خلاصه متن گفتگو با عالیجناب دکتر بیات سفیر محترم ایران در ایتالیا

روز سه شنبه مورخ 06/03/99 اتاق ایران ایتالیا به ریاست اتاق آقای مهندس پورفلاح و دبیرکل خانم مهندس شهابی در یک گفتگوی زنده و غیر حضوری میزبان عالیجناب دکتر بیات سفیر محترم کشورمان در ایتالیا بود. در ابتدا ریاست اتاق ضمن تشکر از قبول دعوت از اینکه ایشان به اعضای محترم اتاق ایران- ایتالیا این نوید را داده بودند که در مورد مشکلات آنها گفتگو کنند اظهار خوشنودی نمودند. جناب دکتر بیات نیز ضمن تبریک عید خجسته فطر به اعضای محترم و بینندگان و آرزوی قبولی طاعات از اتاق ایران ایتالیا برای این دعوت تشکر نمودند. خلاصه‌ای از سوالات اعضا و جواب‌های ایشان در زیر آمده است:
سوال اول راجع به پیشینه فعالیت‌های آقای دکتر بیات بود که ریاست اتاق ایران- ایتالیا خودشان به این سوال پاسخ دادند. سوال کنندگان علاقمند بودند بدانند مسئولین جمهوری اسلامی مسیر کارشناسی تا الزامات حضور در سفارت را طی کرده‌اند که آقای مهندس پورفلاح با اشاره به جستجویی که در شبکه‌های اجتماعی داشتند پاسخ دادند اتفاقا ایشان نمونه کامل چنین مسئولانی در جمهوری اسلامی هستند که از رده کارشناسی تا بالاترین مرتبه دیپلماسی را طی کرده‌اند. کارشناسی ایشان در رشته روابط سیاسی و دیپلماتیک از دانشگاه بین‌الملل وزارت امور خارجه، کارشناسی ارشد ایشان در رشته مطالعات منطقه‌ای از دانشگاه تهران و در حال حاضر در مقطع دکترا در حال تحصیل می‌باشند و به زبان‌های انگلیسی و عربی هم آشنایی دارند. در مورد سوابق شغلی ایشان کارشناس اداره اول خاورمیانه و شمال آفریقا، معاون اداره اول خاورمیانه و شمال آفریقا بوده‌اند، ریاست اداره اول خاورمیانه و شمال آفریقا، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سودان، مدیر کل شمال غرب آفریقا و مدیر کل خاورمیانه کشورهای عربی و آفریقا، سفیر ایران در دانمارک، سرپرست اداره کل غرب اروپا و دستیار مدیرکل اروپا از سمت‌های دیگر ایشان بوده است و در حال حاضر سفیر ایران در کشور ایتالیا می‌باشند.
سوال: با توجه به اینکه جنابعالی نماینده سیاسی کشور ما در ایتالیا می‌باشید، سطح رابطه سیاسی ایران با ایتالیا در حال حاضر چگونه است؟
جواب: روابط ایران و ایتالیا از یک رابطه دیرینه‌ای برخوردار است و به سالها و دهه‌ها برنمی‌گردد بلکه به سده‌ها و هزاران سال برمی‌گردد. درطول تاریخ روابط دو کشور از یک صله دوستانه و غیر خصمانه برخوردار بوده و با توجه به اینکه در دهه‌های اخیر شاهد بودیم که در ایتالیا دولت‌های مختلفی سرکار آمدند اما همواره این دولت‌ها نگاه دوستانه و مثبتی به روابط با ایران داشتند و از طرف دولتمردان ایران هم همینطور بوده است. بنابراین در مقایسه با روابط دیگر کشورها با کشورمان می توانیم بگوییم روابط بین دو کشور ایران و ایتالیا همواره بر پایه رابطه‌ای دوستانه و متین استوار بوده و در حال حاضر نیز همینطور می‌باشد. علیرغم اینکه شاهد هستیم بعضی طرف‌های ثالث تلاش می‌کنند که بر این روابط تاثیر منفی بگذارند اما خوشبختانه ما هیچگونه رویکرد منفی از سوی دولتمردان ایتالیا نداشتیم و حداقل می توانیم به نوع رویکرد دولتمردان ایتالیا در مورد برجام به عنوان یک پارامتر تعیین کننده در رویکرد کشورها اشاره کنیم که همواره نگاه آنها مثبت بوده است و خوشبختانه طی سالهای اخیر و ماه‌های گذشته شاهد رایزنی‌های بسیار خوبی بین مقامات سیاسی دو کشور بوده‌ایم از جمله آنها تماس تلفنی بین رئیس جمهور کشورمان و نخست وزیر ایتالیا و تماس‌های تلفنی بین وزرای خارجه دو کشور بوده است. ما رایزنی‌های مختلفی با ایتالیایی‌ها در خصوص مسائل دو جانبه، مسائل منطقه‌ای و بین المللی به طور مستمر داریم.
