیا گروه متشکل از بیست اقتصاد بزرگ جهان که ایتالیا ریاست دوره ای آن را از اول ماه دسامبر عهده دار گردیده، هنوز هم دارای اعتبار و اهمیتی هست یا خیر؟ نشست هایی که بلافاصله پس از بحران مالی پاییز 2008 بخصوص دو اجلاس لندن و پیتسبرگ در سال 2009، برگزار شدند، برای پایه ریزی تلاش‌های مشترک و لازم در راستای مقابله با این بحران و جهت جلوگیری از شکاف ها و اختلافاتی که باعث بدتر شدن آن می‌شد، بسیار حائز اهمیت بودند. سپس با‌ گذشت سال ‌ها گروه بیست به تدریج قدرت و اقتدار خود را از دست داده و اکنون این سؤال مطرح است که چنین گروهی در برابر بحران کووید 19 چه نقشی می‌تواند ایفا کند و آیا ایتالیا از شرایط لازم برای رهبری آن در سال 2021 که سالی تعیین کننده برای احیای جهان پس از پاندمی و رکود اقتصادیست، برخوردار می‌باشد یا خیر. تا این لحظه عملکرد رم از لحاظ تحقق اهدافی که گروه بیست همه ساله مقرر کرده، بد نبوده است. بر اساس گزارشات مرکز اطلاعات گروه بیست - متشکل از کالج ترینیتی دانشگاه تورنتو و آکادمی اقتصاد ملی و مدیریت عمومی مسکو – که میزان انطباق عملکرد کشورها با اهداف تعیین شده را محاسبه می‌کند، ایتالیا در ارتباط با نشست اوزاکا در سال 2019، با 82 درصد اهداف تحقق یافته در جایگاه هفتم قرار دارد.
رم بر اساس همین گزارشات در سال‌ های پیش از آن نیز عملکرد نسبتاً قابل قبولی از خود نشان داده و 68 درصد از اهداف تعیین شده در نشست 2018 سران گروه بیست در بوینس آیرس، 88 درصد اهداف نشست 2017 در هامبورگ، 66 درصد اهداف نشست 2016 در هانگژو و 56 درصد اهداف نشست 2014 در بریزبن را محقق کرده است. این اهداف بیشتر پیرامون موضوعات مربوط به بهداشت، آموزش، محیط زیست و آب و هوا، اشتغال، جمعیت شناسی، جرائم، تروریسم و نابرابری‌ها ترسیم می‌شوند. لذا در 12 ماه آینده دولت ایتالیا می‌تواند نقشی مهم و برجسته در مورد پروژه‌های اعلامی خود که آنها را به سه زمینه کلی مردم، سیاره و شکوفای اقتصادی تقسیم کرده، ایفا نماید. اما در سال 2021 و در آستانه نشست سران 30 و 31 اکتبر این گروه که "جوزپه کنته" قصد دارد آن را در رم بطور فیزیکی و نه مجازی برگزار کند، به برنامه‌ها و اقدامات به مراتب بیشتری نیاز خواهد بود. با توجه به شرایط ویژه سال 2021، اکنون مباحث تضمین توزیع جهانی و بدون تبعیض واکسن، حمایت از کشورهای فقیر بدهکار و امنیت سیستم‌های بانکی که با ورشکستگی میلیون‌ ها شرکت تحت فشار قرار گرفته اند نیز مطرح است. حضور "جو بایدنِ" حامی چندجانبه گرایی در کاخ سفید می‌تواند زمینه تحقق این طرح های جاه طلبانه را فراهم کند. ولی مناقشه میان واشنگتن و پکن که ادامه نیز خواهد یافت، همکاری میان دو اقتصاد بزرگ در گروه بیست را در هاله ای از ابهام قرار داده است. و این آزمونی بسیار جدی و مهم برای دیپلماسی ایتالیا خواهد بود.

آماده باش ایتالیا برای مقابله با ویروس انگلیسی

دولت ایتالیا دستور شناسایی همه افرادی که به تازگی از انگلیس به ایتالیا آمده اند را صادر کرد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از رم، نگرانی از شیوع ویروس کرونای انگلیسی در ایتالیا هر روز ابعاد گسترده تری می‌گیرد.
دولت ایتالیا که همزمان با به صدا درآمدن زنگ هشدار درباره گسترش گونه جهش یافته ویروس کرونا در انگلیس، از روز یکشنبه مرز‌های خود را به روی این کشور بسته است، دستور شناسایی همه افرادی که به تازگی از انگلیس به ایتالیا آمده اند را صادر کرد.
این در حالی است که طی دو هفته گذشته دست کم ۴۴ هزار ایتالیایی ساکن انگلیس، برای گذراندن تعطیلات سال نو میلادی در کنار خانواده‌های خود، به ایتالیا بازگشته اند.
یک روزنامه نگار ایتالیایی به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رم گفت: کشف گونه جدیدی از کرونا در انگلیس، ساکنان قاره اروپا و به ویژه مردم ایتالیا را که اکنون گریبانگیر موج دوم کووید ۱۹ هستند بسیار نگران و وحشت زده کرده است.
شناسایی ۴۴ هزار ایتالیایی که به تازگی از انگلیس وارد ایتالیا شده اند و باید مورد آزمایش کرونا و قرنطینه قرار بگیرند، به این نگرانی‌ها افزوده است.
در همین حال، وزارت بهداشت ایتالیا اعلام کرد: یک زوج ایتالیایی ساکن انگلیس که چند روز پیش به رم بازگشته اند مبتلا به ویروس کرونای انگلیسی شده اند و در در حال حاضر در قرنطینه هستند.
در انگلیس بیش از ۷۰۰ هزار شهروند ایتالیایی زندگی می‌کنند که هر سال چندین بار به ایتالیا باز می‌گردند.

وعده اروپا برای برگزاری نشست شورای روابط اقتصادی با ایران در آینده نزدیک

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست شورای روابط اقتصادی ایران و اروپا که قرار بود از تاریخ 24 تا 26 آذر به صورت آنلاین برگزار شود، توسط شورای برگزاری این نشست لغو شد.
دوره‌های پیشین این مراسم به صورت حضوری و در کشور سوییس برگزار می‌شد.
این رویداد سالانه، از سال 2014 پس از انعقاد برجام، به بهانه گسترش روابط اقتصادی اروپا با ایران و جذب سرمایه‌گذاری خارجی ایجاد شده بود.
همایش ایران و اروپا با همکاری سازمان توسعه تجارت ایران، مرکز بین‌المللی (ITC) و حمایت اتحادیه اروپا، با هدف ایجاد بستر لازم برای همکاری‌های تجاری، علمی و فن‌آوری در جهت افزایش صادرات غیرنفتی ایران، سازماندهی شده بود.
به گفته شورای برگزاری نشست اقتصادی ایران و اروپا، بیش از 3300 نفر از 40 کشور برای شرکت در این مراسم ثبت‌نام کرده‌‌بودند.
اکنون مجریان این نشست سالانه، خبر داده‌اند که این کنفرانس در "آینده نزدیک" برگزار خواهد شد.
طبق اطلاعات موجود، غیر از سفرای فرانسه، ایتالیا، اتریش و آلمان در تهران، مقرر شد جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از جمله سخنرانان دیگر این نشست باشند.

ایتالیا نگران از کرونای جهش یافته انگلیسی

ایتالیا نیز همانند چند کشور بزرگ دیگر اتحادیه اروپا، پرواز‌های ورودی خود را از انگلیس ممنوع کرد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از رم ، همزمان با افزایش نگرانی‌ها در پی پیدایش و شیوع گونه جدیدی از ویروس کرونا در انگلیس، ایتالیا نیز مانند چند کشور بزرگ دیگر اتحادیه اروپا، تمام پرواز‌های ورودی خود را از این کشور ممنوع اعلام کرد. در همین حال وزارت بهداشت ایتالیا اعلام کرد که یک زوج ایتالیایی ساکن انگلیس که چند روز پیش از لندن به رم بازگشتند به ویروس جهش یافته کرونا مبتلا شده و هم اکنون در قرنطینه اند.
به گفته کارشناسان بهداشتی، میزان مسری بودن و سرعت شیوع کرونای انگلیسی بیش از ۵۰ درصد بالاتر از نوع عادی این ویروس است.

نمایشگاه عکس معبد آناهیتا در دانشگاه ایتالیا گشایش یافت

کرمانشاه- ایرنا- مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا گفت: نمایشگاه عکس آثار تاریخی کرمانشاه بخصوص معبد آناهیتا کنگاور در دانشگاه «ساپینزا» رم افتتاح شد.
مرتضی گراوند روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: روز چهارشنبه ۱۶ سپتامبر در موزه هنرهای کلاسیک رم نمایشگاهی در خصوص فعالیت های هنری و باستان شناسی با تمرکز بر اتفاقات مهم تاریخی و تحولات فرهنگی در لبه غربی فلات ایران در کشور ایتالیا گشایش یافت.
وی گفت: این نمایشگاه در قالب تصویر و پانل هایی از آثار تاریخی و معماری نقش برجسته از هزاره اول تا دوره ساسانی به نمایش درآمد.
او با بیان اینکه این نمایشگاه ضمن معرفی آثار تاریخی و فرهنگی استان کرمانشاه بر تحولات و اتفاقات مهم دوره تاریخی در امتداد جاده ارتباطی شرق به غرب که فلات ایران را به بین النهرین متصل می کرد، متمرکز می باشد، توضیح داد: استان کرمانشاه به لحاظ قرارگیری در امتداد این جاده ارتباطی و شواهد باستان شناسی زیادی که در این بخش از لبه غربی فلات ایران وجود دارد حاکی از پایداری تعاملات فرهنگی در طول زمان و اهمیت راهبردی این مسیر در ادوار مختلف فرهنگی است.
به گفته مدیر پایگاه معبدآناهیتا، این نمایشگاه در راستای تفاهم نامه سه جانبه بین وزارت میراث فرهنگی، دفتر امور پایگاه‌های جهانی و ملی، اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه و با حمایت سفیر ایتالیا در ایران که تفاهم نامه آن با هدف مطالعات باستان شناسی در استان کرمانشاه که در سال ۲۰۱۹ امضا شد، برگزار گردیده است.
گرواند یادآور شد: فعالیت های این پایگاه با همتای ایتالیایی در سال گذشته با مطالعه بر روی بنای یادمانی معبد آناهیتا کنگاور و با تمرکز بر روی سبک ستون های این بنای تاریخی با حضور تیم ایتالیایی صورت گرفته است.
وی گفت: متاسفانه شیوع ویروس کرونا مانع از حضور دوباره این تیم در معبد آناهیتا برای ادامه مرحله دوم مطالعات شد که امیدواریم با نابودی این ویروس منحوس، ادامه فعالیت ها از سر گرفته شود.
مدیر پایگاه معبد آناهیتا در ادامه در خصوص دوره تاریخی ساخت این بنای عظیم و ارزشمند، اظهار داشت: کاوشگر نخست این بنا براساس ساختار معماری و شواهد باستان شناختی بنای کنگاور را متعلق به دوره اشکانی می‌دانسته و این در حالی است که آذرنوش باستان شناس ایرانی براساس نتایج کاوش بر این باور بوده که این اثر کاخی ناتمام از دوره ساسانی می باشد و جزء پروژه‌های ناتمام خسرو پرویز است.
او در خاتمه یادآور شد: این بنا برای ساماندهی نیاز به طرح مطالعاتی ندارد بلکه نیازمند اختصاص اعتبار برای کاوش‌های عمیق برای مشخص شدن ابعاد متفاوت آن است.
معبد آناهیتا بزرگ‌ترین تک بنای سنگی کشور است که در سال ۱۳۱۰ به ثبت ملی رسیده است و در مرکز شهرستان کنگاور و ۹۴ کیلومتری شرق کرمانشاه قرار دارد.
به گفته مورخان و باستان شناسان، این بنای عظیم مربوط به دوره‌های هخامنشی، ساسانی و اشکانی است.

محدودیت‌های سفت و سخت کرونایی در ایتالیا برای سال نو

دولت ایتالیا در بیشتر روزهای تعطیلات سال نوی میلادی، کل کشور را به عنوان منطقه قرمز در نظر خواهد گرفت که طی آن بیرون رفتن از خانه و داشتن مهمان بیش از دو نفر در روزهای نارنجی ممنوع خواهد بود.
اعتمادآنلاین، دولت ایتالیا برای مقابله با تشدید شیوع ویروس کرونا محدودیتهای شدیدی اعلام کرد.
براساس گزارش اسپوتنیک، طبق دستورالعملهای جدید، ایتالیا تمام تعطیلات کریسمس به جز چند روز مقررات منع آمد و شد و تعطیلی اعمال خواهد کرد و در روزهای جشن کریسمس و سال نو نیز هر خانه نباید بیش از دو مهمان با یک بچه زیر ۱۴ سال داشته باشد. مهمان‌ها نیز قبل از ساعت ۱۰ شب که قرنطینه کامل(۱۰ شب تا ۵ صبح) اجرا می‌شود باید به خانه‌های خود بازگردند.
براساس این گزارش، «جوزپه کنته» نخست وزیر ایتالیا پس از جلسه شورای وزیران در یک نشست خبری مقررات محدود کننده جدید را اعلام نمود.
به گفته کنته، از روز ۲۴ دسامبر تا روز ۶ ژانویه هرگونه جابجایی بین مناطق قرمز ممنوع خواهد بود. وی اضافه کرد، برای جلوگیری از شیوع گسترده کرونا در روزهای تعطیلات سال نو، همه کشور را منطقه قرمز در نظر گرفته‌ایم. به ویژه روزهای ۲۴، ۲۵، ۲۶ و ۲۷ دسامبر، و روزهای اول، دوم، سوم، پنجم و ششم ژانویه.
طبق مقررات جدید، در روزهای قرمز، افراد فقط برای تامین مایحتاج ضروری، رفتن به مشاغل ضروری و رفتن به مراکز درمانی مجاز خواهند بود از خانه خود خارج شوند.
در روزهای ۲۸، ۲۹، ۳۰، ۳۱ دسامبر و چهارم ژانویه نیز کل کشور وضعیت نارنجی خواهد داشت که به این معنی است که می‌توان بدون مجوز از خانه خارج شد. با این حال طی این روزها نیز مشاغل و مراکزغیر ضروری مانند رستورانها تعطیل خواهد بود.
ایتالیا از جمله کشورهای اروپایی است که از سال گذشته میزان بالای ابتلا و فوت ناشی از کرونا را ثبت کرده است.

در نشست وزارت علوم با سفیر ایتالیا  نقشه راه همکاری علمی ایران و ایتالیا مشخص شد

در وبینار تخصصی همکاری‌های علمی، فناوری و فرهنگی ایران و ایتالیا بر گسترش همکاری های پژوهشی بین دو کشور تاکید و نقشه راه همکاری علمی بین دو کشور مشخص شد.
به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با افتتاح بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور که در سال ۱۳۹۹ به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار شد، وبینار تخصصی همکاری‌های علمی، فناوری و فرهنگی ایران و ایتالیا با حضور سفرای دو کشور ایران و ایتالیا، مقام‌هایی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) و با سخنرانی متخصصینی از دانشگاه­ ها، پارک­های علم و فناوری و موسسات پژوهشی دو کشور با حضور ۱۸۰ نفر برگزار شد.
در این نشست ابتدا عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر حمایت از پژوهش و فناوری وزارت عتف اهداف این نشست را تبیین و به عزم کارگروه تعاملات ایران و ایتالیا بر گسترش روابط علمی و فناوری دو کشور اشاره کرد. سپس حسین سالار آملی قائم مقام وزارت عتف در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین المللی به ایراد سخنرانی پرداخت.
در ادامه این برنامه حمید بیات سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور ایتالیا و جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در ایران ضمن استقبال از برگزاری این نشست تخصصی به بیان دیدگاه­ های خود و ارائه پیشنهادات در راستای تقویت همکاریهای دو کشور بویژه در زمینه‌های علم، فناوری و فرهنگی پرداخته و نقش حوزه دیپلماتیک دو کشور را در تقویت این همکاری تشریح کرد.
سپس دکتر علی باستی رییس پارک علم و فناوری گیلان و دبیر اجرایی بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور ضمن بیان پیشینه نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری و فرآیند تبدیل آن به یک نمایشگاه مجازی، با ورود به نمایشگاه به صورت آنلاین ویژگیهای آن و شرکت کنندگان شامل دانشگاهها، پارکهای علم و فناوری و موسسات پژوهشی را معرفی کرد.
بررسی نقش دیپلماسی فناوری بر همکاری های علمی و فناوری ایران و ایتالیا در ادامه دکتر وینچنزو لیپاردی از موسسه SPICI ایتالیا فعال در همکاریهای بین المللی حوزه نوآوری ضمن اشاره به نقش دیپلماسی علمی بر گسترش روابط علمی و فناوری ایران و ایتالیا، بر ارتباط بیشتر زیست بوم های نوآوری و استارتاپی دو کشور تاکید کرد.
سپس محمدرضا موحدی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف ضمن ارائه گزارشی از وضعیت زیست بوم پژوهش و فناوری کشور به بیان پتانسیل­ها و زیرساختهای موجود در دانشگاه صنعتی شریف و پارک علم و فناوری شریف در راستای افزایش تعاملات دو کشور پرداخته و پیشنهاداتی در این خصوص ارائه کردند.
معرفی زیست بوم پژوهش و فناوری کشور توسط معاون پژوهشی دانشگاه شریف
در این نشست همچنین پروفسور کارلو چررتی (استاد ایران شناسی دانشگاه ساپینتزا رم) همکاری‌های دوجانبه در زمینه فعالیت‌های فرهنگی و باستان شناسی و نتایج بدست آمده در سال‌های گذشته مواردی را ذکر کرد، پروفسور جورجیو ونتره (رئیس گروه مهندسی الکترونیک و فناوری اطلاعات دانشگاه فدریکو ناپل ایتالیا و مدیر علمی آکادمی توسعه دهنده اپل، تنها آکادمی اروپایی)، پرونده موفقیت آمیز قطب فناوری دانشگاه ناپل توسط کمیسیون اروپا و چندین آکادمی و تعامل با شرکت های بزرگ بین المللی را معرفی کردند، هادی شهریار شاه حسینی (معاون بین الملل دانشگاه علم و صنعت ایران)، مژگان یزدیان پور (رئیس مرکز همکاریهای علمی و بین المللی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان) و منیر خلقی (مدیر امور حقوقی و بین‌ا‌‌لملل مرکز پژوهشهای میراث فرهنگی و گردشگری) در قالب ارائه سمینارهایی به بیان پیشینه تعاملات دو کشور و موضوعات مورد علاقه جهت افزایش همکاریهای فیمابین پرداختند.
در پایان دکتر لیپاردی و دکتر نیسی با اشاره به اینکه در سال­های اخیر عملکرد آکادمیک دو کشور و سیاستگذاری سفارتخانه های دو کشور نشان داده‌ است که «دیپلماسی علمی» می‌تواند از جایگاه ویژه‌ای در روابط ایران و ایتالیا برخوردار باشد.‌
نقشه راه همکاری علمی ایران و ایتالیا مشخص شد
دکتر نیسی همچنین ضمن تشکر از استادان ایرانی و ایتالیایی که در این برنامه با سخنرانی‌های خود بر اهمیت و غنای همکاری‌های پژوهشی میان دو کشور داشته اند تاکید کرد که این پایان برنامه ما نیست، بلکه آغازی تازه برای گسترش پیوندهای علمی و فرهنگی میان این دو ملت بزرگ است.
این مقام مسئول وزارت علوم جمع بندی این وبینار را در دو برنامه زیر و در واقع نقشه راه همکاری با کشور ایتالیا اعلام کرد؛
برنامه کوتاه مدت: تقویت و ادامه همکاری­هایی که با ایتالیا شکل گرفته و عملیاتی کردن پروژه­ها و تفاهم ­نامه­ های همکاری بین موسسات علمی دو کشور.
برنامه بلند مدت: رویکرد برد-برد؛ ترکیبی از رویکرد بالا به پایین و پایین به بالا برای تعریف پروژه های جدید و برنامه ریزی منسجم برای اجرای آنها، از جمله تاسیس انجمن علمی ایران و ایتالیا که می­تواند شبکه علم و فناوری دو کشور ذیل آن تعریف و کارهای پژوهش و فناوری دنبال کند، راه اندازی روز علم و فناوری ایران و ایتالیا و راه اندازی دومین فروم فناوری دو کشور.
همچنین در انتها پیشنهاد شد موضوعات مطرح شده در این نشست تخصصی از طریق کارگروه تعاملات ایران ایتالیا (IIAC Leading House) مستقر در وزارت عتف و با همکاری برخی از شرکای ایتالیایی از جمله موسسه SPICI برای برنامه ریزی بیشتر در دستور کار قرار گیرد.

صف طولانی غذای رایگان در ایتالیا

به گفته مسئولان اقتصادی اروپا، کرونا اقتصاد کشورهای اروپایی را به مخاطره انداخته است.دریک  فیلم تهیه شده در میلان ایتالیا، صف طولانی افراد برای دریافت غذای مجانی در روزهایی کرونایی را می توان مشاهده کرد.

تجار ایرانی سفیران بازار گردشگری می‌شوند، طرح اتاق ایران برای توریسم

دنیای‌اقتصاد : اخیراً در وبیناری که در کمیسیون گردشگری اتاق ایران و ایتالیا برگزار گردید پنج اهرم برای جذب توریست و رونق بازار گردشگری در دوران پساکرونا اعلام شد تا برای دستیابی به نتایج مطلوب از فرصت پیش‌رو (دوران کرونا) بتوان استفاده کرد و گام‌های ابتدایی مربوط به این پنج راهکار را برداشت. این پنج راهکار شامل ایجاد چارچوب قانونی برای بخش فرهنگی برای آشنایی بیشتر توریست و نظم بخشیدن به بازار گردشگری، افزایش کیفیت زیرساخت‌ها و ارتقای زنجیره ارزشی با آموزش به نیروهای جوان است. علاوه بر آن افزایش بودجه بازار گردشگری توسط دولت‌ها و تغییر سبک توریست‌پذیری و تغییر نگرش به حوزه گردشگری نیز از جمله موارد دیگر آن محسوب می‌شود.
به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، در این وبینار از سوی مسوولان ایتالیایی شرکت‌کننده اعلام شد: شیوع ویروس کرونا تمام این بازار را تحت‌تاثیر خود قرار داده و روی اقتصاد گردشگری نیز تاثیرگذار بوده است. در ایران و ایتالیا توریست‌ها تاثیرات قابل‌توجهی بر اقتصاد هر دو کشور دارند. کشورها باید بیاموزند ویروس کووید-۱۹ را در حوزه‌های مختلف به‌خصوص گردشگری به گونه‌ای مدیریت کنند تا در یک مسیر سودده اقتصادی قرار گیرد. در بازار گردشگری می‌توان با اقداماتی همچون راه‌اندازی سایت‌های توریستی مختلف یا تولید محتوای بیشتر در این حوزه جاذبه‌های گردشگری کشور را به گردشگران جهان معرفی کنیم تا در دوران پساکرونا بیشترین جذب گردشگر را داشته باشیم. وینچنزو زاپینو، کارشناس توسعه فرهنگی و گردشگری و سیاست‌های شهری ایتالیا نیز عنوان کرد: درحال‌حاضر ما با انجام فعالیت‌هایی سعی داریم زنجیره ارزشی را ارتقا دهیم به‌طور مثال با توجه به اینکه یکی از جاذبه‌های کشور ما موسیقی محلی است ۲۳ ارکستر اصلی در کشورمان وجود دارد. درحال‌حاضر نیز جوانان زیادی را برای حضور در این ارکستر‌ها آموزش داده و آماده می‌کنیم تا با این جاذبه گردشگری بیشترین توریست را برای کشور خود جذب کنیم.
علی‌اکبر عبدالملکی، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران هم گفت: با توجه به فضای موجود در بازار گردشگری می‌توانیم اشتغال در کشور را افزایش دهیم. بنابراین دولت‌ها باید توجه ویژه‌ای به فعالان حوزه گردشگری در بخش‌خصوصی داشته باشند زیرا تجار و بازرگانان بنام فعال در این حوزه به‌عنوان سفیران صلح و دوستی می‌توانند در سایر کشورها حاضر شوند. در واقع تجار و بازرگانان هستند که آداب و رسوم و فرهنگ کشور خود را در کنار کالا و خدمات به مشتریان خارجی صادر می‌کنند و باعث معرفی فرهنگ کشور و منطقه خود به کشورهای دیگر می‌شوند. وی افزود: به علت اینکه گردشگری فرهنگی محبوبیت زیادی در میان توریست‌ها دارد ما می‌توانیم از آن به‌عنوان راهکاری برای جذب گردشگر استفاده کنیم و با افزایش حضور گردشگران نیز موجب توسعه منطقه‌ای شویم. از سازمان جهانی گردشگری نیز درخواست داریم تا از طریق سازمان صندوق بین‌المللی پول یک اعتبار ویژه برای بازار گردشگری کشورها دریافت کند، تا بخشی از آسیب این صنعت جبران شود.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بخش‌خصوصی قصد دارد شهرهایی که در یونسکو ثبت جهانی شده‌اند را معرفی کرده و با برگزاری همایش‌ها سمینارها، هفته‌های فرهنگی و... در تمامی کشورها توریست‌های خارجی را با این شهرها؛ به‌خصوص شهرهای خلاق آشنا کنیم. علاوه بر آن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران درحال تاسیس یک فدراسیون گردشگری است که این فدراسیون می‌تواند بسیاری از نیازهای بخش‌خصوصی را برطرف کند.
در انتهای این وبینار محمد شیرکوند رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا گفت: زمانی که از مقاصد فرهنگی در بازار گردشگری سخن به میان می‌آید علاوه بر به نمایش گذاشتن فرهنگ، تاریخ و آداب و رسوم کشورها از سوی این مقاصد سفری، آنها از نظر اقتصادی نیز جایگاه ویژه را به خود اختصاص داده‌اند. زیرا یکی از عمده فعالیت‌های ساکنان این مناطق تولید صنایع دستی و خوراک محلی است که در بازارهای داخلی و خارجی مشتریان بالقوه‌ای برای آنها وجود دارد. از سوی دیگر با ورود تعداد بیشتری گردشگر به این مناطق مشاغل متعددی برای رفع نیازهای توریست‌ها و ارائه خدمات به گردشگران ایجاد می‌شود که همین امر اشتغال‌زایی را به همراه دارد.

کرونا اقتصاد ایتالیا را ۹ درصد کوچک کرد

داده‌های جدید اقتصادی منتشر شده در ایتالیا حاکی از وخیم‌تر شدن وضع اقتصادی این کشور است.
به گزارش سرویس بین الملل­ خبرگزاری صدا و سیما از رم، مرکز امار ایتالیا (ایستات) با به هنگام سازی اطلاعات خود درباره وضع اقتصادی ایتالیا پیش بینی کرد، تولید ناخالص داخلی این کشور در پایان سال جاری میلادی به هشت و نه دهم درصد افت کند. کنفدراسیون صنایع ایتالیا نیز وضع تولیدات صنعتی در این کشور را بسیار وخیم دانست.
کارلو بونومی، رئیس کنفدراسیون صنایع ایتالیا گفت: متاسفانه همانطور که پیش بینی می‌شد موج دوم شیوع ویروس کرونا در کشور موجب وخیم‌تر شدن وضعیت اقتصادی شده است و تا دو سال آینده امیدی به بهبود این وضعیت نیست.
کرونا، موجب گسترش چشمگیر بیکاری در ایتالیا شده است.
یک شهروند سالمند ایتالیایی به خبرنگار خبرگزاری گفت: من اهل جزیره ساردنیا هستم. در استان ما پیش از شیوع ویروس کرونا، شمار افرادی که بیمه بیکاری دریافت می‌کردند زیاد بود، ولی هم اکنون تعداد این بیکاران به دو برابر افزایش پیدا کرده است.
در حالی که آثار اقتصادی بحران کووید ۱۹ در ایتالیا هر روز ابعاد گسترده تری به خود می‌گیرد، شمار مبتلایان و قربانیان روزانه نیز در این کشور همچنان رو به افزایش است.
در حال حاضر میانگین مبتلایان روزانه به کرونا در ایتالیا ۲۰ هزار نفر و قربانیان ۷۰۰ نفر می‌باشد.

نشست روابط اقتصادی ایران و اروپا به تعویق افتاد

کمیته برگزارکننده نشست شورای روابط اقتصادی ایران و اروپا از به تعویق افتادن این نشست خبر داد.
به گزارش ایسنا، کمیته برگزارکننده نشست شورای روابط اقتصادی ایران و اروپا روز یکشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این نشست که پیشتر قرار بود از تاریخ ۱۴ لغایت ۱۶ دسامبر برگزار شود به تعویق افتاده است.
این کمیته دلیل مشخصی برای به تعویق انداختن این نشست عنوان ننموده است.
به گفته این کمیته بیش از ۳۳۰۰ نفر از ۴۰ کشور برای شرکت در این فروم ثبت نام کرده‌اند. این کمیته با تاکید بر ضرورت تقویت روابط سازنده تجاری ایران با اروپا تاکید کرده که این کنفرانس در "آینده نزدیک" برگزار خواهد شد.
علاوه بر سفرای آلمان، ایتالیا، فرانسه و اتریش، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، پاملا کاک همیلتون، مدیر مرکز تجارت بین‌الملل و مایکل باک، رئیس اینستکس از سخنرانان این همایش بودند.

جایزه جشنواره «سالنتو» برای محمدرضا هدایتی

برنا : محمدرضا هدایتی جایزه بهترین بازیگر مرد را برای بازی در فیلم سینمایی «سیمین» به تهیه کنندگی و کارگردانی مرتضی آتش زمزم از هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم سالنتو در کشور ایتالیا دریافت کرد. این درحالی است که این فیلم با وجود طرح دغدغه‌های زیست محیطی و مفاهیم انسانی از دو سال پیش در نوبت اکران عمومی است.
"سیمین" فیلمی درباره علت خشک شدن زاینده‌رود و تاثیرات آن بر زندگی مردم به‌ویژه کشاورزان است. قصه در فضایی استعاری روایت می‌شود و کاراکتر مادر در آن نمادی از آب و رودخانه است. قصه این فیلم برداشتی از مستند «رودی که کشته شد» است که بدون پرده به مشکلات اصلی زاینده‌رود و روند خشک شدن آن می‌پرداخت و سال ۹۳ در شانزدهمین جشن مستند سینمای ایران به‌عنوان بهترین فیلم برگزیده شد.
ازجمله بازیگران این فیلم می‌توان به محمدرضا هدایتی، لاله اسکندری، محمد فیلی، جمشید صدری، پری کربلایی، سپیده مظاهری، مریم نقیب‌الذاکرین و بازیگران کودک و نوجوان امیرعباس رضایی و مریم عرب جعفری اشاره کرد. در این دوره از جشنواره سالنتو فیلم «بعد از تو» ساخته فرهاد نجفی نیز جایزه بهترین فیلم را گرفت.

