اقتصاد ایتالیا از شیوع ویروس کرونا ضربه می‌خورد

حتی قبل از شیوع ویروس کرونا هم احتمال رکود بیشتر در اقتصاد ایتالیا در سال جاری میلادی وجود داشت ولی حالا این بحران ضربه بزرگتری به فعالیت‌های اقتصادی در ایتالیا می زند.
میلان تنها منطقه ای نیست که بسته شده، مراکز مهم گردشگری و فرهنگی این کشور مثل کاتدرال(کلیسای دومو) و اپرا هاوس هم بسته شده اند.
رشد اقتصادی ایتالیا سالهاست کند شده است و این بحران بهداشتی می تواند ایتالیا را وارد رکود دیگری نماید.
کل تولید کالاها و خدمات ایتالیا در 2019 تقریباً به اندازه 15 سال گذشته بود که آن هم 4 درصد کمتر از 2007 بود یعنی درست قبل از بحران مالی. بیکاری هم یک مشکل همیشگی در ایتالیاست، مخصوصاً در میان جوانان. نرخ بیکاری در جوانان زیر 25 سال 28.9 در صدد است. فقط نرخ بیکاری اسپانیا و یونان در اتحادیه اروپا از ایتالیا بیشتر است.
ایتالیا طی دو سال گذشته با رشد کند اقتصادی و کاهش تجارت بین الملل دست و پنجه نرم می‌کرد. تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه پایانی سال گذشته میلادی 0.3 درصد کاهش یافت و به گفته متخصصان در سال2020 هم افت بیشتری خواهد داشت.
حتی قبل از شیوع ویروس کرونا هم احتمال رکود بیشتر در اقتصاد ایتالیا در سال جاری میلادی وجود داشت ولی حالا این بحران ضربه بزرگتری به فعالیت‌های اقتصادی در ایتالیا خواهد زد.
تاثیر ویروس کرونا بر گردشگری هم عاملی مهم است. به جز اسکی در کوهستان، اکنون فصل گردشگری نیست و مناطقی که تحت تاثیر ویروس قرار گرفته اند، از مناطق مهم گردشگری ایتالیا نیستند ولی با نزدیک شدن تابستان و در صورت گسترش ویروس در مناطق دیگر ایتالیا، شرایط متفاوت خواهد بود. همین حالا هم چندین پرواز به شمال ایتالیا لغو شده است و مردم ترجیح می‌دهند به این مناطق سفر نکنند.
در حال حاضر به نظر می‌رسد اقتصاد ایتالیا در معرض پیامدهای ویروس جدید کرونا و چالشهای قبلی موجود قرار دارد و اگر گسترش این ویروس ادامه یابد شرایط برای کل منطقه یورو وخیم تر خواهد شد.