خبر

نورافشانی رنگ های پرچم ایتالیا بر روی کلوسئوم

بنای باستانی کلوسئوم در رم، پایتخت ایتالیا، بعد از 3 ماه تعطیلی به دلیل شیوع ویروس کرونا، شب گذشته با نورافشانی رنگ‌‌های پرچم این کشور بر روی آن، برای بازدید شهروندان و توریست ها بازگشایی شد.

ایتالیا برای جذب توریسم تبلیغ می‌کند/ تشدید اقدامات دیپلماتیک رم

ایتالیا که کانون‌های شیوع کرونا در اروپا محسوب می‌شود در آستانه تعطیلات تابستان برای جذب توریسم تبلیغات گسترده‌ای را به راه انداخته و اقدامات دیپلماتیک گسترده‌ای را در پیش گرفته است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه اتریشی "دی پرسه" در مطلبی نوشت: ایتالیا اقدامات دیپلماتیک خود برای باز کردن مرزها را تشدید می کند.
"لوئیجی دی مایو"، وزیر امور خارجه ایتالیا اعلام کرده که برای هفته های آینده یک تور اروپایی را برای تبلیغ به منظور بازگشایی مرزهای خود بر روی کشورهای اروپایی به راه می اندازد. وی تصمیم دارد در این تور اروپایی به کشورهای آلمان، اسلوونی و یونان سفر کند. یک سفر به وین البته هنوز در برنامه وزیر امور خارجه ایتالیا قرار ندارد، اما چنین سفری بعید هم به نظر نمی رسد.
در این میان عدم آمادگی اتریش برای گشودن مرزهای خود با ایتالیا با انتقادهایی از طرف مقامات این کشور همراه بوده است.
وزیر امور خارجه ایتالیا برای این منظور در روز چهارشنبه دیداری را با همتای فرانسوی خود در رم خواهد داشت. این اولین دیدار با وزیر امور خارجه فرانسه بعد از کاهش محدودیت های ضد کرونایی خواهد بود. دی مایو در روز جمعه به آلمان و روز شنبه هم به اسلوونی سفر خواهد کرد. در 9 ژوئن (20 خرداد ماه) هم سفری به یونان خواهد داشت.
برنامه سفر به وین که دی مایو هفته گذشته اعلام کرده بود فعلا از برنامه وی حذف شده اما بعید هم به نظر نمی رسد.
وزارت امور خارجه اتریش روز شنبه اعلام کرد که هیچ درخواست مشخصی در این باره از ایتالیا نشده است، اما طبیعتا از سفر وزیر خارجه ایتالیا به این کشور استقبال گرمی خواهد شد.
دولت اتریش که روند کاهش تدریجی محدودیت های کرونایی را در پیش گرفته و هشدارهای سفر به کشورهای اروپایی را آرام آرام لغو می کند چندی پیش اعلام کرد که ایتالیا همچنان کانون شیوع کرونا بوده و هنوز تصمیمی برای گشایش مرزهای خود با این کشور اتخاذ نکرده است.
در حالی که اتریش و برخی کشورهای اروپایی دیگر تمهیداتی را برای باز کردن مرزها با همسایگان خود اتخاذ می کنند. ایتالیا خواهان یک اقدام مشترک اروپایی در 15 ژوئن است و در غیر این صورت درباره فروپاشی اروپا هشدار داده است.
وزیر امور خارجه ایتالیا خواستار احترام نسبت به کشورش شده و اظهار داشته است: اگر فکر می کنید که می توانید مانند یک بیمارستان نظامی با ایتالیا رفتار کنید باید بدانید که ما در قبال چنین رفتاری دست روی دست نمی گذاریم. صبر ما حدی دارد.
وی رقابت بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در این شرایط بجا دانسته و در عین حال بر لزوم سالم و وفادارانه بودن آن تاکید کرده و اظهار داشت که ایتالیا زیبا، بی نظیر و دارای سواحل شگفت انگیز بوده و احتمالا هیچ رقیبی ندارد.
وزیر امور خارجه ایتالیا همچنین اعلام کرد که در دیدار ها با همتایان خود اعلام خواهد کرد که ایتالیا از 15 ژوئن آماده پذیرش توریست های خارجی بوده و در شفافیت کامل عمل می کند.
ایتالیا جزو کشورهایی است که به شدت تحت تاثیر شیوع کرونا قرار گرفته و قربانیان زیادی در این بحران داده است.

تمجید خبرنگار ایتالیایی از ستاره سابق ایران

چزاره پولنگی، خبرنگار اهل کشور ایتالیا از رحمان رضایی، مدافعان پیشین تیم فوتبال مسینا، پروجا و لیورنوی این کشور تعریف کرد.
به گزارش مشرق، سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) که روز گذشته (جمعه)، نظرسنجی درباره انتخاب بهترین بازیکن آسیایی تاریخ سری A ایتالیا منتشر کرد که نام رحمان رضایی هم در میان این بازیکنان دیده می‌شود.

هشدار رییس بانک مرکزی ایتالیا به دولت کمک مالی اروپا بلاعوض نیست

نقدینه - رییس بانک مرکزی ایتالیا در هشداری جدی به این کشور گفت که رم نمی‌تواند کمک مالی از اتحادیه اروپا را بدون تقبل خانه تکانی اساسی در اقتصادش قبول نماید.
به گزارش پایگاه خبری نقدینه ، کمتر از دو ساعت بعد از انتشار داده هایی که نشان می داد اقتصاد ایتالیا بیشتر و عمیق تر در رکود فرو رفته است، ایگناتسیو ویسکو در جریان نشست سالانه بانک مرکزی در رم گفت که کمک اتحادیه اروپا برای مقابله با رکود برخاسته از شیوع ویروس کرونا رایگان نخواهد بود و در ادامه خواستار اعمال بسته اصلاحات جامع برای این کشور شد.
اقتصاد ایتالیا در سه ماهه نخست سال جاری با کاهش ۵.۳ درصدی مواجه شد؛ رقمی که از زمان ثبت مجموعه جدید آمار در اوایط دهه ۱۹۹۰ بی سابقه بوده است. براساس پیش بینی اقتصاددانان، در نیمه دوم رکودی عمیق تر انتظار می رود و مجموع سال نیز احتمالا از ۱۰ درصد بیشتر خواهد شد.
رکود به همراه هزینه کرد در اقدامات بهداشتی بر حجم بدهی های چشمگیر ایتالیا خواهد افزود و در نتیجه این کشور باردیگر به عنوان یکی از نقاط ضعف بزرگ قاره سبز نمود پیدا خواهد کرد. لورنزو کودونیو یک اقتصاددان اسبق فعال در وزارت دارایی ایتالیا در یادداشتی مطالعاتی نوشت: سناریوی میان مدت کنونی و همچنین نتیجه بخش بودن بیشتر سیاستگذاری ها براساس این فرض ارائه شده است که موج دوم همه گیری در کار نباشد (یا دستکم همه گیری محدود و به سرعت قابل مهار باشد.)
وی ادامه داد: وسعت احیا در سه ماهه سوم سال معیار کوچکی از نوع رویکرد بازار در ادامه کار خواهد بود. ویسکو که در شورای حکام بانک مرکزی اروپا نیز عضویت دارد، در اظهارات خود زنگ خطر را برای دولت ایتالیا به صدا در آورد تا به عنوان بخشی از برنامه احیای مرتبط با بحران، به اصطلاح خانه تکانی کند.
شخصیت های مخالف و حتی برخی از سیاسیون عضو ائتلاف حاکم از همین حالا آتش جنجال را در خصوص بودجه و کمک مالی روشن کرده اند. لوئیجی دی مایو وزیر امور خارجه ایتالیا و رهبر جنبش پنج ستاره در پستی در فیسبوک نوشت که بخش عمده پول باید برای کاهش مالیات ها استفاده شود.
این اظهارنظر بلافاصله با پاسخ وینچنزو آمندولا وزیر امور اروپای ایتالیا همراه شد؛ کسی که گفته است بودجه مذکور باید برای سرمایه گذاری در راستای رونق رشد اقتصادی هزینه شود. ایتالیا علاوه بر بودجه برنامه ریزی شده از سوی اتحادیه اروپا، در حال دریافت کمک از بانک مرکزی اروپا است؛ نهادی که با خرید اوراق بدهی به تعادل هزینه های اخذ وام توسط ایتالیا کمک می کند. سود اوراق قرضه دولتی ایتالیا اوایل سال جاری و تحت تاثیر نگرانی ها در خصوص آثار ناشی از کرونا، افزایش پیدا کرد.
تلاش های اروپا برای محافظت از عضو آسیب دیده اش فعلا سرمایه گذاران را ثابت نگه داشته است. فروش اوراق بدهی ۵ و ۱۰ ساله ایتالیا روز گذشته با تقاضای یکنواختی روبرو شد و به مبلغ هدف یعنی ۶.۵ میلیارد یورو (۷.۲ میلیارد دلار) رسید.
ویسکو در ادامه اضافه کرد که رکود فعلی ثبات بدهی دولتی ایتالیا را به خطر نمی اندازد اما ارتباط تنگاتنگ آن با تولید ناخالص داخلی مانعی بر سر راه رشد اقتصادی خواهد بود. وی افزود: بدهی به اروپا بدهی همه اعضا است و ایتالیا همواره برای تامین بودجه برنامه های اروپایی مشارکت فوق العاده ای خواهد داشت.
نشست بانک مرکزی ایتالیا در رم از دیرباز یک رویداد معتبر بوده است؛ این بار اما ویسکو سخنرانی خود را برابر اتاق کنفرانس تقریبا خالی با کمتر از ۵۰ میهمان ماسک بر صورت از جمله «ماریو دراگی» رییس اسبق بانک مرکزی اروپا ایراد کرد. ویسکو در ادامه بر لزوم «ارائه برنامه ای ماندگار به عنوان راهی برای پیشرفت هرچه بیشتر» تاکید کرد و گفت که این قدم اول به سوی اتحاد مالی متحد و تکمیل پروژه اروپایی است.

استقبال ایتالیا از طرح 750 میلیارد یورویی اروپا

نخست‌وزیر ایتالیا از پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا برای اختصاص مبلغ 750 میلیارد یورو برای مقابله با اثرات اقتصادی کرونا استقبال کرد.
جوزپه كنته، نخست‌وزیر ایتالیا از پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا برای اختصاص 750 میلیارد یورو به منظور مقابله با اثرات اقتصادی ویروس کرونا استقبال نمود.
وی در حساب توئیتر خود ضمن ارزیابی این پیشنهاد نوشت: این سیگنالی عالی از بروکسل بوده و گامی در راستای درخواست رم است. 250 میلیارد یورو وام و 500 میلیارد یورو کمک مالی ارقام مناسبی هستند.
كنته همچنین تاکید کرد که اکنون باید مذاکرات ذیربط را سرعت بخشیم و منابع مالی لازم را تامین کنیم.
گفتنی است ورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا امروز طرح پیشنهادی 750 میلیارد یورویی را با هدف غلبه بر بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا ارائه کرد.
در چارچوب این طرح؛ ایتالیا 81.8 میلیارد یورو کمک مالی و 90.9 میلیارد یورو وام٬ اسپانیا 77.3 میلیارد یورو کمک مالی و 63.1 میلیارد یورو وام و فرانسه 38.7 میلیارد یورو کمک مالی دریافت خواهند نمود.

سفیر ایران در رم: بخش خصوصی برای افزایش صادرات به ایتالیا ابتکار عمل را به دست گیرد

سفیر ایران در ایتالیا گفت: شرکت‌های ایرانی ابتکار عمل را در دست گرفته و راهکارهای جایگزینی برای حفظ و توسعه همکاری‌ها و خصوصا افزایش حجم صادرات به ایتالیا را شناسایی نمایند.
به گزارش خبرگزاری مهر، حمید بیات سفیر ایران در ایتالیا روزسه‌شنبه، 06 خردادماه جلسه ای را با جمعی از تجار، مدیران شرکت‌ها و همچنین دانشجویان ایرانی برگزار کرد.
در این نشست که به همت اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا و از طریق اینستاگرام زنده برگزار شد، احمد پورفلاح رئیس اتاق مشترک، سئوالات متعددی را با سفیر کشورمان مطرح که از سوی او پاسخ داده شد.
با توجه به سئوالات مطرح شده، بیات به ارائه توضیحاتی در زمینه سطح رابطه سیاسی ایران و ایتالیا، تاثیر تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا بر روابط اقتصادی با این کشور، وضعیت پروازهای مستقیم ایران به ایتالیا، نقش اتاق های مشترک بازرگانی در توسعه مناسبات تجاری دو کشور، نقش روابط اقتصادی در تعمیق مراودات سیاسی ایران و ایتالیا پرداخت و سپس توصیه های لازم را به تجار و شرکت‌هایی که مایل به برقراری روابط تجاری با ایتالیا هستند را ارائه نمود.
وی تصریح کرد: روابط دو کشور ایران و ایتالیا از سابقه طولانی برخوردار بوده و همواره مناسبات حسنه و روبه گسترشی در همه حوزه ها بین طرفین وجود داشته است و امروزه نیز علی‌رغم تحریم‌های یک‌جانبه و غیر قانونی آمریکا، اگرچه با کاهش حجم تجارت مواجه شده ایم، اما همکاری در حوزه های متعدد دیگر کماکان ادامه یافته است.
سفیر ایران در ایتالیا از شرکت‌های ایرانی خواست تا در شرایط کنونی تحریم‌ها و در کنار تلاش بخش های دولتی، ابتکار عمل را بیش از پیش در دست گرفته و با توجه به برخی محدودیت‌های تجاری اعمال شده ناشی از تحریم‌ها، راهکارهای جایگزین برای حفظ و توسعه همکاری‌ها و خصوصا افزایش حجم صادرات به ایتالیا را شناسایی و مورد بهره برداری قرار دهند.
بیات همچنین به نقش اتاق های مشترک بازرگانی در تسهیل وتقویت امور تجاری و صنعتی دو کشور اشاره کرد و اظهار داشت: هر دو اتاق مشترک در ایران و ایتالیا بسیار فعال بوده و بسیاری از فعالیت های تجاری میان دو کشور توسط اعضای این اتاق ها صورت می گیرد.
وی در خصوص تبعات شیوع ویروس کرونا بر روابط نیز افزود: مهمترین تاثیر کرونا در روند روابط دو کشور بیشتر در حوزه حمل و نقل و توقف کامیون‌های ایرانی در مرز ترکیه مشهود بود.
بخش دیگری از سئوالات، مربوط به مشکلات دانشجویان ایرانی اعم از پذیرش و زمان بازگشایی دانشگاه‌های ایتالیا، مشکلات اخذ ویزای دانشجویی و فعالیت سفارت ایتالیا در تهران بود که در این زمینه نیز پاسخ هایی ایفاد شد.
سفیر ایران در ایتالیا اظهار داشت: به دلیل شرایط کرونایی و سیاست های قرنطینه ای سخت در ایتالیا، اغلب واحدهای اداری و دانشگاهی به حالت تعطیل درآمدند. سفارت ایتالیا در تهران نیز برای مدتی فعالیت های کنسولی خود را به حالت تعلیق درآورد. در خصوص زمان آغاز ترم تحصیلی و پذیرش دانشجویان جدید، طی گفتگوهایی که با سفارت ایتالیا در تهران صورت گرفت، اعلام کردند که هنوز دستورالعملی از دولت به آنها ابلاغ نشده است.
بیات ادامه داد: اگرچه پذیرش دانشجو خواهند داشت، اما به دلیل تاخیرهای بوجود آمده ناشی از کرونا، مشخص نیست در خصوص زمان بندی صدور ویزای دانشجویان، سفارت ایتالیا در تهران به چه صورت اقدام خواهد کرد.
وی خطاب به متقاضیان ویزای تحصیلی ایتالیا، گفت: توصیه می شود این افراد حتما به نکات و شرایط درخواست شده در سایت سفارت ایتالیا در تهران توجه و مدارک درخواست شده را به صورت شفاف و دقیقا در زمان تعیین شده به سفارت ایتالیا تحویل دهند.
سفیر ایران در ایتالیا خاطرنشان کرد: سال گذشته ما مذاکرات متعددی با اداره بورس و همچنین وزارت امور خارجه ایتالیا برای رفع مشکل دانشجویان ایرانی انجام دادیم. امیدوار هستیم که در سال جدید شاهد مشکلات برای ورود دانشجویان ایرانی به ایتالیا نباشیم.

تاکید ایتالیا بر لزوم بازشدن فوری مرزها در اروپا

وزیر امور خارجه ایتالیا اعلام نمود که پس از اتمام دوره محدودیت مرزی در 15 ژوئن٬ بخش گردشگری می‌تواند مجددا احیا شود.
لوئیجی دی مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا اعلام کرد: برای بازگشایی مرزهای اتحادیه اروپا به روی گردشگران که به دلیل ویروس کرونا تا 15 ژوئن بسته خواهد بود، تلاش می‌کنند و در این تاریخ، بخش گردشگری می‌تواند احیا شود. ورود ایمن شهروندان اروپایی به ایتالیا برایمان مهم است و سعی داریم از این تابستان برای کمک به بخش هتل داری و کارآفرینان گردشگری استفاده کنیم.
وی در گفت‌وگو با کانال تلویزیونی «RAI» با اشاره به اینکه 15 ژوئن روز مهمی برای بخش گردشگری اروپا خواهد بود٬ افزود: این تاریخ٬ روز رهایی گردشگری در نظر گرفته خواهد شد. همه اروپا در این راستا با هم همکاری می کنند.
دی مایو تصریح کرد:‌ آلمان بر بازگشایی روند گردشگری در 15 ژوئن تأکید دارد و به شهروندان خود توصیه می کند به کشورهای دیگر سفر کنند. در این موضوع اختلافاتی با اتریش داریم که در حال گفتگو و مذاکره با این کشور هستیم.
گفتنی است کمیسیون اتحادیه اروپا به کشورهای این اتحادیه توصیه کرده است که محدودیت‌های مسافرتی برای شهروندان کشورهای غیرعضو در مرزهای خارجی این اتحادیه تا 15 ژوئن ادامه یابد. این کمیسیون تاکید کرده است که به دلیل کرونا وضعیت هنوز در اروپا و سراسر جهان پرخطر است.
از طرف دیگر ایتالیا تصمیم گرفته است تا از تاریخ 3 ژوئن مرزهای خود را به روی کشورهای اتحادیه اروپا باز کرده و شرط قرنطینه 14 روزه برای شهروندان این اتحادیه را اجرا ننماید.

آیا در اروپا برای خرید خودرو صف می کشند؟

تفاوت شرایط فروش خودرو در ایران با ایتالیا
موضوع فروش خودرو توسط خودروسازان در کشور به یکی از معضلات صنعت خودرو تبدیل شده است به طوری که هر از گاهی روش های جدیدی برای فروش خودرو صفر توسط وزارت صمت و خودروسازان ارائه می گردد.
اقتصاد۲۴- موضوع فروش خودرو توسط خودروسازان در کشور به یکی از معضلات صنعت خودرو تبدیل شده است به طوری که هر از گاهی روش‌های جدیدی برای فروش خودرو صفر توسط وزارت صمت و خودروسازان ارائه می‌شود. در تازه‌ترین اقدام، خودروسازان روش قرعه کشی را برای فروش محصولات خود به مصرف کننده نهایی انتخاب نموده اند تا از این طریق دست دلالان در بازار را کوتاه کنند.
حال در چنین شرایطی این سوال مطرح است که اساسا چنین روش‌هایی چقدر در دنیا مرسوم است. در کشور‌های دیگر برای خودروسازان و برای فروش خودرو از چه مکانیسم‌هایی استفاده می‌کنند؟ آیا خودرو در این کشور‌ها انقدر متقاضی دارد؟
بررسی‌ها نشان می‌دهد که در غالب کشور‌های توسعه یافته که از ثبات نسبی اقتصادی برخوردار هستند، خودرو یک کالای مصرفی است و نه سرمایه ای. از این رو مردم تقاضای خود را همچون کالا‌های مصرفی دیگر متناسب با قیمت و قدرت خرید خود تنظیم می‌کنند. به بیان دیگر هرگاه قیمت‌ها افزایش می‌یابد، ترجیح مردم این است که خودرو نخرند و یا از خودرو‌های کارکرده استفاده کنند. این کلیدی‌ترین نکته در خصوص بازار خودرو در کشور‌های توسعه یافته است. براساس چنین شرایطی است که در این کشور‌ها شاهد صف کشیدن مردم برای خرید خودرو نیستیم و مردم در کمال آرامش خودرو خود را متناسب با سطح درآمدی و مشوق‌های دولتی انتخاب می‌کنند. دقیقا برعکس ایران که شرایط را بر مردم تحمیل می‌کنند.
به طور مثال در ایتالیا که یکی از کشور‌های بزرگ تولید کننده خودرو مانند فیات، لامبورکینی و فراری است. شرایط خریدوفروش متفاوت از ایران است. در این کشور مردم به خودروسازان داخلی خود بسیار اعتماد دارند و به همین دلیل بیشترین خودرو‌های فروخته شده در این کشور، فیات هستند. برای درک بهتر شرایط خرید خودرو در این کشور در ادامه روند خرید یک خودرو جدید و تمهیدات اقتصادی دولت برای خرید خودرو در ایتالیا را مورد بررسی قرار می‌دهیم:
- تست خودرو: یک شهروند ایتالیایی پس از انتخاب خودرو با توجه به تحقیقات، پرس و جو و مطالعه در شبکه‌های اینترنتی و رسانه‌ها، از نمایندگی خودرو مورد علاقه خود درخواست آزمایش خودرو می‌کند. به عبارت دیگر پس از ارجاع به نمایندگی، مدل درخواستی خریدار با یک فرد کاربلد در این حوزه، در اختیار خریدار قرار می‌گیرد و در یک مدت زمانی آن فرد می‌تواند با خودرو درخواستی خود رانندگی و آن را مورد آزمایش قرار دهد. قاعدتا امتحان خودرو به معنای خرید صددرصد آن نیست.
- پیشنهاد خرید: نمایندگی فروش کلیه اطلاعات مربوط به خودرو آزمایش شده را در اختیار فرد قرار می‌دهد. خریدار ویژگی‌ها و مزایای آن را بررسی می‌کند. زمان مذاکره فرا رسیده است. قرارداد با توجه به شرایط مالی خریدار و با تمامی تخفیف‌ها در اختیار خریدار قرار می‌گیرد. متن قرارداد باید با دقت مطالعه شود. اگر خودرو در حال تعویض با خودرو قدیمی است باید تمامی نکات بررسی و خودرو توسط یک متخصص ارزیابی شود، اما این رقم قابل مذاکره می باشد.
- امضای قرارداد: زمانی که بررسی قیمت توافق حاصل گردید، خریدا باید مدیر مالی و مدیر بیمه نمایندگی را ملاقات کند. در این مرحله خریدار ایتالیایی باید تصمیم‌های مهمی بگیرد، زیرا در این جا خدمات زیادی به خریدار ارایه می‌شود. بعنوان مثال اگر خریدار مایل باشد که خودرو خود را توسط نمایندگی، بیمه کند هزینه بیمه به قرارداد اصلی خودرو اضافه می‌شود. قابل ذکر است که بیمه توسط سایر شرکت‌های بیمه نیز قابل انجام است. قرارداد خودرو باید با دقت مورد مطالعه قرارگیرد. در این قرارداد باید قیمت، گزینه ها، بسته ها، هزینه‌های آماده سازی و ارسال خودرو، هزینه‌های تامین مالی و همچنین اقساط ماهانه کاملا مشخص شده باشند. اهمیت آن به این دلیل است که پس از امضای قراداد تعهد به آن الزامیست. مخصوصا زمانیکه خریدار درخواست وام خرید خودرو می‌کند که طبق قانون از چند دقیقه تا دو روز فرصت دارد که قراداد را بررسی کند مگر اینکه تصمیم گرفته باشد که به صورت نقدی هزینه خودرو را بپردازد و یا قبلا از بانک وام خودرو گرفته باشد.
-بیمه: پس از ملاقات با مدیر مالی و بیمه، خریدار می‌تواند با شرکت بیمه خود تماس بگیرد و شماره پلاک خودرو جدید را برای اسناد بیمه در اختیار آن‌ها قرار دهد؛ که البته این بیمه به صورت موقت است و فرد می‌تواند به صورت موقتی امکان رانندگی داشته باشد. بدون این گواهی بیمه موقت، فرد قادر به رانندگی نیست.
ثبت پلاک خودرو: علاوه بر گواهی بیمه، داشتن مدارک اضافی برای خرید خودرو جدید از یک فروشنده ضروری است. ثبت خودرو توسط فروشنده انجام می‌شود و در بیشتر موارد برای ثبت پلاک باید هزینه اضافی پرداخت شود. اگر خریدار احتیاج ضروری به خودرو داشت می‌تواند گواهی حرکت موقت دریافت نماید. اما برای پلاک اصلی حدود ده روز زمان خواهد برد.
مدارک لازم برای خرید خودرو: برای خرید خودرو نیاز به گواهینامه، کارت شناسای با اعتبار، کد ملی، اجازه اقامت (مخصوص افراد خارجی) و مدارک شناسایی خودرواست.
مدارک لازم برای درخواست وام خرید خودرو: فیش حقوقی دریافتی، اظهارنامه درآمد، حقوق بازنشستگی، گواهینامه و مدارک شناسایی فرد ضامن، آخرین فیش حقوقی ضامن، شماره حساب، تطبیق بیمه خودرو قبلی با خودرو جدید.
هزینه مدارک: هزینه اخذ پلاک برای خودرو همیشه یکسان نیست بلکه بر اساس قانون، هر استان و شهری قیمتی متفاوت دارد و از سوی دیگر به نوع خودرو نیز بستگی دارد. اما به طور میانگین برای پلاک یک خودرو، بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ یورو معادل ۶.۵ میلیون تومان هزینه خواهد داشت.
کمک‌های مالی دولت ایتالیا برای خرید خودرو: وزارت توسعه اقتصاد ایتالیا، برای سال ۲۰۲۰، ۷۰ میلیون یورو برای خرید خودرو‌های الکتریکی با سطح آلودگی پایین در اختیار مردم گذاشته است. این میزان نسبت به بودجه سال گذشته، صد میلیون یورو افزایش پیدا کرده است.
با توجه به شرایط بحران کروناویروس و با توجه به افت خرید خودرو توسط ایتالیایی ها، بسیاری از تولید کنندگان خودرو ایتالیایی و خارجی، اقدام به فروش خودرو به صورت اقساط و پرداخت اولین قسط از ماه ژانویه سال بعد (یعنی در حدود یک سال بعد) نموده‌اند. نه تنها ایتالیا بلکه سایر کشور‌های اروپایی نیز اقدام به اجرای برخی برنامه‌های تشویقی برای فروش خودرو کردند چراکه تعداد خودرو‌های فروخته شده در اروپا در ماه آوریل، ۷۶ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش داشته است. در این راستا کمیسیون اروپا در حال تدوین بودجه صد میلیارد یورویی برای کمک صنعت خودروسازی با هدف تقویت حمل و نقل سازگار با محیط زیست است.
همانطور که گفته شد در کشور‌های توسعه یافته که صاحب خودروسازی هستند، اعتماد به تولیدات داخلی به طور نسبی بالاست موضوعی که کمتر در ایران وجود دارد. مردم در این کشور‌ها در کمال آرامش خودرو خود را انتخاب می‌کنند بدون آنکه در صف بمانند؛ و سرودست برای آن بشکنند. چرا که خودرو یک کالای مصرفی است و نه یک کالای سرمایه ای.

بحران کرونا _ شروع رسمی فاز دوم در ایتالیا

در روز 14 می 2020 (25 اردیبهشت 1399) نخست وزیر ایتالیا طی کنفرانس مطبوعاتی سومین لایحه دولت را با عنوان "لایحه احیا" برای مقابله با بحران اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا معرفی نمود.
نحوه بازگشایی رستوران‌ها، قهوه خانه‌ها و فروشگاه‌ها و سفرهای درون اتحادیه
بر اساس اعلام نخست وزیر ایتالیا در تاریخ 17 ماه می 2020 فاز دوم مقابله با کرونا به صورت رسمی از امروز 18 ماه می آغاز می‌شود. دو هفته گذشته برخی آزاد سازی‌ها به صورت آزمایشی و محدود اجرا شد تا دولت بتواند ارزیابی نسبی در خصوص گسترش این آزاد سازی‌ها با رعایت پروتکل های خاص داشته باشد. با توجه به ادامه روند کاهش مبتلایان جدید و فوتی‌ها و افزایش تعداد بهبود یافتگان در سراسر کشور دولت ایتالیا با اطمینان بیشتری قدم در اجرایی کردن فاز دوم نهاده است. بر اساس مصوبه جدید دولت که در روزنامه رسمی نیز به چاپ رسیده و به عنوان قانون رسمی قابل استناد می‌باشد برخی مقررات و دستورالعمل هایی را بعد از مذاکرات گسترده با مقامات و استانداران در سراسر کشور به تصویب رسانده است تا براساس آن بازگشایی‌ها با اولویت های هر استان صورت گیرد.
این دستور العمل ها شامل یک تقویم بازگشایی است که بر اساس آن از روز 18 می 2020 رستوران‌ها ، قهوه خانه‌ها، پیتزافروشی‌ها، مغازه‌ها و فروشگاه‌ها، آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبای و موزه‌ها با رعایت اصول بهداشتی و حفاظتی می‌توانند فعالیت خود را آغاز نمایند. از روز 25 می نیز استخر ها و مجموعه‌های ورزشی می‌توانند فعالیت نمایند. از 15 ماه جون نیز سینما ها و تئاترها و مراکز تابستانی مجاز به بازگشایی خواهند بود. تمام این مجوزها با رعایت پروتکل های الزامی‌ بوده و برای هر یک دستور العمل مشخصی تدوین شده است. بر اساس این مقرررات هر استان می‌تواند شرایط سختگیرانه تر و یا آسانتری را برای کنترل نحوه رعایت دستورالعمل ها به اجرا گذارد. برای نمونه استان لیگوریا سالن‌های ورزشی را از روز نخست بازگشایی می‌کند. در صورتی که این کسب و کارها در استان لومباردی از روز اول جون مجاز به بازگشایی هستند. برای از سر گیری سری آ فوتبال ایتالیا نیز اعلام شده نیاز به بررسی بیشتری دارد.
بر اساس شرایط جدید باید همچنان فاصله یک متری افراد از یکدیگر رعایت شود. پوشیدن ماسک در شرایطی که رعایت فاصله از سایرین ممکن نباشد اجباری خواهد بود. برای برخی مشاغل لزوم بکارگیری ماسک های با قابلیت بالاتر همچون FFP2 و رعایت فاصله برای ارایه خدمات به مشتریان الزامی‌شده است. رعایت فاصله در سالن‌های ورزشی و سواحل بیشتر بوده و برای استخرها نیز مقررات سخت گیرانه تری تعیین شده است. تمامی این اماکن باید مجهز به سیستم کنترل دمای بدن مراجعین باشند. تمام سیستم های نظارتی بهداشتی در استانها باید اطلاعات روزانه را به مرکز ارسال نمایند تا در صورت لزوم هر مداخله ای به هنگام و در محدوده جغرافیایی مشخص صورت گیرد. برای سفر در داخل استانها دیگر نیازی به ارایه فرمهای سفر نمی‌باشد. برای سفر به سایر استانها باید تا سوم ماه ژوئن منتظر ماند. محدودیت های قبلی در این خصوص همچنان ادامه دارد. از روز سوم ژوئن مرزهای کشور نیز گشوده خواهد شد و سفر از منطقه شنگن، سوئیس، بریتانیا و ایرلند به ایتالیا مجاز خواهد بود.
برای بازگشایی فعالیت تجاری و اقتصادی مقررات استانی اعمال خواهد شد. هر گونه تخطی از مقررات نیز منجر به توقف فعالیت واحد متخلف خواهد شد. علاوه بر این برای متخلفان جرایمی‌بین 400 تا 3000 یورو در نظر گرفته شده است.
منبع: https://economic.mfa.ir/

نقش گردشگران خارجی در اقتصاد ایتالیا/ تعطیلی کسب‌وکارها به دلیل نبود مشتری

پنج روز از پایان محدودیت‌های ترددی در ایتالیا می‌گذرد، اما تعداد قابل توجهی از کسب‌وکارها به دلیل نداشتن مشتری، هنوز فعالیت خود را آغاز نکرده‌اند.
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، پس از گذشت پنج روز از پایان محدودیت‌های ترددی و قرنطینه در ایتالیا، کسب و کارها رونقی ندارد.
مشتریان مراکز فروش در بسیاری از شهرهای بزرگ ایتالیا از جمله رم، گردشگران خارجی هستند که به دلیل بسته بودن مرزهای ایتالیا و دیگر کشورهای اروپایی، دسترسی این مسافران به فروشگاه‌ها امکان پذیر نیست.
صاحبان کسب‌وکارها امیدوار هستند که با ورود مجدد گردشگران خارجی به ایتالیا، مغازه‌های خود را بازگشایی نمایند.

چارچوب‌های رفتاری برای انضباط‌بخشی به اقتصاد

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، کیومرث کرمانشاهی، عضو اتاق بازرگانی تهران و معاون اسبق سازمان توسعه تجارت طی یادداشتی در روزنامه «فرهیختگان» نوشت: این روزها بحث شروع به‌کار مجلس جدید، از منظر عمومی و علی‌الخصوص رای‌دهندگان این دوره، درابتدا مربوط به شیوه اداره و نقش‌آفرینی قوه مهم و تاثیرگذار مقننه، به‌عنوان رکن اصلی قانونگذاری کشور است. به‌نحوی‌که مجددا و با حداکثر سرعت، جایگاه مجلس و اثربخشی آن بیش از گذشته ترمیم شود و مجلس مجددا به جایگاه اصلی خود بازگردد تا مجلسی داشته باشیم که در راس امور باشد و این مهم قطعا دغدغه اصلی همه دلسوزان کشور است.

دراین مورد به سهم خود و باتوجه به سوابق و تجارب گذشته پیشنهاد می‌کنم:

ابتدا نمایندگان منتخب محترم، نسبت به سرنوشت آینده کشور احساس مسئولیت کرده و با مشارکت و مطالعه سوابق و تجارب کاندیداهای محترم درحوزه مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی آنها را روانه هیات‌رئیسه، کمیسیون‌ها و دیگر ارکان مجلس کنند. اما وظیفه نمایندگان و مجلس آتی با توجه به نگرانی و دغدغه‌های موجود در جامعه، ابتدا باید توجه به اولویت‌های قانونگذاری باشد و با اصلاح و رفع همپوشانی‌های قوانین موجود و عنداللزوم قانونگذاری جدید، موارد ذیل را با رعایت موازین قانونی، در دستور کار خود و هیات‌رئیسه مجلس جدید قرار دهند.

نظارت بر مبارزه و مقابله با فساد، قاچاق، رفع‌تبعیض و انحصار برقراری عدالت به‌نحوی که کلیه شهروندان از حداقل‌های زندگی شامل مسکن، بیمه و حداقل دستمزد جهت ادامه معیشت بی‌دغدغه، مطابق با تورم و مشکلات اقتصادی موجود، برخوردار باشند تا مردم ضمن رفع‌تبعیض امیدوار به آینده شده و نسبت به مجلس جدید بیش از گذشته امیدوار شوند.

نظارت براجرای کامل اصل شفافیت در همه حوزه‌ها خصوصا در بخش اقتصاد که باید از اجرای کامل اصل مترقی ۴۹ قانون اساسی «از کجا آورده‌ای....» این موضوع مهم را از بررسی احوال و اموال خود نمایندگان شروع کنند تا با اظهار دارایی خود در ابتدا و انتهای دوره نمایندگی، شفاف‌سازی را نهادینه و عملیاتی کنند. ضمن اینکه شفافیت در همه بخش‌ها و خصوصا اعلام آمارهای اقتصادی باید به‌موقع اجرایی و عملیاتی شود.

نگاه نمایندگان جهت توسعه کشور، ملی و به دور از نگاه جناحی، قومی و منطقه‌ای و براساس طرح آمایش سرزمین مصرح درمفاد مدیریتی اقتصاد مقاومتی تعریف و اجرایی شود.

نظارت براجرای سایر مواد و اجرای دقیق و کامل مفاد ۲۴گانه اقتصاد مقاومتی با توجه به محدودیت‌ها و تحریم‌های موجود با اتکا به داشته‌ها و پتانسیل‌های منطقه‌ای و اجرای کامل طرح آمایش سرزمینی در قانونگذاری‌های جدید.

نظارت و جلوگیری از صدور بخشنامه‌های خلق‌الساعه که مخل کسب‌وکار است و از دغدغه‌های عموم کارآفرینان کشور است.

اصلاح قوانین و نظارت بر اجرای صحیح و کامل بازارهای پولی‌ومالی، ازجمله قوانین بانکی و بورس با اولویت تقویت پول ملی و جلوگیری از کاهش بیشتر آن و آماده‌سازی اقتصاد کشور برای یکسان‌سازی نرخ ارز با حذف نرخ ارز ترجیحی که رانت حاصل از آن نصیب عده‌ای از خواص می‌شود.

جهت‌دهی سرمایه‌گذاری در تولید صادرات‌محور و توجه کامل به اجرای قانون استفاده از حداکثر توان تولید در سال جهش تولید و توسعه صادرات غیرنفتی و همچنین رفع‌موانع موجود جهت توسعه تجارت کشور با اصلاح تعرفه‌ها دربخش واردات و اصلاح فرآیند‌های تجارت برون‌مرزی با نگاه کاهش هزینه‌ها و تقلیل اسناد تجاری و کوتاه‌شدن زمان تجارت و درنهایت اجرای پنجره واحد تجاری کشور.

توجه به صنایع کوچک و متوسط و تامین مواد اولیه موردنیاز صنایع پایین‌دستی کشور، اصلاح و تسهیل قانون ورود موقت، تسهیل واردات بدون‌انتقال ارز و تسهیل قانون ترانزیت کشور با تکمیل و اصلاح قوانین موردنیاز.

قانونگذاری جهت ایجاد شرکت‌های بزرگ مدیریت صادرات و تکمیل زنجیره ارزش در حوزه‌های صنعت، معدن، کشاورزی و خدمات و توجه به توسعه کالا و خدمات دانش‌بنیان و فناورانه... با اصلاح قوانین موجود و نظارت بر اجرای دقیق آن.

توجه به مزیت‌های حوزه کشاورزی از مرحله کاشت، داشت، برداشت، توسعه زیرساخت‌های تجاری ازجمله توسعه وسایط حمل‌ونقل، صنایع تبدیلی، سورتینگ، بسته‌بندی، برندسازی، بازاریابی و صادرات با اصلاح قوانین مربوطه.

اصلاح و نظارت بر اجرای قوانین حاکم بر بازار مسکن به‌نحوی که طی مدت قابل‌قبولی همه ایرانیان از سرپناه و مسکن برخوردار باشند و اصلاح قانون قدیمی مبتنی بر روابط مالک و مستاجر به‌نفع قشر آسیب‌پذیر و دهک‌های پایین جامعه.

اخذ مالیات قطعی و سنگین از خانه‌های خالی که باعث کاهش قیمت مسکن در کشور می‌شود.

اصلاح قوانین خودروسازی به‌نحوی که خودروسازی کشور از انحصار دو خودروساز فعلی خارج و رقابت و ارتقای کیفی خودروسازی همراه با کاهش قیمت‌ها دراولویت باشد با تسهیل واردات خودروهای هیبریدی و برندهای معتبر دارای نمایندگی و خدمات بعد از فروش به‌جای خودروهای چینی با همان روش عمق ساخت داخل و فعال‌سازی صنعت قطعه‌سازی درکنار استفاده از توان دو خودروساز داخلی در شرایط رقابتی به‌نفع مردم و مصرف‌کننده با هدف جلوگیری از تلفات جاده‌ای و کاهش قیمت تمام‌شده محصولات تولیدی به‌نفع عامه مردم.

ملزم کردن دستگاه‌ها به اجرای برنامه‌های توسعه‌ای پنج‌ساله و سایر اسناد بالادستی و جلوگیری از اداره سلیقه‌ای دستگاه تحت‌مدیریت هر بخش... با اصلاح و اجرای قوانین موجود.

اصلاح و نظارت بر اجرای قوانین مزاحم و مخل کسب‌وکار و اجرای کامل قوانین مربوط به رفع‌موانع تولید و قانون تجارت.

اصلاح و نظارت بر اجرای قوانین حاکم بر امورمالیاتی و ارزش‌افزوده... با اجرای عدالت برای همگان و تناسب پرداخت مالیات با درآمد.

در بخش شفافیت آمارهای اقتصادی، معرفی بدهکاران درشت شبکه بانکی با قانونگذاری جدید در اولویت قرار گیرد.

نظارت بر عملکرد مدیرانی که به‌جای عمل به برنامه‌های بالادستی، سلیقه‌ای عمل کرده تا مرحله اصلاح امور و عنداللزوم برکناری و جایگزینی با ابلاغ قوانین مترقی.

سایر امور نیز طبق ضوابط انجام و از لابی‌گری، پارتی‌بازی و... خودداری و ضوابط در کشور حاکم و این ضوابط در تمامی سطوح جایگزین روابط شود.

حذف دست‌اندازهای تقسیط بدهی

دنیای اقتصاد : بخش‌خصوصی و دولتی در نشستی برای حذف دست‌اندازهای تقسیط بدهی ارزی تفاهم کردند. به گفته حاضران در این نشست جمع‌بندی ارائه شده تا پایان هفته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه می‌شود تا فرآیند ساماندهی به بدهی‌های انباشته ارزی از سال ۸۰ تاکنون تسریع شود. برآورد می‌شود رقم بدهی‌های ارزی در قالب طرح تسویه بدهی حدود ۲۴ میلیارد دلار است.
حذف دست‌اندازهای تقسیط بدهی
برگزاری این نشست در راستای حذف دست‌اندازهای تقسیط بدهی صورت گرفت؛ چرا که با گذشت دو ماه از زمان ابلاغ اصلاح آیین‌نامه موضوع بدهکاران حساب ذخیره ارزی از سوی معاون اول رئیس‌جمهور و با وجود ابلاغ این آیین‌نامه اجرای آن با دست‌اندازهایی روبه‌رو و این امر موجب شد تا طرح تسویه بدهی‌های ارزی با چالش‌های بسیاری همراه شود. مشکلات به‌وجود آمده در اجرایی کردن این آیین‌نامه موجب شد تا شنبه گذشته نشستی با حضور میثم زالی دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید وزارت صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان بانک‌ها و برخی از اعضای اتاق بازرگانی برگزار شود تا موانعی که در مسیر اجرای این آیین‌نامه وجود دارد با هم‌راستا کردن بخش‌های مرتبط برداشته شود و از سوی دیگر ناهماهنگی‌های میان این بخش‌ها از بین برود تا به این طریق شاهد حذف دست‌اندازهای تقسیط بدهی بنگاه‌های تولیدی باشیم.

طرح تسویه بدهی‌های ارزی
داستان بلاتکلیفی بدهکاران ارزی پرونده کهنه و خاک‌ خورده‌ای است که با گذشت سال‌ها هنوز مختومه نشده است. نوسانات نرخ ارز در سال‌های ۹۰ و ۹۱ موجب شد بازپرداخت تسهیلات دریافتی از حساب ذخیره ارزی به گره‌کور بخش تولید تبدیل شود؛ گره‌ای که بازکردن آن به آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور سپرده شد. آیین‌نامه ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر در راستای تعیین تکلیف بدهکاران ارزی که به‌دلیل نوسان ارزی امکان بازپرداخت بدهی خود را نداشتند در اردیبهشت‌ ۹۴ به تصویب هیات دولت رسید. براساس این ماده قانونی دولت موظف شد نسبت به تعیین تکلیف نرخ و فرآیند تسویه بدهکاران ارزی از محل حساب ذخیره ارزی به دولت به شکلی که زمان دریافت ارز، زمان فروش محصول با زمان تکمیل طرح (حسب مورد)، نوع کالا (نهایی، واسطه‌ای یا سرمایه‌ای)، وجود یا نبود محدودیت‌های قیمت‌گذاری توسط دولت، رعایت ضوابط قیمت‌گذاری و عرضه توسط دریافت‌کننده تسهیلات و وجود یا نبود منابع ارزی در زمان درخواست متقاضی لحاظ شده باشد، اقدام کند.

اما از زمان ابلاغ این ماده قانونی تاکنون به دفعات شاهد اصلاحات و تغییرات گوناگون در این ماده بود‌ه‌ایم. در اولین آوانسی که به این دسته از بدهکاران ارزی اعطا شد، اسفند سال ۹۶ به‌عنوان مهلت تسویه‌حساب بدهکاران از سوی دولت تعیین شد، اما پس از آن اعتراض‌ها از سوی صاحبان بنگاه‌ها و کش‌و قوس‌ها میان تولیدکنندگان و مسوولان دولتی بر سر مهلت تسویه بدهی‌ها ادامه پیدا کرد. پس از پایان سقف زمانی برای تسویه‌ حساب‌ها، در گام بعد این امکان برای بدهکاران ارزی که ۲۵ درصد از علی‌الحساب بدهی خود را پرداخت کرده‌اند در نظر گرفته شد تا بتوانند در پایان شهریور ماه سال ۹۷ نسبت به تسویه بدهی خود اقدام کنند. در متن اصلاحیه این ماده قانونی عبارت «تا پایان شهریورماه سال ۱۳۹۷» جایگزین عبارت «تا پایان اسفندماه سال ۱۳۹۶» شد و فرصت بازگشت بدهی‌ها برای دومین بار از سوی سیاست‌گذار تمدید شد. اما این پایان ماجرا نبود،‌ با اتمام مهلت دوم (پایان شهریور ماه) تعیین تکلیف آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر بنگاه‌های تولیدی، دو نامه در راستای تمدید مهلت اجرایی این ماده قانونی و چگونگی اجرای ماده ۲۰ به دستگاه‌های ذی‌ربط از سوی متولیان امر ارسال شد. بر این اساس، وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت به منظور مشخص شدن وضعیت بنگاه‌هایی که هنوز تعیین تکلیف نشده‌اند به سرپرست وقت وزارت امور اقتصادی و دارایی نامه نوشت و به موازات آن رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری خواهان تمدید مهلت اجرای این ماده قانونی به مدت سه ماه از پایان شهریور تا پایان آذر سال ۹۷ شد.

اما در طول این سال‌ها این آیین‌نامه به دفعات مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفت، اما هیچ‌گاه به مرحله اجرا درنیامد و چالش‌های موجود بر سر این آیین‌نامه‌های تدوین شده موجب شد زمینه اجرا به وجود نیاید.