سوال: طی 4 دهه گذشته ما همواره سفیر در ایتالیا داشتیم در صورتیکه در کشورهای دیگر این مرتبه به رده‌های پایین‌تر سقوط کرد.
جواب: بله، اعزام سفیر بین دو کشور به صدها سال پیش برمی‌گردد و از زمانیکه دولت ونیز بوده اعزام سفیر و نماینده داشتیم که محوریت اعزام سفیر برای تسهیل روابط تجاری که در آن دوران وجود داشته صورت گرفته است.
سوال: با توجه به تحریم‌ها و شرایط کرونا رابطه اقتصادی ما با ایتالیا که زمانی شریک اول تجاری ایران بوده است را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
جواب: همانگونه که مستحضر هستید دو عامل تحریم و کرونا تاثیرات مقطعی بر روابط اقتصادی دو کشور داشته‌اند البته با این تفاوت که تحریم به عنوان یک اقدام ارادی و طولانی‌مدت‌تر بر روابط دو کشور تاثیر داشته و همانطورکه می‌دانید بعد از خروج آمریکا از برجام و تحمیل تحریم‌های غیرقانونی بر ایران بر روی روابط تجاری ما با کشورهای جهان از جمله ایتالیا تاثیر داشته است و باعث شد روابط اقتصادی به شدت افت کند و علت اصلی ان به این برمی‌گردد که عمده حجم فعالیتهای تجاری ما خرید نفت از سوی ایتالیا صورت می‌گرفت که طبق آخرین آمار، در سال 2017 که بالاترین رقم تجاری بوده است این میزان به 5.1 میلیارد یورو رسید که 3.4 میلیارد یورو آن به خرید نفت مربوط بود و عدم خرید نفت به دلیل تحریم‌ها باعث شد این روابط با کاهش حجم مبادلات مواجه شود. در حال حاضر حجم مبادلاتمان علیرغم اینکه خرید نفت متوقف شده است به دلیل اینکه بخش‌هایی از اقتصاد ایتالیا و شرکت‌ها و موسسات اقتصادی ایتالیا همچنان تلاش می‌کنند که در بازار ایران حضور داشته باشند در سال 2019 کاهش پیدا کرد در حالیکه در سال 2017 و 2018 ایتالیا همچنان شریک اول تجاری ایران در اروپا بود. در سال 2019 حجم مبادلات 970 میلیون یورو طبق داده‌های مرکز آمار ایتالیا می‌باشد که از این تراز 825 میلیون یورو صادرات ایتالیا و 152 میلیون یورو صادرات کشور ما به ایتالیا بوده است.
سوال: رابطه سفارت ایران در رم و رابطه سفارت ایتالیا در تهران چگونه است؟ آیا هماهنگی‌های لازم و نزدیک را با هم دارید و آیا روی پارامترهای مختلف با هم مذاکره و هماهنگی به عمل می‌آورید و آیا دو سفیر با هم روابط خوبی دارند؟
جواب: در این رابطه خوشبختانه من رابطه خوبی با جناب آقای پرونه(سفیر ایتالیا در تهران) دارم و هماهنگی‌های زیادی بین ما انجام می‌شود و رایزنی‌های خوبی صورت می‌گیرد و قبل از عزیمت به ایران ایشان را به جلسه ای در سفارت در رم دعوت کردیم و گفتگوی مفصلی در مورد ابعاد کاری و چگونگی هماهنگی با هم داشتیم و روابط همکاری دو سفارت‌خانه بسیار به هم نزدیک است.
