اقتصاد ایتالیا در چنگال کرونا

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از رم گسترش ویروس کرونا در ایتالیا، اقتصاد بحران زده این کشور را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.صنعت گردشگری در ایتالیا از مهم‌ترین بخش‌هایی است که به علت شیوع این ویروس آسیب دیده است. بسیاری از گردشگران خارجی سفر‌های برنامه ریزی شده خود را به شهر‌های مختلف ایتالیا از جمله شهر تاریخی ونیز لغو کرده اند.
لوکا زایا، استاندار ونتو اذعان کرد:ویروس کرونا اقتصاد شمال شرق ایتالیا را که نزدیک به ۴۰ درصد از تولید ناخالص ایتالیا را تولید می‌کنند به زانو دراورده است. دیگر کافیست. با هماهنگی وزیر بهداشت دستور دادم از روز دوشنبه تمام مدارس، سینماها، موزه‌ها و اماکن عمومی باز شود.
در همین حال گروهی از پزشکان و پرستاران در شهر ونیز با در برداشتن نقاب‌هایی که یادآور بیماران و پزشکان در قرون گذشته، به ویژه هنگام شیوع بیماری‌های مهلکی مانند طاعون بودند، در برابر مردم ظاهر شدند تا به نوعی و برای مدتی هر چند کوتاه، هراس از بیماری را از مردم دور نمایند.
لوئیجی دی مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا در نشستی مطبوعاتی به کشور‌های خارجی اطمینان داد با رفتاری شفاف و مسئولانه در حال مهار ویروس کرونا است. وی گفت: از ۶۰ میلیون جمعیت ایتالیا فقط حدود ۵۰ هزار نفر در دو منطقه شمالی کشور در کانون ویروس کرونا هستند که مقامات بهداشتی ایتالیا با جدیت اوضاع را تحت کنترل دارند.
دی مایو همچنین در مورد گران شدن سرسام اور ماسک و مواد بهداشتی در ایتالیا گفت: دولت برای مقابله با اشفته بازار ماسک و مواد ضد عفونی به سرعت تدابیری اتخاذ خواهد کرد و با شرکت‌هایی که مسئول گرانی و نایاب شدن این لوازم هستند به شدت برخورد خواهد کرد.
وزیر امور خارجه ایتالیا همچنین اعلام کرد که گردشگران خارجی بدون نگرانی می‌توانند به این کشور سفر کنند و هیچ خطری ان‌ها را در این خصوص تهدید نمی‌کند.
هم اکنون استان‌های شمالی ایتالیا با ۱۴ قربانی و بیش از ۵۳۰ مورد الودگی به ویروس کرونا به کانون شیوع این بیماری تبدیل شده اند.