یک مقام مسئول وزارت علوم خبر داد؛ برگزاری وبینار علمی با دانشگاه های ایتالیا

مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم از برگزاری یک وبینار علمی با دانشگاه های ایتالیایی خبر داده و گفت: در این جلسه سفرای ایتالیا و ایران نیز حضور خواهند داشت.
عبدالساده نیسی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: وبینار تعاملات علمی ایران و ایتالیا با تاکید بر ارتقای علم و فناوری بین دانشگاه ها پارک و پژوهشگاه های ایران و ایتالیا، روز پنج شنبه ۲۷ آذر ماه از ساعت ۱۴ تا ۱۶:۳۰ دقیقه به وقت تهران برگزار می شود.
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم افزود: سازماندهی این وبینار توسط کارگروه همکاری های علمی ایران و ایتالیا در وزارت علوم و مرکز رشد دانشگاه ناپ ایتالیا انجام می شود؛دانشگاه ناپل ایتالیا یکی از معتبرترین و مدرن‌ترین دانشگاه‌های دولتی این کشور محسوب می شود.
وی با اشاره به این مطلب که در این وبینار سفیر ایتالیا در ایران، دکترجوزپه پرونه Giuseppe Perrone و دکتر بیات سفیر جمهوری اسلامی ایران در رم حضور خواهند داشت و به سخنرانی می پردازد، خاطرنشان کرد: سفارت ایتالیا طرفدار و حامی برنامه های علمی بین دانشگاه ها، پارک ها و پژوهشگاه های ایران و ایتالیا می باشد.
این مقام مسئول وزارت علوم به محورهای مورد بحث در این وبینار اشاره کرد و افزود: در این جلسه ارتقا سطح همکاری های علمی و فناوری بین دانشگاه ها، پارک ها و پژوهشگاه های ایران و ایتالیا، معرفی دستاوردهای پژوهش و فناوری ایرانی برای طرف ایتالیایی و بالعکس، دیپلماسی علمی برای گسترش تعاملات پژوهش، فناوری و نوآوری دو کشور، اکوسیستم علم و فناوری با تمرکز بر پتانسیل های همکاری های ایران و ایتالیا و اقتصاد دیجیتال و سیاست ایتالیا در این خصوص بررسی خواهد شد.
نیسی در ادامه بیان کرد: همچنین در این جلسه بنده و دکتر سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و چندین سخنران دیگر از ایران و افرادی از دانشگاه ساپینزا و دانشگاه ناپل ایتالیا، شرکت اپل و مرکز رشد و فناوری به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت. این برنامه در اکثر دانشگاه ها و پژوهشگاهها و شرکت های ایتالیایی اطلاع رسانی شده و علاقه مندان می توانند در این برنامه حضور پیدا کنند.
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم از برگزاری یک تور مجازی برای معرفی نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری ایران خبر داد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این جلسه نیز نحوه انتقال علم و فناوری، دانشجو، استاد و همچنین پروژه های مشترک به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد؛ البته در این خصوص تفاهم نامه هایی بین دو کشور وجود دارد اما در راستای تقویت آن ها رایزنی خواهد شد.

حضور سفرای فرانسه، ایتالیا، آلمان و اتریش در همایش تجاری ایران- اروپا

ایسنا : پنل سفرا در همایش تجاری ایران- اروپا با حضور جمعی از سفرای اروپایی در تهران به موضوع روابط سیاسی و اقتصادی دو طرف و نقش اروپا در توسعه اقتصاد ایران خواهد پرداخت. پایگاه اطلاع‌رسانی همایش تجاری ایران- اروپا با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که سفرای آلمان، اتریش، ایتالیا، فرانسه و به علاوه سردبیر دیپلماسی روزنامه گاردین در پنل مربوط به سفرا که روز ۱۴ دسامبر (۲۴ آذرماه) برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد.
همایش تجاری ایران- اروپا قرار است روزهای ۲۴ تا ۲۶ آذر سال ۱۳۹۹ به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار ‌شود. بنابر گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی همایش تجاری ایران- اروپا، در پنل مربوط به سفرا درباره روابط تجاری و سیاسی دو طرف و ادامه نقش اروپا در توسعه اقتصاد ایران همزمان با دیگر شرکا همچون چین بحث و رایزنی خواهد شد. همچنین در این اطلاعیه آمده است: این پنل فرصتی است برای شرکت‌های ایرانی و اروپایی تا نظرات سفرا در این زمینه را شنیده و درک بهتری از ماهیت تعهد اروپا به توافق هسته‌ای و حفظ روابط تجاری با ایران پیدا کنند.
سازمان توسعه تجارت با همکاری مرکز بین‌المللی (ITC) و با حمایت اتحادیه اروپا، همایش تجاری ایران -اروپا (Iran-Europe Business Forum) را باهدف ایجاد بستر لازم برای همکاری‌های تجاری، علمی و فناوری در جهت افزایش صادرات غیرنفتی ایران به اروپا برگزار می‌کند. رویدادهای اصلی سه‌روزه این همایش شامل نشست‌های تخصصی در زمینه مباحث مرتبط با روابط اقتصادی و تجاری ایران و اروپا و همچنین پانل‌های اختصاصی درخصوص استراتژی ملی صادرات در زمینه‌ بخش‌های صنعتی ازجمله قطعات خودرو، اقلام پتروشیمی، بخش‌های کشاورزی شامل گیاهان دارویی، میوه و سبزی و بخش‌های خدماتی گردشگری و خدمات (ICT) است.

حضور مستندساز اندیمشکی در پنج جشنواره‌ بین‌المللی

اندیمشک-ایرنا- رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اندیمشک از حضور فیلم مستند اسفوماتو ساخته فیلمساز اندیمشکی امیرعلی میردریکوند در پنج جشنواره بین‌المللی درکشورهای فرانسه ، ایتالیا و امریکا خبر داد.
علی بازگیر روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: فیلم مستند اسفوماتو در چهارمین جشنواره فستیوال موتو که بیست وششم تا بیست و هشتم فوریه در نیس فرانسه برگزار می شود، حضور خواهد داشت.
وی گفت: حضور در جمع سه فیلم پایانی بخش بهترین مستند کوتاه در دومین جشنواره آندر استارز ایتالیا که هجدهم و نوزدهم ژانویه در شهر باری برگزار می شود از دیگر موفقیت های این فیلمساز اندیمشکی است.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اندیمشک خاطرنشان کرد: همچنین این فیلم مستند در هفتادوچهارمین جشنواره فیلم سالرنو، کشور ایتالیا که از هفتم تا دوازدهم دسامبر در شهر سالرنو برگزار می شود حضور دارد
وی گفت: همچنین فیلم مستند اسفوماتو در دومین جشنواره اسکایپ توون کشور امریکا کاندیدای دریافت جایزه بهترین مستندکوتاه است که بیست و ششم ژوئن تا یکم جولای در لس آنجلس امریکا برگزار می شود .
سفوماتو همچنین کاندیدای بهترین فیلم مستند کوتاه از دوازدهمین جشنواره جهانی موزیک و فیلم مستقل امریکا که بیست و یکم تا بیست و هفتم فوریه در ویرجینیای امریکا برگزار می شود نیز می باشد.
فیلم مستند اسفوماتو برشی از زندگی یک خانواده روستایی است که فرزند ارشدشان در امور زندگی بسیار به آنها همکاری می کند ولی در ادامه با مشکلات و موانعی روبرو می شود.

آخرین گزارش اداره آمار ایتالیا درخصوص وضعیت اقتصادی

ایل سوله ص 1، بازیافت اقتصادی ایتالیا بعلت کرونا که موجب کاهش 8.3% تولیدناخالص داخلی گردید، در سال آینده از 4.6% پیش‌بینی قبلی حداکثر 4% رشد خواهد یافت. دلیل این کاهش، نرخ نزولی بازار تقاضا و مصرف درکشور می‌باشد که سال آینده 7.5% پیش بینی می‌شود. نرخ بیکاری نیز در سال آینده پیش بینی می‌شود از 9.4% به 11% افزایش یابد. مهمترین علت این افزایش نیز ورود 250 هزار نفر نیروی کار غیر فعال (جوانان ، افراد مشغول به تحصیل و افرادی که درحال حاضر نیازی به کار ندارند) به این بازار عنوان شده است. ازنظر سرمایه گذاری نیز انتظار می رود پس از کاهش 10.1% کاهش آن در سال جاری با نرخ مثبت 6.4% در سال آینده به شرط بهبود روند اقتصادی و تداوم کمک اروپا (از طریق پرداخت قسط اول وام بازیافت اقتصادی) مواجه شود.
اظهار نگرانی کنفدراسیون هتل داران ایتالیا از تصمیم اخیر دولت
ایل سوله ص 3، معاون کنفدراسیون هتل داران ایتالیا پس از صدور فرمان روزگذشته نخست وزیر در مورد اعمال محدودیت های جدید بر تردد های بین استانی و شهری بدون توجه به وضعیت رنگی آنها ، اعلام نمود این اقدام موجب کاهش 50% از سفرهای زمستانی خواهد شد که تا 80% از درآمد سیاحتی کشوررا خواهد کاست. این درحالی است که دولت صرفا قول کمک 10% را به هتل داران داده است. بعلاوه فشار شهرداری‌ها برای جمع آوری عوارض ازجمله جمع آوری زباله فشاری بر روی بخش سیاحتی کشور می‌باشد. ایتالیا در مقایسه با دولت های برخی ازکشورهای اروپایی که تا 70% زیان بخش سیاحتی را تامین نموده اند، حمایت کافی از این بخش نمی نمایدو این امر عاملی بر کاهش قدرت رقابت آنها در فضای رقابتی درون اروپا و جهانی خصوصا بعد از بحران کرونا خواهد شد.

مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام کرد؛  رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در بالاترین حد

فرانسه بیشترین و یونان کمترین رشد اقتصادی سه ماهه سوم در بین اعضای اتحادیه اروپا را داشته اند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش نهایی خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در سومین فصل سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب مثبت ۱۲.۵ درصد و مثبت ۱۱.۵ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۳۴.۳ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۲۲.۸ درصد افزایش پیدا نموده است. این بهترین عملکرد اقتصادی کشورهای اروپایی از زمان تاسیس اتحادیه اروپا محسوب می شود.
هم چنین رشد اقتصادی در دوازده ماه منتهی به سپتامبر در سطح منطقه یورو به طور متوسط منفی ۴.۳ درصد ودر سطح اتحادیه اروپا به طور متوسط منفی ۴.۲ درصد بوده است.
در بین کشورهای اروپایی، بیشترین رشد اقتصادی طی این مدت سال متعلق به فرانسه با ۱۸.۷ درصد بوده است و پس از این کشور، اسپانیا با ۱۶.۷ درصد و ایتالیا با ۱۵.۹ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین رشد اقتصادی مربوط به یونان بوده است که رشد ۲.۳ درصدی را تجربه کرده است. رشد استونی و فنلاند نیز طی این مدت ۳.۳ درصد و لیتوانی ۳.۸ درصد اندازه گیری شده است.
در بین دیگر کشورهای اروپایی، رشد سه ماهه سوم بلژیک ۱۱.۴ درصد، هلند ۷.۷ درصد، اتریش ۱۲ درصد و آلمان ۸.۵ درصد اندازه گیری شده است.
منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۷ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.
بیشتر کمیسیون اروپا در گزارشی هشدار داده بود رکود اقتصادی کشورهای اروپایی بدتر از چیزی خواهد بود که پیش‌تر تصور می‌شد. طبق برآورد صورت گرفته توسط کمیسیون اروپا، متوسط رشد اقتصادی امسال ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا منفی ۸.۳ درصد خواهد بود که در صورت تحقق، بدترین عملکرد اقتصادی این کشورها از زمان تشکیل اتحادیه تاکنون بوده است.

مردم کدام کشورها به شغل خود وفادارتر هستند؟

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در خصوص مدت زمانی که کارمندان کشورهای عضو این سازمان برای یک کارفرما کار می‌کنند، ایتالیا با میانگین ۱۲.۲ سال در جایگاه نخست قرار گرفت.
اقتصاد آنلاین – مهسا نجاتی؛ ایده ماندن با یک کارفرما در تمام طول زندگی بیشتر افراد جوان را وحشت‌زده می‌کند؛ حتی اگر این مدل در یک نسل گذشته غیرمعمول نبود. ارقام ارائه شده از سوی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) نشان می‌دهد که کارمندان ایتالیایی وفادارترین در میان کشورهای عضو این سازمان هستند و به طور متوسط، 12.2سال از زندگی خود را با یک کارفرما سپری می‌کنند.
گفتنی است که مردم جنوب اروپا و فرانسوی‌ها به طور متوسط مدت زمان بیشتری را با یک کارفرما سپری می‌کنند، در حالی که کارمندان بریتانیا و ایرلند بیشتر به دنبال کارفرمایان جدید بوده‌اند. این کارمندان به ترتیب 8 و 7.9 سال در کنار یک کارفرما باقی می‌مانند.
در خارج از اروپا، کارمندان بیشتر شرکت‌های خود را تغییر می‌دهند. در برزیل، این افراد هر 7.2سال یکبار شغل جدید پیدا می‌کنند، در حالی که در کره‌جنوبی کارمندان به طور متوسط 5.9 سال در یک شرکت باقی می‌مانند که کمترین میزان در میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی بوده است. به خصوص جوانان این کشور اخیرا به صورت روزافزون کارفرمایان خود را رها می‌کنند.
قابل ذکر است که ارقام به روز شده ایالات متحده و ژاپن در این آمار نیامده است.

بازتوزیع گسترده کلاسیک‌های سینمای ایتالیا، ۴۰۰ فیلم بازسازی می‌شوند

مهر : دو استودیوی ایتالیایی آثار دوران طلایی سینمای ایتالیا را بازیابی و توزیع جهانی می‌کنند. توافق‌نامه‌ای که بین ۲ کمپانی تیتانوس و آرای‌آی منعقد شده شامل بازسازی و حفظ فیلم‌های محفوظ در آرشیو تیتانوس است که دربردارنده کارهای اولیه استادان ایتالیایی از جمله فدریکو فلینی و فرانچسکو رزی و کلاسیک‌های لوکینو ویسکونتی، داریو آرجنتو، ماریو باوا و... است.
گفته شده این مجموعه شامل ترکیبی از فیلم‌های کلاسیک که خیلی از آنها این روزها به‌ندرت دیده می‌شوند با بازی ستارگان فقید و زنده این کشور از آلبرتو سوردی گرفته تا مارچلو ماسترویانی و از سوفیا لورن تا جینا‌لولوبریجیدا و کلودیا کاردیناله می‌شود.
تیتانوس سال ۱۹۰۴ توسط گوستاوو لومباردو تاسیس شد و در دهه ۱۹۶۰ با مترو گلدوین مایر همکاری کرد. این کمپانی پس از تولید «پلنگ» در سال ۱۹۶۳ با بازی آلن دلون و کاردیناله که بودجه ساختش خیلی از برنامه پیش‌بینی شده فراتر رفت، به‌تدریج فعالیتش کاهش یافت و در دهه ۱۹۸۰ تولیداتش بسیار کم شد و بیشتر برای تلویزیون به تولید پرداخت. «نان، عشق و رویاها» محصول ۱۹۵۳ ویتوریو دسیکا، «روکو و برادرانش» فیلم مشهور نئورالیست ویسکونتی محصول ۱۹۶۰، «کلاهبردار» از فیلم‌های اولیه فلینی محصول ۱۹۵۵ و نخستین فیلم ارمانو اولمی با عنوان «شغل» محصول ۱۹۶۱ از دیگر فیلم‌های این مجموعه هستند. «پدیده»، «گربه‌ای با ۹ دم» و «پرنده با پرهای کریستال» ساخته داریو آرجنتو نیز در این مجموعه جای دارند.

اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: احمد پورفلاح، رییس اتاق مشترک ایران و ایتالیا، سطح روابط تجاری ایران و ایتالیا به‌سرعت بهبود پیدا می‌کند

اگر فرصتی برای کاهش فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران فراهم می‌شود، با هم‌صدایی در داخل از آن استفاده کنیم. اما نباید فراموش کرد که تجارت با جهان، بدون در نظر گرفتن توافق‌های بین‌المللی، برقراری روابط بانکی، سوئیفت و الزامات اف ای تی اف، حتی در شرایط بدون تحریم، برای بازرگانان ایرانی دشوار خواهد بود.
احمد پورفلاح
در چهار دهه اخیر، ایتالیا از کشورهای اروپایی بود که در روابط تجاری با ایران دچار هیجان‌های سیاسی نشد. ایتالیا در بسیاری از دوره‌ها، مستقل از چارچوب‌های سیاستی اتحادیه اروپا عمل می‌کرد و درجایی که می‌توانست در مسیری متفاوت حرکت کند، دریغ نکرد. برای سال‌های متمادی، ایتالیا نخستین شریک تجاری ایران در اروپا بود. در تجارت با ایتالیا، رکوردهایی نزدیک به هشت میلیارد دلار را ثبت کردیم. این کشور همه مواد نفتی موردنیاز پالایشگاه‌هایش را از ایران می‌خرید و پالایشگاه‌های ایتالیا با فرمولاسیون نفت ایران تنظیم شده بود.
در دوره نخست تحریم، ایتالیا ناگزیر به تعدیل و کاهش ارتباطات تجاری با ایران بود. هرچند روابط تجاری دو کشور کاهش یافت اما هیچ‌وقت قطع نشد. شرکت‌های کوچک و متوسط ایرانی و ایتالیایی به‌ویژه شرکت‌های غیر دلاری ایتالیایی ارتباطات خود را حفظ کردند. بسیاری از رشته‌های صنعتی کشور ما برای حفظ وضعیت موجود و بازسازی خطوط تولید در آینده به این کشور وابسته‌اند، چراکه نگهداری و نوسازی خطوط تولید مستلزم خرید فناوری، قطعات یدکی و تجهیزات از ایتالیاست. فعالیت در رشته‌های صنعتی مثل فولاد، سنگ، سرامیک، چرم و لوازم‌خانگی در ایران به ایتالیا گره خورده است.
پس از لغو تحریم‌ها در دور نخست، ایتالیا ازجمله کشورهایی بود که بیشترین هیئت‌های تجاری و عالی‌ترین مقام‌های دیپلماتیک و سیاسی را به ایران فرستاد. دو کشور در مسیر بازسازی روابط پیش می‌رفتند که تحریم‌های دوره دولت ترامپ آغاز شد و درنهایت، سطح روابط اقتصادی دو کشور به حدود یک‌میلیون یورو سقوط کرد. باوجود تحریم‌های دولت ترامپ، روابط تجاری ایران و ایتالیا هرگز قطع نشد.
با توجه به سابقه روابط تجاری دو کشور، باور دارم که ایتالیا، ازجمله کشورهایی است که در شرایط عادی و کاهش فشار تحریم‌ها، سطح روابط را به‌سرعت بهبود می‌دهد. متأسفانه در سال‌های پس از ترامپ، علاوه بر فشار تحریم‌ها، چالش‌های مربوط به عدم تصویب اف ای تی اف در ایران هم روابط مالی با کشورهای مختلف ازجمله ایتالیا را محدود کرده است. عدم پیوستن به توافق‌نامه‌های بین‌المللی مسئله‌ای جدای از تحریم‌هاست و آثار منفی آن بر اقتصاد و روابط تجاری ایران به تحریم‌های آمریکا مربوط نیست. در آینده، اگر به هر ترتیب، فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران کاهش پیدا کند، عدم پذیرش توافق‌نامه‌های بین‌المللی ازجمله اف ای تی اف، برای روابط تجاری ایران چالش‌هایی ایجاد می‌کند. فراموش نکنیم که ایران ازنظر جمعیت، موقعیت سوق‌الجیشی و منابع زیرزمینی ظرفیت‌های بالایی برای افزایش سطح فعالیت تجاری خود دارد. ایران ازنظر حجم بازرگانی بین‌المللی رتبه 18 تا 20 جهان را داراست. هرچند تحریم دادوستدهای تجاری ایران را محدود کرده اما فراموش نکنیم که چالش‌های اف ای تی اف، این محدودیت‌ها را تکمیل کرده است. بسیاری از کشورها می‌توانند به شکل ناملموس مطالبات ایران را از مسیر صادرات کالا یا دیگر مکانیسم‌ها پرداخت کنند اما مسئله اف ای تی اف را بهانه می‌کنند. این تحریم‌هاست که بازتاب‌های بعدی آن زمینه‌ساز نگرانی این کشورهاست، بااین‌حال اف ای تی اف تبدیل به دستاویزی برای آن‌ها شده است.
می‌توان به دوران ریاست جمهوری بایدن برای کاهش فشار تحریم بر ایران امیدوار بود اما ایالات‌متحده آمریکا یک ‌طرف قضیه است. طرف دیگر ما هستیم که باید در کشور به یک‌صدایی و هم‌صدایی برسیم چراکه طرف دیگر در مذاکره باوجود چندصدایی به ما اعتماد نمی‌کند. جوبایدن دموکرات تر از اوباما نیست. در زمان اوباما بیشترین تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران وضع شده است. اصولاً در زمان دموکرات‌ها بیشترین تحریم‌ها علیه ایران وضع شده است که این مسئله، به عدم حرکت ما برای کاهش تحریم‌ها و تعامل و گفت‌وگو هم بازمی‌گردد. ما درنهایت به ترامپ رسیدیم که باروحیه خودمحور و خشونتی که در وجود اوست، از برجام خارج شد و دیگر کشورهای دنیا را هم از ارتباط با ایران ترساند.
امیدواریم اگر فرصتی برای کاهش فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران فراهم می‌شود، با هم‌صدایی در داخل از آن استفاده کنیم. اما نباید فراموش کرد که تجارت با جهان، بدون در نظر گرفتن توافق‌های بین‌المللی، برقراری روابط بانکی، سوئیفت و الزامات اف ای تی اف، حتی در شرایط بدون تحریم، برای بازرگانان ایرانی دشوار خواهد بود.

گسترش همکاری‌های فرهنگی ایران و ایتالیا به مناسبت ۱۶۰ سال دیپلماسی

تهران-ایرنا- همکاری‌های فرهنگی ایران و ایتالیا به مناسبت یکصدوشصتمین سال روابط دیپلماتیک دو کشور گسترش می‌یابد.
به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمدتقی امینی، رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا با مائوریتزیو اولیویرو Maurizio Oliviero، رییس دانشگاه پروجا در ایتالیا به صورت مجازی دیدار و در خصوص در زمینه همکاری‌های مشترک فرهنگی به مناسبت یکصدوشصتمین سال روابط دیپلماتیک ایران و ایتالیا گفت‌وگو کرد.
امینی در سخنانی، به سابقه خوب فعالیت‌های فرهنگی فی مابین دو کشور که بر اساس موافقتنامه فرهنگی و برنامه اجرایی مبادلات توسط مسئولان دو کشور امضاء شده است، اشاره و در خصوص همکاری‌های مشترک فرهنگی اعلام آمادگی کرد.
رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا با ذکر این که ایران و ایتالیا به عنوان دو کشوری که در تاریخ تشکیل تمدن بشری نقش بسیار مهمی داشتند و از سوی دیگر دارای ظرفیت و توانمندی بالایی برای تقویت هر چه بیشتر روابط فرهنگی هستند، خواهان تقویت گسترش روابط فرهنگی با دانشگاه پروجا شد.
وی به اهمیت ارتباطات فرهنگی دو ملت اشاره کرده و افزود: این مهم از پشتوانه غنی برخوردار است. مردم ایران و ایتالیا از صدها سال پیش به حوزه سرزمینی همدیگر رفت و آمد کرده و علاقه زیادی به فرهنگ و سنن و آداب و رسوم همدیگر دارند.
امینی در ادامه سخنانش، اظهار امیدواری کرد فصل جدیدی از همکاری‌های مشترک در سال پیش رو با دانشگاه پروجا آغاز شود.
وی تقویت کرسی‌های زبان فارسی دانشگاه‌های ایتالیا، آموزش زبان فارسی، تأسیس اتاق ایران در دانشگاه تورین، فعالیت‌های ترجمه، چاپ و نشر کتاب، نشست‌های فرهنگی را مهمترین وظایف رایزنی فرهنگی کشورمان در ایتالیا برشمرد.
امینی پیشنهاد برگزاری نمایشگاه پنج هزار سال مهندسی ایرانی، تأسیس اتاق ایران در دانشگاه پروجا، دایر کردن درس زبان و ادبیات فارسی در این دانشگاه و برنامه معرفی سینمای ایران در شهر پروجا را داد.
تقویت همکاری‌های دانشگاهی ایتالیا و ایران
اولیویرو در سخنانی، به بیان علاقه‌مندی خود نسبت به فرهنگ ایران اسلامی و تقویت همکاری دانشگاه پروجا با دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: با توجه به قدمت دیرینه روابط بین ایران و ایتالیا، همکاری‌های دانشگاهی می‌تواند به عنوان یکی از ارکان اصلی این روابط به حساب آید، بالاخص در شهر پروجا که حضور ایرانیان نه تنها با تاریخ معاصر شهر پروجا عجین شده، بلکه فرهنگ ایرانی برای مردم پروجا کاملا شناخته شده است و تمامی ساکنین و اهالی این شهر از جمله بنده قطعاً اگر رابطه خویشاوندی با شهروندان ایرانی نداشته باشند، حداقل تعدادی دوست و همکار ایرانی دارند.
وی با استقبال از پیشنهادات رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا، اظهار امیدواری کرد تا در آینده‌ای نزدیک اولین تفاهمنامه دانشگاهی بین دانشگاه پروجا و دانشگاه‌های ایران امضاء شود.
دانشگاه پروجا با قدمتی بیش از ۷۰۰ سال در سال ۱۳۰۸ میلادی به دستور پاپ کلمنت پنجم تأسیس و در سال ۱۳۵۵ به دستور پادشاه ایتالیا به رسمیت شناخته و مجوز پذیرش دانشجو از تمامی دنیا بدان اعطا شد. در ابتدا دو رشته حقوق و هنر در این دانشگاه تدریس می‌شد و امروز با بیش از ۱۶ رشته دانشگاهی در زمینه علوم انسانی، پزشکی، فنی مهندسی و علوم حقوقی از مقطع لیسانس تا فوق دکترا و دو مدرسه تخصصی است.
تعاملات فرهنگی ایران و ایتالیا
در آیینه تمدن‌ها، فرهنگ و هنر از پایه های محکم و استوار در تداوم روابط بین ملت‌ها بوده است و در این بین ایران و ایتالیا به عنوان دو ملت بزرگ و صاحب تمدن پربار، به تاریخ، اندیشه، هنر، فرهنگ و مدنیت بشری غنا بخشیدند. تاریخچه روابط فرهنگی میان ایران و ایتالیا در واقع تاریخچه فرهنگی شرق و غرب است. بیش از بیست قرن ایران و ایتالیا، یکی مظهر تمدن شرق و دیگری مظهر و نماینده تمدن غرب بوده است. این سابقه دیرین روابط و درک اشتراکات متعدد تاریخی، مذهبی و فرهنگی میان دو ملت موجب گردیده است که امروز ایران و ایتالیا درک و فهم بهتری از یکدیگر داشته باشند.
پیشینه روابط و مبادلات فرهنگی دو کشور به دوره ساسانیان باز می گردد. در سال ۵۳۳ میلادی بین انوشیروان ساسانی و ژوستی لیانوس، امپراطور روم، پیمانی منعقد شد که بر اساس آن دولت روم به هفت نفر از حکمای یونان که به جرم داشتن عقاید فلسفی خاص از قلمرو امپراطوری روم طرد شده بودند و به ایران پناه آورده بودند ، اجازه بازگشت داد. در دوران اسلامی نیز تبادلات فرهنگی بین ایران به عنوان مهد تمدن اسلامی و ایتالیا به عنوان مرکز فرهنگی مسیحیت در جریان بود.
در سال‌های ۱۸۸۶ تا ۱۸۸۹ ترجمه کامل شاهنامه فردوسی به ایتالیایی توسط ایران‌شناس و ادیب معروف ایتالیایی ایتالدو پیتزی انجام گرفت که یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی مربوط به ایران و ایتالیا محسوب می‌شود. در سال ۱۹۳۳، مراسم باشکوهی در ایتالیا به مناسبت هزاره فردوسی برپا و یکی از میادین رم به نام این شاعر ایرانی نام‌گذاری شد و بعدها در سال ۱۹۵۱، مجسمه فردوسی نیز در این میدان نصب شد که هنوز هم باقی است.
پس از جنگ جهانی دوم نیز عده زیادی از مستشرقین و ایران‌شناسان معروف ایتالیایی با تحقیقات عمیق و گران‌بهای خود، خدمات ارزنده‌ای در شناسایی فرهنگ و تمدن و هنر ایران‌زمین انجام داده‌اند. در این دوران، ایتالیا به یکی از مراکز مهم ایران‌شناسی در اروپا بدل شد و کنگره جهانی ایران‌شناسی در رم تشکیل گردید.
اما دوره جدید مناسبات فرهنگی ایران و ایتالیا از سال ۱۹۵۰ آغاز می‌شود. از این زمان به‌تدریج تعداد دانشجویان ایرانی در ایتالیا روبه افزایش گذاشت. در نتیجه این مراودات، در سال ۱۹۵۸، موافقتنامه فرهنگی ایران و ایتالیا امضا شد که به‌موجب آن، دولت ایتالیا هر ساله تعدادی بورس در اختیار دانشجویان ایرانی قرار می‌داد. مدتی بعد دوره لیسانس زبان و ادبیات ایتالیایی در دانشگاه شهید بهشتی ایجاد و در سال ۱۹۶۳ مؤسسه فرهنگی ایتالیا در تهران تأسیس شد.
در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بسیاری در تقویت روابط میان ایران و ایتالیا خصوصا در حوزه فرهنگی روی داده است. تعامل میان نخبگان علمی و فرهنگی دو کشور به ‌عنوان نمایندگان دو ملت بزرگ و دو تمدن کهن در سطوح عالی ادامه یافته است. در کنار همکاری های موفق سیاسی و اقتصادی دوجانبه میان دو کشور، نمایشگاه ها، سمینارها و طرح های فرهنگی متعددی در ارتقای روابط اجرا، هیأت های رسمی متعددی در قالب مقامات رسمی، هنرمندان و فعالان در حوزه فرهنگ و هنر در سطوح مختلف تبادل شده و همه این فعالیت ها استمرار دارد.

بزرگداشت رویا تیموریان در جشنواره «سدیدیسورتو» ایتالیا

جشنواره بین‌المللی «سدیدیسورتو» ایتالیا از رویا تیموریان بازیگران ایرانی به خاطر یک عمر فعالیت هنری تقدیر می‌کند.
اعتمادآنلاین| تقدیر از یک عمر فعالیت هنری و بزرگداشت رویا تیموریان در هفدهمین دوره برگزاری جشنواره بین‌المللی «سدیدیسورتو» ایتالیا در بخش زنان روی صحنه «ایرانفست» برگزار شد.
این جشنواره بین المللی که هرساله در شهرفورلی کشور ایتالیا برگزار می گردد؛ امسال در بخش زنان روی صحنه از رویا تیموریان تقدیر به عمل آورد و نشان ویژه جشنواره را به این بازیگر سینما اهداء کرد.
تیموریان برای بازی در فیلم‌های «مرد بارانی»، «قارچ سمی»، «شیفتگی»، «گوشواره» و «زندان زنان» نامزد دریافت سیمرغ جشنواره فیلم فجر بوده است.
تیموریان علاوه بر این، جایزه بهترین و پرکارترین زن تئاتر در سال‌های ۷۸ تا ۸۰ را دارد و در بسیاری از نمایش‌ها همچون «عروسی خون»، «معرکه در معرکه»، «بینوایان»، «قاتل بی‌رحم»، «رویای یک عکس»، «باغ آلبالو»، «خانه برناردا آلبا»، «چند ثانیه برف» حضور درخشانی داشته است.