آخرین گام
اجرایی نشدن این آیین‌نامه موجب شد تا آخرین اصلاحیه این آیین‌نامه ۲۸ اسفند سال گذشته از سوی معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شود. براساس داده‌های اعلام‌شده مجموع بدهی به حساب ذخیره ارزی حدود ۲۴ میلیارد دلار است که از سال ۸۰ انباشته شده است و حال مسوولان سعی دارند با بازگرداندن این بدهی به حساب ذخیره ارزی بخشی از مشکلات مالی بنگاه‌های تولیدی را برطرف کنند.

براساس اصلاحیه ابلاغی، بدهکاران تا تاریخ سی و یکم شهریور ۱۳۹۹ فرصت دارند اقساط سررسید شده خود را به‌صورت یکجا پرداخت کنند یا در صورت عدم‌امکان پرداخت اقساط سررسیده شده به‌صورت یکجا، بانک‌های عامل مکلف شدند بنا به درخواست مشتری نسبت به تقسیط بدهی این دسته از بدهکاران حداکثر تا چهار سال در اقساط ۶ ماهه با نرخ سود ۱۸ درصد برای بدهکارانی که مجموع اصل تسهیلات دریافتی آنها بالای ۲۰ میلیون دلار است و با نرخ سود ۱۲ درصد برای بدهکارانی که مجموع اصل تسهیلات دریافتی آنها کمتر از ۲۰ میلیون دلار است، اقدام کنند. عدم‌پرداخت اقساط در موعد مقرر مشمول وجه التزام تاخیر تادیه دین شامل نرخ سود به‌علاوه جرایم موضوع آیین‌نامه اجرایی وصول مطالبات غیرجاری موسسات اعتباری (ریالی و ارزی) خواهد شد.

از سوی دیگر براساس اصلاحیه ابلاغی عدم‌پرداخت اقساط در موعد مقرر مشمول وجه‌التزام تاخیر تادیه دین شامل نرخ سود به علاوه جرایم موضوع آیین‌نامه اجرایی وصول مطالبات غیرجاری موسسات اعتباری (ریالی و ارزی) خواهد شد. از سوی دیگر بر این اساس، در ماده (۵) این اصلاحیه نیز قید شده است که عبارت «مشمول تسویه بدهی ارزی به نرخ ارز روزانه اعلامی توسط بانک مرکزی» به‌عبارت «موظف به تسویه بدهی به‌صورت ارزی (عین ارز) یا معادل ریالی آن به نرخ بازار ثانویه ارز (اعلامی توسط بانک مرکزی)» اصلاح شود.

اما بر اساس این اصلاحیه، مهلت‌های مقرر در این آیین‌نامه به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد و بدهکارانی که تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ برای استفاده از مزایای این آیین‌نامه مراجعه نمی‌کنند، موظفند بدهی خود را یا به‌صورت ارزی (طبق قرارداد فی‌مابین بدهکار و بانک عامل) یا با ارائه درخواست به بانک عامل مانده بدهی ارزی خود را (اقساط سررسید شده و آتی/ اصل، سود و وجه التزام تاخیر تادیه دین) با نرخ بازار ثانویه ارز اعلامی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تبدیل به ریال کرده و طی چهار سال با اقساط ۶ ماهه و با نرخ سود ۱۸ درصد تسویه کنند.

بدهی تبدیل شده به ریال تا زمان تسویه مشمول نرخ سود ۱۸ درصد است و عدم‌پرداخت اقساط در موعد مقرر مشمول وجه التزام تاخیر تادیه دین شامل نرخ سود ۱۸ درصد به علاوه جرایم موضوع آیین‌نامه اجرایی وصول مطالبات غیرجاری موسسات اعتباری (ریالی و ارزی) خواهد شد. براساس این گزارش از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه، وجه ریالی دریافتی از بدهکاران به حساب ریالی که به همین منظور نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افتتاح می‌شود، واریز خواهد شد.

دلیل کندی
مهدی رئیس‌زاده، مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه این نشست به منظور همراستا کردن بخش‌های درگیر با آیین‌نامه بدهکاران حساب ذخیره ارزی برگزار شده است عنوان کرد مبحث اصلی ما ایجاد تعامل میان بانک‌ها و مشتریان است تا به این طریق بتوانیم روند تسویه بدهی بدهکاران را سرعت دهیم؛ در این راستا نیز تا پایان هفته جمع‌بندی‌ها به ستاد دبیرخانه وزارت صنعت، معدن و تجارت منعکس خواهد شد و اتاق بازرگانی نیز نظرات خود را به ستاد ارائه خواهد داد تا پرونده این طرح بسته شود. مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران در خصوص اینکه مجموع بدهی به حساب ذخیره ارزی چه میزان است و از این رقم چه میزان به بنگاه‌های تولیدی مربوط می‌شود، عنوان کرد: مجموع رقم بدهی ۲۴ میلیارد دلار است که از سال ۸۷ انباشت شده است. به گفته رئیس‌زاده تنها ۶ میلیارد دلار از این رقم به بنگاه‌های تولیدی اختصاص دارد که این رقم نیز میان خصولتی‌ها و خصوصی‌ها تقسیم می‌شود که نسبت به مجموع کل رقم قابل‌توجهی نیست و با توجه به داده‌های اعلام شده می‌توان گفت در مجموع حدود ۲ هزار بنگاه بدهکار به حساب ذخیره ارزی در کشور وجود دارد. به گفته رئیس‌زاده بخش قابل‌توجهی از این بدهی به دولت اختصاص یافته و بخشی دیگر نیز به سایر گروه‌ها اختصاص یافته است. اما سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که چه میزان از این بدهی تاکنون تسویه شده است؟ در این خصوص مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: تعداد بسیار محدودی از این بدهی در سال ۹۴ تسویه شده است و با توجه به مصوبه جدید تا پایان شهریور سال جاری بدهکاران مهلت دارند نسبت به تسویه بدهی خود اقدام کنند. طرحی که فعالان اقتصادی امیدوارند با اجرایی شدن آن شاهد بازگشت ارقام کلان‌تری از بدهی‌های ارزی باشیم.

موانع شروع كسب وكارها

محمدمهدی رئیس‌زاده
مشاور بانکی اتاق ایران و عضو هیات مدیره اتاق‌های ایران-ایتالیا و ایران-عراق
در شرایط فعلی این دو سوال مطرح می‌شود که آیا انگیزه لازم و کافی برای تاسیس بنگاه‌های اقتصادی یا به عبارتی تاسیس شرکت‌های جدید توسط کارآفرینان وجود دارد؟ و مدیران شرکت‌های تاسیس شده با چه موانعی روبه‌رو هستند و تا چه حد امکان موفقیت و برون‌رفت از این موانع وجود دارد. از سوی دیگر، مقدم بر این سوالات این مساله مطرح می‌شود که در این شرایط ویژه بحرانی یا بهتر بگویم کرونایی به چه نوع مدیران و با چه نگرشی چه در بخش‌های دولتی و چه در بخش‌های غیردولتی و خصوصی نیازمندیم؟

درخصوص پاسخ به اولین سوال مندرج در مقدمه باید نگاهی به آخرین گزارش سهولت کسب و کار یا انجام کسب و کار ۲۰۲۰ که از سوی بانک جهانی منتشر شده بیندازیم، در این گزارش درجه سهولت فعالیت کسب‌وکارها از آغاز، حین انجام و ورشکستگی در ۱۹۰ کشور دنیا در ۱۲ حوزه که البته دو حوزه (استخدام نیروی کار و پیمانکاری با دولت) از امتیازدهی کنار گذاشته شده‌اند، در کنار ۱۰ شاخص دیگر که به ترتیب شروع یک کسب و کار، اخذ مجوز ساخت، دریافت برق، ثبت مالکیت، دریافت اعتبار، حمایت از سرمایه‌گذاران خرد، پرداخت مالیات، ‌تجارت فرامرزی، اجرای قراردادها، حل و فصل ورشکستگی»، مورد ارزیابی و امتیازدهی قرار داده که در مجموع از میان این ده حوزه، ۴۵ شاخص مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.

با توجه به ارزیابی صورت گرفته ایران در مجموع 10 حوزه با نمره 5/ 58 از بین 190 کشور دنیا در جایگاه 127 قرار گرفته که در مقایسه با سال قبل فقط یک رتبه ارتقا پیدا کرده و از رتبه 128 به رتبه 127 ارتقا پیدا کرده است و جالب توجه اینکه در شاخص‌های ده‌گانه فوق بدترین جایگاه مربوط به شروع یک کسب و کار که در رتبه 178 جهان از بین 190 کشور دنیا و بدترین عملکرد مربوط به حوزه حل‌وفصل ورشکستگی بوده، به عبارتی بدترین امتیازات مربوط به تولد و خلق کاروکسب جدید یعنی تاسیس شرکت‌ها و بنگاه‌ها و همچنین میرائی یعنی موت و مرگ شرکت‌ها بوده، بنابراین همین آمار برای یک کارآفرین یا سرمایه‌گذار در خلق یک شرکت مبین این مطلب خواهد بود که به هیچ وجه در فکر ایجاد کسب و کار جدید نباشد؛ چراکه در صورت انجام آن حتی در صورت رشد و توسعه فعالیت بنگاه، پس از طی عمر اقتصادی بنگاه برای اختمام و بسته شدن بنگاه نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد بود.

در خصوص پاسخ سوال بعدی مبنی بر موانعی که مدیران شرکت‌ها در شرایط کنونی با آن مواجه هستند، اجمالا می‌توان گفت این موانع به شماره درنمی‌آید، اما به‌رغم وجود بدنه دولتی و فربه شدن این بدنه و در نتیجه افزایش هزینه‌های جاری در بودجه‌های سالانه و از سویی شکل‌گیری مجموعه‌های اقتصادی و بنگاه‌هایی که بر اثر واگذاری‌های اصل 44 قانون اساسی از دولتی بودن خارج شده‌اند و ماهیتا خصوصی شده‌اند که اصطلاحا آنان را خصولتی می‌‌نامیم یعنی نه تحت قوانین و ضوابط و مقررات دولتی قرار داشته و نه به معنای واقعی بخش خصوصی تحت مدیریت خصوصی که بر مبنای خلاقیت و رشد و توسعه بنگاه با انگیزه سودآوری بیشتر، افزایش درآمدهای بنگاه و کاهش هزینه‌ها شکل می‌گیرد و اتفاقا در شرایط حاکم در عرصه اقتصاد همین نوع شرکت‌ها خصولتی شده‌اند. از دیگر موانع موجود عدم ثبات قوانین و مقررات به ویژه عدم ثبات ضوابط، فرآیندها و بخشنامه‌های مکرر صادره وزارتخانه‌های اقتصادی، بانک مرکزی و برخی سازمان‌های دولتی یا وابسته مجموعه‌های فوق نظیر بانک مرکزی، سازمان تامین اجتماعی، سازمان توسعه تجارت ایران، گمرک و نظایر آن است که از ابتدای سال 97 تشدید شده و فعالان اقتصادی را به دلیل تغییر مکرر بخشنامه‌ها و رویه‌ها از برآورد و پیش‌بینی حتی آینده کوتاه‌مدت پیش‌رو در عرصه تولید کالا و خدمات بازداشته است. یکی دیگر از چالش‌ها به عطف بماسبق کردن برخی از تصمیمات متخذه باز می‌گردد. برای مثال بانک مرکزی در سال 97 در حالی صادرکنندگان را ملزم به بازگشت ارز (بازگشت به پیمان‌سپاری ارزی که از سال 68 لغو شده بود) و ایفای تعهدات ارزی می‌کند و پس از صدور دستورالعمل‌های گوناگون رویه‌ای را اتخاذ می‌کند، اما در سال جاری (1399) درخصوص نحوه ایفای تعهدات ارزی برای سال 1398 در رویه و بخشنامه قبلی بدون هماهنگی با اتاق بازرگانی ایران و برخلاف جلسات مشترک، تغییر ایجاد و بخشنامه جدید صادر می‌کند. از این قبیل موارد و مثال‌های متعدد برای سازمان‌های گوناگون وجود دارد.

حال سوال این است در چنین محیط متلاطمی و در سالی که به نام جهش تولید نام‌گذاری شده چگونه از واحدهای تولیدی کالا و خدمات انتظار می‌رود به جهش تولید دست یابند به‌خصوص که تحریم‌های تحمیلی ظالمانه رو به تزاید بوده و مزید بر آن شرایط ویژه کرونایی را که سلامت همگان را به خطر انداخته نیز باید اضافه کرد.

برای پاسخ سوالات فوق یعنی به چه مدیرانی و با چه نگرشی نیازمندیم برای اینکه بتوانیم بر مبنای واقعیات موجود از این شرایط بحرانی عبور کنیم، به اختصار در ذیل می پردازیم:

1- در سطوح عالیه و بالاترین رده‌های دولتی و حاکمیتی نیازمند مدیرانی کلان نگر با سعه صدرند که تلفیقی از علم و تجربه توامان بوده و انرژی لازم را برای حضور به موقع در مواقع اضطراری و سرعت تصمیم‌گیری داشته باشند. یک تصمیم خوب که در زمان مناسب اتخاذ نشود و به موقع به منصه اجرا نرسد، مانند این است که تصمیمی گرفته نشده و شرایط بحرانی موجود را وخیم‌تر می‌کند.

2- در سطوح رده دوم و میانی که منجر به اجرایی شدن تصمیمات کلان متخذه می‌شود نیازمند مدیرانی با تخصص روز و با انرژی بوده، اما نباید فراموش کرد که تجربه فوق علم است، لذا چنان مدیران جوان و با انرژی‌ای باید از حمایت اتاق‌های فکر مرکب از مدیران با تجربه پیشین برخوردار بوده تا با تلفیق علم و تجربه سریعا بتوان مشکلات را حل کرد.

۳- باید نسبت به کوچک‌سازی بدنه فربه دولت و چابک‌سازی آن اقدام کرد در این صورت شعار مبارزه با فساد تحقق یافته و با توجه به محدودیت منابع می‌توان به کارکنان باقی‌مانده دولت در حد تامین شایسته معاش آنان اقدام کرد.

4- مقدم بر همه مطالب آزادسازی فضای اقتصاد، ایجاد محیط رقابت، سوق دادن بنگاه‌های اقتصادی خصولتی به‌خصوصی و نتیجتا افزایش اعتماد ملی خواهد بود.

5- در صورت ایجاد فضای مناسب اقتصادی و افزایش اعتماد ملی، قطعا مدیران بنگاه‌های بخش خصوصی به سمت شفافیت بیشتر گام برداشته که نتیجه آن در اثر برقراری عدالت در کلیه زمینه‌ها تقویت زیرساخت‌های موردنیاز اقتصاد و تحقق برنامه‌های توسعه اقتصادی خواهد بود، بنابراین در این بخش در صورت تحقق موارد فوق‌الذکر در یک بازه زمانی معین علاوه بر واگذاری بخشی از سهام‌های بنگاه‌های اقتصادی به بورس، مدیریت این بنگاه‌ها باید به بخش خصوصی واگذار شود که باعث کارآیی و اثربخشی بیشتر بنگاه و اشتغال پایدار و کاهش فساد خواهد شد.

جزیره بزرگ اقتصاد دولتی

کارآفرینی و بنگاه‌داری چه در ایران و چه در هر نقطه از دنیا کار راحتی نیست. در ایران موانع و مشکلاتی براى ایجاد یک رشته فعالیت وجود دارد که شاید شبیه موارد پیش‌رو در کشورهای صنعتی و توسعه‌یافته نیست.
در دیار فرنگ و دنیای چشم بادامی‌ها، به دلیل داشتن سیستم‌های روان و سیستم‌هاى حمایتی، راه‌اندازی کسب‌و کارها راحت‌تر و سریع‌تر شکل می‌گیرد و به همین دلیل افراد و شرکت‌هاى زیادی وارد این عرصه می‌شوند. همین آسانی شروع کار، رقابت‌ها را در این ماراتن سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌کند و اگر تلاش و برنامه‌ریزی مبتنی بر مدیریت علمی و تکنولوژی روز نباشد خیلی زود از فضای تولید و رقابت حذف می‌شوند و نامی هم از خود باقی نمی‌گذارند.

البته می‌بینیم آنها و واحدهایی که خود را به دانش روز مجهز می‌کنند و نیاز بازار و مصرف‌کنندگان را با سرعت، دقت و حساسیت لازم رصد می‌کنند، نه‌تنها ده‌ها سال بلکه حتی برخی از واحدها نیم قرن، یک قرن و... در بازار می‌مانند و جاودانه می‌شوند. فورد، جنرال موتورز، میتسوبیشی، ای بی ام، تویوتا، سامسونگ، بایر، فولکس واگن، مرسدس بنز، جنرال استیل، ال‌جی و صدها برند را می‌توان در این راستا نام برد که چند نسل از فامیل و چند رده از سهامداران، این شرکت‌ها را رهبری کرده و هر روز این کمپانی‌ها را در سطح داخلی بزرگ‌تر و در سطح دنیا مطرح‌تر کرده‌اند.

در ایران ما، یکی از موارد ایجاد واحد مولد یا بنگاه خدماتی، مواجه شدن با غول اقتصاد دولتی است. وقتی بیش از 80 درصد اقتصاد در اختیار دولت باشد و نهایتا نیاز خود را از واحدهای مرتبط با خود تامین می‌کند، نهایتا فضای زیادی برای مانور بنگاه‌ها در بخش خصوصی باقی نمی‌ماند و اغلب با دشوار‌ی‌های بسیاری در ادامه راه روبه‌رو می‌شوند و خیلی‌ها از ادامه راه باز می‌مانند و عطایش را به لقایش می‌بخشند. ما بنا به دلایلی که موضوع این مقاله نیست با بودن در یک فضای سلامت و متکی با سیستم کارآمد تفاوت زیادی داریم و اگر بخواهیم روى قانون راه برویم از قافله عقب می‌مانیم. نبودن یک سیستم مالیاتی بی‌تبعیض و همچنین قانونمند موجب می‌شود فرصت‌های زیادی از دست کسانی که یا اصولا افراد قانون‌مداری هستند یا ترس از بدنامی ناشی از قانون‌گریزی دارند، بیرون برود. فعالیت قانونی موجب می‌شود در مسابقه رقابت سرمایه‌های شخصى بیشتری به بازی بگیرد و از کسب سود منطقی به دلیل افزایش قیمت تمام‌شده باز بماند و نهایتا تن به شکست دهد از کاروان کار و تولید خداحافظی کند و افسوس زیادی را در وجود خود برای از دست رفتن عمر و مایملکش بخورد.

از دیگر تفاوت‌هایی که کار مولد در این دیار و دیار مترقیه دارد، تاثیر بالای نگرش سیاسی در مقوله اقتصاد است. در زمان‌های دور کشورها برای مقاصد اقتصادی می‌جنگیدند و کشورگشایی می‌کردند، اما امروزه کشورگشایی و تسلط بر دیگران شکلش کاملا تغییر کرده و با روش‌ها و سیستم‌های اقتصادی سیاست را راهبری می‌کند. نگاه سیاسى به حرکت‌های اقتصادی موجب می‌شود فعال اقتصادی نتواند حتی برای کوتاه‌مدت خود هدف‌گذاری و نقشه راه ترسیم کند. مثالی می‌زنم؛ می‌دانیم که صادرات صنعتی و حتی کشاورزی و جنگیدن برای گرفتن سهمی از بازار با غول‌های بین‌المللی کاری است بس دشوار، در زمینه صدور خدمات فنی که سختی راه چند برابر می‌شود. در این شرایط صادرکننده ایرانی به‌رغم مکانیزم‌های محدودیتی، راهی در بازار یک نقطه از جهان می‌یابد و پس از صرف زمان زیاد و هزینه، شروع به ارسال کالا یا خدمات می‌کند، غافل از اینکه دفعتا یک سیستم سیاسی و خلق‌الساعه دیواری مقابلش سبز می‌کند که رابطه کالایی و تبادل پولی‌اش قطع می‌شود و همه تجربه و اندوخته‌اش بر باد می‌رود و در این میان هیچ بیمه و هیچ سیستم حمایتی دستاوردهای ناخواسته از دست رفته را جبران نمی‌کند. کسب موفقیت در سطوح بین‌المللی در یک جزیره بسته و کم‌ارتباط تقریبا ناممکن است، بنابراین سیاستمداران و سیاست‌گذاران ما باید کشتی در اختیار را طوری هدایت کنند که بتوانند براساس راهبرد برد- برد و داشتن امنیت منطقى، سهم خود را از بازار جهانی بگیرند و امید به تداوم رابطه‌ها و بده‌بستان‌ها داشته باشند. علاوه بر نبود یک استراتژی حتی کوتاه‌مدت قابل اتکا در خانواده بین‌الملل و عدم حضور در کمپین‌های اقتصادی، به تداوم بازار در فضای داخلی نیز نمی‌توان دل بست و در میان‌مدت امیدوار بود.

موانع تامین مواد و ابزار لازم، نبود نیروی کار ماهر و به دنبال آنها پایین بودن استاندارد مصرف و فقر جاری در اقشار زیادی از دهک‌های جامعه و نهایتا متغیر بودن الگوى مصرف و سبد هزینه خانوارها از عواملی است که ادامه کار و طرح توسعه را برای سرمایه‌گذار و تولیدکننده مشکل می‌کند.

در یک جمع‌بندی و برای به درازا نکشاندن بحث و خسته نشدن شما خواننده خوب، باید گفت شنا کردن در یک رودخانه اگر نگوییم خروشان اما ناآرام، ورزیدگی‌ها و انعطاف‌پذیری‌های خاصی را می‌طلبد، زیرا در میانه راه بخش عظیمی از انرژی‌ات به هدر می‌رود و خسته‌ات می‌کند، اما اگر بتوانی مرد این میدان باشی و زورق خود را از این پیچ و خم‌هاى نفس‌گیر، سالم به ساحل و مقصد برسانی، حس خوب مفید بودن و پرداختن موفقیت‌آمیز به یک مسوولیت اجتماعی و انسانی وجودت را غرق نشاط می‌کند. می‌گویند ارزش انسان‌ها به تاثیر مثبتى است که در محیط پیرامونی خود می‌گذارند و اما من و چرا تولید؟ هرگز در انشاهای دبستان و در مقابل این موضوع انشا که «می‌خواهید در آینده چه‌ کاره شوید؟» ننوشتم دلم می‌خواهد صنعتگر یا مدیر صنعتی شوم. همواره افکارم به سوی کارهایی که در آن خدمت به دیگر انسان‌ها (ناگفته نماند که راهبری یک واحد تولیدی و اقتصادی نیز خود آینه مجسم یک کار مردمی و ایفای مسوولیت اجتماعی است) مدنظر و محسوس بود و آمال و آرزوهایم را شکل می‌داد، شرکت در برنامه‌هاى فوق برنامه درسی چون پیشاهنگ، در راستای ایده‌هایی بود که داشتم. معلم شدن، وکیل شدن، پلیس بودن، پزشک و پرستار شدن، کشاورز بودن و برای تامین غذای مردم کشاورزی کردن از ایده‌هایی بود که اغلب ذهنم را مشغول می‌کرد.

حقوق خواندم، مدتی تدریس کردم و بعد به دلیل دوستی با هم‌شاگردی‌های دوران تحصیل، به خواست و توصیه آنان همکاری در واحد صنعتی را قبل از انقلاب آغاز کردم. بعد مدیریت صنعتی خواندم و دوره‌های مدیریتی کوتاه‌مدت را در داخل و خارج کشور طی کردم و تا امروز در این راه نه‌چندان آسان گام برداشتم. اما هرگز از رویاهای دوران کودکی‌ام غافل نشدم و کماکان به فعالیت در وادى مسوولیت‌های اجتماعی تا آنجا که وقت و شرایط اجازه می‌دهد می‌پردازم. حضور در جمع بنیان‌گذاران موسسه خدایی محک (موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان) و ادامه راه در این مکتب انسانی در کسوت عضویت در هیات امنا و مشاورت ارشد در هیات‌مدیره و همچنین حضور در رده‌های مختلف تاثیرگذاری در تشکل‌ها و بیش از همه در کانون‌های اتاق بازرگانی به‌صورت داوطلبانه در راستای آرمان‌های اولیه‌ام بود. این شانس را دارم که در واحد تولیدی که نزدیک به چهار دهه از مدیریتم بر آن می‌گذرد بیش از ١٥٠٠نفر کارگر، کارمند، مهندس و مدیر، فرصت حضور و تاثیرگذاری، امرار معاش و حتى تکمیل تحصیلات و مهارت‌های گوناگون یافته‌اند و هر یک در ادامه راه افرادی موفق هستند یا به سلامتی به افتخار بازنشستگی نائل شده و همراه خانواده‌های قانع‌شان روزگار می‌گذرانند. دلم می‌خواهد اگر فرصتی از عمر برایم باقی بود در یک فضای کوهستانی و دور از شلوغی‌های شهری با مطالعه (از دوران کودکی همواره کتاب رفیق همراهم بوده و هست)، کشت و کار غیرحرفه‌ای و غیر اقتصادى و فرصت لذت بردن از هوای تمیز و محیط پاک و گوش دادن به موسیق آرام و سنتی تا هر زمان که خدا می‌خواهد روزگار بگذرانم. البته بعید است این آرزوی آخرینم محقق شود چون هنوز ناگزیرم برای اداره مجموعه تحت مدیریتم و شکل دادن به مسوولیت‌های تشکلی‌ام روزانه بیش از 12 ساعت وقت و انرژی بگذارم. با آرزوی تندرستی و توفیق همه انسان‌هایی که دغدغه یاری دیگر انسان‌ها و ساختن محیط خوب برای خانواده، هم‌میهنان و همه مردم جهان دارند و با سپاس از همه معلمان و استادان، پیشکسوتان و مرشدانم که راه انسانی در حد بضاعت مفید بودن را به من آموختند و با تشکر از دست‌اندرکاران نشریات مستقل که مسوولیت خطیری در این برهه از زمان را عهده‌دار شده‌اند که روزنامه تخصصی «دنیای اقتصاد» از سرآمدان این‌گونه نشریات است.

با اجرای محدودیت های کرونایی تجار ایتالیا اعتصاب می‌کنند

در حالی دولت ایتالیا اجرای مرحله دوم طرح مقابله با ویروس کرونا را از امروز آغاز نموده است که تجار این کشور خبر از برگزاری اعتصاب داده اند.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه ایتالیایی زبان "ایل جورناله"، این فریاد انتقام تجار ایتالیا درباره تعطیلی‌های گسترده است: با این شیوه، نفس ما را گرفتند! روز دوشنبه ۱۸ ماه جاری میلادی (۲۹ اردیبهشت ۹۹) تعداد زیادی از آن‌ها در اعتراض به اقدامات در نظر گرفته شده توسط دولت در لایحه موسوم به "از سرگیری" که به نظر آن‌ها این لایحه برای اقتصاد کشور ناکارآمد است، فروشگاه‌های خود را بسته نگه می‌دارند.
"جولیو آنتیکولی" رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و اصناف رم (پایتخت ایتالیا) گفت: این اولین اعتصاب بزرگ تجاری خواهد بود. دولت با متوقف کردن درآمد‌ها و با وانمود کردن به خروج از بحران، به اصطلاح اکسیژن تنفسی شرکت‌های کوچک را قطع نمود.
صندوق ضمانت در نظر گرفته شده توسط دولت برای شروع دوباره فعالیت‌های اقتصادی از امروز، کافی نیست. دلیل ناکافی بودن آن نیز، تعداد شرکت‌هایی است که این نوع از کمک‌ها را درخواست کرده اند: از ۵ میلیون شرکت و کارگاه تولیدی، فقط ۱۳۰ هزار مورد از آن‌ها درخواست کمک کرده اند. این موضوع، به ما می‌گوید شرکت‌ها بیشتر از آنچه که تا به الان بدهکار شده اند، نمی‌توانند بدهکارتر شوند.
آن‌ها (مسئولان دولتی) موتور محرکه ما را خاموش و حتی بنزین را نیز خالی کردند. بنابراین، با این شیوه، بازگشایی و شروع کسب و کارها، کار خیلی مشکلی است.
"گولی المو کازالینی" صاحب یک رستوران با سابقه در مرکز رم، گفت: من اعتراف می‌کنم از آینده می‌ترسم. ما ۲۰ نفر کارگر داریم. دولت تاکنون حتی یک یورو نیز برای بیمه بیکاری آن‌ها به ما پرداخت نکرده است. ما می‌ترسیم دولت در ماه‌های آتی به طور کامل ما را رها کند. این رستوران دار که خود را از امروز برای پذیرش دوباره مشتری‌های خود آماده می‌کند، گفت: تا دیروز هنوز دستورالعمل مشخصی وجود نداشت و در نتیجه اجرای آن نیز دشوار خواهد بود.
"جانکارلو دی ایدا"، کمیسر کسب و کار‌های عمومی کنفدراسیون تجارت ایتالیا در رم نیز درباره نحوه بازگشایی رستوران‌ها گفت: امیدوار هستیم قوانین و موانع زیادی وضع نشود. خوردن یک شام کاری یا بودن در کنار عزیزان، نمی‌تواند به لحظات ترس و نگرانی تبدیل شود. در غیر اینصورت، هیچ کسی به رستوران‌ها نخواهد رفت و احتمال دارد بحران ادامه داشته باشد.
تاکنون دولت به طور کامل غایب بوده است. فقط به کم کردن، نفی کردن، مانع شدن، وضع مالیات و جریمه فکر می‌کند. اما در عوض، هیچ چیزی به ما نمی‌دهد. اعمال جریمه علیه رستوران داران شهر میلان که هفته پیش اعتراض کردند، "مانند سیلی به صورت فرزندان است". این افراد، خانواده دارند. آن‌ها نگران و خواستار دریافت پاسخ بودند. برای تفریح یا از روی بیکاری به آنجا نرفته بودند!
هتل داران نیز اعلام کردند: ما بزرگ‌ترین فراموش شدگان هستیم. اما هیچ کسی برای ما اشک نمی‌ریزد.
آن‌ها باید همچنان منتظر بمانند تا کسب و کار شروع شود. اما هر روز که می‌گذرد، فعالیت خیلی مشاغل با خطر مواجه می‌شود.
"برنابو بوکا" رئیس اتحادیه هتل داران ایتالیا طی روز‌های پیش، درباره فصلی از گردشگری صحبت کرد که به شدت "با خطر مواجه هست". چرا که میزان ۳۰ درصد از مراکز پذیرش مسافر، با خطر بسته ماندن در تابستان امسال مواجه هستند.
پیش بینی‌های این اتحادیه، حاکی از بسته شدن ۶۰ تا ۷۰ درصد از مراکز اقامتی تا پایان امسال است.
"جوزپه روشولی" رئیس اتحادیه هتل داران رم گفت: درآمد‌ها پاسخگوی هزینه‌ها نخواهد بود. ما از جمله اولین‌ها در اعمال تعطیلی‌ها و توقف فعالیت خود و از جمله آخرین‌ها در بازگشایی‌ها خواهیم بود. بر اساس محاسبات به عمل آمده توسط اتحادیه‌های بزرگ و مطرح در سطح دنیا، به منظور بازگشت به گردش مالی سال ۲۰۱۹ میلادی (۱۳۹۸ شمسی)، دست کم باید تا سال ۲۰۲۳ میلادی (۱۴۰۲ شمسی) صبر کرد.
یارانه‌های اختصاص یافته به خانواده‌ها برای سفر و گردشگری نیز کافی نیست. از همان اول کار معلوم بود گردشگری از جمله مشاغلی خواهد بود که بیشترین لطمه را (از همه گیری ویروس کرونا) خواهد دید. اما هیچ کسی به ما فکر نکرد. در لایحه دولت، مواردی برای کمک در نظر گرفته شده است. اما هنوز از آنچه که برای برخاستن دوباره ما لازم است، خیلی فاصله داریم. با تمام احترامی که به آوارگان می‌گذارم، اما برای کسی که (به علت شرایط کنونی) خودکشی کرد یا برای دریافت کمک‌های غذایی مجبور به ایستادن در صف موسسه خیریه وابسته به کلیسا شد، اشک نریختم.
این پایگاه اینترنتی نوشت، این موسسه خیریه اعلام کرد، طی ماه اخیر، تعداد افراد فقیر جدید در ایتالیا دو برابر شده است. از تاریخ ۹ تا ۲۴ آوریل امسال (۲۱ فروردین تا ۵ اردیبهشت ۹۹) ۳۸ هزار نفر از شهروندان ایتالیایی برای دریافت کمک‌های غذایی و پوشاک، به مراکز خیریه کلیسا مراجعه کرده اند. یعنی ۱۰۵ درصد بیشتر از زمان قبل از شروع شرایط اضطرار ناشی از ویروس کرونا! طی هفته‌های پیش، این موسسه همچنین از کمک‌های اقتصادی به خانواده‌ها در پرداخت کردن قبوض آب، برق، گاز و کرایه خانه‌ها و نیز هزینه‌های جاری برای اداره کردن خانه، خبر داده است.
مستمری بگیران، آشپز‌ها و کارگران حتی در مراکز سکونتی شهر‌های بزرگ، از جمله اقشار جامعه هستند که اکنون نمی‌دانند چگونه به سر ماه برسند.

مدیر بنیاد دایرةالمعارف ایتالیایی تِرِکانی تأکید کرد

ضرورت گسترش گفتمان بینافرهنگی بین ایران و ایتالیا
ماسیمو برای در ارتباط زنده (آنلاین) با محمدتقی امینی، رایزن جدید فرهنگی ایران در ایتالیا بر لزوم گسترش همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور به ویژه گفتمان بینافرهنگی، تأکید نمود.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمدتقی امینی، رایزن جدید فرهنگی ایران در ایتالیا با ماسیمو برای، وزیر اسبق میراث و فعالیت‌های فرهنگی و مدیر فعلی بنیاد دایرةالمعارف ایتالیایی تِرِکانی گفت‌وگو کرد. در ابتدای این دیدار، صوتی و تصویری (آنلاین) بر لزوم گسترش همکاری‌های آتی دوجانبه تأکید شد.
در این ارتباط زنده که با حضور اکبر قولی، رایزن فرهنگی پیشین ایران در ایتالیا انجام گردید، وی پس از معارفه، با ارائه گزارشی اجمالی از سابقه همکاری‌ها، گفتمان بینافرهنگی ایران و ایتالیا را نقطه عطف آن ارزیابی و در خصوص استمرار این گفتمان با مشارکت بنیاد دایرةالمعارف ایتالیا و گسترش همکاری‌ها ابراز امیدواری نمود.
ماسیمو برای هم در سخنان خود، با مثبت ارزیابی کردن سابقه همکاری‌ها، ابراز امیدواری کرد تا گفتمان بینافرهنگی ایران و ایتالیا ارتقا پیدا کند.
وی ضمن معرفی اجمالی فعالیت‌های جاری بنیاد متبوع خود در شرایط فاصله‌گذاری اجتماعی که ناگزیر در فضای مجازی در جریان است، ساختار پایگاه اطلاع رسانی‌ای را که این بنیاد برای آموزش کودکان و نوجوانان طراحی کرده، تشریح و در خصوص ارائه رایگان آن به ایران در شرایط فعلی که آموزش از راه دور ناگزیر شده، اعلام آمادگی کرد.
امینی، رایزن جدید فرهنگی ایران در ایتالیا با تأکید بر نقش مؤثر ماسیمو برای در تحکیم مناسبات فرهنگی دو کشور، گسترش بیش از پیش این همکاری‌ها، به پشتوانه اشتراکات و ظرفیت‌های موجود را خواستار شد.

تاکید بر توسعه روابط فرهنگی ۲ شهر تاریخی شیراز و فلورانس ایتالیا

شیراز-ایرنا- شیوع ویروس کرونا، اشتراکات تاریخی، فرهنگی و توسعه همکاری‌های دو جانبه، شهرداران ۲ شهر تاریخی فلورانس ایتالیا و شیراز را بر آن داشت تا به صورت وب کنفرانس با یکدیگر به گفت و گو بنشینند.
شهردار شیراز و شهردار فلورانس ایتالیا، شنبه در مورد ویروس کرونا، اشتراکات تاریخی و فرهنگی و همکاری‌های دو جانبه با یکدیگر به صورت تصویری گفت و گو کردند.
شهردار فلورانس ایتالیا در این گفت و گوی تصویری با بیان اینکه شیراز به خاطر تاریخ غنی‌اش شهری بین‌المللی است، گفت: من به شیراز و ایران علاقه‌مند هستم، پدرم یک شرق شناس به ویژه در مورد مسائل خاورمیانه بود که زبان فارسی نیز می‌دانست و در خانه آنها کتاب‌های بسیاری در مورد زبان فارسی وجود دارد.
داریو ناردلا افزود: سال آینده (۲۰۲۱ میلادی) هفتصدمین سالگرد دانته را برگزار خواهیم کرد که برپایی برنامه بین‌المللی در این مورد پیش‌بینی شده و ما می‌توانیم این اقدام فرهنگی را با همکاری یکدیگر انجام دهیم و این برادری را با دعوت از زبان شناسان ایرانی و ایتالیایی بین شهرهای شیراز و فلورانس به وجود بیاوریم.
شهردار فلورانس ایتالیا اظهار داشت: علاقه‌مند به توسعه همکاری‌ها با شیراز هستم و یکی از طرح‌هایی که برای سال ۲۰۲۰ تنظیم کرده بودم سفر به ایران بود که متاسفانه به دلیل گسترش بیماری کرونا انجام نخواهد شد و بی‌شک می‌توان توسعه رابطه با شیراز را در سال ۲۰۲۱ به وجود آورد.
ناردلا بیان کرد: فلورانس به عنوان یک شهر توریستی با داشتن سالانه ۱۴ میلیون گردشگر به دلیل شیوع کرونا با مشکلات زیادی رو به رو شده است اما ما ضمن از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی، متاسفانه با بحران‌های اجتماعی و اقتصادی نیز رو به رو هستیم که آسیب‌های زیادی به جامعه ما وارد کرده و اکنون تلاش ما کاستن از این آسیب‌هاست.
دانته آلیگیری، شاعر و نویسنده ایتالیایی در سال ۱۲۶۵ میلادی در شهر فلورانس این کشور تولد یافت. وی در دوران زندگی خود کتاب‌های متعددی نگاشت که معروف‌ترین آنها کمدی الهی، زندگانی نو، «ضیافت، سلطنت و آهنگ‌ها نام دارد. نوشته‌های او در ادبیات ایتالیا و سراسر اروپا با استقبال رو به رو شد و موثر افتاد.
دانته که در سیاست زادگاه خود عاملی موثر بود در سال ۱۳۲۱ میلادی و در ۵۶ سالگی چشم از جهان فروبست.
برای حل مشکل مشترک باید همگامی مشترک داشت
شهردار شیراز نیز در این دیدار مجازی گفت: ویروس کرونا نشان داد که مستقل از مرز، جغرافیا و نژاد، مردم جهان با یک مشکل مشترک رو به رو هستند و برای غلبه بر این مشکل باید همراهی و همگامی مشترک داشته باشند.
حیدر اسکندرپور افزود: دنیای پس از اتمام شیوع ویروس کرونا، دنیای متفاوتی است و شهرهای تاریخی که زمینه‌های مشترک فرهنگی دارند می‌توانند نقش بیشتری را در آن فضا ایفا نمایند.
وی تاکید کرد ما نیز از آمادگی همکاری‌های فرهنگی بیشتر برخوردارهستیم.
شهر فلورانس که هم اینک مرکز ناحیه توسکانی ایتالیاست در سال ۸۰ میلادی بنا نهاده شد. فلورانس از کانون‌های مالی و بازرگانی اروپای سده‌های میانه و از ثروتمندترین شهرهای دوران خود بود.
بسیاری از تاریخ ‌نگاران، فلورانس را خاستگاه رنسانس ایتالیایی به‌شمار آورده و به آن لقب "آتن سده‌های میانه" داده‌اند.

آغاز گشایش اقتصادی همزمان با لغو محدودیت‌های سفر در ایتالیا

تهران-ایرنا- بنابر دستور جدید دولت ایتالیا سفر به داخل و خارج این کشور از سوم ژوئن (۱۴ خرداد) امکان پذیر می‌شود؛ این دستور همزمان با کاهش محدودیت‌های قرنطینه در این کشور تصویب شد و با گشودن مراکز تجاری و اجازه به ورود گردشگران جان دوباره به این کشور کرونا زده خواهد بخشید.
به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت ایتالیا روز شنبه در تحولی مهم در راستای تلاش های این کشور برای کاستن از سخت ترین مقررات قرنطینه این دستور را امضا کرد.
دولت ایتالیا همچنین تردد در سراسر این کشور را از همین روز آزاد می کند. برخی از مناطق خواستار بازگشت سریع تر به اوضاع قبلی هستند اما نخست وزیر ایتالیا بر بازگشت تدریجی به زندگی عادی به منظور جلوگیری از موج دوم ابتلا تاکید دارد.
بیش از ۳۱ هزار و ۶۰۰ ایتالیایی از زمان شیوع ویروس کرونا در این کشور در ۲۱ فوریه (۲ اسفند) جان باخه اند که سومین آمار بالای تلفات در جهان بعد از آمریکا و بریتانیا است.
ایتالیا اولین کشور اروپایی بود که مقررات ملی محدودکننده را از مارس (اسفند) اعمال کرد. این کشور ۴ مه (۱۵ اردیبهشت) اجازه بازگشایی کارخانه ها و پارک ها را داد.
قرار است فروشگاه ها در ایتالیا از ۱۸ مه (۲۹ اردیبهشت) بازگشایی شوند و دولت این کشور قصد دارد همزمان اجازه رفت و آمد افراد را در همه مناطق این کشور از همین روز بدهد و این بدان معنا خواهد بود که مردم ایتالیا دیگر می توانند با دوستان خود معاشرت کنند.
ممنوعیت سفر بین مناطق و سفرهای خارجی به ایتالیا تا تعطیلات روز ملی این کشور در دوم ژوئن (۱۳ خرداد) به قوت خود باقی می ماند تا از هرگونه سفر جمعی در ایام تعطیلات جلوگیری شود.
بازگشایی رستوران ها و فروشگاه ها در ایتالیا به دستور مقام های بهداشتی این کشور با حفظ فاصله اجتماعی و اصول بهداشتی انجام می شود.
در ایتالیا طبق آخرین آمار تاکنون ۲۲۳,۸۸۵ به کووید-۱۹ مبتلا شده اند که از این تعداد ۱۲۰، ۲۰۵ نفر بهبود یافته اند و ۳۱,۶۱۰ نفر جان باخته اند.
همچنین ایتالیا مرزهای خود را به روی گردشگران باز می کند.
رسانه های ایتالیا گزارش دادند که گردشگران اتحادیه اروپا می توانند از سوم ژوئن بدون قرنطینه اجباری ۱۴ روزه به عنوان بخشی از اقدامات برای لغو محدودیت های قرنطینه از این کشور دیدن کنند.
این تصمیم شامل همه کشورهای منطقه شنگن خواهد بود و براساس گزارش روزنامه ایتالیایی ریپاپلیکا افرادی که از کشوری اتحادیه اروپا وارد ایتالیا می شوند مجبور نیستند برای جلوگیری از سرایت کووید-۱۹ قرنطینه اجباری گردند.