سوال: در این شرایط که تحریم‌ها باعث شده است Rate تعاملات و روابط اقتصادی دو کشور پایین بیاید جنابعالی در مورد سیستم تهاتری کالا و خدمات بین ایران و ایتالیا چه اطلاعاتی دارید. آیا در یک سطح قابل قبول است و آیا امیدی به افزایش آن در آینده نزدیک وجود دارد یا خیر؟
جواب: با توجه به شرایط، موضوع تهاتر یکی از مکانیزم‌هایی است که به صورت جدی در اولویت کار سفارت قرار دارد و در این رابطه ما جلسات متعددی را در ایتالیا از طرف سفارت و در وزارت امور خارجه در تهران با شرکت‌ها و با محوریت اتاق مشترک ایران و ایتالیا با حضور جنابعالی(ریاست اتاق) و در اینجا با محوریت اتاق ایتالیا- ایران و با مسئولین داشتیم و باور داریم که ابتکار عمل برای پیشبرد چنین امری باید در دست تجار و اتاق بازرگانی باشد و برای تحقق چنین هدفی چند نیاز داریم که باید فراهم کنیم. در درجه اول یکی از بحث‌ها ضعف صادرات ایران به ایتالیا است و نیاز داریم که در زمینه صادرات و افزایش حجم صادرات به ایتالیا فعالیت کنیم. چون برای تهاتر نیاز داریم که منابع مالی جدید در اروپا و به‌ویژه در ایتالیا به‌وجود بیاوریم و این نیازمند این است که توجه زیادی به صادرات منابع غیر نفتی خودمان در بازار ایتالیا داشته باشیم. بعضی از شرکت‌های ایرانی را می‌بینیم که در این زمینه مستعد هستند و آمادگی خود را اعلام کرده اند و همچنین بعضی از شرکت‌های ایتالیایی. ولی این امر نیازمند توجه بیشتر تجار و مراکز صنعتی و تولیدی می‌باشد تا با توجه به ظرفیت بازار متنوعی که در ایتالیا وجود دارد بتوانیم این بستر را در آینده فراهم کنیم و در این رابطه از تلاش‌های اتاق مشترک ایران و ایتالیا و شخص جنابعالی(ریاست اتاق) تشکر می‌کنم چون می‌دانم در این رابطه با اتاق مشترک ایتالیا- ایران رایزنی‌هایی داشته‌اید و این را ادامه می‌دهید.
سوال: آیا امیدی به شروع مجدد پروازها از ایران به ایتالیا و بالعکس در آینده نزدیک وجود دارد؟
جواب: به دلیل تاثیر کشورهای ثالث به‌خصوص آمریکایی‌ها که خیلی فشار آوردند و باعث شد که متاسفانه ماهان‌ایر پروازش به ایتالیا قطع شود اما ایران‌ایر در عین حال پروازهایش را ادامه داد تا زمانیکه به شرایط کرونا برخورد کردیم و روی حمل و نقل هوایی در تمام دنیا تاثیر گذاشت و مدتی پرواز ایران‌ایر به میلان قطع شد ولی در همین مدت با چند پرواز اضطراری تعدادی از دانشجویان را به کشور برگرداندیم و در حال حاضر برنامه‌ریزی شده است که در میلان هفته‌ای یک پرواز از سر گرفته شود و برای رم هم تلاش می‌کنیم در صورتی‌که شرایط فراهم شود هفته‌ای یک پرواز هم از رم خواهیم داشت.