نخست وزیرایتالیا  و  محدودیت های جدید

در ویدئو کنفرانس نخست وزیر و استانداران، تصمیمات جدیدی ابلاغ گردید. در این نشست کونته اظهار داشت با خروج 2 استان از وضعیت قرمز، اغلب استانهای کشور در وضعیت زرد یا نارنجی بسر می‌برند که روند رضایتبخش اما ناکافی را نشان می دهد. دولت با توجه به ابراز نگرانی استانهایی که دارای پیست های اسکی می‌باشند و باتوجه به محدودیت های فعلی امکان برگزاری هیچگونه فعالیتی را ندارند، تصمیم گرفت این محدودیت ها را تا انتهای تعطیلات کریسمس حفظ نمایند. به جهت پرهیز از موج سوم که ممکن است تا ماه مارس بوقوع بپیوندند نخست وزیر خواستار تمهیدات لازم توسط مقامات محلی گردید. وی ضمن اعلام زمستان سخت در کشور، در خصوص توجیه مردم به کاهش تردد و اجتماعات خانوادگی در ایام کریسمس که مورد تائید واتیکان نیز می‌باشد، مراقبت و پیش گیری را مهمترین اصل و مقدم بر برخی از عقاید مذهبی قلمداد نمود. همچنین بازگشایی مدارس (مقطع متوسطه) نیز موکول به بهبود وضعیت تا 7 ژانویه اعلام گردید. باتوجه به اقبال مردم به خرید اخر سال و حضور در رستوران‌ها دولت کماکان معتقد به حفظ محدودیت ها بوده و استانها تا حدی مجاز به تغییر در این رویه خواهند بود.
درحالیکه نخست وزیر امروز در نشست کمیته وزرا پس ازجمع بندی قرار است اخرین تصمیمات را در خصوص افزایش یا کاهش محدودیت های باتوجه به تعطیلات اخر سال اعلام نماید، موضوعاتی از قبیل بازدید از اقوام، منع آمد و رفت شبانه، تشییع جنازه، ساعات کار فروشگاه‌ها و رستورانها در انتظار تصمیم دولت می‌باشد. فرمانداران از نخست وزیر درخواست نمودند باتوجه به فرمان ممنوعیت اسکی و بازگشایی مراکز خدمت رسانی اسکی، از عزیمت ایتالیایی‌ها به کشورهای همسایه که پیست های اسکی خود بازکرده اند هم ممانعت بعمل آید. وزیر بهداشت نیز اعلام نمود بهیچوجه در کوتاه مدت امکان تامین واکسن همگانی نیست لذا بایستی مراقبت لازم در کاهش موج دوم جدی تر دنبال شود. ورود و خروج از مناطق زرد به مناطق نارنجی و قرمز بایستی با محدودیت بیشتر دنبال شود.

برگزاری نشست بررسی همکاری های اقتصادی استان یزد با شمال ایتالیا به ریاست استاندار یزد

نشست بررسی همکاری های اقتصادی استان یزد با استان امیلیا-رومانیا در شمال مرکزی ایتالیا با محوریت مسائل معدنی و فولادی با حضور ویدیو کنفرانسی داریوش صولت؛ سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در میلان ایتالیا، موسوی؛ رایزن اقتصادی ایران در سرکنسولی میلان، می تیو نه؛ عضو سابق هیئت مدیره انجمن متالورژی ایتالیا و عضو فعلی کمیته فنی فولادسازی ایتالیا، نمایندگان بخش خصوصی و جمعی از مسئولین استان،به ریاست استاندار برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری برنا؛ در نشست بررسی همکاری های اقتصادی استان یزد با شمال ایتالیا با محوریت مسائل معدنی و فولادی به صورت ویدیو کنفرانسی به ریاست دکتر "محمدعلی طالبی" استاندار یزد با حضور "داریوش صولت" سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در میلان ایتالیا، "سید عبدالرضا موسوی بفروئی" رایزن اقتصادی ایران در سرکنسولی میلان، "می تیو نه" عضو سابق هیئت مدیره انجمن متالورژی ایتالیا و عضو فعلی کمیته فنی فولادسازی ایتالیا، نمایندگان بخش خصوصی و جمعی از مسئولین استان برگزار شد.
طالبی در این نشست با بیان اینکه زمینه های همکاری مناسبی بین استان یزد و مناطق مختلف ایتالیا وجود دارد عنوان کرد: طی سال های اخیر مراوداتی در بخش های مختلف از جمله علمی، فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با ایتالیا داشته ایم.
وی ادامه داد: بر اساس آمار گمرک استان، ایتالیا جزو 10 کشور برتر صادراتی و 3 کشور با بیشترین میزان صادرات به یزد بوده که نشان از حجم بالای مراودات اقتصادی یزد با این کشور دارد.
استاندار افزود: در کنار واردات کالا از ایتالیا، واردات تکنولوژی در عرصه های مختلف از جمله ساخت هواپیماهای فوق سبک و ماشین آلات مدرن را دنبال کرده ایم.
وی با اشاره به ظرفیت های بسیار خوب استان در حوزه های مختلف از جمله جایگاه اول استان در زمینه تنوع معدنی، جایگاه دوم از نظر حجم ذخایر معدنی و قرار داشتن بین 4 استان برتر کشور از لحاظ شاخص های توسعه یافتگی عنوان کرد : نگاه استان گسترش مراودات با ایتالیا بوده و امیدواریم با مساعدت کنسولگری میلان و سفارت ایران در ایتالیا، این مراودات تسهیل شود.
طالبی در انتها با بیان اینکه هدف از برگزاری این نشست، معرفی ظرفیت های استان در حوزه های مختلف است عنوان کرد : این ظرفیت ها از سوی نمایندگان بخش صنعت و معدن استان ارائه خواهد شد.
امکان تبادل 100 میلیون دلاری یزد با استان امیلیا-رومانیا ایتالیا
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در میلان ایتالیا با بیان اینکه ایتالیا یکی از 8 کشور بزرگ صنعتی است عنوان کرد : ایتالیا قدرت سوم اتحادیه اروپا از حیث ظرفیت های صنعتی و اقتصادی است.
صولت افزود : جمعیت 60 میلیونی ایتالیا بازار مصرف خوبی برای کالاهای وارداتی داشته و این کشور با بیش از 130 کشور دنیا مراودات صنعتی دارد و هر کشوری بر اساس ظرفیت های خود می‌تواند با ایتالیا همکاری داشته باشد.
وی با بیان اینکه 90 درصد صنایع ایتالیا را صنایع کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند گفت: به دلیل عدم فعالیت این شرکت ها در آمریکا، می‌توانند بدون نگرانی و در نظر تحریم ها، در ایران به فعالیت بپردازند.
صولت با اشاره به امکان توسعه همکاری های استان یزد و استان امیلیا-رومانیا واقع در شمال مرکزی ایتالیا گفت: این همکاری ظرفیت تبادل تجاری تا 100 میلیون دلاری را دارد.
وی با بیان اینکه محوریت این جلسه در خصوص همکاری های معدنی و فولادی است گفت : در نشست های آتی به بررسی و همفکری در خصوص ظرفیت های گردشگری و دیگر ظرفیت های ممکن پرداخته خواهد شد. علاقه مندی ایتالیا برای تبادل تکنولوژی و فناوری
عضو سابق هیئت مدیره انجمن متالورژی ایتالیا و عضو فعلی کمیته فنی فولادسازی ایتالیا با اشاره به ظرفیت های فولادی استان و علاقه مندی برای همکاری در این حوزه گفت: آمادگی تبادل تکنولوژی و فناوری و همچنین همکاری در زمینه صادرات و واردات فرآورده های معدنی و فولادی با استان یزد را داریم.
شایان ذکر است در جریان این نشست، فعالین اقتصادی حوزه صنعتی و معدنی استان گزارشی از ظرفیت های مجموعه های خود ارائه کردند.

بخشنامه بانک مرکزی مورخ 8.8.1399 در مورد اسناد حمل

هشتمینجلسه کمیسیون"تجارت، پولی-بانکی و بیمه" اتاق مشترک ایران-ایتالیا به صورت آنلاین در روز یکشنبه نهم آذر ماه سال 1399 با حضور ریاست کمیسیون جناب آقای داود، نایب رئیس کمیسیون آقای ایروانی، دبیرکمیسیون خانم قلی زاده و همچنینتعدادی از اعضای محترم ، با دستور جلسه "مقررات جدید ارزی و ارایه اسناد حمل بعد از حوالهو پرسش و پاسخ با اعضا " از طریق پلت فرم Jitsi Meet ، راس ساعت 14 برگزار گردید.

جلسه با صحبت های جناب آقای داود در مورد برنامه ابلاغ شده توسط بانک مرکزی در تاریخ 8 آبان 1399 آغاز گردید.

ایشان اظهار داشتند "طبق این برنامه مهلت ارائه اسناد حمل از تاریخ صدور، حداکثر دو ماه می باشد و مهلت های قبلی حذف گردیده است و اگر خرید ارز برای شما انجام شده باشد و به هر دلیلی امکان حواله آن میسر نگردید. برای مثال به دلیل عدم انجام دستور پرداخت توسط صرافی و یا ریجکت شدن توسط بانک ، "یک ماه" برای رفع این مشکل از تاریخی که این خرید انجام شده، به شما زمان داده می شود و در غیر اینصورت واردکننده موظف است این ارز را به بانک مرکزی بازگرداند.

همچنین سیستم بانکی اعلام نموده در صورتی گشایش اعتبار را انجام می دهد که صد در صد ارز آن تامین شود، در غیر اینصورت به صورت حواله بانکی با ریسک خود متقاضی امکان پذیر می باشد.

در رابطه با برات نیز در صورتی می توانید درخواست خرید ارز نمایید که اسناد حمل ارائه و به بانک تحویل شده باشد و خریدار قبولی آنرا اعلام و درخواست خرید و پرداخت آن به فروشنده را داده باشد.

در ارتباط با مهلت ارائه پروانه گمرکی ورود و ترخیص قطعی کالا بابت اعتبارات اسنادی نیز از تاریخ واریز یا ظهرنویسی اسناد یا حواله ها، حداکثر 45 روز این مهلت اعلام شده است. البته این مهلت توسط سیستم بانکی به مشتریان یک ماه اعلام می شود نه 45 روز، چراکه در پیش فرض سامانه بانک مرکزی مهلت ها به صورت ماهیانه می باشد و این مساله اکنون در حال اصلاح در سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری بانک می باشد و بزودی رفع می گردد.

مهلت ارائه اسناد حمل حواله های صادره بابت واردات ماشین آلات، تجهیزات و قطعات خطوط تولیدی برای شرکت های تولیدی مشمول طول دوره ساخت، کماکان طبق همان ضوابط قبلی بوده و اگر در پروفرما اشاره شده باشد که برای ساخت و تحویل چنین زمانی نیاز است، آن مهلت کماکان معتبر می باشد.

نکته بسیار مهم در بند هفت این بخشنامه این است که مهلت ارائه اسناد حمل حواله های ارزی که قبل از ابلاغ این نامه صادر شده، در صورتیکه بیش از دو ماه به پایان مهلت ارائه اسناد باقی مانده، از تاریخ ابلاغ این نامه تا تاریخ صدور اعلامیه تامین ارز حداکثر به دو ماه محدود می شود و در بخش دوم اشاره می نماید اگر کمتر از دو ماه بابت ارائه اسناد باقی مانده است، بانک باید پیگیری کند تا در مدت باقیمانده مدارک را سریعا تحویل بگیرد.

*در صورت عدم رعایت مهلت های اعلام شده، بانک ها باید نسبت به استرداد ارز طبق مقررات اقدام نمایند و بر اساس این ضوابط جدید، بانک ها موظف شده اند علاوه بر معرفی شرکتهایی که به تعهدات خود عمل نکرده اند مراتب را به تعزیرات، به "دادسرای ویژه جرائم اقتصادی" نیز گزارش نمایند و در غیر اینصورت خود بانک بازخواست می شود، لذا خواهشمند است عزیزان حتما در مورد ارائه اسناد حمل و پروانه ثبت کالای خود به موقع عمل نمایند.

همچنین جناب آقای داود در پاسخ به سوال یکی از اعضا در خصوص قانون استفاده از ارز اشخاص، اعلام کردند در خصوص عملیاتی شدن این قانون، به دلیل مشکلات محاسبات در صورتحساب ها به علت تبدیل ارزهای مختلف و نوسانات شدید آنها ابهاماتی ایجاد گردیده است.

جناب داود به این نکته اشاره نمودند علت اینکه در حال حاضر ابتدا باید اسناد حمل را به بانک تحویل دهید و بعد ارز به شما تعلق می گیرد اینست که بانک مرکزی می خواهد از این که کالا ارسال شده و به هر دلیلی ارسال آن کنسل نمی شود ، اطمینان حاصل کند تا بعدا خود بانک از طریق مقامات نظارتی دیگر مورد بازخواست قرار نگیرد.

ریاست کمیسیون در ادامه سخنان خود به نکته ظریفی در بخشنامه مربوط به تبصره اول بخشنامه ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان در سال 99 اشاره نمودندکه اعلام میدارد "بنگاه صادراتی می تواند حداکثر سی درصد منابع دریافتی را استفاده و هفتاد درصد را به فروش برساند" اظهار داشتند در تبصره دوم به این امر اشاره شده که" تامین ارز گروهی از واردکنندگان با ارز حاصل از صادرات گروهی از صادر کنندگان به صورت مستقیم حسب توافق با وزارت صمت و بانک مرکزی و ثبت در سامانه امکان پذیر می باشد."

مثلا شرکت های هلدینگی که هم صادرات و هم واردات کالا دارند، می توانند از ارزهای خود استفاده نموده ولی باید از وزارت صمت تاییدیه بگیرند و در سامانه نیما هم این تخصیص امکان پذیر می باشد.

آقای داود ادامه دادند سخت گیری ها همچنان وجود دارد و بانک هایی چون هالک بانک ترکیه طی جلساتی با بانک مرکزی اعلام نموده اند از سال جدید میلادی فقط دستور پرداخت هایی را انجام می دهند که مربوط به کالایhumanitarian یا medicine و یا کالاهای اساسی و ساخت ترکیه باشند.

در ادامه نایب رئیس کمیسیون جناب ایروانی اظهار داشتند با توجه به تحریم های سختی که علیه ایران وجود دارد باید مطالعه شود اگر در جاهای مختلف دنیا مساله مشابهی بوده چه راهکارهایی برای آن عملی بوده، که تا شش ماه و یکسال آینده آنها را برای خود در نظر بگیریم. مانند مورد تحریم ویتنام توسط آمریکا که کشوری مانند انگلیس از سیستم Uturn برای مبادله با آنها استفاده نمود و اگر هیچ مورد عملی وجود نداشته باشد ناگزیر تنها راه موجود، استفاده از خلاقیت خود ماست.

آقای داود نیز ضمن تایید صحبت های ایشان، توضیحاتی در مورد طرح خود به بانک مرکزی در خصوص تهاتر برای اعضا محترم ارائه نمودند که البته هنوز در حال بررسی دقیق تر و تدوین راهکارهای عملی می باشد.

هشتمینجلسه آنلاین کمیسیون "تجارت، پولی-بانکی و بیمه" در ساعت 16 با تشکر ریاست جلسه از مهمان محترم و اعضا حاضر در جلسه خاتمه یافت و شرکت کنندگان از طرح مباحث فوق و شرکت در جلسه رضایت کامل خود را ابراز نمودند.

نیلوفر قلی زاده

دبیر کمیسیون تجارت، پولی-بانکی و بیمه

ایتالیا اپل را جریمه کرد؟

نهاد نظارتی ایتالیا (AGCM) اپل را به‌دلیل اطلاع‌رسانی نادرست درباره‌ی مقاومت آیفون دربرابر آب، دَه‌میلیون یورو جریمه کرده است.
اقتصاد۲۴ -سال ۲۰۱۶، اپل اولین‌بار آیفون ۷ و برادر بزرگ‌ترش، آیفون ۷ پلاس را با گواهی IP67 روانه‌ی بازار کرد. این گواهی به‌معنای آن است که این دو گوشی در شرایط آزمایشگاهی حداکثر سی دقیقه در عمق ۱٫۵ متری در‌برابر نفوذ آب مقاوم هستند. اکنون، کوپرتینویی‌ها بعد از چهار نسل در آیفون‌های ۱۲ این قابلیت و گواهی را بهبود داده‌اند؛ به‌طوری‌که گوشی‌های خانواده‌ی آیفون ۱۲ دربرابر نفوذ آب سی دقیقه تا عمق شش متر مقاوم هستند.
حال طبق اخبار منتشرشده، نهاد نظارتی ایتالیا (AGCM) اپل را به‌دلیل ارائه‌ی اطلاعات گمراه‌کننده و ناعادلانه درباره‌ی مقاومت درمقابل آب آیفون‌ها، دوازده میلیون دلار جریمه کرده است. این نهاد در بیانیه‌ای از اپل به‌دلیل شفاف‌نبودن درباره‌ی ادعاهای مقاومت در‌برابر آب محصولاتش انتقاد و به این نکته اشاره کرده است که ادعاهای مربوط به حداکثر سی دقیقه ضدآب‌بودن آیفون‌ها در عمق حداکثر چهار متر فقط در شرایط خاص، مانند آزمایش‌های کنترل‌شده با آب خالص و راکد امکان‌پذیر خواهد بود.
افزون‌بر‌این، AGCM از بازاریابی مقاومت دربرابر آب آیفون‌ها و سلب مسئولیت اپل درمقابل دستگاه‌های آسیب‌دیده از نفوذ آب انتقاد می‌کند. در گذشته نیز، این نهاد اپل را به‌دلیل اطلاع‌رسانی نادرست به‌روزرسانی iOS درباره‌ی پرونده‌ی موسوم به BatteryGate، به پرداخت دَه‌میلیون دلار و سامسونگ را نیز به‌دلایلی مشابه جریمه کرده بود.
طبق گفته‌های AGCM، اپل ادعای مقاومت دربرابر آب را در حالی ارائه می‌دهد که به مصرف‌کنندگان درباره‌ی شرایط آزمایشگاهی این مقاومت‌ها چیزی نمی‌گوید و با این کار، باعث گمراه‌شدن افراد می‌شود. اپل در بازاریابی تعدادی از مدل‌های مختلف آیفون، ازجمله آیفون ۸، آیفون ۸ پلاس، آیفون XR و آیفون XS ادعا می‌کند که آیفون‌های یادشده درمقابل نفوذ آب می‌توانند حداکثر ۳۰ دقیقه در عمق یک تا چهار متر دوام می‌آورند. این ادعا به‌نوعی ادعای درستی است؛ اما نتایج مذکور در شرایط آزمایشگاهی و برای کسب گواهی IPXX به‌دست آمده است و اپل توضیحی درباره‌ی این موضوع ارائه نمی‌دهد.
ناگفته نماند اپل آیفون‌ها را با نشانگرهایی برای تشخیص ورود آب تولید می‌کند. طبق قوانین گارانتی اپل، وقتی این نشانگر فعال شود، گارانتی تعمیر یا تعویض نیز باطل می‌شوند. اکنون، AGCM اپل را به پرداخت دَه‌میلیون یورو جریمه کرده و دستور داده است در سایت ایتالیایی‌اش، اطلاعات خود را باتوجه‌به واقعیت‌ها به‌روز کند. این جریمه‌ها به‌طوربالقوه مسیر را برای احكام مشابه در سایر كشورهای اتحادیه‌ی اروپا باز می‌كند و می‌تواند به محكمه‌های دعوی در ایالات متحده‌ی آمریکا و کشورهای دیگر منجر شود.

محدودیت‌های کرونایی در تئاتر اروپا

هنرآنلاین : ماه نوامبر (آبان و آذر) بسیاری از دولت‌های اروپایی به‌دلیل اوج‌گیری دوباره همه‌گیری کرونا در این قاره، فعالیت‌های فرهنگی و هنری را تعطیل کردند. موضوعی که مورد انتقاد بسیاری از فعالان هنری و فرهنگی کشورهای مختلف قرار گرفت. اما در روزهای گذشته با وجود به پایان رسیدن زمان اعلام‌شده برای تعطیلی‌های یک ماهه، باز هم برخی از دولت‌های اروپایی تصمیم گرفته‌اند تا این تعطیلی را برای دو هفته دیگر تمدید کنند.
اما همین کشورها با وجود فرار رسیدن سال جدید میلادی به برخی از فعالیت‌های هنری از جمله تئاترها، چراغ سبز نشان داده‌اند که خود را برای بازگشایی در آستانه سال میلادی آماده کنند.
دولت فرانسه از جمله کشورهای اروپایی بود که با اوج‌گیری دوباره بیماری کرونا، محدودیت‌های یک‌ماهه‌ای را برای ‌فعالیت‌های فرهنگی و هنری در ماه نوامبر برای تئاترها، سینماها، کنسرت‌ها، موزه‌ها و.... در نظر گرفت و آنها را تعطیل کرد. در همان زمان اما سیاستمداران این کشور قول دادند که فعالیت‌های فرهنگی و هنری از اول دسامبر (11 آذر) بازگشایی‌ خواهند شد. اما در آستانه پایان این محدودیت‌ها، دولت فرانسه اعلام کرده است که تئاترها و سینماهای فرانسه از 15 دسامبر (25 آذرماه) با کم شدن شیوع ویروس کرونا می‌توانند فعالیت‌های خود را از سرگیرند.
از سویی دیگر در آلمان نیز که محدودیت‌های جدید ویروس کرونا از 2 نوامبر (12 آبان) اجرا و قرار بود تا پایان ماه نوامبر(10 آذر) ادامه داشته باشد نیز باز هم برای سه هفته دیگر یعنی حداقل تا 20 دسامبر (30 آذر) تمدید شده است.
اما در انگلیس پس از تعطیلی یک‌ماهه، دولت این کشور یک هفته دیگر به تداوم تعطیلی‌ها ادامه داده اما برای بازگشایی فعالیت‌های فرهنگی و هنری از سوم دسامبر (13 آذر) چراغ سبز نشان داده است.
از سویی دیگر ایتالیا و اسپانیا نیز که محدویت‌های جدیدی را در ماه نوامبر، برای فعالیت‌های هنری در این کشورها در نظر گرفته بودند، همچنان از لغو این محدودیت‌ها یا ادامه آنها خبری مخابره نکرده‌اند.

روز و ساعت پخش آثار هفته فیلم ایتالیا اعلام شد

تهران- ایرنا- برنامه نمایش ۵ فیلم حاضر در هفته فیلم ایتالیا که از ۱۱ تا ۱۵ آذر ۹۹ از طریق پلتفرم هاشور نمایش داده می‌شود، اعلام شد.
به روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی هنروتجربه، برنامه نمایش ۵ فیلم حاضر در هفته فیلم ایتالیا با عنوان «دریچه‌ای به سوی سینمای ایتالیا» که آذر ۹۹ به همت موسسه هنروتجربه سینمای ایرانیان و سفارت ایتالیا در ایران برگزار می شود، اعلام شد.
در اولین روز از برگزاری این رویداد یعنی سه شنبه ۱۱ آذرماه فیلم مادرم به کارگردانی نانی مورتی ساعت ۱۷:۴۰ تا ۱۹:۳۰ و فیلم لازاروی خوشحال به کارگردانی آلیچه رورواکر ساعت ۱۹:۴۰ تا ۲۱:۴۵ در پلتفرم هاشور نمایش داده می‌شوند.
جاده نفت به کارگردانی برناردو برتولوچی ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹:۵۰ و فیلم جایی که سایه‌ها فرو می‌افتند به کارگردانی والنتینا پدیچینی ساعت ۲۰:۱۰ تا ۲۱:۵۰ از جمله فیلم‌هایی هستند که روز چهارشنبه ۱۲ آذرماه اکران آنلاین و رایگان می‌شوند.
در سومین روز از برگزاری این رویداد یعنی روز پنجشنبه ۱۳ آذر فیلم مارتین ایدن به کارگردانی پیترو مارچلو ۱۷:۴۵ تا ۱۹:۵۰ نمایش داده می‌شود، همچنین در ادامه نمایش فیلم‌های این هفته فرصت مجددی برای تماشای آثار فراهم شده است و در همین روز مادرم به کارگردانی نانی مورتی ساعت ۲۰ تا ۲۱:۴۵ از سایت هاشور قابل مشاهده است.
روز جمعه ۱۴ آذرماه فیلم‌های جایی که سایه‌ها فرو می‌افتند به کارگردانی والنتینا پدیچینی ساعت ۱۸ تا ۱۹:۴۰ و لازاروی خوشحال به کارگردانی آلیچه رورواکر ساعت ۱۹:۵۰ تا ۲۲ نمایش داده می‌شوند.
همچنین در آخرین روز از برگزاری این رویداد، شنبه ۱۵ آذرماه فیلم‌های جاده نفت به کارگردانی برناردو برتولوچی ساعت ۱۷ تا ۱۹:۲۰ و فیلم مارتین ایدن به کارگردانی پیترو مارچلو ساعت ۱۹:۳۰ تا ۲۱:۴۰ اکران می‌شوند.
این هفته فیلم از ۱۱ تا ۱۵ آذر ۹۹ مصادف با ۱ تا ۵ دسامبر ۲۰۲۰ از طریق پلتفرم هاشور به صورت آنلاین و رایگان برگزار میشود.

ایتالیا به دنبال خروج از اتحادیه اروپا است

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و واکنش ضعیف سایر کشورهای عضو به این مسئله ایتالیا را نیز به فکر انداخته که دومین کشوری باشد که از این اتحادیه خارج می‌شود.
به گزارش اسپوتنیک، اطلاعات حاصل از نظرسنجی انجام شده توسط یورو نیوز نشان می‌دهد در صورتی که تایید شود برگزیت برای انگلیس سودمند بوده است ایتالیا نیز دومین کشوری خواهد بود که از این اتحادیه خارج خواهد شد، زیرا فرانسه و اسپانیا خیلی در تغییر رابطه با اتحادیه اروپا واکنش قدرتمندی نشان نمی‌دهند.
به گزارش اکسپرس، سرجیو مونتانارو سخنگوی حزب ایتالیکزیت «Italexit»، برنامه‌هایی را برای خارج شدن رم در کمتر از دو سال از اتحادیه اروپا اعلام کرده است.
سخنگوی حزب ایتالیکزیت اعلام کرد: هدف ما خروج از اتحادیه اروپا است، زیرا این کار امکان پذیر است. مردم ایتالیا درست مثل انگلیسی‌ها می‌خواهند از این قفس خارج شوند.
مونتانارو این طرح را کاملاً ساده توصیف کرد و گفت: افرادی که با طرح خروج رم از اتحادیه اروپا موافق باشند به پارلمان راه پیدا می کنند. مونتانارو خاطرنشان کرد: تاکنون چندین مجموعه امضا‌ برای این کار جمع آوری شده است.
سخنگوی حزب ایتالکزیت اظهار کرد: بعد از خروج از اتحادیه به دنبال مذاکره با سایر کشور‌هایی خواهیم بود که قصد انجام معاملات تجاری با ما را دارند و این بدان دلیل است که ما معتقدیم پیام هویت ملی را با خود حمل می‌کنیم و کنترل کشور خود و واحد پول آن را به دست می‌گیریم.
مونتانارو ادعا کرد ایتالکزیت در ژوئیه سال ۲۰۲۰ تشکیل شده و از «نایجل فراژ»، رهبرحزب برگزیت انگلیس الهام گرفته است. او درباره فراژ گفت: «ما او را بسیار تحسین می‌کنیم. برای افرادی که می‌خواهند اتحادیه را ترک کنند و نه فقط برای ایتالیایی‌ها، بلکه برای هلندی‌ها، فرانسوی‌ها، یونانی‌ها، او تجسم توانمندی انجام این کار است».

فیلم های اکران شده در هفته فیلم ایتالیا/ فیلم های ایتالیایی را مجانی ببینید

در هفته فیلم ایتالیا که به همت موسسه هنروتجربه سینمای ایرانیان و سفارت جمهوری ایتالیا در ایران از ۱۱ تا ۱۵ آذرماه ۹۹ (۱ تا ۵ دسامبر ۲۰۲۰) به صورت آنلاین و رایگان برگزار می‌شود، پنج فیلم از سینمای ایتالیا به نمایش درمی‌آید. در گزارش پیش روبه کوتاه به معرفی فیلم‌های این هفته فیلم می‌پردازیم.
در هفته فیلم ایتالیا که به همت موسسه هنروتجربه سینمای ایرانیان و سفارت جمهوری ایتالیا در ایران از ۱۱ تا ۱۵ آذرماه ۹۹ (۱ تا ۵ دسامبر ۲۰۲۰) به صورت آنلاین و رایگان برگزار خواهد شد، پنج فیلم از سینمای ایتالیا به نمایش درمی‌آید. در گزارش پیش روبه کوتاه به معرفی فیلم‌های این هفته فیلم می‌پردازیم.
«جاده نفت»:تنها مستند بلند برتولوچی
«جاده نفت» تنها فیلم مستند بلندی است که توسط برناردو برتولوچی در سال ۱۹۶۵ میلادی ساخته شده و بخش‌های مهمی از آن در ایران تصویربرداری شده است. این مستند به درخواست شرکت ملی نفت ایتالیا تهیه شده و داستان طلای سیاه، از کشف و استخراج تا ورود به بازار مصرفی است. قسمت اول این فیلم با نام «منشا»، با موضوع استخراج نفت در حوزه‌های نفتی جنوب ایران فیلم‌برداری شد. بخش دوم به جریان انتقال نفت خام از خلیج فارس تا بندر جنوا در شمال ایتالیا اختصاص دارد و بخش سوم روند تصفیه نفت و استفاده از آن برای چرخاندن صنایع اروپای غربی را به تصویر می‌کشد. برتولوچی که از او به عنوان یکی از استادان بزرگ سینمای معاصر یاد می‌شود، در ساخت این فیلم از ابراهیم گلستان( کارگردان، داستان‌نویس، مترجم، روزنامه‌نگار و عکاس ایرانی) کمک گرفته است.
«لازاروی خوشحال»: سفر قدیس ساده‌دل
«لازاروی خوشحال»، سومین اثر سینمایی از آلیچه رورو اکر کارگردان جوان ایتالیایی محصول سال ۲۰۱۸ است. این فیلم داستان آشنایی لازارو پسر کشاورزی که او را ساده لوح می خوانند با پسری نجیب زاده است و تم اصلی داستان بر محور اختلاف طبقاتی است. این فیلم در عین داشتن داستان روایی گیرا، تمهیدات جذاب بصری هم دارد. «لازاروی خوشحال» تا کنون ۱۶ بار برنده جوایز مختلف و ۴۵ بار نامزد جایزه در جشنواره‌هایی نظیر جشنواره کن، جشنواره شیکاگو، جشنواره فیلم اروپایی، جشنواره مستقل اسپیریت، گلدن گلاب، جشنواره فیلم ایتالیا لندن و جشنواره فیلم مونیخ شده است.
«جایی که سایه‌ها فرو می‌افتند»:داستان یک پرستار
«جایی که سایه‌ها فرو می‌افتند» محصول سال ۲۰۱۷ فیلمی است که در ۱۰۰ دقیقه داستان یک پرستار و دستیارش را به تصویر می‌کشد.داستان این فیلم درباره پرستاری به نام آنا و دستیارش، هانس است که در خانه سالمندانی کار می کنند که زمانی یتیم خانه‌ای بوده که در آن زندانی بوده‌اند و به نظر می‌رسد که هنوز هم در زمان و مکان گیر کرده‌اند. این فیلم سه بار کاندید دریافت جایزه در جشنواره‌هایی مانند استکهلم و ونیز شده است.
«مارتین ایدن»:یک داستان عاشقانه
«مارتین ایدن» فیلمی در ژانر ماجراجویی به کارگردانی پیترو مارچلو است که در سال ۲۰۱۹ به نمایش درآمد. این فیلم براساس رمانی با همین نام اثر جک لندن ساخته شده است. فیلم به زندگی ملوانی فقیر به نام مارتین ایدن می‌پردازد که با عزمی جزم و اراده‌ای پولادین، رویای داشتن تحصیلات و شهرت ادبی را در سر می‌پروراند. پس از آن که مردی جوان به نام آرتورو را از کتک خوردن نجات می‌دهد، به خانه او دعوت می‌شود و در آنجا با خواهرش النا ملاقات می‌کند. در ادامه، مارتین به النا علاقمند می‌شود. این فیلم برنده بهترین بازیگر نقش مرد(لوکا مارینلی) در جشنواره ونیز و برنده جشنواره بین المللی تورنتو شده است. همچنین این فیلم در سه جشنواره دیگر هم نامزد شده است. این فیلم برای اولین بار در جشنواره ونیز اکران شد.
«مادرم»:طوفان عاطفی
این فیلم محصول سال ۲۰۱۵ به کارگردانی نانی مورتی است.داستان فیلم، حول زندگی مارگاریتا که یک کارگردان است، می‌گذرد. مادر او در بیمارستان است وفیلمبرداری فیلمش، با حضور یک بازیگر آمریکایی کله‌شق، خوب پیش نمی‌رود. رابطه‌اش با دنیای پیرامونش بد است و او میان جاه طلبی کاری و سختی پذیرش مرگ مادر، سعی می‌کند خود را از یک طوفان عاطفی برهاند.فیلم «مادرم»، حال‌وهوای یک فیلم زندگی نامه‌ای را دارد. نانی مورتی، یک زن را برای نقش اصلی انتخاب کرده و خودش در نقش برادرِ او ظاهر می‌شود و به این ترتیب تردیدها و کابوس‌های خود را با ما در میان می‌گذارد . «مادرم» فیلمی است غمگین که بارقه‌هایی از شوخی و رستگاری هم در آن به چشم می‌خورد. این فیلم ۱۲ برنده و ۲۴ نامزدی در جشنواره‌هایی مانند جشنواره فیلم کن، شیکاگو، سزار، جوایز فیلم اروپایی، گلدن گلوب و… را کسب کرده است.