متن پیاده شده جلسه گفتگوی ویژه با آقای دکتر شاپور محمدی

روز یکشنبه مورخ 21/02/99 راس ساعت 10:00 صبح اتاق ایران- ایتالیا جهت گفتگوی آنلاین میزبان آقای دکتر شاپور محمدی ریاست پژوهشکده پولی- بانکی کشور و ریاست پیشین سازمان بورس ایران بود. این دعوت به دنبال درخواست و استقبال جمع کثیری از اعضای اتاق جهت پاسخگویی به سوالات آنها از طرف مراجع ذیربط در مورد موضوعات مالیاتی، پولی- بانکی و مالیات ارزش افزوده بود. شرح مختصری از این گفتگو که با میزبانی و همراهی ریاست اتاق ایران- ایتالیا آقای مهندس پورفلاح و دبیرکل اتاق خانم مهندس شهابی انجام شد در زیر آمده است:
در ابتدا در پی سوال خانم مهندس شهابی با موضوع بخشودگی مالیاتی برای شرکت‌های خصوصی و اینکه آیا همچنان افراد مشمول بخشودگی مالیاتی می‌شوند یا خیر ایشان پاسخ دادند با توجه به کاهش درآمدهای نفتی و فشار بر روی بودجه دولت، دولت همچنان به دنبال راه‌کارهایی برای اختصاص زمان بیشتر به افراد جهت پرداخت مالیات است و البته دولت برای جبران بخشی از کسری بودجه سیاست‌هایی از جمله فروش سهام و املاک و مستقلات را دنبال می‌کند و این نشان دهنده عزم جدی دولت برای حمایت از بخش خصوصی است.
پرسش: آیا در مورد زمان تحویل اظهار نامه‌ها ی مالیاتی تصمیمی اتخاذ شده است؟
پاسخ: زمان تحویل اظهارنامه‌ها در حال بررسی است و احتمال به تعویق افتادن آن نیز وجود دارد که البته برای افرادی که به صورت الکترونیکی اظهارنامه‌ها را تغییر می‌دهند این زمان مهم نیست و در مورد مجامع بورسی و شرکت‌ها این اتفاق افتاده و زمان تحویل اظهارنامه را عقب انداخته‌اند چون مستلزم این بود که افرادی دور هم جمع شوند.
پرسش: آیا مشخص شده است که بدهی‌های مالیاتی و مهلت‌های اعتراض تمدید شده است یا خیر؟
پاسخ: طی ابلاغیه‌ای که آقای دکتر دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی ارائه دادند مشخص شده است که چقدر زمان‌ها به تعویق می‌افتد. این مصوبه سه محور دارد که دو محور آن بورس و مالیات هستند که در آن ابلاغیه زمان‌ها مشخص شده است.
پرسش: به‌دلیل شیوع کرونا و شرایط موجود تغییر کاربری داده‌ایم و شروع به تولید محصولات ضدعفونی کننده و ماسک کرده‌ایم. این تغییر کاربری در مسائل مالیاتی چه تاثیری خواهد گذاشت؟
پاسخ: اگر این تغییر کاربری خلاف موارد درج شده در اساسنامه نباشد ایرادی ندارد و یا حتی اگر در اساسنامه درج نشده باشد و از طرف ارگانی از آنها خواسته شده باشد باز می‌توانند پیشنهادی به وزارت امور اقتصاد و دارایی بدهند که این را جز فعالیت‌های مرتبط تلقی نمایند. چون هر بخشی معافیت‌هایی دارد و اگر کاربری خارج از آن بخش باشد ممکن است دیگر مشمول معافیت مالیاتی نشوند. البته اگر داوطلبانه باشد معمولا مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند و سران سه قوه این موارد را تصویب می‌کنند چون در واقع کمک به سلامت و صیانت جامعه است.
پرسش: مالیات بر خانه‌های خالی، خانه‌های لوکس و اتومبیل‌ها چگونه است؟
پاسخ: عددهایی که مشمول مالیات می‌شود برای اتومبیل یک میلیارد به بالا و برای خانه مسکونی 000/000/000/10 تومان به بالا می‌باشدکه در مصوبه نهایی مجلس آمده است ولی خانه‌های خالی مشمول مالیات می‌شوند و این سیاست در واقع سیاست درستی‌است چون کشور باید به سمت تولید برود و روی اتومبیل‌های لوکس " مالیات استفاده" لحاظ می‌شود.
پرسش: اظهارنامه مهندسان به چه شکل است و اگر پروژه‌ای ارائه نکنند باز باید اظهار نامه تسلیم کنند؟
پاسخ: جایی که معافیت مالیاتی یا استرداد ارزش افزوده وجود دارد اظهار نامه باید تسلیم شود حتی اگر فعالیت نداشته باشند چون اگر درآمدی نداشته باشند در آن شرایط مشمول نرخ صفر می‌شوند.
پرسش: ما تنها واسطه بین شرکت‌های داخلی و خارجی محسوب می‌شویم و درآمد ما به صورت دریافت کمیسیون است. آیا این درآمد جزء درآمد ارزی با منشا خارجی تلقی می‌شود یا درآمد ناشی از صدور خدمات.
پاسخ: این سوال باید از بانک مرکزی پرسیده شود. در صورت کسب اطلاعات از بانک مرکزی به سوال پاسخ خواهم داد.
پرسش: در مورد تفاوت ضمانت‌نامه‌های بانکی با وام در نقدینگی شرکت‌ها توضیح دهید.
پاسخ: زمانی این ضمانت‌نامه‌های بانکی همان LC های داخلی بودند که تا حدی از این LC سوء استفاده شد .و کنار گذاشته شد. در حال حاضر "اوراق گام" که بانک مرکزی آن را به جریان انداخته است در واقع شکل کامل‌تری از همان LC داخلی است و بسیار قانونمند و دقیق است که در آینده در بازار سرمایه هم مورد معامله قرار می‌گیرد. در واقع اوراق گام گواهی اعتبار مولد است. یک روش دادن تسهیلات به شرکت‌هاست که ممکن است همه آن در بخش تولید استفاده نشود و بخشی از آن در جای دیگری سرمایه‌گذاری شود و روش دیگر دادن LC داخلی یا همان اوراق گام است و به این صورت است که بدون اینکه حجم پول زیادی خلق شودبا یک اوراق می توان با چند تولید کننده تسویه کرد و باز این اوراق در بازار سرمایه به چرخه مبادلات باز می‌گردد و البته اثر تورمی کمتری دارد.
پرسش: چرا کسانی که از کارت بازرگانی دیگران استفاده می‌کنند تحت پیگرد قرار نمی‌گیرند؟
پاسخ: این پیگرد صورت نمی‌گیرد چون طبیعاتا اتاق یک سری از اعضای خود را از دست می‌دهد و به طور طبیعی بخشی از درآمدهای اتاق کم می‌شود و چون هنوز تبدیل به قانون نشده است این مورد اگر فرادستگاهی شود همه از این قانون تبعیت می‌کنند.
پرسش: امروز بحث حذف 4 صفر بسیار داغ است. جنابعالی به عنوان یک اقتصاددان فکر می‌کنید آیا هزینه این کار بیشتر است یا درآمد آن؟
پاسخ: تغییر واحد پولی خودش بستگی به عوامل روانی دارد و هم مزایا دارد مثلا در رستوران‌ها باید تمام منو ها را عوض کنیم و این هزینه‌بر است. در لیست قیمت اتیکت و فاکتورها را عوض می کنیم و این هزینه است. دومین هزینه روی رفاه خانوار است و قیمت هایی که به کمترین واحد پولی نزدیک هستند Round up می‌شوند مثلا کالای 800 تومانی به کالای 1000 تومانی تبدیل می‌شود. مخصوصا اگر واحدهای پولی ریز را دیگر در گردش پولی نداشته باشیم. آثار مثبت آن هم به ذهن سپردن راحت‌تر اعداد و تحلیل کردن آن‌هاست و این یک اعتماد به نفس کمرنگ به ما می‌دهد که احساس بهتری نسبت به مقایسه واحد پول کشورمان با دیگر کشورها داشته باشیم و البته این راه‌کار به هیچ وجه نمی تواند جلو تورم را بگیرد. پس گام نخست و درست مهار کردن تورم و سپس تغییر واحد پول است.
پرسش: آیا تمهیداتی اتخاذ شده است که قضات آشنا به فعالیت‌های اقتصادی باشند و مشکلی که ما در بعضی هسته‌های تصمیم‌گیری در رابطه با اقتصاد داریم به ویژه دادگاه‌ها که به جرائم اقتصادی توجه می‌کنند ولی قاضی اقتصاد دان نیست.
پاسخ: در این مورد سازمان امور مالیاتی با دادگستری تهران دنبال ایجاد شعب اختصاصی هستند و شعبی را تشکیل خواهند داد که قضات آن فقط به مالیات رسیدگی می کنند بنابراین آن قاضی در این زمینه کم کم متبحر می‌شود و البته در کشور ما شرط اول قضاوت این است که لیسانس فرد حقوق باشد. پس ایجاد شعب اختصاصی هم این مساله را حل می‌کند.
پرسش: آیا فعالیت‌های ورزشی از مالیات معاف هستند؟
پاسخ: در فعالیت‌های ورزشی عملا ارزش افزوده موضوعیت ندارد و فقط مالیات عملکرد می‌ماند که بر اساس درآمد مجموعه، اینکه انتفاعی یا غیرانتفاعی باشد می‌تواند مشمول مالیات باشد چون به هر حال درآمد دارند و حق عضویت می‌گیرند فقط موارد عام‌المنفعه که در قانون آمده باشند ممکن است شامل مالیات نشوند.
پرسش: بعضی وقت‌ها هنگام صدور فاکتور متوجه می‌شویم که شرکت مورد معامله جزء شرکت‌های ثبت شده نمی باشد. آیا اینها مشمول مالیات ارزش افزوده هستند؟
پاسخ:زمانیکه معامله انجام می‌دهیدشرکت جزء لیست سیاه مالیاتی نیست اما دو سال بعد جزء لیست می باشد و به شما می‌گویند چرا معامله کردید و پاسخ شما این است که زمان معامله این شرکت در لیست سیاه مالیات نبود ولی اداره مالیات می‌گوید در حال حاضر در لیست سیاه است و این واقعا یک ایراد مالیاتی است که شرکت‌های خصوصی به درستی این ایراد را گرفته‌اند. بنابراین نظام مالیاتی باید این لیست را مرتب Update تا این احتمال کم کم کاهش یابد.
پرسش: ارزش افزوده تا قبل از بهره‌برداری چرا به‌عنوان اعتبار مالیاتی مورد قبول واقع نمی‌شود؟
پاسخ: قبل از بهره‌برداری شخص هنوز کالایی ندارد که ارزش افزوده تلقی شود.
پرسش: در قانون جدید حسابرس مالیاتی را حذف کرده‌اند در صورتی‌که حضور حسابرس باعث می‌شود حجم کار در وزارت امور اقتصاد و دارایی خیلی کمتر شود. آیا با حضور حسابرس مالیاتی موافق بودید یا مخالف هستید؟
پاسخ: بحث حسابرسی مالیاتی قبل‌ها نسبت به اکنون موضوعیت بیشتری داشت و اکنون اگر سیستم‌ها Inter Connected بشوند در بعضی سیستم‌ها دیگر به صورت هوشمند عمل می‌شود و اگر در آینده باز بخواهد برقرار شود در حدود معینی اتفاق می‌افتد. در واقع راه بهتر این است که حذف نکنیم و بگوییم در حدود معینی حسابرس مالیاتی وجود دارد و الان دنیا به این سمت گرایش پیدا کرده است که افراد بالای 18 سال " کد مالیاتی" National Tax ID دارند و اگر این موضوع در ایران هم اجرا شود به نفع همگان است.
پرسش: سازمان‌ها و ارگان‌هایی داریم که از مالیات معاف هستند. آیا نهادها هم اظهارنامه مالیاتی می‌دهند. آیا اینگونه نهادها مثل بنیادهای خیریه امروز اظهارنامه مالیاتی می‌دهند؟
پاسخ: " نرخ صفر" شامل همه نهادها نمی‌شود ولی مثلا بنیادهای خیریه را شامل می‌شود. ولی چه نهادهای معاف و چه غیر معاف برای اینکه نظام مالیاتی درست شود باید اظهارنامه بدهند.
پرسش: حق تقدم را چه کسانی می‌توانند خرید کنند؟
پاسخ: کسانی که قبلا سهام خریده‌اند در افزایش سرمایه حق تقدم به آنها تعلق می‌گیرد و این حق تقدم را می‌توانند خودشان استفاده کنند یا بفروشند. اگر خودشان بخواهند استفاده کنند یک مبلغ خیلی کمی را می‌دهند و وارد بازار سهام می‌شوند و تعداد سهامشان افزایش پیدا می‌کند و مدل دیگر افزایش سرمایه به‌صورت ثبت سهام است که افراد از روی تابلو می‌خرند و کسی حق تقدم ندارد که این بهترین حالت افزایش سرمایه است و پول را وارد شرکت می‌کند و باعث می‌شود خط تولید شرکت بزرگ‌تر شود.
پرسش: آیا برای خرید سهام شرکت‌هایی که برای اولین بار عرضه‌ می‌شوند ساز و کار خاصی وجود دارد؟
پاسخ: ساز و کاری با نام دفتر سفارش یا دفتر Booking را در سال 95 راه‌اندازی کردیم که در حال حاضر آن ساز و کار حاکم است که در آن عدالت کاملا رعایت می‌شود. به هر فردی که ثبت نام کرده اگر قرار باشد 50 سهم یا 5000 سهم برسد حتما خواهد رسید و اگر عرضه بیشتر از تقاضا باشد به هر کس به هر مقدار سهم که بخواهد سهام می‌رسد.
پرسش: سرمایه‌داران کوچک هستیم، از سهم خریدن در بازار می‌ترسیم. توصیه شما به این افراد چیست؟
پاسخ: فرشته نجات سرمایه‌گذار توجه به رابطه سودآوری شرکت و قیمت سهام است و اگر کسی می‌خواهد سهام بخرد با این شرط بخرد.
ایشان در خاتمه توصیه کردند اگر آموزش کافی ندیده‌اند حتما آموزش ببینند و بعد وارد بازار سهام شوند. دوم اینکه حتما به مشاورینی که دارای مجوز از سازمان بورس هستند مراجعه کنند. سوم اگر با سرمایه‌گذاری مستقیم آشنا نیستند و نمی توانند سهم بخرند، صندوق‌ها را بخرند چون به صندوق‌ها سهمیه جدا از ارز اولیه اختصاص داده شده است. حتما به سود بلند مدت فکر کنند چون در بازار سهام می‌توان برنده بود اما در بلند مدت. در کوتاه مدت ممکن است سود باشد و ممکن است سود نباشد و در آخر هم به شایعات به هیج وجه توجه نکنند.

رکود اقتصادی شدید گریبانگیر ایتالیا شد

بحران اقتصادی ناشی متاثر از همه گیری ویروس کرونا در ایتالیا باعث شده است یک سوم از خانواده‌ها نتوانند قبوض مصرفی یا اجاره مسکن و اقساط خود را بپردازند.
به گزارش بازار به نقل از صداوسیما، پایگاه اینترنتی ایتالیایی زبان اوپن نوشت: تمامی مشکلات اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا اکنون در حال تبدیل به بحرانی اجتماعی نیز است. مطالعات به عمل آمده از بیش از یکهزار کودک در فاصله سنی ۸ تا ۱۷ سال و والدین آن‌ها که حدود ۴۰ درصد از این طبقه اجتماعی که شرایط شکننده اقتصادی بسر می‌برند، حاکی از آن است که ۶۰ درصد از آن‌ها به علت شرایط اضطرار با کاهش درآمد روبرو شده اند.
بر اساس اعلام گزارش سازمان نجات کودکان ایتالیا، میزان خانواده‌هایی که در مقایسه با پیش از گسترش ویروس کرونا در شرایط شکننده اجتماعی-اقتصادی قرار داشتند، دو برابر شده و از ۱۸ ممیز ۶ دهم به ۳۲ ممیز ۳ دهم درصد افزایش یافته است.
حدود نیمی از خانواده‌های مصاحبه شونده، یعنی ۴۴ میز ۷ دهم درصد از آن‌ها مجبور به کاهش هزینه‌های تامین مواد غذایی خود از جمله گوشت و ماهی شده اند. علاوه بر این، از هر ۳ خانواده، ۱ خانواده یعنی ۳۲ ممیز ۷ دهم درصد مجبور شده اند پرداخت قبوض آب، برق، گاز مصرفی و تلفن خود را به زمان دیگری موکول کنند. یک چهارم از آن‌ها یعنی ۲۶ ممیز ۳دهم درصد نیز مجبور شده اند پرداخت اجاره مسکن یا اقساط بانکی خود را به تعویق بیندازند.
میزان ۲۱ ممیز ۵ دهم درصد از خانواده‌ها نیز این اجبار را پیدا کرده اند که از درمان بیماری‌ها و تامین داروهای ضروری مورد نیاز خود صرفظر کنند. "بنیاد مطالعات و مشاوره اشتغال" ایتالیا اعلام کرده است: (به علت تعطیلی ها) حدود ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر در ماه مارس امسال (اسفند ۹۸) نتوانسته اند در محل کار خود حاضر شوند. تعداد ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از این کارگران در خانواده‌هایی تنها با یک منبع درآمد زندگی می‌کنند؛
بنابراین با بیکار شدن این کارگران، تنها منبع درآمد خانواده نیز قطع شده است. نیمی از این خانواده‌ها دارای فرزند هستند. از این تعداد، ۴۳۹ هزار خانواده، یعنی ۱۲ درصد از آن‌ها فقط دارای یکی از والدین (یا پدر یا مادر) هستند.

مشارکت 140 میلیون یورویی ایتالیا در طرح تحقیقاتی برای مبارزه بر علیه کووید

بنا به گزارش روزنامه Il Secolo XIX به نقل از نخست وزیر ایتالیا، این کشور در طرح "World Against Covid-19" با 140.5 میلیون یورو شرکت می‌کند. این طرح تحت حمایت سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی اجرا می‌گردد. این طرح قرار است در پارلمان اروپا معرفی شده و از جمله مهمترین امضاء کنندگان آن امانوئل مکرون، آنگلا مرکل و جوزپه کونته می‌باشند.
منبع: https://economic.mfa.ir/

کاهش 28.4 درصدی تولیدات صنعتی ایتالیا در ماه مارس

تولیدات صنعتی ایتالیا در پی همه‌گیری ویروس کرونا در ماه مارس 28.4 درصد کاهش یافت.
به گزارش خبرگزاری آناتولی، سازمان ملی آمار ایتالیا اعلام کرد که تولید بخش صنعتی این کشور در پی همه‌گیری ویروس کرونا در ماه مارس با کاهش 28.4 درصدی مواجه شده است.
پیش از این پیش بینی می‌شد تولیدات صنعتی ایتالیا در ماه مارس با کاهش 20 درصدی نسبت به فوریه همراه گردد.
کاهش 28.4 درصدی تولیدات صنعتی ایتالیا در ماه مارس بیشترین میزان کاهش از سال 1990 بدین سو است.
میزان تولید بخش صنعتی ایتالیا به عنوان سومین قدرت اقتصادی حوزه یورو نسبت به مارس سال گذشته نیز با کاهش 29.3 درصدی همراه بوده است.
همچنین تولیدات صنعتی ایتالیا در سه ماهه نخست سال نسبت به سه ماهه پیش از آن نیز 8 درصد افت داشته است.

رایزن فرهنگی جدید ایران در ایتالیا معرفی شد

مراسم معارفه و تقدیر از رایزنان جدید و پیشین فرهنگی ایران در ایتالیا برگزار و از خدمات اکبر قولی در مدت مأموریت خود در ایتالیا تقدیر بعمل آمد.
به گزارش ایکنا؛ به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اکبر قولی، رایزن فرهنگی ایران در رُم طی سخنانی در این مراسم، به تشریح برخی اقدامات انجام شده در بخش‌های مختلف فرهنگی، فضای مجازی و راه‌اندازی سایت رایزنی فرهنگی کشورمان به زبان ایتالیایی پرداخت و از همکاری و همراهی سفیر ایران و همکارانشان تقدیر و تشکر نمود. وی همچنین ضمن برشمردن سوابق و تجربیات مطلوب محمدتقی امینی، برای وی آرزوی موفقیت کرد.
محمدتقی امینی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در رُم ضمن تشکر فراوان از آقای قولی به خاطر زحمات و فعالیت‌هایی که در مدت مأموریت خود انجام داده است، با ارائه گزارش مختصری درباره برنامه‌ها و فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران، بر لزوم ایجاد ارتباطات فرهنگی گسترده تأکید و مراتب آمادگی رایزنی با مراکز علمی و فرهنگی را اعلام کرد.
وی در ادامه سخنانش به بیان روابط فرهنگی بین دو کشور ایران و ایتالیا و همچنین، توسعه روابط فرهنگی براساس اسناد بالادستی و تلاش برای اجرایی شدن موافقت‌نامه فرهنگی و برنامه اجرایی مبادلات برای معرفی و ارائه تصویر درست از ایران اسلامی پرداخت.
امینی اظهار کرد: تلاش خواهیم کرد تا در آینده برنامه‌ها را براساس اولویت‌های پیش‌بینی شده طراحی کنیم؛ البته این مهم با همکاری و حمایت سفارت ایران محقق خواهد شد. ما همواره تلاش می‌کنیم تا نسبت به معرفی فرهنگ و تمدن و دستاوردهای ایران اسلامی گام‌های مهمی برداریم.
وی درباره همکاری با ایرانیان مقیم، ترویج زبان فارسی، رصد و پایش تحولات فرهنگی و اهمیت فضای مجازی، نقطه نظرات خود را بیان کرد و گفت: تقویت مناسبات گسترده فرهنگی دو کشور ایران و ایتالیا جز اولویت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است و امیدواریم در آینده شاهد گسترش روزافزون آن باشیم.
سفیر کشورمان در ادامه این مراسم، از زحمات و همکاری خوب اکبر قولی تشکر کرد و گفت: در این مدت وی همکاری خوبی با سفارت و بخش‌های مختلف آن داشته و از خداوند بزرگ آرزوی سلامتی و موفقیت برای قولی و خانواده وی مسئلت می‌کنم.

جزیره بزرگ اقتصاد دولتی

کارآفرینی و بنگاه‌داری چه در ایران و چه در هر نقطه از دنیا کار راحتی نیست. در ایران موانع و مشکلاتی براى ایجاد یک رشته فعالیت وجود دارد که شاید شبیه موارد پیش‌رو در کشورهای صنعتی و توسعه‌یافته نیست.
در دیار فرنگ و دنیای چشم بادامی‌ها، به دلیل داشتن سیستم‌های روان و سیستم‌هاى حمایتی، راه‌اندازی کسب‌و کارها راحت‌تر و سریع‌تر شکل می‌گیرد و به همین دلیل افراد و شرکت‌هاى زیادی وارد این عرصه می‌شوند. همین آسانی شروع کار، رقابت‌ها را در این ماراتن سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌کند و اگر تلاش و برنامه‌ریزی مبتنی بر مدیریت علمی و تکنولوژی روز نباشد خیلی زود از فضای تولید و رقابت حذف می‌شوند و نامی هم از خود باقی نمی‌گذارند.

البته می‌بینیم آنها و واحدهایی که خود را به دانش روز مجهز می‌کنند و نیاز بازار و مصرف‌کنندگان را با سرعت، دقت و حساسیت لازم رصد می‌کنند، نه‌تنها ده‌ها سال بلکه حتی برخی از واحدها نیم قرن، یک قرن و... در بازار می‌مانند و جاودانه می‌شوند. فورد، جنرال موتورز، میتسوبیشی، ای بی ام، تویوتا، سامسونگ، بایر، فولکس واگن، مرسدس بنز، جنرال استیل، ال‌جی و صدها برند را می‌توان در این راستا نام برد که چند نسل از فامیل و چند رده از سهامداران، این شرکت‌ها را رهبری کرده و هر روز این کمپانی‌ها را در سطح داخلی بزرگ‌تر و در سطح دنیا مطرح‌تر کرده‌اند.

در ایران ما، یکی از موارد ایجاد واحد مولد یا بنگاه خدماتی، مواجه شدن با غول اقتصاد دولتی است. وقتی بیش از 80 درصد اقتصاد در اختیار دولت باشد و نهایتا نیاز خود را از واحدهای مرتبط با خود تامین می‌کند، نهایتا فضای زیادی برای مانور بنگاه‌ها در بخش خصوصی باقی نمی‌ماند و اغلب با دشوار‌ی‌های بسیاری در ادامه راه روبه‌رو می‌شوند و خیلی‌ها از ادامه راه باز می‌مانند و عطایش را به لقایش می‌بخشند. ما بنا به دلایلی که موضوع این مقاله نیست با بودن در یک فضای سلامت و متکی با سیستم کارآمد تفاوت زیادی داریم و اگر بخواهیم روى قانون راه برویم از قافله عقب می‌مانیم. نبودن یک سیستم مالیاتی بی‌تبعیض و همچنین قانونمند موجب می‌شود فرصت‌های زیادی از دست کسانی که یا اصولا افراد قانون‌مداری هستند یا ترس از بدنامی ناشی از قانون‌گریزی دارند، بیرون برود. فعالیت قانونی موجب می‌شود در مسابقه رقابت سرمایه‌های شخصى بیشتری به بازی بگیرد و از کسب سود منطقی به دلیل افزایش قیمت تمام‌شده باز بماند و نهایتا تن به شکست دهد از کاروان کار و تولید خداحافظی کند و افسوس زیادی را در وجود خود برای از دست رفتن عمر و مایملکش بخورد.

از دیگر تفاوت‌هایی که کار مولد در این دیار و دیار مترقیه دارد، تاثیر بالای نگرش سیاسی در مقوله اقتصاد است. در زمان‌های دور کشورها برای مقاصد اقتصادی می‌جنگیدند و کشورگشایی می‌کردند، اما امروزه کشورگشایی و تسلط بر دیگران شکلش کاملا تغییر کرده و با روش‌ها و سیستم‌های اقتصادی سیاست را راهبری می‌کند. نگاه سیاسى به حرکت‌های اقتصادی موجب می‌شود فعال اقتصادی نتواند حتی برای کوتاه‌مدت خود هدف‌گذاری و نقشه راه ترسیم کند. مثالی می‌زنم؛ می‌دانیم که صادرات صنعتی و حتی کشاورزی و جنگیدن برای گرفتن سهمی از بازار با غول‌های بین‌المللی کاری است بس دشوار، در زمینه صدور خدمات فنی که سختی راه چند برابر می‌شود. در این شرایط صادرکننده ایرانی به‌رغم مکانیزم‌های محدودیتی، راهی در بازار یک نقطه از جهان می‌یابد و پس از صرف زمان زیاد و هزینه، شروع به ارسال کالا یا خدمات می‌کند، غافل از اینکه دفعتا یک سیستم سیاسی و خلق‌الساعه دیواری مقابلش سبز می‌کند که رابطه کالایی و تبادل پولی‌اش قطع می‌شود و همه تجربه و اندوخته‌اش بر باد می‌رود و در این میان هیچ بیمه و هیچ سیستم حمایتی دستاوردهای ناخواسته از دست رفته را جبران نمی‌کند. کسب موفقیت در سطوح بین‌المللی در یک جزیره بسته و کم‌ارتباط تقریبا ناممکن است، بنابراین سیاستمداران و سیاست‌گذاران ما باید کشتی در اختیار را طوری هدایت کنند که بتوانند براساس راهبرد برد- برد و داشتن امنیت منطقى، سهم خود را از بازار جهانی بگیرند و امید به تداوم رابطه‌ها و بده‌بستان‌ها داشته باشند. علاوه بر نبود یک استراتژی حتی کوتاه‌مدت قابل اتکا در خانواده بین‌الملل و عدم حضور در کمپین‌های اقتصادی، به تداوم بازار در فضای داخلی نیز نمی‌توان دل بست و در میان‌مدت امیدوار بود.

موانع تامین مواد و ابزار لازم، نبود نیروی کار ماهر و به دنبال آنها پایین بودن استاندارد مصرف و فقر جاری در اقشار زیادی از دهک‌های جامعه و نهایتا متغیر بودن الگوى مصرف و سبد هزینه خانوارها از عواملی است که ادامه کار و طرح توسعه را برای سرمایه‌گذار و تولیدکننده مشکل می‌کند.

در یک جمع‌بندی و برای به درازا نکشاندن بحث و خسته نشدن شما خواننده خوب، باید گفت شنا کردن در یک رودخانه اگر نگوییم خروشان اما ناآرام، ورزیدگی‌ها و انعطاف‌پذیری‌های خاصی را می‌طلبد، زیرا در میانه راه بخش عظیمی از انرژی‌ات به هدر می‌رود و خسته‌ات می‌کند، اما اگر بتوانی مرد این میدان باشی و زورق خود را از این پیچ و خم‌هاى نفس‌گیر، سالم به ساحل و مقصد برسانی، حس خوب مفید بودن و پرداختن موفقیت‌آمیز به یک مسوولیت اجتماعی و انسانی وجودت را غرق نشاط می‌کند. می‌گویند ارزش انسان‌ها به تاثیر مثبتى است که در محیط پیرامونی خود می‌گذارند و اما من و چرا تولید؟ هرگز در انشاهای دبستان و در مقابل این موضوع انشا که «می‌خواهید در آینده چه‌ کاره شوید؟» ننوشتم دلم می‌خواهد صنعتگر یا مدیر صنعتی شوم. همواره افکارم به سوی کارهایی که در آن خدمت به دیگر انسان‌ها (ناگفته نماند که راهبری یک واحد تولیدی و اقتصادی نیز خود آینه مجسم یک کار مردمی و ایفای مسوولیت اجتماعی است) مدنظر و محسوس بود و آمال و آرزوهایم را شکل می‌داد، شرکت در برنامه‌هاى فوق برنامه درسی چون پیشاهنگ، در راستای ایده‌هایی بود که داشتم. معلم شدن، وکیل شدن، پلیس بودن، پزشک و پرستار شدن، کشاورز بودن و برای تامین غذای مردم کشاورزی کردن از ایده‌هایی بود که اغلب ذهنم را مشغول می‌کرد.

حقوق خواندم، مدتی تدریس کردم و بعد به دلیل دوستی با هم‌شاگردی‌های دوران تحصیل، به خواست و توصیه آنان همکاری در واحد صنعتی را قبل از انقلاب آغاز کردم. بعد مدیریت صنعتی خواندم و دوره‌های مدیریتی کوتاه‌مدت را در داخل و خارج کشور طی کردم و تا امروز در این راه نه‌چندان آسان گام برداشتم. اما هرگز از رویاهای دوران کودکی‌ام غافل نشدم و کماکان به فعالیت در وادى مسوولیت‌های اجتماعی تا آنجا که وقت و شرایط اجازه می‌دهد می‌پردازم. حضور در جمع بنیان‌گذاران موسسه خدایی محک (موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان) و ادامه راه در این مکتب انسانی در کسوت عضویت در هیات امنا و مشاورت ارشد در هیات‌مدیره و همچنین حضور در رده‌های مختلف تاثیرگذاری در تشکل‌ها و بیش از همه در کانون‌های اتاق بازرگانی به‌صورت داوطلبانه در راستای آرمان‌های اولیه‌ام بود. این شانس را دارم که در واحد تولیدی که نزدیک به چهار دهه از مدیریتم بر آن می‌گذرد بیش از ١٥٠٠نفر کارگر، کارمند، مهندس و مدیر، فرصت حضور و تاثیرگذاری، امرار معاش و حتى تکمیل تحصیلات و مهارت‌های گوناگون یافته‌اند و هر یک در ادامه راه افرادی موفق هستند یا به سلامتی به افتخار بازنشستگی نائل شده و همراه خانواده‌های قانع‌شان روزگار می‌گذرانند. دلم می‌خواهد اگر فرصتی از عمر برایم باقی بود در یک فضای کوهستانی و دور از شلوغی‌های شهری با مطالعه (از دوران کودکی همواره کتاب رفیق همراهم بوده و هست)، کشت و کار غیرحرفه‌ای و غیر اقتصادى و فرصت لذت بردن از هوای تمیز و محیط پاک و گوش دادن به موسیق آرام و سنتی تا هر زمان که خدا می‌خواهد روزگار بگذرانم. البته بعید است این آرزوی آخرینم محقق شود چون هنوز ناگزیرم برای اداره مجموعه تحت مدیریتم و شکل دادن به مسوولیت‌های تشکلی‌ام روزانه بیش از 12 ساعت وقت و انرژی بگذارم. با آرزوی تندرستی و توفیق همه انسان‌هایی که دغدغه یاری دیگر انسان‌ها و ساختن محیط خوب برای خانواده، هم‌میهنان و همه مردم جهان دارند و با سپاس از همه معلمان و استادان، پیشکسوتان و مرشدانم که راه انسانی در حد بضاعت مفید بودن را به من آموختند و با تشکر از دست‌اندرکاران نشریات مستقل که مسوولیت خطیری در این برهه از زمان را عهده‌دار شده‌اند که روزنامه تخصصی «دنیای اقتصاد» از سرآمدان این‌گونه نشریات است.

اسکار ایتالیا به‌صورت مجازی برگزار شد

اقتصاد۲۴-مراسم امسال که شصت‌وپنجمین سالگرد اهدای این جوایز بود، عصر روز جمعه08 می، بدون فرش قرمز و در حالی برگزار شد که ستاره‌ها به صورت آنلاین در آن حضور داشتند و مراسم از شبکه «رأی» به نمایش درآمد. مراسم تنها چند روز پس از ورود ایتالیا به فاز دوم قرنطینه و در حالی برگزار شد که تهیه‌کنندگان محلی مشغول سازمان‌دهی پروتکل‌های ایمنی و برنامه‌ریزی آغاز دوباره فیلمبرداری پروژه‌ها در ماه ژوئن می باشند.

آخرین اقدامات ایتالیا برای مقابله با کرونا

آخرین تحولات و اخبار مربوط به شیوع ویروس کرونا در ایتالیا و اقدامات دولت این کشور برای مقابله با کوید - 19 به شرح زیر ارائه می‌ گردد:
گزارش رئیس بانک مرکزی ایتالیا در مورد اقدامات اخیر دولت برای کمک به بحران اقتصادی
رئیس بانک مرکزی ایتالیا در مقابل کمیسیون تراز و فعالیت های تولیدی مجلس با اشاره به موارد ذیل به دولت پیرامون ریسک ناشی از به اجرا گذاشتن شدن لایحه نقدینگی هشدار داد. وی گفت: این خطر وجود دارد که در حدود 10 درصد از وام هایی که با ضمانت دولت به بخش های تجاری – صنعتی ارائه می‌گردد به صندوق بانک ها بازنگردند که این موجب اعمال فشار سنگینی بر حساب های دولت خواهد شد. ثانیاَ بدلیل به تعلیق درآوردن پرداختی‌های مالیاتی و بیمه برای شرکت ها و صاحبان مشاغل دولت مجبور به فروش16 میلیارد یورو اوراق قرضه خواهد بود. بعلاوه این امکان نیز وجود دارد که پس از براه افتادن مشاغل صاحبان فعالیت های اقتصادی قدرت واریز معوقات خود را نداشته باشند. ثالثاَ ارائه وام های بدون کنترل و دریافت ضمانت های لازمه ممکن است پای مافیا را به میان بکشاند و این وام ها باعث تغذیه مالی گروه‌های مافیایی و پولشویی گردد.

تصویب طرحهای اتحادیه اروپا برای کمک به بحران اقتصادی کشورهای عضو
در جلسه سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا برنامه‌هایی که در آخرین جلسه وزرای اقتصاد این کشورها توافق شده بود مورد تائید قرار گرفت. در این نشست (از طریق ویدئو کنفرانس) اگرچه در مورد طرح ایتالیا پیرامون فروش اوراق قرضه کرونا (Cronabound) صحبتی به میان نیامد، ولی توافقات چهارچوبی پیرامون فروش اوراق قرضه ویژه ای معروف به اوراق احیا تا سطح 300 میلیارد یورو به منظور کمک به اقتصاد کشورهای اتحادیه اروپا به عمل آمد. با این ترتیب این سومین راه کاری است که اتحادیه اروپا پس از طرح MES و SURE جهت مقابله با بحران کروناویروس بر می‌گزیند. MES مکانیزم ثبات اقتصادی با بودجه 540 میلیارد یورو جهت کمک به بخش بهداشت و درمان و SURE طرح صندوق کمک به بیکاری در کشورهای عضو با بودجه 100 میلیارد یورو می‌باشد. بنا به همین گزارش در حالیکه جزئیات این طرح و نحوه اجرای آن هنوز مشخص نشده است ولی کشورهای ایتالیا، اسپانیا و فرانسه پیشنهاد می‌کنند که بخشی از بودجه طرح اوراق احیا بصورت کمک های بلاعوض باشد که البته کشورهای شمال اروپا همچون، فنلاند، اتریش و هلند با این تقاضا مخالف هستند و معتقدند استفاده از این ابزار مالی باید صرفنا به عنوان قرض باشد و به صندوق بازگردانده شود. کشور ایتالیا همچنین اصرار دارد تا پایان تابستان امسال این طرح به اجرا گذاشته شود. رئیس کمیسیون اروپا در مورد توافق قطعی و احتمالا نحوه ارائه کمک ها و جزئیات آن گفت تا هفته دو و یا سوم ماه می‌باشد صبر نمود.
منبع: https://economic.mfa.ir/

کارآفرین پیشکسوت صنعت کشور درگذشت

بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ، "استاد حاج محمد کریم فضلی" یکی از کارآفرینان شناخته شده و پیشکسوت صنعت کشور پس از تحمل دوره‌ای بیماری ناشی از کهولت سن در واپسین ساعات شب گذشته دعوت حق را لبیک گفت و به سرای باقی شتافت.کارآفرین پیشکسوت صنعت کشور درگذشت.

هشدار کارشناسان ایتالیا در مورد احتمال موج دوم شیوع کرونا

تهران – ایرنا – کارشناسان روز سه شنبه (دیروز)در باره احتمال آغاز موج دوم همه گیری ویروس کرونا همراه با بازگشایی تدریجی کسب و کارها و کاهش محدودیت‌های قرنطینه در این کشور، هشدار دادند.
به گزارش اسوشیتدپرس از رم؛ این کارشناسان خواستار تشدید تلاش‌ها برای شناسایی جانباختگان و مبتلایان احتمالی تازه، بررسی و رصد نشانه‌ها و عوارض بیماری در آنها و ردگیری تماس‌هایشان با دیگران شده‌اند.
دکتر سیلویو بروسافرو رئیس موسسه ارشد بهداشت ایتالیا پس از بازگشت چهار میلیون و ۴۰۰ هزار ایتالیایی در روز دوشنبه به کار و کاهش محدودیت فعالیت‌های انفرادی برای نخستین بار در ۲ ماه گذشته، در کمیته سنای ایتالیا حضور یافت و در باره همه گیری و گسترش مرحله بعدی ویروس کرونا توضیح لازم را ایفاد نمود.
به گفته بروسافرو؛ نکته اصلی و مهم در جلوگیری از گسترش دوباره این ویروس، در قرنطینه سریع و زود هنگام افراد مظنون به ابتلا، افزایش تست‌ها و قرنطینه افرادی نهفته است که در تماس نزدیک با آنها قرار داشته‌اند.
این پزشک بلندپایه افزود: این امر مستلزم سرمایه‌گذاری بسیار زیاد منابع روی آموزش کارکنان پزشکی برای رصد موارد احتمالی جدید است.
وی افزود، هرگونه برنامه گوشی هوشمند که بتواند به ردگیری تماس‌های افراد مشکوک به آلودگی، کمک کند، در عین مفید بودن نمی‌تواند جانشین اقدامات مردم شود.
دکتر جیوانی رتزا رئیس بخش بیماری های واگیردار این موسسه نیز به روزنامه لارپابلیکا گفت: هفته‌های آینده آزمایشی برای بررسی چگونگی واکنش منحنی واگیری به تسهیل مقررات قرنطینه و از سرگیری فعالیت‌های تولیدی خواهد بود.
رتزا افزود، هنوز از مرحله همه گیری این بیماری خارج نشده‌ایم و درون آن قرار داریم. من نمی‌خواهم مردم تصور کنند که دیگر خطری وجود ندارد و به شرایط عادی بازگشته‌ایم.
ده‌ها هزار بیمار در استان لومباردی در شمال ایتالیا که به شدت به این ویروس آلوده شده‌اند، نظام مراقبت‌های پزشکی و درمانی این کشور را فلج کرده‌اند.
بنابر پیش بینی دانشمندان، موج دوم همه گیری به ویژه جنوب ایتالیا را هدف قرار خواهد داد که در مرحله نخست، موارد ابتلای زیادی نداشته است.
دولت ایتالیا کشوری اروپایی که ضربه سختی را از کرونا متحمل شده است، روز دوشنبه به بیش از چهار میلیون شهروند این کشور اجازه داد به محل کار خود بازگردند.
با کاهش میزان ابتلا به کووید – ۱۹ در ایتالیا و مرگ و میر ناشی از آن، این کشور به چند کشور دیگر اروپایی در لغو قرنطینه و محدودیت‌ها پیوست. امکان تولید و ساخت و ساز در این کشور فراهم شده و رفت و آمد خودروها در مرکز شهر رم از سرگرفته شده است.
در این میان، برگزاری مراسم تدفین و خاکسپاری در ایتالیا مهیا شده است، اما باید تنها با حضور ۱۵ نفر برگزار شود.
دانشجویان و کارگرانی که در جریان قرنطینه در شمال این کشور گرفتار شده بودند، اکنون می‌توانند به مناطق جنوبی بازگردند. برخی فرمانداران مناطق جنوبی گفته‌اند افرادی که از شمال کشور وارد این مناطق می‌شوند، باید به مدت ۲ هفته قرنطینه گردند.
ایتالیایی‌ها در عین حال باید در مورد انگیزه خروج شان از کشور توضیح دهند و دلایل قابل قبول در این زمینه پذیرفته می‌شود که دیدار با خانواده یکی از آنهاست.
شهروندان ایتالیایی همچون شهروندان دیگر کشورهای اروپایی از جمله بلژیک، یونان و اسپانیا موظفند در اماکن عمومی از ماسک استفاده کنند.
بیش از ۲۱۱ هزار تن در ایتالیا به ویروس کرونا و بیماری کووید – ۱۹ مبتلا شده اند که از این تعداد نزدیک به ۲۹ هزار تن درگذشته و حدود ۸۲ هزار نفر بهبود یافته و به زندگی بازگشته‌اند.

در کمیته واکاوی پروتکل‌های کسب‌وکار در شرایط کرونا مطرح شد

ضرورت ایجاد وحدت رویه در سیاست های دولت برای مبارزه با کرونا
کمیته واکاوی پروتکل‌های کسب‌وکار در شرایط کرونا، روزدوشنبه 16 اردیبهشت برگزار و بر ضرورت ایجاد هماهنگی در بخش‌های مختلف اقتصادی به منظور جبران خسارت‌های اقتصادی ناشی از شیوع این ویروس تاکید شد.
کمیته واکاوی پروتکل‌های کسب‌وکار در شرایط کرونا، روز دوشنبه 16 اردیبهشت ماه 1399به ریاست احمد پور فلاح مشاور عالی اتاق ایران و با حضور امیر باقری معاون وزیر اقتصاد، غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، حسین وطن پور رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران و جمعی از نمایندگان تشکل‌های اقتصادی برگزار شد.
پور فلاح در این نشست، ضمن تشریح اقدامات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برای مقابله با کرونا و ارسال نامه‌های متعدد از سوی رئیس اتاق ایران به رئیس‌جمهور و معاون اولش، خواستار ایجاد هماهنگی در بخش‌های مختلف اقتصادی برای عبور از وضعیت فعلی شد.
مشاور عالی اتاق ایران «آینده‌پژوهی» درباره اقتصاد ایران در پساکرونا را موردتوجه قرارداد و بر ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت‌های بخش خصوصی، به‌ویژه ظرفیت شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، در این دوران تأکید کرد.
او همچنین خواستار حمایت دولت از سیستم پولی و بانکی شد و به انتقاد تصمیم دولت برای کاهش سود بانکی و تلاش دولت برای جذب نقدینگی مردم به بازار سرمایه پرداخت.
در ادامه برخی از روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران و نمایندگان تشکل‌های اقتصادی به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.
ابوالفضل روغنی رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران در این نشست ضمن تأکید بر حمایت دولت از بخش‌های مختلف تولیدی، تأکید کرد که آثار کرونا ظرف دو سه ماه آتی خود را نشان خواهد داد. او در همین زمینه، ضمن انتقاد از ناهماهنگی در بخش‌های مختلف تولیدی خواستار وحدت رویه دولت باهدف جبران آسیب‌های اقتصادی ناشی از کرونا شد.
حسین وطن پور رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت نیز در این نشست با ارائه آمار و ارقامی از وضعیت شیوع ویروس کرونا، بر حمایت وزارت بهداشت از شرکت‌های دانش‌بنیان تأکید کرد.
به گفته وطن پور طی چند روز اخیر و به‌خصوص بعد از اتمام تعطیلات نوروزی، میزان مرگ‌ومیر در مبتلایان جدید بسیار پایین آمده، اما همچنان تعداد مبتلاها رو به افزایش است.
وطن پور از ضمن ابراز نگرانی وزارت بهداشت برای شیوع موج دوم کرونا در شهریور و مهر سال جاری، راه مقابله با این موج را در افزایش آگاهی مردم به‌منظور حفاظت شخصی بیان کرد.
او همچنین با اشاره به اخراج پرستاران بیمارستان‌های خصوصی طی چند ماه اخیر، اعلام کرد که در شرایط فعلی دولت توان حمایت و مراقبت از بیمارستان‌های دولتی و خصوصی را باهم ندارد.
همدلی و مشارکت مردم و بخش خصوصی، راه مقابله با کرونا
پس از بیان نظرات و پیشنهادهای فعالان بخش خصوصی، امیر باقری معاون وزیر اقتصاد در جمع‌بندی این نشست اظهار کرد: آنچه در حال حاضر اهمیت دارد، همدلی و مشارکت مردم و بخش خصوصی برای عبور از بحران فعلی است.
به گفته معاون وزیر اقتصاد، نقش بخش خصوصی در ایده‌پردازی و ارایه راه حل‌های عملی، امروز بیش از گذشته اهمیت یافته است.
او در ادامه افزود: در شرایط فورس ماژور فعلی همه بخش های مختلف اقتصادی آسیب دیده‌اند و رویکرد دولت این نیست که حمایت ها را معطوف تنها به یک بخش یا صنعت کند. متاسفانه در این شرایط، خواسته‌ها زیاد است و منابع محدود؛ بنابراین دولت راهی ندارد جز اینکه دست به انتخاب بزند.
او در ادامه به تشریح اقدامات و حمایت دولت برای مقابله با ویروس کرونا، از جمله راه اندازی سامانه « کارا» از زمان شیوع این ویروس پرداخت.
باقری در انتها با توجه به اظهارنظر فعالان اقتصادی مبنی ناهماهنگی در بخش‌های مختلف اقتصادی، قول مساعدت و پیگیری برای حل این موضوع را داد تا بانک‌ها صرفاً بر مبنای سلیقه عمل نکنند.

۴ میلیون ایتالیایی به کسب‌وکار بازگشتند

تهران – ایرنا – ایتالیا کشوری اروپایی که ضربه سختی را از کرونا متحمل شده است، روز دوشنبه به میلیون‌ها نفر اجازه داد به محل کار خود بازگردند.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، با کاهش میزان ابتلا به کووید – ۱۹ در ایتالیا و مرگ و میر ناشی از آن، این کشور به چند کشور دیگر اروپایی در لغو قرنطینه و محدودیت ها پیوست.
پس از لغو دو ماه قرنطینه در ایتالیا، حال بیش از ۴ میلیون ایتالیایی امکان بازگشت به کسب و کار را به دست آورده اند.
امکان تولید و ساخت و ساز در این کشور فراهم شده و ترافیک در مرکز شهر رم پس از مدتها به جریان افتاده است.
«استفانو فولوی» یک دستفروش خیابانی گفت: این روند، شادی و خوشحالی را به ارمغان می آورد، وضعیتی که مردم در این روزها از دست داده بودند.
در این میان، برگزاری مراسم تدفین و خاکسپاری در ایتالیا مهیا شده است، اما این مراسم باید تنها با حضور ۱۵ نفر برگزار گردد.
هنوز زمان برگزاری مراسم عشای ربانی کلیسای کاتولیک و خدمات دهی رستوران ها مشخص نشده است.
دانشجویان و کارگرانی که در جریان قرنطینه در شمال این کشور گرفتار شده بودند، اکنون می توانند به مناطق جنوبی بازگردند.
برخی فرمانداران مناطق جنوبی گفته اند افرادی که از شمال کشور وارد این مناطق می شوند، باید به مدت دو هفته قرنطینه شوند.
ایتالیایی ها در عین حال باید درمورد خروج شان از کشور توضیح دهند، اما دلایل قابل قبول در این زمینه پذیرفته می شود که دیدار با خانواده از جمله آن است.
شهروندان ایتالیایی همچون شهروندان دیگر کشورهای اروپایی از جمله بلژیک، یونان و اسپانیا موظفند در اماکن عمومی از ماسک استفاده کنند.
۲۱۰ هزار و ۷۱۷ نفر در ایتالیا به کووید – ۱۹ مبتلا شده اند. از این تعداد ۲۸ هزار و ۸۸۴ نفر فوت کرده و ۸۱ هزار و ۶۵۴ نفر بهبود یافته و به زندگی بازگشته اند.

