بحران کرونا _ شروع رسمی فاز دوم در ایتالیا

در روز 14 می 2020 (25 اردیبهشت 1399) نخست وزیر ایتالیا طی کنفرانس مطبوعاتی سومین لایحه دولت را با عنوان "لایحه احیا" برای مقابله با بحران اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا معرفی نمود.
نحوه بازگشایی رستوران‌ها، قهوه خانه‌ها و فروشگاه‌ها و سفرهای درون اتحادیه
بر اساس اعلام نخست وزیر ایتالیا در تاریخ 17 ماه می 2020 فاز دوم مقابله با کرونا به صورت رسمی از امروز 18 ماه می آغاز می‌شود. دو هفته گذشته برخی آزاد سازی‌ها به صورت آزمایشی و محدود اجرا شد تا دولت بتواند ارزیابی نسبی در خصوص گسترش این آزاد سازی‌ها با رعایت پروتکل های خاص داشته باشد. با توجه به ادامه روند کاهش مبتلایان جدید و فوتی‌ها و افزایش تعداد بهبود یافتگان در سراسر کشور دولت ایتالیا با اطمینان بیشتری قدم در اجرایی کردن فاز دوم نهاده است. بر اساس مصوبه جدید دولت که در روزنامه رسمی نیز به چاپ رسیده و به عنوان قانون رسمی قابل استناد می‌باشد برخی مقررات و دستورالعمل هایی را بعد از مذاکرات گسترده با مقامات و استانداران در سراسر کشور به تصویب رسانده است تا براساس آن بازگشایی‌ها با اولویت های هر استان صورت گیرد.
این دستور العمل ها شامل یک تقویم بازگشایی است که بر اساس آن از روز 18 می 2020 رستوران‌ها ، قهوه خانه‌ها، پیتزافروشی‌ها، مغازه‌ها و فروشگاه‌ها، آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبای و موزه‌ها با رعایت اصول بهداشتی و حفاظتی می‌توانند فعالیت خود را آغاز نمایند. از روز 25 می نیز استخر ها و مجموعه‌های ورزشی می‌توانند فعالیت نمایند. از 15 ماه جون نیز سینما ها و تئاترها و مراکز تابستانی مجاز به بازگشایی خواهند بود. تمام این مجوزها با رعایت پروتکل های الزامی‌ بوده و برای هر یک دستور العمل مشخصی تدوین شده است. بر اساس این مقرررات هر استان می‌تواند شرایط سختگیرانه تر و یا آسانتری را برای کنترل نحوه رعایت دستورالعمل ها به اجرا گذارد. برای نمونه استان لیگوریا سالن‌های ورزشی را از روز نخست بازگشایی می‌کند. در صورتی که این کسب و کارها در استان لومباردی از روز اول جون مجاز به بازگشایی هستند. برای از سر گیری سری آ فوتبال ایتالیا نیز اعلام شده نیاز به بررسی بیشتری دارد.
بر اساس شرایط جدید باید همچنان فاصله یک متری افراد از یکدیگر رعایت شود. پوشیدن ماسک در شرایطی که رعایت فاصله از سایرین ممکن نباشد اجباری خواهد بود. برای برخی مشاغل لزوم بکارگیری ماسک های با قابلیت بالاتر همچون FFP2 و رعایت فاصله برای ارایه خدمات به مشتریان الزامی‌شده است. رعایت فاصله در سالن‌های ورزشی و سواحل بیشتر بوده و برای استخرها نیز مقررات سخت گیرانه تری تعیین شده است. تمامی این اماکن باید مجهز به سیستم کنترل دمای بدن مراجعین باشند. تمام سیستم های نظارتی بهداشتی در استانها باید اطلاعات روزانه را به مرکز ارسال نمایند تا در صورت لزوم هر مداخله ای به هنگام و در محدوده جغرافیایی مشخص صورت گیرد. برای سفر در داخل استانها دیگر نیازی به ارایه فرمهای سفر نمی‌باشد. برای سفر به سایر استانها باید تا سوم ماه ژوئن منتظر ماند. محدودیت های قبلی در این خصوص همچنان ادامه دارد. از روز سوم ژوئن مرزهای کشور نیز گشوده خواهد شد و سفر از منطقه شنگن، سوئیس، بریتانیا و ایرلند به ایتالیا مجاز خواهد بود.
برای بازگشایی فعالیت تجاری و اقتصادی مقررات استانی اعمال خواهد شد. هر گونه تخطی از مقررات نیز منجر به توقف فعالیت واحد متخلف خواهد شد. علاوه بر این برای متخلفان جرایمی‌بین 400 تا 3000 یورو در نظر گرفته شده است.
منبع: https://economic.mfa.ir/