ساخت بزرگترین توربین گازی جهانی در ایتالیا

ایل سوله ص 1، شرکت آنسالدو انرژی موفق به ساخت بزرگترین توربین گازی جهان با قدرت 538 مگاوات گردید. این توربین کاملا ایتالیایی در شهر جنوا ساخته شده و بنام کوه سفید(مونته بیانکو- منطقه مرزی ایتالیا و فرانسه) نام گذاری شد. این توربین درکلاس H و با شماره GT3B شناخته می‌شود.  عملیات نصب این توربین در 2022 در منطقه پورتا ماریرا ونیز پس از انتقال آن توسط کشتی از مبدا انجام خواهد شد.

۶ توصیه حقوقی به شرکت‌های ایرانی طرف همکاری با ایتالیا

دنیای‌اقتصاد : سفارت ایران در ایتالیا توصیه‌هایی حقوقی برای فعالان اقتصادی ایرانی داشته که در دوران کرونا و شرایط فورس‌ماژور در تعامل و همکاری با شرکت‌های ایتالیایی به کار می‌آید. از سوی سفارت ایران در رم ایتالیا، برخی توصیه‌های حقوقی به شرکت‌های ایرانی طرف همکاری با بنگاه‌های ایتالیایی در زمان اپیدمی کرونا اعلام شد. به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، بر مبنای این توصیه حقوقی که به اضافه کردن بند «فورس‌ماژور» در قراردادهای بین شرکت‌های ایرانی با ایتالیا تاکید دارد، طبق قانون مدنی ایتالیا، امکان انقراض تعهد در صورتی که انجام آن از جانب طرف متعهد به علت ایجاد موقعیت اضطراری غیرممکن باشد، پیش‌بینی شده‌ است.
بر این اساس، وکلای حقوقی در ایتالیا چند توصیه را پیش‌بینی کرده‌اند:
۱- در صورت شروع مذاکرات جدید یا عقد قراردادهای جدید با شرکت‌های ایتالیایی، متن قراردادی تنظیم کنید که به تفصیل موارد «فورس‌ماژور» و راه‌حل‌های متعاقب آن را مشخص کرده و یا در صورتی که چنین قراردادی از پیش تنظیم شده، قراردادی برای تحویل چند نوبتی تنظیم شود.
۲- با توجه به حساس و فوق‌العاده بودن موضوع، از به کار بردن بندهای استاندارد اجتناب کنید، بلکه به‌صورت کامل موارد فورس‌ماژور و پیامدهای آن را مقرر کنید.
۳- اگر شرکت ایتالیایی که باید از آن کالایی یا مبلغی پرداختی دریافت کنید، موقعیت فورس‌ماژور را مطرح کند، از او بخواهید تا گواهینامه فورس‌ماژور صادره از اتاق‌های بازرگانی ایتالیا را برای شما ارسال کند.
۴- در صورتی که شرکت ایرانی قرارداد عرضه محصولات غذایی (مانند زعفران، خشکبار، گوشت و... ) با یک مشتری ایتالیایی داشته باشد و طرف ایتالیایی خدمات را به علت خطر سرایت عفونت نپذیرد، طرف عرضه‌کننده باید گواهینامه‌هایی در اثبات اینکه کالا به شدت تحت کنترل و آزمایش‌های لازم در ایران قرار گرفته فراهم آورد تا قادر باشد به طریق موثری طرف مقابل را وادار به پذیرفتن موضوع قرارداد نماید.
۵- اگر شرکت ایرانی هنوز در شرایط اضطراری به دلیل کرونا ویروس نباشد و از این رو هنوز به‌صورت تئوریک قادر به انجام تعهدات خود باشد، باید به نشانه حسن‌نیت، به طرف قرارداد ایتالیایی خود اطلاع دهد که در کشور مبتلا به اپیدمی به سر می‌برد و احتمال بروز شرایطی که اجرای صحیح تعهدات قرارداد را غیرممکن کند غیرقابل پیش‌بینی است (به فرض اینکه شرکت ایرانی باید کالا را در ایتالیا تحویل بگیرد اما به علت انسداد در حمل‌و‌نقل قادر به انجام این کار نباشد).
۶- جمع‌آوری و حفظ هرچه بیشتر مستندات در مورد وضعیت اپیدمی، اثرات آن و... شامل مقاله‌ها، گزارش‌ها و خدمات خبری و سایر موارد مشابه، که ممکن است روزی در صورت اختلاف حقوقی موردنیاز باشد.

کرونا، نمایش ششمین تجربه سینمایی ایران و ایتالیا

ایرنا – ششمین ویدئوکلیپ از مجموعه‌ای که به موضوع همه‌گیری کرونا می‌پردازد و به صورت مشترک توسط ایران و ایتالیا تهیه شده‌ است، روز جمعه با حضور سفیر ایتالیا در ایران به نمایش درآمد.
انتظار و امید بشر برای بازگشت به روزهای خوش، دستمایه ساخت این فیلم کوتاه است که آنا دورا دورنو، کارگردان ایتالیایی و علی شمس، کارگردان ایرانی، به طور مشترک آن را کارگردانی کرده‌اند. این فیلم کوتاه با همکاری دو موسسه هنری ایتالیایی و ایرانی تهیه شده است و در آن، هنرمندانی از ایران و ایتالیا نیز ایفای نقش می‌کنند.
این تجربه مشترک میان تهران و رم، با نام «هشت و نیم کلیپ» در مجموع شامل هشت فیلم کوتاه و یک مصاحبه خواهد بود که همه آنها به سفارش سفارت ایتالیا در ایران تهیه شده‌ است.
شرکت‌کنندگان در مراسم رونمایی از این کلیپ، پس از پخش، به بحث و تبادل نظر درباره آن پرداختند.
جوزپه پرونه، سفیر ایتالیا در ایران نیز در حاشیه این مراسم، ضمن تشریح برنامه‌های آتی سفارت در حوزه فرهنگ، ابراز امیدواری کرد که با پایان همه‌گیری کرونا، امکان همکاری‌های گسترده‌تر میان دو کشور در برنامه‌های فرهنگی میسر شود.

دولت ایتالیا ده درصد خریدهای شهروندانش را پرداخت می کند

شهروندان ایتالیایی بالای ۱۸ سال از اول دسامبر با ثبت نام در سیستم «برگشت پول» می‌توانند ده درصد خریدهایشان را از دولت ایتالیا دریافت نمایند.

این تصمیم دولت ایتالیا در پی گسترش ویروس کووید۱۹ و تبعات اقتصادی ناشی از آن اتخاذ شده است و کاسب‌ها و رستوران‌ها را شامل خواهد شد.

دولت ایتالیا برای استفاده از این کمک دو محدودیت تعیین کرده است، متقاضیان باید با کارت اعتباری‌شان پرداخت و حداقل ده بار در ماه از این کارت استفاده کنند. البته دولت برای پرداخت بیش از ۱۵۰۰ یورو با کارت اعتباری مبلغی پرداخت نمی‌کند. این سیستم بازپرداخت برای هر مصرف کننده تا ۱۵۰ یورو و برای یک زوج تا ۳۰۰ یورو در نظر گرفته است.

این برنامه حمایتی با هدف احیای مصرف از اول ژانویه ۲۰۲۱ اجرا می شود اما تا آن زمان کمک‌های بیشتری در نظر گرفته شده است. مصرف‌کنندگان به مدت هجده ماه تا ماه ژوئن ۲۰۲۲ می‌توانند ۱۵۰ یورو برای هر شش ماه دریافت کنند. دولت ایتالیا هنگام تهیه این طرح هزینه آن را ۳ میلیارد یورو تخمین زده بود اما با مدت زمان اضافه شده برای جشن‌های آخر سال این مبلغ می‌تواند به بیش از۴ میلیارد یورو نیز افزایش یابد.

برخی ناظران اقتصادی بر این اعتقاد هستند که هدف دولت ایتالیا از اجرای این برنامه، تشویق شهروندان به مصرف بیشتر و نه پس انداز است. این در حالی است که استفاده از کارت اعتباری ترجیح داده شود.

بنابراین پرداخت‌های نقدی که امری متداول در ایتالیا است به صورت خودکار کاهش یافته و در نتیجه فرار مالیاتی که اغلب همراه با آن انجام می‌شود، کاهش خواهد یافت.

دولت ایتالیا همچنین در راستای تشویق افرادی که هزینه‌های بالایی دارند روش خاصی را در نظر گرفته است. این دولت به صد هزار مصرف کننده‌ای که بیشترین تراکنش را با کارت اعتباری خود انجام دهند مبلغ هزار و ۵۰۰ یورو وجه نقد به صورت فوق‌العاده پرداخت خواهد کرد.

به این ترتیب دولت ایتالیا می‌تواند در ماه‌های آینده یک افزایش درآمد مالیاتی داشته باشد زیرا می‌تواند از بخشی از این محصولات و خدمات ۲۲ درصد مالیات دریافت کند. بنابراین دولت آنچه را که با یک دست می‌دهد با دست دیگر پس می‌گیرد.

این روش در ایرلند شمالی نیز اجرا شده است. دولت ایرلند شمالی تصمیم دارد تا کارت‌های پیش پرداخت را میان ۷۴۰ هزار خانوار توزیع کند. البته مبلغ نهایی این پرداخت هنوز اعلام نشده است اما بر اساس اخبار دریافتی حداقل ۱۰۰ پوند یا ۱۱۳ یورو خواهد بود.

در اینجا نیز یک محدودیت وجود دارد. این کارت هدیه که قرار است برای سال نوی میلادی توزیع شود فقط در مغازه‌هایی که در قلمرو ایرلند شمالی واقع هستند قابل استفاده است. بنابراین امکان استفاده از حراجی‌های دوبلین و لندن وجود نخواهند داشت.

اما در فرانسه تا به امروز هیچ تشویق همگانی در برنامه دولت مشاهده نمی‌شود. دولت فرانسه تا کنون ترجیح داده است تا بخش‌های اقتصادی را تشویق کند. کمک‌های مالی برای تغییر کار که بیشتر صنعت خودروسازی از آنها استفاده کرده‌ یا کمک به خانواده‌های کم درآمد از اقدام‌های دولت فرانسه بوده است.

با این حال برونو لو مر، وزیر اقتصاد فرانسه گفته است که امکان تمدید اینگونه کمک‌ها وجود دارد. برخی صاحب نظران اقتصادی بر این باور هستند که اینگونه کمک‌ها برای رشد اقتصاد مفید بوده است.

نشست مجازی آشنایی با بازار ایران با حضور ۱۳۰ بنگاه اقتصادی ایتالیایی

نشست مجازی آشنایی بیشتر با بازار ایران با حضور ۱۳۰ بنگاه اقتصادی متوسط و کوچک ایتالیایی برگزار گردید.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، وبیناری با موضوع «بازار ایران در میان تنگناها و فرصتها؛ ابزار حمایت از کسب و کارهای متوسط و کوچک»، به همت سفارت ایتالیا در ایران و با همکاری اتاق بازرگانی ایتالیا-ایران در رم در تاریخ 28 آبان ماه سال جاری برگزار شد.
این رویداد که در آن 130 بنگاه اقتصادی متوسط و کوچک ایتالیایی حضور داشتند، برای حاضرین فرصتی بود تا اطلاعات ملموس و به روزشده ای از فرصتهای همکاری مشترک به دست آورند. در این مجمع همچنین ابزار متعدد و گسترده ای که از سوی نهادهای ایتالیا و اتحادیه اروپا برای شرکتهای ایتالیایی در نظر گرفته شده و جهت حمایت از فعالیت آنها با ایران در اختیارشان قرار داده می شود، مورد تاکید قرار گرفتند.
جوزپه پرونه، سفیر ایتالیا در ایران، در این وبینار گفت که این رویداد در چارچوب مجموعه ای از ابتکار عمل های سفارت قرار می گیرد که هدف از آنها حمایت واقعی از روابط اقتصادی دوجانبه است.
اول مرداد ماه امسال نیز سفارت ایتالیا با همکاری The European House Ambrosetti و اتاق بازرگانی تهران یک مجمع (فروم) بازرگانی با عنوان " روابط ایتالیا و ایران در شرایط کنونی: حوزه های غیر نفتی، نقش بنگاه‌های کوچک و متوسط، حمایت های اتحادیه اروپا" برگزار کرد که شرکت در آن برای بنگاههای دو کشور آزاد بود. در آن مجمع بیش از 800 شرکت و متخصص ایتالیایی و ایرانی حضور یافته و در حاشیه آن، صدها نشست مجازی دو جانبه (B2B) برگزار شد.

ایتالیا: به دنبال احیای برجام با شرکای اروپایی هستیم

ايسنا : وزیر امور خارجه ایتالیا در یک کنفرانس اعلام کرد که کشورش قصد دارد همراه با شرکای اروپایی‌اش اجرای برجام را احیا کند.
به گزارش پایگاه خبری اردو پوینت، لوییجی دی مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا در آغاز کنفرانس MED ۲۰۲۰ گفت که ایتالیا از ایران می خواهد در حالی که منتظر است ببیند دولت بعدی آمریکا چه اقداماتی درباره توافق هسته ای انجام خواهد داد، رفتاری مسئولانه داشته باشد.
او در ادامه گفت: ایتالیا و شرکای اروپایی قصد دارند اجرای برجام را احیا کنند و ما در حالی که ایران منتظر است دولت بعدی واشنگتن موضعش در این باره را شفاف سازی کند، خواستار مسئولیت پذیری آن هستیم.

همکاری‌های موزه‌ای ایتالیا و ایران گسترش می یابد

دبیر اول بخش فرهنگی سفارت ایتالیا در تهران، طی ملاقاتی با معاون فرهنگی موزه ملی ایران در مورد راهکارهای گسترش همکاری‌های بین موزه‌ای، گفتگو کرد.
‌به گزارش خبرگزاری مهر، در این دیدار که در موزه ملی ایران انجام شد، در این جلسه طرفین در خصوص نمایشگاه‌های دوجانبه و مطالعات مجموعه‌های موزه‌ای در دو کشور به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.
یاروسلاو رومانووا با اشاره به سابقه طولانی روابط فرهنگی ایران و ایتالیا که سابقه‌ای چندهزار ساله دارد، ابراز امیدواری کرد و افزود: این روابط نزدیک، خصوصاً در زمینهٔ همکاری بین موزه‌ای در آینده تداوم پیدا می‌کند.
دبیر اول بخش فرهنگی سفارت ایتالیا تأکید کرد که همکاری‌های پیشین بین موزه‌های ایتالیا و موزه ملی ایران بسیار مثمر ثمر بوده و باعث افزایش درک هر دو ملت از یکدیگر شده است.
رومانووا تصریح کرد: امیدوارم پس از پایان محدودیت‌های مرتبط با همه‌گیری شیوع ویروس کرونا و باز شدن مجدد موزه ملی ایران بتوانیم از آثار این موزه غنی که دریچه‌ای به فرهنگ‌های کهن ایران است بازدید کنیم.
فریدون بیگلری معاون فرهنگی موزه ملی ایران با اشاره به ارتباط نزدیک بین موزه ملی ایران با موزه‌ها و دانشگاه‌های ایتالیا گفت: طی دو دهه گذشته موزه ملی ایران به شکل انفرادی یا در قالب نمایشگاه‌های گروهی در شش نمایشگاه ایتالیا شرکت کرده است که آخرین آن‌ها «شیرها و گاوهای ایران باستان در آکوئی لیا» بوده که در سال ۱۳۹۵ برگزار شد.
او به نمایشگاه اخیر با عنوان «ایران و ایتالیا: ۶۰ سال همکاری در میراث‌فرهنگی» اشاره کرد که در سال ۱۳۹۸ با حمایت مؤسسه ایزمئو، سفارت ایتالیا و پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در موزه ملی ایران برگزار شد.
بیگلری در ادامه ابراز امیدواری کرد که در آینده با برگزاری نمایشگاه‌هایی با موضوع میراث‌فرهنگی مشترک بین این دو تمدن باستانی در موزه‌های دو کشور، گام دیگری در تعمیق روابط فرهنگی دو ملت برداشته شود.
در پایان این نشست معاون فرهنگی موزه ملی ایران شماری از انتشارات این موزه را به یاروسلاو رومانووا اهدا کرد.

محمدرضا شجريان ميراثی بی‌بديل در عرصه‌ی فرهنگ، هنر و تاريخ ايران زمين

محمدرضا شجريان ميراثی بی‌بديل در عرصه‌ی فرهنگ، هنر و تاريخ ايران زمين

مقاله‌ای از محمد شیرکوند در بنیاد میراث ناملموس سازمان جهانی یونسکو

 

 

 

https://www.unesco-ichcap.org/master-shajarian/

 

 

 

 

 

Dear Mr. Shirkavand,
unfortunately there are times when we human beings can do little or nothing, that is when it is nature or destiny, if you prefer, or the will of those above us, to decide when the time is right.
Every life has a beginning and an end. We can only accept the divine will and live life moment by moment as it is given to us. I thank you for your words.
As for future collaborations, we are pleased to read about your initiatives that are in line with our visions.

Antonio Barone
Director of the Phoenicians' Route - Cultural Route of the Council of Europe

وبینار «گردشگری و اقتصاد» با همگاری اتاق ایران و ایتالیا

​در وبینار «گردشگری و اقتصاد» با همکاری کمیسیون گردشگری اتاق ایران و ایتالیا:

ایران و ایتالیا دو شریک قابل اعتماد در صنعت توریسم/ضرورت رونق «گردشگری سلامت» در بحران کرونا

حمید بیات، سفیر ایران در ایتالیا در وبینار «گردشگری و اقتصاد» با اشاره به روابط دوستانه ایران و ایتالیا گفت: دو کشور بزرگ و تاریخی ایران و ایتالیا همیشه شریک قابل اعتماد برای یکدیگر بوده‌اند و توسعه و ظرفیت «گردشگری سلامت» با همکاری سرمایه گذاران ایتالیایی و شرکت های دارویی و پزشکی می‌تواند زمینه مهمی برای همکاری بین دو کشور باشد.


وبینار گردشگری اتاق مشترک ایران و ایتالیا با عنوان "گردشگری و اقتصاد" با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، رئیس بخش تجاری و اقتصادی سفارت ایتالیا در ایران، مدیران حوزه‌های گردشگری فرهنگی و نوآوری از اتحادیه اروپا، مدیران ارشد صنعت گردشگری کشور ایتالیا و همچنین مدیران بخش های مختلف صنعت گردشگری ایران برگزار شد.

در ابتدای این برنامه، رییس اتاق مشترک ایران و ایتالیا، مهندس احمد پورفلاح ضمن تشکر از سخنرانان و مهمانان شرکت کننده در این وبینار گفت: امیدوارم با هم اندیشی و تبادل اطلاعات بتوانیم فرصت‌های از دست رفته در حوزه گردشگری را زنده کنیم و حتی در همین اوضاع محدود کننده تحریم و کرونا، و به ویژه پس از عادی شدن شرایط، بتوانیم زیرساخت‌های لازم برای بهره‌برداری مطلوب کشورها را داشته باشیم و با توجه به تجربه های طولانی و موفق کشوردوست و عزیزمان ایتالیا، بی‌تردید کمک این عزیزان به برنامه ریزی‌های درست واجرای صحیح می‌تواند ما را دردستیابی به سهم ایران از گردشگری جهانی یار و مددکار باشد.

سپس دکتر حمید بیات، سفیر ایران در  ایتالیا، در سخنان خود ضمن تشکر از اتاق مشترک ایران و ایتالیا جهت برگزاری این وبینار، اظهار داشت: همه ما کاملا به این موضوع واقف هستیم که صنعت گردشگری یکی از منابع مهم اقتصادی بوده که موفق شده بعنوان یک صنعت پاک محسوب شود و نقش مهمی در توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشورها دارد و تأثیرات مثبت اقتصادی گردشگری معمولاً به عنوان افزایش درآمد ارزی، افزایش اشتغال و تنوع اقتصادی ذکر شده است.

وی افزود: امروزه توسعه این صنعت برای کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه بسیار مهم شده است؛ زیرا می‌تواند مزایای اقتصادی بالقوه بسیاری را به همراه داشته باشد. در حقیقت صنعت جهانگردی، علاوه بر مشارکت‌های اقتصادی ، عامل اصلی در ارتقای تعاملات فرهنگی و اجتماعی است که ملت ها و فرهنگ‌ها را به هم نزدیک و دوستی ها را در جهان تقویت می‌کند.

مقام سفارت خانه ایران در ایتالیا اضافه کرد: ایران با 33 هزار سایت ثبت ملی، 24 سایت ثبت جهانی و بیش از یک میلیون سایت تاریخی، تمدن، جهانگردی و اکوتوریسم به عنوان یکی از 10 کشور برترجهان و به عنوان یکی از بالقوه‌ترین مقاصد گردشگری و همچنین دارای یک بازار گردشگری جذاب و امن برای بازدیدکنندگان از کشورهای دیگر است. علاوه بر این، ایران دارای تنوع فرهنگی با مردمی خونگرم و مهمان نواز است که متأسفانه برخی از رسانه های خارجی تصویری ناخوشایند و ناامن از ایران را برای اهداف خاص سیاسی ارائه می دهند، اما گردشگران خارجی هنگام سفر به ایران، با تصویری و جوی کاملاً متفاوت از آنچه در تبلیغات رسانه های خارجی دیده اند روبرو می شوند.

سفیر ایران در ایتالیا توضیح داد: صنعت گردشگری یکی از مهمترین بخشهای اقتصادی ایتالیا است؛ چرا که دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی شمار و بی نظیری است که سالانه میلیون ها بازدید کننده از سراسر جهان برای لذت بردن از مناظر خیره‌کننده، تاریخ غنی، هنر عالی، فرهنگ جالب و غذاهای لذیذ به ایتالیا سفر می‌کنند.

بیات در ادامه سخنان خود به روابط دوستانه و دیرینه دو کشور بزرگ و تاریخی ایران و ایتالیا اشاره کرد و گفت: خوشبختانه این دو کشور همیشه یک شریک قابل اعتماد برای یکدیگر بوده‌اند و همکاری‌هایی در زمینه های مختلف شکل گرفته و تعامل با ایتالیا و بازار آن برای شرکای ایرانی همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. در سال های 2017 و 2018، ایتالیا اولین شریک تجاری ایران در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود. در سال 2019 ، علیرغم تشدید تحریم‌ها و عدم فروش نفت خام، حجم تجارت بین دو کشور تقریباً یک میلیارد یورو بود که اگرچه رضایت بخش نیست، اما نشان دهنده علاقه و وجود زمینه های بالقوه برای توسعه روابط دوجانبه است.

سفیر ایران در ایتالیا توضیح داد: متاسفانه تحریم‌های تحمیل شده بر ایران، صنعت گردشگری را نیز بشدت تحت‌ تاثیر قرار داده است، که از میان آنها تحریم معاملات بانکی و شرکتهای هواپیمایی ایرانی و توقف سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی در فرودگاه های اروپا از جمله تأثیرات مستقیم تحریم‌ها در همکاری متقابل گردشگری هستند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به این که علاوه بر ظرفیت تبادل گردشگری متقابل، ایران و ایتالیا می توانند در زمینه های دیگر مربوط به صنعت گردشگری نیز همکاری داشته باشند، گفت: همانطور که اشاره شد یکی از ظرفیت های موجود در ایران ، گردشگری سلامت است. توسعه این بخش در ایران مستلزم توسعه زیرساخت های مربوطه است. ایران در سال 2019 بیش از 550،000 گردشگر سلامت پذیرفته است و این تعداد حتی می‌تواند با ظرفیت موجود تا 5 برابر افزایش یابد. تعرفه های پایین پزشکی، کیفیت بالای خدمات پزشکان متخصص ایرانی، حضور 15 کشور در همسایگی ایران با بیش از 400 میلیون نفر جمعیت، ایران را برای گردشگران بهداشت، جذاب کرده است. بنابراین ، توسعه این بخش با همکاری سرمایه گذاران ایتالیایی و شرکت های دارویی و پزشکی می‌تواند زمینه مهمی برای همکاری بین دو کشور باشد.

بیات با بیان اینکه علاوه بر زمینه های سنتی همکاری بین ایران و ایتالیا مانند نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع سنگین و فولاد، چندین موضوع جذاب برای تعامل بیشتر وجود دارد که زمینه های مختلف همکاری در زمینه گردشگری یکی از این موارد جالب است. انتقال تجارب، سرمایه‌گذاری در ساخت زیرساخت های گردشگری ، هتل‌ها، اسکان و مشارکت فعال در نمایشگاه‌های گردشگری متقابل، فرصت های خوبی برای گسترش همکاری‌های گردشگری است که سفارت ایران در ایتالیا از چنین اقداماتی بسیار استقبال و پشتیبانی می کند.

سفیر ایران در ایتالیا با یادآوری اینکه سال آینده (1400 و سال 2021 میلادی) مصادف با صد و شصتمین سال برقراری روابط رسمی دیپلماتیک بین ایران و ایتالیا است، این موضوع را یک فرصت عالی برای بهره‌گیری از همه فرصت ها و ظرفیت ها برای توسعه بیشتر روابط دو جانبه از جمله در زمینه گردشگری با برگزاری برنامه‌های گوناگون عنوان کرد.

وی در پایان اضافه کرد: به دلیل محدودیت های ناخواسته ویروس کرونا ، فضای مجازی فرصت خوبی را برای برگزاری چنین جلساتی در مورد چگونگی ارتقا و توسعه همکاری های گردشگری بین ایران و ایتالیا فراهم کرده است و همچنین برای از سرگیری همکاری در این زمینه و از طریق تعامل دو جانبه ، می توان بر محدودیت‌های Covid-19 و حتی تحریم‌ها نیز غلبه کرد. وی ابراز امیدواری کردکه نتیجه این نشست و جلسات مشابه شروع همکاری در مورد برخی پروژه های جدید میان دو کشور باشد.

سخنران بعدی این نشست دکتر دی‌جاچینتو، مدیر بخش توسعه اقتصادی و تجاری سفارت ایتالیا در ایران، (ایچه) و نماینده سفیر ایتالیا در این وبینار با ارایه پاورپوینت(PowerPoint ) به تشریح مسائل گردشگری در بخش فرهنگی و صنایع دستی پرداخت.

ارتقا، اطلاعات، کمک و تسهیل روابط بین شرکت های ایتالیایی و ایرانی را بخشی از وظایف این نهاد در راستای اجرای اهداف خود در ایران برشمرد و گفت: استراتژی جدید تبلیغاتی یکپارچه در بازار ایران برای حمایت از شرکت های ایتالیایی در سال 2021، رویکردی با مدت متوسط 3 سال را در برخواهد داشت.

همچنین وی به مشارکت در نمایشگاه های مختلف در تهران و شهرستانها اشاره کرده و پنج استراتژی اساسی را برشمردکه از آن جمله حمایت از صادرات "سنتی" ایتالیا به ایران (کالاهای سرمایه‌ای، ماشین آلات)، بهبود و کمک به بخشهای مربوط به نوآوری، فعالیت در مناطق مختلف ایران، ایجاد پلتفرمهای E commerce و تسهیل سرمایه‌گذاری می باشند.

دی‌جاچینتو به کارهای دیگری که ایچه در ایران انجام داده است؛ مانند پروژه‌های تسهیل کننده بین شرکت های ایرانی و ایتالیایی در بخش صنعت غذا، محیط زیست، انرژی تجدید پذیر، فناوری نانو، استارت آپ ها، SME های مبتکر اشاره کرد.

مدیر بخش توسعه بازرگانی و اقتصادی ایتالیا در ایران گفت: نقش مجموعه «ایچه» در برگزاری نمایشگاه ها و ایجاد پاویلیون شرکت‌های ایتالیایی در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران، اصفهان، مشهد، کرمانشاه ودیگر شهرها بسیار موثر بوده و در حمایت از شرکت‌های ایتالیایی در زمینه همکاری با فعالین اقتصادی ایران بسیار موفق عمل کرده است. همچنین پس از پاندمی کرونا تصمیم به گسترش بخشهای تجاری و اقتصادی در شهرهای بزرگ و صنعتی ایران داریم.

دی‌جاچینتو اضافه کرد: پروژه همکاری ایتالیا و ایران برای توسعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به صورت پروژه یک ساله با پشتیبانی کامل وزارت میراث فرهنگی ، جهانگردی و صنایع دستی ایران و همکاری دکتر طالبیان، معاونت محترم وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از سال 2019 کلید خورده است.

وی در پایان گفت: یک سال گذشته، هیاتی از کارشناسان بزرگ ایتالیایی در بخش میراث فرهنگی طی سفر به ایران، با نهادهای مختلف ایرانی در زمینه میراث فرهنگی دیدار و گفتگو کرده و راجع به همکاری‌های مشترک توافق داشتند. در این سفر، کارشناسان ایتالیایی از استانهای تهران، کرمانشاه ، کردستان ، خوزستان و فارس بازدید و تحت تاثیر فرهنگ ایران قرار گرفتند، ولی بدلیل پاندمی کووید -19 این پروژه به تعویق افتاد، اما مقرر شد در سال 2021، نهادهای کارآفرینی و مسئولان ایرانی در بخش میراث فرهنگی، اساتید اقتصادی و فرهنگی دانشگاهی به ایتالیا سفر کرده و از بخشهای میراث فرهنگی و گردشگری این کشور جهت همکاری های آتی بازدید بعمل آورند و در آخرین مرحله اظهار امیدواری کردند که در فاز پایانی ضمن برگزاری جلسات مستقیم میان طرفین ایتالیایی و ایرانی، در مورد این پروژه همفکری‌های بیشتری صورت گیرد.

دی‌جاچینتو در پایان ضمن تشکر از اتاق مشترک ایران و ایتالیا، ابراز امیدواری کرد که همکاری های میان دو کشور تداوم یافته و رو به پیشرفت باشد.

در ادامه این برنامه، مهندس پورفلاح،  ضمن گرامی داشتن یاد و خاطره آقای دکتر الساندرلو، ریاست(فقید) پیشین اتاق ایتالیا ایران، ایشان را همواره یک دوستدار واقعی ایران و یار و همراه کلیه ایرانیان دانست.

دکتر داگاتا، دبیرکل اتاق بازرگانی ایتالیا-ایران، سخنران بعدی این وبینار، ضمن تشکر از ریاست و دبیرکل اتاق مشترک ایران و ایتالیا، برگزاری وبینار را بسیار درخشان دانست و گفت: عنوان کنفرانس امروز توسعه گردشگری و اقتصاد است که ایتالیا به همراه چین، کشورهایی هستند که دارای بیشترین تعداد سایت های شناخته شده به عنوان میراث جهانی توسط یونسکو ، سازمان آموزش ، علوم و فرهنگ سازمان ملل که در 4 نوامبر در پاریس تأسیس شده است، می‌باشند. بسیاری از آثار ایتالیا در در فهرست میراث جهانی ثبت شده‌اند مانند شهرهایی چون اصفهان، یا تخت جمشید و کاخ گلستان که بخشی از شگفتی ایران بوده و در یونسکو ثبت شده است.

وی با اشاره به مهمان نوازی ایرانیان توضیح داد: گردشگری بدون شک یکی از اولویت‌های مشترک برای سرمایه‌گذاری‌ها و تسهیل همکاری دو جانبه و بسیج کلیه صنایع صنعت گردشگری مانند هتل‌ها، رستوران‌ها، صنعت حمل و نقل و غیره میان دو کشور ایران و ایتالیا است.

