همکاری تهران و رم برای مقابله با کرونا

سفیر ایران در رم از آمادگی کشورمان برای همکاری با ایتالیا در مقابله با بحران کرونا خبر داد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ؛ از رم سفیر ایران از آمادگی کشورمان برای همکاری با ایتالیا در مقابله با بحران کرونا خبر داد.
"حمید بیات" سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری ایتالیایی «اجی»، با تشریح تدابیر گسترده کشورمان در مبارزه با کووید ۱۹ گفت: در پی سیاست‌های اتخاذ شده و تلاش‌های مستمر پزشکان و کادر درمانی ایران و همچنین همکاری مردم، آمار‌ها نشان می‌دهد که شمار مبتلایان به کرونا در ایران با شیب ملایم در حال کاهش است.
" بیات" افزود: در چند هفته گذشته وزیران امور خارجه ایران و ایتالیا و شهردار تهران و رم در تماس با یکدیگر درباره کرونا با یکدیگر رایزنی کرده اند.
سفیر کشورمان در بخشی از این مصاحبه با اشاره به تحریم‌های آمریکا ضد ایران و ادعای واشنگتن بر تحریم نبودن دارو و تجهیزات پزشکی به کشورمان، اظهارات مقامات آمریکایی را یک ادعا و غیر واقعی توصیف کرد و گفت: رژیم ایالات متحده آمریکا با خودخواهی و درک نکردن شرایط حساس کنونی، سیاست خصومت ورزی و فشار حداکثری خود را که امروزه ضد انسانیت وبشریت است به سطح بی سابقه‌ای رسانده و علاوه بر تروریسم اقتصادی به تروریسم بهداشتی ضد ایران نیز روی آورده است.
"بیات" افزود: هیچ فردی در جهان دروغ‌ها و نیرنگ‌های آمریکا را قبول نمی‌کند. آن‌ها هر روز به مردم جهان دروغ می‌گویند و بارزترین دروغ هایشان نیز ضد جمهوری اسلامی ایران است.
سفیر ایران در رم در ادامه با اشاره به این مسئله که هم اکنون کرونا در حال تحمیل خسارت گسترده و سنگین به دنیاست و هیچ کشوری از گزندان در امان نیست، گفت: کمترین توقع ما از جامعه جهانی و کشور‌های مستقل این است که در شرایط حساس فعلی به تحریم‌های یکجانبه و خودسرانه آمریکا عمل نکند.
"بیات" همچنین درباره ساز و کار اینستکس گفت: ایران از هر اقدام بانکی که روند سیطره آمریکا را بر نقل و انتقالات مالی بین المللی محدود کند، استقبال می‌کند. اینستکس نیز از جمله مکانیسم‌هایی است که تقویت آن نه تنها برای ایران بلکه برای کشور‌هایی که از سوء استفاده آمریکا از نظام مالی بین المللی موجود آسیب دیده اند، مهم است.
سفیر ایران در رم با پافشاری بر این مسئله که ایتالیا یکی از تاثیر گذارترین کشور‌ها در اتحادیه اروپایی و یکی از شرکای بزرگ تجاری ایران است، گفت: ایتالیا می‌تواند از فرصت این مکانیسم مالی برای توسعه روابط تجاری و کمک به شرکت‌های کوچک و متوسط خود بهره برداری کند.