سوال: آیا برای دانشجویان هم خبری دارید، دانشجویانی که به ایران بازگشته‌اند و دانشجویانی که پذیرش گرفته‌اند. سیستم آموزشی ایتالیا چه زمانی آمادگی پدیرش این دانشجویان را دارد؟
جواب: طبق تصمیماتی که دولت ایتالیا برای کنترل ویروس کرونا گرفت، مراکز آموزشی از ابتدایی تا دانشگاه تعطیل و این تعطیلی تا سپتامبر ادامه دارد و برگزاری این کلاس‌ها به صورت اینترنتی و آنلاین می‌باشد. دانشجویانی که به ایران بازگشته‌اند و حتی دانشجویانی که کارت اقامت آنها آماده نشده است با رسید دریافتی که در دست دارند می‌توانند به ایتالیا برگردند و آن رسید به منزله ویزای ورود آنها تلقی می‌شود اما در مورد آغاز سال تحصیلی هنوز تصمیم مشخصی گرفته نشده است و ما در تماس‌هایی هم که با سفارت ایتالیا در تهران داشتیم اعلام کردند که هنوز دستورالعملی برای شروع سال تحصیلی از دولت ایتالیا دریافت نکرده‌اند. قطعا دانشگاه‌های ایتالیا همچنان دانشجو خواهند گرفت اما باید منتظر زمان‌بندی اعلام شده از سوی آنها برای پذیرش دانشجوی جدید باشیم.
سوال: آیا در حال حاضر بانکی در ایتالیا وجود دارد که با بانک‌های ایرانی همکاری کند؟
جواب: بله، تعداد محدودی از بانک‌های ایتالیایی در حال حاضر با بانک‌های غیر تحریمی در ایران همکاری می‌کنند به ویژه در صدور و ورود کالاهای غیر تحریمی مشکلی وجود ندارد.
سوال: با توجه به شرایط بحرانی اقتصاد ایتالیا و اینکه آنها هم‌اکنون علاقه‌مند هستند که بازاری برای مبادلات تجاری داشته باشند آیا چشم‌اندازی برای اینکه یک کانال مالی مثل اینستکس با خود ایتالیا داشته باشیم وجود دارد؟
جواب: همانطور که مطلع هستید بعد از توافقنامه برجام ایتالیایی‌ها رویکرد بسیار خوبی نسبت به استفاده از فرصت حضور در بازار ایران داشتند و در این زمینه از طرف‌های ایتالیایی بارها شنیدیم که نسبت به تعاملات تجاری با طرف‌های ایرانی اظهار خرسندی می‌کنند و هم طرف‌های ایرانی این ابراز خرسندی را داشته‌اند و خوب به دلیل شرایط خاصی این اتفاق با یک توقف و تعلل مواجه شده است ولی همانطور که می‌بینیم اقتصاد ایتالیا در شرایط خاصی قرار گرفته و به دلیل تاثیرات ویروس کرونا اقتصاد ایتالیا با مشکلات جدی روبرو شده ولی قطعا نگاه به بازار ایران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بازارهای آسیا و در خاورمیانه مورد نظر شرکت‌های ایتالیایی است و حتی در شرایط تحریمی علیرغم تهدیدهایی که از جانب آمریکا برای شرکت‌های ایتالیایی وجود دارد باز ایتالیایی ها تلاش می‌کنند که راه‌کارهای متنوعی را برای ورود به بازار ایران پیدا کنند و این نویدی است که بتوانیم به آینده این روابط امیدوار باشیم. در مورد استفاده از مکانیزم اینستکس مهم‌ترین نیاز استفاده از این مکانیزم در واقع منابع مالی است که تا زمانی‌که این منابع مالی تامین نشود هیچ مکانیزمی نمی‌تواند کارکرد مناسب داشته باشد. در مورد اینستکس هنوز ایتالیا به آن نپیوسته ولی همانطور که قبلا گفته شد برخی از بانک‌های ایتالیایی هم‌اکنون این کار (مبادلات تجاری) را انجام می‌دهند.