داگاتا اظهار کرد: جهانگردی بویژه در دوره بعد از کووید 19 که باید بر روی آن تمرکز کنیم از گذشته متمایز بوده و نیازمند کار و حساسیت خاصی بر روی آن می‌باشد، و باید بر پایداری ، دیجیتال سازی و انعطاف پذیری توجه بیشتری داشته باشد.گردشگران و بازدیدکنندگان ایرانی بسیاری به بازدید و سفر به کشور ایتالیا علاقمند هستند و ارقام، آمار رو به رشدی را نشان می دهند. پر بازدیدترین منطقه در ایتالیا شمال آن می باشد که بویژه تجارت و گردشگری را با یکدیگربه همراه دارد، البته شهرهای هنری همواره جایگاه ویژه خود را دارند. نقش سفارتخانه‌ها‌ و اتاق‌های بازرگانی ایران- ایتالیا و ایتالیا- ایران، در جهت اطلاع‌رسانی و به روزنمودن این اطلاعات تا زمانی‌که مشکل اپیدمی حل شود، بسیار موثر است.

وی اضافه کرد: پاندمی کووید-19 فشار بسیار زیادی بر روی صنعت گردشگری وارد آورده و هنوز این صنعت مشکلات بسیاری پیش رو دارد مانند عدم سفر توریست ها که تقریبا با 80 درصد کاهش مواجه بوده است. گردشگری محرک رشد اقتصادی است و دو کشور ایران و ایتالیا که هردو از فرهنگ غنی، باستانی و هزاره برخوردار هستند می‌توانند از این مهم بهره‌برداری نمایند چراکه اگر فرهنگ و سنت یک کشور شناخته نشود، کار در آن کشور را نمی‌توان آغاز نمود. با این‌حال گردشگری را باید پس از کرونا نیز تقویت کرد و دو کشور دوست ایران و ایتالیا می‌توانند در زمینه‌های زیرساخت مانند صنعت هتلداری، پذیرایی و صنایع وابسته مرتبط با آن و دیگر زمینه‌های مرتبط با یکدیگر همکاری داشته باشند.

دبیرکل اتاق مشترک ایتالیا- ایران تاکید کرد: اگر ویروس کرونا مشکلاتی را ایجاد کرده است می توان از آن بهره برداری مناسبی را انجام داد و دو کشور ایران و ایتالیا باید با یکدیگر در انتقال دانش و فناوری و توانمندی های مشترک در جهت پشت سر گذاشتن این دوره همکاری کنند.

وی در پایان ایشان با تشکر از مهندس پورفلاح و دیگر اعضا ابراز امیدواری کردند که در دوران پسا کرونا ایران و ایتالیا همکاری های نزدیکی داشته باشند.

سخنران بعدی این وبینار مهندس لیدا شهابی، دبیرکل اتاق ایران-ایتالیا با اشاره به شرایط بحرانی حاکم بر کشورها ناشی از ویروس کرونا، بخش گردشگری را از پرآسیب‌ترین بخش‌های اقتصادی جهان قلمداد کرد که متحمل ضرر و زیان وصف ناشدنی شده است. دبیرکل اتاق ایران- ایتالیا با اشاره به خبرهای خوشایند اخیر در مورد کشف واکسن کرونا که در آینده منجر به عادی شدن نسبی شرایط اجتماعی و اقتصادی و به‌ویژه گردشگری و باز شدن مرزها بمنظور تردد گردشگران خواهد شد، شرایط پساکرونا را متفاوت از گذشته توصیف کرد و گفت: طبق پیش‌بینی کارشناسان UNWTO در شرایط پساکرونا گردشگری داخلی سریعتر از گردشگری خارجی به راه خواهد افتاد. مقررات سختگیرانه و پیچیده که در گذشته در فرودگاه‌ها و مرزها اعمال می‌شدند در شرایط پساکرونا کمتر اجرا خواهند شد.مردم به سفرهای ارزان‌تر، موسسات متخصص‌تر و اقامتگاه‌های خصوصی و به دور از جمعیت علاقه بیشتر نشان خواهند داد.

وی با توجه به تغییرات پساکرونا بر نقش کلیدی اتاق‌های مشترک به ‌ویژه اتاق ایران- ایتالیا اشاره کرد که آمادگی کامل دارد کلیه اطلاعات مرتبط با گردشگری ایران و ایتالیا را در اختیار علاقمندان قرار دهد.

شهابی افزود: این اتاق آمادگی دارد کلیه شرکت‌ها، دست‌اندرکاران و مسئولین گردشگری دو کشور را به یکدیگر مرتبط نماید و ضمنا از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان که در زمینه گردشگری خلاق فعالیت می کنند حمایت کند.

دبیرکل اتاق ایران- ایتالیا در پایان از همه افرادی که تا کنون به ایران نیامده اند، دعوت کرد که از این کشور زیبا، جذاب، با فرهنگ غنی و طبیعت خیره‌کننده بازدید کنند و مهمان مردم خونگرم، مهمان‌نواز و صلح‌طلب ایران باشند.

بخش دوم این وبینار در پنج نشست مختلف با محوریت موضوعات ذیل و با مدیریت و اجرای آقای محمد شیرکوند، رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران و ایتالیا و با حضور کارشناسان و مدیران داخلی و بین الملل آغاز شد

نشست اول (First Face to Face Webinar )
موضوع: جایگاه گردشگری در برنامه توسعه اقتصادی

مهمانان: دکتر قاسمی، مدیرکل بازاریابی و تبلیغات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
دکتر بارونه، مدیرکل مسیرهای فرهنگی اتحادیه اروپا

نشست دوم(First stage) 
موضوع: نقش و تاثیر گردشگری فرهنگی بر اشتغال ملی و منطقه ای
مهمانان:
عبدالملکی: رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق ایران
رفیعی : رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران
دکتر اِلنا توسِلی: از وزارت امورخارجه ایتالیا در خصوص Made in Italy Promotionو کارشناس گردشگری Halal
دکتر زاپینو: مدیرکل تارگت یورو متخصص در توسعه فرهنگی، گردشگری و سیاست های شهری

نشست سوم (Second Face to Face Webinar) 
موضوع: تاثیر گردشگری در رشد کارآفرینی مستقیم و غیر مستقیم
مهمانان
پورفرج: رئیس جامعه ی تورگردانان ایران
دکتر مورناکی: مدیرکل بازرگانی هلدینگ تورینگ کلاب ایتالیانو نشست چهارم(Second Stage )
موضوعات: تاثیر گردشگری الکترونیک و استارتاپ ها در جلوگیری از سقوط
صنعت گردشگری در فضای فعلی و رشد آن در دوران پسا کرونا
مهمانان:
ایروانی و ج راوندی از اعضای اتاق مشترک ایران و ایتالیا 
دکتر لیپاردی: اولین بنیان‌گذار مرکزرشد و توسعه حوزه نوآوری جنوب ایتالیا و موسس و رئیس شرکت(SPICI)
دکتر ایادانزا: مدیرکل نوآوری و فن آوری حوزه اروپا نشست پنجم: (Third Stage) 
موضوع: چگونگی پایداری صنعت گردشگری در شرایط سخت کنونی و برنامه ریزی برای دوران پسا کرونا
مهمانان:
الا بداشتی: مدیر گردشگری و میراث فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
خانم نقوی: نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران و ایتالیا
دکتر لاتانزی: مدیر کل شرکت تورینگ کلوب ایتالیا
دکتر زانگریلی: عضو تیم شورای عالی مشاورین EVIA EUROP

لازم به ذکر است پادکست کامل هرکدام از نشست‌های فوق الذکر با موضوعات یاد شده در سایت اتاق مشترک ایران و ایتالیا به آدرس: www.iiccim.ir جهت استفاده علمی در دسترس عموم است.

در پایان وبینار، مهندس پورفلاح رییس اتاق مشترک ایران-ایتالیا ضمن تشکر مجدد از کلیه سخنرانان و مهمانان و همکاران اتاق مشترک ایران و ایتالیا ابراز امیدواری کرد که با کمک کشور بزرگ ایتالیا از گنج مغفول گردشگری ایران و شاخه های مختلف آن اعم از تاریخی، فرهنگی، طبیعت، سلامت و ورزشی به درستی استفاده کنیم و مقوله گردشگری حتی در شرایط تحریم و کرونا نیز جدی گرفته شود و به سودمندی آن بیشتر از پیش باور داشته باشیم./.

تاثیر متفاوت بحران کرونا بر کشورهای اروپایی

بحران اقتصادی ناشی از اپیدمی‌کووید 19 بر تمام کشورهای اتحادیه اروپا تأثیرگذاشته است. با این حال ، این تأثیر به طور مساوی توزیع نشده و در برخی کشورها تأثیرات آن بر اقتصاد به مراتب شدیدتر از بخشهای دیگر است. تحلیلگران موسسه بروگل با یک مدل نسبتاً ساده که فقط 4 عامل را در نظر می‌گیرد ، تفاوت در عمق بحران ناشی از کرونا در اقتصادهای مختلف اروپائی را توضیح داده اند.
برای درک بهتر اینکه کدام کشورها بیشتر تحت تأثیر بحران قرار گرفته اند ، یک راه این است که کاهش پیش بینی شده تولید ناخالص داخلی را در سال 2020 بررسی کرده و آن را با پیش بینی‌های رشد قبل از همه گیری مقایسه نماییم. به عنوان مثال ، اگرچه بلغارستان و اتریش در پیش بینی تابستان کمیسیون اروپا با کاهش 7.1 درصدی شرایطی مشابه داشته اند، با این حال، بلغارستان به عنوان کشوری با تولید ناخالص داخلی پایین تر که در مسیر همگرایی بلند مدت قرار دارد ، انتظار رشد بیشتری از اتریش را برای سال 2020 دارد. این بدان معنی است که قدرت نسبی شوک به تولید ناخالص داخلی آن ، که می‌تواند به بیماری همه گیر نسبت داده شود ، بیشتر از اتریش است. ترتیب کشورها و اینکه چگونه کشورهای جنوبی به طور قابل توجهی بیشتر از کشورهای شمالی تحت تأثیر قرار می‌گیرند از این طریق مشخص شده است.
به گفته نویسندگان این مطالعه ، مهمترین عواملی که تفاوت تأثیر منفی بر تولید ناخالص داخلی را در کشورهای مختلف تعیین می‌کنند ، 4 مورد است:
1- قدرت و سختگیری اقدامات محدود کننده بر زندگی اجتماعی و اقتصادی ،
2- ساختار اقتصاد ،
3- سطح بدهی عمومی،
4- کیفیت حکمرانی.
برای همه این عوامل تفاوت معناداری بین کشورهای صرفه جو مانند: اتریش، دانمارک، سوئد و هلند با چهار کشور جنوبی یونان، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال وجود دارد.
اقدامات محدود کننده
برای اندازه گیری شدت اقدامات محدودکننده ، محققان از شاخص توسعه یافته توسط دانشگاه آکسفورد - که مقادیر آن بین 0 تا 100 است استفاده کرده اند. برای اهداف تجزیه و تحلیل از داده‌های روزانه ویروس کرونا برای هر کشور، از میانگین روزانه نیمه اول سال 2020 در هر کشور استفاده شده است. بر اساس نتایج ، سوئد با شاخص 25 بیشترین اقدامات لیبرال را دارد ، در حالی که ایتالیا با شاخص 55 سخت ترین اقدامات را انجام داده است.
ساختار اقتصادی
ساختار اقتصاد یک عامل مهم دیگر است. برای این شاخص فعالیتهایی که در تماس نزدیک هستند، اما در اقتصاد مهم نیستند، مانند گردشگری و تفریحیا فعالیتهای تفریحی، انتخاب شده است. برای اهداف تجزیه و تحلیل ، از سهم تولید ناخالص داخلی تولید شده توسط گردشگری استفاده شده است. طبق این شاخص ، آلمان کمترین امتیاز 1.1٪رادارد، درحالی که کرواسی با 15% از تولید ناخالص داخلی بالاترین امتیاز را کسب کرده است.
میزان بدهی عمومی
عامل دیگری که مهم می‌باشد ، میزان بدهی عمومی است. برای محاسبه این عامل ، نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی گرفته شده است که از 8٪در استونی تا 180٪برای یونان متغیر است.
کیفیت مدیریت
آخرین عاملی که مورد توجه قرار می‌گیرد کیفیت مدیریت است. این شاخص براساس شاخص حاکمیت جهانی بانک جهانی ساخته شده و دارای 6 مولفه است: مشارکت مدنی و پاسخگویی ، حاکمیت قانون ، ثبات سیاسی و عدم خشونت ، کارآیی مدیریت دولتی ، کیفیت قوانین و کنترل فساد. در سال 2018 - آخرین سالی که اطلاعات کاملی برای آن وجود دارد ، کمترین مقادیر در رومانی و بالاترین مقدار در فنلاند مشاهده می‌شود.
تجزیه و تحلیل این عوامل منجر به چندین نتیجه گیری اصلی می‌شود. کشورهایی که اقدامات سختگیرانه تری داشته اند متحمل خسارات جدی اقتصادی شده اند، که در انتشار بعدی اقدامات جبران نشده است. همچنین سهم گردشگری در اقتصاد و همچنین کیفیت حکمرانی در کشور از عواملی هستند که از اهمیت نسبتاً زیادی برای عمق بحران در اقتصاد برخوردار هستند. با این حال، میزان بدهی عمومی در مورد شدت بحران اقتصادی در یک کشور ثابت است که بسیار ناچیز است. دلیل آن عمدتا در سیاست بانک مرکزی اروپا است ، که (تاکنون) توانسته است از محرومیت برخی از کشورهای اتحادیه اروپا از بازارها به دلیل سطح بدهی بالا جلوگیری کند - حتی کشورهای با بدهی بالا برای تأمین هزینه‌های عمومی خود علیرغم رشد کسری بودجه مشکلی ندارند.
اگر شدت این عوامل را در شوک به تولید ناخالص داخلی مقایسه کنیم ، در مقایسه بین کشورهای صرفه جو و کشورهای جنوبی می‌توان دریافت که عامل اقدامات سختگیرانه 51%، مدیریت 34% و گردشگری 15% تاثیر داشته اند.
اثرات بحران ویروس کرونا در تمام کشورهای اتحادیه اروپا احساس می‌شود و بسیار مهم است که اقدامات ویژه ای برای بازسازی اقتصاد انجام شود. با این حال ، برخی از کشورها ، به ویژه کشورهای دارای حاکمیت ضعیف ، که اقتصاد آنها متکی به جهانگردی است و اقدامات سختگیرانه ای برای انزوای فیزیکی اعمال نموده اند، بیش از کشورهای دیگر آسیب دیده و باید حمایت بیشتری برای بهبود خود داشته باشند.
منبع: mfa.ir

۲۰ میلیون دلار؛ صادرات خشکبار کرمان به ایتالیا

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با اعلام اینکه کرمان ۲۰ میلیون دلار خشکبار به ایتالیا صادر می‌کند، تاکید کرد امکان افزایش این میزان وجود دارد.
سیدمهدی طبیب زاده، در نشست مجازی بررسی روابط اقتصادی استان کرمان و کشور ایتالیا گفت: ایتالیا به عنوان هشتمین اقتصاد دنیا تراز تجاری بسیار خوبی دارد که نشان‌دهنده اقتصاد قوی این کشور است.
طبیب‌زاده با اشاره به اینکه از جمله کشورهایی که صادرات خوبی به ایتالیا دارد ترکیه است و با بررسی لیست اقلامی که ترکیه به ایتالیا صادر می کند، می توان به خوبی دریافت که امکان تولید آنها در ایران نیز وجود دارد و ما نیز باید از این فرصت استفاده نماییم، ادامه داد: ترکیه ۱۰ میلیارد دلار صادرات کالاهای صنعتی، کشاورزی، پوشاک، خودرو، لوازم خانگی، خشکبار و سایر محصولات کشاورزی به ایتالیا دارد و ما نیز باید برای برقراری ارتباط بهینه، سطح روابط تجاری خود را با این کشور افزایش و بررسی های لازم را برای نیازسنجی بازار این کشور، موانع تجاری و سایر موارد را به انجام برسانیم.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان با اشاره به اینکه کرمان ۲۰ میلیون دلار خشکبار به ایتالیا صادر می کند که امکان افزایش این میزان وجود دارد اظهار کرد: امکان همکاری کرمان با ایتالیا در زمینه های مواد معدنی به ویژه آلومینیوم و فولاد و صنایع پایین دستی آن وجود دارد و ایتالیا می تواند از تولیدات معدنی ما با کیفیت و حجم بالا برای صنایع خودروسازی خود استفاده کند.
در ادامه این نشست سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه فرصت های اقتصادی استان کرمان فوق العاده زیاد هستند و همه به این موضوع اذعان دارند، گفت: شاید شاخص های عملکردی و شاخص های بالفعل کرمان با ظرفیت های آن همخوانی نداشته باشد که مشخص می‌شود در این رابطه محدودیت های جدی برای توسعه اقتصادی استان کرمان وجود دارد.
حسین مهرابی به بیان برخی ظرفیت ها پرداخت و افزود: اگر تلاش های خوبی برای صنایع معدنی و اکتشاف معادن استان کرمان انجام شود، می توان در آینده ظرفیت های شناخته شده معدنی را به بیش از دو برابر افزایش داد که این حرکت آغاز شده و ادامه خواهد داشت.
وی ادامه داد: در استان کرمان باید به فرآوری در صنایع معدنی توجه و برای تکمیل ظرفیت ها برای صنایع با ارزش افزوده بالاتر تلاش کرد. مهرابی بیان کرد: در حوزه کشاورزی نیز استان با داشتن چهار اقلیم در بسیاری از محصولات به ویژه محصولات صادراتی ظرفیت های بسیار دارد و معتقدم افزایش دو تا سه برابری تولید محصولات کشاورزی از طریق افزایش تکنولوژی و دانش در این بخش امکان پذیر است.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان با اشاره به وجود ۷ اثر تاریخی ثبت جهانی در کرمان افزود: توسعه خدمات گردشگری از جمله مزیت های شناخته شده استان کرمان است که به دلیل ضعف دسترسی ها و زیرساخت ها دراین زمینه مشکلاتی داریم که باید برطرف شوند. گفتنی است دراین نشست جمعی از فعالان اقتصادی پرسش های خود در رابطه با روابط تجاری کرمان و ایتالیا مطرح نموده و پاسخ های لازم را دریافت کردند.

وخامت وضعیت شرکت های کوچک در ایتالیا

جامعه حسابرسان ایتالیا روز گذشته اعلام نمود وضعیت شرکت های کوچک در ایتالیا در سپتامبر 2020 دچار وخامت بیشتری شده و 460 هزار شرکت بیش از نیمی از درآمد خود را از دست داده اند که این تعداد 11.5% شرکتهای فعال می‌باشد. در صورت تداوم بحران اقتصادی در کشور بایستی در انتظار موج عظیم ورشکستی شرکت ها و بیکاری بیش از یک میلیون فعال در این شرکت ها بود. کمبود نقدینگی و معضل دسترسی به نقدینگی ناشی از بحران کرونا مهمترین دلیل این بحران ذکر شده است.
طرح دولت ایتالیا برای فروش اوراق قرضه دلاری
ایل سوله ص5، بانک مرکزی ایتالیا در صدد دومین عرضه اوراق قرضه دلاری جهت جذب سرمایه گذاران امریکایی به مدت 5 و 50 ساله می‌باشد. علیرغم بیشتر بودن نرخ سود این اوراق (2.34% در مقایسه با1.3% اوراق یورویی) ایتالیا مایل است از این طریق اقتصاد خود را مقاوم تر نموده و خریداران بیشتری را از این کشورجذب نماید. تصمیم گیری در خصوص میزان عرضه و مدت اوراق پس از بررسی عرضه اولیه انجام خواهد شد.
منبع: MFA.IR

سرکنسول ایران در میلان ایتالیا: صادرات نفت ایران به ایتالیا تقریبا صفر است/پیگیری برای خواهرخواندگی تورین ایتالیا و کرمان

ایسنا/کرمان سرکنسول ایران در میلان ایتالیا با بیان اینکه بخش عمده مرودات ایران وایتالیا را نفت تشکیل می دهد و سهم کالاهای غیرنفتی بسیار پایین بوده است، اظهار کرد: در حال حاضر تقریبا صادرات نفت به ایتالیا نداریم و رقم یک میلیارد دلار مراوده تجاری دو کشور به ثبت رسیده که ۸۲۰ میلیون یورو سهم ایتالیا و مابقی سهم ایران است
"داریوش صولت" در نشست مجازی بررسی روابط اقتصادی استان کرمان و کشور ایتالیا افزود: شرکت های بسیاری برای توسعه روابط و همکاری با ایتالیا اعلام آمادگی کرده و به مناسب بودن کیفیت و قیمت کالاهای خود اذعان داشته اند اما بر اساس گزارش اخیر کشور ایتالیا، از بازار ایران، بیش از ۳۰۰ شرکت صادراتی مورد مطالعه قرار گرفته که فقط ۶۰ شرکت ایرانی در ۱۰ گروه اقتصادی و صنعتی برای همکاری تعریف و در بین آنها نیز فقط ۱۶ شرکت توانمند صادراتی بر اساس استانداردهای اتحادیه اروپایی شناسایی شده اند.
وی ادامه داد: نقش شرکت های کوچک و متوسط (با کمتر از ۲۵۰ نیرو و گردش سالانه کمتر از ۵۰ میلیون یورو یا دلار) در اقتصاد ایتالیا حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد است که کشاورزی، خدمات و ساخت و ساز مهمترین حوزه های فعالیت این شرکت ها می‌باشد.
صولت بیان کرد: با استفاده از ظرفیت های اقتصادی و تجاری خود و ساماندهی آنها و همچنین رساندن شرکت های صادراتی به سطح استاندارهای روز دنیا، براحتی قادر به همکاری با ایتالیا و اروپا خواهیم بود و حتی از ظرفیت ایتالیا برای بازارهای سوم استفاده کرد.
وی با اشاره به اینکه ایتالیا یکی از کشورهای صنعتی دنیاست و در برخی رشته های صنعتی حرف اول دنیا را می زند، بیان کرد: اقتصاد و صنعت ایتالیا سومین قدرت صنعتی و اقتصادی اتحادیه اروپاست و تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی حدود هزار و ۸۰۰ میلیارد یورو بوده که رقم بسیار قابل توجهی است.
سرکنسول ایران در میلان ایتالیا گفت: در طول ۴۰ سال گذشته ایتالیا یکی از مهمترین شرکای اقتصادی ایران و در برخی مواقع مانند سال های۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ میلادی اولین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران بوده و رقم بالای ۷ میلیارد دلار را ثبت کرده است اما بعد از آن به دلیل مشکلات ناشی از تحریم ها و محدودیت ها کاهش مجدد تجارت را داشتیم.
وی با بیان اینکه بخش عمده مرودات ایران وایتالیا را نفت تشکیل می دهد و سهم کالاهای غیرنفتی بسیار پایین بوده است، افزود: در حال حاضر تقریبا صادرات نفت به ایتالیا نداریم و رقم یک میلیارد دلار مراوده تجاری دو کشور به ثبت رسیده که ۸۲۰ میلیون یورو سهم ایتالیا و مابقی سهم ایران است.
صولت در بخش دیگری به بدهی ایتالیا به نظام مالی جهان به عنوان دغدغه و نگرانی فعالان اقتصادی ایران برای ارتباط تجاری با این کشور اشاره کرد و گفت: این بدهی حدود ۲۳۰۰ میلیارد یورو است که بر اساس شاخص های اتحادیه اروپایی رقم بسیار بالایی محسوب می شود زیرا شاخص های اروپایی ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی هر کشور را خط توازن برای میزان بدهی آن کشور تعریف می کند، بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد منطقه زرد و بیش از آن منطقه قرمز محسوب می شود که اکنون ایتالیا از منطقه قرمز نیز عبور کرده است.
سرکنسول ایران در میلان ایتالیا اظهار کرد: زنگ های خطر در ایتالیا به صدا درآمده و بویژه در دوران کرونا با تعطیلی ۶ ماهه در این کشور در هر ماه ۱۵۰ میلیارد یورو ارزش تولید داخلی این کشور آسیب های جدی دیده و و دولت ناچار بوده از طریق استقراض ملی و کمک گرفتن از اتحادیه اروپایی بخشی از زیان ها را جبران کند.
صولت با تاکید بر اینکه بدهی ها ایتالیا تاثیر منفی در مراودات تجاری دو کشور ندارد، گفت: بلکه به دلیل وجود این شرایط، دائما در تلاش برای افزایش مراودات تجارت خود با کشورهای مختلف هستند تا سهم تولید ملی خود را افزایش دهند و بر بحران بدهی ها فایق آیند.
سرکنسول ایران در میلان ایتالیا ادامه داد: بر اساس گزارش صادرات کرمان، یک ششم صادرات ایران به ایتالیا مربوط به این استان است که با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های کرمان این سهم باید افزایش یابد.
وی با اشاره به اینکه کرمان اولین استانی است که در راستای برنامه ریزی کنسولگری برای تقویت مراودات استانی، ارتباطات خوبی برقرار و چندین جلسه مجازی برگزار کرده، افزود: در این برنامه ریزی با توجه به پتانسیل هایی که در شمال ایتالیا وجود دارد استان متناظر را تعریف می کنیم تا بتوان با اجرای برنامه دقیق و بررسی زمینه های همکاری، سند جامع همکاری را بین دو استان به امضا برسانیم.
سرکنسول ایران در میلان ایتالیا با اشاره به اینکه کرمان در ارتباط با ایتالیا می تواند الگوی موفقی در کشور باشد، بیان کرد: موافقت برای خواهرخواندگی تورین ایتالیا و کرمان دریافت شده که به طرف ایتالیایی اعلام می کنیم و در صورت پیشبرد کار امیدواریم بتوان برای سه ماه آینده این کار را انجام دهیم.

