هایکو ماس: بحران کرونا تاریخی است

تسنیم : وزیر امور خارجه آلمان که امروز به ایتالیا سفر می‌کند قبل از پرواز خود در سخنانی کرونا را بحرانی تاریخی دانست که البته قابلیت آن را دارد که خطوط جدایی سابق در این اتحادیه را برطرف کند.
به گزارش "آر ان دی" آلمان، "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان برای ارائه نکات محوری و مهم دوران ریاست دوره‌ای این کشور بر اتحادیه اروپا که در نیمه دوم سال جاری میلادی آغاز می شود امروز (دوشنبه) به ایتالیا سفر کرده است.
این سیاستمدار بلند پایه آلمانی می خواهد همراه با "لوئیجی دی مایو"، همتای ایتالیایی خود از مقر اصلی عملیات دریایی اتحادیه اروپا موسوم به "ایرینی" برای نظارت بر تحریم تسلیحاتی لیبی بازدید کرده و ملاقاتی هم از انستیتو دولتی اسپالانزانی برای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های عفونی و واگیر خواهد داشت.
هایکو ماس در آستانه سفر به ایتالیا در سخنانی اظهار داشت: یک شروع مجدد قدرتمندانه روند اقتصادی و اجتماعی اروپا اولویت اصلی ریاست دوره‌ای آلمان بر اتحادیه اروپا خواهد بود. ما مصمم هستیم که حالا هیچ کشوری در اروپا را عقب خود نگذاریم.
ماس افزود: من بر این عقیده‌ام که قدرت این بحران (کرونا) می تواند خطوط جدایی قدیمی این اتحادیه را از بین ببرد. این بحران تاریخی است، اما آمادگی برای تغییرات هم وجود دارد.
ایتالیا کشوری است که شیوع کرونا در آن به شدت خود را نشان داد. در آن زمان انتقادهای شدیدی به آلمان شکل گرفت مبنی بر این که در غلبه بر این بحران ایتالیا را تنها گذاشته است.
اما به مرور اوضاع بهتر شد بخصوص بعد از اینکه آلمان و فرانسه یک طرح مشترک برنامه بازسازی دوباره اتحادیه اروپا که مورد استقبال ایتالیا هم قرار گرفت مورد توافق قرار دادند. در ضمن بخش توریسم ایتالیا هم بعد از کاهش تدریجی محدودیت های ضد کرونایی و لغو هشدارهای سفر آلمان امیدوار به ورود توریست ها از جمله از آلمان به این کشور است.
دی مایو هم اوایل ژوئن اولین سفر خارجی خود در دوران کرونا را به برلین انجام داد و در این سفر از کمک های برلین به کشورش در دوران کرونا تشکر کرد.