کاهش چشمگیر شمار جان‌باختگان کرونا در ایتالیا و فرانسه

تهران- ایرنا- شمار جان‌باختگان کرونا در ۲ کشور ایتالیا و فرانسه در ۲۴ ساعت گذشته کاهش چشمگیری داشت و به پایین­‌ترین تعداد در هفته­‌های اخیر رسید.
به گزارش یکشنبه شب فرانس ۲۴، تعداد جان‌باختگان کرونا در فرانسه در شبانه‌روز گذشته ۱۳۵ نفر اعلام شد که از ۲۲ مارس (سوم فروردین) تاکنون پایین‌ترین آمار به شمار می­‌آید.
تاکنون ۲۴ هزار و ۸۹۵ نفر در فرانسه به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.
همچنین شمار مبتلایان بستری شده در بیمارستان‌های فرانسه در ۲۴ ساعت گذشته روند کاهشی را ادامه داد و در زمان حاضر ۲۵ هزار و ۸۱۵ نفر در بیمارستان بستری هستند.
ایتالیا نیز در ۲۴ ساعت گذشته شاهد کاهش شمار جان­‌باختگان بدلیل شیوع ویروس کرونا بود. در این کشور ۱۷۴ نفر در شبانه­ روز گذشته به دلیل کرونا جان خود را از دست دادند که از ۹ مارس (۱۹ اسفند ۹۸) تاکنون پایین­‌ترین آمار جان‌باختگان در این کشور به شمار می­‌آید.
تعداد کل مبتلایان به کرونا در ایتالیا ۲۱۰ هزار و ۷۱۷ نفر و شمار جان‌باختگان نیز ۲۸ هزار و ۸۸۴ نفر اعلام شده است.
فرانسه و ایتالیا در هفته‌های گذشته تدابیر سختگیرانه‌ای برای مقابله با کرونا اتخاذ کرده‌اند. ایتالیا در نظر دارد از دوشنبه (امروز) روند کاهش این محدودیت­‌ها را آغاز نماید.

رشد اقتصادی ایتالیا و اتریش در کمترین سطح

اقتصاد ایتالیا در سه ماه نخست امسال ۷/ ۴ درصد کوچک شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری فرانسه، در شرایطی که چهارمین اقتصاد بزرگ اروپایی هنوز به‌طور کامل از پیامدهای بحران بدهی خود خارج نشده است، شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشورمنجر به وخیم شدن وضعیت اقتصادی ایتالیا بیش از پیش شده است.
ایتالیا اکنون اصلی‌ترین کانون شیوع ویروس کرونا در اروپا و دومین کشور جهان از نظر تلفات کووید-۱۹ است. دو استان صنعتی شمالی لمباردی و ونتو که ۳۰ درصد کل تولید ناخالص داخلی ایتالیا مربوط به آن‌هاست، بیشترین درگیری را با ویروس کرونا دارند و دولت برای پشت سر گذاشتن اوج بیماری، تصمیم گرفته است قرنطینه را با وجود انتقادات گسترده ادامه دهد.
در سه ماه نخست امسال اقتصاد ایتالیا ۷/ ۴ درصد کوچک شده است تا دومین رشد منفی فصلی متوالی پس از رشد منفی ۳/ ۰درصدی فصل قبل و بدترین عملکرد فصلی تاریخ معاصر این کشور رقم بخورد. بر مبنای سالانه نیز رشد اقتصادی ایتالیا در ۱۲ ماه منتهی به مارس، منفی ۸/ ۴ درصد اندازه‌گیری شده است.
تا پیش از شیوع کرونا، دولت ایتالیا نرخ رشد ۶/ ۰ درصدی را برای سال جاری پیش‌بینی نموده بود اما با توجه به اخلال گسترده در زنجیره تامین، توقف پروازهای خارجی، کاهش تجارت و کاهش شمار گردشگران ورودی به ایتالیا، نرخ رشد اقتصادی منفی خواهد بود و صندوق بین‌المللی پول نیز پیش بینی کرده است اقتصاد این کشور امسال بیش از ۹ درصد کوچک شود.
از سوی دیگر رشد اقتصاد اتریش در سه ماه نخست ۲۰۲۰ به منفی ۵/ ۲ درصد رسید که این نرخ رشد ۸/ ۰ درصد کمتر از نرخ رشد ثبت شده در فصل قبل و کمترین رشد فصلی ثبت شده درطول تاریخ معاصر این کشور بوده است.
بر مبنای سالانه نیز رشد اقتصادی اتریش در ۱۲ ماه منتهی به مارس، منفی ۷/ ۲ درصد اندازه‌گیری شده که ۸/ ۲ درصد کمتر از رقم ثبت شده برای بازه مشابه منتهی به دوره قبل است.
در حالی که وضعیت اقتصادی کشورهای اروپایی مناسب نیست،‌ شاخص‌های بورسی نیز ضعیف‌تر شده‌اند.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۳۴/ ۲ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۰۶/ ۵۷۶۳ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با عقبگرد ۲۲/ ۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۰ هزار و ۶۴/ ۸۶۱ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با افت ۱۲/ ۲ درصدی در سطح ۱۸/ ۴۵۷۲ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۸۹/ ۱ درصد پایین رفت و به ۳۰/ ۶۹۲۲ واحد رسید. در وال‌استریت، همه شاخص‌ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۵۶/ ۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۳ هزار و ۶۹/ ۷۲۳ واحد بسته شد. شاخص «اس‌اند‌پی ۵۰۰» با ۸۱/ ۲درصد ریزش تا سطح ۷۱/ ۲۸۳۰ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با افت ۲/ ۳ درصدی در سطح ۹۵/ ۸۶۰۴ واحدی بسته شد.

نخست‌وزیر ایتالیا از مردم به‌ خاطر تنگنای اقتصادی عذرخواهی کرد

تهران – ایرنا - «جوزپه کونته» نخست‌وزیر ایتالیا روز جمعه از مردم کشورش به خاطر مشقات اقتصادی متحمل شده در جریان شیوع کرونا عذرخواهی کرد و وعده داد به‌ محض لغو قرنطینه در این کشور، آینده روشن‌تری را تجربه کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از رم، ایتالیا از روز دوشنبه قرنطینه را کاهش می دهد و کافی بودن دو ماه سیاست تحدید برای جلوگیری از شیوع کرونا را به نمایش می گذارد.
شمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید – ۱۹ در ایتالیا به ۲۷ هزار و ۹۶۷ نفر رسیده که بعد از آمریکا دومین آمار بالای قربانیان کرونایی در جهان است. این در حالی است که شمار روزانه ابتلا به کرونا در ایتالیا به سطح اوایل ماه مارس (اواسط اسفند ۹۸) بازگشته است.
ویروس کرونا تا زمان مخابره خبر ۳ میلیون و ۳۰۸ هزار و ۶۴۳ نفر از اتباع ۲۱۰ کشور جهان را مبتلا کرده و ۲۳۴ هزار و ۱۲۳ نفر نیز بر اثر آن فوت کرده اند.
امریکا با یک میلیون و ۹۵ هزار و ۲۱۰ نفر مبتلا به کرونا و ۶۳ هزار و ۸۶۱ نفر فوت در رتبه اول جهانی قرار دارد.
این قرنطینه طولانی مدت در ایتالیا به این معناست که اقتصاد این کشور در مقایسه با متوسط منطقه یورو، در مسیر انقباض بیشتری قرار دارد.
نیمی از نیروی کار ایتالیا به حمایت دولت وابسته اند و طبق یک نظرسنجی که نتایج آن روز جمعه منتشر شد، همین تعداد از احتمال بیکار شدن ابراز نگرانی کرده اند.
کونته اعتراف کرد که دولت وی پرداخت بیش از ۵۰ میلیارد یورو (۵۵ میلیارد دلار) به خانواده ها و مشاغل را به تاخیر انداخته است.
وی به همین دلیل، از طرف دولتش از مردم عذرخواهی کرد و قول داد که در جهت پرداخت های مالی در سریع ترین زمان ممکن اقدام شود.
دولت ایتالیا انتظار دارد که اقتصاد این کشور به میزان حدود ۸ درصد در سال جاری کوچک تر شود که اندکی کمتر از رقم ۹.۱ درصدی پیش بینی شده از سوی صندوق بین المللی پول است.
کونته در عین حال هشدار داد که این رقم در صورت شیوع مجدد ویروس کرونا به ۱۰ درصد افزایش یابد. وی همچنین خواستار تدابیر پیشگیرانه بیشتری برای مهار این بحران شد.
وزارت بهداشت ایتالیا در حال تدوین مجموعه معیارهایی برای تعیین زمان اعلام خطر در مورد بازگشت تهدید کرونا است.
بیماری کووید – ۱۹ ایتالیا را به طور ویژه ای متضرر کرد، زیرا شیوع آن از سه منطقه ای در این کشور آغاز شد که ۴۵ درصد از مجموع تولید اقتصادی ایتالیا را دربرمی گیرد.
نخست وزیر ایتالیا با اشاره به اینکه نگرانی مردم را درک می کند، تاکید کرد که ۴ میلیون ایتالیایی از روز دوشنبه و به لطف اولین نتایج مهار کرونا به کار باز می گردند.
روند کاهش محدودیت ها در ایتالیا به تدریج خواهد بود و بخش های مختلف در ماه جاری میلادی فعالیت خود را از سر می گیرند.
مردم ایتالیا مجاز خواهند بود برای اولین بار پس از سه ماه، در روز اول ژانویه (۱۲ خرداد) به آرایشگاه ها مراجعه کنند.

دکتر محمد مهدی بهکیش پیش‌بینی کرد: چین پرچمدار جدید جهانی شدن

معین حسین‌پور
«از مرزهایی که کالا رد نشود، سربازان رد می‌شوند.» این سخن فردریک باستیا، نظریه‌پرداز کلاسیک فرانسوی در دو قرن پیش، موافقان و مخالفان زیادی را به صف کشید. هرچند به‌دلیل توفیقات این ایده، معمولا موافقان دست بالا را داشتند. اما اکنون یک ویروس به کمک مخالفان آمده است. برخی به مدد کرونا درصدد این هستند که دوباره مرزها را بازگردانند و دیوارهای برچیده شده بین مرزها را بار دیگر بنا کنند. اما واقعا چه آینده‌ای در انتظار جهان است؟ آیا مخالفان ایده باستیا، موفق می‌شوند پل‌ها را بازگردانند؟ اگر این کار را کردند، معادلات سیاسی چه تغییری می‌کند؟ «محمد مهدی بهکیش» اقتصاددان و صاحب‌نظر در حوزه جهانی شدن، سرنوشت جهانی شدن با وجود کرونا را پیش‌بینی می‌کند. او معتقد است آنچه در قالب جهانی شدن در دنیا در طول دهه‌های گذشته رخ داد، به این راحتی قابل‌بازگشت نیست. جهانی شدن، کنترل تورم در کشورهای توسعه‌یافته را به وسیله تولید ارزان، به ارمغان آورد و سرمایه‌های عظیمی را به چین و کشورهای همجوارش فرستاد. بهکیش بر این باور است که آزادسازی از این پس، بیشتر به شکل منطقه‌ای ادامه یابد؛ به‌گونه‌ای که چین و خاورمیانه جایگزین آمریکا برای اروپا شوند و آمریکا به سمت کشورهای آمریکای جنوبی متمایل شود. از نظر این اقتصاددان، آنچه تاکنون از چین شنیده‌ایم و دیده‌ایم، ماحصل توسعه شرق چین بوده و غرب چین، منطقه بکری برای توسعه و سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که پروژه جاده ابریشم به‌دنبال همین هدف است. تحلیل بهکیش نشان می‌دهد که باید پرچم جهانی شدن را در آینده، در دست شرق و مشخصا چین ببینیم.
چین پرچمدار جدید جهانی شدن ظهور کرونا و سرعت شیوع آن مجددا برخی رویکردهای به حاشیه رفته را بالا آورده، باورهایی که اعتقاد دارند سرعت شیوع کنونی محصول برداشتن مرزها و جهانی شدن است. آنان خواستار احیای مرزهای ملی هستند تا از تهدیدهای مشابه که جان مردم را نشانه می‌رود مصون بمانند. این صدا در هنگامه اضطرابی که کرونا بر جهان حاکم کرده بیش از قبل شنیده می‌شود طوری که برخی نگران هستند کرونا موجب بازگشت مرزهای ملی و زیر سوال بردن جهانی شدن شود. شما فکر می‌کنید کرونا با جهانی شدن چه کند؟
هر پدیده‌ای تاریخی دارد. من فکر می‌کنم در بررسی نحوه اثرگذاری کرونا بر جهانی شدن باید ابتدا بررسی کنیم که اساسا جهانی شدن چگونه به وجود آمد. در کتاب «اقتصاد ایران در بستر جهانی شدن» به این موضوع اشاره کرده‌ام. موج نخست جهانی شدن پیش از جنگ جهانی اول وجود داشت که عکس‌العمل شدیدی در دنیا به وجود آورد. پس از جنگ جهانی اول اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی شکل گرفت که با تشکیل آن مسیر دنیا در جهت دیگری حرکت کرد. رکود ۱۹۲۹ پیش آمد و بیکاری گسترده‌ای جهان را فرا گرفت. در ادامه جنگ جهانی دوم به وجود آمد که در پایان آن اروپا بر اثر صدمات ناشی از جنگ کاملا تخریب شد. آمریکایی‌ها با هدف نجات اروپا وارد کار شدند. زمانی که آمریکایی‌ها به بازسازی اروپا کمک کردند، به‌دنبال این هم بودند که تجارت با این قاره را به شدت گسترش دهند. این ایده پایه‌گذار جهانی شدن پس از جنگ جهانی دوم شد. پس از آن سازمان‌های متناسب با این ایده به وجود آمد همچون صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی (بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه) و سازمان ملل متحد. با این هدف که بتوانند ملل را به یکدیگر مرتبط نگه دارند. گات (موافقت‌نامه عمومی تعرفه و تجارت) با هدف کاهش تعرفه‌ها و تسهیل مبادلات بین کشورها به‌وجود آمد تا اینکه در سال ۱۹۹۵ سازمان تجارت جهانی WTO به وجود آمد. پس از شکل‌گیری این سازمان در فاصله دهه ۸۰ تا ۲۰۰۰ با باز شدن دیوار‌های چین تجارت با سرعتی نزدیک دو برابر رشد اقتصادی جوامع رشد کرد.

چرا حجم تجارت این میزان رشد کرد؟
عملا مرزها باز شد، اتحاد جماهیر شوروی فروپاشید و در سیل پیوسته جهانی شدن، تولید به نقاطی در آسیای شرقی رفت که می‌توانست ارزان‌تر تمام شود. هزینه حمل‌و‌نقل به‌خصوص دریایی به شدت کاهش پیدا کرد؛ در نتیجه صرف می‌کرد که مواد اولیه و محصولات را به سمت آسیای شرقی حمل کنند، کالا در این نقاط تولید شود و مجددا آن را به بازارهای اروپا و آمریکا و کشورهایی که درآمد سرانه بالا داشتند بازگردانند. به این ترتیب چین و کشورهای اقماری آن به سرعت در ۴۰ سال اخیر رشد کردند. سرمایه‌های زیادی به سمت چین رفت،‌ هاب حمل‌و‌نقل در سنگاپور شکل گرفت به گونه‌ای که در حال حاضر چین بیش از ۲۲۰۰ میلیارد دلار صادرات به دنیا دارد. این اتفاق نتیجه جهانی شدن بود. جهانی شدن با یک روحیه دموکراتیک و باز به‌دنبال گسترش تجارت بین کشورها بود. ارزان‌سازی هزینه تولید و تقسیم کار بین کشور‌ها توانست رفاه جامعه جهانی از جمله یکی از فقیرترین آنها یعنی چین را افزایش دهد. اما این همه امتیاز که با جهانی شدن به وجود آمد، مشکلاتی را هم ایجاد کرد. هیچ چیز مجانی در اقتصاد وجود ندارد. دیوار‌های تعرفه‌ای و ملی برداشته شد ولی اختلاط فرهنگ‌ها با مشکلات عمده‌ای مواجه شد و در برخی کشورهای توسعه‌یافته اشتغال کاهش یافت که البته در مقابل در کشورهای کم‌توسعه‌یافته اشتغال بالا رفت. توزیع نابرابر ثروت و درآمد و همچنین سیل مهاجران موجب شد نگاه‌های متفاوت به جهانی شدن در غرب شکل گیرند. به نظر من می‌توان گفت زمانی که آمریکا به خودکفایی نفت رسید و دیدند که برای ادامه جهانی شدن باید هزینه زیادی را پرداخت کنند، شروع به موضع‌گیری در مقابل آن کردند و اعتراض‌های وال استریت را راه انداختند؛ در صورتی که جهانی شدن به شدت به نفع کشورهای در حال توسعه بوده و این مهم را چینی‌ها خوب درک کرده‌اند. ترامپ به‌دلیل تاجر بودنش توانست در مقابل جهانی شدن قد علم کند، زیرا فهمید کشورهایی چون چین به‌دلیل سرمایه‌های کشورهای غربی رشد کرده‌اند و در جریان کرونا فهمید که آمریکا دیگر آن هژمونی سابق را ندارد و حریف قدرت پیدا کرده است. به همین دلیل از دست دادن شغل کارگران به بهای به دست آوردن کالاهای ارزان را نپذیرفت، از اینکه تکنولوژی‌های جدید و کارخانه‌های بزرگ آمریکا به چین رفته بودند، رضایت نداشت و تصمیم گرفت آنها را به آمریکا بازگرداند که نمی‌تواند و البته چین و کشورهای اقماری به سرمایه و تکنولوژی خود مجهز شده‌اند. ترامپ به‌دنبال این بود که با افزایش تعرفه‌ها و راه انداختن جنگ تجاری با چین و حتی اروپا مساله بیکاری در آمریکا را که ظاهرا در حال پررنگ شدن بود کنترل کند، ولی در واقع هدفش کنترل حریف است و همه اینها با هدف حفظ پایگاه محبوبیت سیاسی بوده است. اما آن طرف ماجرا چه بود؟ یعنی چرا در برخی از کشورهای در حال توسعه چون کشور خودمان با جهانی شدن مخالفت می‌شود؟ توجه کنید هر اقدامی آثار مثبتی دارد و ممکن است هزینه‌هایی هم داشته باشد. جهانی شدن هم از این قاعده مستثنی نیست. برای مثال من در گذشته به این موضوع اشاره کرده بودم که موج جهانی شدن علاوه بر فرصت‌ها، هزینه هم دارد. برای مثال جهانی شدن تولید کالا را ارزان کرد، به آن دلیل که تولید از کشورهای توسعه‌یافته به کشورهای در حال توسعه منتقل شد به همین دلیل اروپا و آمریکا توانستند پس از جنگ جهانی دوم تورم را به شدت کاهش دهند و سپس کنترل کنند. درست است که تورم مساله پولی است اما نباید از این نکته غافل شد که به واسطه جهانی شدن عوامل تولید در این کشورها گران نشد در واقع تورم وارداتی وجود نداشت. به اعتقاد من بخشی از اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در ابتدا متوجه هزینه مصرف کالای ارزان و نداشتن تورم وارداتی نبودند و کم کم در دهه اخیر متوجه این موضوع شدند که تقسیم کار بر اساس مزیت و هزینه فرصت کمتر ممکن است در حوزه اشتغال برای برخی کشورها آثاری نامناسب داشته باشد به این ترتیب که مزیت‌های آنها در تولید بخشی از کالاها یا فرآیند آن، در مقایسه با سایر کشورها کم شود و آنان باید تمرکز خود را بر بخش‌های دارای مزیت قرار دهند. این اتفاق موجب شده صداهای مخالف و بازگشت به گذشته بلند شود اما باید این نکته را در نظر داشت که بازگشت به گذشته تمام امتیازات به‌دست آمده را هم از بین خواهد برد. بنابراین آمریکا به‌تدریج بر قاره آمریکا متمرکز خواهد شد و از این پس چین علم‌دار جهانی شدن در دنیا خواهد بود زیرا اوست که برای رشد احتیاج به بازار و عوامل تولید دارد و هیچ کشور خواهان رشدی، حاضر نیست چنین هزینه‌ای را پرداخت کند.

چرا فکر می‌کنید به این سادگی عقبگرد از جهانی شدن امکان‌پذیر نیست؟
شما بررسی کنید اگر تعرفه‌ها بالا رود چه اتفاقی در اروپا و آمریکا رخ خواهد داد، برای کشورهای شرق آسیا چه اتفاقی می‌افتد؟

به نظرم کشورهای شرق آسیا در این ۴۰ سال اقتصاد خود را ساخته و سرمایه بسیار خوبی جذب کرده‌اند. تراز تجاری چین با آمریکا مثبت ۳۰۰ میلیارد دلار است. آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند که این عدد را به ۲۰۰ میلیارد دلار برسانند. چین نزدیک ۶۰۰ میلیارد دلار به آمریکا کالا صادر می‌کند، اگر قرار باشد بخش عمده‌ای از این کالا در خود آمریکا تولید شود، به این معنی خواهد بود که تولید با کارگر روزی چند دلار به تولید با کارگر ساعتی بیش از ۱۰ دلار تغییر کند. دقت کنید که تکنولوژی در چین پیشرفته است و نیروی انسانی فاکتور تعیین‌کننده خواهد بود. در چین امکاناتی مانند زمین و امکانات خدماتی، گسترده‌تر و ارزان‌تر از آمریکاست. بنابراین جایگزین کردن کالاهای چینی اقدام ساده‌ای نیست. تاکنون شرق چین توسعه‌یافته بود در نتیجه غرب چین منطقه بکری برای توسعه محسوب می‌شود. چین با تعریف پروژه جاده ابریشم به‌دنبال توسعه غرب چین است. از این رو من فکر می‌کنم اتفاق ۴۰ سال گذشته در حوزه تکنولوژی، تولید کالای ارزان، استقرار صنایع و... به‌راحتی قابل جابه‌جایی نیست. بگذارید موازنه را این‌گونه تعریف کنم که درست است که با رشد تعرفه‌ها در آمریکا و اروپا زمینه برای داخلی‌سازی کالاها و کاهش نرخ بیکاری فراهم می‌شود اما در مقابل هزینه تمام شده تولید را به طرز محسوسی بالا خواهد برد. در این حالت اولین و ساده‌ترین پیش‌بینی این است که تورم زیادی به جوامع غربی تحمیل می‌شود. ولی این یک بخش از ماجرا است. بخش دیگر مسائل ژئوپلیتیک است. از همین رو است که مثلا می‌شنوید امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در سخنرانی مفصلی که برای سفرای فرانسه چند ماه قبل ایراد کرد گفت: «اروپا باید تصمیم بگیرد که با آمریکا ادامه ارتباط دهد یا به طرف چین متمایل شود.» وقتی اروپا، آمریکا و چین را به نوعی معادل می‌بیند پس ابعاد مساله بسیار بزرگ شده است. جمع‌بندی من این است که حتما تلاش‌هایی برای داخلی کردن تولید در آمریکا صورت خواهد گرفت ولی سرمایه‌هایی که به سوی کشورهای آسیای شرقی رفته است به‌راحتی بازنخواهد گشت که حتی ادامه خواهد یافت منتها با سرعتی کمتر.

آیا چالش تورم برای آنها دشوارتر است یا چالش بیکاری کارگران؟
هنگامی که از غرب سخن می‌گوییم باید توجه کنیم که شرایط آمریکا با اروپا تفاوت زیادی دارد. آمریکا قاره‌ای نسبتا خودکفا و دورافتاده است. به همین دلیل چه در جنگ اول و چه در جنگ دوم جهانی، اگر برای پشتیبانی از متحدانش به میدان نمی‌آمد، جنگی متوجه خودش نبود. آخرین جنگ‌های آنجا هم جنگ‌های داخلی بوده است. محیط‌زیست بسیار غنی هم دارد. از همه مهم‌تر اینکه به آمریکای جنوبی وصل است که می‌تواند منطقه جذابی برای سرمایه‌گذارهای آمریکایی باشد اما اروپایی‌ها به نظرم بیشتر متمایل به شرق آسیا خواهند شد، یعنی به باور من طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده بین آمریکا و اروپا فاصله‌هایی رخ می‌دهد؛ اروپاییان به آسیا و خاورمیانه نزدیک‌تر می‌شوند و احتمالا انگلیس آمریکایی‌ها را در خاورمیانه نمایندگی خواهد کرد.

چرا چنین شکافی در دو سوی آتلانتیک رخ می‌دهد؟
نخست آنکه اقتصاد اروپا اقتصاد تولیدی نیست، اقتصاد خدماتی است. می‌توان به دانشگاه‌ها و محیط‌های زیبای توریستی در این پهنه اشاره کرد. من اروپای شمالی و مرکزی را سایت تولید خدمات از جمله گردشگری در سال‌های آینده می‌بینم، درآمد آنها از این محل غالب خواهد شد. هنگامی که غرب چین شروع به توسعه کند احتیاج به خدمات خواهد داشت. علاوه بر این، چینی‌های ثروتمند نیز برای گردش، تفریح و بازار می‌توانند به اروپا روند. در مقابل آمریکایی‌ها حضور کمتری در آسیا خواهند داشت تصور من این است که حتی حضور آمریکا در منطقه خاورمیانه هم کمرنگ خواهد شد، تاکنون حضور آنها در عراق به‌دلیل مسائل حوزه انرژی و ژئوپلیتیک بوده است. جدا شدن انگلیس از اروپا نشان‌دهنده نقشه بزرگ‌تری است. انگلیس و آمریکا از گذشته متحد بودند و در ادامه نیز متحد‌تر خواهند شد. و بنابراین انگلیسی‌ها را زین پس در منطقه بیشتر خواهیم دید، که به نوعی آمریکا را در منطقه نمایندگی می‌کنند. در حوزه تجاری هم شاید تعرفه بین آمریکا و آسیا مقداری بالا رود و در سازمان تجارت جهانی تغییراتی ایجاد شود. متوسط نرخ تعرفه در ۴۰ سال گذشته حدود ۳ درصد بوده است، اما این عدد بالاتر می‌رود. به اعتقاد من آمریکا از یک طرف تعرفه با آسیا را بالا می‌برد و از طرف دیگر بین کانادا و آمریکای جنوبی آزاد‌سازی بیشتری به خرج می‌دهد. در واقع آزادسازی در درون قاره آمریکای جنوبی انجام خواهد شد. در وضعیت جدید ممکن است اقتصاد‌های منطقه‌ای قوی‌تر شوند، مثلا اروپای غربی و شرقی می‌توانند مجموعه جدیدی را از نظر تجاری شکل دهند. از سوی دیگر با خروج آمریکا از خاورمیانه، اختلافات کم می‌شود و روابط نامناسب می‌تواند به روابط اقتصادی سالم‌تری بدل و توسعه در خاورمیانه آغاز شود. در نتیجه اروپاییان هم حضور پررنگ‌تری در منطقه خاورمیانه پیدا می‌کنند، هر چند اروپا اکنون با خطر تجزیه مواجه است. اما به نظرم مشارکت در احساس غم و شادی در اروپا پررنگ‌تر خواهد شد. آمریکا به‌دنبال این بود که بیشتر ریاستش بر دنیا را ثابت کند اما پس از پدیده ترامپ و جریان کرونا و بر ملا شدن قدرت چین، آمریکایی‌ها دریافتند باید بیشتر متمرکز بر منطقه خود شوند. از نگاه من این اتفاق اگر بیفتد دنیا راحت‌تر زندگی می‌کند، احتمالا آمریکایی‌ها هم وضعیت بهتری خواهند داشت.

اجازه دهید بحث را از زاویه دیگری طرح کنم، ظهور افرادی مانند ترامپ و نوشته‌های پیکتی این سوال را مطرح کرده بود که جهانی شدن به‌عنوان یک پروژه بازاری نتوانسته منافع بخشی از بازیگران اقتصادی به‌خصوص کارگران ساده در کشورهایی نظیر آمریکا را تامین کند. این نظر را مکرون لیبرال نیز در گفت‌وگو با فایننشال تایمز بازگو کرد. این نابرابری موجب شده اقبال به افراد ملی‌گرا افزایش یابد. از نگاه شما از مقطع کرونا، جهانی شدن و اتحادگرایی چگونه حفظ می‌شود؛ آیا جهانی شدن کماکان در قالب یک پروژه بازاری ادامه حیات می‌دهد یا نیاز است تبدیل به یک پروژه سیاسی شود؟
با توجه به توضیحاتی که از جهانی شدن دادم به نظرم این پدیده یک نیاز بود؛ «نیاز دسترسی به بازار‌ها.» هنگامی که آمریکایی‌ها به بازارهای اروپا نیاز داشتند تعرفه‌ها را از بین بردند. جهانی شدن، آزاد‌سازی اقتصادی بین کشورها بود. با گسترش رقابت، تولید تخصصی‌تر شد و این تولید تخصصی هزینه‌ها را کاهش داد و به تبع آن رفاه مصرف‌کنندگان بالا رفت اما به‌دلیل اینکه روند جهانی شدن به سرعت پیش رفت، فرهنگ‌ها نتوانستند به همان سرعت خود را با یکدیگر هماهنگ کنند و تضادها پیش آمد. مثلا شرق آسیا با آمریکا درآمیخت که دو فرهنگ کاملا متفاوت بودند. مرز برداشته شد و تجارت راه افتاد، سود هم داشت و همه طرف‌ها از این ماجرا راضی بودند. اما اکنون عکس‌العمل‌هایی در قالب‌های اقتصادی (مانند بیکاری) و فرهنگی بروز کرده است. توزیع نابرابر درآمد و ثروت هم از آثار این پدیده بوده است، بگذارید برای انتقال راحت‌تر منظور مثال بزنم، فرض کنید شخصی به شکلی کاملا سالم کارخانه‌ای را راه‌اندازی کرده است و طبیعتا سود مناسبی هم به‌دست می‌آورد و از کنار آن سود می‌تواند کارخانه‌های دیگری را هم ایجاد کند. این فرد از قبل کارخانه در حال ثروتمند‌تر شدن است؛ این اتفاق خوب است یا بد؟ اگر براساس مزیت‌ها، اقتصاد اداره شود عده‌ای قطعا بزرگ می‌شوند این از ویژگی‌های نظام بازار است، اما برخی آن را ایراد می‌دانند. من از کسانی هستم که می‌گویم بهترین مکانیزم در یک محیط سالم، رقابت است. مکانیزم رقابت کاری را می‌کند که یک لشکر بوروکرات از انجام آن کار عاجز است. نظام بازار قیمت‌ها تخصیص منابع، سرمایه‌گذاری و... را تنظیم می‌کند اما یک مساله را نمی‌تواند کنترل کند آن هم توزیع مناسب ثروت و درآمد است. برای همین برخی از کشورهای اروپایی ۶۰ درصد درآمدهای فرد را مالیات می‌گیرند و در ازای آن آموزش و بهداشت مجانی ارائه می‌دهند در واقع با ابزار مالیات به‌دنبال توزیع ثروت هستند این نوع اقدامات شاید کار خوبی باشد اما نیازمند قدرت داشتن دولت است تا بتواند از اشخاص مالیات بگیرد. منظور از قدرت بالا بودن درجه اعتماد به این نهاد، شفاف بودن و... است. اما این اقدام نیز عوارض دارد،وقتی دولت ۶۰ تا ۷۰ درصد درآمدهای فرد را بگیرد و خرج کسانی کند که به هر دلیلی (حتی تنبلی) درآمد مکفی ندارند اما حق زندگی کردن دارند چه اتفاقی می‌افتد؟ در یکسری از کشورهای اروپایی که در این کار موفق شدند افت رشد تولید ناخالص داخلی رخ داد. چرا؟ چون هنگامی که بخشی از سرمایه یک سرمایه‌گذار را می‌گیرید در واقع از قدرت سرمایه‌گذاری او می‌کاهید. پس یک بده و بستان وجود دارد و هر راهی که انتخاب شود بدون عوارض نیست. البته اگر می‌بینید در کشورهای توسعه‌یافته این بخشی که رشد را محدود می‌کند چندان خود را نشان نداده است، به‌دلیل توسعه‌یافتگی بوده است اما در کشورهایی مانند ایران این رویکرد خود را به شدت نشان خواهد داد، هنگامی که سرمایه‌ها را صرف بهداشت و آموزش کنید، رشد اقتصادی را در کوتاه‌مدت محدود کرده‌اید. هر چند صرف پول در بخش آموزش و بهداشت در درازمدت رشد می‌آورد. پس بحث کوتاه‌مدت و بلند مدت است. من اعتقاد دارم مالیات وصولی در ایران صرفا خرج آموزش، بهداشت عمومی و زیرساخت‌ها شود. اما این کار نیازمند یک فضای کسب‌و‌کار سالم است، اگر فضای کسب‌و‌کار سالم نباشد، نمی‌توانید به درستی مالیات بگیرید. همان‌طور که اکنون نیز از ثروتمندان نمی‌توانیم مالیات بگیریم همانطور که غرب و آمریکا نتوانسته‌اند.احتمالا دیده‌اید تمرکز ثروت در آمریکا بیداد می‌کند. شاید دنیا روزی به این نقطه برسد که تصمیم بگیرد همه چیز را از اساس خراب کند. امیدوارم هیچ گاه روزگار به این نقطه نرسد. اکنون در آمریکا، اروپا و چین ثروتمندان عجیبی پیدا شده‌اند، افرادی مانند پیکتی معتقدند که باید از طریق مالیات این درآمد اضافه به جامعه بازگردد. من هم موافقم اما اگر فساد باشد قادر به دریافت مالیات نیستیم. بنابراین اگر در سیستم رقابتی موفقیت حاصل نشود راه‌حل دیگری نیست. به محض اینکه رقابت را کنار بگذارید اقتصاد بوروکراتیک می‌شود، در اقتصاد بوروکراتیک هم فساد سیستماتیک به وجود می‌آید و آزادی از جمله آزادی مطبوعات محدود خواهد شد. رقابت به قدری مزایا دارد که بشر قادر به کنار گذاشتن آن نیست. حتی چینی‌هایی هم که کمونیست بودند در آزادسازی اقتصادی از مکانیزم رقابت استفاده کردند. در ایران متاسفانه از این مکانیزم به درستی استفاده نکرده‌ایم. راه دیگری که به نظرم چینی‌ها آن را انتخاب کردند، این بوده که تا یک مدت زمانی، پروسه تولید ثروت بدون مزاحمت مالیات ادامه یابد تا انباشت ثروت در آن کشور ایجاد شود. البته بین ما و چینی‌ها فرق بسیار وجود دارد، جامعه چینی همبستگی زیادی دارند، اما ما ایرانی‌ها خیلی پراکنده‌ایم. اینکه چرا اینگونه است بحث ما اقتصاددان‌ها نیست. رقابت را به هر ترتیب باید نگه داشت و با مکانیزم مالیات شکاف‌هایش را پر کرد، حتما باید دولتی داشته باشیم توانا و قانون‌گرا که بتواند رفاه جامعه را تامین کند، دولت در داستان کرونا نشان داد که نمی‌تواند این کار را کند. در همه جای دنیا این دولت‌ها بودند که ۲ تا ۳ ماه زندگی مردم را تامین کردند اما ایران نتوانست این امر را به درستی اداره کند. پس معلوم می‌شود که نه پشتوانه زیادی دارد و نه تدبیر منسجم اقتصادی در دولت وجود دارد. چراکه دولت می‌توانست از طریق ایجاد بدهی و با تکیه به منابعی که دارد این نقش آفرینی را داشته باشد. اما دولت در معادله جان و نان نتوانست به آن شکل که انتظار می‌رود توازن برقرار کند. برای همین اقدام به بازگشایی کسب‌و‌کارها زودتر از آنچه تجربه جهانی نشان می‌دهد، کرد در حالی که آن طور که متخصصان بهداشتی می‌گویند نباید به این زودی بازگشایی در کارها به وجود می‌آمد.

ایران همواره در وضعیت گرگ و میش در رابطه با جهانی شدن بوده، از دیدگاه شما حال که نقد‌ها درباره این روند بیش از قبل شده برای این پدیده در ایران چه اتفاقی خواهد افتاد، آیا صدای مخالفان بلندتر از قبل می‌شود و اندک همکاری نیز تضعیف خواهد شد؟
من هم با جامعه دانشگاهی و هم با جامعه کسب‌و‌کار در ایران کار کرده و آنها را می‌شناسم. تصورم این است که بسیاری از اقتصاد خوانده‌های ما تحلیل جامعی راجع به اقتصاد ندارند. بیشتر به‌عنوان حل یک مشکل به مسائل نگاه می‌کنند. ما باید سیستمی را برای اقتصادمان تعیین کنیم. من ندیدم که این سیستم تا به حال برای اقتصاد ما تبیین شود، حتی قبل از انقلاب هم نبوده است. شاید در برنامه سوم توسعه بعد از انقلاب به طرف تبیین یک سیستم رفتیم که البته به آن هم عمل نشد. به نظرم جامعه هنوز به نقطه‌ای نرسیده است که نیاز به تبیین یک سیستم را ببیند.

چند روز پیش نقل‌قولی را دیدم مبنی بر اینکه هرچه خصوصی‌سازی در ایران اتفاق افتاده، غارت بوده است، این حرف خیلی بدی است. درست است که عدم سلامت بوده، اما خصوصی‌سازی یک مکانیزم مفید برای جامعه است. حداقل بگوییم در ایران خوب انجام نشد که این را من قبول دارم. اما اینکه بگوییم غارت بوده یا ناشی از عدم اطلاع است یا اینکه بیشتر به‌دنبال منافع سیاسی هستیم. متاسفانه مکانیزم‌هایی که می‌تواند در اقتصاد تصحیح‌کننده باشد، به این شکل تخریب می‌شود. این راه درست نیست و این راه روزبه‌روز ما را سردرگم‌تر خواهد کرد. باید یکسری عقلای جامعه بنشینند و به یک مدل برای توسعه ایران برسند. این مدل هنوز بیرون نیامده است. ما باید ۲۰ تا ۳۰ نفر از عقلایی را که در داخل و دور دنیا داریم (که خیلی از آنها به داخل رفت و آمد دارند) در یک اتاق فکر جمع کنیم و همه امکانات را در اختیار آنها قرار دهیم تا یک مدل واحد برای ایران طراحی کنند. من فکر می‌کنم یکی از اصولی که از این اتاق بیرون خواهد آمد، حتما رقابت است.

کنار گذاشتن رقابت به ضرر جامعه است. حتما باید جامعه‌ای داشته باشیم که مردم از نظر آموزش و سلامت خیالشان راحت باشد. حتما جامعه باید بتواند ثروت ایجاد کند. جامعه نمی‌تواند تنها بر پایه مصرف منابع متکی باشد. در ۳۰ یا ۴۰ سال گذشته منابع روی زمین و زیر زمین را تخلیه و با آن زندگی کردیم؛ تقریبا دوبرابر آنچه که خود تولید کردیم مصرف کرده‌ایم. این یعنی منابع متعلق به نسل‌های آینده را نیز پیش‌خور کرده‌ایم. این نوع زندگی کردن شایسته ما نیست. این اتاق فکر باید به برخی خصلت‌ها که مختص ایران است، توجه کند. مثلا ایرانی معاصر، یک قرن است که در محیطی زندگی کرده است که سلامت کار وجود نداشته یا کمرنگ بوده است. چطور می‌توان که این آدم را تبدیل به یک آدم مثبت‌‌نگر، سلامت‌نگر‌ و کارکن کرد؟ این‌ها باید از دل آن اتاق فکر بیرون بیاید. چین هم با مشکلات زیادی از جمله فقر فساد و بیکاری در ابتدا مواجه بود اما به نظرم مکانیزمی را راه انداختند که همه افراد جذب کار و تولید ثروت شدند. ما هم باید چنین کاری را در طول صد سال اخیر، البته با خصلت‌های خودمان، می‌کردیم. به نظرم برای یک‌بار هم که شده، باید این کار صورت گیرد و مسوولان خود را به دست چنین جریانی دهند تا به یک مدل واحد برسند. اما اینکه مانند شرایط فعلی، سیاسیون، جامعه‌شناس‌ها، اقتصاددان‌ها، مسوولان امنیتی و... هر کدام جزیره‌ای عمل کرده و از دوربین خود به مسائل نگاه می‌کنند امکان تعامل را از بین می‌برد. بنابراین باید روزی تعامل جمعی بین مردم کشورمان ایجاد شود و تجربه آن هم در دنیا وجود دارد.خودمان نیز تجربیاتی با توجه به تاریخ چند هزار ساله خود داریم. تاریخی که همواره از آن صحبت می‌کنیم حتما رهاورد‌هایی هم برای ما دارد.

کرونا در برخی کشورها مطالبه دولت‌گرایی را تا حدودی تقویت کرده، در اقتصاد ایران اما دولت همواره در اقتصاد حضور داشته و در این مقطع نیز توقع از دولت بالا است.از نگاه شما ایران می‌تواند عکس دیگر کشورها باشد؟ در واقع در کشورهای دیگر اگر کرونا آثاری جدی داشته باشد، انگشت اتهام متوجه نظام اقتصادی می‌شود؛ اما در ایران این دولت است که در سیبل قرار می‌گیرد.با توجه به این تفاوت می‌توان گفت مطالبه دولت‌گرایی در ایران می‌تواند مثل سایر کشورها نباشد و حتی توقع بر کنار رفتن دولت از برخی مسوولیت‌ها باشد.
خیلی جاها به علت اینکه دولت‌ها نتوانستند کار خود را به خوبی انجام دهند، مردم مطالبه درون‌گرایی دارند. اما دولت‌ها با یکدیگر تفاوت داشته‌اند. مثلا شما در شمال اروپا، اعتراضی از این دست نمی‌بینید، چراکه دولت‌ها بهداشت را در دست دارند، در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و امکانات لازم را برای مقابله به‌کار گرفته‌اند. به همین جهت هم کرونا در این کشورها چندان گسترش نیافت اما در جایی مانند آمریکا که بهداشت، خصوصی بود و دولت قادر به ساماندهی آن نبود، به عبارت دیگر آن روال هماهنگ برای فرماندهی وجود نداشت، در نتیجه مردم در مورد کرونا با مشکلات زیادی مواجه شدند. در کشورهایی مانند ایران ابتدا باید مکانیزم تولید ثروت راه بیندازیم، سپس دولتی باشد که بر توزیع آن نظارت کند. کاری که دولت در ایران کرده تقسیم منابع بوده است. پس از راه‌اندازی مکانیزم تولید ثروت است که برخی اشخاص درشت می‌شوند که دولت باید از طریق مکانیزم مالیات جلوی آنها را بگیرد. اینجا است که دولت از ثروتی که ایجاد شده مالیاتی می‌ستاند و آن را خرج بهداشت می‌کند. راه دیگر این است که دولت ۶۰ تا ۷۰ درصد فعالیت‌های اقتصادی را مانند کشور ما بر عهده گیرد که نتیجه آن را در کشور خود مشاهده می‌کنیم. با این همه کارخانه و ثروتی که دست دولت است، چه میزان سود در بودجه‌های سالانه منظور می‌شود؟ تقریبا هیچ. اگر ثروت‌های این‌چنینی مانند کارخانه‌های بزرگ هیچ سودی ندارند، پس چرا از پولدار شدن برخی در بخش خصوصی می‌ترسیم؟ اگر سود دارد چرا در بودجه وجود ندارد؟ اکثر شرکت‌های دولتی زیان‌ده هستند، اما به محض اینکه بخواهند آن را در اختیار بخش خصوصی قرار دهند، نامش را غارت می‌گذارند. با توجه به مراتب یاد شده به‌نظرم در زمینه دولت‌گرایی، در کشوری مانند آمریکا تغییراتی ایجاد می‌شود و دولت بهداشت را زیر چتر خود قرار می‌دهد تا اگر اتفاق مشابهی افتاد، بتواند مردم را حمایت و از سلامت آنها محافظت کند. در اروپای مرکزی مانند فرانسه هم این اتفاق خواهد افتاد. در کشورهای اروپای شمالی اما تغییر خاصی رخ نخواهد داد. در کشوری مانند ایران هم ابتدا باید بپرسیم آیا ثروتی تولید می‌شود که دولت برای توزیع آن نقش پررنگ‌تری ایفا کند؟ ما در شرایطی از حضور پررنگ‌تر دولت سخن می‌گوییم که نصف بودجه دولت باکسری مواجه است. امسال حتی اگر تحریم‌ها هم برداشته شوند، نمی‌توانیم به راحتی نفت و کالاهای دیگر را بفروشیم. باید توجه کنیم که در آینده مصرف دنیا کم می‌شود. در ۴۰ سال گذشته مصرف در دنیا بسیار زیاد شده بود و رشد اقتصادی بالایی هم ایجاد شد. اما تصور من این است که رشد کاهش پیدا می‌کند و مردم بهینه‌تر رفتار خواهند کرد. با کاهش جابه‌جایی کالا، قیمت آنها نیز افزایش خواهد یافت و دیگر مانند قبل نمی‌توانیم نفت بفروشیم. پس قبل از اینکه بدانیم چطور آن را توزیع کنیم، مهم‌ترین کار این است که بدانیم چطور از امکانات کشور استفاده و تولید ثروت کنیم. از سال ۱۳۵۲ که قیمت نفت افزایش یافت، راه تولید ثروت را فراموش و راه عادی زندگی کردن را گم کردیم. در زمان حکومت قبلی، در برنامه‌های سوم و چهارم در حال یاد گرفتن راه عادی زندگی کردن بودیم اما با افزایش قیمت نفت در ۱۳۵۲، همه مسحور این درآمد آسان شدند و پس از انقلاب هم این روش ادامه پیدا کرد. در این مسیر منابع طبیعی را از بین بردیم، حتی نتوانستیم از منابع انسانی خود نیز به‌خوبی محافظت کنیم و نیروهای موثر کشورمان پراکنده و دلسرد شدند. در درجه اول باید مکانیزمی ایجاد شود که عقل‌هایی که دلشان برای این مملکت می‌سوزد، جمع شوند، هم در داخل کشور و هم در خارج کشور. در حکومت هم این افراد هستند، منتها فضایی حکومت را فرا گرفته است که موجب دلسردی بسیاری شده است.