تجارت با اروپا بررسی شد جا‌ماندگی کالاهای ایرانی در قاره سبز

دنیای‌اقتصاد : آمار تجارت ایران و اروپا در هفت ماه منتهی به مهر امسال اعلام شد. این آمار نشان می‌دهد که خریدار کالاهای ایرانی در اروپا ناچیز است اما در ازای آن فروشندگان اروپایی، در این تجارت موفق‌تر بوده‌اند. این روند در تجارت ۶ ماهه ایران با اتحادیه اروپا نیز به چشم می‌خورد.
راساس این گزارش ارزش تجارت خارجی ایران و این اتحادیه نزدیک به ۹ میلیارد دلار بوده که از این میزان، بیش از ۲ میلیارد دلار مربوط به صادرات و نزدیک به ۷ میلیارد دلار متعلق به واردات از کشورهای اروپایی است. در عین حال آمارهای ۶ ماهه تجارت با اتحادیه اروپا از سوی سازمان توسعه تجارت مورد بررسی قرار گرفته است. در این آمار نیز کشورهای مهم مبدا واردات و مقصد صادرات اروپایی در نیمه نخست امسال معرفی شده‌اند. براساس این گزارش، آلمان نخستین مبدا واردات ایران از اتحادیه اروپا و تنها مقصدکالاهای ایرانی در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا محسوب می‌شود که در لیست ۲۰ مقصد عمده صادرات در نیمه نخست قرار گرفته است.
تجارت با اروپا در هفت ماه
تجارت ایران و اروپا در هفت ماهه امسال بیش از ۱۵ میلیون و ۹۱۰ هزار و ۸۱۶ تن بوده که ارزشی معادل ۸ میلیارد و ۸۰۷ میلیون و ۸۷۹ هزار و ۸۱۴ دلار را به خود اختصاص داده است. سخنگوی گمرک ایران با اشاره به حجم تجارت خارجی ایران با اروپا، جزئیاتی نیز از صادرات به این کشورها و واردات از آنها ارائه کرده است. براساس اظهارات روح‌الله لطیفی، حجم صادرات ایران به کشورهای اروپایی در هفت ماه منتهی به مهر امسال، بیش از ۵ میلیون و ۶۰۵ هزار و ۸۹۱ تن به ارزش ۲ میلیارد و ۶۶ میلیون و ۸۴۰ هزار و ۵۳۸ دلار بوده است. همچنین به گفته او، در میان کشور‌های اروپایی اصلی‌ترین مقاصد صادراتی، کشور ترکیه با یک میلیارد و ۴۸۹ میلیون و ۳۷۲ هزار و ۴۰۸ دلار و پس از آن کشور‌های روسیه، آلمان و ایتالیا قرار دارند؛ همچنین کمترین میزان صادرات به کشور اسکاتلند با ۱۳ هزار و ۹۵۲ دلار بوده است. در عین حال ایران به ۳۷ کشور اروپایی از قبیل اتریش، آلمان، بوسنی و هرزگویین، بلژیک، سوئیس، دانمارک، فرانسه، اسپانیا، انگلستان، ایتالیا، هلند، سوئد، اسلواکی و نروژ صادرات داشته است. واردات ایران از اروپا نیز در این بازه زمانی از ۴۴ کشور اروپایی صورت گرفته که حجم این واردات بیش از ۱۰ میلیون و ۳۰۴ هزار و ۹۲۵ تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۷۴۱ میلیون و ۳۹ هزار و ۳۰۳ دلار بوده است. بیشترین واردات ایران از میان کشورهای اروپایی از ترکیه با ۲ میلیارد و ۲۳۴ میلیون و ۶۷۰ هزارو ۶۴۰ دلار صورت گرفته و پس از آن کشور‌های آلمان، روسیه و انگلستان مهم‌ترین مبادی وارداتی ایران در این قاره بوده‌اند. ایران از کشورهای اروپایی همچون انگلستان، فرانسه، آلمان، ایتالیا، چک، سوئیس، سوئد، اتریش، بلژیک، دانمارک، اسپانیا، ایرلند، کرواسی، هلند، پرتغال، لهستان، اوکراین و روسیه واردات انجام داده است.
تجارت ۶ ماهه با اتحادیه اروپا
اگرچه آخرین خبر اعلام شده مربوط به تجارت خارجی ایران با کشورهای اروپایی است، اما سازمان توسعه تجارت، اتحادیه اروپا که شامل ۲۷ کشور است را زیر ذره‌بین قرار داده و تجارت ایران با این اتحادیه را در نیمه نخست امسال بررسی کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در ۶ ماه منتهی به شهریور امسال، صادرات ایران به این اتحادیه ۲۱۸ میلیون دلار بوده که وزنی معادل ۱۲۱ هزار تن داشته است. این در حالی است که در نیمه نخست سال گذشته صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ۴۷۴ هزار تن به ارزش ۳۳۵ میلیون دلار ثبت شده است. از این رو صدور کالا به این اتحادیه از نظر ارزشی با کاهش ۳۵ درصدی روبه‌رو بوده و از نظر وزنی هم افت ۷۴ درصدی را نسبت به نیمه نخست سال ۹۸ تجربه کرده است. اتحادیه اروپا در بین گروه‌های اقتصادی، آخرین مقصد کالاهای ایرانی است.
اما درخصوص واردات، روند متفاوتی با این اتحادیه در نیمه نخست امسال طی شده است. اتحادیه اروپا سومین گروه اقتصادی طرف معامله ایران در نیمه نخست امسال بوده است. ارزش واردات از کشورهای عضو این اتحادیه ۲ میلیارد و ۲۱۷ میلیون دلار بوده و وزن کالاهای وارداتی از آنها نیز ۲ میلیون و ۲۷۵ هزار تن ثبت شده است. این در حالی است که در نیمه نخست سال گذشته ۲ میلیون و ۲۷۲ هزار تن کالا به ارزش ۳ میلیارد و ۸۲ میلیون دلار از این اتحادیه به ایران وارد شده است؛ بنابراین واردات از حیث ارزش ۲۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته و از حیث وزن تقریبا تغییر چشمگیری را شاهد نبوده‌ایم.
تنها مقصد عمده صادرات ایران در اتحادیه اروپا
تنها کشور حاضر در لیست ۲۰ مقصد عمده صادراتی ایران در نیمه نخست، آلمان است. ایرانی‌ها در ۶ ماه منتهی به شهریور امسال موفق به صادرات ۱۵ هزار تن کالا به ارزش ۹۲ میلیون دلار به آلمان شده‌اند. آلمانی‌ها پانزدهمین مقصد کالاهای ایرانی هستند. سهم ارزشی این کشور از کل ارزش صادرات، ۷/ ۰ درصد است. با توجه به اینکه در نیمه نخست سال گذشته ۵۵ هزار تن به ارزش ۸۱ میلیون دلار کالا به این کشور صادر شده بود، مقایسه ارقام اعلام شده نسبت به مدت مشابه نشان می‌دهد ارزش صادرات به این کشور ۱۴ درصد افزایش یافته اما وزن کالاهای صادراتی با کاهش ۷۳ درصدی مواجه شده است.
۸ مبدا عمده واردات ایران در اتحادیه اروپا
غیبت کشورهای عضو اتحادیه اروپا اگرچه در لیست ۲۰ مقصد عمده صادرات کالاهای ایرانی به چشم می‌آید اما ۸ کشور عضو این اتحادیه، در لیست ۲۰ مبدا عمده واردات ایران قرار گرفته‌اند.
آلمان نخستین کشور طرف معامله ایران در این اتحادیه است. این کشور پنجمین مبدا وارداتی ایران محسوب می‌شود که در نیمه نخست امسال توانسته ۷۷۴ هزار تن کالا به ارزش ۸۳۵ میلیون دلار را به ایران صادر کند. سهم آلمان از کل ارزش واردات ایران در ۶ ماهه اول سال، ۵ درصد بوده است. در نیمه نخست سال گذشته ۳۵۳ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۹ میلیون دلار از سوی این کشور به ایران صادر شده بود. از این رو بررسی‌ها نشان می‌دهد وزن کالاهای وارداتی از آلمان ۱۱۹ درصد رشد کرده اما ارزش آن کاهش ۱۷ درصدی را تجربه کرده است. دومین کشور عضو اتحادیه اروپا در لیست ۲۰ مبدا عمده واردات ایران، هلند بوده که در رده هشتم ایستاده است. این کشور یک میلیون و ۵ هزار تن کالا به ارزش ۳۸۱ میلیون دلار در نیمه نخست امسال به ایران کالا فروخته است. سهم هلند در کل ارزش واردات ایران، معادل ۳/ ۲ درصد است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته یک میلیون و ۱۷۵ هزار تن کالا به ارزش ۵۶۰ میلیون دلار از این کشور به ایران صادر شده است. بنابراین کاهش ۳۲ درصدی ارزش واردات و افت ۱۴‌درصدی وزن کالاهای وارداتی نسبت به مدت مشابه سال قبل، در کارنامه تجارت با هلند ثبت شده است.
ایتالیا سومین کشور عمده طرف معامله ایران در اتحادیه اروپاست. این کشور در نیمه نخست امسال ۲۷۵ هزار تن کالا به ارزش ۳۴۵ میلیون دلار به ایران فروخته است. ایتالیا در بین ۲۰ کشور عمده طرف معامله ایران، جایگاه نهم را به خود اختصاص داده و سهمی معادل ۲/ ۱ درصد را از کل ارزش واردات از آن خود کرده است. نیمه نخست سال گذشته ۱۱۳ هزار تن کالا به ارزش ۴۳۷ میلیون دلار از سوی این کشور به ایران صادر شده است. بنابراین واردات از ایتالیا در نیمه نخست امسال از نظر وزنی رشد ۱۴۴‌درصدی داشته و از نظر ارزشی با افت ۲۱ درصدی روبه‌رو شده است. چهارمین مبدا واردات کالا به ایران در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سوئیس است. این کشور با صادرات ۱۸۱ هزار تن کالا به ارزش ۲۱۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳/ ۱ درصدی از کل ارزش واردات در نیمه نخست امسال در رده یازدهم عمده مبادی وارداتی ایران قرار گرفته است. حال آنکه سال گذشته ارزش واردات از این کشور ۶۰۸ میلیون دلار و وزن کالاهای وارداتی از سوئیس ۹۸۰ هزار تن بوده است، از این رو با کاهش ۸۲ درصدی در وزن و افت ۶۵ درصدی در ارزش واردات از سوئیس روبه‌رو هستیم. فرانسه پنجمین کشور طرف معامله ایران در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپاست. واردات از فرانسه از ۱۲ هزار تن در نیمه نخست سال گذشته با کاهش ۴۶ درصدی به ۶ هزار تن رسیده است. همچنین ارزش کالاهای صادر شده از سوی فرانسه از ۱۸۷ میلیون دلار در نیمه اول سال ۹۸ با کاهش ۲۸ درصدی به ۱۳۵ میلیون دلار رسیده است. سهم ارزشی فرانسه از این کشور ۸/ ۰ درصد بوده و در رده پانزدهم مبادی عمده وارداتی ایران قرار گرفته است.
ششمین مبدا عمده وارداتی ایران در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا، اتریش است. این کشور ۸۸ هزار تن کالا به ارزش ۱۰۷ میلیون دلار را به ایران صادر کرده و سهم آن از کل ارزش واردات نیمه نخست به ۶/ ۰ درصد می‌رسد.
اتریش هفدهمین مبدا عمده واردات ایران محسوب می‌شود. واردات از اتریش نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۸۱ درصد کاهش یافته و از نظر ارزشی نیز افت ۴۹ درصدی را تجربه کرده است. نیمه نخست سال گذشته واردات ۴۵۳ هزار تن کالا به ارزش ۲۰۷ میلیون دلاری از این کشور را تجربه کردیم. اسپانیا هفتمین کشور طرف معامله ایران در اتحادیه اروپاست. این کشور در نیمه نخست امسال سهم ۶/ ۰ درصدی را از کل ارزش واردات ایران به خود اختصاص داده است. در بازه زمانی مورد نظر، اسپانیا ۲۱ هزار تن کالا به ارزش ۱۰۴ میلیون دلار به ایران صادر کرده است. واردات از این کشور اروپایی نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۴۵‌درصد و از نظر ارزشی ۲۸ درصد کاهش یافته است. در نیمه نخست سال ۹۸ ارزش واردات از اسپانیا ۱۴۴ میلیون دلار و وزن واردات ۳۹ هزار تن بوده است. این کشور هجدهمین کشور طرف معامله ایران در نیمه نخست سال ۹۹ بوده است. دانمارک هشتمین کشور عمده طرف معامله ایران در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. وزن کالاهای واردشده از این کشور در بازه زمانی مورد بررسی ۳ هزار تن و ارزش آن ۸۹ میلیون دلار ثبت شده است. دانمارک بیستمین مبدا واردات ایران است. سهم این کشور از کل ارزش واردات ۵/ ۰ درصد ثبت شده است. واردات از دانمارک نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی افت ۲۴ درصدی و از نظر ارزشی کاهش یک درصدی را تجربه کرده است.

در بازدید رایزن فرهنگی سفارت ایتالیا از فرهنگسرای نیاوران عنوان شد: آغاز دوره‌ جدید روابط فرهنگی و هنری میان ایران و ایتالیا

تهران - ایرنا- رایزن فرهنگی سفارت ایتالیا در تهران گفت: تلاش می‌کنیم با همکاری مجموعه‌های فرهنگی و هنری فعال با پیشینه تاریخی مانند فرهنگسرای نیاوران در ایران، دوره‌ جدید روابط هنری و فرهنگی میان دو کشور بعد از بیماری کرونا شکل بگیرد.
به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از فرهنگسرای نیاوران، یاروسلاوا رومانووا، دبیر اول و رایزن بخش فرهنگی و مطبوعاتی سفارت ایتالیا در تهران، در بازدید از فرهنگسرای نیاوران و یازدهمین نمایشگاه دوسالانه ملی سرامیک ایران، گفت: از تعامل و همکاری در برگزاری رویدادهای هنری با فرهنگسرای نیاوران استقبال خواهیم کرد.
وی در این دیدار با تقدیر از مدیران فرهنگسرای نیاوران و برگزارکنندگان این نمایشگاه، آثار ارائه‌شده در نمایشگاه را بسیار فاخر همراه با معانی انسانی و معرفت‌شناسی عنوان کرد.
رایزن فرهنگی سفارت ایتالیا با اشاره به سوابق روابط فرهنگی و هنری میان دو کشور و تاثیر این روابط بر استحکام دوستی بین ایران و ایتالیا، گفت: تلاش می‌کنیم با همکاری مجموعه‌های فرهنگی و هنری فعال با پیشینه تاریخی مانند فرهنگسرای نیاوران در ایران، دوره‌ جدید روابط هنری و فرهنگی میان دو کشور بعد از بیماری منحوس کرونا شکل گیرد.
در این بازدید عبادرضا اسلامی کولایی مشاور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس فرهنگسرای نیاوران و فربد همت آزاد، دبیر انجمن سفالگران حضور داشتند.
تاکید بر تعامل فرهنگی هنرمندان و مراکز فرهنگی ایران و ایتالیا
اسلامی کولایی در این بازدید با اشاره به ظرفیت‌های بالای همکاری میان دو کشور ایران و ایتالیا بر ضرورت افزایش تعاملات هنری به ویژه برنامه‌های مشترک فرهنگی و هنری دو کشور و تقویت ارتباط موثر و کارآمد میان کشورهای اروپایی با ایران تاکید کرد.
رییس فرهنگسرای نیاوران تعاملات هنری بین‌المللی به ویژه برنامه‌های مشترک فرهنگی و هنری را موجب شناخت و تعالی بیشتر مردم دانست و گفت: بسیار علاقمندهستم تا میان فرهنگسرای نیاوران و یکی از مراکز مهم و تاریخی کشور ایتالیا تفاهم‌نامه همکاری منعقد شود، که می‌تواند به همکاری و تعامل سازنده میان هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر دو کشور منجر شود.
یازدهمین دوسالانه سرامیک آبان و آذر ماه سال ۹۹ با رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی در روزهای عادی از ساعت ۱۰ تا ۲۰ و در روزهای تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۲۰ در گالری شماره یک و دو و محوطه فرهنگسرای نیاوران میزبان تمامی علاقه‌مندان به هنرهای تجسمی خواهد بود.

تریبون ها باید برای گردشگری ایران فعال شوند/جاذبه های دیده نشده ایرانی را معرفی می کنیم

احمد پورفلاح، رییس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در نشست خبری «وبینار بین المللی گردشگری و اقتصادی» که امروز برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگار «آسیانیوز» مبنی بر اینکه در وضعیت شیوع کرونا با توجه به رکود در حوزه گردشگری چه برنامه ریزی هایی را در وهله نخست برای پر رونق کردن این صنعت در ایران در نظر دارند و وضعیت هتل ها از منظر پروتکل های بهداشتی در چه موقعیتی برای جذب و اعتماد توریست باید قرار گیرد؟ گفت: در ابتدا قصد داریم کاستی ها را با اطلاع رسانی موثر درباره قابلیت های ناشناخته مانده گردشگری ایران برطرف کنیم.

وی افزود: متاسفانه در معرفی گردشگری ایران با ضعف اطلاع رسانی مواجهیم و مردمان بسیاری از کشورها ایران را کشوری فقط دارای سیاه چادرها تصور می کنند که البته در جای خود همه مظاهر گردشگری ارزشمندند، ولی مدتی است که دوربین ها و تریبون ها در حوزه گردشگری ساکت و صامتند.

رییس اتاق بازرگانی اتاق ایران و ایتالیا اضافه کرد: متاسفانه به این کاستی کنسولگری ها و سفارتخانه ها نمی پردازند؛ از سویی با نزدیک شدن فصل سرما در اروپا قصد داریم خلا گردشگری ایران را با اطلاع رسانی پر کنیم.

مشاور عالی رییس اتاق بازرگانی ایران درباره اثرگذاری شیوع کرونا در هتلداری توضیح داد: با توجه به کاهش گردشگری برخی هتل ها را در معرض فروش گذاشته اند.. از طرفی غیر از هتلداری برآنیم تا جاذبه های خاص گردشگری ایرانی مانند بوم گردی و غیره را فعال و معرفی کنیم و البته فقط این گونه نباشد که شهرهای مثل اصفهان و شیراز و از این قبیل مانند پیش تنها مد نظر باشند.

پور فلاح گفت: وقتی پول نفت زیاد است، معمولا باز هم به صنعت گردشگری توجهی نمی شود و در این باره تصوری وجود دارد که گردشگری حامل فرهنگ دیگری است.. در در هر حال با توجه به اینکه در ایران هر چه از مرکز استان دورتر می شویم، کرونا کمتر می شود و در مجموع اطلاع رسانی ویژه ما در حوزه رسیدگی خاص به پروتکل های بهداشتی در هتل ها و مراکز گردشگری برای جذب توریست بسیار مورد توجه خواهد بود.

افزایش ابتلا به ویروس کووید ۱۹ در ایتالیا

هشدار وزیر بهداشت ایتالیا درباره شکست از بیماری کرونا
وزیر بهداشت ایتالیا با اشاره به افزایش روزافزون همه گیری ویروس کرونا در این کشور، گفت: بدون اعمال محدودیت‌ها و احترام به قوانین، همزیستی با کرونا با شکست مواجه خواهد شد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اینترنتی ایتالیایی زبان "اسپورت اسکای"، "روبرتو اسپرانتسا" وزیر بهداشت و درمان ایتالیا با اشاره به اینکه یک بار دیگر همه گیری بیماری کووید-۱۹ در این کشور اوج گرفته است، در ارائه گزارشی به مجلس نمایندگان این کشور، گفت: فراتر از بحث و جدل‌های بی فایده، همه ما باید یک واقعیت را، هر چند تلخ بپذیریم: بدون اعمال محدودیت‌های قابل توجه و احترام به دستورالعمل‌های بهداشتی، همزیستی با ویروس کرونا تا زمان دستیابی به واکسن، محکوم به شکستی قاطع خواهد بود.
اسپرانتسا ادامه داد: راه دیگری وجود ندارد. انتخاب راه "در نظر گرفتن جانب احتیاط"، یک روش اجباری برای جلوگیری از همه گیری است. هر روز تعداد افراد آلوده به ویروس، به طور چشمگیری در حال افزایش است. دستورالعمل‌های صادر شده توسط شورای وزیران، همیشه یک الگوی مشترک بوده که همه اقدامات را به هم پیوند می‌دهد. اولویت نیز حمایت از مردم است. این دستورالعمل ها، اصولی احتیاطی برای جلوگیری از فرسوده شدن سیستم بهداشت ملی است.

تصویب بسته امدادی برای حمایت از مشاغل در ایتالیا

ایتالیا از بسته حمایتی کمک به مشاغل متاثر از تعطیلی‌ها پشتیبانی می‌کند.
به گزارش ایبِنا به نقل از بلومبرگ، دولت ایتالیا بسته امدادی همه گیری اضافی را برای مشاغل متضرر از دومین تعطیلی های کشور تصویب کرد. نخست وزیر جوزپه کونته در اوایل روز شنبه اقدامات جدید را امضا کرد، که حمایت از شرکت های بیشتری را در مقایسه با فرمان قبلی ۵ میلیارد یورویی (۵.۹ میلیارد دلار) افزایش می دهد. به گفته مقامات، پیش بینی می شود ایتالیا ۲.۵ میلیارد یورو هزینه برای برنامه جدید اضافه نماید.
با افزایش Covid-۱۹ در اروپا، ایتالیایی ها از ورود یا خروج به شهرهای مناطق پر خطر، از جمله میلان، مرکز مالی ایتالیا و شهرهای مهم صنعتی شمال ممنوع هستند. کمک اضافی برای محافظت از شرکت ها و خانواده ها در مناطق با بیشترین خطر است.
نخست وزیر در مصاحبه ای گفت: ما فهمیدیم که محدودیتهایی را که در حین تعطیلی بهار اجرا کردیم کافی نیستند و آنها را افزایش دادیم. نخست وزیر در میان اعتراضات رهبران منطقه ای از استراتژی تعطیلی های محلی خود دفاع کرد.
مشارکت در کسب و کارهایی که با آخرین محدودیت ها روبرو هستند ۵۰ درصد بیشتر از مشارکت در اولین تعطیلی ملی است. همچنین این طرح جدید پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در ماه نوامبر را در مناطق با خطر بالا به حالت تعلیق درآورد، بخشی از عوارض محلی را لغو کرده و مالیات بر درآمد را به تأخیر می اندازد. سایر اقدامات شامل پاداش پرستار کودک تا ۱۰۰۰ یورو برای خانواده ها در مناطق تعطیل است.
تعطیلی ایتالیا، محدودتر از زمانی است که در بهار در سراسر کشور اعمال شد، و این اقتصاد شکننده را به خطر می اندازد. بودجه کشور فرض می کند که تولید ناخالص داخلی امسال می تواند در بدترین حالت ۱۰.۵درصد کاهش یابد و در سال ۲۰۲۱ تنها ۱.۸ درصد رشد کند.
دولت پیش از این ۱۰۰میلیارد یورو محرک اقتصادی برای حمایت از شرکت ها و مشاغل ایتالیایی تصویب کرده بود. این باعث می شود که بدهی ایتالیا، دومین منطقه بزرگ یورو به تقریبا ۱۶۰ درصد از تولید برسد.
با افزایش موارد ابتلای ویروس و خطر گسترش و طولانی شدن تعطیلی ها، ممکن است کنته مجبور شود از مجلس بخواهد کسری را قبل از پایان سال افزایش دهد. ایتالیا قرار است ۲۰۹ میلیارد یورو کمک مالی و وام از صندوق بهبود اتحادیه اروپا برای سرمایه گذاری هایی که می تواند به رشد در سال های آینده کمک کند، دریافت کند.

آمار روزانه ابتلا به کرونا در ایتالیا از 34 هزار و 800 فراتر رفت

طی یک روز گذشته 37 هزار و 809 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایتالیا ثبت شد که این رقم بیشترین آمار روزانه ابتلا به این بیماری در این کشور محسوب می‌شود.
طبق تازه‌ترین آمار وزارت بهداشت ایتالیا، در یک روز گذشته تست کرونای 37 هزار و 809 تن دیگر در این کشور مثبت شده و بدین ترتیب بیشترین آمار روزانه ابتلا به کرونا از زمان شیوع این بیماری همه‌گیر در ایتالیا ثبت شد.
بر این اساس، مجموع مبتلایان به کرونا در ایتالیا به 862 هزار و 681 نفر رسید. تعداد موارد فعال ابتلا به کرونا به 499 هزار و 118 نفر و بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه نیز به ده هزار و 515 نفر افزایش یافت.
همچنین آمار کل جان‌باختگان کرونا در ایتالیا نیز با فوت 446 نفر دیگر طی شبانه‌روز گذشته به 40 هزار و 638 تن افزایش یافت. تعداد بهبودیافتگان نیز با ترخیص 10 هزار و 586 بیمار دیگر به 322 هزار و 925 نفر رسید.
- محدودیت‌های جدید کرونایی
محدودیت‌های کرونایی جدید در ایتالیا که روز چهارشنبه از طرف جوزپه كونته٬ نخست‌وزیر این کشوراعلام شد از ساعت 22:00 تا 05:00 اعمال خواهد شد. در چارچوب این محدودیت‌ها ایتالیا به 3 گروه خطر تقسیم شد: زرد(متوسط خطر)، نارنجی (متوسط بالا)، قرمز (پرخطر). بر این اساس در مناطق قرمز و نارنجی که میزان شیوع آن زیاد است، ممنوعیت سفر و رفت و آمد اعمال شده و کلیه رستورانها و مراکز خرید بسته خواهد بود. تنها مکانهای فروش محصولات غذایی و داروخانه‌ها باز خواهند ماند.

نویسنده ایتالیایی از احتمال فاجعه اقتصادی در اروپا خبر داد

تهران- ایرنا- تحلیل‌گر و نویسنده ایتالیایی شرایط امروز آمریکا را نشان‌دهنده وجود امکان وقوع فاجعه در اروپا دانست و گفت: این فاجعه مالی از رکود اقتصادی قرن نوزدهم میلادی هم بدتر است.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از مجمع تقریب مذاهب اسلامی، استفانو ورنوله روز دوشنبه در وبینار منطقه‌ای اروپا در سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با تاکید بر اینکه پس از شرایط به وجود آمده در ایالات متحده آمریکا، امکان وقوع فاجعه در اروپا محتمل است، اذعان کرد: فاجعه‌ای که از بحران مالی سال ۲۰۰۸ شدیدتر، از رکود بزرگ سال ۱۹۲۹ ایالات متحده آمریکا ویرانگرتر و از رکود اقتصادی قرن نوزدهم میلادی بدتر است.
وی اضافه کرد: پس از تعطیلی اجباری فعالیت‌های تولیدی به دلیل شرایط اضطراری حاصل از کرونا، طی ماه‌های اخیر تلاش‌هایی برای توصیف فاجعه اقتصادی که در حال فراگیری جهان است انجام شده و اتحادیه اروپا به سرعت نیاز به یک طرح مارشال جدید، مشابه آنچه که پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ رخ داد را مطرح کرد.
این تحلیل‌گر ایتالیایی ادامه داد: تامین مالی این طرح در مقیاس بزرگی توسط ایالات متحده آمریکا انجام می‌گیرد اما در پشت پرده این اقدام، موضوع عدم تمایل واضح قاره پیر (اروپا) برای به عهده گرفتن مسئولیت و عزم آشکار این قاره برای حفظ کامل روابط اقتصادی با ایالات متحده مطرح است.
وی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ طرح مارشال در راستای ادغام اقتصاد اروپا در ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است. برای مثال می توان گفت همچون احیای اقتصاد آلمان و شکل دادن قاره اروپا به شیوه‌ای که مورد نظر ایالات متحده آمریکا است. این کمک‌ها و ابزارهای متعاقب آن برای ادغام اروپا نه رایگان بوده و نه به آنها سود تعلق گرفته است.
استفانو ورنوله با تاکید بر اینکه کمک آمریکا موجب احیای اقتصاد خودش و گسترش قدرت نرم آمریکا در جهان شده است، تصریح کرد: تمام مدارک موجود نشان دهنده این است که پیدایش جامعه اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا مورد پسند سرویس اطلاعاتی مخفی ایالات متحده آمریکاست و این عملیات همچنان در حال انجام است.
وی با بیان اینکه طرح مارشال تسلط دلار به عنوان یک ارز مرجع ضروری برای تجارت بین الملل و خرید مواد خام مانند نفت در بازار را تضمین نمود، گفت: با این حال بزرگترین ضربه به اروپا، آمریکایی شدن سیستم گمرک این قاره بود.
این نویسنده ایتالیایی اضافه کرد: پایان وابستگی به خانواده‌های سنتی، گذار تدریجی از سرمایه‌داری مولد، پربار و محافظت شده دوران پس از جنگ به یک اقتصاد مالی جهانی شده که از اخلاق کاری ما و در نتیجه از توانمندسازی رفتار اجتماعی سود می‌برد.
واقعیتی تلخ از بحران کنونی پس از شیوع کرونا
وی ادامه داد: در واقع این یک واقعیت تلخ است که در بحران کنونی پس از شیوع ویروس کرونا منعکس شده است. این بحران چنان شدید است که تنها می‌توان از طریق صدور و انتقال منابع غیر قابل جبران از بانک مرکزی اروپا به ایالات متحده آمریکا و در نتیجه شرکت‌ها با در نظر گرفتن ریسک عدم باز پرداخت بر آن غلبه نمود.
استفانو ورنوله تصریح کرد: با وجود اتفاق نظر درباره وخامت اوضاع، اجلاس‌های اخیر سران اروپا این امکان را کاملا کنار گذاشته‌اند و ترجیح داده‌اند که مکانیزم‌های ساختاری شرطی دست نخورده که توسط ابزارهایی مانند مکانیسم ثبات اروپا به نمایش در آمده‌اند را به حال خود رها کنند.
وی با تاکید بر اینکه این امر احتمال بهبود شرایط مالی در آینده را بسیار سخت می‌کند، مطرح کرد: ضرر در بازار احتمالا از اول ژانویه ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد. اولین هدف سرمایه گذاری آمریکا پس از شرایط اضطراری حاصل از کرونا اختصاص حباب سفته بازی بر اقتصاد واقعی است که پیامدهای شدید و تهدیدآمیزی برای مردم خواهد داشت.
این نویسنده با اشاره به اینکه در ژانویه ۲۰۲۰ اروپا به بزرگترین قرض دهنده پول به ایالات متحده آمریکا در جهان تبدیل شد، عنوان کرد: در زمینه مالکیت اوراق قرضه دولت ایالات متحده آمریکا از چین پیشی گرفت.
وی ادامه داد: پیدایش یک حباب سفته بازی عظیم و جدید در یک تفاهم نامه ضمنی بین بلک راک و رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اورزولا فون درلاین برای اجرای یک معامله دوستدار محیط زیست جدید با نام مستعار حباب لاله ها به طور خلاصه مطرح شده است. بر این اساس کشورهای طرف معامله در ابتدای سال ۲۰۲۰ از اقتصاد مبتنی بر کربن خارج و اقتصاد دوستدار محیط زیست را اعمال می نمایند که نشان دهنده این است که بازارهای سرمایه داری از تغییرات آب و هوایی سریع تر می باشند.
استفانو ورنوله گفت: رئیس صندوق سازمان ملل محصولات مالی جدید را افتتاح کرد. زمینه این اقدام در اجلاس اقتصادی داووس فراهم شده بود و در ژانویه ۲۰۲۰ به طور کامل به محیط زیست اختصاص یافت. ایده قرارداد جدید محیط زیست نه تنها توسط بلک راک بلکه توسط مارکونه رئیس بانک انگلستان مورد موافقت قرار گرفته بود.
تاثیر تغییرات آب و هوایی بر سیستم مالی جهان
این تحلیل‌گر ایتالیایی اضافه کرد: بانک تسویه حساب بین المللی مستقر در بازل، در فوریه گزارشی با نام «دیده بان دوستدار محیط زیست» منتشر کرد. در این گزارش آمده است که عواقب تغییرات آب و هوایی می تواند برای سیستم مالی جهان مخاطره آمیز باشد.
وی تصریح کرد: با توجه به نابرابری موجود بین اعضای اتحادیه اروپا، این احتمال وجود دارد که این قاره به دو قسمت شمالی با رهبری آلمان و بدون باج دادن به ایالات متحده آمریکا و جنوبی با یک موقعیت استراتژیک کاربردی در سواحل مدیترانه تقسیم گردد.
این نویسنده ایتالیایی افزود: این واقعیت همچنین ولخرجی چین در کمک به کشورهایی مانند اسپانیا و ایتالیا را توجیه می کند؛ جایی که افکار عمومی از فعالیت های انسان دوستانه چین در مقایسه با فعالیت های متناقض و ناهماهنگ کشورهای عضو ناتو استقبال کرده است.
استفانو ورنوله اظهار کرد: در بدترین حالت ممکن، ترس از رقابت با پکن می تواند کشورهای اروپایی عضو ناتو را مجبور کند تا از استراتژی های مراقبتی استفاده نمایند تا کنترل جنوب اروپا را از دست ندهند؛ مانند آن چیزی که در زمان جنگ سرد با شوروی سابق اتفاق افتاد.
اروپا قربانی رقابت ژئوپلتیک آمریکا و چین
وی ادامه داد: با این اوصاف به نظر می رسد که قاره پیر قربانی رقابت ژئوپلیتیک بین ایالات متحده آمریکا و چین خواهد بود. شرایط برای شرکت در جنگ جدید واشنگتن به طور خلاصه توسط وزیر دفاع آلمان انگرت کرامپ کارنباور در نامه ای که به تاریخ ۱۰ می ۲۰۲۰ در فایننشال تایمز منتشر شده ذکر شده است.
استفانو ورنوله گفت: در این نامه آمده است که ناتو نیازی به تغییرات کلی ندارد؛ ناتو باید قابلیت های نظامی خود را افزایش دهد؛ ناتو نیاز به تقویت خود در مقابله با چالش های امنیتی جدید و کمتر سنتی دارد.
وی افزود: در این نامه همچنین آمده است بحران های در مقیاس بزرگ مانند بیماری کرونا برای فعالیت‌های ناتو خطرناک است؛ رقبا ممکن است از حواشی حاصل از این بحران یا ضعف برخی از اعضای ناتو سود ببرند؛ وجود ناتو در حال حاضر ضروری است. ما باید اطمینان حاصل کنیم که این بحران تبدیل به یک بحران امنیتی نمی شود. کشورهای عضو یک اتاق فکر با مدیریت رهبران آلمان و ایالات متحده آمریکا تشکیل داده اند.
این تحلیلگر ایتالیایی اضافه کرد: در این نامه وزیر دفاع آلمان می نویسد که من اطمینان دارم این گروه با طرح نظرات جدید برای دستیابی به امنیت بهتر به گسترش استراتژیک ناتو کمک خواهد کرد. نظرات دولت آلمان کاملا با نتایج اجلاس سران کشورهای ناتو در زمینه دورنمای امنیتی استراتژیک ناتو ناشی از رشد اقتصادی چین که در تاریخ ۳-۴ دسامبر ۲۰۱۹ در لندن برگزار شد، همسو می باشد.
سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از پنجشنبه (۸ آبان) مصادف با ۱۲ ربیع الاول به صورت مجازی آغاز به کار کرد و بیش از ۱۶۷ شخصیت برجسته جهان اسلام از ۴۷ کشور و همچنین ۱۲۰ سخنران داخلی به صورت «وبیناری» پیرامون موضوع های کنفرانس به ویژه همکاری های اسلامی در مواجهه با مصایب و بلایا با رویکرد کرونا سخنرانی کردند.

احمدی بیغش در دیدار سفیر ایتالیا: همکاری مراکز پزشکی و درمانی ایران و ایتالیا گامی موثر برای ریشه کنی کرونا است

پارسینه: رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا معتقد است تبادل تجارب و همکاری میان متخصصان و مراکز پزشکی و درمانی ایران و ایتالیا گامی موثر برای ریشه کنی ویروس کرونا می باشد.
جوزپه پرونه، سفیر ایتالیا در تهران با محمود احمدی بیغش، رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا دیدار و گفتگو کرد.
احمدی بیغش در ابتدای این دیدار ، ارتباطات دیرینه فرهنگی و اقتصادی دو کشور را مد نظر قرار داد و گفت: «ایران و ایتالیا دارای مناسبات عمیق، دیرینه و میراث‌دار دو تمدن کهن هستند که سابقه‌ای درخشان مناسبات فیمابین آنها به بلندای تاریخ است».
رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا، با اشاره به تشکیل گروه‌ دوستی پارلمانی در دوره یازدهم گفت: «گروه های دوستی پارلمانی تسهیل کننده مبادلات در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی میباشند».
احمدی بیغش، تشکیل گروه های دوستی پارلمانی را تقویت کننده تعاملات میان دولتها دانست و افزود:« مجالس دو کشور توانایی ارتقاء مراودات اقتصادی، تجاری، سیاسی و فرهنگی از طریق تعاملات پارلمانی را بر عهده داشته، تا فرصت افزایش سطح مناسبات در عرصه های مختلف را فراهم نمایند.
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، به رغم روابط تاریخی فیمابین، تحریم‌های آمریکا علیه مردم ایران را دلیل کاهش مراودات دو کشور بیان کرد و خواستار توسعه تعاملات در حوزه های گوناگون میان جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا شد و تصریح کرد:«حضور بلندمدت شرکت های ایتالیایی در حوزه تجارت و بازرگانی با شرکت های ایرانی به نفع رفاه دو ملت خواهد بود و در شرایط کنونی نیز توسعه ارتباطات در زمینه اقتصادی، سیاسی در کنار روابط فرهنگی، هنری و علمی به سود دو کشور است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تحریمهای یکجانبه آمریکا بر علیه مردم ایران را ظالمانه و ضدبشری دانست و اذعان کرد:«در شرایطی که شیوع جهانی کرونا ویروس، چالش بزرگ جهان است و‌ همه‌گیری کرونا، جهان و بالاخص ایران و ایتالیا را متحمل آسیب‌های جدی نموده است، تحریم های آمریکا اقدامی غیرقانونی علیه بشریت می باشد».
وی در پایان بر تبادل تجارب و همکاری میان متخصصان و مراکز پزشکی و درمانی ایران و ایتالیا برای ریشه کنی ویروس کرونا تاکید نمود.
جوزپه پرونه، سفیر ایتالیا نیز در این دیدار، تشکیل گروه‌ دوستی پارلمانی ایران و ایتالیا را گام مثبتی در جهت ارتقاء روابط فیمابین بیان کرده و گفت:« ایتالیا معتقد به گسترش روابط دو جانبه با ایران است و مشترکات تاریخی دو کشور، به پیشبرد و تقویت مناسبات کنونی تهران و رم کمک خواهد کرد».
سفیر ایتالیا در تهران، روابط پارلمانی فیمابین را مثبت ارزیایی کرد و گفت: «در حال حاضر مناسبات خوبی میان دو کشور وجود دارد و امیدوارم در زمینه اقتصادی، تجاری و سیاسی نیز سطح همکاریها تقویت گردد».