سوال: اکنون علاوه بر بحث تحریم بحث FATF نیز مطرح است. حتی در زمینه تجهیزات پزشکی شرکت‌هایی هستند که می‌گویند بار ما بسته شده و آماده ارسال است ولی شرکت ایتالیایی به دلیل اینکه در لیست سیاه FATF قرار گرفته‌ایم می‌گوید امکان این ‌Transaction وجود ندارد. چنین شرکت‌هایی چه‌میتوانند بکنند؟
جواب: در مورد FATF تا کنون موضعی به صورت رسمی از طرف دولت ایتالیا نداشته‌ایم. ممکن است برخی شرکت‌ها یا برخی موسسات بانکی ایتالیایی بنا بر برداشت خودشان از شرایط چنین تصمیمی گرفته باشند.
سوال: چه توصیه‌هایی به کسانی که می‌خواهند با ایتالیا روابط تجاری داشته باشند می‌فرمایید؟
جواب: برای هرگونه فعالیت اقتصادی قدم اول شناخت است که این شناخت هم به مسائل سیاسی و هم به مسائل فرهنگی و نیز به مسائل اقتصادی آن کشور برمی‌گردد. اما به عزیزانی که قصد فعالیت اقتصادی دارند پیشنهاد می‌کنم که قبل از هرچیز قوانین و مقررات مربوط به کشور ایتالیا را به‌خوبی مطالعه کنند. ایتالیا قدرت اقتصادی سوم اروپا است و علاوه بر قوانین و مقررات داخلی بخشی از قوانین اتحادیه اروپا نیز در مورد آن وضع می‌شود و از آن تبعیت می‌کند و حتما از مشاوران و مراکز حقوقی و همچنین ظرفیت اتاق‌های مشترک ایران- ایتالیا و ایتالیا- ایران استفاده کنند. آنها می‌توانند مشاوران خوبی باشند.
سوال: در رابطه با Instex قرار شده بود که مواد غذایی و دارویی مشکل واردات به کشور را نداشته باشند اما صادرات برخی مواد غذایی مثل زعفران، خشکبار و خرما که عملا جزء مواد غذایی محسوب می‌شوند مشکل برگشت پول دارند. آیا در این مورد سفارت می‌تواند کمک یا راهنمایی کند؟
جواب: بله، حتما. موارد را می‌توانند به اتاق ایران- ایتالیا یا سفارت فکس کنند حتما جهت حل مشکل راهنمایی لازم را خواهیم نمود.
سوال: ما اکنون در زمینه تولید ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی‌کننده ظرفیت تولید فوق‌العاده بالایی داریم و بیش از مصرف تولید می‌کنیم. آیا شانس صادرات به ایتالیا یا کشورهای دیگر اروپایی وجود دارد؟
جواب: این مساله نیازمند بازاریابی و این است که نیازهای این کشور را بدانیم.موضوعی که وجود دارد یک آشفتگی در زمینه محصولات بهداشتی به‌وجود آمده است بنابراین سفارت این آمادگی را دارد که میزان و نوع محصولات را به ما یا اتاق ایران- ایتالیا منعکس کنند تا در این مورد با طرف‌ها و شرکت‌ها و هم با ایتالیایی‌ها رایزنی کنیم تا این فرصت را برای صدور کالاهای بهداشتی از کشورمان به ایتالیا فراهم کنیم.
سوال: برای صادرات یا واردات کالا از ایتالیا و بالعکس مرز ترکیه را داریم. آیا اطلاع دارید این مرز بازگشایی شده است یا خیر؟
جواب: تاثیر کرونا بر روابط ما با ایتالیا فقط در بخش حمل و نقل زمینی بود که آن هم متاثر از اقدامات دولت ترکیه بود و این که به کجا رسیده است من هم اخبار را دنبال می‌کنم و طی تماس‌هایی که با سفارت و وزارت امور خارجه داشتم می‌دانم که سفیر محترم ما در ترکیه با جدیت این مساله را دنبال می‌کند و از طرف دولت محترم هم در حال پی‌گیری است چون بخش عمده کالاهای ترانزیت از شرق به اروپا از مسیر ترکیه عبور می‌کند.
