نشست فرهنگ دوستان ایتالیایی در حمایت از میراث فرهنگی ایران

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از رم ؛ شماری از ایران شناسان و فرهنگ دوستان ایتالیایی در نشستی در رم، تهدیدات اخیر رئیس جمهور آمریکا در نابودی مراکز فرهنگی و تمدنی ایران را محکوم کردند.
پژوهشگران و ایران شناسان برجسته ایتالیایی بر پاسداشت حریم مراکز فرهنگی و موجودیت غیر قابل تعرض آنها پافشاری کردند.
پرفسور پیئر فرانچسکو کالیئری، باستان شناس و استاد دانشگاه بولونیا ایتالیا که یکی از سخنرانان در این نشست بود به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رم گفت: تهدیدات رئیس جمهور آمریکا علیه مراکز فرهنگی ایران، واکنشی انزجار آمیز در میان تمامی افراد فرهنگ دوست و آشنا با میراث عظیم فرهنگی ایران به همراه داشت. نشست امروز با هدف معرفی و یادآوری بخش کوچکی از مراکز فرهنگی مورد تهدید ترامپ که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار دارند برگزار شد.
پرفسور ادریانو روسی، مدیر انجمن بین المللی مطالعات مدیترانه و شرق نیز گفت: پس از تهدیدات ترامپ در ماه ژانویه علیه میراث فرهنگی ایران، ایران شناسان ایتالیایی از جمله نخستین دانش پژوهانی بودند که به این اظهارات رئیس جمهور آمریکا به شدت اعتراض کردند.
فابریتسیو کاسینلی، خبرنگار خبرگزاری رسمی ایتالیا ( انسا ) گفت: نشست امروز در واکنش جامعه فرهنگی ایتالیا به تهدیدات نظامی ترامپ علیه اماکن فرهنگی ایران برگزار شده است و بدون تردید ایتالیا با توجه به پیوندهای فرهنگی دیرینه بین دو کشور می تواند برای پیشبرد صلح و همکاری با ایران گام های بیشتری بردارد.
در این نشست حمید بیات و حجت الاسلام طه هاشمی سفیران کشورمان در ایتالیا و واتیکان و همچنین اکبر قولی رایزن فرهنگی ایران در رم نیز حضور داشتند. حمید بیات سفیر ایران در ایتالیا در سخنانی با ارائه آمارهایی در خصوص میراث فرهنگی ایران در فهرست جهانی یونسکو، و یادآوری همکاری کشورمان با انجمن بین‌المللی مطالعات مدیترانه و شرق در ایتالیا در کاوش و مرمت برخی از آن‌ها افزود: برگزاری چنین نشستی خود، گواه دیگری از جایگاه والای فرهنگ و تمدن دوکشور، به عنوان میراث مشترک بشری است.
بیات همچنین، با اشاره به کنوانسیون‌های بین‌المللی در خصوص حفاظت از میراث فرهنگی و پافشاری بر ضرورت التزام بین‌المللی به آن‌ها گفت: با کمال تعجب امروز، نه تنها از سوی برخی گروه‌ها و جریان‌های افراط‌گرا آثار و ارزش‌های فرهنگی و تمدنی در معرض تهدید و خطر قرار دارد؛ بلکه اخیرا شاهد اقدامات و اظهارات رییس جمهور آمریکا بودیم که مردم و فرهنگ و تمدن ایرانی را مورد تهدید قرار داد.
سخنرانان در این نشست تهدیدات رئیس جمهور امریکا را برای نابودی مراکز فرهنگی و تمدنی کشورمان مصداق بارز تروریسم فرهنگی بین المللی دانستند.
حمید بیات سفیر کشورمان در ایتالیا با اشاره به کنوانسیون‌های بین‌المللی در خصوص حفاظت از میراث فرهنگی و پافشاری بر ضرورت التزام بین‌المللی به آن‌ها یادآور شد که حمله به اموال، و میراث فرهنگی یک کشور، حمله به انسانیت و روح بشریت؛ و حمله به تاریخ است.