رشد اقتصادی ایتالیا رکورد زد

عصر اعتبار- سومین اقتصاد بزرگ یورو بیش از ۱۶ درصد بزرگ شد.
به گزارش پایگاه خبری «عصراعتبار» به نقل از ایسنا، در شرایطی که چهارمین اقتصاد بزرگ اروپایی هنوز به طور کامل از پیامدهای بحران بدهی خود خارج نشده است، بازگشایی تدریجی کسب و کارها در این کشور باعث شده است تا وضعیت اقتصادی ایتالیا بیش از پیش وخیم شود.
ایتالیا یکی از اصلی ترین کانون شیوع ویروس کرونا در اروپا و جزو 10 کشور جهان از نظر تلفات کووید-19 است. دو استان صنعتی شمالی لمباردی و ونتو که 30 درصد کل تولید ناخالص داخلی ایتالیا مربوط به آن ها می باشد، بیشترین درگیری را با ویروس کرونا دارند.
در سه ماهه سوم امسال اقتصاد ایتالیا 16.1 درصد بزرگ شده است که این رشد 29.1 درصد بیشتر از رشد ثبت شده در دوره قبل و بالاترین رشد فصلی ثبت شده تاریخ معاصر این کشور بوده است. در بین بخش های مختلف، صنعت پیشتاز رشد بوده است و پس از آن نیز کشاورزی و خدمات قرار دارند. بر مبنای سالانه نیز رشد اقتصادی این کشور در دوازده ماه منتهی به سپتامبر منفی 4.7 درصد اندازه گیری شده است.
تا پیش از شیوع کرونا، دولت ایتالیا نرخ رشد 0.6 درصدی را برای سال جاری را پیش بینی کرده بود اما با توجه به اخلال گسترده در زنجیره تامین، توقف پروازهای خارجی، کاهش تجارت و کاهش شمار گردشگران ورودی به ایتالیا، نرخ رشد اقتصادی منفی خواهد بود و صندوق بین المللی پول نیز پیش بینی کرده است اقتصاد این کشور امسال بیش از 9 درصد کوچک شود.
از سوی دیگر رشد اقتصاد اتریش در سه ماهه سوم 2020 به 11.1 درصد رسید که این نرخ رشد 19.7 درصد بیشتر از نرخ رشد ثبت شده در فصل قبل و بالاترین رشد فصلی ثبت شده درطول تاریخ معاصر این کشور بوده است.
بر مبنای سالانه نیز رشد اقتصادی اتریش در 12 ماه منتهی به سپتامبر، 5.3 درصد اندازه گیری شده است که 8.9 درصد بیشتر از رقم ثبت شده برای بازه مشابه منتهی به دوره قبل می باشد.

جیجی پرویِتی، شومن، بازیگر و خواننده اهل رم  در سالروز تولد  80 سالگی خود درگذشت

وی به دلیل مشکلات قلبی درکلینیک ویلا مارگریتا در شهر رم بستری و تحت مراقبت های ویژه قرار گرفت و متاسفانه روز یکشنبه وضعیت وی رو به وخامت گذاشت.
علیرغم اینکه پرویِتی از سلامت و توان بدنی خوبی برخوردار بود در سالهای اخیر، همواره در صحنه با بیان جملاتی چون: عینک من کجاست؟ در مورد سن وسال خود شوخی می کرد وشخصیت شاد و شوخ خود را به نمایش گذاشته و سعی در شاد کردن مخاطبان خود داشت. وی در عرصه های هنری بیش از نیم قرن فعالیت کرده و وارث هنرپیشه، نمایشنامه‌نویس، رمان‌نویس و فیلم‌نامه‌نویس اهل پادشاهی ایتالیا، اتوره پترولینی بود.
متأسفانه این هنرمند بزرگ، این بار موفق نشد این دوره سخت را همچون گذشته پشت سر بگذارد و در سالروز80 سالگی خود در کنار همسر و دخترانش، در کلینیک رم ویلا مارگریتا درگذشت.

حضور پررنگ کانون در جشنواره بین‌المللی فیلم کورتی پونته ایتالیا

تهران-ایرنا- سه پویانمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به بخش مسابقه رسمی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه کورتی پونته (Corti a Ponta) کشور ایتالیا راه پیدا کرد.
به گزارش روز یک شنبه گروه فرهنگی ایرنا از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، انیمیشن‌های «ماهیگیر و بهار» به کارگردانی سیدحسن سلطانی در گروه سنی ۳ تا ۷ سال، «باد دوچرخه‌سوار» ساخته نازنین سبحان‌سربندی در گروه سنی ۸ تا ۱۲ سال و «گرگم و گله می‌برم» اثر امیرهوشنگ معین در گروه سنی ۱۳ تا ۱۸ بخش مسابقه‌ی رسمی فیلم‌های کوتاه انیمیشن به رقابت می‌پردازند.
این سه پویانمایی از تولیدات امور سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ هستند. جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه کورتی پونته که بخش عمده‌ فیلم‌های خود را به کودکان و نوجوانان اختصاص داده، تبدیل به جشنواره‌ای منحصر به فرد برای این گروه سنی شده است.
این جشنواره علاوه بر برگزاری بخش رسمی، دو بخش مسابقه‌ی ابتکاری با عنوان‌های «مسابقه‌ی چالش تولید فیلم کوتاه در ۴۸ ساعت» و «مسابقه‌ موسیقی متن» نیز برای نوجوانان تدارک دیده است.
در بخش «مسابقه‌ی موسیقی متن» آهنگ‌سازان نوجوان برای ساخت موسیقی متن جشنواره شروع و پایان هر نمایش فیلم با یک‌دیگر رقابت می‌کنند.
نیمه‌ دوم سیزدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه کورتی پونته ایتالیا بر اساس گروه سنی مخاطبان به صورت مجازی از ۱۰ تا ۱۷ آبان ۱۳۹۹ (۳۱ اکتبر تا ۷ نوامبر) برگزار می‌شود، در حالی که نیمه نخست آن که به نمایش آنلاین فیلم‌های تولید شده از سوی کودکان اختصاص داشت از ۱۵ تا ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۹ (۴ تا ۷ مه ۲۰۲۰) در منطقه پونته سان نیکولو استان پادووا در حوالی شهر ونیز ایتالیا برگزار شد.

راه‌یابی سه پویانمایی ایرانی به جشنواره‌ ایتالیایی

سه پویانمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به جشنواره ای در ایتالیا راه پیدا کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سه پویانمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به بخش مسابقه رسمی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه کورتی پونته (Corti a Ponta) کشور ایتالیا راه پیدا کرد.
انیمیشن‌های «ماهیگیر و بهار» به کارگردانی سیدحسن سلطانی در گروه سنی ۳ تا ۷ سال، «باد دوچرخه‌سوار» ساخته نازنین سبحان‌سربندی در گروه سنی ۸ تا ۱۲ سال و «گرگم و گله می‌برم» اثر امیرهوشنگ معین در گروه سنی ۱۳ تا ۱۸ سال در بخش مسابقه‌ رسمی فیلم‌های کوتاه انیمیشن به رقابت خواهند پرداخت.
این سه پویانمایی از تولیدات امور سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ هستند.
جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه کورتی پونته که بخش عمده‌ فیلم‌های خود را به کودکان و نوجوانان اختصاص داده، تبدیل به جشنواره‌ای منحصر به فرد برای این گروه سنی شده است.
این جشنواره علاوه بر برگزاری بخش رسمی، ۲ بخش مسابقه‌ ابتکاری با عنوان‌های «مسابقه‌ چالش تولید فیلم کوتاه در ۴۸ ساعت» و «مسابقه‌ موسیقی متن» نیز برای نوجوانان تدارک دیده است.
در بخش «مسابقه‌ موسیقی متن» آهنگسازان نوجوان برای ساخت موسیقی متن جشنواره شروع و پایان هر نمایش فیلم با یک‌دیگر رقابت می‌کنند.
نیمه‌ دوم سیزدهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه کورتی پونته ایتالیا بر اساس گروه سنی مخاطبان به صورت مجازی از ۱۰ تا ۱۷ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۳۱ اکتبر تا ۷ نوامبر برگزار می‌شود، در حالی که نیمه نخست آن که به نمایش آنلاین فیلم‌های تولید شده از سوی کودکان اختصاص داشت از ۱۵ تا ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۹ برابر با ۴ تا ۷ مه ۲۰۲۰ در منطقه پونته سان نیکولو استان پادووا در حوالی شهر ونیز ایتالیا برگزار شد.

سفیر ایتالیا: همکاری‌های دو جانبه ایران و ایتالیا توسعه و پیشرفت در حال و آینده به ارمغان می‌آورد

چهارمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا با همکاری مشترک مرکز مطالعات راهبردی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه علامه طباطبایی و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا و دانشگاه ساپینزا در رُم برگزار گردید.
به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، در برنامه افتتاحیه این دور از گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا، حسین سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی، ابوالحسن خلج منفرد، رییس مرکز مطالعات راهبردی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و پرونه سفیر ایتالیا در تهران و بیات، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا به ایراد سخنرانی پرداختند.
دراین وبینار، سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی در سخنرانی افتتاحیه خود ضمن خوشامدگویی به مهمانان ایتالیایی و شرکت کنندگان ایرانی در این کنفرانس از ظرفیت ها وزمینه های فراوان همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا در عرصه های فرهنگی و علمی سخن گفت و درخواست کرد ارتباط و همکاری بیشتر در بین دانشگاههای دوکشور ایجاد شود.
ابوالحسن خلج منفرد رئیس مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی با اشاره به اهمیت گفت و گوهای فرهنگی بین کشورها اظهار داشت؛ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سالهای اخیر برگزاری گفت و گوهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلف از جمله با کشورهای آسیایی، کشورهای عربی، کشورهای آفریقایی و کشور ایتالیا در اروپا را به طور جدی در دستور کار خود قرار داده و برگزاری چهارمین دور گفت و گوهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا حامی از روابط فرهنگی عمیق و گسترده بین این دو کشور است.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی پیشنهاد کرد که در برنامه های آتی گفت و گوی فرهنگی دو جانبه مسائل روز و کاربردی در روابط فرهنگی مورد بحث و گفت و گو قرار گیرد .
سفیر ایتالیا در تهران با اشاره به زمینه های گسترده تاریخی و فرهنگی و هنری در روابط ایتالیا و ایران خواهان بهره‌برداری از از ظرفیت‌های موجود برای بسط همکاری های دوجانبه در عرصه‌های مختلف در شرایط کنونی شد و اظهار امیدواری کرد که در کنار توجه به مسایل تاریخی و فرهنگی بین دو کشور،همکاری‌های دو جانبه توسعه و پیشرفت را برای مردم دو کشور در حال و آینده به ارمغان بیاورد.
بیات سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا نیز در سخنرانی افتتاحیه خود با اشاره به همکاری های خوب دو کشور در عرصه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی و فرهنگی از جایگاه ویژه روابط فرهنگی بین ایران و ایتالیا سخن گفت و اهتمام سفارت جمهوری اسلامی ایران به این عرصه را مورد تاکید قرار داد.
در ادامه سه تن از استادان و پژوهشگران از دانشگاههای ایران و سه تن از ایران شناسان دانشگاههای ایتالیا مقالات خود را در باره ابعاد گوناگون روابط فرهنگی علمی و ادبی دو کشور ارائه دادند.

گزارش مرکز مطالعات کنفدراسیون صنایع ایتالیا از اخرین وضعیت اقتصادی ایتالیا

بر طبق این گزارش اقتصاد ایتالیا در صورت توقف در سطح 10.8% کاهش تولیدات ناخالص داخلی 22 سال عقب گرد تولید ناخالص داخلی را امسال ثبت خواهد کرد که اگر تولید ناخالص سرانه را مد نظر قرار دهد این عقب گرد 26 سال (1994) خواهد بود. در پیش بینی خوشبینانه رشد 4.8% تولید ناخالص داخلی در سال آینده خواهد بود. البته در صورتی که برنامه‌های بازیافت اقتصاد منطق با برنامه‌های دولت و کمک های دریافتی به موقع اتحادیه اروپا صورت گیرد امکان افزایش آن تا 5.7% نیز همواره خواهد بود. بازیافت بازارهای خارجی برای حصول این نرخ رشد امری حیاتی می‌باشد. در سال جاری بازارهای صادراتی ایتالیا 14.3% کوچک شده و انتظار میرود در سال آینده رشدی برابر با 11.2% داشته باشد. نسبت کسری بودجه به تولید ناخالص داخلی در سال جاری 10.8% می‌باشد که دلیل مهم آن طرح بسته‌های تشویق کمک و یارانه اقتصادی از طریق افزایش کسری بودجه 100 میلیارد یورویی دولت و همچنین کاهش درآمد های دولت عنوان شده است. ازمجموع طرح 100 میلیارد یورو، تاکنون 76 میلیارد هزینه شده و مابقی تا اخر سال طبق برنامه قرار است هزینه شود. نسبت بدهی ملی به تولید ناخالص داخلی نیز در حال حاضر 158.7% میباشد که 24% بیش از سال 2019 (134%) بوده است ولی انتظار می رود سال آینده 2.2% از این میزان کاسته شود. وزیر اقتصاد ایتالیا اعلام نمود پیش بینی کاهش اقتصاد کشور از 9% فراتر رود. وی سرمایه گذاری دولت در بخش های زیربنایی ازجمله بهداشت و درمان را برای کاهش این نرخ ضروری قلمداد نمود. وی تاثیر کوچک شدن اقتصادی را بر اشتغال کاملا مستقیم و تاثیر گذار قلدادنمود و اعلام داشت امسال 410 هزار فرصت شغلی از بین رفته است (ایل سوله مورخ 11 اکتبر ص 1 تا 3).
کاهش درآمد توریست طبیعت در ایتالیا
اتحادیه انجمن تورگردانان طبیعیت ایتالیا اعلام کرد: درآمد سال جاری شرکت های ذیر مجموعه آن در کشور سال جاری با 50% کاهش به 600 میلیون یورو خواهد رسید. در مجموع 299 میلیون مراجعه کمتر به طبیعت توسط توریست ها (داخلی و خارجی) ثبت شد که نشانگر کاهش 80% آن می‌باشد (ایل سوله ص 15)

سفارت ایران در رم اعلام کرد: افزایش ۵۰ درصدی تعداد وقت دانشجویی از سوی سفارت ایتالیا در تهران

تهران- ایرنا- سفارت ایران در رم با صدور اطلاعیه‌ای از افزایش ۵۰ درصدی تعداد وقت دانشجویی از سوی سفارت ایتالیا در تهران خبر داد.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از بخش‌ رسانه‌ای سفارت ایران در رم، سفارت ایران در ایتالیا در یادداشتی اعلام کرد: به اطلاع دانشجویان عزیز متقاضی روادید از سفارت جمهوری ایتالیا در تهران می‌رساند، با عنایت به پیگیری‌های انجام پذیرفته در تهران و رم، سفارت ایتالیا در تهران اعلام کرده شرکت Cox & Kings نسبت به افزایش ۵۰ درصدی تعداد وقت دانشجویی با فوریت اقدام خواهد نمود.
به گزارش ایرنا، دانشجویان ایرانی که در دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل می‌کنند در پی شیوع ویروس کرونا هم‌اکنون در ایران حضور دارند و با مشکل صدور ویزا روبرو شدند.
این مساله موجب حضور اعتراضی این دانشجویان در محوطه وزارت امور خارجه شده و آنها خواستار رسیدگی این موضوع از سوی مقامات وزارت امور خارجه ایران شدند.
در این چارچوب سفارت ایران در ایتالیا چندی پیش با انتشار اطلاعیه‌ای یادآور شد: تلاش‌ها و پیگیری‌ها کماکان در جریان است از جمله موضوع ضرورت حل مشکل دانشجویان در گفت‌وگوی مجازی با مدیرکل سیاسی و امنیتی وزارت خارجه ایتالیا مورد تاکید قرار گرفت.
سفارت ایران در ایتالیا افزود: همچنین مکاتباتی با وزارت امور خارجه و وزارت دانشگاه‌ها و علوم ایتالیا انجام و دیدارهایی برنامه‌ریزی شده که نتایج آن متعاقبا به اطلاع می‌رسد.

مردم ایتالیا در اعتراض به محدودیت‌های کرونایی به خیابان‌ها آمدند

اعتراضات به محدودیت‌های کرونایی در میلان و تورین ایتالیا به خشونت کشیده شد.

برگزاری اولین نشست تخصصی آنلاین بررسی مسائل صادرات فرش دستباف ایران به ایتالیا

رئیس مرکز ملی فرش ایران از برگزاری اولین نشست تخصصی آنلاین بررسی مسائل تجارت و صادرات فرش دستباف ایران به ایتالیا خبر داد.
به گزارش ایلنا، فرح‌ناز رافع با بیان این مطلب افزود: این نشست به صورت ویدئو کنفرانسی روز چهارشنبه ۷ آبان ماه ساعت 14:30 برگزار می شود.
وی همچنین تصریح کرد: در این نشست سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در میلان و شمال ایتالیا به بررسی روابط اقتصادی دو کشور می پردازد.
رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: بیان برنامه‌های کلی مرکز ملی فرش ایران در حوزه توسعه تجارت خارجی و صادرات و اقدامات آتی در جهت رفع موانع نیز در این نشست انجام خواهد شد.
رافع گفت: نمایندگان اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستبافت، مسئولینی از گمرک و فعالان بخش خصوصی نیز به بیان مهمترین نقطه نظرات خود در این همایش خواهند پرداخت.

احتمال ورشکستگی نیمی از شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی

فارس : نتایج یک نظر سنجی نشان می‌دهد، بیش از نیمی از شرکت‌های کوچک و متوسط فعال در ۵ اقتصاد بزرگ اروپایی نگران آن هستند که طی ۱۲ ماه آینده مجبور شوند، فعالیت خود را متوقف نمایند.
به گزارش راشاتودی، نتایج نظرسنجی مؤسسه مکنزی از ۲۲۰۰ شرکت کوچک و متوسط در ۵ اقتصاد برتر اروپا شامل فرانسه، ایتالیا، آلمان، اسپانیا و انگلیس نشان می‌دهد، بیش از ۵۰ درصد این شرکت‌ها نسبت به ادامه فعالیت خود در ۱۲ ماه آینده به شدت نگران هستند و فکر می‌کنند، احتمالا مجبور خواهند شد کسب وکار خود را تعطیل کنند.
این شرکت‌ها در سایه تداوم و گسترش شیوع ویروس کرونا در اروپا و جهان با بحران موجودیت روبرو شده‌اند.
شیوع کرونا به شدت به شرکت‌های ایتالیایی و اسپانیایی آسیب رسانده به گونه‌ای که ۳۰ تا ۳۳ درصد آنها اعلام کردند درآمدشان به شکل قابل توجهی سقوط کرده است.
نیمی از شرکت‌های ایتالیایی و اسپانیایی که در نظرسنجی مکنزی شرکت کردند، نیز گفته‌اند که درآمدشان کاهش یافته است.
ایتالیا و اسپانیا شاهد یکی از سخت‌ترین قرنطینه‌های اعمال شده در جهان بوده‌اند.
این نظرسنجی البته در ماه آگوست و زمانی انجام شده که هنوز کشورهای اروپایی با موج دوم شیوع ویروس کرونا که دولت‌های اروپایی را مجبور کرد، دوباره به سمت قرنطینه بروند، انجام شده است.
حتی در آن زمان که اوضاع بهتر بود، بسیاری از شرکت‌ها اعلام کردند که از اوضاع اقتصادی ضعیف است.
بر اساس پیش‌بینی‌های کنونی حداقل ۱۱ درصد شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی به خصوص در ۵ اقتصاد برتر این قاره طی ۶ ماه آینده ورشکست خواهند شد.
البته ممکن است این رقم برای شرکت‌های فرانسوی با تعداد کارمند ۵۰ تا ۲۵۰ نفر به دو برابر افزایش یابد.
در صورتی که نتایج این نظرسنجی را ملاک تمایل به فعالیت اقتصادی در اروپا در نظر بگیریم، ممکن است یک سوم از کارگران شرکت‌های کوچک و متوسط در کشورهایی که نام آنها آورده شد، طی یک سال آینده شغل خود را از دست بدهند.
این شرکت‌ها دو سوم کل اشتغال در ۵ کشور بزرگ اروپایی را به خود اختصاص داده‌اند.

با اوج گیری موج جدید شیوع ویروس کرونا؛ ایتالیا دوباره سینماها را تعطیل کرد

با اوج گیری موج جدید شیوع ویروس کرونا در اروپا، سینماهای ایتالیا بار دیگر ناگزیر به بستن درهای خود به روی مخاطبان شدند.
به گزارش هالیوود ریپورتر، ایتالیا به عنوان اولین کشوری که در ماه فوریه سینماها را تعطیل کرد و در ماه ژوئن آنها را بازگشایی کرده بود از (۲۶ اکتبر، ۵ آبان) دوباره سالن های سینما را تعطیل می‌کند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، «جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا اخیرا اعلام کرده با توجه به وضعیت بحرانی همه گیری کرونا در این کشور، سالن های سینما و تئاتر ملزم به تعطیلی هستند و همچنین بر اساس مقررات جدید آمد و شد رستوران ها نیز پس از ساعت ۶ بعد از ظهر اجازه فعالیت ندارند.
ایتالیا اخیرا رکورد آمار روزانه ۱۹۶۴۴ نفر را به ثبت رسانده و مقامات بهداشتی این کشور امیدوارند با وضع محدودیت های جدید احتمال اعمال مجدد قرنطینه کامل را در این کشور کاهش دهند.
همزمان با افزایش موارد ابتلا در اروپا، اسپانیا نیز قانون منع آمد و شد را در سطح ملی و از ساعت ۱۱ شب تا ۶ صبح وضع کرده و فرانسه نیز از هفته گذشته محدودیت مشابهی را در چند منطقه از جمله پاریس اعمال کرده است.

ابتلای سخنگوهای نخست وزیر و رئیس جمهور ایتالیا به کرونا

رسانه‌های اروپایی از مثبت شدن تست کرونای سخنگوهای نخست وزیر و رئیس جمهور ایتالیا و به قرنطینه رفتن این دو مقام اروپایی خبر داده‌اند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "هندلزبلات آلمان"، برخی مقامات بلند پایه ایتالیا هم تست کرونایشان مثبت اعلام شده است.
سخنگوی سرجو ماتارلا، رئیس جمهور ایتالیا و "جوزپه کونته"، نخست وزیر ایتالیا هم تست کرونایشان مثبت شده است.
"جیووانی گراسو"، سخنگوی ماتارلا روز یکشنبه در پیامی توئیتری اعلام کرد بعد از اینکه جمعه دچار تب بالا شده روز شنبه تست کرونا داده و روز یکشنبه نتیجه مثبت آن را دریافت کرده است.
وی در عین حال اعلام کرد که حالش نسبتا خوب است.
سخنگوی ماتارلا اعلام رد که بعد از اولین تست منفی در روز چهارشنبه هیچ ارتباطی با رئیس جمهور نداشته است.
"روککو کاسالینو"، سخنگوی "جوزپه کونته" ، نخست وزیر ایتالیا هم دربیانیه ای اعلام کرد که نتیجه مثبت تست کرونایش را اواخر روز شنبه دریافت کرده و پیش از آن هم برخی علائم خفیف بیماری را داشته است.
وی اعلام کرد که روز سه شنبه برای آخرین بار در دفتر نخست وزیر ایتالیا بوده و از ماسک استفاده نموده و فاصله ایمنی را رعایت کرده است.
درایتالیا شمار مبتلایان به کرونا به شدت در حال افزایش است و برای اولین بار شمار مبتلایان روزانه در این کشور از مرز 20 هزار نفر عبور کرده است. بر اساس اطلاعات نهادهای بهداشتی ایتالیا در روز یکشنبه 21273 نفر در ایتالیا در عرض 24 ساعت به کرونا مبتلا شده اند که بالاترین میزان ابتلای روزانه از زمان شیوع کرونا بوده است. در این مدت 128 بیمار کرونایی دیگر هم در این کشور فوت کرده اند.
"بویکو بوریسو"، نخست وزیر بلغارستان هم تست کرونایش مثبت اعلام شده است. وی روز شنبه در فیس بوک این خبر را اعلام و اظهار داشت که بعد از دو تست منفی کرونا تست سومش مثبت شده است. قرنطینه بوریسو تازه در روز شنبه به دلیل ارتباط با یک معاون وزیر این کشور که آلوده به این ویروس شده بود تمام شده بود.
نخست وزیر بلغارستان در این پیام نوشت که وی همه نشست ها و دیدارهای عمومی برای روزهای آینده را لغو کرده است.

مشکل روادید دانشجویان ایرانی در ایتالیا در حال پیگیری است

سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم از گفت و گو و مکاتبات با مقامات ایتالیایی برای صدور روادید دانشجویان ایرانی خبر داد و اعلام کرد: با توجه به درخواست‌های مکرر این دانشجویان از مقامات وزارت امور خارجه برای حل مشکل روادید، اقداماتی انجام شده و در تلاش برای حل این مشکل هستیم.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سفارت ایران در ایتالیا با انتشار اطلاعیه‌ای تاکید کرد: به دنبال درخواست‌های مکرر دانشجویان برای حل مشکل روادید و طرح با مقامات وزارت امور خارجه ایران، اقداماتی از سوی دستگاه دیپلماسی و این سفارتخانه صورت گرفت.
به گزارش روز جمعه بخش رسانه‌ای سفارت ایران در رم، در این اطلاعیه سفارت ایراندر ایتالیا یادآور شد: تلاش‌ها و پیگیری‌ها کماکان در جریان است از جمله موضوع ضرورت حل مشکل دانشجویان در گفت‌وگوی مجازی با مدیرکل سیاسی و امنیتی وزارت خارجه ایتالیا تاکید شد.
سفارت ایران در ایتالیا افزود: همچنین مکاتباتی با وزارت امور خارجه و وزارت دانشگاه‌ها و علوم ایتالیا انجام و دیدارهایی برنامه‌ریزی شده که نتایج آن متعاقبا به اطلاع می‌رسد.
بر اساس این گزارش، دانشجویان ایرانی که در دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل می کنند در پی شیوع ویروس کرونا هم‌اکنون در ایران حضور دارند که با مشکل صدور ویزا روبرو شده اند، این مسأله اخیرا موجب حضور اعتراضی این دانشجویان در محوطه وزارت امور خارجه شد.
این دانشجویان خواستار رسیدگی این موضوع از سوی مقامات وزارت امور خارجه ایران هستند.

استقبال ایران از گسترش همکاری­‌های فیمابین به دور از مداخله کشورهای ثالث/ اروپایی‌ها به تعهدات برجام باید عمل کنند

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با سفیر ایتالیا در تهران دیدار کرد و گفت: اروپایی‌ها باید به تعهداتی که در برجام پذیرفتند، عمل نمایند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در تهران ظهر امروز چهارشنبه (30/7/99) با مجتبی ذوالنوری رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این دیدار با اشاره به روند روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا گفت: رایزنی نمایندگان دو کشور در سطح روسای مجالس، کمیسیون‌ها و گروه‌های دوستی پارلمانی به رفع موانع احتمالی موجود کمک شایانی خواهد کرد، از این رو از گفتگو با نمایندگان مجالس نمایندگان و سنای ایتالیا استقبال می‌کنیم.وی با اشاره به همکاری‌های اقتصادی ایران و ایتالیا گفت: علیرغم ظرفیت­‌های بالای دو طرف، سطح روابط تجاری ما در سالهای اخیر روند نزولی داشته که رضایتبخش نیست.لذاباید با رایزنی مقامات دو کشور همکاری‌های فیمابین را به دور از مداخله کشورهای ثالث گسترش داد.
ذوالنوری در ادامه با یادآوری خروج آمریکا از برجام گفت: بعد از بدعهدی آمریکا و خروج از برجام، اروپایی ها نیز در عمل به تعهدات خود ناتوان هستند و تاکنون فقط به حمایت­‌های لفظی از برجام بسنده شده است. ما از اروپایی‌ها انتظار داریم به تعهداتی که طبق برجام پذیرفته‌اند، عمل کنند و منافع ما را از این توافق تأمین کنند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم همچنین در خصوص اوضاع منطقه بویژه تحولات سوریه و لبنان با سفیر ایتالیا در تهران گفتگو رایزنی کرد.
جوزپه پرونه در ابتدای این دیدار روابط ایتالیا و جمهوری اسلامی ایران را دوستانه توصیف کرد و گفت: ایتالیا از توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران در زمینه­‌های مختلف بویژه روابط پارلمانی استقبال میکند.
وی افزود: امیدواریم با عادی شدن شرایط و رهایی وضعیت کرونایی، شاهد تبادل هیات‌های پارلمانی میان دو کشور باشیم.
سفیر ایتالیا در تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سطح همکاری­‌های اقتصادی و تجاری دو کشور گفت: ایران شریک مهمی برای اروپا است و شرکت­های ایتالیایی اشتیاق زیادی برای کار با شرکای ایرانی دارند اما شرایط کار آنها تحت تاثیر تحریمهای آمریکا دشوار شده است.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد گفتگوهای میان سفارت ایتالیا در تهران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای رفع موانع و تسریع همکاری‌های فیمابین تداوم یابد.

کهن‌ترین قالیچه جهان، متعلق به ایرانیان است

مشرق :کهن‌ترین قالیچه جهان، قالی پازیریک نام دارد و متعلق به ایرانیان است. قدمت قالی به قرن ‌ها پیش از میلاد مسیح بر می‌گردد و هم اکنون، در کشور روسیه نگهداری می‌شود.