شما در مطلبی برای عبور ایران از کرونا تاکید کرده بودید افرادی که تصمیم می‌گیرند باید مسوولیت آن را نیز بپذیرند.مثال جنگ را زدید که زمانی در جنگ تحمیلی تصمیم به توقف جنگ گرفته شد که امکانات جوابگو نبود و جان سربازان با ریسک بیشتری مواجه شده بود. به نظر می‌رسد دولت مجددا با آزمون مهمی روبه‌رو شده است. طبیعتا کرونا مهمان ناخوانده ایرانیان است. اقتصاد تحریمی به‌واسطه آن ممکن است رکود دیگری تجربه کند و رکود اشتغال مردم را تهدید می‌کند. در این شرایط که پدیده چند دستگی در تصمیم‌گیری به چشم می‌خورد فکر می‌کنید چه الگویی برای عبور از این وضعیت وجود دارد؟
در زمان جنگ یک نفر آمد و همه مسوولیت را برعهده گرفت که مرحوم امام(ره) بود. اکنون هم کسانی که تصمیم می‌گیرند باید مسوولیت آن را برعهده گیرند. چرا که باید برای مردم و تاریخ اسناد قانع‌کننده داشته باشند. یک سوال مهم این روزها این است که چطور می‌شد دولت بازگشایی کارها را یک ماه به تعویق می‌انداخت و در این یک ماه، دولت با قرض گرفتن از مردم یا حتی بانک مرکزی زندگی مردم را تامین می‌کرد؟ این سوال البته در همه جای دنیا مطرح است. اصل این نیست که چه کسی تصمیم می‌گیرد، مهم این است که اسناد کافی برای قانع کردن مردم و تاریخ وجود داشته باشد، یعنی تدبیر پشت این تصمیم باشد و سندی قابل ارائه که به نظرم در کشور ما چنین اقداماتی انجام نشده است. یک راه این است که به نظر مردم در این باره رجوع کنیم. نظرسنجی ایسپا نشان می‌دهد ۵۶ درصد مردم خواهان ادامه قرنطینه و تعطیلی کسب‌و‌کارها هستند، از طرف دیگر مسوولان بهداشتی هم نگران شروع زود هنگام کسب‌و‌کارها هستند پس چرا دولت این دو عنصر مهم را در نظر نمی‌گیرد؟ تصمیماتی که اکنون گرفته می‌شود یک شبه و ناپخته است، متاسفانه همه هزینه آن را هم مردم می‌پردازند؛ بنابراین باید به مردم و تخصص‌ها بیشتر احترام گذاشت و سپس از آنها توقع داشت. مردم حق دارند بدانند چه کسی این تصمیم را گرفته است.

ایران همواره پس از پیروزی انقلاب با معمای انباشت سرمایه مواجه بوده است؛ در۳ سال اخیر تحریم‌ها صادرات نفتی را هدف گرفته و این خود به خود بر این معمای تاریخی در ایران می‌افزاید، با توجه به اینکه کرونا احتمالا به رکود اقتصاد جهانی دامن می‌زند و ما شاهد کاهش محسوس تقاضای بین‌المللی برای نفت و انرژی و به تبع آن افت قیمت جهانی طلای سیاه خواهیم بود، در این صورت آیا دولت و قوه مجریه در ایران به سمت یک کارگزار غیر‌موثر حرکت نخواهد کرد؟ اساسا برای خروج از فرآیند بسیار خطرناک دولت غیر‌موثر در شرایط کنونی و در کوتاه‌مدت چه اقداماتی را می‌توان انجام داد؟
ما یک مجموعه پتانسیل اقتصادی گسترده در کشورهای همسایه داریم که طی ۵۰ سال اخیر به آن بی‌توجه بودیم، چراکه از زمانی که نفت برای ما ثروت ایجاد کرد، تمام نگاهمان به اروپا شد. گران‌ترین کالا را با پول نفت می‌خریدیم، از خودروی شخصی تا ماشین نساجی. وقتی یک کشتی نفت ۳۰۰ میلیون دلار درآمد داشت، دیگر ارقام پایین‌تر به حساب نمی‌آمد. از زمان شاه صادرات از سیاست‌گذاری جامعه خارج شد، پس از انقلاب هم ۱۰ سال درگیر انقلاب و جنگ بودیم تا اینکه در زمان آقای هاشمی به زیرساخت‌ها نگاه شد. مرحوم هاشمی قصد داشت اقتصاد را رقابتی کند، اما جامعه در آن زمان بسیار غیررقابتی و جذب ایدئولوژی‌های چپ بود، در نتیجه نگذاشتند در زمان آقای هاشمی، کاری انجام شود. به نظرم برای شروع حرکت و در کوتاه‌مدت باید مبادله استان‌های مرزی با کشورهای همجوار را آزاد کنیم؛ به نوعی مرز را برای عبور کالا آزاد کنیم، مثلا غرب ایران مملو از چراگاه است، اگر آزاد‌سازی صورت گیرد، مردم می‌توانند دامداری کنند و محصولات را در کشورهای دیگر به فروش رسانند. مردم باید از طریق تلویزیون و مطبوعات قانع شوند که برای تولید ثروت، نیاز به فروش محصولات‌مان به کشورهای دیگر داریم. به‌دلیل اینکه تاکنون پول فراوان نفت در دست دولت بوده، اهمیت این موضوع برای مردم روشن نیست. چین هم در ابتدا استان‌های شرقی را آزاد کرد. البته نه اینکه منطقه آزاد به منوال فعلی ایجاد کنیم که تبدیل به مرکز واردات شوند. بگذاریم افراد کالا تولید کنند و آزادانه صادر کنند. این کار مقررات و ضوابطی می‌خواهد که می‌توانیم از نظر کشورهایی که آن را تجربه کرده‌اند، بهره گیریم. پس باید از تجربه دیگر کشورها کمک بگیریم و از پتانسیل‌هایی که در درون کشور وجود دارد، نهایت بهره را ببریم. با این کار ظرف ۲ تا ۳ سال می‌توانیم خود را از نفت بی‌نیاز کنیم. پس از آن به‌تدریج الگوی توسعه‌ای را که دانشمندان تهیه کرده‌اند پیاده‌سازی کنیم. از رقابت نترسیم. ما ایرانی‌ها قرن‌ها بر تجارت دنیا حکومت می‌کرده‌ایم. حال هم می‌توانیم. نکته آخر آنکه مواظب باشیم که اگر به‌دنبال صادرات نباشیم فقیر می‌شویم. ولی راهی را پیدا کنیم که همه منافع جهانی شدن را یک عده معدودی نخورند. به خاطر ضعف در توزیع تخم‌مرغ، مرغ را نکشیم.

و آخر آنکه در این شرایط مذاکره برای برداشتن تحریم‌ها ساده‌تر است. در آینده ممکن است کار بسیار سخت‌تر شود.

نکات مهم:

اصل این نیست که چه کسی تصمیم می‌گیرد، مهم این است که تدبیر پشت این تصمیم باشد. یک راه این است که به نظر مردم در این باره رجوع کنیم. نظرسنجی ایسپا نشان می‌دهد ۵۶ درصد مردم خواهان ادامه قرنطینه و تعطیلی کسب‌و‌کارها هستند، از طرف دیگر مسوولان بهداشتی هم نگران شروع زود هنگام کسب‌و‌کارها هستند چرا دولت این دو عنصر مهم را در نظر نمی‌گیرد؟

اکنون در آمریکا، اروپا و چین ثروتمندان عجیبی پیدا شده‌اند، افرادی مانند پیکتی معتقدند که باید از طریق مالیات این درآمد اضافه به جامعه بازگردد. من هم موافقم اما اگر فساد باشد قادر به دریافت مالیات نیستیم. بنابراین اگر در سیستم رقابتی موفقیت حاصل نشود راه‌حل دیگری نیست. به محض اینکه رقابت را کنار بگذارید اقتصاد بوروکراتیک می‌شود

برای تولید ثروت، نیاز به فروش محصولات‌مان به کشورهای دیگر داریم. به‌دلیل اینکه تاکنون پول فراوان نفت در دست دولت بوده، اهمیت این موضوع برای مردم روشن نیست. بگذاریم افراد کالا تولید کنند و آزادانه صادر کنند. این کار مقررات و ضوابطی می‌خواهد که می‌توانیم از نظر کشورهایی که آن را تجربه کردند، بهره گیریم

با کاهش جابه‌جایی کالا، قیمت آنها نیز افزایش خواهد یافت و دیگر مانند قبل نمی‌توانیم نفت بفروشیم. پس قبل از اینکه بدانیم چطور آن را توزیع کنیم، مهم‌ترین کار این است که بدانیم چطور از امکانات کشور استفاده و تولید ثروت کنیم. از سال ۱۳۵۲ که قیمت نفت افزایش یافت، راه تولید ثروت را فراموش و راه عادی زندگی کردن را گم کردیم

در وضعیت جدید ممکن است اقتصاد‌های منطقه‌ای قوی‌تر شوند، مثلا اروپای غربی و شرقی می‌توانند مجموعه جدیدی را از نظر تجاری شکل دهند. از سوی دیگر با خروج آمریکا از خاورمیانه، اختلافات کم می‌شود و روابط نامناسب می‌تواند به روابط اقتصادی سالم‌تری بدل و توسعه در خاورمیانه آغاز شود. در نتیجه اروپاییان هم حضور پررنگ‌تری در منطقه خاورمیانه پیدا می‌کنند

در زمینه دولت‌گرایی، در کشوری مانند آمریکا تغییراتی ایجاد می‌شود و دولت بهداشت را زیر چتر خود قرار می‌دهد. در اروپای مرکزی مانند فرانسه هم این اتفاق خواهد افتاد. در کشورهای اروپای شمالی اما تغییر خاصی رخ نخواهد داد. در کشوری مانند ایران هم ابتدا باید بپرسیم آیا ثروتی تولید می‌شود که دولت برای توزیع آن نقش پررنگ‌تری ایفا کند؟

احمد پورفلاح عضو اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با «اسکناس» عنوان کرد؛ آماده‌باش برای روز‌های سخت تجارت

گروه بازرگانی- محمد خادمی: با آغاز تحریم‌های ظالمانه به کشورمان درآمد ارزی نفتی به شدت کاهش پیدا کرد، از همین رو برای جبران این درآمدها مسئولان و کارشناسان اقتصادی بهترین راه چاره را صادرات کالاهای تولیدی عنوان کردند. به گزارش«اسکناس»، طبق آخرین آمار با وجود تحریم ها کشورمان توانست با 127 کشور ارتباط تجاری برقرار کند و میزان صادرات به این کشورها به مرز 42 هزار میلیارد دلار رسید و همچنان بازرگانان کشورمان درتلاش بودند تا این حجم از صادرات را افزایش دهند تا اینکه ظهور ویروس نامرئی کرونا موجب تعطیلی صادرات از کشورمان شد، به ویژه اینکه کشورهای همسایه که یکی از مهم ترین بازارهای تجاری کشورمان محسوب می شدند درهای مرزهایشان را بستند و شرایط صادرات برای کشورمان با مشکل مواجه شد. از همین رو گفتگویی با «احمد پور فلاح» عضو اتاق بازرگانی ایران و رئیس اتاق مشترک _ ایران و ایتالیا انجام داده ایم، تا از وضعیت تجارت کشور در این روزها بیشتر آگاه شویم.
وضعیت اقتصادی عراق خوب نیست
‎او در این باره می گوید:«تحریم ها شرایط سختی را در تولیدات کشور به وجود آورد و به مراتب روند تولیدات را با مشکل مواجه کرد، به ویژه در تولیداتی که مواد اولیه شان از آن سوی مرزها وارد می شد مشکلاتی برای تولید و صادرات آن کالا به وجود آمد. ‎وی که سالیان سال است در حوزه صنعت مشغول به کار است در ادامه می افزاید:«اگر بخواهیم کارنامه بنگاه اقتصادی در سال گذشته را بررسی کنیم، سال خوبی برای تولیدکنندگان و تجار نبود و در سال جاری موضوع کرونا نیز اضافه شد و فشار زیادی به تولیدکنندگان و تجار به وجود آمد؛ پیش بینی که از این وضعیت دارم این است که با این روند که در بازار وجود دارد پیشرفتی در میزان تولیدات و صادرات نسبت به سال 98 نخواهیم داشت بلکه روند نزولی خواهیم داشت، به خصوص اینکه دولت با کسری بودجه مواجه است و از سوی دیگر امکانات دولتی نیز در اختیار سر و سامان دادن به موضوع کرونا است ؛همچنین دولت با معضل جدید در حوزه کاهش قیمت نفت مواجه شده، بنابراین با این وضعیت که داریم نمی توان در سال جاری اقتصاد را رونق داد.» ‎این عضو اتاق بازرگانی ایران در ادامه می افزاید:«توصیه می کنم باید از هر فرصتی برای رونق تولید و تجارت استفاده شود و بر اساس یک فرمول خوب طراحی شده «برد- برد» در تجارت جهانی نقش ایفا کنیم و کمتر از اینکه در یک مدار بسته حرکت کنیم فاصله بگیریم، حتی یک کشور مانند عراق که ما به بازار آن دل بسته بودیم، این روزها با مشکلات داخلی و کاهش شدید درآمدهای نفتی روبه رو شده و روند صادرات کالای ایرانی به عراق رو به کاهش خواهد بود، کالاهایی شامل مواد غذایی و کشاورزی از جمله محصولات صادراتی به عراق بوده که با کاهش صادرات مواد غذایی مواجه هستیم.»
برای شرایط سخت تر خودمان را آماده کنیم
‎او می افزاید:« در حوزه صادرات گل نیز اقدامات خوبی از سوی تولیدکنندگان و صادرکنندگان صورت گرفته بود که در شرایط فعلی در حوزه صادرات کاهش داشته ایم، همچنین در حوزه صنعت گردشگری اقدامات بسیار خوب و چشمگیری صورت گرفت که متاسفانه به دلایل گوناگون این روزها درآمد این حوزه نیز به صفر رسیده است.» ‎وی درپاسخ به این سوال خبرنگار «اسکناس» درباره اینکه آیا بعد از پایان کرونا تولید و صادرات رونق خواهد گرفت؟ می گوید:« اگر بخواهیم با این روند پیش رویم بعد از فروکش کردن کرونا نیز چیزی تغییر نخواهد کرد، اگر ویروس کرونا دو تا سه ماه دیگر طول بکشد، بودجه دولت ضعیف تر خواهد شد و توان تقویت بنگاه اقتصادی را نخواهد داشت تا بتوانیم تولید را افزایش دهیم؛ متاسفانه تا به امروز دولت کمکی به بنگاه های اقتصادی به شکل موقت نکرده که بخواهند بعد از پایان کرونا این بنگاه ها دست به کار شوند و تولیدات شان را افزایش دهند، از سوی دیگر به دلیل مشکلات اقتصادی بنگاه ها ناچارند کارکنان خود را بیرون کنند و با حجمی از نیروی انسانی جوان بیکار مواجه خواهیم بود.» ‎آن طور که او می گوید:« باتوجه به اینکه هزینه های گوناگونی بر دوش دولت است، بنابراین دولت توان ارائه ارز به تولید کنندگان را نخواهد داشت و نهایتا ما باید برای شرایط سخت تری خودمان را آماده کنیم، حتی مقامات بهداشتی اعلام کرده اند که قرار است موج دوم کووید19 در آبان ماه ظاهر شود، اگر مسئولان آمادگی برای این ویروس را نداشته اند باید خودشان را برای موج دوم آن آماده کنند و اگر بتوانیم شرایط موجود را تا شهریور ماه حفظ کنیم نشان دهنده این است که بخش خصوصی خوب پای کار ایستاده و هم اینکه دولت حمایت هایی را انجام داده تا بنگاه های اقتصادی بیشتر از این ضربه نخورند.» ‎وی که رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا است، می گوید:«کشور ایتالیا نیز همانند بسیاری از کشورهای دنیا درگیر این بیماری است؛ این کشور سال های طولانی شریک نخست تجاری ما در اتحادیه اروپا بوده است و 6 سال پیش رکورد مبادله تجاری بین دو کشور 7.5 میلیار یورو رسید و مدام کاهش پیدا کرد؛ قبل از اوج گیری کرونا در تلاش بودیم شرایط تجاری مان را ترمیم کنیم چرا که کاملا شبکه های ارتباطی برای تجارت قطع است و خیلی از تجار نمی توانند کالا صادرات و واردات کنند، این اواخر نیز کشور ایتالیا از ما نفت و فرآورده های نفتی خریداری نکرد و صادرات ما کاهش پیدا کرد و برای اولین بار واردات کشور ما از ایتالیا افزایش پیدا کرد، البته رقم بسیار ناچیزی است و از کانال های سوم و چهارم کالا خریداری می شود، در واقع می توان گفت که به شکل مویرگی تجارت بین دو کشور برقرار است.
نقشه راه وجود ندارد
‎به گفته«پور فلاح» باید در ابتدا با یک مدیریت صحیح مانند برخی از کشورها مثل کره جنوبی و آلمان وضعیت کرونا را کنترل کنیم و سپس با یک مذاکره مناسب بتوانیم حق خودمان را از تجارت جهانی به دست آوریم، اما اگر با همین روش بخواهیم ادامه دهیم با کمبود منابع مواجه خواهیم شد.» ‎او ادامه می دهد:« خودکفایی به ظاهر گفتنش خوب است، اما اگر بدون تحقیق کاری صورت بگیرد آن وقت هزینه تمام شده آن کالا در داخل بیشتر از کالا است که در کشورهای مادر تخصصی آن کالا تهیه و توزیع می شود، دنیا به این نتیجه رسیده که هر کشور با توجه به امکانات زیر زمینی، روی زمینی، آب و هوا و براساس توانمندی هایی که جامعه دارد در زمینه خاصی فعالیت کند، اما اینکه ما بخواهیم هر کالایی را خودمان تولید کنیم و بگوییم نیازی به کالای خارجی نداریم این تفکر این روزها مردود و کاملا غیر عملی است و به اندازه کافی از این موضوع کشور ما صدمه خورده است، باید با توجه به توانمندی هایی که داریم و با موقعیت سوق الجیشی و سطح تحصیلاتمان ببینیم در چه حوزه خدماتی و صنعتی مهارت داریم و آن وقت دست به تولید و صادرات بزنیم، اما متاسفاته در چند سال اخیر در هیچ حوزه ای تخصصی نگاه نکرده ایم، چرا که نقشه راه را نداشته ایم و به شکل سلیقه ای به اقتصاد نگاه کرده ایم، به هرحال هیچ کشور دنیا نمی گوید که ما در تمامی کالاها خودکفا هستیم که کشور ما بخواهد این کار را انجام دهد و باید براساس مزیت ها مطالعه کرد و آن را اجرا کرد.» ‎وی می افزاید:« امروز اطلاعات کاملا علمی بین کشورها رد و بدل می شود و اینگونه نیست که ما بگوییم امسال سیب زمینی کم وجود دارد سال بعد به قدری بکاریم که کشاورز ضرر کند. ما باید در زنجیره جهانی تجارت راهی برای خودمان انتخاب کنیم، این کار با پیوستن به تشکل‌های جهانی محقق خواهد شد.»

بازگرداندن دانشجویان ایرانی از ایتالیا با دو پرواز «هما»

تهران- ایرنا - با کسب مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، با انجام دو پرواز ویژه هما، هموطنان و دانشجویان ایرانی از میلان به تهران بازگردانده خواهند شد.
به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی «هما»، به دنبال گسترش ویروس کرونا و درخواست هموطنان خارج از کشور به خصوص دانشجویان جهت بازگشت به کشور و درخواست سفارت ایران در ایتالیا، مجوز انجام دو پرواز ویژه توسط "هما" در تاریخ‌های چهارشنبه ۱۰ و شنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه به میلان صادر گردید.
نخستین پرواز "هما" در ساعت ۱۷ و ۴۰ دقیقه روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت‌ماه (۲۹ آوریل) به وقت محلی دانشجویان و هموطنان را از فرودگاه شهر میلان به فرودگاه امام خمینی(ره) انتقال خواهد داد.
همچنین روز شنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه( ۲ می)، دانشجویان و هموطنان ایرانی با یک پرواز "هما" در ساعت ۱۷ و ۴۰ دقیقه به وقت محلی از فرودگاه شهر میلان به فرودگاه امام خمینی(ره) انتقال خواهند یافت.
دانشجویان و هموطنان می‌توانند با مراجعه به دفاتر "هما" در تهران، میلان و رم نسبت به تهیه بلیط اقدام نمایند.
با توجه به وضعیت همه گیری و روند رو به بالای کرونا در ایتالیا ده‌ها نفر از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در این کشور از هفته‌های گذشته درخواست بازگشت به کشور را داشتند که این موضوع در تهران و رم در دست پیگیری جدی است.

با رفع نسبی قرنطینه؛ ایتالیا فعالیت اقتصادی را از سر می‌‏گیرد

ایتالیا که بدترین تجربه کرونایی اروپا را پشت سر گذاشت، زمان آغاز رفع تدریجی قرنطینه برای بازگشایی کارخانه‎‏ها را ۱۵ اردیبهشت اعلام نمود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «جوزپه کنته» نخست‌‏وزیر ایتالیا در حالی که خود را مهیای رفع مرحله‎ای محدودیت‎های کرونایی می‏‌کند؛ از مجوز آغاز به فعالیت کارخانه‏‌ها و سایت‌‏های عمرانی از تاریخ ۴ ماه میلادی می (۱۵ اردیبهشت) خبر داد.
بیش از ۲ ماه بعد از شناسایی نخستین بیمار مبتلا به کرونا در شهری کوچک واقع در حومه میلان و به دنبال هفته‏‌ها قرنطینه سراسری، به نظر می‌‏رسد دولت ایتالیا که خاطره تلخی از این دوران دارد، بی آنکه موجب به جریان افتادن موج دوم بیماری شود؛ مرحله بعدی مهار بحران یعنی از سرگیری فعالیت‎های اقتصادی را شروع خواهد نمود.
به گفته کنته، ایتالیا مجبور به همزیستی با این ویروس و اتخاذ هرگونه احتیاط ممکن است.
گفتنی است فعالیت رستوران‏‌ها و اغذیه فروشی‏‌ها نیز از آغاز ماه میلادی ژوئن، میسر خواهد بود.
ایتالیا بیش از ۲۶ هزار نفر از شهروندان خود را در جریان این همه‌گیری از دست داد.

در هفتمین حضور بین‌المللی، «سور بز» ایرانی به ایتالیا رسید

تهران- ایرنا- فیلم کوتاه «سور بز» به کارگردانی سعید زمانیان در جشنواره ریور ایتالیا حضور خواهد داشت.
هفتمین حضور بین‌المللی فیلم کوتاه سور بز به کارگردانی سعید زمانیان در چهاردهمین جشنواره بین المللی فیلم ریور ایتالیا رقم خورد.
این جشنواره توسط بنیاد تحقیقات فرهنگی ایتالیا با هدف بازتاب مضامین متفاوت از دریچه سینما در بخش‌های داستانی، مستند، انیمیشن برگزار می‌شود.
تمام فیلم‌های منتخب جشنواره ریور، روی ۲ پرده سینمایی بر یک قایق شناور روی رودخانه شهر پادووا، به نمایش گذاشته خواهند شد.
پادووا شهری دانشجویی محسوب می‌شود و ۶۰ هزار دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند، علاوه بر این دانشگاه این شهر ۸۰۰ سال سابقه دارد.
چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه ریور ۱۶ تا ۳۰ ژوئن برابر با ۲۶ خرداد تا ۹ تیرماه در شهر پادوآ ایتالیا برگزار میگردد.
از جمله عوامل این فیلم عبارتند از تهیه کنندگان: حسن محمدی و غلامرضا احمدی و انجمن سینمای جوان دفتر ویژه تهران، نویسنده و کارگردان: سعید زمانیان، مدیر فیلمبرداری و تدوین: پویان آقابابایی، طراحی و ترکیب صدا: حسین قورچیان، طراح صحنه و لباس: داریوش پیرو، طراح گریم و پروتز سر بز: سید جلال موسوی، صدابردار: محمد حبیبی، طراح جلوه های ویژه بصری: رضا انصارین، مدیر تولید: سمیرا قربان نژاد، دستیار کارگردان و برنامه ریز: مرضیه اکبر نژاد، منشی صحنه: فرشته عروجی، عکاس: بهرام نوقبایی، پخش بین الملل: امیر نادر بابایی.

30 پیشنهاد پارلمان بخش خصوصی به دولت برای حمایت‌ از تولید در گذر از بحران کرونا

catalog/demo/canbo_logo.pngغلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهور، مجموعه پیشنهادهای پارلمان بخشی خصوصی برای حمایت از واحدهای تولیدی و خدمات پشتیبان تولید که قبل از شیوع ویروس کرونا فعال بوده‌اند و از ظرفیت‌های بالایی برای رونق‌بخشی به اقتصاد برخوردار هستند را ارائه کرد.

07 اردیبهشت 1399
کد خبر : 33010
نسخه چاپی
اشتراک گذاری
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهور، مجموعه پیشنهادهای پارلمان بخشی خصوصی برای حمایت از واحدهای تولیدی و خدمات پشتیبان تولید که قبل از شیوع ویروس کرونا فعال بوده‌اند و از ظرفیت‌های بالایی برای رونق‌بخشی به اقتصاد برخوردار هستند را ارائه کرد.
پایگاه خبری اتاق ایران

توصیه‌های رئیس جمهور به فعالان اقتصادی در دوران کرونا
دیروز

ظرفیت خالی بنگاه‌ها را به خط تولید برگردانیم
دیروز
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهور، با اشاره به اینکه مصوبه هیات وزیران برای حمایت از بخش‌ها و کسب‌وکارهای اقتصادی در 10 طبقه شغلی، نوشت: این دسته‌بندی عمدتاً اصناف و مشاغل را در برمی‌گیرد و حمایت از کسب‌وکارهای تولیدی عمدتاً مغفول مانده است.

غلامحسین شافعی در این نامه تمهیدات دولت برای حمایت از آن دسته کسب‌وکارهای تولیدی و خدمات پشتیبان تولید خواستار شد که قبل از شیوع ویروس کرونا در اقتصاد کشور فعال بوده‌اند و از ظرفیت‌های بالایی برای رونق‌بخشی به اقتصاد برخوردار هستند؛ اما به علت شیوع کرونا در کشور با زیان اقتصادی مواجه شده‌ و دارای اسناد مثبته برای اثبات تحمیل زیان هستند.

در این راستا مجموعه پیشنهاد‌ها و راهکارهای پارلمان بخش خصوصی مشتمل بر 30 بند برای شش‌ماهه نخست سال جاری به دولت ارائه شده است که مسائلی در حوزه مالیات، بیمه، تسهیلات بانکی، مجوز کسب‌وکار، دولت الکترونیک و ... را در برمی‌گیرد.

متن کامل نامه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به این شرح است:

جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با اهداء سلام و تحیات

همان‌گونه که مستحضر هستید، شیوع ویروس کرونا در اواخر سال گذشته و تداوم آن در شرایط حاضر، به‌واسطه دامن زدن به تعطیلی گسترده کسب‌وکارها، اقتصاد کشور را وارد رکود عمیق‌تری کرده است که در نوع خود بی‌سابقه بوده و این شوک عظیم در کنار شرایط تحریمی حاکم بر اقتصاد کشور، نوسانات گسترده در نرخ ارز، سیر صعودی افزایش قیمت‌ها و...، فشار مضاعفی را بر فعالین اقتصادی وارد ساخته است.

هیات‌ محترم وزیران در مصوبه مورخ 11 فروردین 99، به شماره 1677/ت 57435 ه، بخش‌ها و کسب‌وکارهای اقتصادی مشمول انواع حمایت‌ها را در 10 طبقه شغلی در نظر گرفته است که بیشتر، اصناف و مشاغل را در برمی‌گیرد و بر اساس آن، حمایت از کسب‌وکارهای تولیدی عمدتاً مغفول مانده است.

در این راستا، اتاق ایران به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی مجموعه پیشنهادهایی را به‌منظور حمایت از «واحدهای تولیدی و خدمات پشتیبان تولید که قبل از شیوع ویروس کرونا در اقتصاد کشور فعال بوده‌اند و از ظرفیت‌های بالایی به‌منظور رونق‌بخشی به اقتصاد برخوردار هستند؛ اما به علت شیوع این بیماری در کشور با زیان اقتصادی مواجه شده‌ و دارای اسناد مثبته برای اثبات تحمیل زیان می‌باشند»، به شرح ذیل ارائه می‌کند.

شایان توجه است که مجموعه راهکارهای موردنظر برای شش‌ماهه اول سال 1399 ارائه شده و ضروری است در شهریورماه با توجه به وضعیت کشور، در مورد توقف یا ادامه راهکارها تا رسیدن به شرایط عادی اقتصادی تصمیم‌گیری شود

1- تعویق در ارائه اظهارنامه، ترازنامه، حساب سود و زیان متکی به دفاتر و اسناد اشخاص حقوقی تا پایان شهریورماه 1399

2- تمدید مهلت بخشودگی جرائم مواد (169)، (190)، (199)، (197)، (193) مربوط به قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش‌افزوده تا پایان شهریورماه 1399 در صورت تداوم وضعیت شیوع کرونا

3- استرداد حداقل 50 درصد از مالیات بر ارزش‌افزوده صادرکنندگان در سال 1398 به‌صورت علی‌الحساب و بدون رفع تعهد ارزی

4- استمهال حداقل شش‌ماهه تقسیط پرداخت بدهی‌های مالیاتی دوره‌های گذشته واحدهای تولیدی و خدمات پشتیبان، آسیب‌دیده‌ از شیوع کرونا

5- استمهال پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده متعلقه از اسفندماه 1398 لغایت حداقل تا پایان شهریورماه 1399 و تقسیط بازپرداخت ماهانه از مهرماه 1399 به بعد، بدون اخذ جریمه دیرکرد

6- لغو جلسات هیأت‌ها و رسیدگی مالیاتی کلیه مؤدیان حداقل تا پایان خردادماه 1399، در صورت تداوم شیوع کرونا

7- اعطای معافیت و یا تخفیف مالیات به میزان حداقل 5 درصد برای سال 1398

8- تمدید یا تجدید کلیه مجوزهای کسب‌وکار اشخاص حقوقی، علاوه بر اشخاص حقیقی بدون نیاز به اخذ گواهی مالیاتی موضوع ماده (186) قانون مالیات‌های مستقیم

9- استمهال سهم حق بیمه کارفرما (شامل حق بیمه بازنشستگی، بیکاری و حوادث ناشی از کار) از اسفندماه 1398 تا پایان شهریورماه 1399 و تعیین تکلیف برای تقسیط بازپرداخت این بدهی از مهرماه 1399 و بدون اخذ جریمه دیرکرد

10- تخفیف حداقل 5 درصدی حق بیمه‌ سهم کارفرما (سهم 23 درصد) از اسفندماه 1398 تا شهریورماه 1399

11- استمهال حداقل شش‌ماهه تقسیط پرداخت بدهی‌های تأمین اجتماعی دوره‌های گذشته واحدهای تولیدی و خدمات پشتیبان تولید، آسیب‌دیده‌ از شیوع کرونا

12- توقف بازرسی دفاتر قانونی مؤسسات تا پایان برنامه ششم به‌استثنای پیمانکارانی که صدور مفاصا حساب آنها منوط است به بازرسی دفاتر قانونی

13- در نظر گرفتن یک دوره تنفس از اسفندماه 1398 تا پایان شهریورماه 1399 و تقسیط بازپرداخت اصل‌وفرع تسهیلات بانکی از مهرماه 1399 به بعد، بدون اخذ جریمه دیرکرد

14- اعطای تسهیلات سرمایه در گردش با شرایط سهل و نرخ حمایتی برای آن دسته از واحدهای تولیدی و خدمات پشتیبان تولید که به دلیل کاهش فروش ناتوان از پرداخت دیون و تسویه چک‌های صادره‌اند

15- حذف اخذ سپرده در بانک‌های عامل برای تخصیص ارز و در عوض اخذ تضمین‌ها و وثایق ملکی مکفی

16- آزادسازی بخشی از سپرده‌هایی که بابت دریافت تسهیلات از سیستم بانکی بلوکه شده است و دریافت تضامین غیرنقدی توسط بانک عامل

17- تعویق یا کاهش انواع هزینه¬های اداری و دفتری در شش‌ماهه اول سال 1399 در صورت تداوم شیوع کرونا در کشور (شامل انواع هزینه¬ها و عوارض مرتبط با قبوض آب، برق، گاز، فاضلاب، پسماند و...)

18- استمهال حقوق ورودی و عوارض وارداتی آن دسته از کالاهایی که برای ادامه حیات و فعالیت واحدهای تولیدی و خدمات پشتیبان تولید موردنیاز است و در زنجیره تأمین آنها اختلال ایجاد شده و یا عرضه آنها در بازار دچار کمبود شده است (با ارائه اسناد و مدارک) برای مدت حداقل شش‌ماهه و بدون پرداخت جریمه دیرکرد

19- اعلام شرایط موجود به‌عنوان شرایط فورس ماژور از تاریخ اول اسفندماه 1398 تا حداقل خردادماه 1399 و الزام دستگاه‌های اجرائی به اعمال شرایط فورس ماژور در قراردادهای خود با فعالان اقتصادی

20- الزام دستگاه‌های اجرایی به تعدیل مناسب مدت و مبلغ قراردادهای خود با فعالان اقتصادی به جهت شرایط فورس ماژور در جهت حفظ و حمایت از حقوق ایشان و جلوگیری از ورشکستگی آنها

21- عدم شمولیت محرومیت‌ها و ممنوعیت‌های ناظر بر چک‌های برگشتی از ابتدای اسفندماه 1398 تا پایان شهریورماه 1399، در صورت تداوم شیوع ویروس کرونا

22- تمدید یا تجدید کلیه مجوزهای کسب‌وکارهای تولید برای یک دوره شش‌ماهه منتهی به شهریورماه 1399 در صورت تداوم وضعیت شیوع کرونا، مشروط به عدم تخلف صاحب کسب‌وکار و بدون نیاز به مراجعه به ادارات دولتی و بدون نیاز به اخذ گواهی پرداخت مالیاتی

23- تعویق مهلت مجامع عمومى شرکت‌ها تا پایان مهرماه ١٣٩٩ برای کلیه شرکت‌ها چه بورسی و چه غیر بورسی

24- تجدیدنظر در خصوص هزینه حق توقف مورد مطالبه از صاحبان کالا توسط نمایندگان خطوط کشتیرانی با توجه به طولانی شدن روند تخلیه کالا در مبادی ورودی به دلیل شیوع کرونا

25- کاهش بوروکراسی تخصیص ارز به واحدهای تولیدی و خدمات پشتیبان تولید آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا به‌منظور واردات مواد اولیه موردنیاز در فرآیند تولید

26- توسعه زیرساخت‌های فناوری در کشور و افزایش پهنای باند از سوی وزارت ارتباطات به‌منظور بهره‌برداری بهینه و حداکثری از تجارت الکترونیک و حرکت به سمت کسب‌وکارهای اینترنتی

27- توسعه دولت الکترونیک و کاهش بوروکراسی‌ اداری در ارائه خدمات مرتبط با حوزه فعالیت کسب‌وکارها (بدون نیاز به مراجعه حضوری) به‌ویژه امور مرتبط با بیمه تأمین اجتماعی و مالیات تا زمان تداوم شیوع ویروس کرونا

28- عدم افزایش بهای محصولات و مواد اولیه تولیدی بنگاه‌های بزرگ دولتی به مدت شش ماه

29- الزام دولت در خصوص تصویب مصوبه‌ای مبنی بر عدم تعهد کارفرمایان و رفع تکلیف از ایشان نسبت به پرداخت هزینه‌های درمان کارگران در صورت ابتلا به بیماری کرونا و یا پرداخت دیه به علت فوت کارگران، ناشی از بازگشایی واحدهای تولیدی بر اساس مصوبه ستاد کرونا

30- شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی عمومی در خصوص نحوه و میزان ارائه حمایت‌ها و تسهیلات و پیگیری سازوکارهای نظارتی سخت‌گیرانه به‌منظور جلوگیری از رانت‌جویی و بروز رفتارهای فرصت‌طلبانه

امید می‌رود در سایه هماهنگی و همکاری قوای‌ سه¬‌گانه و همدلی دولت و بخش خصوصی، بستر مناسب برای کنترل پیامدهای مخرب شیوع این بیماری بر کسب‌وکارهای اقتصادی فراهم گردد. در این راستا اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران آمادگی خود را برای ارائه هرگونه نظر مشورتی و کارشناسی اعلام می‌دارد.

شمار مبتلایان کرونا در ایتالیا در آستانه ۱۹۳ هزار نفر

در ۲۴ ساعت گذشته با ۴۲۰ مورد جدید مرگ و میر ناشی از کرونا در ایتالیا شمار قربانیان این ویروس به ۲۵ هزار و ۹۶۹ نفر افزایش یافت.
افزایش شمار قربانیان کرونا به ۲۵ هزار و ۹۶۹ نفر
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از رم، در ۲۴ ساعت گذشته با ۴۲۰ مورد جدید مرگ و میر ناشی از کرونا در ایتالیا، شمار قربانیان این ویروس به ۲۵ هزار و ۹۶۹ نفر افزایش یافته است.
بر اساس آمار جدید ستاد مقابله با حوادث غیرمترقبه ایتالیا، تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور نیز به ۱۹۲ هزار و ۹۹۴ نفر رسید. همچنین تعداد کل بهبودیافتگان به ۶۰ هزار ۴۹۸ نفر رسیده است. در همین حال، شمار مبتلایان جدید به کرونا در ایتالیا همچنان رو به کاهش است.
تحقیقات درباره شناسایی منشاء ویروس کرونا در ایتالیا
خبرگزاری رویترز‎ گزارش داد: یک بررسی علمی نشان می‌دهد نخستین ابتلا به ویروس کرونا در ایتالیا در ماه ژانویه صورت گرفته است. این تحقیق می‌تواند به شناسایی منشاء این ویروس در این کشور کمک نماید. ایتالیا بعد از آن شروع به آزمایش از افراد کرد که نخستین بیمار بومی در این کشور در روز ۲۱ فوریه در منطقه لومباردی شناسایی شد.
استفانو مرلر مسئول این تحقیق گفت: بر این باورند که مبتلایان بسیاری مدتی پیش از ۲۰ فوریه در لومباردی وجود داشتند و این نشان می‌دهد همه گیری کرونا بسیار قبل از آن شروع شده بود. قطعا اولین بیمار در ماه ژانویه مبتلا شده است، اما احتمال دارد وی حتی پیش از آن مبتلا شده باشد.
ایتالیا به منظور توقف شیوع کرونا، پرواز‌های هوایی از چین و به سمت چین را از روز ۳۱ ژانویه متوقف کرد بعد از آن که دو گردشگر چینی مبتلا به این بیماری در رم شناسایی شدند. اما محققان می‌گویند این اقدام بسیار دیر صورت گرفته است. یک تیم دیگر از محققان ایتالیایی نیز می‌گویند ویروس کرونا احتمالا در نیمه دوم ماه ژانویه از آلمان به ایتالیا رسیده است و نه مستقیما از چین.

آزمون کرونا و تاکید ایتالیا بر فقدان همبستگی در اتحادیه اروپا

پارس تودی- شیوع گسترده ویروس کرونا در اروپا و بحران ناشی از آن سبب شده کشورهای اتحادیه اروپا ضمن نقض برخی قوانین، واکنش مناسب و همبستگی مورد انتظار این اتحادیه را نداشته باشند.
این موضوع شرایط بحرانی را برای کشورهایی چون ایتالیا تشدید کرده به طوری که نخست وزیر این کشور تاکید نمود که ایتالیا در بحران کرونا تنها مانده است.
«جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا با قدردانی از موضع گیری «اورزولا فون درلاین» رییس کمیسیون اروپا که به علت کوتاهی پارلمان و اتحادیه اروپا در حمایت از ایتالیا در بحران کرونا عذرخواهی کرده بود، گفت: "هیچ جای بحثی وجود ندارد. ایتالیا تنها مانده است. فون درلاین نیز به همین علت به نمایندگی از اتحادیه اروپا در پارلمان اروپا از ایتالیا عذرخواهی کرد."
کنار کشیدن اروپا در زمان نیاز ایتالیا به دریافت کمک، منجر به تغییر افکار عمومی علیه اتحادیه اروپا شده است. مقامات اتحادیه اروپا که همواره از چندجانبه گرایی، اطاعت از اصول و قوانین اتحادیه اروپا و همکاری و همیاری اعضای آن در تصمیم گیری ها صحبت می کردند، این روزها نه تنها با بحران کرونا بلکه با بحران مشروعیت و هویت رو به رو شده اند و به دلیل عملکرد نادرست کشورهای قوی‌تر چون فرانسه و آلمان در قبال کشورهای ضعیف‌تری چون اسپانیا و ایتالیا با انتقادهای بسیاری مواجه شده اند.
«داگ باندو» کارشناس سیاسی در این زمینه نوشت: "هواداران روابط همیشگی و نزدیک بین کشورهای اروپایی هرگز تسلیم مقاومت و فشارهای عمومی نشده اند و هر مشکلی که پیش می آمد، پاسخ آنها وحدت بیشتر اروپا بود؛ اما اکنون چه کشورهایی مانند اسپانیا یا ایتالیا از اتحادیه اروپا خارج شوند یا نه، شیوع کرونا اعتبار هواداران اتحادیه اروپا را زیر سوال برده است."
پس از برگزیت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، جریان‌های راستگرا در کشورهای ضعیف‌تر اروپا چون ایتالیا موضوع خروج از این اتحادیه را با برگزاری همه پرسی مطرح کرده بودند، اما وضع مقررات سختگیرانه و وعده مقامات اروپا برای همراهی با این کشورها سبب شد که آنها این سیاست را دنبال ننمایند.
این در حالی است که کشورهایی چون ایتالیا پیش از شیوع ویروس کرونا نیز با بحران اقتصادی و فشار پناهجویان مواجه بوده و مقامات اتحادیه اروپا در برابر اجرای سیاست‌های ریاضت اقتصادی به ایتالیا کمک مالی ارائه کرده بودند.
اکنون نیز موضوع کمک‌های اقتصادی برای دوره پسا کرونا دغدغه جدی اتحادیه اروپا به ویژه کشورهایی چون ایتالیا و اسپانیا است. اسپانیا و ایتالیا از بدهکارترین کشورهای اروپایی هستند. افراد و شرکت‌های بدهکار متوسط و کوچک در این دو کشور با شیوع کرونا در آستانه سقوط و ورشکستگی قرار گرفته اند از این رو مقامات این کشورها خواستار توجه و کمک ویژه اتحادیه اروپا برای بازسازی اقتصادی و جبران خسارات دوران کرونا هستند.
اگرچه مقامات اروپا اختصاص کمک‌های مالی و پرداخت وام را وعده داده‌اند اما آنها نه تنها مطمئن نیستند اتحادیه اروپا به وعده‌های خود عمل کند بلکه نگران تبعیض در اختصاص بودجه و کمک هستند. مقامات ایتالیا در این راستا هشدار می دهند که اگر ایتالیا سقوط کند، همه کشورهای عضو این اتحادیه سقوط می کنند.
این شرایط حتی کشورها و مقامات طرفدار اتحادیه اروپا را نیز به ستوه آورده است. «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا در این زمینه هشدار داد: "حتی سرسخت‌ترین کشورها و دولت‌های هوادار اتحادیه اروپا، نظیر اسپانیا نیز به نشانه واقعی تعهد این نهاد اروپایی نیاز دارند، اکنون خود اروپا درخطر قراردارد."
شیوع کرونا اتحادیه اروپا را در آزمون سختی میان ماندن و فروپاشیدن قرار داده است، اگرچه مقامات اتحادیه اروپا چون رییس جمهوری فرانسه و آلمان نیز خطر تجزیه اتحادیه اروپا را احساس کرده اند اما تاکنون برنامه‌ها، طرح‌ها و کمک‌های وعده داده شده نتوانسته رضایت کشورهای ضعیف‌تر را جلب کند؛ این کشورها با شیوع کرونا تنهایی، ورشکستگی و مرگ شهروندانشان را تجربه کرده اند؛ به نظرمی رسد اکنون مقامات اروپا به جز عذرخواهی، فرصت کمی برای جبران در اختیار دارند.

گفتگوی روحانی و نخست وزیر ایتالیا درباره برجام

پایگاه اطلاع رسانی دولت : رئیس جمهور ضمن ابراز همدردی با مردم ایتالیا در زمینه ویروس کرونا، گفت: ایران در زمینه مقابله با این ویروس به پیشرفت های خوبی در شرکت های دانش بنیان دست یافته و آمادگی داریم با انتقال تجربیات خود در زمینه مهار ویروس کرونا با یکدیگر همکاری نماییم.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در تماس تلفنی با نخست وزیر ایتالیا، با بیان اینکه کشورها به تنهایی و بدون کمک بکدیگر قادر به عبور از این بحران سخت نخواهند بود، افزود: با همکاری یکدیگر و اشتراک و انتقال تجربیات خود می توانیم این ویروس را مهار کنیم.
روحانی با بیان اینکه حفظ جان انسانها از همه چیز مهمتر می باشد، گفت: در این شرایط سخت فشارهای آمریکا بر مردم ایران از هر زمان دیگر غیر انسانی تر، و تداوم آن یک جنایت وحشیانه علیه یک ملت بزرگ بوده و برخلاف همه اصول انسانی و مقررات بین المللی است.
رئیس جمهور با بیان اینکه تحریم های غیر قانونی آمریکا علیه ایران در این شرایط سخت هم ادامه دارد، به مخالفت آمریکا با پرداخت وام از سوی صندوق بین المللی پول به ایران اشاره کرد و افزود: انتظار داریم کشورهای اروپایی بویژه ایتالیا در برابر این نقض مقررات در این شرایط سخت، اقدامات لازم را انجام دهند.
روحانی در ادامه با اشاره به مواضع ایتالیا درخصوص برجام و حمایت از این توافق بین المللی ، تاکید کرد: ما آماده هستیم به تعهد کامل خود در برجام عمل کنیم درصورتی که طرف مقابل هم به همه تعهدات خود عمل کند و دست از تهدید بردارد.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ایتالیا همواره در سیاست خارجی ما از جایگاه مهمی برخوردار بوده است و امیدوارم اتحادیه اروپا را به اجرای کامل برجام دعوت کند.
روحانی تصریح کرد: ساز و کار مالی طراحی شده از سوی اروپا ( اینستکس) متاسفانه هنوز نتوانسته قدم قابل توجه و موثری بردارد و نقشی را ایفا کند .
رئیس جمهور با بیان اینکه امروز مسائل سیاسی نباید به صورت قبل مطرح باشد و مسائل انسانی و نجات جان انسان ها باید در اولویت قرار گیرد، گفت: در این مقطع ،روشن است که سرنوشت جامعه جهانی به طور کامل به هم وابسته است و امیدوارم اروپا و بویژه ایتالیا در این شرایط حساس بتوانند اقدامی انجام دهند که به نفع همه ملت ها باشد.
روحانی با اشاره به اهمیت تامین امنیت و ثبات منطقه ، اظهار داشت: براساس طرح صلح هرمز ثبات و امنیت منطقه صرفا از مسیر همکاری کشورهای این منطقه حاصل خواهد شد و دخالت بیگانگان بویژه مداخلات آمریکا که با جنایت و خطرآفرینی همراه است، آرامش منطقه را تهدید می کند.
نخست وزیر ایتالیا نیز با ابراز همدردی با دولت و مردم ایران ، گفت: مشکلات شما برای ما به خوبی قابل درک است چرا که هر دو درگیر یک مشکل مشترک هستیم و از تبادل تجربیات مشترک دو کشور در مقابله با ویروس کرونا استقبال می نماییم.
"جوزپه کونته" با تاکید بر گسترش و تعمیق روابط دو جانبه ، گفت: آماده همکاری با ایران درخصوص برجام و تقویت ساز و کار مالی اتحادیه اروپا و مشارکت جدی کشورها در این زمینه هستیم ضمن آنکه تلاش می کنیم در جمع کشورهای اروپایی و کشورهای عضو گروه ۷ و گروه ۲۰ اقدامات موثری را به انجام برسانیم.
نخست وزیر ایتالیا همچنین ضمن تاکید بر نقش سازنده ایران در برقراری صلح و ثبات در منطقه و مقابله با تروریسم، اظهار داشت: باید از هر فرصتی برای حل و فصل مسائل و تامین امنیت در منطقه استفاده کرد و ما همواره بر نقش ایران در این موضوع تاکید داریم.

