ایتالیا ۲۰ هزار کادر پزشکی دیگر برای مبارزه با کرونا به کار گرفت

تهران-ایرنا- دولت ایتالیا اعلام کرد که برای مبارزه با ویروس کرونا در این کشور ۲۰ هزار نیرو از کادر پزشکی دیگر را به کار گرفته و مراکز قرنطینه جدید ایجاد می کند.
به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری فرانسه، به دنبال جان باختن ۴۹ شهروند ایتالیایی در اثر ابتلا به ویروس کرونا دولت ایتالیا پس از نشست شورای وزیران در طول شنبه شب تصمیم گرفت تا ۲۰ هزار کادر پزشکی بیشتر بکارگرفته و مراکز جدید قرنطینه اختصاص دهد.
قرار است که در این طرح شمار تحت های مراقبت های ویژه از ۵ هزار به ۷ هزار تخت افزایش یابد و تخت های مراقبت های ویژه برای بیماران تنفسی نیز دو برابر شود.
کادر جدید شامل ۵ هزار پزشک و متخصص و ده هزار پرستار و ۵ هزار کمک پرستار است و از پزشکان بازنشسته هم کمک گرفته می شود.
طبق آمار جدید شمار افرادی که در ایتالیا در اثر ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا کووید ۱۹ به بخش مراقبت های ویژه انتقال منتقل شده اند تا روز جمعه ۴۶۲ نفر بودند.
پیش بینی شده که در صورت کمبود مراکز بهداشتی از هتل ها به این منظور استفاده شود. همچنین قرار شده که بودجه ۵۰ میلیون یورویی به شرکت های تولید ماسک و کالاهای بهداشتی دیگر برای مقابله با کرونا اختصاص داده شود.
ایتالیا اکنون با ثبت ۴هزار و ۶۳۶ مورد مبتلا و جان باختن ۱۹۷ نفر در رتبه دوم پس از چین از نظر آمار جان باختگان و رتبه چهارم شمار مبتلایان را در جهان دارد.
«جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا با امضای حکمی در راستای جلوگیری از انتشار وسیع‌تر کرونا دستور داد بخش‌هایی از شمال این کشور که ۱۶ میلیون نفر از جمعیت را در بر می‌گیرد، قرنطینه شود. بنا بر این دستور ورود و خارج در شهرهای مهمی مانند میلان و ونیز بشدت محدود می‌شود.
دولت واتیکان نیز اقدامات پیشگرانه ای برای مقابل با ویروس کرونا و جمعیت ۴۵۰ نفر آن که بیشتر آنها سالخورده هستند؛ اتخاذ کرده است.
واتیکان روز پنجشنبه گذشته اولین مورد ابتلا به این بیماری را ثبت کرد و پزشکان در انتظار نتایج آزمایشات بر روی شخص دیگری هستند که در مراسمی در واتیکان در ماه گذشته شرکت کرده بود.
واتیکان روز گذشته نیز اعلام کرد که مراسم دینی روز یکشنبه به شکل مستقیم از طریق ویدیو کنفرانس به جای پنجره مشرف به میدان «سنت پیتر» انجام خواهد شد.منطقه لمباردی، بخش‌هایی از ونیز و اطراف آن در منطقه «ونتو» و همچنین «پارما» و «ریمینی» در منطقه «امیلیا رومانیا» در ناحیه قرنطینه قرار گرفته‌اند که یک چهارم از جمعیت ایتالیا در این نواحی زندگی می‌کنند.
کوریره دلا سرا پیش از صدور این حکم نوشته بود کسانی که از قوانین قرنطینه تخطی کند، به زندان محکوم خواهد شد.
بر اساس دستورالعمل جدید دولت ایتالیا، از مردم خواسته شده تا منطقه «لمباردی» و ۱۱ استان تعیین‌شده دیگر را ترک نکنند یا از نقاط دیگر به آنجا سفر نکنند.
از شهروندان خواسته شده است که از ورود به این مناطق یا خروج از آنها «اکیدا خودداری کرده» و حتی از رفتن به نواحی نزدیک قرنطینه پرهیز کنند، مگر آنکه «کار ضروری» داشته باشند. تمام موزه‌ها، باشگاه‌های ورزشی، مراکز فرهنگی، پیست‌های اسکی و استخرهای شنا در این نواحی مشخص‌شده تعطیل خواهد بود. همچنین مرخصی تمام کادر درمانی، مراسم‌ عروسی و خاکسپاری و مسابقات ورزشی تعلیق شده و تا حد امکان دورکار کارمندان در اولویت قرار می‌گیرد.
علاوه بر این، تمام مدارس و دانشگاه‌ها تا سوم آوریل (۱۵ فروردین) تعطیل شدند. دولت ایتالیا پیشتر مدارس و دانشگاه‌ها را تا ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) تعطیل کرده بود. کافه‌ها و رستوران‌ها در دوره قرنطینه باز خواهد بود، به شرط آنکه مشتریان فاصله یک متری از یکدیگر را رعایت کنند. پیشتر فقط ۱۱ روستا که با عنوان «نواحی قرمز» شناخته می‌شوند، قرنطینه شده‌ بودند.
ایتالیا ۶۰ میلیون نفر جمعیت دارد و در دو هفته گذشته ۵ هزار و ۸۸۳ نفر مبتلا به کرونا را شناسایی کرده است. همچنین ۲۳۳ نفر نیز در همین مدت جان خود را از دست داده‌اند.
«نیکولا زینگارتی» رهبر حزب دموکرات ایتالیا از جمله افرادی است که به کرونا مبتلا شده است. کرونا به همه مناطق ۲۲‌گانه ایتالیا سرایت کرده اما بیش از همه مناطق ثروتمند و توسعه‌یافته شمال کشور را درگیر کرده است.
لمباردی یکی از ثروتمندترین مناطق ایتالیاست که ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد. میلان با ۱.۴ میلیون نفر جمعیت مرکز لمباردی و پایتخت مالی ایتالیا به شمار می‌رود. قرنطینه یک ماهه این مناطق، خصوصا ونیز که مرکز گردشگری ایتالیا به قلمداد می‌شود، زیان سنگینی به اقتصاد این کشور وارد می‌کند.
سازمان جهانی بهداشت روز جمعه از ایتالیا خواست تا بر اتخاذ تدابیر لازم برای مهار کرونا بشدت متمرکز شود.دولت ایتالیا وعده داده است که ۷.۵ میلیارد یورو برای مقابله با تبعات کرونا هزینه کند.