پیشنهاد اتحادیه اروپا به ایتالیا برای استفاده از بسته ۷۵۰ میلیارد یورویی

مقامات اتحادیه اروپا از جمله رئیس کل بانک مرکزی اروپا و رئیس کمیسیون اروپا از ایتالیا خواسته‌اند تا از برنامه بهبود اقتصادی ۷۵۰ میلیارد یورویی (۸۴۴ میلیارد دلاری) این اتحادیه برای تسریع اصلاحات ساختاری خود استفاده کند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، کریستین لاگارد، رئیس کل بانک مرکزی اروپا و اورزولا فن‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا از جمله مقاماتی هستند که از ایتالیا خواسته‌اند تا از برنامه بهبود اقتصادی 750 میلیارد یورویی (844 میلیارد دلاری) برای تسریع اصلاحات ساختاری خود استفاده نماید.
فن‌درلاین در پیامی ویدئویی به یک نشست که به میزبانی جوزپه کننته، نخست وزیر ایتالیا پشت درب‌های بسته در رم برگزار شد، گفت: برنامه به اصطلاح «نسل بعدی اتحادیه اروپا» یک فرصت منحصر به فرد برای ایتالیاست.
لاگارد نیز تاکید کرد که رهبران اتحادیه اروپا نباید اجازه دهند این بحران منابع مالی را از بین ببرد در حالی که بانک مرکزی این اتحادیه وظیفه خود را انجام خواهد داد.
پائولو جنتیلونی، نماینده امور اقتصادی اتحادیه اروپا هم گفت اگرچه این برنامه به منظور جلوگیری از رکودهای اقتصادی طراحی شده است اما در نهایت باید بدهی 2.43 تریلیون یورویی ایتالیا را به «یک مسیر نزولی» برساند.
این در حالی است که چارلز میشل، رئیس شورای اروپا هشدار داده است که مذاکرات در مورد برنامه بهبود اقتصادی اتحادیه اروپا آسان نخواهد بود چرا که «واگرایی‌های چشمگیری» وجود دارد. وی افزود که تلاش و نقش ایتالیا برای تهیه یک برنامه سرمایه‌گذاری و اصلاحات برای اروپا بسیار مهم است.
کنته نیز در یک کنفرانس مطبوعاتی بعد از این اظهارات گفت که برای دستیابی به اجماع زمان بیشتری لازم است و او از احزاب مخالف ایتالیایی دعوت کرده است تا با همتایان اروپایی خود برای رسیدن به هدف مشترک همکاری کنند.
ایگنازیو ویسکو، رئیس بانک مرکزی ایتالیا نیز از مقامات این کشور خواسته است تا از حداکثر فرصتهای ارائه شده توسط برنامه‌های جدید اروپا استفاده کنند.