ایتالیا: بزرگترین شوک از زمان جنگ جهانی را تجربه می‌کنیم

نخست وزیر ایتالیا با تاکید بر اینکه بحران کرونا بزرگترین شوک به اتحادیه اروپا از زمان جنگ جهانی است، خواستار پاسخ مشترک اتحادیه اروپا به این بحران شد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "جوزپه کونته"، نخست وزیر ایتالیا در گفتگو با روزنامه "زوددویچه سایتونگ"، به منظور مبارزه با عواقب اقتصادی شیوع ویروس کرونا بار دیگر خواستار اجرای طرح بدهی های مشترک اروپایی شد که البته آلمان از مخالفان سرسخت اجرای این طرح می باشد.
وی تاکید کرد: ما بزرگترین شوک از زمان جنگ جهانی را تجربه می کنیم و از این رو اروپا باید پاسخی به این مسئله بدهد.
کونته افزود: ما اکنون به تمام نیروی آتش و شلیک اتحادیه اروپا نیاز داریم و این امر از طریق اوراق قرضه مشترک اروپایی قابل انجام است.
وی تاکید کرد که در اینجا این مسئله مطرح نیست که ما بدهی های گذشته و یا آینده را به اشتراک بگذاریم، بلکه این مسئله در میان است که همه ما با هم این تلاش خارق العاده را انجام دهیم.

نتایج تحقیق مشترک محققان ایتالیایی و دانمارکی؛ تاثیر آلودگی هوا بر افزایش مرگ و میر کووید ۱۹

این تحقیق جدید نشان می دهد آلودگی هوا ممکن است بر شمار فوتی های ناشی از بیماری کووید ۱۹ تاثیر گذارد.
به گزارش خبرنگار مهر، تیمی از محققان از دانشگاه آرهوس دانمارک و دانشگاه سی‌نا ایتالیا به بررسی رابطه بین آلودگی هوا و کووید ۱۹ پرداختند.
دانشمندان در حال حاضر به برخی فاکتورهای تأثیرگذار بر افزایش میزان مرگباربودن کووید ۱۹ پی برده اند که شامل مشکلات اساسی سلامت، سن فرد و جنسیت است.
حال محققان به ارتباط میان آلودگی هوا و افزایش شمار مرگ و میرهای ناشی از کووید ۱۹ که در ایتالیا کاملاً مشهود است پی برده اند.
آمار و ارقام رسمی از سوی دولت ایتالیا نشان می‌دهد که مرگبار بودن بیماری کووید ۱۹ براساس نواحی جغرافیایی متفاوت بوده است.
محققان توضیحات مختلفی برای این تفاوت چشمگیر ارائه کرده اند. به عنوان مثال در برخی از مناطق با نرخ بالاتر مرگ و میر، جمعیت نسبتاً مسن‌تر بوده اند. اما یکی از فاکتورهای دیگر احتمالی، آلودگی هوا بوده است.
محققان براساس داده‌های ماهواره‌ای ناسا دریافتند در مناطق شمالی ایتالیا که تعداد مرگ و میرهای ناشی از کووید ۱۹ به مراتب بالاتر بوده شرایط آلودگی هوا به مراتب وخیم‌تر گزارش شده است.
محققان اذعان دارند که وجود این ارتباط الزاماً به معنای تأثیر یکی از آنها بر دیگری نیست و ممکن است فاکتورهای دیگری هم نقش داشته باشند.
مطالعات قبلی در مورد سایر بیماری‌های منجر به سندروم حاد ناراحتی تنفسی نشان می‌دهد که این بیماری‌ها در زمان اختلال عملکرد در سیستم ایمنی که موجب بروز التهاب در نقاط مختلف بدن می‌شود، تشدید می‌شود.
به گفته محققان، آلودگی هوا یکی از بارزترین علل التهاب طولانی مدت است که منجر به فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی می‌شود.
از سوی دیگر آلودگی هوا به ارگانول های مویی شکل ریه موسوم به سیلیا که خط مقدم دفاع در مقابل عفونت انتقال یافته از طریق هوا هستند، آسیب می‌رساند.

خبر پیروزی بر کرونا در مناطق جنوبی  ایتالیا

تهران–ایرنا- مقام‌های بهداشتی ایتالیا خبر دادند که در مناطق جنوبی و نسبتاً فقیر که در مقایسه با مناطق شمالی و برخوردار آمادگی درمانی کمتری دارند، بر کرونا پیروز شده‌اند.
به نوشته روز شنبه خبرگزاری فرانسه، جوزپه کونته نخست‌وزیر ایتالیا شش هفته پیش هشدار داده بود که توانایی این کشور برای غلبه بر کووید ۱۹ منوط به محدود شدن مبتلایان به مناطق شمالی و پیرامون شهر میلان است.
ویروس کرونا تاکنون بیش از ۲۲ هزار ایتالیایی را از پای درآورده و این کشور را پس از آمریکا در رتبه دوم جان‌باختگان کووید ۱۹ قرار داده است.
خبرگزاری فرانسه افزود: ایتالیا خوش‌اقبال بود که شیوع کرونا در استان‌های شمالی که مجهزترین کادر درمانی را به خود اختصاص داده‌اند، اتفاق افتاد. مقام‌های بهداشتی روز جمعه به خبرنگاران اعلام کردند که آمار و ارقام ثابت می‌کند که جلوی شیوع کرونا در مناطق جنوبی ایتالیا گرفته شده است.
داده‌ها نشان می‌دهد که برای نخستین بار پس از شیوع کرونا در ایتالیا، تعداد بیماران جدید تنها چند صد نفر افزایش یافته است. بیش از یک ماه بود که تعداد موارد جدید ابتلا به کووید ۱۹ دستکم ۱ هزار نفر در روز بود. طبق آمار جدید، موارد ابتلا به کرونا به غیر از منطقه شمالی لومباردی به مرکزیت میلان که کانون کرونا به حساب می‌رود، تنها ۱۱ مورد بوده است.
اوضاع رو به بهبود ایتالیا موجب شده تا مقام‌های بهداشتی اعلام کنند که نشست‌های خبری روزانه را از این پس هفته‌ای دو بار برگزار خواهند نمود.

مقایسه بسته‌های حمایتی دولت‌ها برای کاهش تبعات کرونا؛ از ایران و ایتالیا تا آمریکا و کانادا

تهران- ایرناپلاس- ویروس کرونا دولت‌های بسیاری را در سراسر دنیا به تصویب بسته‌های حمایت اقتصادی واداشته که در برخی از کشورها سهم قابل توجهی نسبت به تولید ناخالص داخلی دارد. با این حال، صندوق بین‌المللی پول در گزارش روز گذشته خود، رکودی به مراتب شدیدتر از بحران مالی سال ۲۰۰۹ را برای سال جاری میلادی پیش‌بینی کرده است.
تعطیلی کسب‌وکارها در بسیاری از کشورها به‌طور گسترده‌ای اقتصاد ملی و جهانی را تحت تأثیر قرار داده و دولت‌ها را به تکاپو برای اجرای طرح‌های حمایتی از کسب‌وکارها و خانوارها انداخته تا چرخ اقتصاد را هر چند به‌کندی به حرکت وادارند و از اضافه شدن به جمعیت فقیر و آسیب‌هایی که به دنبال تنگنای معیشت به‌وجود می‌آیند، پیشگیری کنند.
بسیاری از کشورها بسته‌های اقتصادی را برای این منظور در نظر گرفته‌اند و اعتباراتی را برای تزریق به اقتصاد تأمین کرده‌اند تا از بروز رکود یا حداقل، تشدید آن جلوگیری کنند. در برخی از کشورها این بسته‌های حمایتی در مقایسه با تولید ناخالص داخلی، رقم قابل توجهی هستند.
اعتبار اروپایی‌ها برای کرونا
بسته ۱۵۶ میلیارد دلاری آلمان حدود چهار درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است. بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا برای حمایت از امنیت اجتماعی افراد و مشاغل، این اعتبار را در نظر گرفته است. همچنین بسته ۶۰۰ میلیارد دلاری آلمان، راه‌حل این کشور برای تثبیت اقتصادی و مقابله با آثار ویروس کرونا است. این میزان که حدود ۱۶ درصد از تولید ناخالص داخلی آلمان را تشکیل می‌دهد، شامل حمایت‌های مؤثری از بنگاه‌های اقتصادی این کشور است و بخش عمده آن برای ضمانت بدهی بنگاه‌های اقتصادی، در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، دولت می‌تواند حدود ۱۰۰ میلیون یورو از این بسته را به‌طور مستقیم و از دو روش وام‌دهی و خرید سهام، به بنگاه‌های آسیب‌دیده تخصیص دهد.
انگلستان نیز بسته تحریک اقتصادی ۶۶ میلیارد دلاری را که حدود ۲.۳ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است، در دستور کار خود قرار داد. کاهش مالیات خرده‌فروشی، پرداخت نقدی به کسب‌وکارهای کوچک، پرداخت حقوق شاغلانی که در معرض از دست دادن شغلشان هستند و نیز حقوق شاغلانی که نیاز به قرنطینه دارند، از دیگر اقدامات دولت انگلستان برای کاهش و جبران آثار اقتصادی کرونا است.
بسته ۵۰ میلیارد دلاری فرانسه که برابر با ۱.۸ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور در نظر گرفته شده، قرار است به کسب‌وکارهای کوچک و شاغلانی که تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته‌اند، کمک کند.
ایتالیا که در روزهای ابتدایی شیوع کرونا در اروپا بیشترین آمار ابتلا به این ویروس را گزارش می‌داد، بسته ۲۸ میلیارد دلاری یعنی ۱.۴ درصد تولید ناخالص داخلی خود را به بسته حمایتی تخصیص داده تا به مشاغل آسیب‌دیده از کرونا کمک کند.
بسته‌های کانادا و آمریکا برای حمایت از آسیب‌دیدگان کرونا
در آمریکا بسته ۲.۲ هزار میلیارد دلاری یعنی حدود ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برای مقابله با آثار اقتصادی کرونا در نظر گرفته شده تا برای جبران آسیب‌های اقتصادی به بنگاه‌ها داده شود. این بسته قرار است به‌صورت وام‌ در اختیار کسب‌وکارهای کوچک قرار گرفته و در قالب پرداخت‌های انتقالی در اختیار افرادی از طبقه متوسط قرار گیرد.
در بسته اقتصادی کانادا، ۷۵ درصد از حقوق شاغلان کانادا به‌صورت یارانه پرداخت می‌شود. برای این منظور، بسته ۱۷۶ میلیارد دلاری در نظر گرفته شده که معادل ۹.۷ درصد تولید ناخالص داخلی آن کشور است.
کشورهای آسیایی و استرالیا چگونه از اقتصاد کرونازده حمایت می‌کنند؟
بسته اقتصادی ۵۰ میلیارد دلاری استرالیا ۳.۶ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است. کره جنوبی ۹۳ میلیارد دلار یعنی حدود ۵.۸ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به بودجه درمان، مشاغل و خانوارها تخصیص داده و علاوه بر این، تنفس مالیاتی و یارانه اجاره را برای شهروندان خود در نظر گرفته است.
ایران بسته ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی را مدنظر قرار داده که حدود ۴ درصد تولید ناخالص داخلی کشور است. ۲۵ هزار میلیارد تومان از اعتبار این بسته مربوط به بخش درمان، دارو و تجهیزات پزشکی و بخشی نیز مربوط به صندوق بیمه بیکاری است که در قالب کمک بلاعوض، پرداخت می‌شود. ۷۵ هزار میلیارد تومان نیز در قالب تسهیلات به عموم مردم و یارانه‌بگیران یا کسب و کارهایی که تحت فشار بیشتری قرار گرفته‌اند، تعلق می‌گیرد. این در حالی است که کشورمان با تحریم‌های یک‌سویه آمریکا در سطح بین‌المللی دست و پنجه نرم می‌کند و کاهش قیمت نفت نیز مزید بر علت شده تا دولت در سال جاری برای تحقق درآمدهای خود با دشواری‌هایی روبرو باشد. با این حال شاهدیم که نسبت بسته حمایتی که دولت ایران برای مقابله با تبعات اقتصادی کرونا در نظر گرفته به تولید ناخالص داخلی کشور بالاتر از همین نسبت در برخی کشورهای توسعه یافته است.
هنگ‌کنگ بسته ۱۵ میلیارد دلاری را به بودجه سالانه خود اضافه کرده که ۳.۹ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. این بسته شامل پرداخت ۱۰ هزار دلار هنگ‌کنگ به افراد بالای ۱۸ سالی است که به‌طور دائم در این کشور اقامت دارند.
ژاپن دو بسته حمایت اقتصادی را در دستور کار قرار داده که ارزشی ۱۹.۶ میلیارد دلاری یعنی کمتر از یک درصد تولید ناخالص داخلی این کشور دارند. برنامه ژاپن، حمایت از کسب‌وکارهای کوچک است. علاوه بر این، بسته ۹۰۰ میلیارد دلاری تحریک اقتصادی نیز در هفته گذشته در این کشور مورد تأیید قرار گرفت.
کشورهای مختلف در حالی دست به تأمین اعتبار و حمایت‌های اقتصادی می‌زنند که پیش‌بینی‌ها از وخامت اقتصاد جهانی خبر می‌دهند. صندوق بین‌المللی پول در آخرین پیش‌بینی خود از اقتصاد جهان که دیروز منتشر شد، از رشد منفی سه درصدی اقتصاد در سال جاری میلادی خبر داد که به مراتب رکود شدیدتری را نسبت به بحران مالی ۲۰۰۹ با نرخ رشد منفی ۰.۱ برآورد کرده است.

سفارت ایران در ایتالیا: پرواز فوق العاده رم امشب انجام می شود

فارس : سفارت ایران در ایتالیا اعلام کرد که با پیگیری های انجام شده پرواز فوق العاده رم به تهران که پیش از این لغو شده بود، امشب انجام خواهد شد.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا دقایقی قبل اعلام کرد که به اطلاع مسافران پرواز فوق العاده شماره ۷۳۸ روز جمعه مورخ ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۹ می رساند به دنبال پیگیری های مکرر خدمتگزاران شما در سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم، پرواز مذکور به امید خدا در ساعت ۹ شامگاه روز جمعه عازم تهران می شود.
در این اطلاعیه خطاب به هموطنان ایرانی از آنها خواسته شده با هدف تسریع در فرآیند پرواز و انجام تشریفات اداری و بهداشتی در زمان مناسب اعلام شده از سوی دفاتر ایران ایر در رم و میلان در فرودگاه حضور به هم رسانند.
در این اطلاعیه آمده است: کلیه مسافران محترم باید برگه های اظهارنامه بهداشتی را که قبلا طی اطلاعیه های قبلی در کانال تلگرامی سفارت قرار داده شده است تکمیل و امضا کرده و در مبادی خروجی تحویل دهند.
در این اطلاعیه تاکید شده است که از سوار شدن افرادی که فرم های مورد نظر را تکمیل و امضا نکرده اند، ممانعت به عمل خواهد آمد.
این اطلاعیه می افزاید: مسافرانی که تاکنون موفق به تکمیل فرم آنلاین مشخصات فردی نشده اند لازم است در اولین فرصت و بلافاصله از طریق لینکی که در کانال سفارت آورده شده نسبت به تکمیل آن اقدام نمایند.
به گزارش فارس، سفارت ایران در رم پیش از این در اطلاعیه ای اعلام کرده بود که پرواز امروز جمعه ایران ایر برای بازگردندان دانشجویان ایرانی به دلیل رفتارهای نامناسب عده‌ای از مسافران بازگشتی با پرواز قبلی و عدم تمکین به پروتکل‌های بهداشتی و مقررات قرنطینه، لغو شده است.
سید عباس موسوی هم امروز گفته بود که رایزنی ها با وزارت بهداشت و ایران ایر برای برقراری یک پرواز از رم و ۲ پرواز از میلان در جریان است.

همکاری تهران و رم برای مقابله با کرونا

سفیر ایران در رم از آمادگی کشورمان برای همکاری با ایتالیا در مقابله با بحران کرونا خبر داد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ؛ از رم سفیر ایران از آمادگی کشورمان برای همکاری با ایتالیا در مقابله با بحران کرونا خبر داد.
"حمید بیات" سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری ایتالیایی «اجی»، با تشریح تدابیر گسترده کشورمان در مبارزه با کووید ۱۹ گفت: در پی سیاست‌های اتخاذ شده و تلاش‌های مستمر پزشکان و کادر درمانی ایران و همچنین همکاری مردم، آمار‌ها نشان می‌دهد که شمار مبتلایان به کرونا در ایران با شیب ملایم در حال کاهش است.
" بیات" افزود: در چند هفته گذشته وزیران امور خارجه ایران و ایتالیا و شهردار تهران و رم در تماس با یکدیگر درباره کرونا با یکدیگر رایزنی کرده اند.
سفیر کشورمان در بخشی از این مصاحبه با اشاره به تحریم‌های آمریکا ضد ایران و ادعای واشنگتن بر تحریم نبودن دارو و تجهیزات پزشکی به کشورمان، اظهارات مقامات آمریکایی را یک ادعا و غیر واقعی توصیف کرد و گفت: رژیم ایالات متحده آمریکا با خودخواهی و درک نکردن شرایط حساس کنونی، سیاست خصومت ورزی و فشار حداکثری خود را که امروزه ضد انسانیت وبشریت است به سطح بی سابقه‌ای رسانده و علاوه بر تروریسم اقتصادی به تروریسم بهداشتی ضد ایران نیز روی آورده است.
"بیات" افزود: هیچ فردی در جهان دروغ‌ها و نیرنگ‌های آمریکا را قبول نمی‌کند. آن‌ها هر روز به مردم جهان دروغ می‌گویند و بارزترین دروغ هایشان نیز ضد جمهوری اسلامی ایران است.
سفیر ایران در رم در ادامه با اشاره به این مسئله که هم اکنون کرونا در حال تحمیل خسارت گسترده و سنگین به دنیاست و هیچ کشوری از گزندان در امان نیست، گفت: کمترین توقع ما از جامعه جهانی و کشور‌های مستقل این است که در شرایط حساس فعلی به تحریم‌های یکجانبه و خودسرانه آمریکا عمل نکند.
"بیات" همچنین درباره ساز و کار اینستکس گفت: ایران از هر اقدام بانکی که روند سیطره آمریکا را بر نقل و انتقالات مالی بین المللی محدود کند، استقبال می‌کند. اینستکس نیز از جمله مکانیسم‌هایی است که تقویت آن نه تنها برای ایران بلکه برای کشور‌هایی که از سوء استفاده آمریکا از نظام مالی بین المللی موجود آسیب دیده اند، مهم است.
سفیر ایران در رم با پافشاری بر این مسئله که ایتالیا یکی از تاثیر گذارترین کشور‌ها در اتحادیه اروپایی و یکی از شرکای بزرگ تجاری ایران است، گفت: ایتالیا می‌تواند از فرصت این مکانیسم مالی برای توسعه روابط تجاری و کمک به شرکت‌های کوچک و متوسط خود بهره برداری کند.

فعالیت های اقتصادی در ایتالیا همچنان ممنوع است / بازگشت اقتصاد ایتالیا به قبل از شیوع کرونا یک سال زمان می خواهد

رئیس اتاق ایران و ایتالیا در گفتگو با خبرگزاری موج؛
فعالیت های اقتصادی در ایتالیا همچنان ممنوع است / بازگشت اقتصاد ایتالیا به قبل از شیوع کرونا یک سال زمان می خواهد
احمد پورفلاح گفت: اقتصاد ایتالیا در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد و بسته هایی که دولت برای حمایت از بنگاه های اقتصادی تدوین کرده هنوز اجرایی نشده است، اما از آنجایی که اتحادیه اروپا از این کشور حمایت می کند و صندوق بین المللی نیز با اعطای تسهیلات به این کشور موافقت کرده، اقتصاد ایتالیا می تواند در یک سال آینده به حالت قبل برگردد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، ایتالیا نخستین کشور اروپایی بود که ویروس کرونا در آن شیوع یافت و تا 18 فروردین ماه 128994 مبتلا داشته که 15887 نفر آن ها فوت کرده اند، این کشور گرچه ابتدا برخی مناطق جنوبی خود را قرنطینه کرد، اما در نهایت مجبور به گسترش قوانین قرنطینه به تمام کشور شد، به طوری که تاکنون بیش از یک ماه است که قوانین سفت و سختی را اجرا کرده و برای شناسایی بیماران 691461 کیت تشخیص کرونا استفاده کرده است.
رئیس اتاق ایران و ایتالیا در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج درباره وضعیت اقتصادی ایتالیا بعد از شیوع ویروس کرونا و قوانین دولتی درباره فعالیت بنگاه های اقتصادی ایتالیا، گفت: در ارتباطی که اخیرا با سفیر قبلی ایتالیا داشته ام درباره شرایط اقتصادی ایتالیا اطلاعاتی ارائه کرد که شبیه به وضعیت ایران و حتی بدتر بود، زیرا قرنطینه آنجا سفت و سخت است و تاکنون دولت نسخه های حمایتی نوشته، اما هنوز اجرا نشده است، از این رو باید همچنان منتظر ماند که چه وقت شیوع این ویروس روند نزولی می گیرد بعد از آن برنامه های منسجمی برای فعالیت بنگاه های اقتصادی تدوین کرد.
احمد پورفلاح با بیان اینکه در آنجا نیز فقط واحد های تولیدی شوینده، ماسک و مواد غذایی فعالیت دارند، اظهار کرد: شرایط اقتصادی ایتالیا قبل از بحران کرونا در اتحادیه اروپا مطلوب نبود و در حال حاضر نیز بنگاه های اقتصادی ایتالیا با آسیب فراوان روبرو شده اند، اما از آنجایی که عضو اتحادیه اروپا بوده، صندوق بین المللی پول با تسهیلات پیشنهادی این کشور موافقت کرده، از این رو به طور قطع راحت تر می تواند در یکسال آینده به شرایط قبل از بحران اقتصادی دوران کرونا برگردد.
او درباره وضعیت واردات و صادرات ایتالیا نیز اظهار کرد: مبادلات تجاری ایتالیا در ارتباطات داخلی با اتحادیه اروپا از قوانین خاصی پیروی می کند، اما در حال حاضر به دلیل اینکه تردد کامیون ها برای حمل و نقل متوقف شده، محدودیت های زیادی برای صادرات و واردات کالا ایجاد شده است و تنها مواد ضروری زندگی مبادله می شود، بنابراین تجارت این کشور کاملا راکد شده است.
رئیس اتاق ایران و ایتالیا درباره کمک سایر کشورها به ایتالیا، گفت: در حال حاضر کشورهای اروپایی از این کشور حمایت کرده‌اند و حتی آلمان هواپیمایی را به شکل بیمارستان درآورده و بسیاری از بیماران ایتالیا را برای مداوا به آلمان منتقل می کند. همچنین کشور چین در بخش درمان و دارو کمک های زیادی به کشور ایتالیا ارائه کرده است.
او زمان بازگشت اقتصاد کشورهای درگیر با ویروس کرونا را اینگونه تشریح کرد: در حال حاضر نمی توان درباره زمان بازگشت اقتصاد کشورهای درگیر با کرونا پیش بینی دقیقی داشت و این مسئله به زمان توقف بیماری بستگی دارد، اما اگر در یک ماه آینده متوقف شود، شاید یک سال زمان نیاز باشد تا اقتصاد کشورهای درگیر با کرونا از جمله ایران به حالت قبل از انتشار ویروس برگردد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در حال حاضر با وجود اینکه ویروس کرونا در همه کشورها به صورت یکسان شیوع پیدا نکرده و تنها نیمی از کشورها قرنطینه را اجرا کرده اند رشد اقتصادی جهان به منفی 3 درصد رسیده است که تبعاتی همچون نوسانات ارزی و سقوط شاخص سهام بازارهای بین المللی را به همراه داشته است، در این بین کشورهایی همچون ایتالیا که قرنطینه را به طور کامل اجرا کرده اند رکود اقتصادی بیشتری دارند که با ادامه شیوع ویروس کرونا ممکن است فروپاشی نظام اقتصادی آنها را نیز به همراه داشته باشد. در همین زمینه رئیس جمهور ایتالیا گفته است «در جنگ ها مردم خود را فدای کشور می کنند و در شرایط کنونی کشور باید خود را فدای مردم بکند حتی به قیمت فروپاشی اقتصاد. »

بازگشت دانشجویان ایرانی از ایتالیا به کشورمان به دلیل شیوع ویروس کرونا

آخرین خبر‌ها از شیوع ویروس کووید ۱۹ در ایتالیا
اعلام زمان بازگشت دانشجویان ایرانی از ایتالیا
همزمان با تداوم بحران کرونا در ایتالیا، صد‌ها دانشجوی ایرانی شاغل به تحصیل در این کشور، هفته جاری با ۳ پرواز اضطراری به ایران بازخواهند گشت.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم؛ همزمان با تداوم بحران کرونا در ایتالیا، صد‌ها دانشجوی ایرانی شاغل به تحصیل در این کشور، هفته جاری با ۳ پرواز اضطراری به ایران بازمی گردند.
قرار است پرواز‌های مستقیم ایران ایر به شهر‌های رم و میلان برای بازگرداندن دانشجویان ایرانی به کشورمان در روز‌های چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه هفته جاری انجام گردد.
این سه پرواز فوق العاده به دنبال درخواست تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل ساکن مناطق شمالی و مرکزی ایتالیا از سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم جهت بازگشت به کشور و متعاقب آن، پیگیری وزارت امور خارجه کشورمان و ستاد ملی مبارزه با کرونا در ایران صورت می‌گیرد.
تاکنون درخواست نزدیک به یک هزار دانشجو برای بازگشت به ایران ثبت شده است و این احتمال وجود دارد تعداد پرواز‌های فوق العاده هما به ایتالیا افزایش یابد.
سفارت ایران در رم با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: بر اساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت ایران، دانشجویان ایرانی در زمان رسیدن به کشور ملزم به رعایت کامل قرنطینه و پروتکل‌های بهداشتی این وزارت خانه هستند.
هم اکنون در ایتالیا تعداد کل افرادی که به ویروس کرونا الوده شده اند به نزدیک به ۱۵۷ هزار نفر رسیده و شمار قربانیان نیز به حدود ۲۰ هزار نفر افزایش یافته است. بیشتر مبتلایان و قربانیان کرونا در ایتالیا در مناطق شمالی این کشور ساکن هستند.
در ایتالیا بیش از ۶ هزار دانشجو ایرانی مشغول به تحصیل هستند. جامعه ایرانیان در این کشور نیز نزدیک به ۳۵ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

افزایش خطر خروج ایتالیا از اتحادیه اروپا در سایه کرونا

نتایج دو نظرسنجی تازه نشان می‌دهد که در دوران بحران کرونا تردیدهای ایتالیایی‌ها به اتحادیه اروپا افزایش پیدا کرده و تمایل آن‌ها برای خروج از این اتحادیهبیشتر شده است.

به گزارش مشرق به نقل از روزنامه اتریشی "کوریر"، نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد که تردیدهای ایتالیایی ها نسبت به اتحادیه اروپا در دوران بحران کرونا افزایش پیدا کرده و حدود نیمی از آن ها حتی خواهان خروج از اتحادیه روپا هستند.

ایتالیا و به ویژه شمال این کشور به شدت تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است. تا همین چندی پیش ایتالیا بیشترین قربانی کرونا در دنیا را داشت. بیش از یک ماه است که مردم این کشور برای جلوگیری از شیوع کرونا در شرایط محدود کننده و قرنطینه سختی زندگی می کنند.

اینکه با وجود درخواست های کمک زیاد رم از بروکسل توافق بر سرارسال بسته کمک های مالی به کشورهای بحران زده مدت زمان زیادی طول کشید، اکنون باعث نارضایتی گسترده ای در بین شهروندان ایتالیایی گردیده است.

تازه دو روز پیش بود که وزرای دارایی اتحادیه اروپا روی یک بسته کمکی ۵۰۰میلیارد یورویی که البته درخواست ایتالیا و اسپانیا برای طرح بدهی های مشترک اروپایی را هم شامل نمی شد توافق کردند.

حالا نتایج دو نظرسنجی نشان می دهد که ایتالیایی ها به شدت از اتحادیه اروپا ناراضی هستند. نتایج یک نظرسنجی که از طرف انستیتو Tecne انجام گرفته است نشان می دهد که ۴۹درصد شهروندان ایتالیایی خواهان خروج کشورشان از اتحادیه اروپا هستند و ۵۱درصد هم خواهان باقی ماندن در این اتحادیه هستند. این نشان می دهد که تعداد حامیان خروج ایتالیا از اتحادیه اروپا نسبت به یک سال و نیم پیش که این نظر سنجی انجام شد ۲۰درصد افزایش پیدا کرده است.

این نظر سنجی در فاصله زمانی ۹و ۱۰آوریل از بین هزار نفر از شهروندان ایتالیایی انجام شده است.

همچنین نتایج یک نظرسنجی دیگری هم نشان می دهد که حدود ۳۹.۹درصد شهروندان ایتالیایی خواهان ترک اتحادیه اروپا هستند و ۴۰.۹درصد هم نظری خلاف این را دارند. بقیه شهروندان هم خواهان تنها ترک منطقه یورو هستند.

"سباستین مایلارد"، مدیر موسسه "ژاک دلور" فرانسه بر این باور است که ایتالیایی ها خیلی در دوران بحران کرونا به اتحادیه اروپا بدبین شده‌اند. به گفته وی این خطر وجود دارد که ایتالیا بتواند از اتحادیه اروپا خارج شود.

وی تاکید کرد که شرایط فعلی پتانسیل تزلزل ساختار اتحادیه اروپا را دارد. به گفته این کارشناس فرانسوی بخصوص ایتالیایی هایی که در بحران کرونا گرفتار آسیب شده اند این احساس را دارند که دیگر نمی توانند به همبستگی شرکای اروپایی خود تکیه کنند.

مایلارد همچنین تاکید کرد که یک اروپای بدون ایتالیا خطری کشنده است. بعد از برگزیت نمی توان تصور کرد که یک کشور دیگر اتحادیه اروپا را ترک کند؛ در این صورت رکود اقتصادی که در بسیاری کشورها ایجاد می شود می تواند به یک بحران اجتماعی منجر شود و بالاخره نیروهای ملی گرا را تقویت کند.

ایتالیا تا به حال به شدت تحت تاثیر بحران کرونا قرار گرفته و به کانون شیوع این بحران در اتحادیه اروپا مبدل شده است.

بر اساس آمارهای اعلام شده تا به حال ۱۵۲۲۷۱نفر در این کشوربه کرونا مبتلا شده و ۱۹۴۶۸نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

نشریه «امریکن کانسروتیو» گزارش داد؛ یکپارچگی اروپا یکی از قربانیان کووید-۱۹

یکپارچگی اروپا یکی از قربانیان کووید-۱۹
نشریه آمریکایی «امریکن کانسروتیو» در مقاله‌ای نوشت در پی شیوع ویروس کرونا در اروپا، این قاره دچار شکاف و اختلافات بسیاری شده است.
به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، پایگاه اینترنتی نشریه آمریکایی «امریکن کانسروتیو» یکپارچگی اروپا را یکی از قربانیان کووید-۱۹ برشمرد و نوشت چه کشور‌هایی مانند اسپانیا یا ایتالیا از اتحادیه اروپا خارج شوند یا نه، شیوع کرونا اعتبار هواداران اتحادیه اروپا را زیر سوال برده است.
پایگاه اینترنتی این نشریه آمریکایی در مقاله‌ای نوشت: هواداران روابط همیشگی و نزدیک بین کشور‌های اروپایی هرگز تسلیم مقاومت و فشار‌های عمومی نشده‌اند و هر مشکلی که پیش می‌آمد، پاسخ آن‌ها وحدت بیشتر اروپا بود؛ تا اینکه بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ سراسر اروپا را در بر گرفت.
ایتالیا به یکی از نخستین و بزرگترین قربانیان ویروس کرونا تبدیل گردید. به همین علت رم نومیدانه از دیگر کشور‌های اروپایی کمک خواست؛ اما پاسخ همسایگان ایتالیا این بود که مرزهایشان را با این کشور ببندند و کمک‌هایی که از راه رسید نیز از چین ارسال شد. گرچه مشقت‌های ایتالیا ممکن است مقامات اتحادیه اروپا را اندوهگین کرده باشد، این موضوع تأثیر چندانی بر سایر نقاط اروپا نداشت. هیچ کسی تصورش را هم نمی‌کرد که اتحادیه اروپا به علت ابرازِ ناچیز «همبستگی» انسانی با ایتالیا، دچار شکاف شود.
با وجود این، حتی پیش از آنکه ایتالیا دچار کووید-۱۹ شود، بحرانی اقتصادی در شرف وقوع بود. ایتالیا تجربه خوشایندی از حضور در منطقه یورو نداشته است. ورود به منطقه یورو باعث کاهش اعتبار اوراق قرضه دولت ایتالیا شد و از ایجاد اصلاحات اقتصادی لازم با استفاده از کاهش ارزش پول جلوگیری کرد. نتیجه، قابل پیش بینی بود: رشد همه شاخص‌ها اندک بود و فقط استقراض افزایش یافت.
همان طور که تونی باربر در گزارش خود در روزنامه فایننشال تایمز می‌نویسد: در بین ۱۹ کشور عضو منطقه یورو، ایتالیا تنها کشوری است که هرگز نتوانست به طور کامل بحران بانکی و بدهکاری‌هایی را که بعد از سال ۲۰۰۰ دامن‌گیر واحد پول یورو شد، پشت سر بگذارد. بخش تولید ایتالیا بر اثر این بحران، ۲۵ درصد کوچک شد و بسیاری از بانک‌های این کشور نیز هنوز زیر بار بدهی‌های دولتی قرار داشته و شکننده هستند.
پارسال، نسبت بدهی ایتالیا به تولید ناخالص داخلی این کشور ۱۳۴.۸ درصد بود که این دو برابر رقم مشابه در کشور آلمان است؛ کشوری که اقتصادی به مراتب قوی‌تر و پایدارتر دارد. به عنوان مثال، در سال ۲۰۰۹ و همزمان با آغاز بحران مالی یونان، میزان بدهی این کشور فقط معادل ۱۲۷ درصد تولید ناخالصی آن بود و همین باعث شد دولت وقت یونان برای اینکه از منطقه یورو خارج نشود، چندین بار درخواست کمک‌های مالی کند.
وقوع بحران مشابهی در ایتالیا، آثار به مراتب گسترده تری از فقر جامعه این کشور خواهد داشت. ایتالیا، هشتمین تولید ناخالص داخلی بزرگ دنیا را دارد که حجم آن ده برابر اقتصاد یونان است و بیش از ۱۰ درصد کل اقتصاد اتحادیه اروپا را تشکیل داده است. بدین ترتیب، سایر کشور‌های اروپایی که بر اثر شیوع کرونا ضعیف شده‌اند، نه اراده و نه توان کمک را دارند.
با وجود این، ماه گذشته زمانی که از کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا و رئیس پیشین صندوق بین المللی پول درباره حمایت و کمک‌های احتمالی به اقتصاد ایتالیا سوال شد، او پاسخ داد وظیفه بانک مرکزی اروپا این نیست که شکاف بین اوراق قرضه دولتی ایتالیا و آلمان را پر کند. این مسئله باعث افزایش نرخ بهره (وام بانکی) و سقوط شاخص سهام در بورس ایتالیا شد. این موضوع، بهترین دستاویز برای ماتئو سالوینی از چهره‌های مطرح سیاسی در رم و نخست وزیر احتمالی آینده در ایتالیا شد. او که بار‌ها اتحادیه اروپا را محکوم کرده است گفت: تنها کمکی که اروپا کرد این بود که باعث سقوط ارزش بورس شد. سالوینی همچنین از بانک مرکزی اروپا خواست به علت زیان‌های مالی که به بار آورده است، خسارت بپردازد.
اقتصاد ایتالیا هر روز ضعیف‌تر می‌شود و همان طور که روزنامه وال استریت ژورنال نیز گزارش داده است: ایتالیا به علت وجود مشاغل کوچک و متوسط که بسیاری از آن‌ها به شکل خانوادگی اداره می‌شوند و انعطاف پذیری مالی محدودی دارند، با ریسک اقتصادی بزرگی از جانب قرنطینه و تعطیلی‌ها روبه‌رو است. اکنون دولت ایتالیا ناچار به پرداخت وام و کمک‌های مالی بیشتر شده است در حالیکه بودجه آن را ندارد.
ایتالیا در کنار اسپانیا، کشور دیگری که به شدت بر اثر شیوع کرونا آسیب دیده است، پیشنهاد انتشار اوراق قرضه مشهور به اوراق قرضه اروپایی (یورو باند) را با هدف کمک به بازسازی اقتصادی کشور‌های اروپایی داده اند.
امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز پیشنهاد انتشار اوراق قرضه مشترک یا استفاده از بودجه اتحادیه اروپا را برای کمک به کشور‌های بحران زده این قاره مطرح کرد. با وجود این، برخی کشور‌ها که آلمان و هلند در رأس آن‌ها قرار دارند، با این پیشنهاد مخالفت کرده‌اند و آن را گام نخست برای تقسیم کلی بدهی می‌دانند که از مدت‌ها قبل توسط شماری از اعضای اتحادیه اروپا نظیر فرانسه پیشنهاد شده است. آن‌ها در عوض خواستار استفاده از «سازوکار ثبات اروپا» هستند، صندوقی که با هدف کمک به کشور‌های اروپایی و جلوگیری از بحران مالی دیگری مشابه آنچه در یونان رخ داد، ایجاد شده است. رم با این پیشنهاد مخالفت کرده است، زیرا این کمک‌ها در نهایت ایتالیا را بدهکارتر خواهد کرد. بدتر آنکه، وام‌های سازوکار ثبات اروپا معمولا با شرایط خاصی داده می‌شود. کشور‌های اتریش، فنلاند و هلند نیز اصرار دارند که پول صرفا برای هزینه‌های مرتبط با شیوع کرونا اختصاص یابد و بر مبنای پایبندی و تعهد کشور‌ها به مسئولیت‌های مالی پرداخت شود.
کنار کشیدن اروپا در زمان نیاز ایتالیا و اینکه فقط چین حاضر شده است به این کشور کمک کند، باعث تغییر افکار عمومی علیه اتحادیه اروپا شده است. پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا نیز هشدار داد: حتی سرسخت‌ترین کشور‌ها و دولت‌های هوادار اتحادیه اروپا، نظیر اسپانیا نیز (به دیدن) نشانه واقعی تعهد نیاز دارند. وی افزود ما به همبستگی تزلزل ناپذیر نیاز داریم و نتیجه گرفت «اکنون خود اروپا در خطر است.»

نخست‌وزیر ایتالیا: تدابیر و سیاست‌های اروپا برای مقابله با کرونا کافی نیست

نخست وزیر ایتالیا ضمن انتقاد از طرح نجات اقتصادی و مالی منطقه یورو، گفت که تدابیر و سیاست‌های اتحادیه اروپا برای مقابله با کرونا کافی نیست.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا روز جمعه قرنطینه سراسری برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را تا سوم ماه می تمدید نموده است.
وی در این باره گفت: تنها برخی از کسب و کارها و فروشگاه های معدود اجازه فعالیت مجدد از هفته آینده را خواهند داشت.
دولت ایتالیا از 9 مارس تدابیر محدودکننده زیادی را برای مقابله با شیوع ویروس کرونا اجرا کرده و این قوانین تا روز دوشنبه هفته جاری معتبر بود.
نخست وزیر ایتالیا در کنفرانس خبری گفت: این سخت است ولی تصمیم لازم و ضروری است که من همه مسئولیت سیاسی آن را بر عهده می گیرم.
وی افزود: کارخانه هایی که به دلیل قرنطینه سراسری تعطیل شدند، فعلا نمی توانند فعالیت خود را از سربگیرند.
این در حالی است که مدیران ارشد صنعتی ایتالیا پیش از این نسبت به وقوع فاجعه اقتصادی هشدار داده‌اند.
با این حال نخست وزیر ایتالیا گفته است که شرایط مربوط به بحران ویروس کرونا را به صورت روزانه زیر نظر دارد و در صورت تغییر شرایط، تصمیمات جدیدی را اتخاذ خواهد نمود.
از آغاز شیوع ویروس کرونا در ایتالیا از 21 فوریه تاکنون بیش از 19 هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. ایتالیا بالاترین میزان تلفات ناشی از این ویروس را در جهان ثبت کرده است.
وی در ادامه ضمن انتقاد از طرح نجات اقتصادی و مالی منطقه یورو، گفت: بسته‌ای که روز پنجشنبه بر سر آن توافق شده، چیزی فراتر از یک پیشنهاد نیست و اگر این توافق به شکل فعلی حفظ شود، آن را امضا نخواهم کرد.
نخست وزیر ایتالیا افزود: در نشست شورای اروپایی چیزی را امضا نخواهم کرد، تا وقتی که تدابیر و سیاست‌های کافی برای مقابله با چالشی که با آن روبرو هستیم، اتخاذ شود.

مردم ایتالیا از حمایت‌ اتحادیه اروپا در مقابله با کرونا ناراضی هستند

بسیاری از مردم ایتالیا معتقد هستند که حمایت اتحادیه اروپا از کشورهای متاثر از ویروس کرونا ناکافی است.
نتایج یک تحقیق در ایتالیا نشان می‌دهد که اکثر مردم از اقدامات اتحادیه اروپا به نیاز کشورهایی که تحت تأثیر ویروس کرونا(کووید-19) قرار گرفته اند٬ رضایت ندارند.
به گزارش خبرگزاری «آنسا» ایتالیا٬ براساس نتایج نظرسنجی شرکت تحقیقاتی «Piepoli»، مردم این کشور از حمایت‌های اتحادیه اروپا از کشورهای متاثر از ویروس کرونا خرسند نیستند. شرکت مذکور از 7 هفته پیش در صدد گرفتن نبض اجتماعی مردم ایتالیا پس از بحران کرونا بوده است.
همچنین نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که اعتماد مردم به جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا و دولت وی پس از کرونا افزایش یافته است. 68 درصد از مردم ایتالیا اعلام کرده اند که به کونته اعتماد دارند و 67 درصد نیز از اعتماد خود به رئیس جمهور خبر داده اند.
اعتماد مردم ایتالیا به سیاست‌ها و اقدامات اقتصادی و مقابله ای با کرونا نیز هر هفته افزایش یافته است.
-رضایت 14 درصدی از اتحادیه اروپا
شرکت کنندگان در این نظرسنجی همچنین از اقدامات اتحادیه اروپا برای حمایت از کشورهایی که بیشترین آسیب را از کرونا دیده اند٬ ابراز نارضایتی نموده اند.
در همین راستا 41 درصد از پاسخ دهندگان اعلام کرده اند که اتحادیه اروپا هیچ کاری در این بحران انجام نداده و 42 درصد اقدامات اتحادیه را "بسیار ناکافی" خوانده اند.
تنها چهارده درصد از آنان اقدامات اتحادیه اروپا در این خصوص را کافی عنوان کرده اند.
همچنین 64 در صد از پاسخ دهندگان اعلام کرده اند که ویروس کرونا تاثیر منفی بر اتحادیه اروپا خواهد داشت و 15 درصد از آنان نیز از عدم تاثیر آن دفاع کردند.

کاهش بی سابقه فعالیت شرکتهای خدماتی در ایتالیا با شیوع کرونا

نتایج یک بررسی نشان داد که شاخص فعالیت تجاری بازار ایتالیا برای بخش خدمات از ۵۲.۱ در ماه فوریه به رقم بی سابقه ۱۷.۴ در ماه مارس رسیده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه خبری سی ان بی سی، نتایج یک بررسی در روز جمعه نشان داد که فعالیت بخش خدمات ایتالیا در ماه مارس با سریعترین نرخ در طول 22 سال گذشته کاهش یافته است، در حالی که اقدام دولت برای قرنطینه مردم به منظور مهار گسترش ویروس کرونا اکثر مشاغل را تعطیل کرده است.
بر اساس گزارش شرکت آی اچ اس مارکت (IHS Markit)، شاخص فعالیت تجاری بازار ایتالیا برای بخش خدمات از 52.1 در فوریه به 17.4 در ماه مارس رسیده است.
شاخص فعلی بسیار از عدد 50 که برای مشخص کردن حدود رشد اقتصاد از رکود آن علامت گذاری شده است کمتر است و حتی کمتر از پایین ترین میزان آن یعنی در زمان آغاز این بررسی در ژانویه 1998.
طبق این گزارش، شاخص فعالیت مشاغل جدید در بخش خدمات حتی کاهش بیشتری داشته است و از 52.2 به 13.8 رسیده است که این شاخص نیز کمترین میزان از زمان شروع بررسی است.
بررسی دیگری که برای فعالیت بخش تولید توسط IHS Markit منتشر شده در روز چهارشنبه نشان داد که فعالیت این بخش با سریعترین نرخ خود در 11 سال گذشته کاهش یافته است.
طبق آخرین مقررات برای محدودیت مشاغل در ایتالیا، فقط شرکت های خدماتی که برای زنجیره تأمین مایحتاج مردم ضروری تلقی می شوند می توانند باز بمانند.
ایتالیا که سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو به شمار می رفت پیش از شیوع ویروس کرونا نیز در مرز رکود اقتصادی بود، در حالی که تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه چهارم سال گذشته نسبت به سه ماه قبل 0.3 درصد کاهش داشت. اقتصاددانان اکنون امسال رکود شدیدی را برای ایتالیا پیش بینی کرده اند.