سوال: به نظر شما اتاق‌های مشترک ایران- ایتالیا و ایتالیا- ایران چه نقشی در توسعه پارامترهای اقتصادی دو کشور داشته‌اند؟
جواب: واضح است که اتاق‌های بازرگانی با هدف تقویت و تسهیل امور بازرگانی، تجاری و مبادلات تجاری و صنعتی بین کشورها شکل می‌گیرد و این اتاق‌ها عملا می‌توانند در استحکام و دوام توسعه بازار تجارت بین دو کشور تاثیر مستقیم و بسیار جدی داشته باشند. خوشبختانه اتاق مشترک ایران- ایتالیا که با مدیریت جناب آقای مهندس پورفلاح اداره می‌شود و اتاق ایتالیا- ایران مستقر در رم نقش بسیار مهم و سازنده‌ای تا کنون داشته‌اند و تلاش کرده‌اند علیرغم شرایط بسیار ویژه‌ای که به‌وجود آمده است از همه ظرفیت‌های ممکن برای رفع مشکلات و ایجاد فرصت‌های جدید برای توسعه همکاری‌ها استفاده کنند.
سوال: ایتالیا در زمینه جذب توریست در دنیا بسیار موفق است و دومین یا سومین کشوری‌است که رکوردهای جذب توریست را دارد و ما هم یکی از پرجاذبه‌ترین کشورها در زمینه آثار تاریخی، تنوع آب و هوایی، قومی و غذایی حتی بهداشت و سلامت هستیم. توصیه شما و برنامه سفارت برای اینکه در آینده از این ظرفیت‌ها بیشتر استفاده کنیم چیست؟
جواب: ایتالیا یکی از باتجربه‌ترین کشورها در استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های کوچک و متوسط است. از ابتدای ماموریت که به اینجا آمدم تلاش بر بالابردن این ظرفیت داشتیم که علاوه بر استفاده از تجربه شرکت‌های بزرگ اقتصادی و صنعتی ایتالیا با ارتباط با شرکت‌های کوچک و متوسط و به‌خصوص با سفر به استان‌ها و شهرهای کوچک ایتالیا و ارتباط با اتاق‌های بازرگانی و اتاق‌های کنفدراسیون صنایع مختلف بتوانیم از ظرفیت و امکانات چنین شرکت‌هایی و تجربه آنها در استفاده از ظرفیت و امکان شرکت‌های کوچک و متوسط ایتالیایی بهره ببریم. در مورد گردشگری قطعا ایتالیا دارای تجربه بالایی است و می‌تواند در چگونگی استفاده از ظرفیت‌ها مدل و الگوی مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران باشد.
سوال: ضمن قدردانی و سپاسگزاری از کنسولگری و سفارت ایتالیا در ایران که همواره نهایت همکاری لازم را با اتاق ایران- ایتالیا داشته‌اند و هر مشکلی که اعضا داشته اند را با حسن نیت رفع کرده‌اند ولی مایلیم ارزیابی جنابعالی را در رابطه با راحتی یا سختی گرفتن ویزای ایران برای ایتالیایی ها و ویزای ایتالیا توسط ایرانیان بشنویم.
جواب: از نظر حضور ایتالیایی‌ها در ایران به جرات می‌توانم بگویم محدودیت خاصی نداریم و همه ایتالیایی‌ها این فرصت را دارند که برای سفر به ایران ویزا بگیرند و در مورد سفارت ایتالیا تا آنجا که مطلع هستم جزء سفارت‌خانه‌هایی است که سختگیری خاصی ندارد و چنانچه مدارک در چهارچوب قوانین و مقررات خودشان ارائه شود مشکلی ندارند. البته این مورد را باید در مقایسه با سفارت‌خانه‌های دیگر دید و شاید من نتوانم خیلی مقایسه کنم و این را اضافه کنم در شرایط کنونی امر ویزا متوقف شده است و به‌نظر می‌رسد تا چند ماه آینده ادامه داشته باشد تا شرایط به حالت عادی برگردد.
