سفیر ایران در رم: بخش خصوصی برای افزایش صادرات به ایتالیا ابتکار عمل را به دست گیرد

سفیر ایران در ایتالیا گفت: شرکت‌های ایرانی ابتکار عمل را در دست گرفته و راهکارهای جایگزینی برای حفظ و توسعه همکاری‌ها و خصوصا افزایش حجم صادرات به ایتالیا را شناسایی نمایند.
به گزارش خبرگزاری مهر، حمید بیات سفیر ایران در ایتالیا روزسه‌شنبه، 06 خردادماه جلسه ای را با جمعی از تجار، مدیران شرکت‌ها و همچنین دانشجویان ایرانی برگزار کرد.
در این نشست که به همت اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا و از طریق اینستاگرام زنده برگزار شد، احمد پورفلاح رئیس اتاق مشترک، سئوالات متعددی را با سفیر کشورمان مطرح که از سوی او پاسخ داده شد.
با توجه به سئوالات مطرح شده، بیات به ارائه توضیحاتی در زمینه سطح رابطه سیاسی ایران و ایتالیا، تاثیر تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا بر روابط اقتصادی با این کشور، وضعیت پروازهای مستقیم ایران به ایتالیا، نقش اتاق های مشترک بازرگانی در توسعه مناسبات تجاری دو کشور، نقش روابط اقتصادی در تعمیق مراودات سیاسی ایران و ایتالیا پرداخت و سپس توصیه های لازم را به تجار و شرکت‌هایی که مایل به برقراری روابط تجاری با ایتالیا هستند را ارائه نمود.
وی تصریح کرد: روابط دو کشور ایران و ایتالیا از سابقه طولانی برخوردار بوده و همواره مناسبات حسنه و روبه گسترشی در همه حوزه ها بین طرفین وجود داشته است و امروزه نیز علی‌رغم تحریم‌های یک‌جانبه و غیر قانونی آمریکا، اگرچه با کاهش حجم تجارت مواجه شده ایم، اما همکاری در حوزه های متعدد دیگر کماکان ادامه یافته است.
سفیر ایران در ایتالیا از شرکت‌های ایرانی خواست تا در شرایط کنونی تحریم‌ها و در کنار تلاش بخش های دولتی، ابتکار عمل را بیش از پیش در دست گرفته و با توجه به برخی محدودیت‌های تجاری اعمال شده ناشی از تحریم‌ها، راهکارهای جایگزین برای حفظ و توسعه همکاری‌ها و خصوصا افزایش حجم صادرات به ایتالیا را شناسایی و مورد بهره برداری قرار دهند.
بیات همچنین به نقش اتاق های مشترک بازرگانی در تسهیل وتقویت امور تجاری و صنعتی دو کشور اشاره کرد و اظهار داشت: هر دو اتاق مشترک در ایران و ایتالیا بسیار فعال بوده و بسیاری از فعالیت های تجاری میان دو کشور توسط اعضای این اتاق ها صورت می گیرد.
وی در خصوص تبعات شیوع ویروس کرونا بر روابط نیز افزود: مهمترین تاثیر کرونا در روند روابط دو کشور بیشتر در حوزه حمل و نقل و توقف کامیون‌های ایرانی در مرز ترکیه مشهود بود.
بخش دیگری از سئوالات، مربوط به مشکلات دانشجویان ایرانی اعم از پذیرش و زمان بازگشایی دانشگاه‌های ایتالیا، مشکلات اخذ ویزای دانشجویی و فعالیت سفارت ایتالیا در تهران بود که در این زمینه نیز پاسخ هایی ایفاد شد.
سفیر ایران در ایتالیا اظهار داشت: به دلیل شرایط کرونایی و سیاست های قرنطینه ای سخت در ایتالیا، اغلب واحدهای اداری و دانشگاهی به حالت تعطیل درآمدند. سفارت ایتالیا در تهران نیز برای مدتی فعالیت های کنسولی خود را به حالت تعلیق درآورد. در خصوص زمان آغاز ترم تحصیلی و پذیرش دانشجویان جدید، طی گفتگوهایی که با سفارت ایتالیا در تهران صورت گرفت، اعلام کردند که هنوز دستورالعملی از دولت به آنها ابلاغ نشده است.
بیات ادامه داد: اگرچه پذیرش دانشجو خواهند داشت، اما به دلیل تاخیرهای بوجود آمده ناشی از کرونا، مشخص نیست در خصوص زمان بندی صدور ویزای دانشجویان، سفارت ایتالیا در تهران به چه صورت اقدام خواهد کرد.
وی خطاب به متقاضیان ویزای تحصیلی ایتالیا، گفت: توصیه می شود این افراد حتما به نکات و شرایط درخواست شده در سایت سفارت ایتالیا در تهران توجه و مدارک درخواست شده را به صورت شفاف و دقیقا در زمان تعیین شده به سفارت ایتالیا تحویل دهند.
سفیر ایران در ایتالیا خاطرنشان کرد: سال گذشته ما مذاکرات متعددی با اداره بورس و همچنین وزارت امور خارجه ایتالیا برای رفع مشکل دانشجویان ایرانی انجام دادیم. امیدوار هستیم که در سال جدید شاهد مشکلات برای ورود دانشجویان ایرانی به ایتالیا نباشیم.