صنعت در عصر کرونا
برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی ایران، با تور مجازی اتاق ایران و ایتالیا همراه شوید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

١) کویر بند ریگ

https://goo.gl/maps/5BbyYnpjUcHMrybAA

 

٢) تنگ چوگان

https://goo.gl/maps/1mjgYWmm2F3jLTEk9

 

٣) غار آبی معدن نمکی گرمسار

https://goo.gl/maps/dPmRiaeDmEpkUkcb9

 

۴) تالاب حوض مره (هوایی)

https://goo.gl/maps/jRkxWTwt7cMYCKfk9

 

۵) غار و کوه باباغار

https://goo.gl/maps/Qwmad2bq9uwJ3upo6

 

۶) روستای تاریخی پاده

https://goo.gl/maps/q5kV6vKDH4SrAeZb7

 

٧) مجموعه تاریخی و دریاچه جنگلی عباس آباد بهشهر

https://goo.gl/maps/EinCmMrKpGKjHYD26

 

٨) کوه باستانی قیزقلعه سی (هوایی)

https://goo.gl/maps/YBjAFYC4jAJ1PAB67

 

٩) غار شاپور

https://goo.gl/maps/dmYK8UpAEZLqZFFr7

 

١٠) کوه و دریاچه گنبد نمکی قم (هوایی)

https://goo.gl/maps/DPWFpUtReGQXCtpR7

 

١١) دریاچه جنگلی سوها

https://goo.gl/maps/S5EQq1zGdzSJPuHM7

 

١٢) آبشار لاتون (هوایی)

https://goo.gl/maps/izoGkbJaB11tXHgXA

 

١٣) تونل برفی اشترانکوه

https://goo.gl/maps/fPtvzm4AM99AvvE27

 

١۴) روستای قلعه ای دولت آباد (هوایی)

 https://goo.gl/maps/yG8qNFnhpyc59rAP8

 

١۵) کوه باستانی دژ سپید

https://goo.gl/maps/oi3dg2UELVB4y1faA

 

١۶) دریاچه نمکی حوض سلطان (هوایی)

https://goo.gl/maps/R7dsLTh5xU8RTKuUA

 

١٧) تنگه قاهان

https://goo.gl/maps/vEhcDSxBtpQFCCHf8

 

١٨) چغازنبیل

https://goo.gl/maps/wjAqdqkEx6cmvboy6

 

١٩) آبشار یخی خور

https://goo.gl/maps/yUwugrnEQf8ZSjss9

 

٢٠) آبشار پلنگ دره شیرگاه

https://goo.gl/maps/aR1ujEuPszFS9FXSA

 

٢١) دره کول خرسون

https://goo.gl/maps/CsMmdG2b7V33uX447

 

٢٢) چشم انداز برفی قله کوجه

https://goo.gl/maps/qxQ5iHBJSE2prQBq7

 

٢٣) مسجد تاریخی نصیر الملک

https://goo.gl/maps/7oxEUxzq3nGCN7Gz9

 

٢۴) ییلاق جنگلی لاتون (هوایی)

https://goo.gl/maps/ZKFmBRRA8NrcDVkB9

 

٢۵) تالاب صالحیه (هوایی)

https://goo.gl/maps/5xPEJk2wyotCQXfj6

 

٢۶) کویر سیازگه ابوزیدآباد (هوایی)

https://goo.gl/maps/NMVSk5SwE94aNdJN7

 

٢٧) جاده جنگلی توسکستان (هوایی)

https://goo.gl/maps/mChU5t16nRSCTgLz8

 

٢٨) دریاچه جنگلی سقالکسار

https://goo.gl/maps/KMZRWFdc3FR7d6yu5

 

٢٩) آبشار بیشه

https://goo.gl/maps/FJQU9b62pNfCujdV9

 

٣٠) تالاب مخملی جنگل سراوان

https://goo.gl/maps/itbdZdVu5ubeKFz59

 

٣١) صخره کشتی در کویر مسیله

https://goo.gl/maps/2CHuQDQyCt5P5R9c9

 

٣٢) ساحل جنگلی دریاچه گهر (هوایی)

https://goo.gl/maps/ap5UHqsde3rYd1z17

 

٣٣) حمام تاریخی سلطان امیر احمد

https://goo.gl/maps/aFP2Yug1EMeE5gVv9

 

٣۴) موزه سنگ یاقوت کویر

https://goo.gl/maps/oq4MpV9RYw2RWMd86

 

٣۵) آسمان شب دره همزر

https://goo.gl/maps/ubGgbqQf57Fdd3M99

 

٣۶) کاروانسرای دیرگچین

https://goo.gl/maps/uwwnUVZsSBRt6eYn6

 

٣٧) آبشار دارنو

https://goo.gl/maps/ksnnXKydaHbCJiMm8

 

٣٨) دریاچه جنگلی فراخین

https://goo.gl/maps/Ff3Xy2U7GLEP1QFW8

 

٣٩) کوهستان و دریاچه دالانپر (هوایی)

https://goo.gl/maps/AkaEGDx5Qp956hZk7

 

۴٠) جنگل های خلخال به اسالم

https://goo.gl/maps/CpDqUkmAmv4Mwh9j7

 

۴١) تنگه شیرز

https://goo.gl/maps/B79jUkfxXSjxsjvC6

 

۴٢) هفت آبشار تیرکن

https://goo.gl/maps/zoh3qTPPCBDrWBUo6

 

۴٣) دره خزینه (هوایی)

https://goo.gl/maps/5Ba3Nad4itZjL61e7

 

۴۴) دریاچه سد آبیدر

https://goo.gl/maps/Av43oU94EfYPpYLN7

 

۴۵) طاق بستان

https://goo.gl/maps/sqcr3ais1RhfDghS7

 

۴۶) ییلاق جنگلی فلکده (هوایی)

https://goo.gl/maps/7Ji6rQY4uBEdePoM9

 

۴٧) جنگل های لیره سر

https://goo.gl/maps/dkgz57n2jgweJic48

 

۴٨) آبشار شوی

https://goo.gl/maps/kSE3SV594jcbw4516

 

۴٩) ساحل سیترا دریای کاسپین

https://goo.gl/maps/nGBpT9vdxvD6LWdw7

 

۵٠) مرداب هسل

https://goo.gl/maps/cu1kPc1zgeL2CEjt6

 

شهر ویکتوریا برای از دست دادن مهندس روساریو الساندرلو می گرید

امروز برای از دست دادن یک فرزند درخشان شهر ویکتوریا که خاموش شد عزاداریم. امروز پس از یک دوره بیماری سخت مهندس روساریو الساندرلو در سن 88 سالگی درمحل خانه خود در میلان در ساعت 04:30 صبح قلبش از حرکت ایستاد و دارفانی را وداع گفت. 

در سال 1990 شهردار شهر ویکتوریا جایزه افتخاری " vittoria insigne" را به پاس علاقه مهندس الساندرلو به شهر ویکتوریا و و توانمندیهای ارزنده وی اهدا نمود که این جایزه به تمامی کسانی که از شهر ویکتوریا هستند و به نام این شهر در ایتالیا و در عرصه های بین‌الملل خدمت می کنند اهدا می شود. الساندرلو این جایزه را بخاطر توانمندی درخشان، مدیریت و کارهای دیپلماتیک که در عرصه ملی و جهانی متمایز بود دریافت نمود.

وی در سال 1956 در رشته مهندس شیمی صنعتی از دانشگاه پلی تکنیک میلان فارغ التحصیل شده و در سال 1958 به شرکت ادیسون که در زمینه تولیدی برق وارد شد. 8 سال بعد پس از ادغام شرکت ادیسون و Montecatini در شرکت Montedison به کار خود ادامه داد. در شرکت Foro bonarparte پله های ترقی را یکی یکی طی کرد و در سال 1973 مدیر فنی و در سال 1980 مدیر عامل Tecnimont در بخش فنی گروه Montedison غول بخش شیمی ایتالیا تا سالهای 90 شد و به دنبال آن ریاست را به عهده گرفت.از سال 2007 تا 2010 ریاست شرکت ITALIPIANTI SPA که شرکت در زمینه ساخت و مهندسی بود بر عهده گرفت. عضو کمیته استراتژیک Montedison و هماهنگ کننده سرمایه گزاری برای پروژه های چین بود.علاوه براین، نایب رئیس کنفیندوستریا با نمایندگی مشاور شورای بین المللی بود.

با انتصاب وزارت بازرگانی خارجی، مقام ریاست ایتالیایی بخش کمیته تجارت ایتالیا روسیه در داخل شورای همکاری ایتالیا روسیه به دست آورد و همچنین ریاست اتاق بازرگانی ایتالیا ایران را از آن خود نمود.

در سال 1997، رئیس جمهور وقت آقای اسکار لوییجی اسکالفارو، مدال افتخار شوالیه را به وی اهدا کرد در حالیکه در سال 2009 وی از جورجیو ناپلتینو مدال فرماندار را دریافت نمود.

عمیقا تاسف خود را در غم از دست دادن مهندس الساندرلو یک شهروند درخشان این شهر که به واسطه مدیریت و توانمندی های حرفه ای خود، با خود افتخار را به این سرزمین آورد ابراز می داریم. همدردی خود را با خانواده این بزرگوار در این روزهای سخت ابراز می نماییم و امیدواریم که او الگوی نسل های دیگر شهر ویکتوریا باشد که وی را نشناختند. وی کار بسیار خارق العاده‌ای برای شهر ویکتوریا انجام داد.

رییس کمیسیون اروپا: برای کمک به ایتالیا مقابل کرونا، همه کار می‌کنیم

ایرنا : خانم اروزولا فن درلاین رییس کمیسیون اروپا روز جمعه گفت که اتحادیه اروپا برای کمک به ایتالیا در مقابله با شیوع ویروس کرونا، هرکاری که لازم باشد انجام خواهد داد.
اتحادیه اروپا روز جمعه ضمن ارائه فهرستی از اقدامات لازم برای حمایت اقتصادی از اعضای این اتحادیه در برابر عواقب ناشی از شیوع کرونا، وعده داد که برای کمک به ایتالیا به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا که نسبت به سایر اعضا، بیشترین خسارت، ابتلا و مرگ و میر ناشی از این بیماری را متحمل شده است، از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.
این سخنان فن‌درلاین یک روز پس از آن مطرح شد که کریستین لاگار رییس بانک مرکزی اروپا با بیان اینکه وظیفه‌ای در قبال حمایت از وضع مالی نامطمئن ایتالیا ندارد، خشم مردم ایتالیا را برانگیخت.
به نظر می‌رسد سخنان امروز رییس کمیسیون اروپا، برای دلجویی از مردم و دولت ایتالیا که از حرف‌های رییس بانک مرکزی اروپا بشدت خشمگین شده بودند، مطرح شده است.
فن‌درلاین امروز (جمعه) در گفت وگو با خبرنگاران چند بار تأکید کرد که اتحادیه اروپا هر نیازی که ایتالیا برای مقابله با کرونا داشته باشد، تأمین خواهد کرد.
روبرتو گوالتیری وزیر اقتصاد ایتالیا از سخنان امروز رییس کمیسیون اروپا استقبال کرد.
در میان کشورهای اروپایی، ایتالیا با بیش از ۱۵ هزار مبتلا و یک هزار و ۱۶ فوتی بر اثر این بیماری، وضع وخیم‌تری نسبت به سایر کشورها دارد.
تخصیص بودجه ۲۵ میلیارد یورویی از سوی ایتالیا برای مقابله با شیوع کرونا، باعث شده تا میزان بدهی‌های خارجی این کشور بیش از پیش افزایش یابد.

سفارت ایران در ایتالیا: مبارزه با کرونا همت جهانی می‌طلبد نه اتهام‌زنی

متن کامل این بیانیه که یک نسخه آن در اختیار دفتر لندن خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته، آمده است: سفارت جمهوری اسلامی ایران ضمن ابلاغ تعارفات خود به کلیه نمایندگی های خارجی مقیم رم ، رسانه های جمعی، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و دانشگاهی و سایر صاحبنظران ایتالیایی، اشعار می دارد باتوجه به ابهامات و اتهامات زیادی که در برخی از رسانه ها علیه جمهوری اسلامی ایران در مقابله با ویروس کرونا منتشر می شود، موارد ذیل جهت تنویر افکار به شرح ذیل اعلام می دارد.
این سفارت از تمامی رسانه و شبکه های اجتماعی که اخبار واقعی در رابطه با انتشار ویروس کرونا منتشر کردند،تقدیر و تشکر می کند.
در سایه انتشار ویروس کرونا و شرایط سختی که ملت ایران و بسیاری از کشورهای جهان در آن به سر می برد، اکنون نیاز مبرمی به ایجاد طمأنینه و همچنین ایجاد فضای مثبت برای از بین بردن این بلای جهانی وجود دارد.
جمهوری اسلامی ایران به مردم منطقه و تمام دنیا اعلام می کند که ویروس کرونا مرز نمی شناسد و برای عبور از این بیماری خطرناک نیازمند تلاش و همکاری منطقه‌ای و بین المللی هستیم و ایجاد رعب و ترس و بزرگنمایی اخبار انتشار ویروس کرونا نه تنها بر ایران بلکه بر تمام کشورهای جهان و منطقه که نیازمند آرامش هستند،تاثیر منفی می گذارد.
جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند مرزهای خود را از طریق بررسی های پزشکی وآزمایش کلیه اتباع ایرانی و خارجی که از مرز به صورت رسمی عبور می نماید و صدور گواهی سلامت بهداشتی تضمین نماید. البته باتوجه به طول زیاد مرزهای کشور خصوصا در منطقه شرق کشور و محدودیت های موجود حاصل از تحریم ها ، بررسی جامع و کنترل کامل مرزها میسر نیست.
نمایندگان سازمان بهداشت جهانی که اکنون در ایران حضور دارند و به صورت روزانه از مراکز درمانی ایران بازدید می کنند موارد ذیل را تاکید نموده اند:
ایران یکی از بهترین کشورهای منطقه از نظر بیمارستانی و مراکز درمانی است و الگویی موفق برای بسیاری از کشورهای خاورمیانه به شمار می رود. همه مقامات کشوری ایران به اهیمت مقابله با ویروس کرونا اشراف داشته و مدیریت مقابله و کنترل آن را به وزارت بهداشت تفویض نموده اند. پس از بازدید بعمل آمده از کلیه بخشهای مدیریت بحران، تحقیقاتی و اجرایی. عملکرد ایران اذعان می دارد اقدامات ایران در سطح قابل قبول می باشد. ایران دارای راهبرد مناسبی برای مقابله با این بیماری می باشد. اقدامات سازنده ایران از جمله تخصیص بیمارستان خاص در هر شهر بزرگ ، آموزش و تجهیز کادر درمانی ، اطلاع رسانی عمومی بخوبی انجام شده. لازم است از ایران در راستای تقویت اقداماتش حمایت شود. سازمان بهداشت جهانی دارای تجارب خوبی است که آنرا در اختیار ایران قرار خواهدداد و از سایر کشورها نیز انتظار می رود این اقدام را تقویت نمایند. اتخاذ راهبردی جهانی برای مقابله با این بیماری امری ضروری است. البته ایران با محدودیت هایی نیز مواجه است ازقبیل منابع انسانی مورد نیاز، منابع مالی ، تجهیزات. به موجب مقررات بین المللی بهداشت جهانی مراودات و تردد کالا نبایستی در دوران بیماری همگانی مختل شود. زیرا پیامدهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و بین المللی خواهد داشت.. بر طبق ماده 43 IHR هرگونه محدودیت غیر ضروری در تجارت و ترددهای مرزی و پروازها ممنوع می باشد.
در راستای مقابله با تحریم های غیر انسانی امریکا در راستای شکست مقاومت مردم ایران که نتیجه آن فراگیر کردن ویروس کرونا می باشد، دولت جمهوری اسلامی ایران از اولین روزهای شروع این بیماری، در حال آماده باش قرارگرفته و درراستای مقابله با این بیماری تمامی مساعی خود را بکارگرفت. برخی از این اقدامات به شرح ذیل می باشد:
تولید تجهیزات پیشگیری و مقابله از جمله ماسک و مواد بهداشتی ضد عفونی ایجاد بیمارستان های صحرایی سازماندهی 300 هزار تیم پزشکی و درمانی با کمک نیرو های نظامی گندزایی مکان های عمومی و مقابله با مناطق آلوده به صورت مستمر کاهش ساعات کاری در بخشهای دولتی و خصوصی ابلاغ دستورالعمل های بهداشتی عمومی و خصوصی اعمال محدودیت های مسافرتی به شهرهای مبتلا به اعمال کلیه استاندارهای بهداشتی ایکائو، انجام آزمایش از کلیه مسافران ورودی و خروجی در فرودگاه ها و ترمینال های کشور و همراه با صدور گواهی سلامت افراد سالم محدود نمودن تردد با قطار وهوپیما به مناطق آلوده تعطیل نمودن کلیه اجتماعات رسمی و مذهبی از جمله مساجد و نماز جمعه تعطیلی مراکز آموزشی شامل مجتمع های آموزشی و دانشگاهی همکاری نزدیک با تیم های تخصصی WHO تبادل تجارب با کشورهای مبتلا به از جمله چین تلاش گسترده در جهت تامین نیازهای پزشکی و تجهیزات و دارو علیرغم تحریم های ظالمانه امریکا اطلاع رسانی روزانه رسانه ای به مردم
سفارت جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر اراده قوی دولت جمهوری اسلامی ایران با اتکاء به حمایت های مردمی به مقابله با این بیماری، خواستار لغو تحریم های غیر انسانی امریکا علیه ایران در راستای تامین منابع مورد نیاز انسانی و مالی بوده و ازهمه کشورهای دوست درخواست ارسال کمک های انسان دوستانه پزشکی و بهداشتی را مطرح کرده است.
این سفارتخانه همچنین آمادگی خود را برای تبادل تجارب و اطلاعات با نهادهای بهداشتی و نظارتی ، و تعامل سازنده را با رسانه ها، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی ایتالیا را اعلام کرده است.

کرونا پروازهای مغرب به ایتالیا را تعطیل نمود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه هسپرس چاپ رباط، شرکت هواپیمایی مغرب با اشاره به انتشار ویروس کرونا در ایتالیا اعلام کرد: تمام پروازهای این کشور به مقصد ایتالیا تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود.
این شرکت یکشنبه هفته جاری اعلام کرده بود: پروازهای شرکت هواپیمایی مغرب به شهر میلان ایتالیا به صورت موقت به حالت تعلیق در آمده‌ است.
پیشتر نخست وزیر ایتالیا با اشاره به شیوع بیماری کرونا در این کشور گفته بود: قرنطینه بهداشتی در سراسر ایتالیا اجرا می‌شود.
9هزار و 172 ایتالیایی به ویروس کرونا آلوده شده‌اند که از این تعداد 463 نفر جان خود را از دست داده‌اند.
آخرین آمار کرونا در جهان عرب؛ افزایش آمار مبتلایان در عربستان و امارات
بخش قابل توجهی از اتباع بیگانه مقیم ایتالیا را مغربی‌ها تشکیل می‌دهند و شرکت هواپیمایی مغرب در هفته چند پرواز به مقصد ایتالیا دارد. تاکنون 3 نفر در مغرب به بیماری کرونا آلوده شده‌اند که در بین آنان یک گردشگر فرانسوی به چشم می‌خورد.
وزارت بهداشت مغرب به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا دستورالعمل‌هایی به تمام به بخش های دولتی - خصوصی و اقشار مختلف جامعه مغرب ایفاد کرد.
با وجودی‌که برخی از پدر و مادرها از مبتلا شدن فرزندانشان به بیماری کرونا در مدارس نگران هستند اما وزیر آموزش و پرورش مغرب با تاکید بر باز بودن مدارس از والدین دانش آموزان خواسته است فرزندان خود را به مدرسه بفرستند.

ایتالیا ۲۰ هزار کادر پزشکی دیگر برای مبارزه با کرونا به کار گرفت

تهران-ایرنا- دولت ایتالیا اعلام کرد که برای مبارزه با ویروس کرونا در این کشور ۲۰ هزار نیرو از کادر پزشکی دیگر را به کار گرفته و مراکز قرنطینه جدید ایجاد می کند.
به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری فرانسه، به دنبال جان باختن ۴۹ شهروند ایتالیایی در اثر ابتلا به ویروس کرونا دولت ایتالیا پس از نشست شورای وزیران در طول شنبه شب تصمیم گرفت تا ۲۰ هزار کادر پزشکی بیشتر بکارگرفته و مراکز جدید قرنطینه اختصاص دهد.
قرار است که در این طرح شمار تحت های مراقبت های ویژه از ۵ هزار به ۷ هزار تخت افزایش یابد و تخت های مراقبت های ویژه برای بیماران تنفسی نیز دو برابر شود.
کادر جدید شامل ۵ هزار پزشک و متخصص و ده هزار پرستار و ۵ هزار کمک پرستار است و از پزشکان بازنشسته هم کمک گرفته می شود.
طبق آمار جدید شمار افرادی که در ایتالیا در اثر ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا کووید ۱۹ به بخش مراقبت های ویژه انتقال منتقل شده اند تا روز جمعه ۴۶۲ نفر بودند.
پیش بینی شده که در صورت کمبود مراکز بهداشتی از هتل ها به این منظور استفاده شود. همچنین قرار شده که بودجه ۵۰ میلیون یورویی به شرکت های تولید ماسک و کالاهای بهداشتی دیگر برای مقابله با کرونا اختصاص داده شود.
ایتالیا اکنون با ثبت ۴هزار و ۶۳۶ مورد مبتلا و جان باختن ۱۹۷ نفر در رتبه دوم پس از چین از نظر آمار جان باختگان و رتبه چهارم شمار مبتلایان را در جهان دارد.
«جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا با امضای حکمی در راستای جلوگیری از انتشار وسیع‌تر کرونا دستور داد بخش‌هایی از شمال این کشور که ۱۶ میلیون نفر از جمعیت را در بر می‌گیرد، قرنطینه شود. بنا بر این دستور ورود و خارج در شهرهای مهمی مانند میلان و ونیز بشدت محدود می‌شود.
دولت واتیکان نیز اقدامات پیشگرانه ای برای مقابل با ویروس کرونا و جمعیت ۴۵۰ نفر آن که بیشتر آنها سالخورده هستند؛ اتخاذ کرده است.
واتیکان روز پنجشنبه گذشته اولین مورد ابتلا به این بیماری را ثبت کرد و پزشکان در انتظار نتایج آزمایشات بر روی شخص دیگری هستند که در مراسمی در واتیکان در ماه گذشته شرکت کرده بود.
واتیکان روز گذشته نیز اعلام کرد که مراسم دینی روز یکشنبه به شکل مستقیم از طریق ویدیو کنفرانس به جای پنجره مشرف به میدان «سنت پیتر» انجام خواهد شد.منطقه لمباردی، بخش‌هایی از ونیز و اطراف آن در منطقه «ونتو» و همچنین «پارما» و «ریمینی» در منطقه «امیلیا رومانیا» در ناحیه قرنطینه قرار گرفته‌اند که یک چهارم از جمعیت ایتالیا در این نواحی زندگی می‌کنند.
کوریره دلا سرا پیش از صدور این حکم نوشته بود کسانی که از قوانین قرنطینه تخطی کند، به زندان محکوم خواهد شد.
بر اساس دستورالعمل جدید دولت ایتالیا، از مردم خواسته شده تا منطقه «لمباردی» و ۱۱ استان تعیین‌شده دیگر را ترک نکنند یا از نقاط دیگر به آنجا سفر نکنند.
از شهروندان خواسته شده است که از ورود به این مناطق یا خروج از آنها «اکیدا خودداری کرده» و حتی از رفتن به نواحی نزدیک قرنطینه پرهیز کنند، مگر آنکه «کار ضروری» داشته باشند. تمام موزه‌ها، باشگاه‌های ورزشی، مراکز فرهنگی، پیست‌های اسکی و استخرهای شنا در این نواحی مشخص‌شده تعطیل خواهد بود. همچنین مرخصی تمام کادر درمانی، مراسم‌ عروسی و خاکسپاری و مسابقات ورزشی تعلیق شده و تا حد امکان دورکار کارمندان در اولویت قرار می‌گیرد.
علاوه بر این، تمام مدارس و دانشگاه‌ها تا سوم آوریل (۱۵ فروردین) تعطیل شدند. دولت ایتالیا پیشتر مدارس و دانشگاه‌ها را تا ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) تعطیل کرده بود. کافه‌ها و رستوران‌ها در دوره قرنطینه باز خواهد بود، به شرط آنکه مشتریان فاصله یک متری از یکدیگر را رعایت کنند. پیشتر فقط ۱۱ روستا که با عنوان «نواحی قرمز» شناخته می‌شوند، قرنطینه شده‌ بودند.
ایتالیا ۶۰ میلیون نفر جمعیت دارد و در دو هفته گذشته ۵ هزار و ۸۸۳ نفر مبتلا به کرونا را شناسایی کرده است. همچنین ۲۳۳ نفر نیز در همین مدت جان خود را از دست داده‌اند.
«نیکولا زینگارتی» رهبر حزب دموکرات ایتالیا از جمله افرادی است که به کرونا مبتلا شده است. کرونا به همه مناطق ۲۲‌گانه ایتالیا سرایت کرده اما بیش از همه مناطق ثروتمند و توسعه‌یافته شمال کشور را درگیر کرده است.
لمباردی یکی از ثروتمندترین مناطق ایتالیاست که ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد. میلان با ۱.۴ میلیون نفر جمعیت مرکز لمباردی و پایتخت مالی ایتالیا به شمار می‌رود. قرنطینه یک ماهه این مناطق، خصوصا ونیز که مرکز گردشگری ایتالیا به قلمداد می‌شود، زیان سنگینی به اقتصاد این کشور وارد می‌کند.
سازمان جهانی بهداشت روز جمعه از ایتالیا خواست تا بر اتخاذ تدابیر لازم برای مهار کرونا بشدت متمرکز شود.دولت ایتالیا وعده داده است که ۷.۵ میلیارد یورو برای مقابله با تبعات کرونا هزینه کند.

تیر خلاص کرونا بر پیکر اقتصاد ایتالیا رشد اقتصادی ایتالیا به کمترین سطح خود از سال ۲۰۱۴ رسید

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، در شرایطی که چهارمین اقتصاد بزرگ اروپایی هنوز به طور کامل از پیامدهای بحران بدهی خود خارج نشده است، شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور باعث شد تا وضعیت اقتصادی ایتالیا بیش از پیش وخیم شود.
در سال ۲۰۱۹ رشد اقتصادی ایتالیا تنها ۰.۳ درصد اندازه گیری شده که ۰.۵ درصد کمتر از رشد ثبت شده در سال قبل و ضعیف ترین رشد سالانه این کشور از سال ۲۰۱۴ تاکنون بوده است.
لاورنس بونه، کارشناس مسایل اقتصادی ایتالیا در سازمان توسعه و همکاری اقتصادی گفت: در بهترین سناریو پیش بینی ما این است که نرخ رشد اقتصادی به صفر درصد برسد.
ایتالیا اکنون اصلی ترین کانون شیوع ویروس کرونا در اروپا و سومین کشور جهان از نظر تلفات کووید-۱۹ است. دو استان صنعتی شمالی لمباردی و ونتو که ۳۰ درصد کل تولید ناخالص داخلی ایتالیا مربوط به آن هاست، بیشترین درگیری را با ویروس کرونا دارند و ۱۱ شهر در این دو استان تاکنون به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس قرنطینه شده است.
تا پیش از شیوع کرونا، دولت ایتالیا نرخ رشد ۰.۶ درصدی را برای سال جاری پیش بینی کرده بود اما با توجه به اخلال گسترده در زنجیره تامین، توقف پروازهای خارجی، کاهش تجارت و کاهش شمار گردشگران ورودی به ایتالیا، نرخ رشد اقتصادی امسال این کشور قطعا کمتر از نرخ پیش بینی شده قبلی خواهد بود.
نیکولا نوبیل، کارشناس موسسه آکسفورد اکونومیکس گفت: پس از کوچک شدن اقتصاد ایتالیا در سه ماهه پایانی سال قبل، اکنون شیوع کرونا، نگرانی از تکرار این اتفاق برای سه ماهه نخست سال را به شدت افزایش داده است.
روبرتو گوالتیری، وزیر اقتصاد ایتالیا با اشاره به پیامدهای احتمالی ویروس کرونا بر روی رشد اقتصادی این کشور از تخصیص یک بسته محرک رشد از طرف دولت به ارزش ۳.۶ میلیارد یورو خب داده است.

لغو پرواز خطوط هوایی آمریکا به میلان ایتالیا

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از نیویورک پست، خطوط هوایی دلتا و امریکن تمام پروازهای آمریکا به میلان را به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا لغو می نمایند.
شرکت دلتا اعلام کرد پرواز هایش را بین آمریکا و میلان، پایتخت مالی ایتالیا، تا اوایل می متوقف خواهد نمود.
طبق اطلاعیه این شرکت، آخرین پرواز میلان روز دوشنبه خواهد بود در حالی که آخرین پرواز ورودی به آمریکا از این شهر در روز سه شنبه انجام خواهد شد.
شرکت امریکن هم اعلام کرد تمام پروازها از نیویورک و میامی به میلان را به خاطر کاهش تقاضا تا 24 آوریل متوقف خواهد کرد.
این خط هوایی اعلام کرد آخرین پرواز آن در روز یکشنبه از میلان باز خواهد گشت. این تغییرات پس از آن اعمال شد که دولت آمریکا سطح هشدار برای سفر به منطقه لومباردی و ونتو در ایتالیا را به 4 رساند یعنی «سفر ممنوع». دلیل آن هم سطح انتقال ویروس کرونا در این مناطق بوده است.
ایتالیا بیش از 1100 مورد ابتلا به ویروس کرونا و حداقل 29 مورد مرگ را از زمان شیوع آن در ووهان چین گزارش داده است.

اقتصاد ایتالیا از شیوع ویروس کرونا ضربه می‌خورد

حتی قبل از شیوع ویروس کرونا هم احتمال رکود بیشتر در اقتصاد ایتالیا در سال جاری میلادی وجود داشت ولی حالا این بحران ضربه بزرگتری به فعالیت‌های اقتصادی در ایتالیا می زند.
میلان تنها منطقه ای نیست که بسته شده، مراکز مهم گردشگری و فرهنگی این کشور مثل کاتدرال(کلیسای دومو) و اپرا هاوس هم بسته شده اند.
رشد اقتصادی ایتالیا سالهاست کند شده است و این بحران بهداشتی می تواند ایتالیا را وارد رکود دیگری نماید.
کل تولید کالاها و خدمات ایتالیا در 2019 تقریباً به اندازه 15 سال گذشته بود که آن هم 4 درصد کمتر از 2007 بود یعنی درست قبل از بحران مالی. بیکاری هم یک مشکل همیشگی در ایتالیاست، مخصوصاً در میان جوانان. نرخ بیکاری در جوانان زیر 25 سال 28.9 در صدد است. فقط نرخ بیکاری اسپانیا و یونان در اتحادیه اروپا از ایتالیا بیشتر است.
ایتالیا طی دو سال گذشته با رشد کند اقتصادی و کاهش تجارت بین الملل دست و پنجه نرم می‌کرد. تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه پایانی سال گذشته میلادی 0.3 درصد کاهش یافت و به گفته متخصصان در سال2020 هم افت بیشتری خواهد داشت.
حتی قبل از شیوع ویروس کرونا هم احتمال رکود بیشتر در اقتصاد ایتالیا در سال جاری میلادی وجود داشت ولی حالا این بحران ضربه بزرگتری به فعالیت‌های اقتصادی در ایتالیا خواهد زد.
تاثیر ویروس کرونا بر گردشگری هم عاملی مهم است. به جز اسکی در کوهستان، اکنون فصل گردشگری نیست و مناطقی که تحت تاثیر ویروس قرار گرفته اند، از مناطق مهم گردشگری ایتالیا نیستند ولی با نزدیک شدن تابستان و در صورت گسترش ویروس در مناطق دیگر ایتالیا، شرایط متفاوت خواهد بود. همین حالا هم چندین پرواز به شمال ایتالیا لغو شده است و مردم ترجیح می‌دهند به این مناطق سفر نکنند.
در حال حاضر به نظر می‌رسد اقتصاد ایتالیا در معرض پیامدهای ویروس جدید کرونا و چالشهای قبلی موجود قرار دارد و اگر گسترش این ویروس ادامه یابد شرایط برای کل منطقه یورو وخیم تر خواهد شد.

به دلیل شیوع کرونا؛ ایتالیا کنفرانس اقتصاد جهانی را لغو کرد

کنفرانسی با موضوع اقتصاد جهانی که قرار بود ماه میلادی آینده در ایتالیا برگزار شود؛ به دلیل شیوع ویروس کوئید ۱۹ لغو و به تاریخ دیگری موکول شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، کنفرانسی با موضوع اقتصاد جهانی که قرار بود در ماه میلادی میلادی مارس با حضور پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان، در شهر «اسیس» ایتالیا برگزار گردد؛ به دلیل همه‌گیر شدن ویروس کرونا، تا ماه میلادی نوامبر به تعویق افتاد.
گفتنی است ایتالیا به مرکز اروپایی شیوع کرونا تبدیل شده است.
آمار قربانیان کوئید ۱۹ که نخستین بار، اواخر سال میلادی گذشته از شهر ووهان استان هوبئی چین شیوع پیدا نمود؛ به بیش از ۳ هزار نفر رسیده است.

شمار مبتلایان به کرونا در ایتالیا از هزار تن گذشت

بنابر اعلام منابع دولتی، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایتالیا به هزار و ۴۹ نفر رسید.
به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتینک، بنا به اعلام مقامات دولتی ایتالیا شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایتالیا از مرز هزار نفر عبور کرد.
رئیس بخش حفاظت شهری ایتالیا امروز شنبه اعلام نمود تعداد قربانیان ویروس کرونا در این کشور به ۲۹ نفر رسید.
این مقام ایتالیایی اعلام کرد در حال حاضر هزار و ۴۹ نفر به این ویروس مبتلا شدند، ۲۹ تن فوت کرده و ۵۰ نفر نیز بهبود یافتند.
این مقام ایتالیایی گفت از بیشتر افرادی که دارای علائم خفیف یا متوسط کرونا هستند، خواسته ایم تا خود را در منزل قرنطینه کنند. ۱۸ هزار آزمایش در بیمارستان‌های سراسر ایتالیا برای تشخیص افراد مبتلا به کرونا صورت گرفته است.
ویروس کرونا که از شهر ووهان در استان هوبئی چین شیوع پیدا کرده، محدوده شیوع خود را به ۵۷ کشور افزایش داده است.
چین امروز شنبه از جان باختن ۴۷ فرد دیگر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر داد. با احتساب این ۴۷ نفر تعداد جان باختگان کرونا در چین در مجموع به ۲۸۳۵ نفر رسید. کمیسیون ملی بهداشت چین از ۴۲۷ مورد جدید مبتلا به کرونا خبر داد که با احتساب آنها، تعداد مبتلایان به کرونا در این کشور در مجموع به ۷۹ هزار و ۲۵۱ نفر رسید.
مقامات سازمان جهانی بهداشت بر این باورند شیوع ویروس موسوم به COVID-۱۹ در یک بازار مواد غذایی در ووهان چین آغاز شد که حیوانات زنده و مرده در آن فروخته می‌شوند. طبق برخی از تئوری‌ها، این بیماری ممکن است در اصل توسط خفاش‌ها یا پانگوولین‌ها [نوعی مورچه خوار] منتقل شده باشد.

اقتصاد ایتالیا در چنگال کرونا

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از رم گسترش ویروس کرونا در ایتالیا، اقتصاد بحران زده این کشور را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.صنعت گردشگری در ایتالیا از مهم‌ترین بخش‌هایی است که به علت شیوع این ویروس آسیب دیده است. بسیاری از گردشگران خارجی سفر‌های برنامه ریزی شده خود را به شهر‌های مختلف ایتالیا از جمله شهر تاریخی ونیز لغو کرده اند.
لوکا زایا، استاندار ونتو اذعان کرد:ویروس کرونا اقتصاد شمال شرق ایتالیا را که نزدیک به ۴۰ درصد از تولید ناخالص ایتالیا را تولید می‌کنند به زانو دراورده است. دیگر کافیست. با هماهنگی وزیر بهداشت دستور دادم از روز دوشنبه تمام مدارس، سینماها، موزه‌ها و اماکن عمومی باز شود.
در همین حال گروهی از پزشکان و پرستاران در شهر ونیز با در برداشتن نقاب‌هایی که یادآور بیماران و پزشکان در قرون گذشته، به ویژه هنگام شیوع بیماری‌های مهلکی مانند طاعون بودند، در برابر مردم ظاهر شدند تا به نوعی و برای مدتی هر چند کوتاه، هراس از بیماری را از مردم دور نمایند.
لوئیجی دی مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا در نشستی مطبوعاتی به کشور‌های خارجی اطمینان داد با رفتاری شفاف و مسئولانه در حال مهار ویروس کرونا است. وی گفت: از ۶۰ میلیون جمعیت ایتالیا فقط حدود ۵۰ هزار نفر در دو منطقه شمالی کشور در کانون ویروس کرونا هستند که مقامات بهداشتی ایتالیا با جدیت اوضاع را تحت کنترل دارند.
دی مایو همچنین در مورد گران شدن سرسام اور ماسک و مواد بهداشتی در ایتالیا گفت: دولت برای مقابله با اشفته بازار ماسک و مواد ضد عفونی به سرعت تدابیری اتخاذ خواهد کرد و با شرکت‌هایی که مسئول گرانی و نایاب شدن این لوازم هستند به شدت برخورد خواهد کرد.
وزیر امور خارجه ایتالیا همچنین اعلام کرد که گردشگران خارجی بدون نگرانی می‌توانند به این کشور سفر کنند و هیچ خطری ان‌ها را در این خصوص تهدید نمی‌کند.
هم اکنون استان‌های شمالی ایتالیا با ۱۴ قربانی و بیش از ۵۳۰ مورد الودگی به ویروس کرونا به کانون شیوع این بیماری تبدیل شده اند.

به دلیل جان باختن ۷ نفر؛ با همکاری صنعت فیلم، نیمی از سینماهای ایتالیا برای کرونا بسته شدند

در حالی که بیش از ۲۳۰ نفر در ایتالیا به ویروس جدید کرونا آلوده شدند و تاکنون ۷ تن جان باخته‌اند، برای پیشگیری از شیوع این ویروس نیمی از سینماهای ایتالیا بسته شدند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، در تلاش برای مهار شیوع ویروس جدید کرونا در ایتالیا از جمله در مناطق شمالی این کشور از جمله پیدمونت، لومباردی، ونتو و فرولی؛ مقامات محلی برگزاری رویدادهای جمعی را تا یکم مارس ممنوع کردند. این شامل تعطیلی مدرسه‌ها، موزه‌ها، کنسرت‌ها و سینماها هم می‌شود.
در عین حال نخست وزیر ایتالیا هشدار داد که شیوع بیماری و وحشت متعاقب آن می‌تواند تاثیر بسیار شدیدی بر اقتصاد ایتالیا که در حال حاضر شکننده هم هست، داشته باشد.
از آنجا که بالاترین فروش سینماهای ایتالیا در منطقه لاتزیو است، اثرات تعطیلی این صنعت سرگرمی می‌تواند ویران کننده باشد. فروش سینماها ۴۴ درصد نسبت به آخر هفته پیش کاهش داشته و در مقایسه با همین آخر هفته در سال پیش افت ۳۰ درصدی را تجربه نموده است.
انجمن ملی سینماداران ایتالیا که دربرگیرنده ۸۵۰ سینما یا ۱۸۳۰ پرده سینماست، ارایه کننده به ترتیب ۴۵ درصد و ۴۸ درصد از محصولات این کشور است که در پاسخ به شیوع بیماری تعطیل شده‌اند.
در عین حال چندین برنامه اکران فیلم که از قبل برنامه‌ربزی شده بود به تعویق افتاده که شامل فیلم جورجیو دریتی با عنوان «راه پنهان» که در برلیناله دیده شد، فیلم کمدی «تو فقط یک بار زندگی می کنی» ساخته کارلو وردونی، «پس از عروسی» ساخته بارت فروندلیش و کمدی «من همه چیز را عوض می‌کنم» ساخته گوئید چیسا می‌شود.
در همین حال تولیداتی که در داخل ایتالیا داشت انجام می‌شد هم تحت تاثیر قرار گرفته از جمله پارامونت که دارد برنامه سه هفته فیلمبرداری در ونیز برای «ماموریت غیرممکن ۷» را جایگزین می‌کند. قرار بود تام کروز در پس زمینه کارناوال ونیز که هر سال در این شهر انجام می‌شود، جلوی دوربین برود، که لغو شد. رسانه‌های ایتالیایی گزارش کردند که کروز در کاخ فوق لوکس گریتی منتظر بود تا هر چه زودتر از شهر خارج شود.
در همین حال فرانچسکو روتلی رییس انجمن سینما و صنایع سمعی بصری و مولتی مدیای ایتالیا نیز از مسئولان خواست تا اقدامات پیشگیرانه را گسترش دهند.
وی تاکید کرد که صنعت فیلم با مقامات همکاری می کند تا از گسترش ویروس کرونا جلوگیری شود. وی با تاکید بر اینکه این امر عواقب اقتصادی قابل توجهی بر ایتالیا دارد اما گفت باید همه اقدامات لازم برای خروج از این وضعیت بحرانی هر چه سریعتر انجام گردد.

اروپا پیشنهادهای جدی برای تقویت اینستکس ارائه کرد

دور جدید نشست مشترک برجام در وین با حضور نمایندگان ایران و کشورهای اروپایی برگزار شد.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران که در این مذاکرات حضور داشت، بر توافق طرفین در خصوص حفظ برجام تاکید کرد.

این دور از مذاکرات برای بررسی راه‌های حل اختلافات میان طرف‌های باقیمانده در برجام در پایتخت اتریش برگزار شد.

آقای عراقچی پس از پایان این نشست و در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه چگونگی تامین منافع ایران در برجام در این نشست مطرح شد، گفت: «موضوع اصلی در جلسه امروز بحث تاثیرات خروج آمریکا و بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران بود که در این جلسه بررسی شد و اینکه چگونه می‌توان به نوعی منافع اقتصادی ایران از برجام را تامین کرد.»

او همچنین با تاکید بر اینکه این جلسات روال معمولی دارد و هر سه ماه یک بار انجام می‌شود، اظهار داشت: «در این دور از مذاکرات، ایده‌های جدی‌تری در خصوص راه‌های تقویت ساز و کار مالی اروپا یا همان اینستکس از سوی طرف اروپایی مطرح شد. این ساز و کار هرچند عملیاتی شده اما هنوز انتظارات ایران را برآورده نمی‌کند.»

آقای عراقچی در بخش دیگری از صحبت‌هایش بر آمادگی ایران بر بازگشت به تعهدات هسته‌ای خود در برجام تاکید کرد و افزود: «ما به طرفین باقیمانده در برجام اعلام کردیم، حاضر به بازگشت به تعهدات خود هستیم، به شرطی که طرف مقابل هم درخواست‌های ما را مد نظر قرار دهد.»

پیش‌تر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در روز چهارشنبه (۲۶ فوریه) خبر داده بود.

این نشست نزدیک به یک ماه پس از آن برگزار می‌شود که اروپا در اعتراض به برداشته شدن گام پنجم کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، خواستار فعال شدن مکانیسم حل اختلاف میان امضاء‌کنندگان برجام شده بود.

سقوط سنگین ۴ درصدی سهام ایتالیا به دنبال شیوع سریع کرونا

سهام ایتالیا در حالی با سقوط سنگین ۴ درصدی مواجه شد که سومین اقتصاد بزرگ اروپا در حال مقابله با بزرگترین اپیدمی ویروس کرونا در خارج از آسیا می‌باشد.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، سهام ایتالیا در حالی با سقوط سنگین ۴ درصدی روبرو شد که سومین اقتصاد بزرگ اروپا در حال مقابله با بزرگترین اپیدمی ویروس کرونا در خارج از آسیا می‌باشد.
مدارس، موزه‌ها، سینماها و دانشگاه‌ها تعطیل و سایر رویدادهای عمومی شامل مسابقات فوتبال سری‌ای ایتالیا کنسل شدند.
خانه اوپرای میلان، لا اسکالا، فعالیت‌های خود را تعطیل نمود، در حالی که فشن شوی جورجیو آرمانی بدون هیچ خریدار یا رسانه‌ای شوی خود را به عنوان بخشی از هفته مد میلان برگزار کرد.
با باز شدن بازارهای سهام اروپا در روز دوشنبه، وحشت از ویروس کرونا باعث شد تا شاخص فوتسی میلان ۹۹۰ واحد یا ۴ درصد سقوط کند و به ۲۳۸۰۸ واحد برسد. سهام بانک‌های ایتالیا به شدت افت کرد، در حالی که معاملات سهام باشگاه ورزشی یونتوس بعد از سقوط ۱۱ درصدی سهام آن متوقف شد.
تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایتالیا به ۱۵۲ نفر رسید و ۴ نفر هم جان خود را به این علت از دست دادند.