سوال: با توجه به اینکه برخی گروه‌های کالایی وارداتشان از ایتالیا ممنوع شده است بعضی از شرکت‌ها که نمایندگی از ایتالیا داشتند به دلیل اینکه به تارگت نرسیدند(از نظر خرید کالا از ایتالیا) نمایندگی‌شان در حال تعلیق است آیا به طور قانونی می‌شود از طریق سفارت کاری کرد که این حرکت به تعویق بیافتد یا نمایندگی 3 ماه یا 6 ماه تمدید شود تا دولت ایران به آنها اجازه واردات بدهد.
جواب: این موضوع یک مساله حقوقی است و نیازمند این است که از طریق مشاوران حقوقی که از شرایط اقتصادی و قوانین داخلی کشور ایتالیا آگاهی دارند دنبال شود اما در چهارچوب همان رایزنی‌ها اگر سفارت بتواند کمکی بکند این کار را خواهیم کرد اما وارد شدن به یک پروسه حقوقی در حوزه فعالیت‌های سفارت نمی‌باشد.
سوال: برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا چه اطلاعاتی را داشته باشیم که موقع مصاحبه ریجکت نشویم؟
جواب: عزیزانی که می‌خواهند از سفارت ایتالیا ویزای تحصیلی بگیرند برای دریافت اطلاعات از سایت سفارت در تهران استفاده کنند ولی تاکید می‌کنم سعی کنند در چهارچوب همان مقررات جهت تهیه مدارک اقدام کنند و به صورت شفاف مدارک را آماده کنند و در زمان مقرر تحویل دهند. در سال گذشته 2200 نفر متقاضی ویزای تحصیلی داشتیم که از این تعداد 1800 نفر موفق به گرفتن ویزای تحصیلی شدند که این آمار خوبی است.
سوال: در ارتباط با مالت که می‌تواند برای صادرات، اعزام و جذب توریست برای ما فضای جدیدی ایجاد کند و ما هم قبلا از طرف ریاست اتاق ایران از سفیر مالت در تهران به طور رسمی دعوت کردیم آیا تلاش جدیدی شده است و آیا خبر جدیدی از این جزیره دوست‌داشتنی داریم که در آینده بتوانیم ارتباط تجاری و گردشگری با آنها داشته باشیم؟
جواب: در ارتباط با مالت روی همکاری اتاق‌های بازرگانی و ایجاد یک فرصت برای فعالیت‌های مشترک اتاق‌ها برنامه داشتیم. در سفری که در سال گذشته داشتم با سفیر جدید مالت در تهران مذاکره نمودم و قرار بر این بود که ما بتوانیم یک نشست مشترک با اتاق بازرگانی مالت برگزار کنیم. طبق برنامه‌ای که من داشتم قرار بود در فروردین سال جاری سفری به مالت داشته باشم که بتوانیم مقدمات این نشست را فراهم کنیم و متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا این موضوع به تعویق افتاده است ولی امیدواریم به دنبال فراهم شدن فرصت و عادی شدن شرایط رفت و آمد به مالت بتوانیم این برنامه را محقق کنیم. ما فکر می‌کنیم مالت هم می‌تواند فرصت‌های خوبی برای بخش‌های اقتصادی و صنعتی فراهم کند.
سوال: در جریان هستید که در زمان بحران شیوع کرونا اتاق ایران و ایتالیا پیام همدردی برای ملت و دولت ایتالیا طراحی کرد و حتی از فضاهای بیرون از مرز استفاده کرد. در ایران بازتاب‌های خوبی داشتیم البته ایتالیایی‌های مقیم ایران هم واقعا نسبت به این توجه به موقعی که ایرانی‌ها و اعضای اتاق ایران و ایتالیا به این کشور زیبا و ایتالیایی‌های دوست‌داشتنی کردند قدردانی نمودند. آیا شما هم بازتابی از این اتفاق داشتید؟
جواب: ما پیام‌های همدردی متنوعی داشتیم شامل تماس‌های تلفنی که از طرف رئیس‌جمهور کشورمان با نخست‌وزیر ایتالیا صورت گرفت. همینطور تماس شهردار تهران با شهردار رم و پیام‌های متعدد دیگری که از طرف سفارت ایران در ایتالیا منعکس شد و کار بسیار ارزنده‌ای که اتاق ایران و ایتالیا و جنابعالی انجام دادید که بسیارخوب، جالب و هنری بود را از طریق رایزنی فرهنگی و هم از طریق سفارت منعکس کردیم که خوشبختانه این هم در بین ایتالیایی‌ها بازخورد بسیار خوبی داشت.

