رشد اقتصادی ایتالیا و اتریش در کمترین سطح

اقتصاد ایتالیا در سه ماهه نخست امسال ۵.۳ درصد کوچک شد.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، در شرایطی که چهارمین اقتصاد بزرگ اروپایی هنوز به طور کامل از پیامدهای بحران بدهی خود خارج نشده است، شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور موجب شده تا وضعیت اقتصادی ایتالیا بیش از پیش وخیم شود.
مرکز آمار ایتالیا در گزارش بازبینی شده خود اعلام کرد در سه ماهه نخست امسال اقتصاد ایتالیا ۵.۳ درصد کوچک شده است تا دومین رشد منفی فصلی متوالی پس از رشد منفی ۰.۳ درصدی فصل قبل و بدترین عملکرد فصلی تاریخ معاصر این کشور رقم بخورد. بر مبنای سالانه نیز رشد اقتصادی ایتالیا در ۱۲ ماه منتهی به مارس، منفی ۵.۴ درصد اندازه گیری شده است.
تا پیش از شیوع کرونا، دولت ایتالیا نرخ رشد ۰.۶ درصدی را برای سال جاری پیش بینی کرده بود اما با توجه به اخلال گسترده در زنجیره تامین، توقف پروازهای خارجی، کاهش تجارت و کاهش شمار گردشگران ورودی به ایتالیا، نرخ رشد اقتصادی منفی خواهد بود و صندوق بین المللی پول نیز پیش بینی نموده است اقتصاد این کشور امسال بیش از ۹ درصد کوچک شود.
از سوی دیگر رشد اقتصادی همسایه شمالی ایتالیا یعنی اتریش در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ به منفی ۲.۶ درصد رسید که این نرخ رشد ۰.۹ درصد کمتر از نرخ رشد ثبت شده در فصل قبل و کمترین رشد فصلی ثبت شده درطول تاریخ معاصر این کشور بوده است.
در بین بخش های مختلف، بیشترین کاهش مربوط به مخارج خانوار با منفی ۳.۳ درصد بوده است. طی این مدت سرمایه ثابت نیز ۱.۱ درصد کاهش پیدا کرده است. کرونا روی عملکرد تجارت خارجی اتریش نیز تاثیر گذاشته است تا جایی که در بازه زمانی فوق میزان واردات نسبت به سه ماهه قبل ۲.۵ درصد و میزان صادرات ۱.۹ درصد کمتر شده است.
بر مبنای سالانه نیز رشد اقتصادی اتریش در ۱۲ ماه منتهی به مارس، منفی ۲.۹ درصد اندازه گیری شده است که سه درصد کمتر از رقم ثبت شده برای بازه مشابه منتهی به دوره قبل است.