چرا بانک‌های ایتالیایی حساب‌های ایرانیان را مسدود می‌کنند؟

اقتصادنیوز: دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا اظهار داشت: هر چند با تحریم‌های آمریکا با محدودیت روبرو بودیم اما تعدادی از بانک‌های ایتالیا به صورت چراغ خاموش با تجار ما کار می‌کردند که موضوع FATF شرایط را بسیار دشوار می‌کند به طوری که این بانک‌ها نیز از ادامه همکاری خودداری خواهند کرد.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، لیدا شهابی در مورد تصمیم دو بانک ایتالیایی ING Direct Bank و SanPaolo Intesa در بستن حساب‌های ایرانیان گفت: باید توجه داشت که این دو بانک سهامدار آمریکایی و هلندی دارند که در این تصمیم تاثیرگذار بوده است. البته پس از تحریم‌های ثانویه، بسیاری از بانک‌های ایتالیایی اعلام کرده بودند که با ما همکاری نمی‌کنند. فقط این دو بانک با در نظر گرفتن ملیت افراد آن‌ها را احضار کرده‌اند. همچنین خبرهای مربوط به FATF نیز باعث شد تا این بانک‌ها اندکی زودتر واکنش نشان دهند.
وی ادامه داد: باید توجه داشت که مسدود کردن حساب‌های ایرانیان نیز به صورت رندومی صورت می‌گیرد مثلا از یک فرد عادی و غیر بازرگان درخواست می‌شود که فرمی را پر کرده تا نسبت به موضوع عدم پولشویی حساسیت را برطرف کنند یا اگر در تجارت افراد نقطه تاریکی وجود داشته باشد آن را توضیح دهند.
دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا تصریح کرد: تعدادی از ایرانیان فعال و معتبر با بانک‌های بزرگ پوپولاره (Banca Popolare ) تا همین اواخر کار می‌کردند. هر چند این بانک حساب جدیدی برای ایرانیان باز نمی‌کند اما متناسب با اعتبار ایرانیان با مشتریان قدیمی خود کم و بیش همکاری می‌کردند. لیکن پس از قرارگیری ایران در لیست سیاه FATF هیچ بانک و موسسه مالی با طرف‌های ایرانی همکاری نخواهد کرد.
شهابی در مورد تاثیر تصمیم گروه ویژه اقدام مالی در قرار دادن ایران در لیست سیاه FATF گفت: هر چند با تحریم‌های آمریکا با محدودیت روبرو بودیم اما تعدادی از این بانک‌ها به صورت چراغ خاموش با تجار ما کار می‌کردند که موضوع FATF شرایط را بسیار دشوار خواهد کرد و حتی این بانک‌ها نیز از ادامه همکاری خودداری خواهند کرد. ما منتظر موضع دولت ایتالیا و سیستم بانکی این کشور در مورد FATF هستیم.
وی افزود: زمانی که در لیست سیاه FATF قرار می‌گیریم برای خروج از آن باید مراحل زیادی را طی کنیم. البته ما نیز منتظر می‌مانیم تا احیانا مذاکره‌ای صورت بگیرد چون امکان دارد فرصت حقوقی به دولت بدهند ولی این مورد در اطلاعیه FATF اعلام نشده که چنانچه دو لایحه تصویب شوند بلافاصله خروج ایران از Black list مورد بررسی قرار می‌گیرد.
دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در مورد حجم مبادلات دو کشور گفت:‌ حجم مبادلات ما قبل از خروج آمریکا از برجام 7.4 میلیارد یورو بود که پس از تحریم‌ها این حجم به 1.7 میلیارد یورو رسیده که بیشتر آن به دلیل عدم صادرات نفت ایران به ایتالیا و خروج شرکت اِنی بود. با این وجود بسیاری از بنگاه‌های کوچک و متوسط ایتالیا که نزدیک به 80 درصد اقتصاد این کشور را تشکیل می‌دهند علاقمند به همکاری با ما بودند و هستند که نبود شبکه مالی به دلیل قرار گرفتن در لیست سیاه FATF همکاری دو جانبه را دشوار خواهد کرد.

قرنطینه شدن ۱۲ شهر در ایتالیا در پی شیوع ویروس کرونا

به دنبال افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا (بیماری کووید-۱۹) در ایتالیا، دولت این کشور دستور قرنطینه شدن ۱۲ شهر را صادر کرد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از یورونیوز، در پی جان باختن دو شهروند ایتالیایی بر اثر ابتلا به بیماری موسوم کووید-19 و افزایش آمار مبتلایان به حدود 30 نفر، دولت ایتالیا روز شنبه دستور داد 12 شهر کوچک در منطقه لومباردی این کشور تا اطلاع ثانوی قرنطینه شوند.
از بین حدود 30 نفری که ابتلای آنها به کرونا تأیید شده است، 16 نفر ساکن منطقه لومباردی در شمال ایتالیا هستند و به همین دلیل وزارت بهداشت ایتالیا تصمیم گرفته است با قرنطینه کردن 12 شهر در این منطقه، از ساکنان این شهرها آزمایش پزشکی به عمل بیاورد.

همکاری ایران و ایتالیا در توسعه هوش مصنوعی

- وزیر ارتباطات بر ضرورت همکاری ایران و ایتالیا در توسعه دانش هوش مصنوعی تاکید کرد و گفت: معنای شبکه ملی اطلاعات، ملی کردن اینترنت نیست.
به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از وزارت ارتباطات، محمدجواد آذری جهرمی در دیدار با جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در تهران، بر ضرورت ایجاد ارتباط بیشتر و همکاری دانشمندان ایرانی و ایتالیایی باهدف توسعه دانش هوش مصنوعی در دو کشور تأکید کرد و گفت: ایتالیا تاکنون در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی در مقابل فشارهای غیرقانونی آمریکا مواضع بهتر و مستقل‌تری را در قبال جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرده است.
وی افزود: هم‌اکنون در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات تعدادی از شرکت‌های ایتالیایی در ایران فعال هستند و همچنان به همکاری‌های خود با وجود تحریم‌ها و تهدیدها ادامه می‌دهند که این مسئله برای ما بسیار ارزشمند است؛ ما علاقه‌مند هستیم که این رابطه بیش از این توسعه پیدا کند و باید زمینه نزدیکی بیشتر مردم و گسترش همکاری‌های اقتصادی بخش خصوصی در دو کشور را تسهیل کنیم.
وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه یکی از موضوعاتی که می‌تواند به نزدیکی بیشتر مردم و فعالان اقتصادی دو کشور منجر شود، ارتباطات و فناوری اطلاعات است گفت: جهان در حال تغییر است. اقتصاد جهان در حال حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال است و آینده جهان در این حوزه رقم می‌خورد؛ بنابراین ضروری است که ما نیز برای آینده خودمان گفتگوهای را به‌منظور ایجاد همکاری‌های مشترک در زمینه اقتصاد دیجیتال آغاز کنیم.
برقراری ارتباط میان دانشمندان ایرانی و ایتالیایی در حوزه هوش مصنوعی
وی افزود: بنابراین باید تمهیداتی اندیشیده شود تا علاوه بر برگزاری رویدادهای علمی مشترک در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، امکان برقراری ارتباط بین دانشمندان ایرانی و ایتالیایی در این حوزه و به‌طور مشخص هوش مصنوعی فراهم شود.
آذری جهرمی ادامه داد: هوش مصنوعی موضوع بسیار مهمی است که می‌تواند آینده جهان را دچار تحولات شگرفی کند و بر مباحث مختلف از جمله پزشکی، آموزش، بانکداری، تجارت و... تأثیرگذار باشد. بر این اساس برای آنکه از این عرصه عقب نمانیم ضروری است امکان ارتباط بیشتر و همکاری دانشمندان ایرانی و ایتالیایی را با هدف توسعه دانش هوش مصنوعی در دو کشور فراهم کنیم.
وزیر ارتباطات با تشریح وضعیت اینترنت، دسترسی همگانی و برنامه‌های توسعه‌ای ارتباطات در ایران در پاسخ به سؤالات سفیر ایتالیا، توضیحات مبسوطی درباره مفهوم و اهداف شبکه ملی اطلاعات ارائه کرد. شبکه ملی اطلاعات، ملی کردن اینترنت نیست
آذری جهرمی با تأکید بر اینکه معنای شبکه ملی اطلاعات، ملی کردن اینترنت نیست گفت: ما مفهومی داریم تحت عنوان ژئوپلیتیک سایبری که بر اساس آن، فناوری در حال ایجاد تغییرات بزرگ در جهان است.
وزیر ارتباطات ادامه داد: در زمان و قرن هوش مصنوعی، کشوری که این علم را داشته باشد غنی‌تر و کشوری که این علم را نداشته باشد روز به روز فقیرتر می‌شود. بنابراین اگر این روند ادامه پیدا کند کشورهایی که برای توسعه دانش هوش مصنوعی بیشترین هزینه را کرده‌اند می‌توانند تبدیل به قدرت بلامنازع اقتصاد آینده جهان شوند.
آذری جهرمی با بیان اینکه کشورهای جهان برای آنکه در اقتصاد آینده سهمی داشته باشند باید اقداماتی را در دستور کار قرار دهند گفت: هوش مصنوعی یک ضعف عمده دارد و آن نیازش به داده است. بدون داده اساساً هوش مصنوعی کاربردی ندارد. وقتی آمریکایی‌ها سرویس‌های سراسری ارائه می‌دهند می‌گویند ما به دنبال گلوبالیزم هستیم. کل اطلاعات مردم دنیا را در گوگل، فیس‌بوک، آمازون، علی‌بابا و... به اسم گلوبالیزم جمع آوری می‌کنند چرا که به این داده‌ها، برای قرن هوش مصنوعی نیاز دارد.
وی ادامه داد: در همین راستا اتحادیه اروپا GDPR (مقررات حفاظت از اطلاعات عمومی) را تصویب می‌کند تا دسترسی شرکت‌های آمریکایی و چینی به داده‌های اروپایی‌ها را محدود کند. در برابر این تهدید جهانی، روسیه و هند هم سیاست‌های خاص خود را پیش ‌گرفته‌اند. ایران در اقتصاد آینده جهان سهم خواهد داشت
آذری جهرمی تصریح کرد: ما هم در ایران برای آنکه در اقتصاد آینده جهان سهمی داشته باشیم سیاستی را پیش ‌گرفته‌ایم تا از داده‌های خودمان حفاظت کنیم تا هوش مصنوعی را مبتنی بر داده‌های داخلی توسعه دهیم. بر همین اساس شبکه ملی اطلاعات به‌نوعی پیش‌نیاز توسعه دانش هوش مصنوعی محسوب می‌شود و این واقعیت شبکه ملی اطلاعات است.
وزیر ارتباطات گفت: بنابراین شبکه ملی اطلاعات مکمل اینترنت است که برای حمایت از اقتصاد داخلی و همین‌طور داده‌های داخلی مورد توجه قرار گرفته است و اجرای کامل شبکه ملی اطلاعات منجر به قطع و یا محدود کردن اینترنت بین‌المللی نخواهد شد.
در این دیدار جوزپه پرونه نیز گفت: ما پیگیر فعالیت‌های روزانه شما در حوزه فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم چراکه معتقدیم کاری‌های که شما انجام می‌دهید موردنظر کسانی است که به آینده نگاه می‌کنند و این کارها می‌تواند آینده را رقم بزند.
وی افزود: ما در ایتالیا با دقت خاصی به روابط کشور خودمان با جمهوری اسلامی ایران نگاه می‌کنیم. در این برهه حساسی هم که کشور شما در آن قرارگرفته باوجود فشارها سعی کرده‌ایم که با حفظ استقلال، توسعه روابط را مدنظر قرار دهیم و همچنان کنار شما بایستیم و هیچ‌گاه عرصه را ترک نکرده‌ایم چراکه ما به آینده مناسبات دو کشور بسیار امیدواریم.
سفیر ایتالیا ادامه داد: از پیشنهاد شما برای گسترش روابط برای همکاری بیشتر بخش خصوصی دو کشور و ایجاد ارتباط بیشتر میان دانشمندان دو کشور برای توسعه دانش هوش مصنوعی هم استقبال کرده و آمادگی خودمان را برای هر اقدامی در این زمینه اعلام می‌کنیم.

اسامی ۷ اثر حاضر در هفته فیلم ایتالیا اعلام شد

هفته فیلم ایتالیا به همت موسسه «هنر و تجربه» سینمای ایرانیان و سفارت ایتالیا در ایران در شهرهای تهران، کیش و شیراز برگزار می گردد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی «هنر و تجربه»، در ادامه برگزاری هفته‌های فیلم کشورهای مختلف توسط موسسه «هنر و تجربه» سینمای ایرانیان، هفته فیلم ایتالیا با عنوان «دریچه‌ای به سوی سینمای ایتالیا» به همت این موسسه و سفارت ایتالیا در ایران برگزار خواهد شد.
این هفته فیلم از تاریخ یکم تا هفتم اسفند ۹۸ مصادف با ۲۰ تا ۲۶ فوریه ۲۰۲۰ برگزار می‌شود و در این رویداد ۷ فیلم ایتالیایی در خانه هنرمندان تهران و همزمان در پردیس گلستان شیراز و سینما لبخند کیش به نمایش درمی‌آید. طراحی پوستر هفته فیلم ایتالیا را بهزاد خورشیدی برعهده داشته ‌است.
مهمانان ویژه این رویداد فرهنگی وینچنـزو مـاررا فیلمنامه‌نویس، کارگردان و تهیه‌کننده ایتالیایی و ســرجیو توفتی عضو کمیته علمــی بایگانـی تبلیغـات رادیویـی ملـی تلویزیون و مدیر سابق موزه ملی سینما هستند.
فیلم‌های «لازاروی خـوشـحـال» به کارگردانی آلـیـس رورواچر محصول ۲۰۱۸، «جایـی که سایه‌ها فرو می‌افتند» به کارگردانی والـنـتـیـنـا پـدیـچـیـنـی محصول ۲۰۱۷، «تعادل» به کارگردانی ویـنـچـنـزو مـاررا محصول ۲۰۱۷، «شـجـاع: یک قـهـرمـان تـنـهـا» به کارگردانی جـیـانـی آمـلـیـو محصول۲۰۱۳، «مارتـیـن ایـدن» به کارگردانی پـیـتـرو مـارچـلـو محصول ۲۰۱۹، «مادرم» به کارگردانی نـانـی مـورتـی محصول ۲۰۱۵ و مستند «جاده نفت» به کارگردانی بـرنـاردو بـرتـولـوچـی از جمله آثاری هستند که در هفته فیلم ایتالیا در ایران نمایش داده می‌شوند.
هفته فیلم ایتالیا با عنوان «دریچه‌ای به‌ سوی سینمای ایتالیا» پنجشنبه یکم اسفند ساعت ۱۷:۳۰ در خانه هنرمندان ایران افتتاح خواهد شد. در این برنامه ضمن نمایش فیلم «تعادل»، کارگاه فـیـلـمسـازی «تـولـیـد مـشـتـرک فـیـلـم و سـیـنـمـای هـنـری مـعـاصـر ایران و ایتالیا» برگزار می‌شود. این کارگاه به ترتیب در روزهای سه‌شنبه ششم اسفند و چهارشنبه هفتم اسفند در کیش و شیراز هم برپاخواهد شد.

ایتالیا از ترکیه بین برترین خریداران گاز روسیه در ۲۰۱۹ پیشی گرفت

شرکت گزپروم روسیه اعلام کرد ایتالیا در سال گذشته میلادی از ترکیه به‌عنوان دومین خریدار بزرگ گاز طبیعی روسیه پیشی گرفته است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، شرکت گزپروم روسیه اعلام نمود ایتالیا در سال گذشته میلادی از ترکیه به‌عنوان دومین خریدار بزرگ گاز طبیعی روسیه سبقت گرفته است.
صادرات شرکت گزپروم به آلمان، بزرگترین مشتری آن و هدف فشار آمریکا بر خط لوله نورد استریم2، 9 درصد کاهش یافته و گزارش سالانه درآمد گزپروم نشان می‌دهد ترکیه به رتبه سوم سقوط کرده است.

گفتگو و تبادل نظر وزرای امور خارجه ایران و ایتالیا در حاشیه نشست کنفرانس امنیتی مونیخ

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا ، علاوه بر موضوعات مربوط به روابط دوجانبه در حوزه‌های سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی ، در خصوص تعهدات اروپا در موضوع برجام ، و راههای حفظ برجام گفتگو و تبادل نظر کردند.
در حاشیه پنجاه و ششمین نشست کنفرانس امنیتی مونیخ و در دیدار وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا ، علاوه بر موضوعات مربوط به روابط دوجانبه در حوزه‌های سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی ، دو وزیر خارجه در خصوص تعهدات اروپا در موضوع برجام ، و راههای حفظ برجام صحبت و تبادل نظر کردند.

کنسرت تریو جز "ایتالیا"-جشنواره موسیقی فجر

کنسرت لوکا آکینو/تریو جز "ایتالیا"-در شب چهارم سی و پنجمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر درتالار وحدت برگزار شد.

به بهانه تحریم‌های آمریکا؛ بانک‌های ایتالیا حساب شهروندان ایرانی را می‌بندند

گزارش‌ها حاکی از آن است که بانک‌های ایتالیا از بیم تحریم‌های آمریکا، حساب مشتریان ایرانی خود را بسته یا بر آنها اعمال محدودیت می نمایند.
به گزارش خبرگزاری مهر، یورونیوز به نقل از منابع آگاه مدعی شد چندین بانک ایتالیایی حساب‌های مشتریان ایرانی خود را بسته یا آنها را درگیر محدودیت‌هایی کرده‌اند.
بهانه این بانک‌ها تبعیت از تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا مطرح می گردد.
ظاهراً شعبه‌ای از بانک «آی‌ان‌جی دایرکت» ایتالیا از چند ماه پیش با ارسال نامه به مشتریان ایرانی، خواستار کسب اطلاعات یا اسنادی درباره درآمد و تراکنش‌های مالی‌شان شده و همین مسئله نیز به بسته شدن چندین حساب منجر شده است.
«ای نسا سان پائلو» هم یکی دیگر از بانک‌های ایتالیایی است که با وضع محدودیت‌هایی، مشتریان ایرانی را ملزم به ارائه اسنادی درباره شغل و منبع درآمدشان کرده است.
این در حالی است که بسیاری از اتباع ایرانی دانشجو هستند یا از اقامت بلند مدت در ایتالیا برخوردارند و درآمد ماهانه‌شان در یک حساب محلی ذخیره می‌شود و این اقدام بانک‌های ایتالیایی مشکلات مالی زیادی را برای آنها رقم خواهد زد.

سفیر ایران در ایتالیا بر لزوم حل مشکلات خاورمیانه از طریق گفت وگو تاکید نمود

ایرنا – سفیر ایران در ایتالیا ، سیاست تهران برای حل مشکلات خاورمیانه از طریق گفتگو بین کشورهای منطقه و بدون دخالت نیروهای خارجی را مورد تاکید قرار داد.
«حمید بیات» در مراسم گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که شامگاه روز (دوشنبه) در محل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا برگزار شد به تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهل و یک سال گذشته به رغم تحریم‌ها و فشارهای آمریکا پرداخت.
وی موفقیت‌های کشورمان را در کسب رتبه های والای علمی در جهان از جمله دانش هسته ای، خودکفایی و تلاش برای اثبات صلح آمیز بودن فعالیت‌های اتمی ایران که به توافق برجام منجر شد مورد توجه قرار داد.
بیات خروج یکجانبه امریکا از برجام، افزایش فشارهای ظالمانه، اعمال تحریم های غیر قانونی و نقض مکرر قوانین بین الملل را که آخرین مورد آن شهادت سردار سلیمانی بود محکوم کرد و نقش جمهوری اسلامی ایران را در مقابله با افراط گرایی ازجمله شکست داعش مورد تاکید قرار داد.
سفیر کشورمان همچنین روابط دوجانبه با ایتالیا را با توجه به سابقه تاریخی مناسبات دو کشور، همواره دوستانه توصیف نمود و یادآور شد که ایتالیا مهمترین شریک تجاری ایران در اروپا به‌شمار می رود.
وی با اشاره به اینکه فشارهای آمریکا، مناسبات اقتصادی دو کشور را به میزان قابل توجهی کاهش داده ابراز امیدواری کرد که شرکت های کوچک و متوسط ایتالیایی بتوانند از فرصت های ممکن استفاده بهینه کنند.
مراسم جشن و بزرگداشت انقلاب اسلامی با حضور برخی از مقامات و مسئولین ایتالیایی ازجمله رئیس کمیسیون سیاست خارجی سنا،، مشاور دیپلماتیک رئیس جمهوری، نخست وزیر پیشین ایتالیا، جمعی از نمایندگان مجلس سنا و مجلس نمایندگان، سفرا و دیپلمات ها و وابستگان نظامی سفارتخانه های مقیم، مسئولین شرکتهای تجاری و بازرگانی، خبرنگاران، شخصیت های فرهنگی و دانشگاهی، ایران شناسان ایتالیا و صاحب نظران و علاقمندان به کشورمان در در محل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا منعقد شد.

خروج دومين گروه ايتاليايي ها از چين

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما از رم، دولت ایتالیا گروه دیگری از شهروندان خود را از شهر ووهان چین خارج نمود.
۸ شهروند ایتالیایی روز یکشنبه از طریق لندن به رم بازگشتند. این افراد پس از معاینه‌های اولیه پزشکی در فرودگاهی نظامی «پراتیکا دی ماره» در پایتخت ایتالیا، به یک پایگاه نظامی در حومه رم منتقل می‌شوند و در آنجا برای ۲ هفته در قرنطینه خواهند بود.
دولت ایتالیا یک هفته پیش نیز ۵۶ نفر از اتباع خود را از ووهان به رم بازگردانده بود که بعد از چند روز اعلام شد که یکی از این شهروندان به ویروس کرونا الوده و در بیمارستان بستری شده است.
در حال حاضر در ایتالیا ۳ نفر، یک ایتالیایی و یک زوج گردشگر چینی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستانی در رم بستری هستند.
دولت ایتالیا برای مقابله و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در این کشور همه‌ی پرواز‌های ایتالیا به مقصد و از مبدا چین را ممنوع و برای ۶ ماه در کشور حالت اضطراری اعلام کرده است.

بانک‌های ایتالیا حساب‌های ایرانیان را می‌بندند؛ آیا سفارت پیگیری خواهد نمود؟

برخی بانک‌های ایتالیا اخیرا به بهانه تحریم‌های آمریکا علیه ایران محدودیت‌هایی برای مشتریان ایرانی در این کشور قايل شده و حتی در پاره‌ای موارد حساب‌های برخی از ایرانیان را بسته‌اند.
در سال‌های اخیر گزارش‌هایی از محدودیت‌های بانکی اعمال شده علیه دانشجویان ایرانی در فرانسه و اسپانیا به دلیل تحریم‌ها منتشر شده بود اما اکنون مدتی است که برخی از شهروندان ایرانی ساکن ایتالیا اعم از دانشجویان و سایر افراد ایرانی مقیم این کشور نیز زیر فشار قرار گرفته‌اند. آنها چند ماه است که برای سپردن پول خود به برخی بانک‌های ایتالیا به شدت دچار مشکل و سردرگمی شده‌اند.

تاثیر منفی شیوع «کرونا» بر اقتصاد اروپا

ایلنا : بانک مرکزی ایتالیا اعلام کرد که اقدام‌های صورت‌گرفته برای جلوگیری از شیوع ویروس «کرونا» در این کشور می‌تواند تاثیری جدی بر اقتصاد این کشور بگذارد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، بانک مرکزی ایتالیا روز -‌شنبه- اعلام کرد که اقدام‌های صورت‌گرفته برای جلوگیری از شیوع ویروس «کرونا» در این کشور می‌تواند تاثیری جدی بر اقتصاد این کشور داشته باشد.
این در حالی است که ایتالیا سومین کشور در جهان از منظر بدهی ملی است.
رئیس بانک مرکزی ایتالیا گفت: «تاثیر این قضیه می‌توند برای اقتصاد ایتالیا و اروپا کوتاه‌مدت و محدود باشد و میزان رشد را چند درصدی پایین بیاورد.»
وی افزود: «با این حال نمی‌توان احتمال تاثیر بزرگ‌تر را رد نمود.»

سومین مورد از نوع جدید ویروس کرونا در ایتالیا کشف شد

گزارش شده است که در نتیجه آزمایشات انجام شده بر روی 56 شهروند ایتالیایی آورده شده از ووهان چین، در یک نفر نوع جدید اپیدمی ویروس کرونا (2019-nVoC) تثبیت شد.
در بیانیه منتشر شده از وزارت بهداشت ایتالیا، خاطرنشان شد كه نوع جدیدی از ویروس کرونا در یكی از 56 شهروند ایتالیایی كه در ابتدای هفته توسط هواپیمای نظامی از ووهان آورده شده بود و در اردوگاه نظامی سیچینگولا در قرنطینه گرفته شده بودند، تثبیت گردید.
بیان شده است که این فرد که گفته می شود بین 30 تا 40 سال سن دارد، بلافاصله در انستیتوی ملی بیماریهای واگیر لازارو اسپالانزانی تحت مداوا قرار گرفت.
در حالی که فرد مورد نظر اولین ایتالیایی است که این بیماری در او مشاهده شد، به عنوان سومین مورد جدید از ویروس کرونای کشف شده در ایتالیا ثبت شد.
در این کشور هفته گذشته برای اولین بار در دو گردشگر چینی با نوع جدیدی از ویروس کرونا مواجه شده بود و هر دو مورد معالجه قرار گرفته بودند. در همین حال، از جمله آخرین اخبارها این بود که زوج چینی تحت معالجه به دلیل افزایش نارسایی تنفسی به دستگاه تنفس در بخش مراقبت های ویژه وصل شدند.

ایتالیا: مبارزه با تروریسم به بمباران مدارس و بیمارستان‌ها مشروعیت نمی‌بخشد

وزارت خارجه ایتالیا طی بیانیه ای تاکید کرد که مبارزه با تروریسم در سوریه به بمباران مدارس و بیمارستان‌ها مشروعیت نمی‌بخشد.
رم/خبرگزاری آناتولی
وزارت امور خارجه ایتالیا با انتشار بیانیه ای درباره بمباران مناطق غیرنظامی از سوی رژیم اسد و روسیه در ادلب سوریه، تاکید کرد: مبارزه با گروه های تروریستی به حملات کورکورانه به مراکز غیرنظامی همچون مدارس و بیمارستان‌ها مشروعیت نمی‌بخشد.
در این بیانیه با اشاره به اینکه تحولات ادلب از سوی ایتالیا با نگرانی دنبال می‌شود، بر کشته شدن صدها و زخمی شدن هزاران غیرنظامی در این حملات و همچنین آواره شدن 500 هزار تن دیگر تاکید شده است.
وزارت خارجه ایتالیا همچنین خواستار توقف فوری درگیری ها از سوی طرف های درگیر و تمرکز بر کمک به غیرنظامیان شده است.
در بیانیه وزارت خارجه ایتالیا آمده است: راه حل بحران سوریه نظامی نیست. سازمان ملل باید بر روندی سیاسی که همه گیر و قابل اعتماد بوده و متناسب با قطعنامه 2254 است، تمرکز نماید. بر همین اساس از اقدامات نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه حمایت می‌کنیم.

جریمه پلیس ایتالیا برای مقررات زیست‌محیطی

گروه جامعه: پلیس ایتالیا در کمتر از ۳ ساعت ۱۶۲ راننده را به دلیل تخطی از قانون منع تردد در میلان جریمه کرد.
به گزارش ایسنا، این ممنوعیت موقت از ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز یک‌شنبه به وقت محلی شروع شد و تا اوایل عصر تلاش برای کاهش آلودگی هوای این شهر ادامه داشت.در همین حال پلیس این شهر ظرف تنها دو ساعت و نیم افرادی را که از این ممنوعیت سرپیچی کرده‌ بودند با جریمه‌های ۱۶۴ یورویی مجازات نمود.میلان در سال ۲۰۰۸ میلادی به عنوان آلوده‌ترین شهر اروپا شناخته شد و دود و آلودگی هوا هم‌چنان یک مشکل جدی در این شهر محسوب می‌شود.به گزارش رسانه‌های محلی در ساعت ۱۲:۳۰ ظهر روزیکشنبه به وقت محلی ۶۲۱ مورد کنترل رودی تردد خودروهایی صورت گرفت که رانندگان آنها به روز "پیاده‌روی یک‌شنبه" پایبند نماندند البته این ممنوعیت شامل وسایل نقلیه برقی یا معلولین نمی‌شود. هم‌چنین برخی از خیابان‌ها به خصوص به منظور دسترسی به ورزشگاه سن سیروی آث میلان باز مانده است.این نخستین باری نیست که تردد خودروها در محدوده شهری میلان ممنوع شده هرچند این طرح محبوبیت زیادی بین شهروندان ندارد.ماه گذشته میلادی چندین شهر ایتالیا از جمله رم و هم‌چنین میلان وسایل نقلیه دیزلی را پس از افزایش سطح آلودگی هوا به طور موقت ممنوع اعلام نمودند. بنا بر گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، تولید گازهای گلخانه‌ای وسایل نقلیه رایج‌ترین منبع ریز ذرات خطرناک برای سلامتی است که با عنوان PM10s و PM 2.5 شناخته می‌شوند.

نشست فرهنگ دوستان ایتالیایی در حمایت از میراث فرهنگی ایران

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از رم ؛ شماری از ایران شناسان و فرهنگ دوستان ایتالیایی در نشستی در رم، تهدیدات اخیر رئیس جمهور آمریکا در نابودی مراکز فرهنگی و تمدنی ایران را محکوم کردند.
پژوهشگران و ایران شناسان برجسته ایتالیایی بر پاسداشت حریم مراکز فرهنگی و موجودیت غیر قابل تعرض آنها پافشاری کردند.
پرفسور پیئر فرانچسکو کالیئری، باستان شناس و استاد دانشگاه بولونیا ایتالیا که یکی از سخنرانان در این نشست بود به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رم گفت: تهدیدات رئیس جمهور آمریکا علیه مراکز فرهنگی ایران، واکنشی انزجار آمیز در میان تمامی افراد فرهنگ دوست و آشنا با میراث عظیم فرهنگی ایران به همراه داشت. نشست امروز با هدف معرفی و یادآوری بخش کوچکی از مراکز فرهنگی مورد تهدید ترامپ که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار دارند برگزار شد.
پرفسور ادریانو روسی، مدیر انجمن بین المللی مطالعات مدیترانه و شرق نیز گفت: پس از تهدیدات ترامپ در ماه ژانویه علیه میراث فرهنگی ایران، ایران شناسان ایتالیایی از جمله نخستین دانش پژوهانی بودند که به این اظهارات رئیس جمهور آمریکا به شدت اعتراض کردند.
فابریتسیو کاسینلی، خبرنگار خبرگزاری رسمی ایتالیا ( انسا ) گفت: نشست امروز در واکنش جامعه فرهنگی ایتالیا به تهدیدات نظامی ترامپ علیه اماکن فرهنگی ایران برگزار شده است و بدون تردید ایتالیا با توجه به پیوندهای فرهنگی دیرینه بین دو کشور می تواند برای پیشبرد صلح و همکاری با ایران گام های بیشتری بردارد.
در این نشست حمید بیات و حجت الاسلام طه هاشمی سفیران کشورمان در ایتالیا و واتیکان و همچنین اکبر قولی رایزن فرهنگی ایران در رم نیز حضور داشتند. حمید بیات سفیر ایران در ایتالیا در سخنانی با ارائه آمارهایی در خصوص میراث فرهنگی ایران در فهرست جهانی یونسکو، و یادآوری همکاری کشورمان با انجمن بین‌المللی مطالعات مدیترانه و شرق در ایتالیا در کاوش و مرمت برخی از آن‌ها افزود: برگزاری چنین نشستی خود، گواه دیگری از جایگاه والای فرهنگ و تمدن دوکشور، به عنوان میراث مشترک بشری است.
بیات همچنین، با اشاره به کنوانسیون‌های بین‌المللی در خصوص حفاظت از میراث فرهنگی و پافشاری بر ضرورت التزام بین‌المللی به آن‌ها گفت: با کمال تعجب امروز، نه تنها از سوی برخی گروه‌ها و جریان‌های افراط‌گرا آثار و ارزش‌های فرهنگی و تمدنی در معرض تهدید و خطر قرار دارد؛ بلکه اخیرا شاهد اقدامات و اظهارات رییس جمهور آمریکا بودیم که مردم و فرهنگ و تمدن ایرانی را مورد تهدید قرار داد.
سخنرانان در این نشست تهدیدات رئیس جمهور امریکا را برای نابودی مراکز فرهنگی و تمدنی کشورمان مصداق بارز تروریسم فرهنگی بین المللی دانستند.
حمید بیات سفیر کشورمان در ایتالیا با اشاره به کنوانسیون‌های بین‌المللی در خصوص حفاظت از میراث فرهنگی و پافشاری بر ضرورت التزام بین‌المللی به آن‌ها یادآور شد که حمله به اموال، و میراث فرهنگی یک کشور، حمله به انسانیت و روح بشریت؛ و حمله به تاریخ است.

سری‌آ زنان ایتالیا؛ توقف یوونتوس و پیروزی آث میلان

تهران- ایرنا- دیدارهای هفته چهاردهم رقابت‌های سری‌آ فوتبال زنان ایتالیا با تساوی یوونتوس برابر فلورنتینا و شکست اینتر مقابل آث.میلان همراه بود.
در دیدارهای هفته چهاردهم سری آ زنان ایتالیا، تیم یوونتوس برابر فلورنتینا به تساوی صفر بر صفر رضایت داد و با ۳۸ امتیاز همچنان در صدر جدول باقی ماند. فلورنتینا نیز با ۱۸ امتیاز در رده هفتم جدول ایستاد.
فیورنتینا نیز مقابل تاواناکو، یک بر صفر این تیم را شکست داد و با بدست آوردن۳۲ امتیاز در رده دوم جدول باقی ماند. تاواناکو نیز با ۹ امتیاز در رده یازدهم جدول قرار گرفت. تک گل این دیدار را «پالوما لازارو» در دقیقه ۳۷ برای فیورنتینا به ثمر رساند.
آث. میلان نیز در برابر اینترمیلان به برتری ۲ بر یک دست یافت و با ۳۲ امتیاز در رده سوم باقی ماند و اینتر نیز نیز با ۱۸ امتیاز در رده ششم جای گرفت. «برجلیند بورد» و «والتینا جیاسینتی» در دقیقه های ۶۹ و ۷۸ ۲ برای میلان و «اوا بارتونوا» در دقیقه ۵۱ یک گل برای اینتر به ثمر رساندند.

انتظار طاقت فرسای مسافران ایران ایر در فرودگاه میلان ایتالیا

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از رم؛ در پی ممانعت مقامات فرودگاه بین المللی «مالپنسا» میلان ایتالیا از ارائه سوخت به هواپیمای ایران ایر، هواپیمای هما در این فرودگاه با ۱۱۷ مسافر زمین گیر شد.
پرواز شماره ۷۲۴ ایران ایر که یکشنبه ظهر به وقت محلی از آمستردام به مقصد تهران پرواز کرده بود و قرار بود در شهر «ریمینی» ایتالیا برای سوخت گیری، توقف کوتاهی داشته باشد به علت اوضاع نامساعد جوی و مه غلیظ مجبور شد درفرودگاه مالپنسا میلان فرود بیاید. به گفته مسافران این پرواز، آن‌ها بیش از ۴ ساعت طاقت فرسا برای سوخت گیری در داخل هواپیما در انتظار نشسته بودند. یکی از مسئولان ایران ایر در ایتالیا در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رم گفت: با وجود پیگیری‌های زیاد و تماس با تعدادی از شرکت‌های تامین سوخت در میلان و همچنین مقامات فرودگاهی این شهر، هیچیک حاضر به ارائه سوخت به هواپیمای ایران ایر نشدند. وی افزود: به همین دلیل تمام مسافران و خدمه پرواز از هواپیما پیاده و در هتل فرودگاه اسکان داده شدند. مسئولان ایران ایر ابراز امیدواری کردند که این هواپیما دوشنبه صبح ساعت ۱۱ بتواند بعد از ۱۹ ساعت تاخیر به تهران پرواز کند. به گفته منابع اگاه، از دو هفته پیش تمام پرواز‌های اروپایی ایران ایر در مسیر بازگشت به تهران جهت سوخت گیری در فرودگاه شهر «ریمینی» در شمال ایتالیا توقف می‌کنند.

کنفرانس دموکراسی، حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برگزار می گردد

کنفرانس بین‌المللی دموکراسی، حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ژوئن ۲۰۲۲ در ونیز، ایتالیا برگزار خواهد شد.
به گزارش خبرنگارمهر، کنفرانس بین‌المللی دموکراسی، حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در روزهای ۲۰ و ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲ در ونیز، ایتالیا برگزار می‌شود.

سفیر ایران در ایتالیا:‌ ترامپ با تمدن جهانی دشمنی دارد

سفیر کشورمان در ایتالیا با انتقاد از تهدید رئیس جمهور آمریکا علیه مراکز فرهنگی ایران خاطر نشان کرد، دونالد ترامپ مصداق تروریسم فرهنگی است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حمید بیات سفیر ایران در ایتالیا در نشستی با موضوع «یک میراث فرهنگی در خطر، سایت‌های ایران در فهرست جهانی یونسکو» گفت: «احترام به آثار فرهنگی و تمدنی، در واقع رعایت حرمت انسانی، و کرامت ذاتی انسانی است و نقطه مقابل آن یعنی حمله به اموال، و میراث فرهنگی، حمله به انسانیت، حمله به روح بشریت، و حمله به تاریخ می باشد.»
بیات خاطر نشان کرد، تهدید رئیس جمهوری آمریکا برای نابودی مراکز فرهنگی و تمدنی ایران، مصداق بارز تروریسم فرهنگی بین‌المللی است و ادامه قانون شکنی آمریکا برای شکستن مقاومت مردم ایران است.
سفیر کشورمان در ادامه افزود: «آمریکا به رغم ادعای خود بارها نشان داده که اعتقادی به مذاکره و پایبندی به تعهدات قبلی و فعلی ندارد و دشمنی او تنها با فرهنگ یک ملت نیست؛ بلکه تخاصم و مبارزه با ارزش‌های مشترک فرهنگی، و دستاوردهای تمدنی ملل مختلف جهان است.»

اسپر: از ایران می‌خواهیم همانند کشور عادی رفتارنماید

فارس : وزیر دفاع آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با وزیر دفاع ایتالیا گفت که واشنگتن از ایران درخواست دارد همانند یک کشور عادی رفتار کند.
«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا شامگاه جمعه در کنفرانس خبری مشترک با «لورنزو گویرینی» وزیر دفاع ایتالیا از ایران خواست تا همانند یک کشور عادی رفتار کند.
وی در این کنفرانس خبری گفت: « از طریق ائتلاف ضد داعش ما به همکاری با یکدیگر برای ثبات و حق حاکمیت در عراق و شکست پایدار داعش ادامه می‌دهیم.»
اسپر اضافه کرد: «ما شرکا و متحدانمان از جمله ایتالیا را تشویق می‌کنیم تا مشارکت خود در آمادگی ائتلاف را افزایش دهد و اختصاص ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی برای بودجه دفاعی برای یک ناتوی قدرتمند و آماده برای تهدیدات فردا بسیار مهم است.»
وزیر دفاع ایتالیا نیز در این کنفرانس خبری گفت که این کشور پس از مذاکره با آمریکا تصمیم گرفته است تا نیروهایش در عراق باقی بمانند.
وی به بحران لیبی نیز اشاره کرد و گفت: «وجود طرف‌های خارجی باعث تشنچ اوضاع در لیبی شوده و چاره‌ای جز راه‌حل سیاسی برای بحران لیبی وجود ندارد.»
در حال حاضر لیبی تحت اداره دو قدرت است. یکی پارلمان طُبرُق در شرق لیبی و دیگری دولت وفاق ملی در طرابلس (پایتخت) در غرب این کشور که به ترتیب، نیروهای شرق تحت حمایت عربستان، مصر، امارات، فرانسه و روسیه هستند و دولت در طرابلس تحت حمایت ترکیه، قطر و ایتالیاست.
سازمان ملل، دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج، مستقر در طرابلس را به رسمیت می‌شناسد اما شبه‌نظامیان شرق، تحت فشار عربستان و مصر سعی دارند، با زور نظامی، پایتخت را تصرف کنند. جنگ شرق و غرب لیبی از بهار گذشته شروع شده و تاکنون ادامه یافته و صدها نفر از طرفین کشته شده‌اند.

ایتالیا تصمیمی بر عدم همکاری با هواوی ندارد

معاون وزیر صنعت ایتالیا اعلام نموده است این کشور تصمیمی برای عدم همکاری باشرکت های چینی از جمله هواوی برای توسعه اینترنت۵G ندارد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یکی از معاونان وزرای دولت ایتالیا گفت این کشور هیچ تصمیمی برای عدم همکاری با شرکت‌های چینی از جمله هواوی را در توسعه شبکه اینترنت ۵G ندارد.
این درحالی است که ایالات متحده آمریکا سعی کرده با لابی در ایتالیا و بقیه هم پیمانان اروپایی اش از استفاده از تجهیزات هواوی در نسل پنجم اینترنت موبایل ممانعت نموده و از سوی دیگر به دقت فعالیت‌های شرکتZTE را تحت نظر قرار دهد.
آمریکا ادعا می‌کند همکاری با این شرکت تهدیدی امنیتی در بر دارد. هواوی و ZTE این اتهامات را رد کرده اند.
دولت آمریکا همچنین تهدید کرده از اشتراک گذاری اطلاعات با کشورهایی که با هواوی همکاری دارند، خودداری می‌کند اما هنوز کاملاً مشخص نیست آیا آمریکا به تهدید خود جامه عمل می پوشاند یا خیر.
مریلا لوییزی معاون وزیر صنعت در این باره می‌گوید: ایتالیا باید در وهله نخست منافع ملی خود را تأمین کند.
او اضافه کرد دولت باید موضوع امنیت ملی را بدون ساده لوحی و با ملاحظات لازم انجام دهد.

گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه ایران و ایتالیا

دکتر محمد جواد ظریف و لوئیجی دی مایو در خصوص آخرین تحولات روابط دوجانبه بویژه در زمینه اقتصادی، امنیت منطقه و موضوع سانحه هواپیمای اوکراینی رایزنی و تبادل نظر نمودند.
دکتر محمد جواد ظریف و لوئیجی دی مایو وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا عصر امروز در گفتگویی تلفنی در خصوص آخرین تحولات روابط دوجانبه بویژه در زمینه اقتصادی، امنیت منطقه و موضوع سانحه هواپیمای اوکراینی ( به عنوان حافظ منافع کانادا در ایران ) مذاکره و تبادل نظر کردند.

سایت ایتالیایی: دبیاسی تنها یک امضا تا سرمربیگری تیم ملی ایران

یک سایت ایتالیایی خبر داد سرمربی پیشین تیم‌های تورینو، لوانته و اودینزه در آستانه نشستن روی نیمکت سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، در حالی که فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده جانی دبیاسی گزینه مدنظر این فدراسیون به منظور سپردن هدایت تیم ملی فوتبال ایران نیست، یک سایت ایتالیایی خبر داد که این مربی ایتالیایی در آستانه حضور روی نیمکت این تیم است.
سایت ایتالیایی «تریبونا ترویسو» در گزارشی با تیتر «دبیاسی سرمربی ایران شد؛ او جام جهانی قطر را می‌خواهد»، نوشت: «توافق برای عقد قراردادی دو و نیم ساله حاصل شده و تنها امضای رسمی باقی مانده است. سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال آلبانی با وجود تنش بین ایران و آمریکا در تهران مشغول به کار خواهد شد».

مدیر عامل شرکت نفتی «انی» ایتالیا متهم به فساد شد

مدیرعامل شرکت انی ایتالیا برای حفظ اعتبار خود می‌جنگد، زیرا متهم شده که پرداخت رشوه به مسئولان نیجریایی را تجویز کرده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، کلودیو دسکالزی یکی از تأثیرگذارترین مدیران تاریخ شرکت انی بوده، اما پس از ۳۹ سال کار برای این شرکت، اکنون به محاکمه کشیده شده و با اتهام‌هایی درباره پرداخت ۱.۳ میلیارد دلار برای کسب امتیاز حفاری در نیجریه با درک اینکه بیشتر این پول برای رشوه بوده، روبه‌رو شده است.
در شرایطی که دسکالزی در دادگاهی در شهر میلان ایتالیا با این اتهام‌ها روبه‌روست، برای به‌دست آوردن مقام مدیرعاملی این شرکت برای سومین دوره پیاپی نیز تلاش می‌کند.
وی از عملکرد خود در رهبری شرکت انی دفاع و حضور در هرگونه فعالیت غیر قانونی را انکار می‌کند.
مدیرعامل انی اعلام کرد می‌خواهد یک دوره دیگر این مقام را به دست بیاورد تا به کارش در تحول این شرکت ادامه دهد و رهبران آینده آن را تربیت کند.

معرفی قدرتمندترین برند دنیا

اقتصاد نیوز: شرکت فراری برای دومین سال متوالی قدرتمندترین برند جهان شد.
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش وب سایت موتور۱، شرکت فراری برای دومین سال پیاپی عنوان قدرتمندترین برند در صنعت خودروسازی را به خود اختصاص داده است.
بر اساس جدیدترین گزارشی که از سوی وضعیت مالی برندهای مختلف جهان منتشر شده است، می توان دریافت که شرکت ایتالیایی فراری که بدون شک یکی از بزرگترین شرکت های تولیدکننده خودروهای لوکس و قدرتمند در جهان به شمار می رود، موفق شده است عنوان قدرتمندترین برند جهان را برای دومین سال متوالی از آن خود نماید.
این خبر بدون شک برای بسیاری از سرمایه گذاران که به دنبال افزایش معاملات بورس و سرمایه در صنایع خودروسازی برتر جهان بوده اند، خبر خوب و خوشایندی محسوب می شود چراکه آنها قادر خواهند بود با خیالی آسوده تر از قبل، بر روی سهام این برند سرمایه گذاری نمایند.
بر اساس این گزارش که هر ساله از سوی نهاد شاخص قدرت برند (BSI) تهیه و منتشر می شود، ۱۰۰ برند در مجموع مورد بررسی قرار گرفته اند که در میان آنها تنها ۱۲ برند توانسته اند به رنکینگ و رتبه بندی های برتر تحت عنوان AAA+ دست پیدا کنند. شرکت فراری نخستین برند موجود در میان این ۱۲ شرکت برتر قرار گرفته است.
دیوید های، مدیرعامل شرکت فاینانس در این خصوص خاطرنشان کرده است: فراری همچنان یکی از برندهای تاثیرگذار و برجسته در جهان به شمار می رود به گونه ای که حتی در صورتی که افراد نتوانند مالک یک خودرو با برند فراری باشند، همچنان خواهان یک کیف یا ساعت با نشان این برند هستند.
فراری در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز با کسب ۹۴.۸ امتیاز موفق شده بود قوی ترین و تاثیرگذارترین برند در جهان شود و از بسیاری دیگر از برندهای شاخص دیگر همچون مک دونالد، کوکاکولا، لگو و دیزنی نیز پیشی گرفته است.
ارزش سهام این خودروساز ایتالیایی با رشد و افزایش ۹ درصدی به ۹.۱ میلیارد دلار رسیده که در تقویت جایگاه آن نیز کمک بسزایی نموده است.

رایزنی «برهم صالح» با نخست وزیر ایتالیا در شهر «رم»

رئیس جمهوری عراق با نخست وزیر ایتالیا در شهر «رم» دیدار و گفتگو نمود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه سومریه نیوز، «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق با «جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا دیدار کرد.
بر اساس این گزارش، دو طرف در جریان این دیدار که در شهر «رم» برگزار گردید، در خصوص تقویت روابط دوجانبه گفتگو کردند.
دو طرف همچنین در خصوص مصوبه اخیر پارلمان عراق در رابطه با اخراج بیگانگان از این کشور بحث و تبادل نظر کردند.
صالح در این دیدار بر لزوم رفع تنش ها از منطقه و برقراری صلح در آن و همچنین احترام به حاکمیت ملی عراق تأکید نمود.
این درحالی است که دیدار اخیر صالح با دونالد ترامپ در حاشیه نشست داووس انتقادات شدید اقشار مختلف عراق را به دنبال داشته است.

صفحه1 از3