در ادامه دبیرکل اتاق بیان کردند حتما جنابعالی اطلاع دارید که یک خواهرخواندگی بین بیمارستان گاسلینی و محک برقرار شد که اتاق ایران و ایتالیا بانی آن بود و آقای مهندس پورفلاح برای آن زحمت زیادی کشیدند. در حال حاضر هم در حال برقراری پیمان خواهرخواندگی بین بندر جنوا و بندر انزلی هستیم. حدود 8 ماه پیش اقدامات اولیه را انجام دادیم که کمی کندی از جانب بندرانزلی اتفاق افتاد ولی اخیرا با حضور سرپرست جدید شهرداری بندرانزلی اقدامات بسیار موثری انجام شده و ما هم در این زمینه به شدت در تلاش هستیم تا این خواهر خواندگی را جهت تبادل تکنولوژی، زیرساخت‌ها و جلب و جذب گردشگر بین این دو شهر بندری برقرار کنیم و فکر می‌کنم در جاهایی به کمک سفارت هم نیاز داشته باشیم.
آقای دکتر بیات در پاسخ گفتند بله، از هرگونه تلاشی برای توسعه روابط به‌ویژه بین استانی و بین شهرهای مختلف ایران و ایتالیا حمایت می‌کنیم.

در پایان این برنامه تشکر می‌کنیم برای وقتی که در اختیار اعضای اتاق ایران- ایتالیا قرار دادید و دیدگاه مثبت شما انگیزه را برای تلاش بیشتر دست‌اندرکاران اتاق‌ها چه در تهران و چه در رم فراهم می‌کند. آیا فرمایش دیگری با اعضا و عزیزانی که به‌صورت مستقیم گفتگو را دنبال می‌کنند دارید؟
- از وقتی که به بنده دادید تشکر می‌کنم تا بتوانم با اعضای اتاق و عزیزانی که مایل هستند در مورد روابط ایران و ایتالیا مطالبی را بشنوند صحبت کنم. نکته خاصی که لازم است تاکید کنم این است که در هر حال در شرایط خاصی قرار داریم که روابط ما، ایتالیا و دنیا را تحت تاثیر قرارداده اما برای آینده تلاش می‌کنیم و این شرایط می‌تواند برای ما تجربه‌ای باشد تا تلاش کنیم با توجه به نقصی که در صادرات خودمان داریم تمرکزمان را بر تولید بگذاریم و توجه کنیم که بازارهای دنیا بر روی کالاهای ایرانی می‌تواند باز شود و با توجه به تاکید مقام معظم رهبری که امسال را سال افزایش تولید و جهش تولید نام‌گذاری کرده‌اند امیدواریم شاهد باشیم تولید کالاهایی که می‌تواند بازاری در اروپا و در ایتالیا داشته باشد افزایش پیدا کند. ما هم در سفارت این آمادگی را داریم و وظیفه خود می‌دانیم که تمام امکانات و تسهیلات لازم را فراهم کنیم که تولید کننده ایرانی بتواند در بازارهای دنیا خود را نشان بدهد و با اقتدار و سرافرازی بتوانیم تولیدات ایرانی را در بازارهای دنیا معرفی کنیم. این اطمینان را می‌دهم که درهای سفارت ایران در ایتالیا به روی تمام تولیدکنندگان و صنعت‌گران ایرانی باز است.