سفیر ایران در رم: آمریکا با زیر پا گذاشتن توافق های بین المللی سبب بی‌اعتمادی شده است

لندن – ایرنا – سفیر ایران در ایتالیا با اشاره رویکرد تعاملی ایران و سابقه مذاکرات قبلی با آمریکا در خصوص عراق و افغانستان، تصریح کرد که دونالد ترامپ با خروج از توافقات بین‌المللی باعث بروز بی اعتمادی نسبت به هرگونه مذاکره شده است.
«حمید بیات» در گفت وگویی مجازی با رییس و اعضای کمیته روابط خارجی و مهاجرت مجلس سنا شرکت کرد و به سوالات سناتورها در خصوص موضوعات مختلف سیاسی و بین المللی و مواضع جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد.
وی در این جلسه ضمن اشاره به مواضع و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با تحولات منطقه‌ای در خاورمیانه ، توضیحاتی را در خصوص مسایل بین‌المللی، برجام، همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خطرات ناشی از سلاح های هسته‌ای رژیم صهیونیستی، وضعیت بحران یمن و لزوم اعمال فشار بر عربستان برای خاتمه بخشیدن به این بحران، طرح صلح هرمز، سیاست همکاری با کشورهای منطقه جهت برقراری امنیت و ثبات، روابط ایران و آمریکا و پیش بینی ناپذیر بودن دونالد ترامپ، روابط ایران و ایتالیا و صدمات اقتصادی ناشی از تحریم های یکجانبه آمریکا، ارائه کرد که با استقبال قابل توجه نمایندگان عضو کمیته روابط خارجی و مهاجرت مجلس سنا مواجه شد.
سفیر کشورمان ضمن ابراز همدردی با مردم و دولت ایتالیا به دلیل صدمات ناشی از شیوع ویروس کرونا و تقدیر از پیشرفت چشمگیر دولت ایتالیا در کنترل بحران مذکور، به انتخابات جدید مجلس شورای اسلامی اشاره و زمینه مناسب همکاری دو کشور در عرصه دیپلماسی پارلمانی را مورد تاکید قرار داد.
بیات در بخشی از سخنان خود چندجانبه‌گرایی و تعامل مثبت و سازنده با جامعه بین المللی، نفی خشونت و مقابله با تروریسم، حمایت از صلح و ثبات با همکاری کشورهای منطقه، مخالفت بااشغال‌گری و روابط دوستانه با همسایگان را به عنوان محورهای سیاست خارجی کشورمان برشمرد.
وی با اشاره به توافق برجام و انجام تعهدات ایران در این قالب، از زیرپاگذاشتن این توافق توسط ترامپ انتقاد و بر لزوم بهره‌مندی ایران از مزایای ناشی از توافق مذکور تاکید کرد.
بیات به اقدام آمریکا در ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره و آن را مصداق یک اقدام جنگی و جنایت‌کارانه علیه مردم ایران نامید.
وی در ادامه در پاسخ به نظرات و سوالات نمایندگان سنا به تفصیل مواضع و دیدگاه‌های کشورمان در خصوص موضوعات مختلف منطقه ای را تبیین و توضیحات جامع و کاملی در این ارتباط ارائه کرد.