راه اندازی ۲ ابزار جدید اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران/ شرکتهای ایتالیایی دومین شریک تجاری پس از آلمان

در حالی که دولت ترامپ روز به روز تحریم های ضدایرانی را شدیدتر می کند، اتحادیه اروپا بر تعهد خود مبنی بر وفاداری به برجام تأکید دارد.
به گزارش خبرنگار بازار، در حالی که دولت ترامپ شدت تحریم های ضد ایرانی را بیشتر کرده، اتحادیه اروپا بر تعهد خود مبنی بروفاداری به برجام تأکید دارد.
روزنامه ایتالیایی کوریره دلاسرا در گزارش اخیر خود نوشت: بروکسل دستش را به سوی تهران دراز می کند و به طور همزمان تلاش میکند که شرکت های کوچک و متوسط اروپایی علاقمند به تجارت با جمهوری اسلامی ایران باشند و در چارچوب قانون و نظام تحریمی اروپا به ایران کمک کنند.
این روزنامه افزود: در حالی که اتحادیه اروپا در راستای برجام به تمامی تحریم های اقتصادی و مالی اعمال شده در رابطه با برنامه هسته ای ایران پایان داده، اما محدودیت های دیگری در رابطه با تجارت با تهران باقی مانده است.
در همین راستا کمیسیون اروپا به منظور شناسایی این محدودیت ها به تازگی یک «میز کمک» (Helpdesk) و یک «ابزار تحریم» (Sanctions tool)، دو سرویس برای شرکت ها که بتوانند با آرامش با شرکای ایرانی خود کار کنند، راه اندازی کرده است.
بنابراین، طرح این موضوع در واقع ارسال یک پیام محکم سیاسی سران اروپایی خطاب به ایران است که آن هم در این دوره پاندمی که واردات دارو که به واسطه تحریم های آمریکایی ممنوع است، امری کاملا ضروری به شمار می آید.
هدف «میز کمک» ارائه اطلاعات، ترتیب دادن رویدادهایی به منظور ملاقات میان شرکت های اروپایی و ایرانی و به ویژه دقت نظر است، یعنی استعلام این موضوع که آیا شرکت هایی که قصد دارند قراردادهایی با آنها منعقد سازند، ارتباطی با اشخاصی که در لیست سیاه قراردارند، دارند یا خیر.
در حقیقت، صحبت از کمکی واقعی است، زیرا بر خلاف شرکت های چند ملیتی، شرکت های کوچک و متوسط فاقد یک دفتر حقوقی برای این دقت نظر هستند که پس از پی بردن به این امر، شرکت ها می توانند به بانک‌ها رجوع می کنند تا در مورد قانونی بودن معاملات جاری اطمینان حاصل کنند.
کوریره دلاسرا همچنین اینگونه نوشت که این «ابزار تحریم» مجموعه ای از اطلاعات را در اختیار شرکت های اروپایی قرار می دهد تا متوجه شوند که آیا طرح هایی را که با ایران در نظر دارند ممکن است با تحریم مواجه شوند یا خیر.
برنامه های اینترنتی تهیه شده توسط کمیسیون اروپا ابزار معتبری برای شرکت های ایتالیایی به شمار می آیند. همان شرکت هایی که از نظر تاریخی دومین شریک تجاری ایران پس از شرکت های آلمانی به شمار می آیند. در این سایت ها فقط کافی است نوع کالای صادراتی، اطلاعات هویتی شرکت و گیرنده را وارد کرد و این سرویس اروپایی امکان انجام عملیات تجاری با آن را تأیید خواهد کرد.
این دو ابزار به نفع شرکت های کوچک و متوسط اروپایی بوده و با توجه به اینکه ایران کشوری تحت تحریم است، کمک می کنند شرکت ها با آگاهی وارد معامله با این کشور شوند.
پس از آنکه آمریکا در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و تحریم های دیگری علیه ایران اعمال کرد این تصور اشتباه شایع شد که دیگر برای شرکت های اروپایی این امکان وجود ندارد که با جمهوری اسلامی روابط تجاری برقرار سازند.

«ارسی خانه» ایران، در نمایشگاه بین‌المللی «موزه دیزاین» ایتالیا به نمایش در می‌آید

مسابقه «آ دیزاین»، بزرگ‌ترین و مطرح‌ترین جایزه بین‌المللی طراحی در دنیا می باشد که هر ساله طراحان خلاق کشورهای جهان در رشته‌های مختلف در این مسابقه که در شهر کوموی ایتالیا برگزار می‌شود، شرکت و برای کسب جوایز آن به رقابت می پردازند.
آنچه بر اعتبار این مسابقه نسبت به سایر مسابقه‌های بین‌المللی طراحی می‌افزاید، روند داوری آثار است؛ چرا که این مسابقه در چندین مرحله و با مشارکت بیش از ١٧٠ کارشناسان حرفه‌ای از سراسر جهان، شامل چهره‌های دانشگاهی، مدیران شرکت‌های بزرگ، مهندسان و برجستگان رشته‌های مختلف، برندگان جوایز دوره‌های گذشته و مدیران برندهای معتبر جهان داوری می‌شود.
پروژه «ساختمان مسکونی اُرسی خانه» از ایران، سال ۲۰۱۶ برنده مدال برنز مسابقه «آ دیزاین» در بخش معماری، ساختمان و سازه شد و حالا مقرر شده است این ساختمان مسکونی در نمایشگاه بین المللی موزه دیزاین به نمایش درآید.
نمایشگاه بین‌المللی موزه دیزاین در راستای حمایت و معرفی آثار برجسته حوزه معماری و طراحی جهان، از تاریخ ١٥ اکتبر تا ١٥ نوامبر ٢٠٢٠ و به مدت یک ماه در شهر کوموی ایتالیا برگزار می‌شود و روند برگزاری آن به این صورت است که برندگان دوره‌های مختلف جایزه جهانی «آ دیزاین» بررسی می‌شوند و برگزیده‌ها به نمایش درمی‌آیند.
نیما کیوانی معمار و طراح این ساختمان پیش از این در گفتگو با مهر گفته بود: شاخصه اصلی ساختمان اُرسی خانه همان طور که از نامش پیداست، زنده کردن پنجره اُرسی به شکل مدرن آن است. به عبارتی می‌توان این پروژه را نگاهی تازه در نگرش کاربردی به معماری ایرانی دانست.
به گفته این معمار ایرانی در طرح این بنا، همچنین به معماری خانه‌های سنتی ایران به‌ویژه خانه‌های شهر کاشان و هندسه فضایی و نقش گیاه، آب، نور و قاب بندی و شفافیت در معماری ایرانی توجه ویژه‌ای شده است.

بازدید رئیس اتاق ایران از مجموعه تولیدی صنایع غذایی

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، به همراه جمعی از فعالان اقتصادی از گروه صنعتی «زر» بازدید کرد تا از نزدیک در جریان دغدغه‌های فعالان بخش تولید قرار بگیرد.

Img20201013132326319

غلامحسین شافعی همراه با احمد پورفلاح مشاور عالی رئیس اتاق ایران از مجموعه تولیدی «زر» بازدید کردند. مرتضی سلطانی رئیس هیات مدیره هلدینگ زر نیز میزبانی این بازدید را بر عهده داشت.

در جریان این بازدید رئیس اتاق ایران بر اهمیت اجرای قانون بهبود محیط کسب‌و کار در جهت رفع موانع تولید تاکید کرد. غلامحسین شافعی، حذف مقررات زائد از سد راه تولید را لازمه اصلی تحقق جهش تولید عنوان کرد.

شافعی با اشاره به این‌که واحدهایی همچون هلدینگ زر در کشور استثنایی هستند، گفت: آنچه عموما به نام تولید جاافتاده بیشتر مونتاژ و نوعی خام فروشی است. در این شرایط مجموعه‌های تولیدی بیش از آن‌که تولیدکننده ارز باشند مصرف‌کننده آن هستند اما گروه زر نشان داد می‌توان در کشور با همه مشکلات اقتصادی و تولیدی کارهای بزرگ انجام داد.

در جریان این بازدید،‌ مرتضی سلطانی، رئیس هیات مدیره هلدینگ زر با اشاره به راه‌اندازی مگاپروژه زرکام گفت: بیش از 400 نوع محصول جدید به بازارهای صادراتی دنیا عرضه خواهد شد.

او ادامه داد: مگاپروژه زرکام که به‌زودی فرایندهای مربوط به تولیدات آن آغاز خواهد شد، مجموعه‌ای بی‌نظیر از تولیدات را به بازارهای صادراتی دنیا ارائه خواهد کرد که محصولات تولیدی آن تا پیش از این در ایران تولید نشده‌اند.

Img20201013132308491

سلطانی تأکید کرد که این پروژه قادر است صنعت شیرینی و شکلات کشور را یک‌باره متحول کند.

او با تأکید بر این‌که محصولات این مگاپروژه ازنظر کیفیت و قیمت و همچنین بسته‌بندی از شاخص‌های بسیار مناسبی برخوردار هستند گفت: این موضوع می‌تواند علاوه بر بازارهای صادراتی، مصرف‌کننده داخلی را نیز با برندی معتبر در صنعت شیرینی و شکلات و نان مواجه سازد که حتی می‌تواند با برندهای معتبر دنیا مانند Nestle، Mars،Mondelez و ... رقابت کند.

پورفلاح هم با اشاره به مشکلات موجود در حوزه اقتصادی کشور گفت باید دکترینی مدیریتی‌ای در کشور تدوین کرد و اشاعه داد تا مدیران دیگر بدانند در همین شرایط می‌توان تا چه میزان موفق عمل کرد.

Img20201013132406913

سلطانی در این جلسه با اشاره به این‌که یکی از رموز موفقیت در مجموعه زر، تفکیک مدیریت از مالکیت است بر ضرورت اعتماد به مدیران در مجموعه‌های تولیدی اشاره کرد و گفت: یک مدیر کلان باید بر موضوعات مدیریتی در مجموعه تمرکز کند و مسائل تولیدی، آزمایشگاهی، تخصصی و ... را به مدیران آن مجموعه تفویض کند و به مدیران و نخبه‌های کشور اعتماد کند که ثمره آن راه‌اندازی و هدایت مجموعه‌هایی مانند گروه صنعتی و پژوهشی زر خواهد بود.

Img20201013132248382

«سایه‌های بی‌خورشید» برنده رقابت فیلم‌های ایرانی در ایتالیا

مستند «سایه‌های بی‌خورشید» ساخته مهرداد اسکویی، بهترین فیلم بخش ویژه سینمای ایران در جشنواره بین‌المللی فیلم «اکنون خاورمیانه» در کشور ایتالیا شد.
به گزارش ایسنا، جشنواره بین‌المللی فیلم «اکنون خاورمیانه» که امسال از تاریخ ۶ تا ۱۱ اکتبر (۱۵ تا ۲۰ مهر) در شهر فلورانس ایتالیا برگزار شد، بخش ویژه‌ای را با عنوان "صداهایی از ایران" به آثاری از سینمای ایران اختصاص داده بود و میزبان نمایش چندین فیلم کوتاه و بلند و مستند از سینماگران ایرانی بود.
امسال برای اولین‌بار جایزه ویژه‌ای با عنوان «فلیچیتا فرارا» به یاد رایزن فرهنگی ایتالیا در ایران و بنیانگذار جشنواره «اکنون خاورمیانه» در این رویداد سینمایی اعطاء شد که به مستند «سایه‌های بی‌خورشید» به کارگردانی مهرداد اسکویی به عنوان بهترین فیلم بخش تمرکز بر سینمای ایران اختصاص یافت.
فیلم سینمایی «دشت خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی که اخیرا در جشنواره ونیز موفق به کسب جایزه بهترین فیلم بخش افق‌ها شد، مستندهای بلند «میدان جوانان سابق» به کارگردانی مینا اکبری، «خانه دوست» به کارگردانی محمدرضا عینی، «در دل سنگ» ساخته مشترک سارا خاکی و محمدرضا عینی، «فریاد رو به باد» به کارگردانی مشترک سیاوش جمالی و عطا مهراد و «ژیرله» از بهار روحانی در کنار انیمیشن کوتاه «گرسنگی» ساخته زهرا رستم‌پور، فیلم‌های کوتاه «فیل مرغ» ساخته امیر مسعود سهیلی، «دستور» به کارگردانی فرشید عبدی، «زندگی بر باد رفته» از سیاوش ساعدپناه و امید غریبی، «فانوس خاموش» ساخته مشترک فرشاد غفاری و پیام لاغری و «ساز دهنی» ساخته اشکان ساعدپناه دیگر فیلم‌های ایرانی هستند که در قالب این برنامه ویژه در جشنواره «اینک خاورمیانه»(Middle East Now) در ایتالیا به نمایش گذاشته شدند.
«سایه‌های بی‌خورشید» اولین نمایش جهانی خود را سال گذشته در سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) تجربه کرد و موفق به کسب جایزه بهترین کارگردانی از این رویداد معتبر سینمایی شد و پس از آن در چندین جشنواره بین‌المللی دیگر از جمله بیگ‌اسکای آمریکا، مونیخ آلمان، کراکو لهستان، داک‌اِج نیوزولند، میلینیوم بلژیک، حقوق بشر ژنو، هلسینکی فنلاند و... نیز حضور یافته و اخیرا به جشنواره‌های «ژان روش» فرانسه، داکوفست کوزوو، جشنواره مستند اوپن سیتی لندن، جشنواره فیلم زوریخ و جشنواره مستند زاگرب نیز به روی پرده رفته است.

مراسم یادبود استاد شجریان در ایتالیا

یکشنبه جمعی از ایرانیان ساکن رم در میدان فردوسی این شهر گرد هم آمدند و با خواندن ترانه‌های محمدرضا شجریان و روشن کردن شمع یاد او را گرامی داشتند.

اسلام‌شناس و خاورشناس ایتالیایی درگذشت

ماسیمو کامپانینی؛ اسلام شناس و خاورشناس مشهور جهان در سن ۶۵ سالگی در گذشت.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از البیان للتواصل و التاصیل، پروفسور ماسیمو کامپانینی Massimo Campanini اسلام شناس و خاورشناس مشهور جهان در سن ۶۵ سالگی در گذشت.
وی در سال ۱۹۷۷ در دانشگاه دولتی میلان فارغ التحصل شد و سپس در سال ۱۹۸۴ در بخش لومباردی ایتالیا در مؤسسه ایتالیایی خاورمیانه و خاور دور به زبان عربی فارغ التحصیل و سپس در رشته‌های مختلف متخصص شد: سنت و قرآن؛ تاریخ معاصر خاورمیانه؛ اندیشه سیاسی و سنت فلسفی مسلمانان.
پروفسور ماسیمو کامپانینی در بسیاری از دانشگاه‌ها از جمله اوربینو؛ اورینتال ناپل؛ ترنتو؛ سن رافائل؛ انستیتوی مطالعات عالی دانشگاه و…تدریس می کرد.
وی نویسنده ای فعال بود و در ترجمه برخی آثار کلاسیک اسلامی مانند: غزالی؛ فارابی؛ ابن رشد از زبان عربی به ایتالیایی نقش داشت.
همچنین نویسنده ۳۲ کتاب و بیش از ۱۰۰ مقاله علمی بود؛ از جمله مهمترین کتب وی: اسلام و سیاست (از سال ۱۹۹۹ چندین بار باز نشر شد)؛ اندیشه اسلامی معاصر؛ تاریخ مصر از فتح عرب تا امروز؛ تفسیر قرآن به قرآن در قرن بیستم؛ تفکر در اسلام.
وی در آثار و کتب و مقالات خود تاریخ جهان عرب و باز بودن فرهنگی آن را یادآوری می‌کند؛ وی بر تأثیر فروپاشی امپراتوری عثمانی و سیاست‌های استعماری اروپا بر ریشه تاریخی اخیر افراط گرایی جهادی تاکید داشت.
او چندین بار برای کمک به ما (مسلمانان و مراکز اسلامی) برای از بین بردن تصویر کلیشه‌ای از یک اسلام خشن و ارتجاع در کنفرانس‌ها و نشست‌ها شرکت نمود.
ماسیمو کامپانینی، شرق‌شناس و مترجم برجسته ایتالیایی متولد سوم نوامبر ۱۹۵۴ و یکی از تاریخ‌شناسان معتبر در زمینه خاورمیانه و کشورهای عرب و همچنین استاد فلسفه اسلامی است. از وی آثار زیادی در خصوص اسلام و فلسفه اسلامی منتشر شده که از جمله مهم‌ترین آنان قرآن و تفسیر آن است که تاکنون چندین بار چاپ شده است.

رونمایی از بزرگترین مجموعه مجسمه‌های مرمر عتیقه در ایتالیا

بیش از ۹۰ مجسمه یونانی و رومی از مجموعه ۶۲۰ اثری تورلونیا (Torlonia) که یکی از مهمترین مجموعه مجسمه‌های کلاسیک محسوب می شود،و متعلق به خانواده اشرافی تورلونیا در سده‌های ۱۸ و ۱۹ میلادی بوده است که از طریق اداره امور مالی واتیکان، به ثروت هنگفتی دست یافته و برای مدتی طولانی مخفی نگه داشته بودند، از ۱۴ اکتبر (چهارشنبه ۲۳ مهر) در ویلا کافارلی موزه کاپیتولین شهر رم برای عموم به نمایش گذاشته خواهد شد.
این مجموعه خصوصی که با مجموعه‌های موجود در موزه‌های بزرگ دنیا رقابت می‌کند، نیم قرن در انبار محبوس بود تا اینکه مالکان اشراف زاده آن برای نمایش این آثار با دولت ایتالیا به توافق دست یافتند.

سرمایه گذاری شرکت های آلمانی در بندر تریسته

شرکت هامبورگ هانن و شرکت لجستیک AG آلمان با سرمایه گذاری 150 میلیون یورویی در بندر تریسته بزرگترین سرمایه‌گذاری در بنادر ایتالیا را به نام خود ثبت کردند. در این طرح ترمینال بزرگ کانتینری با اتصال به شبکه ریلی فردا باحضور وزیر توسعه امور زیربنایی افتتاح خواهد شد. لازم به ذکر است، شرکت های آلمانی سرمایه گذار در این طرح با 6300 کارمند و ظرفیت 7 و نیم میلیون کانتینر در سال، درآمد 1.35 میلیارد یورویی کسب نموده و هم اکنون در بنادر اوکراین و استونی بعد از آلمان حضور داشته و ایتالیا چهارمین مقصد سرمایه گذاری آنها بوده است. اتصال بنادر تریسته و هامبورگ یکی از اهداف این طرح اعلام شده بود.
افزایش هزینه برق و گاز مصرفی در ایتالیا
با بهبود وضعیت اقتصادی ایتالیا شرکتهای برق 15.6% و گاز 11.4% از اول اکتبر هزینه گاز و برق مصرفی خانوارها را افزایش خواهند داد. بعلت بحران کرونا این شرکتها سال گذشته مجبور به کاهش 18.3%هزینه برق و 13.5% هزینه گاز مصرفی خانوارها شده بودند. با این افزایش، قیمت ها در سطح قیمت های معمول قبل از بحران کرونا خواهد رسید. به این ترتیب صرفه‌جویی 207 یورویی خانوارها طی 9 ماه اخیر در مصرف برق و گاز با افزایش 166 یورویی(به طور متوسط) تا پایان سال همراه خواهد بود. بازبینی قیمت‌ها هر سه ماه یکبار صورت می‌پذیرد. قیمت انرژی مصرفی در ایتالیا در بازار بورس مشخص می‌شود. هم اکنون قیمت 1000مگاوات برق در بازار در فصل بهار 25 یورو و در تابستان 42 یورو به صورت عمده فروشی می‌باشد.
کاهش درآمد توریست طبیعت در ایتالیا
اتحادیه انجمن تورگردانان طبیعیت ایتالیا اعلام نمود درآمد سال جاری شرکت های ذیر مجموعه آن در کشور سال جاری با 50% کاهش به 600 میلیون یورو خواهد رسید. در مجموع 299 میلیون مراجعه کمتر به طبیعت توسط توریست ها (داخلی و خارجی) ثبت شد که نشانگر کاهش 80% آن می‌باشد.
ثمر دهی نسل جدید درختهای زیتون
پس از شیوع بیماری باکتری Xylella درختان زیتون که موجب خشک شدن و بی ثمر شدن سطح وسیعی از باغات کشت زیتون در ایتالیا شد، نسل جدید درختان مقاوم به این آفت کشت شد که امسال به ثمر نشسته است. اولین باغات این درخت مقاوم در منطقه پولیا (جنوب شرقی ایتالیا) ایجاد شده و در صورت بازدهی خود، در کل کشور توسعه خواهند یافت. اولین نهال آلوده از فرانسه چندین سال قبل وارد شده بود.

گروه بورس لندن، بورس ایتالیا را به یورونکست می‌فروشد

مهر : گروه بورس سهام لندن که مالک بورس میلان ایتالیا است روز جمعه توافق کرد بورس ایتالیا را به ازای ۳/ ۴ میلیارد یورو (معادل ۵ میلیارد دلار) به یورونکست بفروشد.
به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، گروه بورس سهام لندن (ال‌اس‌ای) تایید کرد ماه گذشته برای فروش بورس ایتالیا با امپراتور شاخص پن‌یوروپین، یعنی یورونکست وارد مذاکرات انحصاری شده است. این اتفاق پس از آن می‌افتد که ال‌اس‌ای برای خرید شرکت فراهم‌کننده داده رفینیتیو به ازای ۲۷ میلیارد دلار روی شرایط قطعی توافق نمود. کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اروپا، تحقیقات عمیقی را در مورد شرایط این نقل و انتقال شروع کرده است. نقل و انتقال بورس ایتالیا به شرطی انجام خواهد شد که معامله بورس لندن برای خرید رفینیتیو انجام شود. بورس لندن اعلام کرده است انتظار دارد تا پایان ۲۰۲۰ معامله رفینیتیو را تکمیل کند و سپس در ۶ ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱ فروش بورس ایتالیا را نهایی کند.
پس از اعلام این خبر سهام گروه بورس لندن ۲/ ۰ درصد بالا رفت و سهام گروه یورونکست ۷/ ۰ درصد رشد کرد.

خداحافظی با اسطوره موسیقی سنتی ایران

خداحافظی با اسطوره موسیقی سنتی ایران

محمدرضا شجریان، اسطوره مقدس موسیقی سنتی ایرانی، در سن 80 سالگی به دیار باقی شتافت.
پس از خبر درگذشت «استاد»، تعداد کثیری از علاقمندان و مشتاقان به بیمارستان جم تهران که وی چند روز پیش در بیمارستان به دلیل وخامت حالشان بستری شدند، شتافتند.
این خبر توسط پسر ایشان، با پستی در زیر یک صفحه سیاه رنگ ابلاغ شد که نوشته بود: پس از سال‌ها جدال با بیماری سرطان، خاک پای مردم ایران به دیار معشوق پرواز کرد.
مراسم خاکسپاری در مشهد مقدس، زادگاه وی، انجام خواهد شد. محمدرضا شجریان، خواننده، سازنده ساز ابداعی و آهنگساز متعهد، بیش از هر موسیقیدان دیگری موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای نیم قرن در خارج و ایران به تصویر کشیده است.
منبع: www.irancultura.it

برگزاری مراسم رسمی اعطاء گواهینامه های دوره آموزشی «دیجیتال مارکتینگ» در اتاق بازرگانی ایران

مراسم اعطاء گواهینامه‌های دوره آموزشی «دیجیتال مارکتینگ» در تاریخ 1399.07.15 در طبقه دهم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و با حضور ریاست و دبیرکل اتاق مشترک ایران و ایتالیا و عکاسان و خبرنگاران راس ساعت 16:00 برگزار گردید.
این دوره با همکاری اتاق مشترک ایران و ایتالیا و دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک) در تاریخ 9 و 10 مردادماه 1399 در محل دانشگاه امیرکبیر، برگزار شد و مورد استقبال تعداد کثیری از اعضای اتاق و برخی از شرکت‌های غیرعضو قرار گرفت.
به منظور رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، این مراسم در سالن 400 نفری اتاق ایران برگزار، و با سخنرانی آقای مهندس پورفلاح ریاست اتاق ایران و ایتالیا آغاز گردید. ایشان ضمن تشکر از حضور گسترده دانشجویان، حمایت روسای دانشگاه امیرکبیر و برنامه‌ریزی و پیگیری‌های خانم مهندس شهابی، دبیرکل اتاق مشترک ایران و ایتالیا در این دوره آموزشی، ابراز امیدواری کردندکه دوره های آتی در رشته‌های به روز و کارآمد، با مدت زمان‌های متفاوت برگزار گردد.
سپس خانم مهندس شهابی، دبیرکل اتاق به صحبت پرداخته و راجع به پیگیری‌های مکرر انجام شده در مورد برگزاری اولین دوره آموزشی اتاق با همکاری دانشگاه امیرکبیر توضیحاتی ارائه کردند و قول برگزاری دوره تکمیلی دیجیتال مارکتینگ، دوره آموزش زبان ایتالیایی و دیگر دوره ها را به اعضای حاضر دادند. همچنین خانم مهندس شهابی تاکید کردند که اتاق مشترک ایران و ایتالیا با دانشگاه‌های معتبر دیگر ایران مانند دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و دانشگاه بهشتی درحال رایزنی برای برگزاری دوره‌ها می‌باشند تا در هر زمینه آموزشی بهترین اساتید انتخاب گردند.
پس از پایان توضیحات و سخنرانی‌ها، مراسم اعطای گواهینامه‌ها توسط ریاست و دبیرکل اتاق مشترک ایران و ایتالیا انجام شد و پس از گرفتن یک عکس گروهی با فاصله گذاری اجتماعی، دانشجویان برای پذیرایی به سالن تشریفات هدایت شدند و مراسم در ساعت 17:30 پایان یافت.

رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا با مهر مطرح کرد؛ فارسی‌آموزان ایتالیا افزایش چشمگیری پیدا کرده‌اند

محمدتقی امینی درباره گسترش زبان فارسی در ایتالیا گفت: با برگزاری کلاس‌های آموزش زبان فارسی به ‌صورت مجازی متقاضیان به نسبت دوره‌های قبل افزایش چمشگیری پیدا کرده‌اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمدتقی امینی رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا و نماینده بنیاد سعدی در این‌کشور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، گفت: یکی از وظایف مهم رایزنی فرهنگی آموزش زبان فارسی و شناساندن ایران به مخاطبان ایتالیایی است.آموزش زبان فارسی یکی از عوامل مهم زمینه ساز توسعه دو کشور ایران و ایتالیاست و نهایت تلاش‌مان بر این است که بتوانیم از این ظرفیت به نحو مطلوب با حمایت و پشتیبانی بنیاد سعدی بهره ببریم.
وی درباره فعالیت‌های رایزنی فرهنگی در زمینه گسترش زبان فارسی در ایتالیا گفت: رایزنی فرهنگی علاوه بر پشتیبانی از کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی و اتاق‌ ایران در دانشگاه‌های ایتالیا، کتابخانه‌های تخصصی موجود در این زمینه را به طور متناوب تجهیز می کند.
رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا با اشاره به برگزاری همایش‌های ادواری در این خصوص و حمایت از ترجمه و نشر آثار منظوم و منثور کلاسیک و معاصر زبان فارسی به زبان ایتالیایی گفت: رایزنی فرهنگی، هماهنگی و پیگیری همکاری‌های دانشگاهی، اعطای فرصت‌های مطالعاتی، تحقیقات، همایش‌ها یا منشورات مشترک را انجام می‌دهد و همچنین دوره‌های دانش‌افزایی آموزش زبان فارسی در ایران را نیز هماهنگ می‌کند. تاکنون چهل و هشتمین دوره مستقل آموزشی زبان و ادبیات فارسی در سه سطح مقدماتی، میانی و پیشرفته برنامه‌ریزی و اجرا شده است.
آموزش زبان فارسی پس از شیوع کرونا
امینی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره چگونگی پیگیری گسترش آموزش زبان فارسی پس از شیوع کرونا گفت: بعد از همه گیری ویروس کرونا در ایتالیا، قوانین ناظر بر فاصله گذاری اجتماعی در این کشور، ما را ملزم به توقف دوره‌های آموزش حضوری و برگزاری آن در فضای مجازی و از راه دور کرد؛ که اتفاقا با پوشش فارسی آموزانی که به علل مختلف امکان شرکت در دوره‌های حضوری را نداشتند؛ با اقبال و افزایش چشمگیر شمار متقاضیان در قیاس با دوره‌های حضوری مواجه شد و قصد داریم این دوره‌ها را حتی پس از امکان از سرگیری دوره‌های حضوری نیز ادامه دهیم.
وی در ادامه گفت: به موازات فعالیت مستقیم آموزشی، فعالیت‌ها در حوزه ترجمه و نشر کتاب به قوت پیشین استمرار دارد و به جای همایش‌های حضوری پیشین، قصد برگزاری وبینارهایی در این حوزه داریم. این میان وبینار «تشابهات ادبی میان ایران و ایتالیا» به مناسبت روز ملی شعر و ادب پارسی و بزرگداشت شهریار در جریان آن انجام یافته و وبیناری به مناسبت روز بزرگداشت حافظ نیزدر آینده برگزار می گردد و امیدواریم در آینده بتوانیم به این روند ادامه دهیم.
نماینده بنیاد سعدی در ایتالیا در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان تمایل ایتالیایی‌ها به زبان فارسی و فراگیری آن گفت: این تمایل در وهله نخست، در دانشگاه ها و مراکز تحقیق ایتالیا، به عنوان پیش نیاز انجام تحقیقات تخصصی زبان و ادبیات فارسی، ایران شناسی، اسلام شناسی، شرق شناسی، یا ابزار افزایش بهره وری متخصصان ایتالیایی همکار در طرح‌های کاوش، مرمت و تحقیقات باستان شناسی و... شکل گرفت، که در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، محققان حوزه‌های اسلام سیاسی، مطالعات راهبردی و جمعیتی از روزنامه نگاران نیز به ایشان افزوده شدند. به‌جز این موارد ترجمه آثار منظوم و منثور کلاسیک فارسی، ترجمه آثار ادبیات معاصر فارسی نیز به زبان ایتالیایی نیز در جریان است، که جمعیت آماری‌ مناسبی از مخاطبان ایتالیایی را، با واسطه به زبان و ادبیات فارسی مرتبط کرده است.
تاریخ زبان فارسی در ایتالیا
رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا همچنین با اشاره به پیشینه دوره‌های آموزش زبان فارسی در این کشور گفت: از قرن ۱۵ میلادی در جریان گسترش مناسبات سیاسی و تجاری ایران و ایتالیا، انتقال نسخ خطی فارسی به ایتالیا آغاز شد. قدیمی‌ترین نسخه خطی شاهنامه فردوسی، به تاریخ کتابت ۶۱۴ میلادی که شاخص‌ترین این نسخ است در کتابخانه ملی شهر فلورانس نگهداری می‌شود.
امینی در بخش پایانی این گفت‌وگو با اشاره به این نکته که قدمت مطالعات ایرانشناسی در ایتالیا به نیمه دوم قرن ۱۶ م. باز می‌گردد، کهن‌ترین آثار ترجمه شده از زبان فارسی به ایتالیایی را به این شرح نام برد: نخستین توصیف نظری و عملی دستور زبان فارسی و ترجمه کتاب نخست از هشت بهشت امیرخسرو دهلوی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین آثار ادبی فارسی ترجمه شده به زبان ایتالیایی؛ در همین قرن ۱۵ انتشار یافته است. از نیمه دوم قرن ۱۹ میلادی آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های ایتالیا شروع شد و از نیمه دوم قرن ۲۰ کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های ایتالیا راه اندازی شدند.

حضور فیلم کوتاه «جایی در میان سکوت» در جشنواره‌ای در ایتالیا

تهران- ایرنا- فیلم کوتاه «جایی در میان سکوت» به یازدهمین دوره جشنواره "اکنون، خاورمیانه" "Middle East Now" در شهر فلورانس ایتالیا راه یافت.
جشنواره Middle East Now که با تمرکز بر اکران آثاری از خاورمیانه و شمال آفریقا برگزار می‌شود و امسال پذیرای تعداد زیادی از آثار ایرانی کوتاه و بلند بوده است، فیلم کوتاه جایی در میان سکوت ساخته جواد گنجی و به تهیه‌کنندگی مشترک جواد گنجی و ابراهیم آذرخشی را برای حضور در این جشنواره انتخاب کرده است.
این جشنواره امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا هم به‌صورت آنلاین و هم به‌صورت فیزیکی ولی با پذیرش محدود مخصوص شهر فلورانس در سینما لاکامیاگینا این شهر برگزار می‌شود.
یازدهمین دوره جشنواره اکنون خاورمیانه از روز ۶ اکتبر (۱۵ مهر) الی ۱۱ اکتبر (۲۰ مهر) برگزار خواهد شد.
فیلم‌ کوتاه جایی در میان سکوت به قلم و کارگردانی جواد گنجی به یک موضوع اجتماعی می‌پردازد.
سید میلاد پیغمبرزاده، سعید پیامی‌پور، میلاد محمدی‌پور، کتایون‌ خلیلی بازیگران این فیلم کوتاه هستند. آژانس پخش کات فیلم پخش بین‌المللی این اثر را بر عهده دارد.

صفحه1 از6