سفارت ایران در ایتالیا: مبارزه با کرونا همت جهانی می‌طلبد نه اتهام‌زنی

متن کامل این بیانیه که یک نسخه آن در اختیار دفتر لندن خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته، آمده است: سفارت جمهوری اسلامی ایران ضمن ابلاغ تعارفات خود به کلیه نمایندگی های خارجی مقیم رم ، رسانه های جمعی، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و دانشگاهی و سایر صاحبنظران ایتالیایی، اشعار می دارد باتوجه به ابهامات و اتهامات زیادی که در برخی از رسانه ها علیه جمهوری اسلامی ایران در مقابله با ویروس کرونا منتشر می شود، موارد ذیل جهت تنویر افکار به شرح ذیل اعلام می دارد.
این سفارت از تمامی رسانه و شبکه های اجتماعی که اخبار واقعی در رابطه با انتشار ویروس کرونا منتشر کردند،تقدیر و تشکر می کند.
در سایه انتشار ویروس کرونا و شرایط سختی که ملت ایران و بسیاری از کشورهای جهان در آن به سر می برد، اکنون نیاز مبرمی به ایجاد طمأنینه و همچنین ایجاد فضای مثبت برای از بین بردن این بلای جهانی وجود دارد.
جمهوری اسلامی ایران به مردم منطقه و تمام دنیا اعلام می کند که ویروس کرونا مرز نمی شناسد و برای عبور از این بیماری خطرناک نیازمند تلاش و همکاری منطقه‌ای و بین المللی هستیم و ایجاد رعب و ترس و بزرگنمایی اخبار انتشار ویروس کرونا نه تنها بر ایران بلکه بر تمام کشورهای جهان و منطقه که نیازمند آرامش هستند،تاثیر منفی می گذارد.
جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند مرزهای خود را از طریق بررسی های پزشکی وآزمایش کلیه اتباع ایرانی و خارجی که از مرز به صورت رسمی عبور می نماید و صدور گواهی سلامت بهداشتی تضمین نماید. البته باتوجه به طول زیاد مرزهای کشور خصوصا در منطقه شرق کشور و محدودیت های موجود حاصل از تحریم ها ، بررسی جامع و کنترل کامل مرزها میسر نیست.
نمایندگان سازمان بهداشت جهانی که اکنون در ایران حضور دارند و به صورت روزانه از مراکز درمانی ایران بازدید می کنند موارد ذیل را تاکید نموده اند:
ایران یکی از بهترین کشورهای منطقه از نظر بیمارستانی و مراکز درمانی است و الگویی موفق برای بسیاری از کشورهای خاورمیانه به شمار می رود. همه مقامات کشوری ایران به اهیمت مقابله با ویروس کرونا اشراف داشته و مدیریت مقابله و کنترل آن را به وزارت بهداشت تفویض نموده اند. پس از بازدید بعمل آمده از کلیه بخشهای مدیریت بحران، تحقیقاتی و اجرایی. عملکرد ایران اذعان می دارد اقدامات ایران در سطح قابل قبول می باشد. ایران دارای راهبرد مناسبی برای مقابله با این بیماری می باشد. اقدامات سازنده ایران از جمله تخصیص بیمارستان خاص در هر شهر بزرگ ، آموزش و تجهیز کادر درمانی ، اطلاع رسانی عمومی بخوبی انجام شده. لازم است از ایران در راستای تقویت اقداماتش حمایت شود. سازمان بهداشت جهانی دارای تجارب خوبی است که آنرا در اختیار ایران قرار خواهدداد و از سایر کشورها نیز انتظار می رود این اقدام را تقویت نمایند. اتخاذ راهبردی جهانی برای مقابله با این بیماری امری ضروری است. البته ایران با محدودیت هایی نیز مواجه است ازقبیل منابع انسانی مورد نیاز، منابع مالی ، تجهیزات. به موجب مقررات بین المللی بهداشت جهانی مراودات و تردد کالا نبایستی در دوران بیماری همگانی مختل شود. زیرا پیامدهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و بین المللی خواهد داشت.. بر طبق ماده 43 IHR هرگونه محدودیت غیر ضروری در تجارت و ترددهای مرزی و پروازها ممنوع می باشد.
در راستای مقابله با تحریم های غیر انسانی امریکا در راستای شکست مقاومت مردم ایران که نتیجه آن فراگیر کردن ویروس کرونا می باشد، دولت جمهوری اسلامی ایران از اولین روزهای شروع این بیماری، در حال آماده باش قرارگرفته و درراستای مقابله با این بیماری تمامی مساعی خود را بکارگرفت. برخی از این اقدامات به شرح ذیل می باشد:
تولید تجهیزات پیشگیری و مقابله از جمله ماسک و مواد بهداشتی ضد عفونی ایجاد بیمارستان های صحرایی سازماندهی 300 هزار تیم پزشکی و درمانی با کمک نیرو های نظامی گندزایی مکان های عمومی و مقابله با مناطق آلوده به صورت مستمر کاهش ساعات کاری در بخشهای دولتی و خصوصی ابلاغ دستورالعمل های بهداشتی عمومی و خصوصی اعمال محدودیت های مسافرتی به شهرهای مبتلا به اعمال کلیه استاندارهای بهداشتی ایکائو، انجام آزمایش از کلیه مسافران ورودی و خروجی در فرودگاه ها و ترمینال های کشور و همراه با صدور گواهی سلامت افراد سالم محدود نمودن تردد با قطار وهوپیما به مناطق آلوده تعطیل نمودن کلیه اجتماعات رسمی و مذهبی از جمله مساجد و نماز جمعه تعطیلی مراکز آموزشی شامل مجتمع های آموزشی و دانشگاهی همکاری نزدیک با تیم های تخصصی WHO تبادل تجارب با کشورهای مبتلا به از جمله چین تلاش گسترده در جهت تامین نیازهای پزشکی و تجهیزات و دارو علیرغم تحریم های ظالمانه امریکا اطلاع رسانی روزانه رسانه ای به مردم
سفارت جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر اراده قوی دولت جمهوری اسلامی ایران با اتکاء به حمایت های مردمی به مقابله با این بیماری، خواستار لغو تحریم های غیر انسانی امریکا علیه ایران در راستای تامین منابع مورد نیاز انسانی و مالی بوده و ازهمه کشورهای دوست درخواست ارسال کمک های انسان دوستانه پزشکی و بهداشتی را مطرح کرده است.
این سفارتخانه همچنین آمادگی خود را برای تبادل تجارب و اطلاعات با نهادهای بهداشتی و نظارتی ، و تعامل سازنده را با رسانه ها، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی ایتالیا را اعلام کرده است.