ناکامی کشورهای اروپایی در استفاده از بسته اقتصادی بحران کرونا

شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی از نحوه عملکرد دولت‌های اروپایی در استفاده از بسته ۲ تریلیون یورویی برای نجات کسب و کارهای این قاره درپی بحران کرونا انتقاد کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی با انتقاد از نحوه عملکرد دولت‌های اروپایی در استفاده از بسته 2 تریلیون یورویی برای نجات کسب و کارهای این قاره درپی بحران اقتصادی کرونا نوشت: بزرگترین سلاح زرادخانه اروپا که برای مقابله با فروپاشی اقتصادی مونتاژ شده است، هنوز هدف خود را پیدا نکرده است.
براساس آمار و ارقام هفت کشور از بزرگترین اقتصادهای اروپا، کمتر از 15 درصد از منابع مالی‌ای که توسط دولت‌های این قاره از طریق بانک‌ها به عنوان ضمانت وام ارائه شده، استفاده شده است.
این بدان معناست که بیش از 2 تریلیون یورو (2.3 تریلیون دلار)، یعنی مبلغی بیش از تولید ناخالص داخلی اسپانیا، تا تاریخ 18 ژوئن هنوز در دسترس بوده و استفاده نشده است.
کند بودن توسعه برنامه کمک مالی اتحادیه اروپا باعث کاهش سرعت بهبود اقتصاد این قاره از عمیق‌ترین رکود تاریخ، به خصوص در ایتالیا و انگلیس شده است چرا که این تضمین‌ها برای زنده نگه داشتن بنگاه‌های کوچک و متوسط بسیار مهم هستند.
این در حالی است که شرکت‌های بزرگتر، از جمله خطوط هوایی ایر فرانس و شرکت خودروسازی رنو، تواسته‌اند وثیقه‌های موقت را دریافت کرده و یا اوراق قرضه را بفروشند.
بر اساس این گزارش، ضمانت وام بخشی از یک کمپین استثنایی از سوی مقامات سراسر جهان برای محدود کردن خسارت‌های ناشی از بحران کرونا بوده است.
فرانسه، ایتالیا و انگلیس با رکود اقتصادی بیش از 11 درصد مواجه هستند. با پیش بینی افزایش ورشکستگی‌ها و یک دوره بیکاری پایدار در آینده، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی از مقامات کشورهای عضو خواست تا حمایت خود را تا زمانی که رشد اقتصادی دوباره بدست آید، ادامه دهند.
در ایتالیا، که نخستین کشور اروپایی بود که با شیوع کرونا قرنطینه را اجرا کرد، بانک‌ها و دولت یکدیگر را به خاطر ضعف در اقدامات حمایتی از کسب و کارها سرزنش می‌کنند.
بر اساس اعلام بانک مرکزی ایتالیا، مشاغل کوچک بیش از نیمی از بسته 100 میلیارد یورویی را درخواست کردند اما حدود 36 میلیارد یورو دریافت کرده اند.
از برنامه 400 میلیارد یورویی برای بنگاه‌های بزرگتر نیز فقط حدود 700 میلیون یورو راه خود را برای ورود به این کشور پیدا کرده اند.